miałem megan 1.5 dci 2008 106 km bez fapu przejechałem 120 000 km bez żadnych awari. osoba która wymyśliła sposób wymiany żarówek powinna iść do więzienia za to.
Panowie z serwisu wpadli na taki pomysł bo auto miało być bezawaryjne ;). Z dużymi dłońmi misja nie możliwa albo w zimę jesień , od 4 żarówek jeżdżę do elektryka 20 zł i po problemie, a jak się kable przepalą pół przodu trzeba zdejmować podobnie jak się pompka od spryskiwaczy zdupi :)
Szukałem właśnie po internecie takiego filmu o Megane II, fajno że trafiłem tutaj. Trzeci rok już jeżdżę '04 Megane II 2.0 benzyna i prawdę mówiąc nie mam na co narzekać... no może tylko ta wymiana żarówek w przednich reflektorach :D Thumbs up!
+Kubson bardzo dobry silnik. A skoro 2.0 to pewnie i lepsza wersja wyposazenia. Fakt mialem przyjemnosc wymieniać żarówkę przez nadkole w deszczowe popoludnie - nie polecam :P
Jeśli mogę jako użytkownik wersji FL 1.6 16V dodałbym kilka uwag. Po pierwsze ten silnik zaskakuje spalaniem. Jest piekielnie ekonomiczny. Spalanie w zakresie 6-7l to żaden problem (jak to się ma do spalania kosiarek downsizingowich? Ile mniej spalą w porównaniu do kosztów serwisu?) . Jak się troszkę postarasz to wynik na poziomie 5,8l łatwy do osiągnięcia. Mój osobisty rekord na dystansie 100km to 4,5l !!!! Przy tym silnik jest dosyć elastyczny (od 70 km/h można spokojnie przyspieszać na 5 biegu). Osiągnięcie spalania powyżej 9l to są już prędkości grubo powyżej 150km/h przez długi czas. Po drugie ma zmienne fazy rozrządu. Ten wynalazek zapewne przyczynia się do elastyczności silnika, ale sam w sobie jest problematyczny ze względy na awaryjność i koszt wymiany - dlatego warto zmieniać KZFR razem z wymianą paska rozrządu chociaż znacząco podnosi koszt serwisu. Po trzecie nie potwierdzę sławnej "choinki". Samochód mam 5 lat (chociaż teraz używam go rzadko ponieważ w garażu stoi coś zdecydowanie lepszego), ale kontrolka zaświeciła się dosłownie dwukrotnie w tym okresie. Raz to była kostka pod fotelami od napinacza pasa (wystarczyło poprawić styk), a drugi przypadek to czujnik wałka rozrządu - wymiana (co w 10-cio letnim aucie chyba nie powinno dziwić). Po czwarte potwierdzam brak problemów z korozją. Po piąte chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjne hamulce, pozwalające na łatwe dozowanie siły hamowania. W ogóle to był chyba jeden z pierwszych samochodów kompaktowych zatrzymujących pojazd w okolicach 38 m. Po szóste wymiana żarówek to faktycznie tragedia - mam lampy projekcyjne i nauczyłem się je wymieniać spod maski, ale ten kto wymyślił dostęp do nich powinien zostać powieszony za ... wiecie co ;) (wymiana od strony nadkoli wcale nie jest łatwiejsza!!!) Z resztą tutaj należałoby wspomnieć o żenującej trwałości H7!!!! H4 świeciły lata więc zapewne konieczne było wymyślić coś mniej trwałego. Przed 20 lat jak prowadzę samochody jeszcze ani raz nie wymieniłem żarówki od "długich" (a mam ponad milion km na koncie) - zastanawiające, prawda? Na koniec dodam że głównym pojazdem, którym w tej chwili się poruszam jest marka niemiecka o ponad dwukrotnie większej mocy, ale Megane i tak nie skreślam. To bardzo dobre auto i absolutnie nie potwierdzam opinii marek na "F". Pozdrawiam
@@NieZnaszMnieON90 zależy od stylu średnia 7 jest to cykl mieszany, autostrada przy 150km/h 9l najmniejsze spalania na krajowej do 100km/h 5.4l długie trasy mieszane 6.2/.6.5 no jak na ten wiek i wtrysk pośredni bez turbo całkiem dobry wynik. Najlepiej się czuje do 130km/h cicho o spalanie około 7l powyżej trochę głośniej i już 8/9 (brak 6 biegu) do 170 rozpędza się przyzwoicie można uciekać z lewego pasa dalej już męczarnia. Za to jest bardzo trwały mój ma 235tys i nawet nie dolewam oleju między wymianami
@@Kuba_Zett W sumie nadal go posiadam Wiesz tak w 100% nigdy nie ma gwarancji przy używanym ze się kupi dobre W moim przypadku polecam sprawdzić zawieszenie w przypadku Renault jest komfortowe natomiast szybko się zużywa i nie jest najtańsze. Konicznie sprawdzić odpływ klimatyzacji czy kapie pod samochodem w innym przypadku woda leje się do wnętrza. Ogólnie szukaj modelu po face liftingu ( Białe podświetlenie zegarów, soczewki w lampach ) Ogólnym następnym problem nawet w nowszej wersji jest świecąca się kontrolka Air-bang ogólnie to jest prawie w każdym Renault prędzej czy później zazwyczaj gdzieś nie łączy na kostkach, ale upierdliwe jest. Podsumowując szukaj modelu po liftingu sprawdź zawieszenie na stacji diagnostycznej bo jak zaczyna lecieć to praktycznie wszystko trzeba będzie wymieniać jedno zrobisz to drugie luzu dostanie i tak w kółko no i klimę warto sprawdzić czy działa i czy woda kapie pod samochodem oczywiście da się przepchać odpływ ale zawsze to problem ze mógł być zalany w środku
Waldek nie zgadzam się z tobą co do silników przed liftowych, posiadałem megi z 2003r z 1.9 dci osobiście bardzo go polecam dynamiczny i ekonomiczny. Przejechałem nią 60 tys na rok a jeździłem nią dwa lata więc przez te dwa lata i 120 tys tylko oleje i filtry co 2 mc, 2x rozrząd (i tu polecam robić max co 60-80 tys wymianę w tym silniku paski się wycierają przy taki przebiegach co ja robiłem) i profilaktycznie świece raz w roku wymieniłem. Ważne jest by robić oleje w tym aucie co 10 lub max 12 tys km żadnych wynalazków typu long life i tylko pełen syntetyk. Dużym PLUSEM jest też to że są tanie angliki, w cenie nowej dwu masy mamy angola jako dawcę. Więc nie ma się co martwić dwu masą, wtryskami, turbiną. Moja megi dobiła ze mną 335 tyś i nadal na oryginalnych podzespołach. Jest to auto które wiele wybacza ale i jemu trzeba wybaczyć trochę np skrzypiące plastyki
Byłem właścicielem Megane II 3D Dynamiqe 1,5dci 101 km przez 5 lat (kupionego jako używany 5 latek, samochód był z polskiego salonu i był po leasingu) i bardzo mile wspominam to auto, dobre prowadzenie, spaliło około 4,5-5,5 litrów ON. Z napraw to wycieki z silnika, regeneracja przekładni kierowniczej, tarcze, amortyzatory, zwijacz taśmy poduszki powietrznej, ważne olej zmienimy co roku - przy przebiegu 15000 km. Samochód sprzedałem, gdy miał 228 tys. sądzę, że dalej służy właścicielowi. Jako że byłem z samochodu zadowolony kupiłem megane 3 grandtour tez 1,5 dci 106 km.
Użytkuję MII kombi po lifcie 1.5 DCi 86km. Megane nie ma lekkiego życia - jeżdzę nią na taxi. Z premedytacją wybrałem tą wersję - nie ma ani dwumasy, ani filtra cząstek stałych. Z większością stwierdzeń w filmie się zgadzam, ale: - Rączki da się doprowadzić do stanu fabrycznego w jedno popołudnie - plastidip czarny mat od wewnątrz i srebrny lakier od zewnątrz dają fajny efekt :) - Choinki przez 40kkm nie uświadczyłem. Raz zapaliła mi się kontrolka poduszek, ale to ze względu na niedopiętą kostkę po wymianie siedzeń. - Spalanie 3.5L to na trasie przy tempomacie ustawionym na 70 km/h. Realnie to 4-4.5L w trasie i 5.5-6L w mieście. w silnikach DCi polecam wymianę oleju co max. 10kkm. Ogólnie w relacji cena/rocznik/komfort chyba nie ma lepszego wyboru.
dzieki za meganke ja mam anglika z 2008 roku 42.000 mil i s dynamic i pieknie sie nia jezdzi bardzo zadbana zadnych problemow z elektryka nic a nic 1.6 16v 112
Nie zgadzam sie w ch*j jeśli chodzi awaryjność dci i skórę na lewarku. Tata kupił megane 2 jako nowy samochód w 2008 roku, samochód przejechał 180tys, tylko buractwo nie wie że dci to super silniki jeśli zmienia się olej co 9~10 tys kilometrów. Jeśli chodzi o skórę na lewarku to wygląda jak nowa. Może to mój egzemplarz jest dobry, może to tylko legendy wadliwych dci z pierwszych dwóch lat.
nie sądziłem że powstanie odcinek o mojej reni:D posiadam swoją od roku i muszę powiedzieć że choinka czasami potrafi życie uprzykrzyć ale nie jest tak źle części zamienne dosyć tanie,bezpieczeństwo, dobrze wyciszony środek pomimo miękkiego charakteru zawieszenia niesamowicie dobrze trzyma się drogi i ciężko je odkleic od nawierzchni co do żarówki....poleglem po godzinie trzeba mieć sprawność ginekologa budującego statki w butelkach żeby sprawnie i szybko wymienić żarówkę w tym aucie pomimo tego nie zamieniłbym mojej reni ma gulfa czy innego civica:D
Panie Waldku silniki dci są OK. Najważniejsze jest wymieniać olej na czas a nawet częściej ( niż jest w książce serwisowej). Miałem 1,5 dci w clio i bardzo sobię chwalę.
Pijąc dzisiaj rano kawę zastanawiałem się czy masz już odcinek Renault Megane II bo ostatnio bardzo spodobało mi się to "żelazko". Wracam teraz do domu, przypominam sobie o czym myślałem wcześniej, wchodzę na yt sprawdzić, a tu informacja że 10 min temu Waldek wstawił materiał o tym samochodzie. Już drugi raz taka sytuacja tak więc jak zawsze niezastąpiony ;) Brawo i dziękuję!
A moze teraz Fiat stilo? Według mnie to bardzo niedoceniane auto w tej klasie. Elektronika lubi sie czasem popsuć, ale silniki jtd i sam wygląd 3-drzwiowki zasługuje na uznanie. Pozdrawiam ;)
Cudowne uczucie,gdy Twoja propozycja zostaje zrealizowana ;3 Z całego serca dziękuję Waldku ;) Co do autka-cudowne,najlepsza możliwość przy wyborze pierwszego , własnego auta. Dla młodych kierowców polecam !
Ja posiadam Renię po lifcie w kombiaku z silnikiem 1,6 w bardzo bogatej wersji wyposażenia i po 2,5 roku eksploatacji muszę powiedzieć że jest to bardzo fajne auto. Ma swoje bolączki w postaci kapryśnej elektroniki i trzeszczących plastików jednak są to bolączki do przeżycia i nie uniemożliwiają jazdy. Konstrukcyjnie jest autem prostym co umożliwia samodzielne serwisowanie, a mimo to daje naprawdę dobry komfort jazdy. Jak za pieniądze które trzeba za nią zapłacić jest naprawdę godnym uwagi autem w swoim segmencie. Serdecznie polecam.
Waldku, jeżdżę żelazkiem już 4 lata, rocznik 2004, silnik 1.4, od początku na LPG, wersja wyposażenia podstawowa ale ma wszystko czego mi trzeba, nie jest dynamiczna ale wystarczam z silnikiem kompletnie nic się nie dzieje, raz tylko cewki woda zalała i check wyskoczył, ale wysuszone i śmiga do tej pory. Z wad owszem zerwana taśma aibag. Tylko tyle się wydarzyło. Auto dla mnie super, bezawaryjne i wcale nie tak źle wykonane. Polecam sprawdzić na sobie :)
Meganka II 1.5 dCi była moim pierwszym samochodem ;) Biała strzała ( z odpadającym klarem ) spalanie na trasie 3.5 litra jak nie mniej, w miescie ze 4 :) pojawil sie tylko problem z elektryką która wariowała ( wycieraczki dzialały cały czas, obrotomierz nie działał, prędkościomierz też wystarczyło spryskać elektrykę sprejem do czyszczenia elektryki i było git ) Pozdrawiam wymieniających żarówki mijania :)
Uwielbiam zbiegi okoliczności! Waldku, dopiero co miałem kolizje drogową i załatwiłem sobie auto zastępcze. przyjechała do mnie właśnie Megane II 1.5 DCI z 2006 roku. Użytkowałem ją 3 tygodnie i zrobiłem ponad 4.000km Zgadzam się absolutnie ze wszystkim co powiedziałeś. Fajne doświadczenie, tylko mnie utwierdziło w przekonaniu o Twojej ogromnej wiedzy motoryzacyjnej! :)
ja jedzilem swego czasu 1.6 benzyna i bardzo dobrze wspominam ten samochod. Nie mialem zadnych problemow z zawieszeniem, za to cewki zaplonowe na wymiane wozilem w schowku bo sypaly sie jak ze szkla. Orginalne czy bosche czy zamienniki losowosc wytrzymalosci byla taka sama. NIGDY nie mialem problemow z elektryka, z ciekawszych rzeczy to urwala sie poduszka pod silnikiem razem z lapa. Oprocz tego bardzo fajny i wygodny samochod.
Ja tam polecam 1.9 dci 120 mam lagunę z tym silnikiem i przez 7 lat i praktycznie nic większego z tym silnikiem się nie działo jak dbasz tak masz pozdrawiam ;)
Ja mam meganke z silnikiem 1.5Dci 82km po liftingu eksploatuje ją juz 7 rok jak do tej pory nic nie było robione przy silniku, nie wiem skąd takie opinie o awariach silnika lub elektroniki
Mam Megana 2 po lifcie w kombiku z silnikiem 1.5 dCi 103 konie od 8 lat. Auto firmowe, ściągane z Austrii i jak dotąd nigdy mnie ani mojego ojca nie zawiodło na drodze. Z poważniejszych usterek to trzeba było wymienić półośkę, a co do samego silnika nie mam żadnych zastrzeżeń. Wystarczy olej wymieniać co 10-12 tyś kilometrów i autko chodzi idealnie. Moja renia z racji tego że była samochodem firmowym jest odchudzona z bajerów które miały inne samochody np. czujnik zmierzchu i opadów deszczu czy tempomat co mnie bardzo odpowiada. Ja auto bardzo sobie chwalę. Blacharka po mimo 10 lat od produkcji jest bardzo zdrowa.
Jestem posiadaczem Megane 1 HB 96r i Megane 1 Coupe 99r z własnego doświadczenia wiem że, jest przepaść między zabezpieczeniem antykorozyjnym przed liftem a po lifcie.
Posiadam megane 2 cc 1.6 i 115 KM auto z 2005 r zrobiłem nim w 3 lata ponad 60 tys kilometrów jedyna awaria ale taka ze nie unieruchomiła samochódu to pęknięta przednia sprężyna a tak nic normalny serwis. Olej co 10 tys kilometrów i zero problemów. Teraz 12 letnie auto ma przejechane 135 tyś. Jak to mówią jak dbasz tak masz. Naprawdę polecam CC jest świetna. Pozdrawiam
Moim zdaniem jedno z ładniejszych auta z roku koło 2006/2007. Spalanie z raportów bardzo zadowalające, nie jeździłem, ale rozważam zakup, właśnie rocznika powyżej wspomnianego, benz+gaz ;) Pozdrawiam :)
miałem Megane z silnikiem 1.5DCI 106km przez 6lat. Silnikowo wzorowo- niskie spalanie i bezawaryjność. Jeśli chodzi o zawieszenie to była tragedia. Co roku sypały się te same części- swożnie wachacza, końcówki drążków. Mimo wszystko to było naprawdę super auto :) raz w roku trasa Polska- Chorwacja bez zająknięcia. pozdrawiam Waldku bardzo dobry film :)
Swoją Megi jeżdżę już 6 rok. 250kkm przebieg 1.5dCi 82KM 2004r, wg wielu internetowych znawców jeden z najgorszych silników i najbardziej awaryjnych. No niestety znawcy muszę was niezadowolic. Przez te 6 lat prócz wymian eksploatacyjnych rozrząd, sprzęgło, hamulce elementy zawieszenia itp nic nie musiałem robić. Więc to co w każdym aucie się zużywa. Olej co 10kkm plus filtr paliwa oleju powietrza dwa razy w roku Spalanie na 10tys km 3.8l Auto ma 14 lat i ani grama rdzy. Jak się postaram to po myciu wygląda jakby wyjechał dopiero co z salonu. Ogólnie nie zamierzam zmieniać auta na inne. Jestem jego drugim właścicielem i tak już chyba zostanie do końca tego autka 😁 I zimą też trzeba umieć jeździć dieslem.
Megane 2 1.9 dCi 130hp 2006 r. (po lifcie) - zawieszenie bardzo wygodne, silnik bardzo oszczędny, jak na 1.9 spalanie 5litrów przy cięższej nodze to na prawdę dobry wynik (50%trasa/50%miasto), bardzo fajnie przyśpieszał, ale jak się popsuł to lepiej go było nie ruszać. Faktem jest jedno, na liczniku było 200tkm, zrobił pewnie drugie tyle, poszła turbosprężarka, górna pokrywa silnika puszczała olej, dwumas na wykończeniu, tylne zaciski przestały reagować na pedał hamulca, sprężarka klimatyzacji, chłodnica klimatyzacji (to wszystko "wyszło" na światło dzienne w przeciągu miesiąca, nie sądzę, że jest to wina samochodu, lecz po prostu zaniedbania przez poprzedniego właściciela (Turek zza zachodniej granicy). Oraz przyznam, że wymiana żarówki w Renault Modus/Clio2/Clio3/Megane2 to udręka.. Na szczęście w Megane 3 pomyśleli i reflektory wysuwają się na prowadnicach co ułatwia wymianę żarówki. Jeżeli kupicie zadbane żelazko w dieslu to nie ma się czego bać ;) A co do interwału rozrządu.. Kupiłem Clio 3 2008 r., przebieg 153 tkm (zweryfikowany), w/g instrukcji serwisowych rozrząd powinien być wymieniony przy 120tkm, ale pokusiło mnie, że skoro nie mam pewności czy był robiony to wymienię go. Jak się okazało na fabrycznym rozrządzie 1.5 dCi zrobił 153tkm, 63tkm za dużo.. Niektórzy nie wymieniają w silniku nic oprócz oleju i filtru oleju o czym świadczy również filtr powietrza/kabinowy/paliwa w tymże aucie. Dałem za auto 14, włożyłem 3 i można teraz śmigać śmiało (spalanie na poziomie 4l w trasie / 5,5 miasto -- 1.5 dCi 106hp) P.S. Wie ktoś może jak bez wchodzenia pod auto sprawdzić czy ma FAP/DPF? W M3 jest naklejka pod maską/na drzwiach, w moim Clio3 Grandtour nie ma takich, ale może ich nie montowali?
mam megane II po lifcie hatchback, 5d, 1.9dci 130km +chip = 160 i 350nm, użytkuję 3 rok, powiem szczerze, miasto/trasa, śr. prędkość na blacie to 54km/h spalanie 6.1l/100km, przebieg 220tyś, silnik suchy, zarówno od spodu jak i od góry, komputerowo wycięte czujniki tpms, wszystko działa poza przyciskami w klamkach - zamyanie bez kluczyka, jest to jedna z najbogatszych wersji, z elektroniki nigdy nic mi się nie działo, w środku zużyty lakier na klamkach od dzwi i starły się napisy na gałce zmiany biegów, kierownica skórzana jak nowa tak samo jak pół skóra na siedzeniach, układ kierowniczy jest gumowaty i mało precyzyjny, bardzo delikatne zawieszenie - nie lubi dziur ale za to bardzo miękkie i dobrze te dziury wybiera :) , silnik cichy, bezawaryjny, ekonomiczny, bardzo żwawy zwłaszcza od dołu, autko cały czas pod chmurką i rudej ani śladu, jest naprawdę bdb. zakonserwowane, bardzo dobre światła, miejsca w środku tak średnio ale 4 osoby przy kości ze wzrostem ponad 1m 80cm spokojnie się mieszczą bez ścisku, bagażnik mały, wnętrze tak sobie wyciszone - tzn. nie jest źle ale mogło by być lepiej, nagłośnienie moim zdaniem jak na fabrykę to bdb. samo wnętrze ergonomiczne i przejrzyste. ja to autko lubię i bardzo mi pasuje :) jest spoko.
Kształt lamp i zderzaków nie zmienił się tylko ich wygląd, można je stosować zamiennie w polifcie i w przedlifcie. Silniki też nie uległy zmianie tylko ich oprogramowanie, przystosowane do osiągnięcia normy Euro5. Sprawa ostatnia-w żadnym nie było FAP tylko suchy DPF
Mam 2 takie megany II przedliftowe, 1.5 czeka na wymianę pompy wtryskowej a 1.9dci jeździ bez zarzutu, w 2 lata od kupna nakręciłem nią 70 tyś. Olej wymieniam co 15 tys albo i szybciej ( zmieniłem w kompie aby wcześniej krzyczał ) Wersję którą mam jest bogato wyposażona i o dziwo wszystko działa. (faktycznie felerny zwijacz musiałem w niej wymienić) W mojej historii z meganą tylko raz jechała na lawecie, ( widać w polskie drogi 69) ale dostała strzała także na lawecie długo nie królowała.(obecnie 265 tyś)
Opel Vectra 3 generacji ma dosyć różne opnie i w sumie to nie wiem którym ufać, a ten samochód jest dość popularny w polsce i nie ukrywam że jest też w grupie moich zainteresowań zakupowych
kupilem to auto jako nowe w 2003r. roku 1.5 dci 82 KM jezdzilem nim 13 lat i zrobilem 360 tys km jesli chodzi o silnik to byly robione tylko wtryski przy 190 tys. km. wiec silnik i skrzynia biegow naprawde nie mozna bylo narzekac(turbo orginalne!)! !!! ale reszta to masakra !! awarie to podnosniki szyb, klamki nie odbijajace, uszkodzony zamek klapy tylnej, bardzo czesto przepalaly sie zarowki wiec wymiane idzie ogarnac, pare razy taki duzy bezpiecznik sie przepalil przy akumulatorze wtedy problem byl z odpalaniem i elektroniką, zepsute pokretlo nawiewu, kontrolka airbagu - przetarte kable pod siedzeniem pasazera,napinacz paska alteratora byl wadliwy , zawieszenie wyjatkowo trwala dopiero po 250 tys robione. a jak pan twierdzi ze focus lepiej sie trzyma drogi niz to auto to chyba Pan tym autem nigdy nie jezdzil bo trzyma sie drogi jak przyklejone niejedna osoba byla zdziwiona.
Mój dziadek ma Megane II 1.6 16v benzyna w kombi z 2004 roku. Powiem tak. To co się dzieje z tym autem to czysta poezja ^^ wieczne zawiechy komputera, problemy z kartą, choinka, to się bagażnik nie otworzy, to elektryczne szyby się zawieszają. Ja sam posiadam Renault Scenic 1 1999 rok z silnikiem 1,9 dti, moja dziewczyna Menage 1 z 2002 roku z 1,4 16v i porównując te auta do Megane II, to mam wrażenie, że Francuzi trochę przekombinowali, projektując to auto ;)
Mam taką Renię 2007 rok 1,5 dci przebieg 370 tyś km. Auto praktycznie bezawaryjne. Sprzęgło wymienione przy 300 tyś. Przy 240 wymieniona maglownica i kompletne zawieszenie. Silnik, wtryski, turbina nie dotykane. Wymiana oleju co 15 tyś i tylko lepsza ropa. Polecam wszystkim tani w zakupie i eksploatacji. Jak dla mnie Focus to taczka lub jak kto woli betoniarka na kołach przy Megance- mam na myśłi komfort jazdy bo trakcja może i lepsza ale przeciętny Kowalski nie jeździ 100 km/h po zakrętach..Autko do normalnej jazdy.
Super filmy. Nadrabiam zaległości bo dopiero niedawno trafiłem na ten kanał. W moim clio z silnikiem 1,5 dci kórego ostatnio zakupiłem (rocznik 2002) pierwszy pasek był wymieniony przy przebiegu 139tyś km (poprzedni właściciel). To cud że nie pękł. Drugi wymieniam ja (auto stoi w warsztacie) po niecałe 84tyś i 8 latach. Wtryski delphi dają radę ale na paliwie w UK (zakładam że to te same co w megane do 2005). Może to szczęscie albo ropa po prostu jest troche lepszej jakości. Pozdrawiam.
Tato ma od nowości Megane Kombi 1.5l dCi PHI (mocniejszy i bez dwumasy, jak w zwykłym 1,5 dCi) 2008 rok, świetne auto, dosłownie bezawaryjny, przejechane 243 000 km, a po aucie i silniku tego nie widać ;) Ze spalaniem można zejść nawet do 3.9l/100km
moja teściowa ma do sprzedania 1.6 , nie pamiętam ile koni (chyba 120-145) , fajny zadbany , serwisowany oryginalnymi częściami . Sprzedająca znajduje się w Nisku , powiecie niżańskim w woj. podkarpackim .
Mam, jeżdżę 1.9dci kombi 2005r. przedlift, złe nie jest w porównaniu do np. C5 z tego samego roku, co jak co plastik w każdym aucie po czasie się zużywa, największą wadą jest w kombii urywające się lotki bagażnika te ze światłem stopu
Witaj. Mam takową 2003 r u mnie już prawie 10 lat 1.6 benzyna na podtlenku lpg i jak z silnikiem cewka poszła 1 nic się nie dziej to z zawieszeniem jest problem co roku coś i maglownica już 2 razy regenerowana, ale to się da przeżyć na ponad 100 tys na lpg auto się zwróciło i na naprawy też spalanie od 6,5 do 10 , al;e bardzo ospałe, problem też jest z hamulcem dość droga naprawa rozchodzi się ręczny trzeba wymienić na nowy. Polecam sam się zastanawiam czy nie zmienić na ostanie sztuki ale z 2.0 l benzyną bo kosztują koło 13-14 tyś a za podobne pieniądze ciężko o rozsądne auto . Pozdrawiam
Moja subiektywna ocena po 6 latach jazdy Meganką 2: PLUSY: + stosunek cena do jakości. 8 letnia meganka w dislu i kombi kosztowała mnie 13 tys zł. Inne marki z tego rocznika 16-20 tys. + świetne blachy. Moja megii ma 14 lat i żadnych śladów korozji + dosyć pojemna i wygodna w środku jak na swoją klasę. Po złożeniu tylnich siedzeń mam w kombiaku 2 metrową kanapę. Przewiozę drzwi a jak trzeba to i przespać się można wygodnie :) MINUSY: - choinka. Wielokrotnie miałem problemy z elektroniką. W zasadzie co roku coś było nie tak, a to: kontrolka ABS, kontrolka ESP, zamek w bagażniku, elektryczne szyby się same otwierały lub nie dały się otworzyć, wiatrak się zepsuł, popsuły się przewody elektryczne w klimatyzacji, popsuły się przewody w dmuchawie, na wyświetlaczu pokazywały się jakieś krzaczki itd. - jest źle skonstruowany system odpływu wody. Jest to taka rurka która jest tak zrobiona, że NA PEWNO się zatka. Zatkanie skutkuje tym, że przy dużych ulewach woda wlewa się do środka samochodu i następnie stoi tygodniami pod obiciem podłogi. Gąbki pod podłogą są przez to pełne grzyba i mokre. Da się tą usterkę na szczęście zlikwidować. - żarówka. Wczoraj wymieniłem. Pierwszy i ostatni raz. Ktoś kto wymyślił sposób wymiany żarówki niech smaży się w piekle!
Jezeli chodzi na meganke 1.5 dci, napotkal was kiedykolwiek problem ze stukaniem, nie mam dokładnie pojęcia gdzie, slysze to gdzies w podwoziu pod siedzeniem pasazera lub w okolicach samego silnika, problem ten napotyka mnr kiedy dodaje gazu. Prosze o rade w tej sprawie, potrafi to popsuc przyjemnosc z jazdy oraz daje poczucie niepewnosci ze zaraz cos sie zepsuje. Bylem z tym u pierdyliarda mechanikow nawet w serwisie nie mieli pojecia o co moze chodzic.
W rodzinie 2 megane 2 jedna 1.6 i jedna 1.5 obie sie dobrze sprawują, bez większych problemów jedyny minus to padają szyby. U mnie w 1.6 już chyba w każdej coś poszło. Jak nie linki to te elektroniczne usterstwa od domykania szyb z pilota. U siostry tez już raz cały mechanizm musiałem wymieniać, bo linka spadła z koła i wszystkie plastiki sie połamały. Ale poza tym wszystko gra ;) Do tego mamy jeszcze megane 1 1.4 od nowości i jedynie wymieniane części eksploatacyjne. Ponad 200k km i jeszcze sie turla na oryginalnym sprzęgle.
Miałem 1.5dCi 103KM prawie rok. Ekonomia spalania naprawdę imponująca, ale zaoszczędzone na paliwie pieniądze trzeba odkładać do skarbonki bo mechanik się upomni ;) Sprzęgło dwumasowe zakończyło żywot przy 190tyś. km - koszt wymiany na nowy, dobrej jakości zamiennik wyniósł 1/3 wartości całego auta! Skutecznie zraziłem się do tego samochodu.
Dci wcale nie są takie złe, po zakupie w 1.9 wymieniłem profilaktycznie panewki , pompe oleju + rozrząd przy przebiegu 150tys km i auto dalej śmiga u kolejnego wlaściciela aktualnie ma około 300tys km :)
Plus jeszcze za dobrą współpracę z LPG i dużo miejsca pod klapką (można zmieścić pełnowymiarowy wlew zawór). Z zawieszeniem fakt - łączniki stabilizatora nie są zbyt trwałe i w połączeniu z często jazdą po nierównościach lubią się szybko wykończyć. Mam sedana 1.4 98KM, ogólnie OK ale gdybym miał kupować drugi raz, wybrałbym coś mocniejszego. Pozdrawiam pozostałych posiadaczy Megane II, którzy doświadczyli wymiany żarówek i Ciebie Waldemarze również :)
Co do wad dodam ze aby wymienic zarowke kierunkowskazu trzeba sciagac derzak i lefrektor. Nastepnie karta to juz wada sama w sobie zamiast zwyklego kluczyka. Dalej slabe plastiki w kokpicie lubi cos zgrzypiec. Zalety wygoda, i bogate wyposazenie jak na te czasy i nowoczesny wyglad. Takze cena. Ponadto warto wymianiac czesto plyny ustrojowe oraz filtry.
Muszę dodać parę rzeczy od siebie. Mały bagażnik? Mam hatchbacka I kupiłem go bez podłogi w bagażniku. Tak się składa że dziadek ma kombi, a że ma butle LPG to mu podloga nie była potrzebna, więc mi ją dał. Jest dłuższa jedynie może o centymetr. W porównaniu do innych hatchbacków z tych lat i trochę młodszych uważam, że bagażnik jest bardzo w porządku. Plastiki we wnętrzu rzeczywiście słabe, aczkolwiek jedynie niektóre. Złej jakości są jedynie te "gumowane", bo po tych 20 latach po prostu guma ta staje się klejąca. Wystarczyło jednak jedynie to zmyć mleczkiem i psiknąć czarnym matem i wygląda super. Reszta w porządku plastików jest fajna. Gigantycznym moim zdaniem plusem jest jeszcze masa schowków, ponieważ z zamykanych są: duży w podłokietniku, 2 w przednich drzwiach, 2 w podłodze z przodu no i oczywiście ten duży standardowy. Można dodać jeszcze kieszenie w fotelach przednich, półeczkę pod radiem i kieszeń w bagażniku obok radia. Apropo radia w bagażniku właśnie - ogromną wadą tego samochodu jest właśnie ono - radio ze zmieniarką Cabasse. Jakość dźwięku jest w porządku, ale nie wiem kto wymyślił, żeby umieścić je w bagażniku. Żeby podłączyć AUX trzeba przerabiać kostki elektryczne, mimo, że w menu opcja jest bardzo jasno zaznaczona. Aby zamontować jakiekolwiek inne radio trzeba przeciągać przedłużacz ISO z bagażnika do przodu pod deskę, bo inaczej nie ma tam złączki. Kompletna głupota i napsuło mi to trochę nerwów. Z wad wymienione zostały czujniki ciśnienia w oponach. Jest do dosyć rzadkie wyposazenie, więc nie wiem czy wrzucalbym je do tej listy, a poza tym bardzo łatwo jest się tego pozbyć. Wadą na pewno jest to, że wycieraczka tylnej szyby, jak i spryskiwacz lubi przestać działać. Przewody, które idą do tych podzespołów wycierają się na łączeniu klapy z resztą nadwozia i trzeba je lutować potem. Tak czy inaczej dobre auto do jazdy. Nawet teraz w 2024r.
Mała uwaga a zarazem prośba, jak porównujesz np przedlifty i polifty to może wrzuć fotki obu modeli dla porównania w trakcie oglądania. Co do błędów to przy wadach masz "+" przy pofirmowych :)
grandtour 1.5 dci z 2004. 370k na liczniku już i jeździ bez większych problemów, wiadomo coś czasem trzeba naprawić/wymienić, ale są to głownie drobne rzeczy.
mam megane II 2.0 2003rok minusy : -schodzi klar z bordowego, dachu juz nie ma,teraz klapa i blotnik przod tyl -nieprecyzyjna 6 biegowa skrzynia - sredni bagaznik, moglby byc wiekszy -odglosy z tylniego zawieszenia plusy : -ladnie sie zbiera i spala 12l gazu a jezdze troszke depczac - w miare malo awaryjne - na autocentrum mozna sprawdzic (obecnie 58gr/km ze wszsystkim - dwa komplety opon,ubezpieczenie,felgi itp a przejechane 23tys km) -tanie naprawy, brak zainteresowania zlodzieji :) kolega ma kombi z 1.6 w gazie, spala jeszcze mniej ~9-10l ale zbiera sie troche gorzej plusem kombiaka jest pare cm w srodku wiecej co sie przydaje przy fotelik tylem do kierunku jazdy
Miałem grandtoura z przełomu 2005/2006 w 1.4 benzynie. Wszystkie problemy z elektryką można naprawić samemu, forum megane jest potężne i aktywne. Miernik, lutownica, trochę chęci i nie ma rzeczy nie możliwych.
Ojciec jeździ Megane z 2007, motor 2.0T 163hp i przyznam szczerze, że od momentu posiadania (czwarty rok) jeździ praktycznie bezawaryjnie - sprawdza się zasada jak dbasz tak masz :) sam powoli przymierzam się do zakupu, celuje w wersję RS - obecnie 206 RC. Pozdrawiam ;)
posiadam meganke grandtour II z 2004r 1,9dci 120km i nie mam z nia większych problemów. jedynie co zrobiłem przez 4 lata to wymieniłem jakis sterownik od sterowania podcisienia turbiny i jedna poduszkę silnika a tak to bajka, nic sie nie dzieje :-)
Ja mam od 7 lat Megane II z 1.9 dCi przed liftem i nie mogę złego słowa powiedzieć o tym silniku, mam 170k km i jeździ nadal bezproblemowo :) Dużo zależy od właściciela auta, czy dba o auto czy tylko wsiada i jedzie :D
Dzięki Waldek!!! Właśnie na ten odcinek czekałem. W tym miesiącu kupiłem swoje drugie Megane II, tym razem wersję benzynową. Chyba w moim mieście jak nigdzie indziej Megane II cieszy się większą popularnością od Golfa (i co warto dodać - to tendencja rosnąca) :)
z wymiana zarowki nie ma takiego wielkiego problemu Waldku, a co do silnika dci....opinie nie sa pochlebne i z pewnoscia poparte przykladami z zycia, ale ja mam 182 tysiace i jedyne co padlo to EGR i czujnik polozenia walka rozrzadu takze moglbym polecic 1.5 82km. Dziwia mnie recenzje mowiace o powaznych awariach przy 60tys - co trzeba wyprawiac z tym silnikiem o.O?
Han Solo nie, sam eksploatuje i nie mam zadnych problemow. bycmoze mialem szczescie i trafilem na udany egzemplarz, no ale trzeba sie wykazac w komentarzach, rozumiem:)
Waldek a może zaprezentował byś scenica 1 po lifcie 99-03 wiem, że to stare auto ale dużo rodzin wybiera właśnie ten model zamiast scenica II. Ale u mnie w rodzinie i wśród znajomych jest kilka tych aut co prawda wszystkie z silnikami benzynowymi. Bardzo Cię proszę i zdaję sobie sprawę, że listę masz już dłuuuuuugą. POZDRAWIAM
Idąc konsekwentnie mógłbyś zaryzykować i opowiedzieć o Renault Scenic'u II... Silniki dci (olaboga), oraz o tych benzynowych... Polacy potrzebują miniwanów a jednak nie każdy chce mieć logo VW na masce;) Serdeczne pozdro!
Osoba z mojej rodziny posiada od roku Megane II z 2004 roku, benzynka 1.6, póki co jedyny problem jaki wystąpił, to...mechanizm otwierania/podnoszenia szyby kierowcy, szyba spadła w trakcie podnoszenia i do dnia dzisiejszego, to jedyny problem jaki w tym samochodzie wystąpił. Z tymi plastikami, to fakt, szczególnie właśnie rączki w drzwiach są dość słabej jakości.
Wymiana żarówki w megance nie jest taka trudna jakby mogło sie wydawać wystarczy dobrze ręke włożyć 🤣 przynajmniej w 1,5 dci przy większym silniku może być większy kłopot
za wiele to nic nie powiedziałeś o 2.0 dci współpraca z nissanem jak te silniki tego brakuje bardz prosze o wiecej info jak się da pozdrawiam łapka w góre :)
miałem megan 1.5 dci 2008 106 km bez fapu przejechałem 120 000 km bez żadnych awari. osoba która wymyśliła sposób wymiany żarówek powinna iść do więzienia za to.
I TO O zaostrzonym rygorze
Gułag o suchym ryju jak dusza w czyścu
Panowie z serwisu wpadli na taki pomysł bo auto miało być bezawaryjne ;). Z dużymi dłońmi misja nie możliwa albo w zimę jesień , od 4 żarówek jeżdżę do elektryka 20 zł i po problemie, a jak się kable przepalą pół przodu trzeba zdejmować podobnie jak się pompka od spryskiwaczy zdupi :)
7 śrubek kilka plastikowych kołków i przodu nie ma 😁 ostatnio to zajmuje mniej czasu niż operacja przez nadkole 😉
Aj tam. Mi zajęło 15 minut, a robiłem to pierwszy raz. Myślisz, że w innych samochodach jest lepiej? Oj nie.
Szukałem właśnie po internecie takiego filmu o Megane II, fajno że trafiłem tutaj. Trzeci rok już jeżdżę '04 Megane II 2.0 benzyna i prawdę mówiąc nie mam na co narzekać... no może tylko ta wymiana żarówek w przednich reflektorach :D Thumbs up!
+Kubson bardzo dobry silnik. A skoro 2.0 to pewnie i lepsza wersja wyposazenia. Fakt mialem przyjemnosc wymieniać żarówkę przez nadkole w deszczowe popoludnie - nie polecam :P
Jeśli mogę jako użytkownik wersji FL 1.6 16V dodałbym kilka uwag.
Po pierwsze ten silnik zaskakuje spalaniem. Jest piekielnie ekonomiczny. Spalanie w zakresie 6-7l to żaden problem (jak to się ma do spalania kosiarek downsizingowich? Ile mniej spalą w porównaniu do kosztów serwisu?) . Jak się troszkę postarasz to wynik na poziomie 5,8l łatwy do osiągnięcia. Mój osobisty rekord na dystansie 100km to 4,5l !!!! Przy tym silnik jest dosyć elastyczny (od 70 km/h można spokojnie przyspieszać na 5 biegu). Osiągnięcie spalania powyżej 9l to są już prędkości grubo powyżej 150km/h przez długi czas.
Po drugie ma zmienne fazy rozrządu. Ten wynalazek zapewne przyczynia się do elastyczności silnika, ale sam w sobie jest problematyczny ze względy na awaryjność i koszt wymiany - dlatego warto zmieniać KZFR razem z wymianą paska rozrządu chociaż znacząco podnosi koszt serwisu.
Po trzecie nie potwierdzę sławnej "choinki". Samochód mam 5 lat (chociaż teraz używam go rzadko ponieważ w garażu stoi coś zdecydowanie lepszego), ale kontrolka zaświeciła się dosłownie dwukrotnie w tym okresie. Raz to była kostka pod fotelami od napinacza pasa (wystarczyło poprawić styk), a drugi przypadek to czujnik wałka rozrządu - wymiana (co w 10-cio letnim aucie chyba nie powinno dziwić).
Po czwarte potwierdzam brak problemów z korozją.
Po piąte chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjne hamulce, pozwalające na łatwe dozowanie siły hamowania. W ogóle to był chyba jeden z pierwszych samochodów kompaktowych zatrzymujących pojazd w okolicach 38 m.
Po szóste wymiana żarówek to faktycznie tragedia - mam lampy projekcyjne i nauczyłem się je wymieniać spod maski, ale ten kto wymyślił dostęp do nich powinien zostać powieszony za ... wiecie co ;) (wymiana od strony nadkoli wcale nie jest łatwiejsza!!!) Z resztą tutaj należałoby wspomnieć o żenującej trwałości H7!!!! H4 świeciły lata więc zapewne konieczne było wymyślić coś mniej trwałego. Przed 20 lat jak prowadzę samochody jeszcze ani raz nie wymieniłem żarówki od "długich" (a mam ponad milion km na koncie) - zastanawiające, prawda?
Na koniec dodam że głównym pojazdem, którym w tej chwili się poruszam jest marka niemiecka o ponad dwukrotnie większej mocy, ale Megane i tak nie skreślam. To bardzo dobre auto i absolutnie nie potwierdzam opinii marek na "F".
Pozdrawiam
Polecam Megane 2 po lifcie z 1,6 benzyna Najlepszy samochód jaki można kupić do 10lat za około 12-15 tyś
Ile pali
@@NieZnaszMnieON90 zależy od stylu średnia 7 jest to cykl mieszany, autostrada przy 150km/h 9l najmniejsze spalania na krajowej do 100km/h 5.4l długie trasy mieszane 6.2/.6.5 no jak na ten wiek i wtrysk pośredni bez turbo całkiem dobry wynik. Najlepiej się czuje do 130km/h cicho o spalanie około 7l powyżej trochę głośniej i już 8/9 (brak 6 biegu) do 170 rozpędza się przyzwoicie można uciekać z lewego pasa dalej już męczarnia. Za to jest bardzo trwały mój ma 235tys i nawet nie dolewam oleju między wymianami
Właśnie się przymierzam do kupna, na co trzeba najbardziej uważać przy zakupie? Nie chciałbym się wkopać, a widzę, że kolega pewnie odpowiada.
@@Kuba_Zett W sumie nadal go posiadam Wiesz tak w 100% nigdy nie ma gwarancji przy używanym ze się kupi dobre W moim przypadku polecam sprawdzić zawieszenie w przypadku Renault jest komfortowe natomiast szybko się zużywa i nie jest najtańsze. Konicznie sprawdzić odpływ klimatyzacji czy kapie pod samochodem w innym przypadku woda leje się do wnętrza. Ogólnie szukaj modelu po face liftingu
( Białe podświetlenie zegarów, soczewki w lampach ) Ogólnym następnym problem nawet w nowszej wersji jest świecąca się kontrolka Air-bang ogólnie to jest prawie w każdym Renault prędzej czy później zazwyczaj gdzieś nie łączy na kostkach, ale upierdliwe jest. Podsumowując szukaj modelu po liftingu sprawdź zawieszenie na stacji diagnostycznej bo jak zaczyna lecieć to praktycznie wszystko trzeba będzie wymieniać jedno zrobisz to drugie luzu dostanie i tak w kółko no i klimę warto sprawdzić czy działa i czy woda kapie pod samochodem oczywiście da się przepchać odpływ ale zawsze to problem ze mógł być zalany w środku
Waldek nie zgadzam się z tobą co do silników przed liftowych, posiadałem megi z 2003r z 1.9 dci osobiście bardzo go polecam dynamiczny i ekonomiczny. Przejechałem nią 60 tys na rok a jeździłem nią dwa lata więc przez te dwa lata i 120 tys tylko oleje i filtry co 2 mc, 2x rozrząd (i tu polecam robić max co 60-80 tys wymianę w tym silniku paski się wycierają przy taki przebiegach co ja robiłem) i profilaktycznie świece raz w roku wymieniłem. Ważne jest by robić oleje w tym aucie co 10 lub max 12 tys km żadnych wynalazków typu long life i tylko pełen syntetyk.
Dużym PLUSEM jest też to że są tanie angliki, w cenie nowej dwu masy mamy angola jako dawcę. Więc nie ma się co martwić dwu masą, wtryskami, turbiną.
Moja megi dobiła ze mną 335 tyś i nadal na oryginalnych podzespołach.
Jest to auto które wiele wybacza ale i jemu trzeba wybaczyć trochę np skrzypiące plastyki
Byłem właścicielem Megane II 3D Dynamiqe 1,5dci 101 km przez 5 lat (kupionego jako używany 5 latek, samochód był z polskiego salonu i był po leasingu) i bardzo mile wspominam to auto, dobre prowadzenie, spaliło około 4,5-5,5 litrów ON. Z napraw to wycieki z silnika, regeneracja przekładni kierowniczej, tarcze, amortyzatory, zwijacz taśmy poduszki powietrznej, ważne olej zmienimy co roku - przy przebiegu 15000 km. Samochód sprzedałem, gdy miał 228 tys. sądzę, że dalej służy właścicielowi. Jako że byłem z samochodu zadowolony kupiłem megane 3 grandtour tez 1,5 dci 106 km.
Użytkuję MII kombi po lifcie 1.5 DCi 86km.
Megane nie ma lekkiego życia - jeżdzę nią na taxi. Z premedytacją wybrałem tą wersję - nie ma ani dwumasy, ani filtra cząstek stałych. Z większością stwierdzeń w filmie się zgadzam, ale:
- Rączki da się doprowadzić do stanu fabrycznego w jedno popołudnie - plastidip czarny mat od wewnątrz i srebrny lakier od zewnątrz dają fajny efekt :)
- Choinki przez 40kkm nie uświadczyłem. Raz zapaliła mi się kontrolka poduszek, ale to ze względu na niedopiętą kostkę po wymianie siedzeń.
- Spalanie 3.5L to na trasie przy tempomacie ustawionym na 70 km/h. Realnie to 4-4.5L w trasie i 5.5-6L w mieście.
w silnikach DCi polecam wymianę oleju co max. 10kkm. Ogólnie w relacji cena/rocznik/komfort chyba nie ma lepszego wyboru.
Witam kolego z którego roku masz Mégane ? I czy wtryski masz Siemensa?
dzieki za meganke ja mam anglika z 2008 roku 42.000 mil i s dynamic i pieknie sie nia jezdzi bardzo zadbana zadnych problemow z elektryka nic a nic 1.6 16v 112
Nie zgadzam sie w ch*j jeśli chodzi awaryjność dci i skórę na lewarku. Tata kupił megane 2 jako nowy samochód w 2008 roku, samochód przejechał 180tys, tylko buractwo nie wie że dci to super silniki jeśli zmienia się olej co 9~10 tys kilometrów. Jeśli chodzi o skórę na lewarku to wygląda jak nowa. Może to mój egzemplarz jest dobry, może to tylko legendy wadliwych dci z pierwszych dwóch lat.
Racja co do oleju najlepiej bardzo dobry i wymiana co max 10tys km tylko oto pomaga tym silnikom jak i innym zachować swoje parametry pracy.
Potwierdzam to co mówisz, mam meganie 1,5dci 07r. Przebieg 240tyś. Bez większych awarii, a drążek wygląda jak nowy.
nie sądziłem że powstanie odcinek o mojej reni:D posiadam swoją od roku i muszę powiedzieć że choinka czasami potrafi życie uprzykrzyć ale nie jest tak źle części zamienne dosyć tanie,bezpieczeństwo, dobrze wyciszony środek pomimo miękkiego charakteru zawieszenia niesamowicie dobrze trzyma się drogi i ciężko je odkleic od nawierzchni co do żarówki....poleglem po godzinie trzeba mieć sprawność ginekologa budującego statki w butelkach żeby sprawnie i szybko wymienić żarówkę w tym aucie pomimo tego nie zamieniłbym mojej reni ma gulfa czy innego civica:D
Panie Waldku silniki dci są OK. Najważniejsze jest wymieniać olej na czas a nawet częściej ( niż jest w książce serwisowej). Miałem 1,5 dci w clio i bardzo sobię chwalę.
Pijąc dzisiaj rano kawę zastanawiałem się czy masz już odcinek Renault Megane II bo ostatnio bardzo spodobało mi się to "żelazko". Wracam teraz do domu, przypominam sobie o czym myślałem wcześniej, wchodzę na yt sprawdzić, a tu informacja że 10 min temu Waldek wstawił materiał o tym samochodzie. Już drugi raz taka sytuacja tak więc jak zawsze niezastąpiony ;) Brawo i dziękuję!
A widzisz, czasem mam nosa :)
a ja mam na sprzedaż taką
www.otomoto.pl/oferta/renault-megane-bardzo-dobry-stan-techniczny-i-wizualny-ID6yMPrF.html
RaVsQ zelazka fajne autka ale tylko polifty :D
A moze teraz Fiat stilo? Według mnie to bardzo niedoceniane auto w tej klasie. Elektronika lubi sie czasem popsuć, ale silniki jtd i sam wygląd 3-drzwiowki zasługuje na uznanie. Pozdrawiam ;)
Stilo kojarzy mi się z Audi A3 :)
Steevo12156 fiat bravo lepszy
Mateusz Koźmiński Stilo bardziej podoba mi sie z wyglądu. Bravo jak dla mnie zbyt okrągłe :p
Stilo ładnie wygląda w internetach, ale ile razy patrzyłem na 3d na żywo to tracił sporo blasku.
chmuragan ale w srodku bieda jest
Cudowne uczucie,gdy Twoja propozycja zostaje zrealizowana ;3
Z całego serca dziękuję Waldku ;)
Co do autka-cudowne,najlepsza możliwość przy wyborze pierwszego , własnego auta. Dla młodych kierowców polecam !
a widzisz :)
Wreszcie się doczekałem odcinka o mojej Reni :) Łapka w górę,pozdrawiam Waldek !
Han Solo myslalem ze bardziej ja zjedzie, ale jak widac nie bylo tak zle :D
Mam kombi i jestem mega zadowolony
czego współczujesz?
to samo mam RM2 GT
masz racje skladaka golfa trzeba jak najszybciej zlomowac
Ja posiadam Renię po lifcie w kombiaku z silnikiem 1,6 w bardzo bogatej wersji wyposażenia i po 2,5 roku eksploatacji muszę powiedzieć że jest to bardzo fajne auto. Ma swoje bolączki w postaci kapryśnej elektroniki i trzeszczących plastików jednak są to bolączki do przeżycia i nie uniemożliwiają jazdy. Konstrukcyjnie jest autem prostym co umożliwia samodzielne serwisowanie, a mimo to daje naprawdę dobry komfort jazdy. Jak za pieniądze które trzeba za nią zapłacić jest naprawdę godnym uwagi autem w swoim segmencie. Serdecznie polecam.
Ja posiadam 1.5 dCi 86km sedan silnik mimo swojej małej mocy jest bardzo dynamiczny i jego kultura pracy jest wysoka , szczerze polecam
Waldku, jeżdżę żelazkiem już 4 lata, rocznik 2004, silnik 1.4, od początku na LPG, wersja wyposażenia podstawowa ale ma wszystko czego mi trzeba, nie jest dynamiczna ale wystarczam z silnikiem kompletnie nic się nie dzieje, raz tylko cewki woda zalała i check wyskoczył, ale wysuszone i śmiga do tej pory. Z wad owszem zerwana taśma aibag. Tylko tyle się wydarzyło. Auto dla mnie super, bezawaryjne i wcale nie tak źle wykonane. Polecam sprawdzić na sobie :)
Meganka II 1.5 dCi była moim pierwszym samochodem ;) Biała strzała ( z odpadającym klarem ) spalanie na trasie 3.5 litra jak nie mniej, w miescie ze 4 :) pojawil sie tylko problem z elektryką która wariowała ( wycieraczki dzialały cały czas, obrotomierz nie działał, prędkościomierz też wystarczyło spryskać elektrykę sprejem do czyszczenia elektryki i było git ) Pozdrawiam wymieniających żarówki mijania :)
Renault 19
Wygodne, ale nie podobało mi się, że w zakrętach ociera lusterkiem o pobocze. Miękkie i niepewne.
W Scenic II (zbudowanym na Megane II) w celu wymiany żarówki łatwiej jest zdjąć zderzak niż robić to na ślepo, pewnie w Megane jest tak samo :)
Uwielbiam zbiegi okoliczności!
Waldku, dopiero co miałem kolizje drogową i załatwiłem sobie auto zastępcze.
przyjechała do mnie właśnie Megane II 1.5 DCI z 2006 roku.
Użytkowałem ją 3 tygodnie i zrobiłem ponad 4.000km
Zgadzam się absolutnie ze wszystkim co powiedziałeś.
Fajne doświadczenie, tylko mnie utwierdziło w przekonaniu o Twojej ogromnej wiedzy motoryzacyjnej!
:)
k0Zi co to za wypożyczalnia ze takie stare auta daje??? Z oc sprawcy dostaje sie max 2 letnie zwykle
RADZIEJEWSKI z Jędrzejowa :)
ja jedzilem swego czasu 1.6 benzyna i bardzo dobrze wspominam ten samochod. Nie mialem zadnych problemow z zawieszeniem, za to cewki zaplonowe na wymiane wozilem w schowku bo sypaly sie jak ze szkla. Orginalne czy bosche czy zamienniki losowosc wytrzymalosci byla taka sama. NIGDY nie mialem problemow z elektryka, z ciekawszych rzeczy to urwala sie poduszka pod silnikiem razem z lapa. Oprocz tego bardzo fajny i wygodny samochod.
A może następnym razem Renault Clio 2 generacji? ;)
Również jestem za :)
też za jestem;)
Kamil Mucha boring🙈
Jak najbardziej :)
Karolina Robalewska w sporcie 182 już nie boring
Ja tam polecam 1.9 dci 120
mam lagunę z tym silnikiem i przez 7 lat i praktycznie nic większego z tym silnikiem się nie działo
jak dbasz tak masz pozdrawiam ;)
Ja mam meganke z silnikiem 1.5Dci 82km po liftingu eksploatuje ją juz 7 rok jak do tej pory nic nie było robione przy silniku, nie wiem skąd takie opinie o awariach silnika lub elektroniki
motocrossKielce No to pozazdrościć.
motocrossKielce po liftingu naprawili wadę pompy common rail,gdzie pompa się łuszczyła i zatykała wtryskiwacze 😀
Bo polift jest w miare bezawaryjny. Lecz wciaz zacieraja sie panewki :p
Mam Megana 2 po lifcie w kombiku z silnikiem 1.5 dCi 103 konie od 8 lat. Auto firmowe, ściągane z Austrii i jak dotąd nigdy mnie ani mojego ojca nie zawiodło na drodze. Z poważniejszych usterek to trzeba było wymienić półośkę, a co do samego silnika nie mam żadnych zastrzeżeń. Wystarczy olej wymieniać co 10-12 tyś kilometrów i autko chodzi idealnie. Moja renia z racji tego że była samochodem firmowym jest odchudzona z bajerów które miały inne samochody np. czujnik zmierzchu i opadów deszczu czy tempomat co mnie bardzo odpowiada. Ja auto bardzo sobie chwalę. Blacharka po mimo 10 lat od produkcji jest bardzo zdrowa.
Ja jeżdże megi 2 2,0 dci.Bajka.Super auto. Świetne prowadzenie. Zrywne. Szybkie. Super polecam.Pozdrawiam miłośników megi.
Jestem posiadaczem Megane 1 HB 96r i Megane 1 Coupe 99r z własnego doświadczenia wiem że, jest przepaść między zabezpieczeniem antykorozyjnym przed liftem a po lifcie.
Posiadam megane 2 cc 1.6 i 115 KM auto z 2005 r zrobiłem nim w 3 lata ponad 60 tys kilometrów jedyna awaria ale taka ze nie unieruchomiła samochódu to pęknięta przednia sprężyna a tak nic normalny serwis. Olej co 10 tys kilometrów i zero problemów. Teraz 12 letnie auto ma przejechane 135 tyś. Jak to mówią jak dbasz tak masz. Naprawdę polecam CC jest świetna. Pozdrawiam
Moim zdaniem jedno z ładniejszych auta z roku koło 2006/2007.
Spalanie z raportów bardzo zadowalające, nie jeździłem, ale rozważam zakup, właśnie rocznika powyżej wspomnianego, benz+gaz ;)
Pozdrawiam :)
miałem Megane z silnikiem 1.5DCI 106km przez 6lat. Silnikowo wzorowo- niskie spalanie i bezawaryjność. Jeśli chodzi o zawieszenie to była tragedia. Co roku sypały się te same części- swożnie wachacza, końcówki drążków. Mimo wszystko to było naprawdę super auto :) raz w roku trasa Polska- Chorwacja bez zająknięcia. pozdrawiam Waldku bardzo dobry film :)
Swoją Megi jeżdżę już 6 rok. 250kkm przebieg 1.5dCi 82KM 2004r, wg wielu internetowych znawców jeden z najgorszych silników i najbardziej awaryjnych. No niestety znawcy muszę was niezadowolic. Przez te 6 lat prócz wymian eksploatacyjnych rozrząd, sprzęgło, hamulce elementy zawieszenia itp nic nie musiałem robić. Więc to co w każdym aucie się zużywa.
Olej co 10kkm plus filtr paliwa oleju powietrza dwa razy w roku
Spalanie na 10tys km 3.8l
Auto ma 14 lat i ani grama rdzy. Jak się postaram to po myciu wygląda jakby wyjechał dopiero co z salonu.
Ogólnie nie zamierzam zmieniać auta na inne. Jestem jego drugim właścicielem i tak już chyba zostanie do końca tego autka 😁
I zimą też trzeba umieć jeździć dieslem.
myślę że warto zrobić odcinek o renault koleos :) jest niedoceniany, a przecież to ciekawa propozycja dla szukających używanego suva/crossovera
Megane 2 1.9 dCi 130hp 2006 r. (po lifcie) - zawieszenie bardzo wygodne, silnik bardzo oszczędny, jak na 1.9 spalanie 5litrów przy cięższej nodze to na prawdę dobry wynik (50%trasa/50%miasto), bardzo fajnie przyśpieszał, ale jak się popsuł to lepiej go było nie ruszać. Faktem jest jedno, na liczniku było 200tkm, zrobił pewnie drugie tyle, poszła turbosprężarka, górna pokrywa silnika puszczała olej, dwumas na wykończeniu, tylne zaciski przestały reagować na pedał hamulca, sprężarka klimatyzacji, chłodnica klimatyzacji (to wszystko "wyszło" na światło dzienne w przeciągu miesiąca, nie sądzę, że jest to wina samochodu, lecz po prostu zaniedbania przez poprzedniego właściciela (Turek zza zachodniej granicy). Oraz przyznam, że wymiana żarówki w Renault Modus/Clio2/Clio3/Megane2 to udręka.. Na szczęście w Megane 3 pomyśleli i reflektory wysuwają się na prowadnicach co ułatwia wymianę żarówki.
Jeżeli kupicie zadbane żelazko w dieslu to nie ma się czego bać ;)
A co do interwału rozrządu.. Kupiłem Clio 3 2008 r., przebieg 153 tkm (zweryfikowany), w/g instrukcji serwisowych rozrząd powinien być wymieniony przy 120tkm, ale pokusiło mnie, że skoro nie mam pewności czy był robiony to wymienię go. Jak się okazało na fabrycznym rozrządzie 1.5 dCi zrobił 153tkm, 63tkm za dużo.. Niektórzy nie wymieniają w silniku nic oprócz oleju i filtru oleju o czym świadczy również filtr powietrza/kabinowy/paliwa w tymże aucie. Dałem za auto 14, włożyłem 3 i można teraz śmigać śmiało (spalanie na poziomie 4l w trasie / 5,5 miasto -- 1.5 dCi 106hp)
P.S. Wie ktoś może jak bez wchodzenia pod auto sprawdzić czy ma FAP/DPF? W M3 jest naklejka pod maską/na drzwiach, w moim Clio3 Grandtour nie ma takich, ale może ich nie montowali?
mam megane II po lifcie hatchback, 5d, 1.9dci 130km +chip = 160 i 350nm, użytkuję 3 rok, powiem szczerze, miasto/trasa, śr. prędkość na blacie to 54km/h spalanie 6.1l/100km, przebieg 220tyś, silnik suchy, zarówno od spodu jak i od góry, komputerowo wycięte czujniki tpms, wszystko działa poza przyciskami w klamkach - zamyanie bez kluczyka, jest to jedna z najbogatszych wersji, z elektroniki nigdy nic mi się nie działo, w środku zużyty lakier na klamkach od dzwi i starły się napisy na gałce zmiany biegów, kierownica skórzana jak nowa tak samo jak pół skóra na siedzeniach, układ kierowniczy jest gumowaty i mało precyzyjny, bardzo delikatne zawieszenie - nie lubi dziur ale za to bardzo miękkie i dobrze te dziury wybiera :) , silnik cichy, bezawaryjny, ekonomiczny, bardzo żwawy zwłaszcza od dołu, autko cały czas pod chmurką i rudej ani śladu, jest naprawdę bdb. zakonserwowane, bardzo dobre światła, miejsca w środku tak średnio ale 4 osoby przy kości ze wzrostem ponad 1m 80cm spokojnie się mieszczą bez ścisku, bagażnik mały, wnętrze tak sobie wyciszone - tzn. nie jest źle ale mogło by być lepiej, nagłośnienie moim zdaniem jak na fabrykę to bdb. samo wnętrze ergonomiczne i przejrzyste. ja to autko lubię i bardzo mi pasuje :) jest spoko.
Kształt lamp i zderzaków nie zmienił się tylko ich wygląd, można je stosować zamiennie w polifcie i w przedlifcie. Silniki też nie uległy zmianie tylko ich oprogramowanie, przystosowane do osiągnięcia normy Euro5. Sprawa ostatnia-w żadnym nie było FAP tylko suchy DPF
Mam 2 takie megany II przedliftowe, 1.5 czeka na wymianę pompy wtryskowej a 1.9dci jeździ bez zarzutu, w 2 lata od kupna nakręciłem nią 70 tyś. Olej wymieniam co 15 tys albo i szybciej ( zmieniłem w kompie aby wcześniej krzyczał ) Wersję którą mam jest bogato wyposażona i o dziwo wszystko działa. (faktycznie felerny zwijacz musiałem w niej wymienić) W mojej historii z meganą tylko raz jechała na lawecie, ( widać w polskie drogi 69) ale dostała strzała także na lawecie długo nie królowała.(obecnie 265 tyś)
Opel Vectra 3 generacji ma dosyć różne opnie i w sumie to nie wiem którym ufać, a ten samochód jest dość popularny w polsce i nie ukrywam że jest też w grupie moich zainteresowań zakupowych
kupilem to auto jako nowe w 2003r. roku 1.5 dci 82 KM jezdzilem nim 13 lat i zrobilem 360 tys km jesli chodzi o silnik to byly robione tylko wtryski przy 190 tys. km. wiec silnik i skrzynia biegow naprawde nie mozna bylo narzekac(turbo orginalne!)! !!! ale reszta to masakra !! awarie to podnosniki szyb, klamki nie odbijajace, uszkodzony zamek klapy tylnej, bardzo czesto przepalaly sie zarowki wiec wymiane idzie ogarnac, pare razy taki duzy bezpiecznik sie przepalil przy akumulatorze wtedy problem byl z odpalaniem i elektroniką, zepsute pokretlo nawiewu, kontrolka airbagu - przetarte kable pod siedzeniem pasazera,napinacz paska alteratora byl wadliwy , zawieszenie wyjatkowo trwala dopiero po 250 tys robione. a jak pan twierdzi ze focus lepiej sie trzyma drogi niz to auto to chyba Pan tym autem nigdy nie jezdzil bo trzyma sie drogi jak przyklejone niejedna osoba byla zdziwiona.
Jak fajnie wrocic zmeczony do domu, a tu nowy odc wad i zalet :D
Mój dziadek ma Megane II 1.6 16v benzyna w kombi z 2004 roku. Powiem tak. To co się dzieje z tym autem to czysta poezja ^^ wieczne zawiechy komputera, problemy z kartą, choinka, to się bagażnik nie otworzy, to elektryczne szyby się zawieszają. Ja sam posiadam Renault Scenic 1 1999 rok z silnikiem 1,9 dti, moja dziewczyna Menage 1 z 2002 roku z 1,4 16v i porównując te auta do Megane II, to mam wrażenie, że Francuzi trochę przekombinowali, projektując to auto ;)
Mam taką Renię 2007 rok 1,5 dci przebieg 370 tyś km. Auto praktycznie bezawaryjne. Sprzęgło wymienione przy 300 tyś. Przy 240 wymieniona maglownica i kompletne zawieszenie. Silnik, wtryski, turbina nie dotykane. Wymiana oleju co 15 tyś i tylko lepsza ropa. Polecam wszystkim tani w zakupie i eksploatacji. Jak dla mnie Focus to taczka lub jak kto woli betoniarka na kołach przy Megance- mam na myśłi komfort jazdy bo trakcja może i lepsza ale przeciętny Kowalski nie jeździ 100 km/h po zakrętach..Autko do normalnej jazdy.
Super filmy. Nadrabiam zaległości bo dopiero niedawno trafiłem na ten kanał. W moim clio z silnikiem 1,5 dci kórego ostatnio zakupiłem (rocznik 2002) pierwszy pasek był wymieniony przy przebiegu 139tyś km (poprzedni właściciel). To cud że nie pękł. Drugi wymieniam ja (auto stoi w warsztacie) po niecałe 84tyś i 8 latach. Wtryski delphi dają radę ale na paliwie w UK (zakładam że to te same co w megane do 2005). Może to szczęscie albo ropa po prostu jest troche lepszej jakości. Pozdrawiam.
Tato ma od nowości Megane Kombi 1.5l dCi PHI (mocniejszy i bez dwumasy, jak w zwykłym 1,5 dCi) 2008 rok, świetne auto, dosłownie bezawaryjny, przejechane 243 000 km, a po aucie i silniku tego nie widać ;)
Ze spalaniem można zejść nawet do 3.9l/100km
moja teściowa ma do sprzedania 1.6 , nie pamiętam ile koni (chyba 120-145) , fajny zadbany , serwisowany oryginalnymi częściami . Sprzedająca znajduje się w Nisku , powiecie niżańskim w woj. podkarpackim .
Mam, jeżdżę 1.9dci kombi 2005r. przedlift, złe nie jest w porównaniu do np. C5 z tego samego roku, co jak co plastik w każdym aucie po czasie się zużywa, największą wadą jest w kombii urywające się lotki bagażnika te ze światłem stopu
Witaj. Mam takową 2003 r u mnie już prawie 10 lat 1.6 benzyna na podtlenku lpg i jak z silnikiem cewka poszła 1 nic się nie dziej to z zawieszeniem jest problem co roku coś i maglownica już 2 razy regenerowana, ale to się da przeżyć na ponad 100 tys na lpg auto się zwróciło i na naprawy też spalanie od 6,5 do 10 , al;e bardzo ospałe, problem też jest z hamulcem dość droga naprawa rozchodzi się ręczny trzeba wymienić na nowy. Polecam sam się zastanawiam czy nie zmienić na ostanie sztuki ale z 2.0 l benzyną bo kosztują koło 13-14 tyś a za podobne pieniądze ciężko o rozsądne auto . Pozdrawiam
Moja subiektywna ocena po 6 latach jazdy Meganką 2:
PLUSY:
+ stosunek cena do jakości. 8 letnia meganka w dislu i kombi kosztowała mnie 13 tys zł. Inne marki z tego rocznika 16-20 tys.
+ świetne blachy. Moja megii ma 14 lat i żadnych śladów korozji
+ dosyć pojemna i wygodna w środku jak na swoją klasę. Po złożeniu tylnich siedzeń mam w kombiaku 2 metrową kanapę. Przewiozę drzwi a jak trzeba to i przespać się można wygodnie :)
MINUSY:
- choinka. Wielokrotnie miałem problemy z elektroniką. W zasadzie co roku coś było nie tak, a to: kontrolka ABS, kontrolka ESP, zamek w bagażniku, elektryczne szyby się same otwierały lub nie dały się otworzyć, wiatrak się zepsuł, popsuły się przewody elektryczne w klimatyzacji, popsuły się przewody w dmuchawie, na wyświetlaczu pokazywały się jakieś krzaczki itd.
- jest źle skonstruowany system odpływu wody. Jest to taka rurka która jest tak zrobiona, że NA PEWNO się zatka. Zatkanie skutkuje tym, że przy dużych ulewach woda wlewa się do środka samochodu i następnie stoi tygodniami pod obiciem podłogi. Gąbki pod podłogą są przez to pełne grzyba i mokre. Da się tą usterkę na szczęście zlikwidować.
- żarówka. Wczoraj wymieniłem. Pierwszy i ostatni raz. Ktoś kto wymyślił sposób wymiany żarówki niech smaży się w piekle!
Jezeli chodzi na meganke 1.5 dci, napotkal was kiedykolwiek problem ze stukaniem, nie mam dokładnie pojęcia gdzie, slysze to gdzies w podwoziu pod siedzeniem pasazera lub w okolicach samego silnika, problem ten napotyka mnr kiedy dodaje gazu. Prosze o rade w tej sprawie, potrafi to popsuc przyjemnosc z jazdy oraz daje poczucie niepewnosci ze zaraz cos sie zepsuje. Bylem z tym u pierdyliarda mechanikow nawet w serwisie nie mieli pojecia o co moze chodzic.
Mam aktualnie Megane 2 1.9 dCi . Pali trochę i źle się prowadzi . Jest to wersja kombi . Przy sprawnym zawieszeniu lubi rzucać tyłem .
Może Fiat Punto w przyszłych odcinkach.Pozdrawiam:)
W rodzinie 2 megane 2 jedna 1.6 i jedna 1.5 obie sie dobrze sprawują, bez większych problemów jedyny minus to padają szyby.
U mnie w 1.6 już chyba w każdej coś poszło. Jak nie linki to te elektroniczne usterstwa od domykania szyb z pilota.
U siostry tez już raz cały mechanizm musiałem wymieniać, bo linka spadła z koła i wszystkie plastiki sie połamały.
Ale poza tym wszystko gra ;)
Do tego mamy jeszcze megane 1 1.4 od nowości i jedynie wymieniane części eksploatacyjne.
Ponad 200k km i jeszcze sie turla na oryginalnym sprzęgle.
Panie Waldku, zwykłe Megane Sport też miało układ hamulcowy Brembo, a nie tylko wersja F1 :) akurat posiadam taki wóz
Witam Waldemarze ,proponuję żebyś coś nagrał może o Citroenie Xsarze ,tudzież innych modelach producenta :D
Miałem 1.5dCi 103KM prawie rok. Ekonomia spalania naprawdę imponująca, ale zaoszczędzone na paliwie pieniądze trzeba odkładać do skarbonki bo mechanik się upomni ;)
Sprzęgło dwumasowe zakończyło żywot przy 190tyś. km - koszt wymiany na nowy, dobrej jakości zamiennik wyniósł 1/3 wartości całego auta!
Skutecznie zraziłem się do tego samochodu.
Dci wcale nie są takie złe, po zakupie w 1.9 wymieniłem profilaktycznie panewki , pompe oleju + rozrząd przy przebiegu 150tys km i auto dalej śmiga u kolejnego wlaściciela aktualnie ma około 300tys km :)
Plus jeszcze za dobrą współpracę z LPG i dużo miejsca pod klapką (można zmieścić pełnowymiarowy wlew zawór).
Z zawieszeniem fakt - łączniki stabilizatora nie są zbyt trwałe i w połączeniu z często jazdą po nierównościach lubią się szybko wykończyć.
Mam sedana 1.4 98KM, ogólnie OK ale gdybym miał kupować drugi raz, wybrałbym coś mocniejszego.
Pozdrawiam pozostałych posiadaczy Megane II, którzy doświadczyli wymiany żarówek i Ciebie Waldemarze również :)
Co do wad dodam ze aby wymienic zarowke kierunkowskazu trzeba sciagac derzak i lefrektor. Nastepnie karta to juz wada sama w sobie zamiast zwyklego kluczyka. Dalej slabe plastiki w kokpicie lubi cos zgrzypiec. Zalety wygoda, i bogate wyposazenie jak na te czasy i nowoczesny wyglad. Takze cena. Ponadto warto wymianiac czesto plyny ustrojowe oraz filtry.
Muszę dodać parę rzeczy od siebie.
Mały bagażnik? Mam hatchbacka I kupiłem go bez podłogi w bagażniku. Tak się składa że dziadek ma kombi, a że ma butle LPG to mu podloga nie była potrzebna, więc mi ją dał. Jest dłuższa jedynie może o centymetr.
W porównaniu do innych hatchbacków z tych lat i trochę młodszych uważam, że bagażnik jest bardzo w porządku.
Plastiki we wnętrzu rzeczywiście słabe, aczkolwiek jedynie niektóre. Złej jakości są jedynie te "gumowane", bo po tych 20 latach po prostu guma ta staje się klejąca. Wystarczyło jednak jedynie to zmyć mleczkiem i psiknąć czarnym matem i wygląda super. Reszta w porządku plastików jest fajna.
Gigantycznym moim zdaniem plusem jest jeszcze masa schowków, ponieważ z zamykanych są: duży w podłokietniku, 2 w przednich drzwiach, 2 w podłodze z przodu no i oczywiście ten duży standardowy. Można dodać jeszcze kieszenie w fotelach przednich, półeczkę pod radiem i kieszeń w bagażniku obok radia.
Apropo radia w bagażniku właśnie - ogromną wadą tego samochodu jest właśnie ono - radio ze zmieniarką Cabasse. Jakość dźwięku jest w porządku, ale nie wiem kto wymyślił, żeby umieścić je w bagażniku. Żeby podłączyć AUX trzeba przerabiać kostki elektryczne, mimo, że w menu opcja jest bardzo jasno zaznaczona. Aby zamontować jakiekolwiek inne radio trzeba przeciągać przedłużacz ISO z bagażnika do przodu pod deskę, bo inaczej nie ma tam złączki. Kompletna głupota i napsuło mi to trochę nerwów.
Z wad wymienione zostały czujniki ciśnienia w oponach. Jest do dosyć rzadkie wyposazenie, więc nie wiem czy wrzucalbym je do tej listy, a poza tym bardzo łatwo jest się tego pozbyć.
Wadą na pewno jest to, że wycieraczka tylnej szyby, jak i spryskiwacz lubi przestać działać. Przewody, które idą do tych podzespołów wycierają się na łączeniu klapy z resztą nadwozia i trzeba je lutować potem.
Tak czy inaczej dobre auto do jazdy. Nawet teraz w 2024r.
Miałem meganke 1.5dci i były straszne wycieki z silnika i turbiny. Teraz mam 1.9 i wszystko jest elegancko. Super komfortowe auto
Mała uwaga a zarazem prośba, jak porównujesz np przedlifty i polifty to może wrzuć fotki obu modeli dla porównania w trakcie oglądania. Co do błędów to przy wadach masz "+" przy pofirmowych :)
Megane 2 2.0 136 HP? Jakieś opinie?
miałem 3 Meganki w 1.9 DCI, I phII, II phI i II phII w silniczku 1.9dci, kolejno 98KM, 120KM i 131KM tylko 120 konny się sypał
grandtour 1.5 dci z 2004. 370k na liczniku już i jeździ bez większych problemów, wiadomo coś czasem trzeba naprawić/wymienić, ale są to głownie drobne rzeczy.
mam megane II 2.0 2003rok
minusy :
-schodzi klar z bordowego, dachu juz nie ma,teraz klapa i blotnik przod tyl
-nieprecyzyjna 6 biegowa skrzynia
- sredni bagaznik, moglby byc wiekszy
-odglosy z tylniego zawieszenia
plusy :
-ladnie sie zbiera i spala 12l gazu a jezdze troszke depczac
- w miare malo awaryjne - na autocentrum mozna sprawdzic (obecnie 58gr/km ze wszsystkim - dwa komplety opon,ubezpieczenie,felgi itp a przejechane 23tys km)
-tanie naprawy, brak zainteresowania zlodzieji :)
kolega ma kombi z 1.6 w gazie, spala jeszcze mniej ~9-10l ale zbiera sie troche gorzej
plusem kombiaka jest pare cm w srodku wiecej co sie przydaje przy fotelik tylem do kierunku jazdy
A co sądzisz o Renault Clio II po liftingu? :)
Miałem grandtoura z przełomu 2005/2006 w 1.4 benzynie. Wszystkie problemy z elektryką można naprawić samemu, forum megane jest potężne i aktywne. Miernik, lutownica, trochę chęci i nie ma rzeczy nie możliwych.
Siemaneczko! Może coś Niemieckiego? Mercedes-Benz W203 klasa C. :) Pozdrawiam, pewnie jak zawsze świetny materiał!
mialem mesia w203combi I polecam 270cdi
Ojciec jeździ Megane z 2007, motor 2.0T 163hp i przyznam szczerze, że od momentu posiadania (czwarty rok) jeździ praktycznie bezawaryjnie - sprawdza się zasada jak dbasz tak masz :) sam powoli przymierzam się do zakupu, celuje w wersję RS - obecnie 206 RC. Pozdrawiam ;)
posiadam meganke grandtour II z 2004r 1,9dci 120km i nie mam z nia większych problemów. jedynie co zrobiłem przez 4 lata to wymieniłem jakis sterownik od sterowania podcisienia turbiny i jedna poduszkę silnika a tak to bajka, nic sie nie dzieje :-)
Ja mam od 7 lat Megane II z 1.9 dCi przed liftem i nie mogę złego słowa powiedzieć o tym silniku, mam 170k km i jeździ nadal bezproblemowo :) Dużo zależy od właściciela auta, czy dba o auto czy tylko wsiada i jedzie :D
2.0dci 150hp - silnik petarda. Jedyne na co trzeba uważać to zmiany oleju i żeby był on dobrej jakości. Posiada dość wąskie kanaliki olejowe.
Oooo w końcu dzięki Panie Waldku :)!!
Dzięki Waldek!!! Właśnie na ten odcinek czekałem. W tym miesiącu kupiłem swoje drugie Megane II, tym razem wersję benzynową. Chyba w moim mieście jak nigdzie indziej Megane II cieszy się większą popularnością od Golfa (i co warto dodać - to tendencja rosnąca) :)
1.5 dci z 2008 przebieg 200 000 zmieniane tylko eksploatacyjne podzespoły i chodzi jak igła (1 własciciel z salonu pl ) mam do dziś
z wymiana zarowki nie ma takiego wielkiego problemu Waldku, a co do silnika dci....opinie nie sa pochlebne i z pewnoscia poparte przykladami z zycia, ale ja mam 182 tysiace i jedyne co padlo to EGR i czujnik polozenia walka rozrzadu takze moglbym polecic 1.5 82km. Dziwia mnie recenzje mowiace o powaznych awariach przy 60tys - co trzeba wyprawiac z tym silnikiem o.O?
Misio747 Mówią to Ci co olej wymieniali wg książki co 30 tys km.
Han Solo nie, sam eksploatuje i nie mam zadnych problemow. bycmoze mialem szczescie i trafilem na udany egzemplarz, no ale trzeba sie wykazac w komentarzach, rozumiem:)
Ja posiadam 1,9 120km samochód mega się prowadzi z roku 2003 zero rdzy tylko mankament elektryka ale daje rade sam to ogarnąć 🙃
Żarówki po pewnej wprawie można było wymieniać całkiem wygodnie przez dziury w nadkolach.
Pozdrawiam Waldku. Robisz dobrą robote. Ogladam od jakiegos czasu i sie wkręcilem. Oby tak dalej!!
Miło slyszeć :)
Dzięki Waldku nie wiem czy to na moją prośbę czy miałeś to w planach ale wielkie wielkie dzięki za ten samochód.
Waldek a może zaprezentował byś scenica 1 po lifcie 99-03 wiem, że to stare auto ale dużo rodzin wybiera właśnie ten model zamiast scenica II. Ale u mnie w rodzinie i wśród znajomych jest kilka tych aut co prawda wszystkie z silnikami benzynowymi. Bardzo Cię proszę i zdaję sobie sprawę, że listę masz już dłuuuuuugą.
POZDRAWIAM
moja pierwsza fura :)
Za ja tydzień kupuję też na pierwszą furkę
Właśnie zastanawiam się nad wersją CC 1.6 jako pierwsze auto, opłaca się?
Waldku przymierzam sie do kupna rs 2.0 225 hp ,prosze opowiedz cos wiecej o swoich doświadczeniach z tym samochodem .Pozdrawiam
Cześć Waldek czy opinia z Megane może być taka sama jak w Scenic'u? wygląd podobny, silniki takie same. W końcu Scenic jest pokrewny z Megane.
Polecam zrobienie serii o najlepszych samochodach lat 90,80, 70 itd :)
Idąc konsekwentnie mógłbyś zaryzykować i opowiedzieć o Renault Scenic'u II... Silniki dci (olaboga), oraz o tych benzynowych... Polacy potrzebują miniwanów a jednak nie każdy chce mieć logo VW na masce;) Serdeczne pozdro!
Witam :) Walku może Volvo S40 II?
Coś będzie :)
Moto Doradca a kiedy będzie talisman
za 8 lat :D
Bedzie kiedys Carisma? Nie musi byc juz, chciałbym wiedzieć czy wogole będzie ;)
Kolejne auto może Opel Astra G ?
Osoba z mojej rodziny posiada od roku Megane II z 2004 roku, benzynka 1.6, póki co jedyny problem jaki wystąpił, to...mechanizm otwierania/podnoszenia szyby kierowcy, szyba spadła w trakcie podnoszenia i do dnia dzisiejszego, to jedyny problem jaki w tym samochodzie wystąpił. Z tymi plastikami, to fakt, szczególnie właśnie rączki w drzwiach są dość słabej jakości.
Wymiana żarówki w megance nie jest taka trudna jakby mogło sie wydawać wystarczy dobrze ręke włożyć 🤣 przynajmniej w 1,5 dci przy większym silniku może być większy kłopot
za wiele to nic nie powiedziałeś o 2.0 dci współpraca z nissanem jak te silniki tego brakuje bardz prosze o wiecej info jak się da pozdrawiam łapka w góre :)
wymiana żarówki jest utrudniona? polecam zapoznać się z wymianą w moim modusie. Inżynier płakał jak projektował
Lubimy;) Wiele kilometrów zrobione Megi, polecamy z silnikiem 2.0 dci.
Szukam malego niezawodnego diesla o pojemnosci silnika od 1.3 do 1.6 moze zrobilbys cos na ten temat. pozdro !!
Bardzo fajnie się to ogląda. Dużo informacji jest tu zawartych, ale chciałbym bardzo jeszcze zobaczyć Seat Ibiza 6L (III).
Czekam na Ibizke. ;D
ja posiadam clio 2 0 rdzy tylko cena eksplaatacji wysoka , 1.9 dTi ogólnie nic się nie psuje oprócz nowej pompy wspomagania z aso raz na rok :P
Seat Leon II będzie przedstawiony? Ewentualnie VW Jetta A5?
Żeby wymienić żarówkę w wersji z xenonami trzeba zdjąć zderzak. w miejscu wejścia od nadkola inżynierowie umieścili przetwornicę...