Witam , bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie zagadnienia . Nareszcie ktoś wyjaśnia różne rzeczy w prosty i zrozumiały sposob nawet dla początkujących amatorów. Dziękuję i pozdrawiam .
Dziękuję za jasne i precyzyjne wyjaśnienie do czego służy ta blokada, z instrukcji nic nie zrozumiałam. Z przyjemnością oglądam wszystkie Pana filmiki, są naprawdę przydatne.
Muszę się zgodzić. Też nie wiedziałem co to za guzik. Myślałem, ze to taki dodatkowy do jak by komuś było wygodniej kliknąć z przodu zamiast wciskać spust do połowy. :D
Wita, fajny i przydatny materiał. Mam jednak takie spostrzeżenie- jeżeli "ominiemy" np. jasne niebo to po zrobieniu zdjęcia ów niebo będzie strasznie prześwietlone oczywiście przy dobrym oświetleniu głównego planu. Często lepszym wyjściem jest HDR, którego jednak nie za bardzo lubię. Pzdr..
od pewnego czasu oglądam pana filmy . uważam je za bardzo pouczające i w prosty i jasny sposób opowiadane . jestem seniorem, od 10 lat mam aparat fotograficzny. rad Pana są dla mnie bezcenne .jacek mozol. dziękuję
Zawsze zastanawiałem się do czego służy ten przycisk i nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedzi.A Ty w prosty sposób mi to wyjaśniłeś.Dziękuje bardzo.Teraz tylko został mi przycisk głębi ostrości do podglądu na Lv ,którego nie mogę rozgryźć :-) Pozdrawiam Sławek
Bardzo pouczający materiał,jak każdy Pana film jest profesjonalnie i dokładnie wytłumaczony,dzięki temu juz wiele się nauczyłem i wiem co do czego służy.Wreszcie mogę w pełni poznać i przetestować swój aparat.Dziękuję i pozdrawiam.
Super wytlumaczone, minusem tego jest przepalone tło które również trzeba w programie graficznym obrobic tak jak ciemne zdjecia. Tak czy tak albo zdjecie rozjasnic albo przyciemnic. Ale super poradnik 👍👍👍
Chciałabym mieć takiego nauczyciela w szkole fotograficznej. U mnie w ogóle nie było o AE-L. U mnie w Sony A200 jest taki przycisk, a jak się naciśnie to gwiazdka w menu się pokazuje. Nawet nie wiedziałam do czego to służy. Dzięki za wyjaśnienie.
Ja aby osiągnąć taki cel często korzystam z kompensacji ekspozycji +/- . Wtedy mam cały kadr na podglądzie, chociaż blokada ekspozycji też się przydaje zwłaszcza gdy załączony pomiar punktowy i chcę właściwe naświetlić interesujący mnie obiekt. Myślę, że możliwości jest wiele a liczy się inwencja i efekt końcowy. Pozdrawiam.
Mała uwaga, która odnosi się nowszych analogów. W Canon EOS 300, też jest ten przycisk, ale ma dodatkową funkcję. Na wszystkich półautomatycznych trybach, działa tak jak Pan opisuje w filmie, ale na M też jest aktywny i służy do określenia jak się ma ekspozycja w centrum kadru do uśrednionego pomiaru, czyli jak to dobrze interpretuję - służy do punktowego pomiaru światła, tylko w mniej wygodny sposób niż cyfrówkach. No chyba, że coś źle interpretuję z czytania instrukcji i zabawy ekspozycją :)
Zgadza się :) aczkolwiek w bezlustrach tą funkcja właściwie ni ma racji bytu bo podgląd w wizjerze jest na "gotowo" i prościej jest zastosować korektę ekspozycji. A tak po zatym fajnie się słucha :)
Zrobilem podobnie podczas zachodu slonca. Zablokowalem ekspozycje na bocznym planie aby slonca nie bylo. Zablokowalem i wrocilem tak jak Pan tu pokazuje na przykladzie tego zdjecia no i mi wyszlo znow jasne niebo przepalone troche
Witam, wspaniały kanał. Przekazuje pan mnóstwo bezcennej wiedzy. Mam pytanie: W jakim przypadku dokonuje pan po prostu korekty ekspozycji, a w jakich pan ją blokuje tak jak w tym filmie?
Witam serdecznie. Bardzo lubię Pana poradniki ale w tym przypadku też mam problem bo blokując w ten sposób ekspozycje a następnie właściwie kadrując musimy przepalić zdjęcie. Proszę bardzo o wytłumaczenie jak to robić w praktyce by tego uniknąć. Na razie dla mnie jest to nie logiczne.
Sposób ten jest dobry kiedy mamy kadr w którym jest silne źródło światła (słońce, latarnia, odblaski na wodzie itp.), omijamy to silne źródło światła, tak by było zaraz za kadrem, dokonujemy pomiaru, blokujemy i wracamy do właściwej kompozycji ale to źródło nie ma wpływu na pomiar którego dokonał aparat. Przy pewnej wprawie jest to szybka i bardzo skuteczna metoda. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Również zauważyłem, że w tym sposobie słońce, latarnia itp jest na zdjęciu przepalone. Wydaje mi się, że lepiej zdjęcie nie doświetlić niż prześwietlić. W dalszej obróbce można je uratować.
Witam. A czy wciśnięcie spustu migawki do połowy również nie blokuje ekspozycji? Można by wtedy przykładowo wybrać kadr zdjęcia pomijając słońce, nacisnąć spust migawki do połowy w celu blokady AF i AE, przesunąć kadr w bok aby objąć słońce i zrobić zdjęcie.
@@FotografiajestFajna Ten zielony szablon to moja 5-letnia corka mi zrobila. Normalnie tez bym sie posmiala ale mi nie wypada przez szacunek do jej pracy😉
Witam, Małe pytanko do tematu które pan poruszył. Rozumiem więc że jeśli chcę zablokować ekspozycję to muszę wpierw skierować aparat tak by słońce nie wchodziło w kadr, wcisnąć do połowy spust i wcisnąć blokadę AE-L "i tu teraz pytanie" czy mam puścić spust ale trzymać przycisk AE-L i wtedy mogę zrobić zdjęcie czy mogę terz puścić przycisk AE-L i zrobić zdjęcie.
Taki sposób ustawiania autofocusa stosowany jest przede wszystkim przez portrecistów ale zrobienie filmu o tym jak przystosować swój aparat do tematyki zdjęć może być ciekawy.
Najzabawniejsze, że od kilku lat robię zdjęcia pociągom ale o blokadzie AE-L lub AF-L dowiedziałem się dopiero teraz gdy zacząłem filmować. Chociaż w sumie nie wiem teraz czy to jest zabawne czy smutne w zasadzie.
Można wykonać, ale należy ciągle trzymać palec na spuście, a w takim przypadku nie musi u uważać żeby nie popuścić spustu migawki, i nie zaczynać od razu. Bardzo pomocne przy zdjęciach krajobrazu.
U mnie w trybie manualnym, po wciśnięciu gwiazdki, na drabince pojawia się druga kreska która robi się nieruchoma (zablokowana), i jest wtedy możliwość porównania oświetlenia sceny w dwóch miejscach - np. niebo - ziemia, gdyż druga przesuwa się wraz ze zmianą światła.
Witam, mam pytanko panie Pawle.Czy zdjęcie wykonane w sposób który pan opisuje w przykładzie ,za pomocą blokady ekspozycji, nie bedzie miało w efekcie końcowym ,,przepalonego" nieba? Pozdrawiam serdecznie.
W Canonie 50D jest możliwa zamiana działania przycisków AF-ON i AE-Lock (*) miejscami, sprawdź czy przycisk AF-ON nie blokuje ekspozycji (przy zablokowanej ekspozycji wewnątrz po lewej zapali się *). Jeśli tak jest to aby przywrócić standardowe działanie przycisków trzeba w zakładce C.Fn IV: Operownie/Inne > 2. Zmiana funkcji AF-ON/AE Lock przełączyć na 0:Wyłącz (funkcje standardowe). Mam nadzieję, że rozwiąże to problem. Pozdrawiam
Dziękuje za odpowiedz, zakładka w aparacie, tak ustawiona jak piszesz, ale nadal "coś źle robię. Kadruję dość jasną cześć nieba (focus ok), naciskam blokadę *, "przenoszę" kadr na czarnego kota na jasnym podłożu, naciskam spust migawki i zdjęcia wychodzi bardzo, ale to bardzo niedoświetlone.... Czy kombinacja klawiszy na aparacie jest poprawna, czy też aparat "fotograf" jest do naprawy?
@@kajetanpacanowski1869 wychodzi ci źle bo robis na odwrót, aparat łapie ci ciemną ekspozycję i do niej sie dostosowuje, dlatego wychodzi ci fotka niedoświetlona
Panie Pawle. Według instrukcji robię to co Pan pokazuj. Chcę zrobić krajobraz o zachodzie słońca. Celuję aparat tam gdzie słońce najmniej uderza blokuję ekspozycję., wracam do punktu startowego czyli chcę zrobić zdjęcie o zachodzie słońca i zdjęcie mam dalej prześwietlone. Czy coś robię nie tak ?? Pozdrawiam
Trudno tak odpowiedzieć, może być kilka przyczyn, proponuję blokadę wykonać jeszcze dalej od słońca - to jest tak, że każdy pomiar światła jest niepowtarzalny, raz wystarczy trochę z boku a czasem dużo więcej. Pozdrawiam
Panie Damianie, do wszystkiego, aparatu i wiedzy teoretycznej potrzeba jeszcze praktyki czyli ćwiczenia - proszę poćwiczyć i nie zrażać się niepowodzeniami.
@@FotografiajestFajna Ja potrafię dobrze naświetlić zdjęcie i wiem jak używać blokady ekspozycji, ale stosując AE-L tak jak Pan sugeruje zdjęcie będzie albo prześwietlone albo niedoświetlone w zależności na jakim planie zablokuje się ekspozycję
Nie tylko fotografia ale i nauczyciel jest fajny. Dziekuje. ♥
Dziękuję 😀
Witam , bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie zagadnienia . Nareszcie ktoś wyjaśnia różne rzeczy w prosty i zrozumiały sposob nawet dla początkujących amatorów. Dziękuję i pozdrawiam .
Dziękuję za jasne i precyzyjne wyjaśnienie do czego służy ta blokada, z instrukcji nic nie zrozumiałam. Z przyjemnością oglądam wszystkie Pana filmiki, są naprawdę przydatne.
Dziękuję bardzo 😀
Rewelacja
Uwielbiam łopatologiczne tłumaczenia:)
Dziękuję bardzo za ten bardzo pomocny materiał. Pozdrawiam serdecznie.
Przydatne filmy przepełnione wiedzą! Więcej ! ...wkońcu wiem po co ten guzik :P
👍😀
Muszę się zgodzić. Też nie wiedziałem co to za guzik. Myślałem, ze to taki dodatkowy do jak by komuś było wygodniej kliknąć z przodu zamiast wciskać spust do połowy. :D
Wreszcie dowiedziałam się do czego jest ten przycisk i jak go używać :) Super.
😊😊😊
Mistrzostwo Pana filmy i sposób przekazywania wiedzy.
Uwielbiam je.
Dzieki 😀
Wita, fajny i przydatny materiał.
Mam jednak takie spostrzeżenie- jeżeli "ominiemy" np. jasne niebo to po zrobieniu zdjęcia ów niebo będzie strasznie prześwietlone oczywiście przy dobrym oświetleniu głównego planu. Często lepszym wyjściem jest HDR, którego jednak nie za bardzo lubię.
Pzdr..
Bardzo przyjemnie się Ciebie słucha, świetne filmy - poradniki. Trafiłem tu przez przypadek. No i fajnie...
Ja też się ciszę 😀
Panie Pawle, dziękuję za proste i przejrzyste wyjaśnienia różnych kwestii. Zostawiam suba i pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję. Dotychczas ignorowałem ten przycisk. Nareszcie rozumiem jego wagę.
Elegancko, krótko i na temat. Pozdrawiam.
Dzięki 😀
od pewnego czasu oglądam pana filmy . uważam je za bardzo pouczające i w prosty i jasny sposób opowiadane . jestem seniorem, od 10 lat mam aparat fotograficzny. rad Pana są dla mnie bezcenne .jacek mozol. dziękuję
Zawsze zastanawiałem się do czego służy ten przycisk i nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedzi.A Ty w prosty sposób mi to wyjaśniłeś.Dziękuje bardzo.Teraz tylko został mi przycisk głębi ostrości do podglądu na Lv ,którego nie mogę rozgryźć :-) Pozdrawiam Sławek
Bardzo się cieszę, że moje filmy są przydatne. 😀 pozdrawiam
Bardzo pouczający materiał,jak każdy Pana film jest profesjonalnie i dokładnie wytłumaczony,dzięki temu juz wiele się nauczyłem i wiem co do czego służy.Wreszcie mogę w pełni poznać i przetestować swój aparat.Dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo się cieszę 🙂
No wreszcie wiem po co jest ten przycisk😁
Super logicznie i prosto (i miło) Lubię wykorzystywanie animacji i przykładów. Nawet ja -amator zaczailam..
To super 😀
Mądrego to aż miło posłuchać 🙂.
Dziękuję,skorzystam, bo nie wiedziałem jak wykorzystać ten przycisk.
😀
Bardzo fajny kanał. Wszystko jasno wytłumaczone. Daję suba!
Super wytlumaczone, minusem tego jest przepalone tło które również trzeba w programie graficznym obrobic tak jak ciemne zdjecia. Tak czy tak albo zdjecie rozjasnic albo przyciemnic. Ale super poradnik 👍👍👍
Bardzo prosto i przystępnie wyjaśnione, tego szukałem. Dziękuję. :)
Ciesze się 😀
super wytlumaczone...dziekuje
Miło mi 😀
kapitalne tłumaczenie, dziękuję
Bardzo mi miło 😁. Pozdrawiam
Prosto i na temat...jest Pan swietny... dziekuje za przdatne porady..
Miło mi 😀
Prosto i na temat, czekam na równie proste wytłumaczenie mojego problemu na filmie. Pozdrawiam Pana serdecznie i Panią też😂
😀😀
Bardzo fajny kanał. Super logicznie i prosto
Miło mi 😀
Bardzo fajny kanał. Wszystko jasno i rzeczowo wytłumaczone
Dzięki 😀
Chciałabym mieć takiego nauczyciela w szkole fotograficznej. U mnie w ogóle nie było o AE-L. U mnie w Sony A200 jest taki przycisk, a jak się naciśnie to gwiazdka w menu się pokazuje. Nawet nie wiedziałam do czego to służy. Dzięki za wyjaśnienie.
Ja aby osiągnąć taki cel często korzystam z kompensacji ekspozycji +/- . Wtedy mam cały kadr na podglądzie, chociaż blokada ekspozycji też się przydaje zwłaszcza gdy załączony pomiar punktowy i chcę właściwe naświetlić interesujący mnie obiekt. Myślę, że możliwości jest wiele a liczy się inwencja i efekt końcowy. Pozdrawiam.
Mała uwaga, która odnosi się nowszych analogów. W Canon EOS 300, też jest ten przycisk, ale ma dodatkową funkcję. Na wszystkich półautomatycznych trybach, działa tak jak Pan opisuje w filmie, ale na M też jest aktywny i służy do określenia jak się ma ekspozycja w centrum kadru do uśrednionego pomiaru, czyli jak to dobrze interpretuję - służy do punktowego pomiaru światła, tylko w mniej wygodny sposób niż cyfrówkach. No chyba, że coś źle interpretuję z czytania instrukcji i zabawy ekspozycją :)
Zgadza się :) aczkolwiek w bezlustrach tą funkcja właściwie ni ma racji bytu bo podgląd w wizjerze jest na "gotowo" i prościej jest zastosować korektę ekspozycji. A tak po zatym fajnie się słucha :)
Tak, ale symulacja ekspozycji w wizjerze ma swoje zalety. Pozdrawiam
Super te pana przykłady. Bardzo przydatne w praktyce !
Super filmy. Pozdrawiam
Dzięki. Pozdrawiam 😀
Dziękuję, za piękne wyjaśnienie, pozdrawiam🙃
Cenna informacja, dziękuję.
Miło mi 😀
Bardzo fajnie wytłumaczone :) Super .
Dzięki 😊
Dzięki za proste wyjaśnienie 👍
Prosimy o więcej takich filmów
OK 😀
Zrobilem podobnie podczas zachodu slonca. Zablokowalem ekspozycje na bocznym planie aby slonca nie bylo. Zablokowalem i wrocilem tak jak Pan tu pokazuje na przykladzie tego zdjecia no i mi wyszlo znow jasne niebo przepalone troche
Super odcinek.
Witam, wspaniały kanał. Przekazuje pan mnóstwo bezcennej wiedzy. Mam pytanie: W jakim przypadku dokonuje pan po prostu korekty ekspozycji, a w jakich pan ją blokuje tak jak w tym filmie?
Cenna rada. :) Cenny kanał. Zostawiam subskrypcje i łapkę w górę. :)
Witam serdecznie. Bardzo lubię Pana poradniki ale w tym przypadku też mam problem bo blokując w ten sposób ekspozycje a następnie właściwie kadrując musimy przepalić zdjęcie. Proszę bardzo o wytłumaczenie jak to robić w praktyce by tego uniknąć. Na razie dla mnie jest to nie logiczne.
Sposób ten jest dobry kiedy mamy kadr w którym jest silne źródło światła (słońce, latarnia, odblaski na wodzie itp.), omijamy to silne źródło światła, tak by było zaraz za kadrem, dokonujemy pomiaru, blokujemy i wracamy do właściwej kompozycji ale to źródło nie ma wpływu na pomiar którego dokonał aparat. Przy pewnej wprawie jest to szybka i bardzo skuteczna metoda. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Również zauważyłem, że w tym sposobie słońce, latarnia itp jest na zdjęciu przepalone. Wydaje mi się, że lepiej zdjęcie nie doświetlić niż prześwietlić. W dalszej obróbce można je uratować.
Cześć.Ja również chcę podziękować za same konkrety.Rewelacja kanał.
Bardzo się cieszę, pozdrawiam.
Wyjaśnienie "łopatologiczne" - ale takie jest najlepsze :-) Subskrybuję kanał :-)
😀😀😀
super !!! POZDRAWIAM
Dzięki 😀. Pozdrawiam
Witam. A czy wciśnięcie spustu migawki do połowy również nie blokuje ekspozycji? Można by wtedy przykładowo wybrać kadr zdjęcia pomijając słońce, nacisnąć spust migawki do połowy w celu blokady AF i AE, przesunąć kadr w bok aby objąć słońce i zrobić zdjęcie.
Ciekawe i przydatne!
Bardzo się cieszę 🙂
Czy to skrót Auto Exposition -Lock?
Dzieki
😀😀😀
Super! I jakie to proste do tego🤗
😀
@@FotografiajestFajna
Ten zielony szablon to moja 5-letnia corka mi zrobila. Normalnie tez bym sie posmiala ale mi nie wypada przez szacunek do jej pracy😉
Czy powinna być wtedy blokowana też ostrość tzn. pod tym przyciskiem można podpisać AE Lock; i AF Lock. Pozdrawiam
Może po 5ciu latach ppra zacząć używać?😄
Witam,
Małe pytanko do tematu które pan poruszył. Rozumiem więc że jeśli chcę zablokować ekspozycję to muszę wpierw skierować aparat tak by słońce nie wchodziło w kadr, wcisnąć do połowy spust i wcisnąć blokadę AE-L "i tu teraz pytanie" czy mam puścić spust ale trzymać przycisk AE-L i wtedy mogę zrobić zdjęcie czy mogę terz puścić przycisk AE-L i zrobić zdjęcie.
Dziękuję, a czy można liczyć na krótki film o tylnym przycisku fokusa?
Taki sposób ustawiania autofocusa stosowany jest przede wszystkim przez portrecistów ale zrobienie filmu o tym jak przystosować swój aparat do tematyki zdjęć może być ciekawy.
Fantastycznie
Najzabawniejsze, że od kilku lat robię zdjęcia pociągom ale o blokadzie AE-L lub AF-L dowiedziałem się dopiero teraz gdy zacząłem filmować. Chociaż w sumie nie wiem teraz czy to jest zabawne czy smutne w zasadzie.
Fajne filmiki poszerzające wiedzę.
Dziękuję bardzo 😀
Ja tam chodzę zawsze z jednym obiektywem bo tylko jeden mam 😀 sigma 18-300 😀
Dziękuję z wiedzę dla "opornych"
Mam pytanie do obiektywu helios m42-4 jakie mają być pierscienie posrednie do nikona d7500
ruclips.net/video/NHjFJmwxuVQ/видео.html
A nie jest tak że jeżeli zablokujemy ekspozycję na ciemniejszym tle i wrocimiy do jasnego do część jasna tła nie będzie prześwietlona?
Oczywiście, że tak będzie, ale część ciemna, na której Ci zależy będzie naświetlona prawidłowo.
U mnie jest AF/AE-L na jednym przycisku... Jak to rozdzielić... Muszę sprawdzić.
Chyba zależy jaki aparat. W lumixie G80 jest w menu opcja rozdzielenia funkcji przycisku. Do wyboru AE albo AF lub oba jednocześnie. pozdro.
Czy blokady ekspozycji nie można wykonać spustem migawki?
Można wykonać, ale należy ciągle trzymać palec na spuście, a w takim przypadku nie musi u uważać żeby nie popuścić spustu migawki, i nie zaczynać od razu. Bardzo pomocne przy zdjęciach krajobrazu.
Ale to traci sens gdy fotografujemy w trybie manualnym? Mam racje?
W trybie manualnym przycisk blokady nie działa - bo nie ma sensu.
U mnie w trybie manualnym, po wciśnięciu gwiazdki, na drabince pojawia się druga kreska która robi się nieruchoma (zablokowana), i jest wtedy możliwość porównania oświetlenia sceny w dwóch miejscach - np. niebo - ziemia, gdyż druga przesuwa się wraz ze zmianą światła.
Witam, mam pytanko panie Pawle.Czy zdjęcie wykonane w sposób który pan opisuje w przykładzie ,za pomocą blokady ekspozycji, nie bedzie miało w efekcie końcowym ,,przepalonego" nieba? Pozdrawiam serdecznie.
Czasem trzeba kilku prób by uzyskać właściwy efekt.
Witaj.
Mam ten sam problem co "Luka" z tym, że używam EOSa 50D, podpowiesz mi co robię nie "TAK" ....?
W Canonie 50D jest możliwa zamiana działania przycisków AF-ON i AE-Lock (*) miejscami, sprawdź czy przycisk AF-ON nie blokuje ekspozycji (przy zablokowanej ekspozycji wewnątrz po lewej zapali się *). Jeśli tak jest to aby przywrócić standardowe działanie przycisków trzeba w zakładce C.Fn IV: Operownie/Inne > 2. Zmiana funkcji AF-ON/AE Lock przełączyć na 0:Wyłącz (funkcje standardowe). Mam nadzieję, że rozwiąże to problem. Pozdrawiam
Dziękuje za odpowiedz, zakładka w aparacie, tak ustawiona jak piszesz, ale nadal "coś źle robię.
Kadruję dość jasną cześć nieba (focus ok), naciskam blokadę *, "przenoszę" kadr na czarnego kota na jasnym podłożu, naciskam spust migawki i zdjęcia wychodzi bardzo, ale to bardzo niedoświetlone....
Czy kombinacja klawiszy na aparacie jest poprawna, czy też aparat "fotograf" jest do naprawy?
@@kajetanpacanowski1869 wychodzi ci źle bo robis na odwrót, aparat łapie ci ciemną ekspozycję i do niej sie dostosowuje, dlatego wychodzi ci fotka niedoświetlona
Mam pytanie - czy mniej więcej taki sam efekt osiąga się robiąc korekcję ekspozycji - np fotografując na priorytecie przysłony?
Dokładnie ten sam.
😁👍
Mi blokada nie wchodzi w trybie manualnym tylko w preselekciach czasu i przysłony. Canon 650d. czy tak mam być ?
W manuału nie będzie działał blokada ekspozycji, trzeba to wykonać ręcznie.
Panie Pawle. Według instrukcji robię to co Pan pokazuj. Chcę zrobić krajobraz o zachodzie słońca. Celuję aparat tam gdzie słońce najmniej uderza blokuję ekspozycję., wracam do punktu startowego czyli chcę zrobić zdjęcie o zachodzie słońca i zdjęcie mam dalej prześwietlone. Czy coś robię nie tak ?? Pozdrawiam
Trudno tak odpowiedzieć, może być kilka przyczyn, proponuję blokadę wykonać jeszcze dalej od słońca - to jest tak, że każdy pomiar światła jest niepowtarzalny, raz wystarczy trochę z boku a czasem dużo więcej. Pozdrawiam
OK. Dzięki
Tego mozna używać w trubie manualnym?
W trybie manualnym przycisk ten nie działa - bo nie ma to sensu, przecież to Ty, całkowicie decydujesz o czasie naświetlania i przysłonie.
U mnie można. zobacz post wyżej, tam to opisałem.
2:30
... a funkcja HDR ?
HDR-y też trzeba dobrze naświetlić 😀
👍
3:47 i niebo mam totalnie przepalone. To są rady fotografa?
Panie Damianie, do wszystkiego, aparatu i wiedzy teoretycznej potrzeba jeszcze praktyki czyli ćwiczenia - proszę poćwiczyć i nie zrażać się niepowodzeniami.
@@FotografiajestFajna
Ja potrafię dobrze naświetlić zdjęcie i wiem jak używać blokady ekspozycji, ale stosując AE-L tak jak Pan sugeruje zdjęcie będzie albo prześwietlone albo niedoświetlone w zależności na jakim planie zablokuje się ekspozycję
@@Bizon-q2u Tak, i tu właśnie potrzebne jest doświadczenie :)
𝖴 𝗆𝗇𝗂𝖾 𝗐 𝖺𝗉𝖺𝗋𝖺𝖼𝗂𝖾 𝖻𝗅𝗈𝗄𝖺𝖽𝖺 𝖾𝗄𝗌𝗉𝗈𝗓𝗒𝖼𝗃𝗂 𝖽𝗓𝗂𝖺ł𝖺 𝖼𝗁𝗒𝖻𝖺 𝗍𝗒𝗅𝗄𝗈 𝗐𝗍𝖾𝖽𝗒,𝗃𝖺𝗄 𝗆𝖺𝗆 𝗉𝗈𝗆𝗂𝖺𝗋 𝗌́𝗐𝗂𝖺𝗍ł𝖺 𝗉𝗎𝗇𝗄𝗍𝗈𝗐𝗒,𝖺 𝖻𝗅𝗈𝗄𝗎𝗃𝖾 𝗌𝗂𝖾 𝗃𝖺̨ 𝗐𝖼𝗂𝗌́𝗇𝗂𝖾̨𝗍𝗒𝗆 𝖽𝗈 𝗉𝗈ł𝗈𝗐𝗒 𝗌𝗉𝗎𝗌𝗍𝖾𝗆 𝗆𝗂𝗀𝖺𝗐𝗄𝗂...
🎆🎇
👍
😀