Dzięki za kolejny zasób wiedzy. Wiem że to trudne ale przydał by się ranking kancelarii z podziałem na specjalizacje z podziałem na konkretne banki. Może jakieś nakierowanie gdzie szukać?
niestety nie jestem w stanie wskazać żadnych miarododajnych i obiektywnych rankingów. Ostatnio widziałem w Business Insider ranking, ale nie wskazali żadnych kryteriów doboru, lecz dodatli adnotację "materiał sponsorowany"
A nie można sie powołać na ustawę Lichwiarską .Sedzia z automatu powinien unieważnić taką umowę. Przecież to lichwa widzana gołym okiem. Jeszcze Prokuratura powinien z urzędu zawiadomić o przestępstwie. Pozdrawiam
@ZenonFrankster Dokładnie tak jak Pan mówi miałem rozprawy w sprawie dotacji unijnych w Toruniu to takie przewałki robili ustawiali sobie tak sędziego żeby im wyrok zrobił po swojemu. No i przegrałem w końcu przyszedł sędzia który poszedł im na ręke. Chociaż wyroki sądów innych instancji mówiły co innego. Aby odwołać się nie mogłem bo kwota była zbyt niska żeby poszła to do drugiej instancji.Masakra tak jak Pan mówi.Sprawy w sądach to jak chazard . MASAKRA ale tak było zawsze z tego co słyszałem. Dzisiaj sprawa kredytu hipotecznego frankowego zobaczymy. Pozdraeiam
Bardzo dobry materiał. Pytanie Panie Zenonie: Mam wygraną w I instancji, Sąd zasądził zwrot nadpłaconych rat i odsetki. Sprawę prowadzi Votum. Miesiąc temu zaproponowali mi ugodę z bankiem - wszystko co w pozwie pomniejszone o 40% zasądzonych odsetek od zwłoki. Na pytanie dlaczego lepsza ugoda, odpowiedzieli - że Sądy we Wrocławiu orzekają na korzyść kredytobiorców, ale już nie zasądzają odsetek. Czy to prawda? Czy Sądy we Wrocławiu mają taką tendencję?
Po pierwsze - w indywidualnych sprawach nie należy generalizować, a przynajmniej ja tak uważam. Otóż w każdym sądzie pracują ludzie (sędziowie), którzy mogą mieć różne poglądy na to, jak należy rozumieć przepisy. Z tego co Pan piszę, wnioskuję że w 1 instancji we Wrocławiu dostał Pan wyrok zgodny z prawem. Jeśli jest Pan zadowolony, to nie trzeba składać apelacji. Być może odwoła się bank. Jeśli sprawa trafi do apelacji, to będzie zajmował się nią konkretny sędzia, który ma swoje poglądy i nieswoje - lecz ogólne - przepisy, wg których powinien wyrokować. Niekiedy prawnicy powinni być jak misjonarze... czyli "nawracać sędziów", co jest zadaniem niełatwym i wymagającym zaangażowania. Niektórzy prawnicy mówią "weź ugodę", bo Ty będziesz mieć sprawę z głowy szybciej, a ja swój bonus w kieszeni. Dzięki za pomysł na kolejny filmik: Dlaczego prawnik mówi bierz ugodę. Polecam Panu obejrzeć filmiki z playlisty ugodowej ruclips.net/video/9qHwSO2Hyt8/видео.html Kiedy będzie chciał Pan uzyskać indywidualne wsparcie przy analizie opłacalności ugody vs trwania w procesie, to proszę napisać maila do mnie :)
A co w przypadku gdy sąd apelacyjny uzna umowę za nieważną ale jednocześnie "obetnie" wszystkie odsetki ustawowe zasądzone w I instancji, czy mamy jakieś możliwości odzyskania tych odsetek, jeśli np. złożylibyśmy skargę kasacyjną w tej sprawie to czy sąd najwyższy może nam zmienić wyrok prawomocny i uznać np. umowę za ważną?
Jeżeli wartość "uciętych" odsetek przekracza 50 tys. zł to możliwe jest wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Nie ma możliwości, żeby SN uznał umowę za ważną ponieważ w sprawie o "uciete" odsetki kwestai ważności umowy nie jest przedmiotem zaskarżenia a SN wypowiada się wyłącznie w zakresie objętym skargą. Na koniec jeszcze jedna uwaga - SN to nie jest "trzecia instancja" i skarga kasacyjna musi spełnić określone wymogi.
@@ZenonFrankster Słowo "teoretycznie" jest tu kluczowe ale udowodnienie tego, że wyrok był wydany niezgodnie z prawem w polskim sądzie to jak zrobienie szpagatu na żyletkach.
Co z zasądzonymi kosztami zastępstwa proc. jeśli rzeczywiste koszty były niższe? Dodam, że niektóre kancelarie pobierają kwotę "za sukces", ale jeśli w trakcie sprawy (nawet przed procesem) dojdzie do ugody pozasądowej, to również pobierają to wynagrodzenie (nie wiem w tym momencie gdzie tu sukces kancelarii) - tak robi np Votum.
wpływ zawarcia ugody na wynagrodzenie kancelarii powininen być uregulowany w umowie. Dodam, że często fakt złożenia pozwu (lub nie) ma wplyw na decyzję banku o zaproponowaniu ugody i jej warunków
Dzień dobry. Mam jedno pytanie: jak obecnie sądy podchodzą do spraw frankowych tyczących umów kredytowych zawartych przed wstąpieniem Polski do UE? Czy faktycznie sąd może oddalić pozew twierdząc, że wyroki TSUE nie tyczą takiej umowy (zawartej przed wejściem do UE) ?
są wyroki korzystne dla umów sprzed maja 2004r. Oficjalne wstąpinie PL do UE wieńczyło proces, który był rozpoczęty wcześniej i już trwał, a obejmował także tzw. harmonizację praw :)
Witam. Jestem "frankowiczem" wygrałem z bankiem w pierwszej instancji i kredyt został unieważniony w całości. Bank złożył apelację. Prawnik przygotował pismo z wyliczeniem roszczeń ile bank powinien zwrócić. Po moich wyliczeniach okazało się, że wyliczenia mojego prawnika są o wiele za niskie (ja zliczyłem wszystkie wpłacone CHF+PLN od początku do teraz jakie wpłacam na ratę) skorygowałem kwotę i prawnik z moimi wyliczeniami wysłał to do banku. Sprawa toczyła się 4 lata, czy za ten czas prawnik nie powinien dodatkowo doliczyć karnych odsetek do roszczenia ? albo co ja powinienem teraz zrobić lub kogo prosić o dokładne wyliczenie roszczeń ? Z góry dziękuję za odpowiedź
co do zasady odsetki można naliczać od kwot, z którymi ktoś się spóźnia... czyli w toku procesu należało wzywać bank do zapłaty kolejnych pobranych rat - albo po każdej wpłacie, albo cyklicznie np. na koniec roku... Jednak, jak rozmawiam z klientami, to bardzo często słyszę, że oni słyszą o tym po raz pierwszy u mnie, bo ich prawnicy w ogóle o tym nie wspominali.
jestem już po prawomocnym wyroku unieważniającym umowę. jak wygląda możliwość "zadośćuczynienia" za kredyt "CHF" czy są jakieś sukcesy na tym polu i jaka kancelaria ma tu sukcesy?
co do zasady: należy wycenić "szkodę", nazwać wg prawniczego słownika, uzasadnić i wezwać do zapłaty, a potem zapewne proces... TSUE nie wykluczył takij możliwości, a SN - póki co - powiedział że rozliczenie nie powinno uwzgldniać "dodatków". Potrzebni są śmiałkowie, tak samo jak kiedyś, który będą przecierać ścieżki. Przyznam, że mam w główie powien koncpet, ale będzie o nim osobny materiał na jesieni.
Prosze o komentarz o przedawnieniu roszczeń banku...od momentu zarzutu zatrzymania, od momentu wypłaty kapitalu, czy tez od momentu złożenia reklamacji?
skręcę na ten temat odcinek, ale już dziś polecę lekturę uzasadnienia wyroku I ACa 155/21 - gdzie warszawski sędzia apelacyjny wzorcowo rozłożył tę kwetię na czynniki pierwsze
Czy wyrok sądowy , od którego prawnik wniósł o jego uzasadnienie /słaby przepływ informacji między mną a kancelarią/można wnosić , że mój prawnik wniesie apelację o przyznanie odsetek od pozwu o zapłatę przeciwko bankowi , a nie jak w wyroku od czasu wyroku.
Moja kancelaria prawna dokonala blednego wyliczenia rozszczen. Gdy poinformowalam ich o pomylce uslyszalam, ze brakujaca kwota zostanie doliczona, ale nie ma pewnosci czy sad uzna takie rozszczenie. Reklamacja do banku i pozew do sądu został wylany bez wcześniejszego przesłania dokumentów do mnie. Co w sytuacji gdy sąd nie uwzględni brakującej kwoty? Czy poniosę finansowo koszty błędnego wyliczenia rozszczen kancelarii prawnej?
Jeżeli ta pomyłka polega na tym, że kwota roszczenia jest zaniżona to sąd tego nie uwzględni ponieważ w tego typu sprawach nie może zasądzić sam z siebie niczego ponad żądanie pozwu.
Panie Zenonie PKO BP w CHF WŁĄSNY KĄT 2008r czekam na sprawę (unieważnienie kredytu denominowanego ).W między czasie Bank wytoczył mi sprawę z powództwa o zwrot świadczeń w postaci kapitału kredytu wypłaconego stronie pozwanej.Czym mam się czegoś obawiać?Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Trzeba odpowiedzieć na pozew. I wnosić o jego odrzucenie. Polecam też ten filmik o tej tematyce ruclips.net/video/zQLCBOpt6DQ/видео.htmlsi=Q8OFHikaSElkdZHC
Serio czytajcie co wam prawnik napisze, bo potem wychodzą kwiatki że składacie sprawę o kredyt w EURO a papuga wam przygotuje wniosek pod CHF-y, czyste kopiuj-wklej za grube hajsy.
trzeba czytać, choć słyszałem także że niektórzy klienci mieli problemy z uzyskaniem dostępu - w ogóle przeczytania - treści jakie kancelaira wysłała w ich sprawie do sądu.
Dobry materiał, dziękuję - troszkę za późno obejrzałem ale uczymy się na błędach (korzystałem z votum) Pozdrawiam
Możesz rozwinąć?
Święta racja - po prawniku, niechby był najlepszy i najbardziej rzetelny, trzeba każde pismo przeczytać.
Grubo😂👍👍👍
Bardzo dobry materiał.
Dzięki za kolejny zasób wiedzy. Wiem że to trudne ale przydał by się ranking kancelarii z podziałem na specjalizacje z podziałem na konkretne banki. Może jakieś nakierowanie gdzie szukać?
niestety nie jestem w stanie wskazać żadnych miarododajnych i obiektywnych rankingów. Ostatnio widziałem w Business Insider ranking, ale nie wskazali żadnych kryteriów doboru, lecz dodatli adnotację "materiał sponsorowany"
A nie można sie powołać na ustawę Lichwiarską .Sedzia z automatu powinien unieważnić taką umowę.
Przecież to lichwa widzana gołym okiem. Jeszcze Prokuratura powinien z urzędu zawiadomić o przestępstwie. Pozdrawiam
koncept fajny, lecz... można mieć pecha w Sędziolotku :/
@ZenonFrankster Dokładnie tak jak Pan mówi miałem rozprawy w sprawie dotacji unijnych w Toruniu to takie przewałki robili ustawiali sobie tak sędziego żeby im wyrok zrobił po swojemu. No i przegrałem w końcu przyszedł sędzia który poszedł im na ręke. Chociaż wyroki sądów innych instancji mówiły co innego.
Aby odwołać się nie mogłem bo kwota była zbyt niska żeby poszła to do drugiej instancji.Masakra tak jak Pan mówi.Sprawy w sądach to jak chazard .
MASAKRA ale tak było zawsze z tego co słyszałem. Dzisiaj sprawa kredytu hipotecznego frankowego zobaczymy. Pozdraeiam
Bardzo dobry materiał. Pytanie Panie Zenonie: Mam wygraną w I instancji, Sąd zasądził zwrot nadpłaconych rat i odsetki. Sprawę prowadzi Votum. Miesiąc temu zaproponowali mi ugodę z bankiem - wszystko co w pozwie pomniejszone o 40% zasądzonych odsetek od zwłoki. Na pytanie dlaczego lepsza ugoda, odpowiedzieli - że Sądy we Wrocławiu orzekają na korzyść kredytobiorców, ale już nie zasądzają odsetek. Czy to prawda? Czy Sądy we Wrocławiu mają taką tendencję?
Po pierwsze - w indywidualnych sprawach nie należy generalizować, a przynajmniej ja tak uważam. Otóż w każdym sądzie pracują ludzie (sędziowie), którzy mogą mieć różne poglądy na to, jak należy rozumieć przepisy.
Z tego co Pan piszę, wnioskuję że w 1 instancji we Wrocławiu dostał Pan wyrok zgodny z prawem. Jeśli jest Pan zadowolony, to nie trzeba składać apelacji. Być może odwoła się bank. Jeśli sprawa trafi do apelacji, to będzie zajmował się nią konkretny sędzia, który ma swoje poglądy i nieswoje - lecz ogólne - przepisy, wg których powinien wyrokować.
Niekiedy prawnicy powinni być jak misjonarze... czyli "nawracać sędziów", co jest zadaniem niełatwym i wymagającym zaangażowania. Niektórzy prawnicy mówią "weź ugodę", bo Ty będziesz mieć sprawę z głowy szybciej, a ja swój bonus w kieszeni.
Dzięki za pomysł na kolejny filmik: Dlaczego prawnik mówi bierz ugodę. Polecam Panu obejrzeć filmiki z playlisty ugodowej ruclips.net/video/9qHwSO2Hyt8/видео.html
Kiedy będzie chciał Pan uzyskać indywidualne wsparcie przy analizie opłacalności ugody vs trwania w procesie, to proszę napisać maila do mnie :)
A co w przypadku gdy sąd apelacyjny uzna umowę za nieważną ale jednocześnie "obetnie" wszystkie odsetki ustawowe zasądzone w I instancji, czy mamy jakieś możliwości odzyskania tych odsetek, jeśli np. złożylibyśmy skargę kasacyjną w tej sprawie to czy sąd najwyższy może nam zmienić wyrok prawomocny i uznać np. umowę za ważną?
skarga kasacyjna
Jeżeli wartość "uciętych" odsetek przekracza 50 tys. zł to możliwe jest wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Nie ma możliwości, żeby SN uznał umowę za ważną ponieważ w sprawie o "uciete" odsetki kwestai ważności umowy nie jest przedmiotem zaskarżenia a SN wypowiada się wyłącznie w zakresie objętym skargą. Na koniec jeszcze jedna uwaga - SN to nie jest "trzecia instancja" i skarga kasacyjna musi spełnić określone wymogi.
potwierdzam - SN to nie 3. instancja i nie każda sprawa jest przyjmowana do rozpoznania.
Teoretycznie pozew przeciwko skarbowi państwa...
@@ZenonFrankster Słowo "teoretycznie" jest tu kluczowe ale udowodnienie tego, że wyrok był wydany niezgodnie z prawem w polskim sądzie to jak zrobienie szpagatu na żyletkach.
Co z zasądzonymi kosztami zastępstwa proc. jeśli rzeczywiste koszty były niższe? Dodam, że niektóre kancelarie pobierają kwotę "za sukces", ale jeśli w trakcie sprawy (nawet przed procesem) dojdzie do ugody pozasądowej, to również pobierają to wynagrodzenie (nie wiem w tym momencie gdzie tu sukces kancelarii) - tak robi np Votum.
wpływ zawarcia ugody na wynagrodzenie kancelarii powininen być uregulowany w umowie. Dodam, że często fakt złożenia pozwu (lub nie) ma wplyw na decyzję banku o zaproponowaniu ugody i jej warunków
Dzień dobry. Mam jedno pytanie: jak obecnie sądy podchodzą do spraw frankowych tyczących umów kredytowych zawartych przed wstąpieniem Polski do UE? Czy faktycznie sąd może oddalić pozew twierdząc, że wyroki TSUE nie tyczą takiej umowy (zawartej przed wejściem do UE) ?
są wyroki korzystne dla umów sprzed maja 2004r. Oficjalne wstąpinie PL do UE wieńczyło proces, który był rozpoczęty wcześniej i już trwał, a obejmował także tzw. harmonizację praw :)
Witam. Jestem "frankowiczem" wygrałem z bankiem w pierwszej instancji i kredyt został unieważniony w całości. Bank złożył apelację. Prawnik przygotował pismo z wyliczeniem roszczeń ile bank powinien zwrócić. Po moich wyliczeniach okazało się, że wyliczenia mojego prawnika są o wiele za niskie (ja zliczyłem wszystkie wpłacone CHF+PLN od początku do teraz jakie wpłacam na ratę) skorygowałem kwotę i prawnik z moimi wyliczeniami wysłał to do banku. Sprawa toczyła się 4 lata, czy za ten czas prawnik nie powinien dodatkowo doliczyć karnych odsetek do roszczenia ? albo co ja powinienem teraz zrobić lub kogo prosić o dokładne wyliczenie roszczeń ? Z góry dziękuję za odpowiedź
co do zasady odsetki można naliczać od kwot, z którymi ktoś się spóźnia... czyli w toku procesu należało wzywać bank do zapłaty kolejnych pobranych rat - albo po każdej wpłacie, albo cyklicznie np. na koniec roku... Jednak, jak rozmawiam z klientami, to bardzo często słyszę, że oni słyszą o tym po raz pierwszy u mnie, bo ich prawnicy w ogóle o tym nie wspominali.
jestem już po prawomocnym wyroku unieważniającym umowę.
jak wygląda możliwość "zadośćuczynienia" za kredyt "CHF"
czy są jakieś sukcesy na tym polu i jaka kancelaria ma tu sukcesy?
co do zasady: należy wycenić "szkodę", nazwać wg prawniczego słownika, uzasadnić i wezwać do zapłaty, a potem zapewne proces... TSUE nie wykluczył takij możliwości, a SN - póki co - powiedział że rozliczenie nie powinno uwzgldniać "dodatków".
Potrzebni są śmiałkowie, tak samo jak kiedyś, który będą przecierać ścieżki. Przyznam, że mam w główie powien koncpet, ale będzie o nim osobny materiał na jesieni.
Prosze o komentarz o przedawnieniu roszczeń banku...od momentu zarzutu zatrzymania, od momentu wypłaty kapitalu, czy tez od momentu złożenia reklamacji?
skręcę na ten temat odcinek, ale już dziś polecę lekturę uzasadnienia wyroku I ACa 155/21 - gdzie warszawski sędzia apelacyjny wzorcowo rozłożył tę kwetię na czynniki pierwsze
@@ZenonFrankster zerknę dzięki
Czy wyrok sądowy , od którego prawnik wniósł o jego uzasadnienie /słaby przepływ informacji między mną a kancelarią/można wnosić , że mój prawnik wniesie apelację o przyznanie odsetek od pozwu o zapłatę przeciwko bankowi , a nie jak w wyroku od czasu wyroku.
Moja kancelaria prawna dokonala blednego wyliczenia rozszczen. Gdy poinformowalam ich o pomylce uslyszalam, ze brakujaca kwota zostanie doliczona, ale nie ma pewnosci czy sad uzna takie rozszczenie. Reklamacja do banku i pozew do sądu został wylany bez wcześniejszego przesłania dokumentów do mnie. Co w sytuacji gdy sąd nie uwzględni brakującej kwoty? Czy poniosę finansowo koszty błędnego wyliczenia rozszczen kancelarii prawnej?
Jeżeli ta pomyłka polega na tym, że kwota roszczenia jest zaniżona to sąd tego nie uwzględni ponieważ w tego typu sprawach nie może zasądzić sam z siebie niczego ponad żądanie pozwu.
brakująca kwota może być doliczona, tylko trzeba zmodyfikować powództwo...
@@ZenonFrankster Dodam jeszcze, że modyfikacja powództwa jest możliwa tylko w I-szej instancji, w apelacji już nie.
Panie Zenonie PKO BP w CHF WŁĄSNY KĄT 2008r czekam na sprawę (unieważnienie kredytu denominowanego ).W między czasie Bank wytoczył mi sprawę z powództwa o zwrot świadczeń w postaci kapitału kredytu wypłaconego stronie pozwanej.Czym mam się czegoś obawiać?Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Trzeba odpowiedzieć na pozew. I wnosić o jego odrzucenie. Polecam też ten filmik o tej tematyce ruclips.net/video/zQLCBOpt6DQ/видео.htmlsi=Q8OFHikaSElkdZHC
@@ZenonFrankster dziękuję za odpowiedź
Dlatego powinien orzekać algorytm a nie jakis sedzia co ma jakies widzimisie
A czemu nie ciastko z wróżbą, na jedno wyjdzie.
Serio czytajcie co wam prawnik napisze, bo potem wychodzą kwiatki że składacie sprawę o kredyt w EURO a papuga wam przygotuje wniosek pod CHF-y, czyste kopiuj-wklej za grube hajsy.
Po takim czymś zmieniłbym natychmiast kancelarię prawną
trzeba czytać, choć słyszałem także że niektórzy klienci mieli problemy z uzyskaniem dostępu - w ogóle przeczytania - treści jakie kancelaira wysłała w ich sprawie do sądu.
@@ZenonFrankster Porwierdzam
@@ZenonFrankster Musiałam specjalnie prosić u udostępnienie złożonego pozwu, bo kancelaria "nie udostępnia automatycznie"
Trzeba wybrać taką kancelarię ktora obsluguje kompleksowo.. chcesz się dowiedzieć skontaktuj się ze mną
Ja szukam kancelarii w Warszawie.
@@dorawiedzma4830 Pani Doro proszę o prywatną wiadomość
Wzieliscie tanszy kredyt po obietnicach?! Bylisxie trEzwi? To skad placz?
No ty trzeźwy nie jesteś.