Zajebiste 😊 programista robi instalację 👍💪. Jak ci nie szkoda palców to Ok. Ale taka porada ci pomoże : mniej pasty ,pasta na gwincie nie jest potrzebna ( choć nie którzy tak robią, zupełnie nie potrzebnie i mam wrażenie, że ci właśnie uwielbiają wręcz smarować się pastą po łokcie 😅), pasty mniej , kup pastę w dużej tubce ( jak pasta do zębów 😅) wygodne i nie taplasz się w niej, wyciskasz tyle ile potrzeba czyli nie wiele po przeciwległych stronach gwintu i weź szmatkę i tą szmatką to rozsmaruj jednym , dwoma obrotami i tyle. Palców nie rozwalisz i od gwintów nie będziesz mieć nacięć😅. Kup klucz tzw. stopniowany do śrubunków ( choinkowy ) bardzo ci ułatwi skręcanie. Sposób w jaki teraz to robisz zniszczysz kształtkę i będzie do wyrzucenia. Jak skończysz budowę sprzedasz ( A i tak jestem pewien że zostawisz bo te klucze po prostu przydaje). I faktycznie trochę dużo tego mosiądzu , ale efekt końcowy zadowalający. Oglądam inne odcinki . Brawo Ty i pozdr
Cześć! A no widzisz. Piekarz, fryzjer i taksówkarz już robili swoje instalacje, więc i na programistę przyszedł czas ;) Już tyle tematów przerobiłem na budowie, że moim palcom nic nie bedzie, hehe ;) Taką pastę w tubce widziałem u instalatora pompy. Rzeczywiście robota czystsza, ale też pewnie potrzeba wprawy, jak ze wszystkim. U mnie poszła praktycznie cały ten pojemnik 360 g. Tyle co pewnie na blok mieszkalny zużyłby fachowiec ;) O kluczu choinkowym powiedział mi facet od pompy jak spytałem jak się profesjonalnie zakręca śrubunki. Ja zmieniłem pod koniec technikę i najpierw nakręcałem skręcony śrubunek żeby nie wkładać żabki do wewnątrz śrubunka, następnie odkręcałem jedną część i nakręcałem na drugą stronę instalacji. wtedy nie trzeba tam się zapierać o te ząbki w śrubunku ani ściskać "nakrętki" z częścią stałą. Dzięki za porady i pozdrawiam!
Przed filtrami może być dużo stali ale po filtrach już tylko plastik albo mosiądz. I naprawdę nie trzeba tych gwintów skręcać na przysłowiowego chama. Lepiej ze dwa obroty luzu zostawić.
@@ProgramistaNaBudowie było można z drugiej strony wpiąć rozdzielacz z wada zimna w ten sposób masz wszystko za pralka elegancko schowane i tak do tego nie potrzebujesz dostępu filtry masz gdzie indziej w tedy zmiekszacz masz bliżej pralki i kanalizacji która do zmiekszczac i tak wydaje się być za wysoko z drugiej strony rozdzielacza podłączenie bezpośrednio zasilasz zbiornik i w tej sposób zyskujesz miejsce nad bednarka do zbiornika przeponowego było by to bardziej czytelne i mniej skomplikowane po drugie nie wiem po co ci tyle tych zaworów chyba po to żebyś miał co robić za kilka lat jak zaczną ciec rury zasilające podłogówki zawory spustowe i odcinające były w ogóle nie potrzebne to samo przecież masz w kolejnych rozdzielaczach
Masz rację, niektóre z tych uwag zostały wspomniane przez innych oglądających. Ja i tak będę miał wszystko elegancko schowane, ponieważ będzie ustawione pod ścianą: pralka, suszarka, zmiękczacz, pompa ciepła. Cała ta ściana będzie zastawiona, ale tak, można było trochę inaczej rozwiązać temat. Odpływ zmiękczacza jest obecnie na wysokości 10 cm nad posadzką. Sam odpływ popłuczyn w zmiękczaczu jest na wysokości chyba 80 cm w samym urządzeniu, więc jest sporo miejsca między tymi dwoma punktami. Tam wysoko na ścianie po lewej, to jest odpływ pralki i suszarki, na odpowiedniej dla nich wysokości. Zbiornik przeponowy, jeśli masz na myśli zbiornik kilku-litrowy, którego jeszcze nie ma, to będzie on ukryty w pompie ciepła, nie będzie go widać. A ten zbiornik, który stoi na ziemi to nie jest przeponowy, tylko bufor 100 litrowy żeby pompa miała odpowiedni zład wody przy zakręceniu wszystkich obwodów. Będzie on umieszczony tam gdzie stoi, ponieważ nad tą instalacją i tak nie było by na niego miejsca. Nad instalacją będzie zamontowana jednostka centralna wentylacji mechanicznej. Zaworów dałem tyle ile uznałem za potrzebne. Być może jest ich o 4 sztuki za dużo, bo część pewnie będzie dodana po stronie pompy ciepła jak już będzie zamontowana. Co do cieknięcia to nie rozumiem. Jeśli będą nieużywane i nigdy ich nie będę przekręcał, jeśli okażą się niepotrzebne, to raczej cieknąć nie będą. A jeśli będą, to z taką samą szansą mogą cieknąć wszystkie inne złączki, których jest od groma w tej instalacji, bo chyba po tej stronie jest ze 40 połączeń na pakuły. Zawory spustowe być może są nadmiarowe, ponieważ rozdzielacze mają swoje zawory wbudowane, ale nie byłem wtedy tego świadomy, że można ich użyć, a zrobiłem zawory spustowe jak najbliżej zasilania i powrotu od strony pompy ciepła tak jak się nauczyłem z internetów żeby móc przepłukać całą instalację. Może nadmiarowo, ale nie zbiedniałem po zakupie tych elementów, więc raczej okej :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie to nie zauważyłem tej kanalizacji jeśli masz 10cm od posadzki to git popuczyny wypycha ciśnieniowego ale jest jeszcze zabezpieczenie które działa na zasadzie grawitacji gdzy zawór się przytnie
Grubo. Spora ta podłogówka. Ja mam w pasywnym na 165m2 po rozdzielaczu na każdym pietrze. 1100m podłogówki. Ty masz niewiele mniej. :) Spróbuje obskoczyć te moje nowe 100m2 na jednym. :) Na pewno na rodzielaczu zrobię wodę. Bez złączek w podłodze. i bez cyrkulacji. :)
Cześć! Ja mam 950 mb rury w podłodze i dwa rozdzielacze :) kiedyś wrzucałem film z projektem jak to tam wyglada. U nas jedt jedna nitka z cyrkulacją, widać ją na filmie, czerwona rura powrotna z kuchni na prawo od bednarki, ale jej nie podłączamy póki co, może kiedyś jeśli uznamy, że by się przydała. Wtedy trzeba będzie kupić pompkę. Póki co zwyczajnie bez cyrkulacji. Mam nadzieję, że bez cyrkulacji się obejdzie. Nigdy nie mieliśmy i żyjemy ;) Dziękuję za komentarz i powodzenia z mniejszym domem :)
@@ProgramistaNaBudowie Nie dziękuje. Strasznie dużo tych metrow w podłodze. Ciekawą jaką będziesz miał pompę. Ja mam Samsunga, który co ciekawe, ma stały przepływ 21 litrów na minute. I teraz u mnie, w domu pasywnym to wystarczy. Ale widzę, że znajomi w domach energooszczędnych często mają przepływy na poziomie 30l i więcej. Na mojej pompie już byłoby gorzej, lub czynnik musiał mieć wyższą temp. a co za tym idzie mniejszą sprawność. Taki parametr, który nie wiem czy jest uwzględniany przy projektowaniu OP. Ja będę robił znowu na czuja. # domy tak postawiłem znajomym i jest OK. Rurka co 15cm i wylewki 10cm min. :)
@@pandzik będę miał pompę panasonic aquarea 7 kW. Ona moduluje przepływ w zależności od wymagania. Mam projekt dostosowany względem temperatury zasilania i powrotu oraz delty między nimi. Zasilanie 35,5 stopnia przy -16 i delta 6,5 stopnia. Zobaczymy jak to tak będzie się ogrzewało, gdy zamieszkamy :) co do przepływu to projektant mówił, ze przepływ musi być laminarny i tak to zaprojektował.
@@ProgramistaNaBudowie kg? 35,5 stopnia? Trochę wysoko. Nie chciałeś iśc w dom pasywny, lub bliski temu? Ja nawet przy -20 stopniach nie potrzebowałem więcej jak 31 stopni zasilania, na 1100m rurki, przy niskim 20l/min, dom 165m2. Wiem, że dom pietrowy potrzebuje mniej niz parterówka. Wg mnie to kwestia akumulacji. Ytong niestety ma chyba 10% z tego co silka. To doskonały materiał na ściany zewnętrzne. Nie będe z tego rezygnował nawet przy własnym wykonawstwie :) Do tego min 25cm w podłodze i 40 na dachu. Fixy i 22na ścianach :P
Woda dalej nie leci, znaczy nie działa. Echhhh, nic się nie uczysz. A tak poza tym to pomarudzę jeszcze na te motylkowe zawory. Nie lubię ich. Jak trochę postoją, to ciężko je ruszyć. Na elektrozaworze sterowanym z alarmu ustawiłem serwisowe zamykanie i otwieranie raz w tygodniu żeby się nie zastał.
Nie wszystko od razu panie :) Wszystko w swoim czasie, to jest budowa :) Takie miałem wrażenie, że one ciagle są zastane dlatego je kluczem odkręciłem. Często tego nie będę otwierał i zamykał, aby tylko się uszy tych motylków nie urwały przy operowaniu. Dzięki za poradę z elektrozaworem. Pozdrawiam!
Hej .. pamiętam jak zrobiłeś toaletę na działce ... To były początki 🤪🤪.. taki młody byłeś 2 lata temu 😃😃 hehe... Podziwiam Cię... A pytanie mam jakiej średnicy rury wypuściłeś na zewnątrz od pompy ciepła (32pex?) .. chodzi mi żeby poprowadzić od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej i do rozdzielacza... Nie wychwycilem czy mówiłeś te średnice... Ale tak na oko to chyba 32 mm ... Pozdrawiam
Hehehe, no teraz też jestem młody, już mnie tak nie postarzaj ;) Od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej nie prowadziłem nic, ponieważ między jednostkami nie przepływa woda a czynnik chłodniczy. Instalator doprowadził odpowiednie rury miedziane w otulinie i podłączył do jednostek. Natomiast wewnątrz jak widzisz przed rozdzielaczem mam rury calowe w stronę pompy. Pozdrawiam!
Cześć Daniel! To co było taniej zamówiłem w internecie, a niektóre rzeczy lokalnie. Sprzęt wypożyczony z lokalnej hurtowni, która ma Ultraline w ofercie. Pozdrawiam!
Hej Tomek, Trochę dużo tych różnych kształtek itp. Mosiądz kosztuje. Te wszystkie narzędzia to kupiłeś, czy pożyczasz? Z drugiej strony nie dość, że Ci to wszystko taniej wyjdzie robiąc samemu, to jeszcze się uczysz, kiedyś to pewnie się przyda. BTW, oglądam wiele Twoich filmów i jestem pełen podziwu, że robisz tyle rzeczy sam. Ty naprawdę jesteś programistą??? Łamiesz stereotypy xd. Trzymaj kurs, oby tak dalej. Pozdrawiam
Cześć Paweł! Kurcze, tych kształtek wyszło sporo, ale jak widać musiałem trochę uciekać z instalacją, przedłużać ją stąd musiałem to zrobić jakoś i uznałem, że kształtki będą okej. No i zrobiłem przedłużenie trójnikami z zegarami. Pewnie są zbędne, ale coś tam będę mógł zerknąć z ciekawości skoro już je zastosowałem. Taka instalacja jak moja to akurat jest prosta do wykonania. Chyba ciężko coś spierdzielić. Każdy może wykonać takie coś po obejrzeniu tego i poprzedniego mojego filmu ;) Sam się uczyłem z internetu. Jak już się umie nawinąć pakuły to taką małą instalację prosto się wykonuje, tylko trochę czasu i cierpliwości potrzeba. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Możesz podać wymiary tego pomieszczenia? W naszym gospodarczym/kotłowni planowaliśmy dodać ściankę na małą łazienkę ale boje się że się z tą całą aparaturą nie zmieszczę :)
@@ProgramistaNaBudowie kurde to z drugiej toalety muszę zrezygnować bo miałbym 180x188. Bez dodatkowej ścianki będzie 180 x 300. Dzięki za odpowiedź :)
Cześć! Doprowadzenie wody do instalacji CO jest co prawda zrealizowane za blokiem zmiękczacza, natomiast w przypadku dopuszczenia wody wystarczy zakręcić blok i masz wtedy możliwość puszczenia wody niezmiękczonej. Także zgodnie z planem :) Póki co dopuściłem raz niewiele (chyba ze 100 ml) by dobić instalację po roku od zalania i tak poza tym to ten zawór zwrotny od dopuszczania jest zakręcony cały czas - taki zawór zamontowali mi monterzy żeby nie było jakiejś cofki z CO w kierunku wody użytkowej.
@@antonistefann9538 Do podłogówki mam napuszczoną wodę, która przeszła przez demineralizator wody grzewczej, więc wydaje mi się, że została zmiękczona do zera. W domu mamy twardość 34 stopnie francuskie, czyli 19 stopni niemieckich.
Cześć Rafał! Zbiornik buforowy 100 litrów jest dla pompy ciepła, ponieważ właśnie będą siłowniki zainstalowane i musi być jakiś zład wody do pracy dla pompy. Pozdrawiam!
Knipex super, ten drugi jest okej, nie mam porównania :) Knipexa napewno bym kupił drugi raz, a ten drugi był tani kupiony bo potrzebowałem jakiegoś drugiego.
Cześć Piotr! Tak, mamy wybrany zmiękczacz. Więcej o nim będzie w jakimś osobnym materiale. Najważniejsze sprawdzić jaką masz obecnie twardość wody i skontaktować się z jakimś sklepem, napewno doradzą odpowiedni model. Trochę te sprzęty kosztują. Pozdrawiam!
Cześć Kamil! Istotnie, można było dać odejście do napełnienia instalacji przed blokiem zmiękczacza. Dzięki za czujność. Natomiast teraz jak już mam skręcone, to w przypadku ewentualnego dopuszczania po zamontowaniu zmiękczacza, wykorzystam zawór spustowy zimnej wody za zmiękczaczem, ale najpierw sam blok zmiękczacza zakręcę by odciąć zmiękczacz, upuszczę trochę wody i wtedy dopuszczę wody niezmiękczonej. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Tak wyzdziwianej namadzonej przekombinowanej instalacji jeszcze nie widziałem o ile guwny przylacz się nawet prezentował tak tu 1 wielka uklejka stacja zmiękczania wody nie musi być w tym pomieszczeniu w zasadzie to jeszcze nie widziałem żeby była w innym niż przy przyłączy wody jak masz wątpliwości ci do szczelności instalacji pruba ciśnieniowa powietrzem zawsze biję tylko powietrze jest rzadsze od wody i prędzej pokaże nieszczelnosc jeżeli na powietrzy jest ok niema opcji żeby coś się lało nie widziałem filmu z instalacji ale chyba nie zrobiłeś wylewek bez pruby szczelnosci
Cześć Rafał! Instalacja nie jest przekombinowana. Może jedynie te zegary na trójnikach, które wstawiłem by trochę przedłużyć instalację do miejsca docelowego. Wszystko idzie koło siebie, więc trzeba było trochę pomyśleć jak ogarnąć temat, nie było to takie proste na początku. Wejście do wody mam zorganizowane w innym miejscu (spiżarnia) niż cała reszta instalacji, stąd woda wchodząca do domu idzie posadzką do pomieszczenia gospodarczego, z którego widać instalację na tym filmie. Zmiękczacz nie ma znaczenia czy jest w spiżarni czy w tym pomieszczeniu. Tutaj jest na niego miejsce i stąd rozchodzi się cała instalacja wody zimnej i ciepłej, więc w zasadzie jest to bardzo dobre miejsce na zmiękczacz. W spiżarni jest za mało miejsca, a to urządzenie jest naprawdę duże. Co do podłogówki to robiłem próbę ciśnieniową powietrzem przed układaniem posadzki. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie już ładnych parę lat się hydraulika zajmuje i jak dla mnie grubo instalacja przekombinowana już nie chodzi o te manometry żeby wydłuży instalacje zawsze można było dac przedłużkę poprostu bardzo napackane jest i nie jest to zrobione estetycznie nawalone 1 na 2 przyłącza wyszedł bardzo ladnie a tu już nie za bardzo wystarczyło wodę podłączyć z 2 strony rozdzielacza i ile mniejakariniary a rury od podloguwki spiac trojakiem zaciskowym do niego Przejście trojak spust i zawur ktury tam w sasadzie jsat wg nie potrzebny i o ile by to ładniej wyglądało nawalone trojakuw zegarek złączek od groma zupełnie nie potrzebnych
Żeby instalacja ładnie wyszła musi być wszystki przemyślane i zaplanowane tu braklo doświadczenia już nie raz trzeba było się nakombinowac składając kotłownie kotłownie ktoś inny robil instalacje bo rurki wyprowadzasz sobie pod źródło ciepła tak żeby nie było w miarę możliwie krzyzuwek u cb poprosti one wychodzą z posadzki
@@rafalus Rzeczywiście, można było podejść z drugiej strony do tego rozdzielacza, ale i tak musiałbym dalej przedłużać instalację by doprowadzić zimną wodę do pompy ciepła, więc to może by dało więcej luzu po prawej stronie rozdzielacza, ale nadal byłoby "grubo przekombinowane" ;) Nie wiem o jakim trojaku zaciskowym piszesz, ale nie dało się tego spiąć prościej według mnie, ponieważ dwie rury skrajne są zasilaniem, a dwie rury wewnątrz są powrotem. Mógłbym wykorzystać mniej złączek mosiężnych, które użyłem, ale użyłbym więcej złączek z systemu Ultraline, które również są drogie. Przynajmniej w rozwiązaniu alternatywnym, które jestem sobie w stanie wyobrazić. Zawór spustowy jest akurat potrzebny w instalacji podłogówki i jest dostępny w miejscu, z którego rozchodzi się dalej cała podłogówka. Tzn, są jeszcze zawory w rozdzielaczach, ale akurat te zawory spustowe, które dałem są najbliżej pompy ciepła. Tak to gdzieś podejrzałem i tak samo robię, uważam, że ma to sens. Oczywiście, pewnie się dało to wszystko zrobić bardziej pro, ale częściowo robiłem na złączkach, które kupiłem wcześniej i poszedłem za ciosem.
@@rafalus Rury nie wychodzą po prostu z posadzki, a wychodzą z posadzki przy pompie ciepła. Wiedziałem, gdzie pompa będzie stać i tu wypuściłem uwzględniając, że obok będzie szła instalacja wody i będzie bednarka. Wszystko w miarę przemyślane, ale kotłownia ciasna. To, że ciasna, to też przemyślane, ale nie wiedziałem, że będzie aż tak ciasno w praktyce ;)
Zajebiste 😊 programista robi instalację 👍💪.
Jak ci nie szkoda palców to Ok. Ale taka porada ci pomoże : mniej pasty ,pasta na gwincie nie jest potrzebna ( choć nie którzy tak robią, zupełnie nie potrzebnie i mam wrażenie, że ci właśnie uwielbiają wręcz smarować się pastą po łokcie 😅), pasty mniej , kup pastę w dużej tubce ( jak pasta do zębów 😅) wygodne i nie taplasz się w niej, wyciskasz tyle ile potrzeba czyli nie wiele po przeciwległych stronach gwintu i weź szmatkę i tą szmatką to rozsmaruj jednym , dwoma obrotami i tyle. Palców nie rozwalisz i od gwintów nie będziesz mieć nacięć😅. Kup klucz tzw. stopniowany do śrubunków ( choinkowy ) bardzo ci ułatwi skręcanie. Sposób w jaki teraz to robisz zniszczysz kształtkę i będzie do wyrzucenia. Jak skończysz budowę sprzedasz ( A i tak jestem pewien że zostawisz bo te klucze po prostu przydaje). I faktycznie trochę dużo tego mosiądzu , ale efekt końcowy zadowalający. Oglądam inne odcinki . Brawo Ty i pozdr
Cześć! A no widzisz. Piekarz, fryzjer i taksówkarz już robili swoje instalacje, więc i na programistę przyszedł czas ;) Już tyle tematów przerobiłem na budowie, że moim palcom nic nie bedzie, hehe ;)
Taką pastę w tubce widziałem u instalatora pompy. Rzeczywiście robota czystsza, ale też pewnie potrzeba wprawy, jak ze wszystkim. U mnie poszła praktycznie cały ten pojemnik 360 g. Tyle co pewnie na blok mieszkalny zużyłby fachowiec ;)
O kluczu choinkowym powiedział mi facet od pompy jak spytałem jak się profesjonalnie zakręca śrubunki. Ja zmieniłem pod koniec technikę i najpierw nakręcałem skręcony śrubunek żeby nie wkładać żabki do wewnątrz śrubunka, następnie odkręcałem jedną część i nakręcałem na drugą stronę instalacji. wtedy nie trzeba tam się zapierać o te ząbki w śrubunku ani ściskać "nakrętki" z częścią stałą.
Dzięki za porady i pozdrawiam!
Przed filtrami może być dużo stali ale po filtrach już tylko plastik albo mosiądz. I naprawdę nie trzeba tych gwintów skręcać na przysłowiowego chama. Lepiej ze dwa obroty luzu zostawić.
Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam.
Cześć! Dziękuję za komentarz :)
To jest tak przekombinowane że szok
Cześć Adam! Co dokładnie jest przekombinowane i dlaczego? Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie było można z drugiej strony wpiąć rozdzielacz z wada zimna w ten sposób masz wszystko za pralka elegancko schowane i tak do tego nie potrzebujesz dostępu filtry masz gdzie indziej w tedy zmiekszacz masz bliżej pralki i kanalizacji która do zmiekszczac i tak wydaje się być za wysoko z drugiej strony rozdzielacza podłączenie bezpośrednio zasilasz zbiornik i w tej sposób zyskujesz miejsce nad bednarka do zbiornika przeponowego było by to bardziej czytelne i mniej skomplikowane po drugie nie wiem po co ci tyle tych zaworów chyba po to żebyś miał co robić za kilka lat jak zaczną ciec rury zasilające podłogówki zawory spustowe i odcinające były w ogóle nie potrzebne to samo przecież masz w kolejnych rozdzielaczach
Masz rację, niektóre z tych uwag zostały wspomniane przez innych oglądających. Ja i tak będę miał wszystko elegancko schowane, ponieważ będzie ustawione pod ścianą: pralka, suszarka, zmiękczacz, pompa ciepła. Cała ta ściana będzie zastawiona, ale tak, można było trochę inaczej rozwiązać temat.
Odpływ zmiękczacza jest obecnie na wysokości 10 cm nad posadzką. Sam odpływ popłuczyn w zmiękczaczu jest na wysokości chyba 80 cm w samym urządzeniu, więc jest sporo miejsca między tymi dwoma punktami. Tam wysoko na ścianie po lewej, to jest odpływ pralki i suszarki, na odpowiedniej dla nich wysokości.
Zbiornik przeponowy, jeśli masz na myśli zbiornik kilku-litrowy, którego jeszcze nie ma, to będzie on ukryty w pompie ciepła, nie będzie go widać. A ten zbiornik, który stoi na ziemi to nie jest przeponowy, tylko bufor 100 litrowy żeby pompa miała odpowiedni zład wody przy zakręceniu wszystkich obwodów. Będzie on umieszczony tam gdzie stoi, ponieważ nad tą instalacją i tak nie było by na niego miejsca. Nad instalacją będzie zamontowana jednostka centralna wentylacji mechanicznej.
Zaworów dałem tyle ile uznałem za potrzebne. Być może jest ich o 4 sztuki za dużo, bo część pewnie będzie dodana po stronie pompy ciepła jak już będzie zamontowana. Co do cieknięcia to nie rozumiem. Jeśli będą nieużywane i nigdy ich nie będę przekręcał, jeśli okażą się niepotrzebne, to raczej cieknąć nie będą. A jeśli będą, to z taką samą szansą mogą cieknąć wszystkie inne złączki, których jest od groma w tej instalacji, bo chyba po tej stronie jest ze 40 połączeń na pakuły.
Zawory spustowe być może są nadmiarowe, ponieważ rozdzielacze mają swoje zawory wbudowane, ale nie byłem wtedy tego świadomy, że można ich użyć, a zrobiłem zawory spustowe jak najbliżej zasilania i powrotu od strony pompy ciepła tak jak się nauczyłem z internetów żeby móc przepłukać całą instalację. Może nadmiarowo, ale nie zbiedniałem po zakupie tych elementów, więc raczej okej :)
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie to nie zauważyłem tej kanalizacji jeśli masz 10cm od posadzki to git popuczyny wypycha ciśnieniowego ale jest jeszcze zabezpieczenie które działa na zasadzie grawitacji gdzy zawór się przytnie
Grubo. Spora ta podłogówka. Ja mam w pasywnym na 165m2 po rozdzielaczu na każdym pietrze. 1100m podłogówki. Ty masz niewiele mniej. :) Spróbuje obskoczyć te moje nowe 100m2 na jednym. :) Na pewno na rodzielaczu zrobię wodę. Bez złączek w podłodze. i bez cyrkulacji. :)
Cześć! Ja mam 950 mb rury w podłodze i dwa rozdzielacze :) kiedyś wrzucałem film z projektem jak to tam wyglada. U nas jedt jedna nitka z cyrkulacją, widać ją na filmie, czerwona rura powrotna z kuchni na prawo od bednarki, ale jej nie podłączamy póki co, może kiedyś jeśli uznamy, że by się przydała. Wtedy trzeba będzie kupić pompkę. Póki co zwyczajnie bez cyrkulacji. Mam nadzieję, że bez cyrkulacji się obejdzie. Nigdy nie mieliśmy i żyjemy ;) Dziękuję za komentarz i powodzenia z mniejszym domem :)
@@ProgramistaNaBudowie Nie dziękuje. Strasznie dużo tych metrow w podłodze. Ciekawą jaką będziesz miał pompę. Ja mam Samsunga, który co ciekawe, ma stały przepływ 21 litrów na minute. I teraz u mnie, w domu pasywnym to wystarczy. Ale widzę, że znajomi w domach energooszczędnych często mają przepływy na poziomie 30l i więcej. Na mojej pompie już byłoby gorzej, lub czynnik musiał mieć wyższą temp. a co za tym idzie mniejszą sprawność. Taki parametr, który nie wiem czy jest uwzględniany przy projektowaniu OP. Ja będę robił znowu na czuja. # domy tak postawiłem znajomym i jest OK. Rurka co 15cm i wylewki 10cm min. :)
@@pandzik będę miał pompę panasonic aquarea 7 kW. Ona moduluje przepływ w zależności od wymagania. Mam projekt dostosowany względem temperatury zasilania i powrotu oraz delty między nimi. Zasilanie 35,5 stopnia przy -16 i delta 6,5 stopnia. Zobaczymy jak to tak będzie się ogrzewało, gdy zamieszkamy :) co do przepływu to projektant mówił, ze przepływ musi być laminarny i tak to zaprojektował.
@@pandzik mam zaprojektowane 950 kg/h czyli niecałe 16 kg/min.
@@ProgramistaNaBudowie kg? 35,5 stopnia? Trochę wysoko. Nie chciałeś iśc w dom pasywny, lub bliski temu? Ja nawet przy -20 stopniach nie potrzebowałem więcej jak 31 stopni zasilania, na 1100m rurki, przy niskim 20l/min, dom 165m2. Wiem, że dom pietrowy potrzebuje mniej niz parterówka. Wg mnie to kwestia akumulacji. Ytong niestety ma chyba 10% z tego co silka. To doskonały materiał na ściany zewnętrzne. Nie będe z tego rezygnował nawet przy własnym wykonawstwie :) Do tego min 25cm w podłodze i 40 na dachu. Fixy i 22na ścianach :P
Woda dalej nie leci, znaczy nie działa. Echhhh, nic się nie uczysz. A tak poza tym to pomarudzę jeszcze na te motylkowe zawory. Nie lubię ich. Jak trochę postoją, to ciężko je ruszyć. Na elektrozaworze sterowanym z alarmu ustawiłem serwisowe zamykanie i otwieranie raz w tygodniu żeby się nie zastał.
Nie wszystko od razu panie :) Wszystko w swoim czasie, to jest budowa :) Takie miałem wrażenie, że one ciagle są zastane dlatego je kluczem odkręciłem. Często tego nie będę otwierał i zamykał, aby tylko się uszy tych motylków nie urwały przy operowaniu. Dzięki za poradę z elektrozaworem. Pozdrawiam!
Jaki system zastosowałeś kantherm czy tece? i jaka średnica tego pexu bo widać że sporo siły używałeś na kielichowanie
Cześć! Wykorzystałem Kan-Therm Ultraline. Rury 32/3, 25/2,5, 20/2,5, 16/2,2. Pozdrawiam!
Witam. Jakiej firmy masz rozdzielacz do wody użytkowej?
Bardzo fajnie ci ta robota idzie, pozdrawiam
Cześć Marcin! Kan-Therm, InoxFlow RVV, gdzieś tam pewnie wspominałem. Dzięki i pozdrawiam!
Hej .. pamiętam jak zrobiłeś toaletę na działce ... To były początki 🤪🤪.. taki młody byłeś 2 lata temu 😃😃 hehe... Podziwiam Cię... A pytanie mam jakiej średnicy rury wypuściłeś na zewnątrz od pompy ciepła (32pex?) .. chodzi mi żeby poprowadzić od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej i do rozdzielacza... Nie wychwycilem czy mówiłeś te średnice... Ale tak na oko to chyba 32 mm ... Pozdrawiam
Hehehe, no teraz też jestem młody, już mnie tak nie postarzaj ;) Od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej nie prowadziłem nic, ponieważ między jednostkami nie przepływa woda a czynnik chłodniczy. Instalator doprowadził odpowiednie rury miedziane w otulinie i podłączył do jednostek. Natomiast wewnątrz jak widzisz przed rozdzielaczem mam rury calowe w stronę pompy. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dziękuję pięknie
cześć gdzie zaopatrywałeś sie w sprzet kantherm ? armatura jak i narzędzia ??
Cześć Daniel! To co było taniej zamówiłem w internecie, a niektóre rzeczy lokalnie. Sprzęt wypożyczony z lokalnej hurtowni, która ma Ultraline w ofercie. Pozdrawiam!
jaki system zaciskowy rury pex 32 mm ?, wygląda jak TECE
Cześć! Kan-Therm Ultraline. Pozdrawiam!
Hej Tomek,
Trochę dużo tych różnych kształtek itp. Mosiądz kosztuje. Te wszystkie narzędzia to kupiłeś, czy pożyczasz? Z drugiej strony nie dość, że Ci to wszystko taniej wyjdzie robiąc samemu, to jeszcze się uczysz, kiedyś to pewnie się przyda. BTW, oglądam wiele Twoich filmów i jestem pełen podziwu, że robisz tyle rzeczy sam. Ty naprawdę jesteś programistą??? Łamiesz stereotypy xd. Trzymaj kurs, oby tak dalej. Pozdrawiam
Cześć Paweł! Kurcze, tych kształtek wyszło sporo, ale jak widać musiałem trochę uciekać z instalacją, przedłużać ją stąd musiałem to zrobić jakoś i uznałem, że kształtki będą okej. No i zrobiłem przedłużenie trójnikami z zegarami. Pewnie są zbędne, ale coś tam będę mógł zerknąć z ciekawości skoro już je zastosowałem. Taka instalacja jak moja to akurat jest prosta do wykonania. Chyba ciężko coś spierdzielić. Każdy może wykonać takie coś po obejrzeniu tego i poprzedniego mojego filmu ;) Sam się uczyłem z internetu. Jak już się umie nawinąć pakuły to taką małą instalację prosto się wykonuje, tylko trochę czasu i cierpliwości potrzeba. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Zaciskarka i praska Kan-Therm Ultraline jest wypożyczona (to co w tej walizce), reszta narzędzi jest moja.
Możesz podać wymiary tego pomieszczenia? W naszym gospodarczym/kotłowni planowaliśmy dodać ściankę na małą łazienkę ale boje się że się z tą całą aparaturą nie zmieszczę :)
Cześć! Pomieszczenie ma 190x260. Nie poszalejesz w takim :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie kurde to z drugiej toalety muszę zrezygnować bo miałbym 180x188. Bez dodatkowej ścianki będzie 180 x 300. Dzięki za odpowiedź :)
Cześć. Ostatecznie z tego co widzę, to nie puściłeś twardej wody do CO - pompa ciepła? Bo taki wcześniej miałeś plan.
Cześć! Doprowadzenie wody do instalacji CO jest co prawda zrealizowane za blokiem zmiękczacza, natomiast w przypadku dopuszczenia wody wystarczy zakręcić blok i masz wtedy możliwość puszczenia wody niezmiękczonej. Także zgodnie z planem :) Póki co dopuściłem raz niewiele (chyba ze 100 ml) by dobić instalację po roku od zalania i tak poza tym to ten zawór zwrotny od dopuszczania jest zakręcony cały czas - taki zawór zamontowali mi monterzy żeby nie było jakiejś cofki z CO w kierunku wody użytkowej.
@@ProgramistaNaBudowie A powiedz, do podłogówki dałeś wodę zmiękczoną, czy z sieci? Jaka twardość wody w stopniach niemieckich Ci wyszła?
@@antonistefann9538 Do podłogówki mam napuszczoną wodę, która przeszła przez demineralizator wody grzewczej, więc wydaje mi się, że została zmiękczona do zera. W domu mamy twardość 34 stopnie francuskie, czyli 19 stopni niemieckich.
0:35 to program do instalacji czy paint:)?
Taki paint właśnie.
Witaj, na mój gust bufor na podłogówkę nie jest potrzebny, chyba że na większości obiegów chcesz mieć zainstalowane siłowniki
Cześć Rafał! Zbiornik buforowy 100 litrów jest dla pompy ciepła, ponieważ właśnie będą siłowniki zainstalowane i musi być jakiś zład wody do pracy dla pompy. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Ok, w takim wypadku jasne
👍😆
💪🏻
Nie bedzie licznika bo masz studnie czy gdzie indziej go bedziesz montowal?
Cześć! Tak licznik jest w studzience.
@@ProgramistaNaBudowie powiem ci szok że tak szybko i łatwo odpisujesz na każdy komentarz czy film miesiąc temu czy rok zawsze odpiszesz ....pozdro
A w czym rozrysowane te instalacja , jaka nazwa programu ?
Cześć Michał! Dowolny program do grafiki wektorowej. Sam narysowałem sobie symbole i wszystko. U mnie akurat Sketch.com
@@ProgramistaNaBudowie heh😀myslalem ze masz jakiegoś gotowca, jako programers tez używam sktechup 😂
Ten klucz nastawny to jest z Neo? 6 czy 8 cali?
Cześć Piotr! Jeden to jest KNIPEX 87 01 250 a drugi Klucz nastawny Corona/Richmann C6497 0-39mm. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie polecasz te klucze?
Knipex super, ten drugi jest okej, nie mam porównania :) Knipexa napewno bym kupił drugi raz, a ten drugi był tani kupiony bo potrzebowałem jakiegoś drugiego.
@@ProgramistaNaBudowie dzięki, kupiłem to samo, co jeszcze polecasz do wody?
Masz już wybrany zmiękczacz ? Też muszę coś wybrać
Cześć Piotr! Tak, mamy wybrany zmiękczacz. Więcej o nim będzie w jakimś osobnym materiale. Najważniejsze sprawdzić jaką masz obecnie twardość wody i skontaktować się z jakimś sklepem, napewno doradzą odpowiedni model. Trochę te sprzęty kosztują. Pozdrawiam!
Najważniejsze, żeby nie kupować chińczyka z oznaczeniem głowic RX i BNT
@@bartomiej4661 a coś polecisz nie za milion zł? :)
Przed zmiękczaczem powinno być odejście do napełniania instalacji co. Instalacje centralnego ogrzewania nie mogą być napełniane wodą zmiękczoną.
Cześć Kamil! Istotnie, można było dać odejście do napełnienia instalacji przed blokiem zmiękczacza. Dzięki za czujność. Natomiast teraz jak już mam skręcone, to w przypadku ewentualnego dopuszczania po zamontowaniu zmiękczacza, wykorzystam zawór spustowy zimnej wody za zmiękczaczem, ale najpierw sam blok zmiękczacza zakręcę by odciąć zmiękczacz, upuszczę trochę wody i wtedy dopuszczę wody niezmiękczonej. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
przecież ma multiblocka z bypassem więc wystarczy, że przy napełnianiu zamknie zawór na zmiękczacz.
Tak wyzdziwianej namadzonej przekombinowanej instalacji jeszcze nie widziałem o ile guwny przylacz się nawet prezentował tak tu 1 wielka uklejka stacja zmiękczania wody nie musi być w tym pomieszczeniu w zasadzie to jeszcze nie widziałem żeby była w innym niż przy przyłączy wody jak masz wątpliwości ci do szczelności instalacji pruba ciśnieniowa powietrzem zawsze biję tylko powietrze jest rzadsze od wody i prędzej pokaże nieszczelnosc jeżeli na powietrzy jest ok niema opcji żeby coś się lało nie widziałem filmu z instalacji ale chyba nie zrobiłeś wylewek bez pruby szczelnosci
Cześć Rafał! Instalacja nie jest przekombinowana. Może jedynie te zegary na trójnikach, które wstawiłem by trochę przedłużyć instalację do miejsca docelowego. Wszystko idzie koło siebie, więc trzeba było trochę pomyśleć jak ogarnąć temat, nie było to takie proste na początku. Wejście do wody mam zorganizowane w innym miejscu (spiżarnia) niż cała reszta instalacji, stąd woda wchodząca do domu idzie posadzką do pomieszczenia gospodarczego, z którego widać instalację na tym filmie. Zmiękczacz nie ma znaczenia czy jest w spiżarni czy w tym pomieszczeniu. Tutaj jest na niego miejsce i stąd rozchodzi się cała instalacja wody zimnej i ciepłej, więc w zasadzie jest to bardzo dobre miejsce na zmiękczacz. W spiżarni jest za mało miejsca, a to urządzenie jest naprawdę duże. Co do podłogówki to robiłem próbę ciśnieniową powietrzem przed układaniem posadzki. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie już ładnych parę lat się hydraulika zajmuje i jak dla mnie grubo instalacja przekombinowana już nie chodzi o te manometry żeby wydłuży instalacje zawsze można było dac przedłużkę poprostu bardzo napackane jest i nie jest to zrobione estetycznie nawalone 1 na 2 przyłącza wyszedł bardzo ladnie a tu już nie za bardzo wystarczyło wodę podłączyć z 2 strony rozdzielacza i ile mniejakariniary a rury od podloguwki spiac trojakiem zaciskowym do niego Przejście trojak spust i zawur ktury tam w sasadzie jsat wg nie potrzebny i o ile by to ładniej wyglądało nawalone trojakuw zegarek złączek od groma zupełnie nie potrzebnych
Żeby instalacja ładnie wyszła musi być wszystki przemyślane i zaplanowane tu braklo doświadczenia już nie raz trzeba było się nakombinowac składając kotłownie kotłownie ktoś inny robil instalacje bo rurki wyprowadzasz sobie pod źródło ciepła tak żeby nie było w miarę możliwie krzyzuwek u cb poprosti one wychodzą z posadzki
@@rafalus Rzeczywiście, można było podejść z drugiej strony do tego rozdzielacza, ale i tak musiałbym dalej przedłużać instalację by doprowadzić zimną wodę do pompy ciepła, więc to może by dało więcej luzu po prawej stronie rozdzielacza, ale nadal byłoby "grubo przekombinowane" ;) Nie wiem o jakim trojaku zaciskowym piszesz, ale nie dało się tego spiąć prościej według mnie, ponieważ dwie rury skrajne są zasilaniem, a dwie rury wewnątrz są powrotem. Mógłbym wykorzystać mniej złączek mosiężnych, które użyłem, ale użyłbym więcej złączek z systemu Ultraline, które również są drogie. Przynajmniej w rozwiązaniu alternatywnym, które jestem sobie w stanie wyobrazić. Zawór spustowy jest akurat potrzebny w instalacji podłogówki i jest dostępny w miejscu, z którego rozchodzi się dalej cała podłogówka. Tzn, są jeszcze zawory w rozdzielaczach, ale akurat te zawory spustowe, które dałem są najbliżej pompy ciepła. Tak to gdzieś podejrzałem i tak samo robię, uważam, że ma to sens. Oczywiście, pewnie się dało to wszystko zrobić bardziej pro, ale częściowo robiłem na złączkach, które kupiłem wcześniej i poszedłem za ciosem.
@@rafalus Rury nie wychodzą po prostu z posadzki, a wychodzą z posadzki przy pompie ciepła. Wiedziałem, gdzie pompa będzie stać i tu wypuściłem uwzględniając, że obok będzie szła instalacja wody i będzie bednarka. Wszystko w miarę przemyślane, ale kotłownia ciasna. To, że ciasna, to też przemyślane, ale nie wiedziałem, że będzie aż tak ciasno w praktyce ;)