Dwór Seroczki

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 мар 2024
  • Dwór z 1880 r.
    Seroczki to wieś leżąca przy drodze krajowej nr 266, łączącej Radziejów ze Służewem, Aleksandrowem i Ciechocinkiem; ok. 25 km na północ od Radziejowa i 3 km na północ od Zakrzewa. Pierwsze wzmianki o S. pochodzą z XVI w., kiedy to jej właściciele przyjęli nazwisko Serockich. W 1550 r. wzmiankowany był A. Serocki, a 100 lat później Wojciech i Adam Seroccy. Wg "Słownika Geograficznego..." Chlebowskiego i s-ki wieś należała także do rodu Bogatków (herbu Pomian?). Albo oni, albo jeszcze Seroccy zbudowali tu w 1780 r. barokową, drewnianą, ośmioboczną kaplicę, znajdującą się w zaniedbanym parku podworskim. Kaplica jest użytkowana jako filia świątyni w Zakrzewie.
    W 1789 r. właścicielem serockiego majątku był Adam Lasocki (piszący się z Lasocina) h. Dołęga, syn Pawła i Barbary Wilkowskiej, wnuk Adama Franciszka i prawnuk zasłużonego dla kraju Wojciecha Adriana Olbrachta Lasockiego (1631-1690). Adam ożeniony był z Apolonią Niemojewską, z która miał czworo dzieci: Antoninę, Stanisława Kostkę (późniejszego starostę mokrskiego), Franciszkę i Zuzannę Mariannę. Jego drugą żoną była Kunegunda hr. Mikorska h. Ostoja, z którą miał jeszcze dwóch synów: Michała i Józefa.
    Po utworzeniu Królestwa Polskiego w 1815 r. Seroczki znalazły się pod zaborem rosyjskim, w Guberni Warszawskiej, w powiecie nieszawskim, gminie i parafii Straszewo. W 1827 r. w Seroczkach było 16 domów i 155 mieszkańców. Grunty dworskie ok. 1880 r. stanowiły 1030 mórg, a do włościan należało 215 mórg. Wieś w tym czasie była znana z eksploatacji swoich bogatych pokładów torfu. Od Serockich majątek odkupiła rodzina wspomnianych już wcześniej Bogatków (piszących się z Bogatek). Obecny budynek dworski zbudowano w 1880 r. dla Antoniego Opata Karola Bogatko (1820-1885) ożenionego z Ewą Gajkowską. Ich synem był Adam Antoni Bogatko (1863-1912) ożeniony ze Stefanią Joanną Marią Grabską z Grabu h. Wczele. Ci mieli dwóch synów: Antoniego Mariana Eustachego, ożenionego z Antoniną Heleną Julią Saas i Zbigniewa ożenionego z Michaliną Lisowską. Antoni i Antonina Bogatko mieli trzech synów: Wawrzyńca (1927-2001) ożenionego z Anną Mączyńską, Rocha i Jana ożenionego z Ireną Kuryłło. Wawrzyniec i Anna Bogatko mieli po wojnie synów, urodzonych w latach 50. XX w.: Wojciecha i Tomasza. Natomiast ze związku Jana i Ireny pochodzi syn Marcin urodzony w 1964 r.
    W okresie międzywojennym Seroczki były wzorowo prowadzonym majątkiem ziemskim, a w 1926 r. dwór został przez Bogatków przebudowany. Poza rolnictwem, w Seroczkach nadal wydobywano torf. Areał majątku liczył w 1930 r. 575 ha. Przed wybuchem 2. wojny światowej część gruntów została sprzedana rządowi polskiemu pod potrzeby budowy lotniska wojskowego. Po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Na gruntach folwarcznych utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, a dwór został rozgrabiony. Wspaniałe meble gdańskie i inne wyposażenie zostało zniszczone.
    polskiezabytki.pl
    Muzyka:
    Epidemic Sound
    Delicate Transitions - Gavin Luke

Комментарии • 7

  • @goralowy
    @goralowy 2 месяца назад +3

    Fajne miejsce pozdrawiam 🖐️👍

  • @tulipan1078
    @tulipan1078 2 месяца назад +2

    Piekny dworek.....

  • @user-gu4hx2ui6b
    @user-gu4hx2ui6b 12 дней назад

    Subik zostawiłam oglądam 😊

  • @zofiasobczak51
    @zofiasobczak51 Месяц назад +2

    Tak blisko a nigdy nie byłam. Od niedawna ładnie zabezpieczone okna i drzwi bo w innych filmach można było wejść do środka. Ładny dworek. Pozdrawiam.👍.

  • @Lostprussia
    @Lostprussia 2 месяца назад +2

    Ciekawi mnie fakt rozgrabienia, nie wygląda to na teren byłych Prus , a i dużo polskich nazwisk w tle historycznym. Szaber i rozkradanie przewaznie kojarzył mi się raczej z akcjami " ziem odzyskanych"...