Dzień dobry! Mam uwagi co do sformułowanie II zasady dynamiki w tej prezentacji, kiedy jest mowa o wartości przyspieszenia - otóż co to jest dla pani wartość przyśpieszenie, czy pani ma myśli "wartości"( modułu o norma wektora) wektora przyspieszenia (chyba tutaj tez zamieszanie koncepty); później chyba, brak tej jasności jest widocznie kiedy mówi pani mówi miedzy a czas 5: 20 a czas 5: 31 , tu mówi Pani o przyspieszenie "a" którą jest wielkością wektorową oraz siła wypadkowa i masa y tu mamy: 1.- Siła wypadkowa, jak wiemy jest wektorem, bo tu jest błąd merytoryczny w sformułowaniu słownie II zasady dynamiki Newtona, a tu pytanie, jak Pani zdefiniuje wprost proporcjonalność miedzy wielkościami wektorowymi?; chyba tu chodzi o modułach tych wektorów, które są wielkościami skalarnymi, a pojęcia o proporcjonalności : wprost i nie wprost proporcjonalny mają sens kiedy właśnie jest mowa o takich wielkościach tzn. skalarnych. Z tego co pani stwierdza,, doprowadzi do aberracja w sformułowanie tej II zasady dynamiki Newtona, bo jeśli uczeń zna coś na temat o relacji między wielkościami wprost proporcjonalnych poznany na matematyce, to dla niego oznaczałoby że : wektor F / wektor a = m i tu uwagę, wie pani, że takiego zapisu nie ma sensu między wielkościami wektorowymi , proszę zwrócić uwagę, że on na matematyce uczył się, że jeżeli wielkości A jest wprost proporcjonalną do wielkości B to A/B =stała 2.- Z tego samego powodu co w punktu 1. Na tej prezentacji również Pani mówi o relacji tzw. odwrotność proporcjonalnej między wielkościami: wektorową co jest przyspieszenie "a" a masa "m" , którą jest wielkością skalarną i tu się pojawi drugi błąd w sformułowaniu tej II Zasady dynamiki Newtona; chyba pani musi zaznaczyć jest mowa o wektora przyspieszenie "a" jako wartość skalarną który jest jego modułu. Wydaje mi się, że czasami, że taki błędy doprowadzają do niejasności do zrozumienia pewnych kontekstów w fizyce. Proszę pamiętać, że matematyka jest językiem, który fizykę się posługuje i trzeba uważać jak się z nią posługujemy. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, oczywiście zgodzę się, że mówiąc o relacjach wprost albo odwrotnie proporcjonalnych mam na myśli wielkości skalarne czyli wartości wektorów a nie całe wektory (tj. wartość, kierunek, zwrot). Dziękuję za te uwagi, w przyszłości postaram się przywiązywac wiekszą uwagę do zaznaczania tego czy mówie o zależnościach skalarnych czy wektorowych. Pozdrawiam :)
Super wyjaśnienie, dziękuję przyogromnie
Dziękuję! Cieszę się, że materiał jest pomocny :)
Dzień dobry!
Mam uwagi co do sformułowanie II zasady dynamiki w tej prezentacji, kiedy jest mowa o wartości przyspieszenia - otóż co to jest dla pani wartość przyśpieszenie, czy pani ma myśli "wartości"( modułu o norma wektora) wektora przyspieszenia (chyba tutaj tez zamieszanie koncepty); później chyba, brak tej jasności jest widocznie kiedy mówi pani mówi miedzy a czas 5: 20 a czas 5: 31 , tu mówi Pani o przyspieszenie "a" którą jest wielkością wektorową oraz siła wypadkowa i masa y tu mamy:
1.- Siła wypadkowa, jak wiemy jest wektorem, bo tu jest błąd merytoryczny w sformułowaniu słownie II zasady dynamiki Newtona, a tu pytanie, jak Pani zdefiniuje wprost proporcjonalność miedzy wielkościami wektorowymi?; chyba tu chodzi o modułach tych wektorów, które są wielkościami skalarnymi, a pojęcia o proporcjonalności : wprost i nie wprost proporcjonalny mają sens kiedy właśnie jest mowa o takich wielkościach tzn. skalarnych.
Z tego co pani stwierdza,, doprowadzi do aberracja w sformułowanie tej II zasady dynamiki Newtona, bo jeśli uczeń zna coś na temat o relacji między wielkościami wprost proporcjonalnych poznany na matematyce, to dla niego oznaczałoby że :
wektor F / wektor a = m i tu uwagę, wie pani, że takiego zapisu nie ma sensu między wielkościami wektorowymi , proszę zwrócić uwagę, że on na matematyce uczył się, że jeżeli wielkości A jest wprost proporcjonalną do wielkości B to A/B =stała
2.- Z tego samego powodu co w punktu 1. Na tej prezentacji również Pani mówi o relacji tzw. odwrotność proporcjonalnej między wielkościami: wektorową co jest przyspieszenie "a" a masa "m" , którą jest wielkością skalarną i tu się pojawi drugi błąd w sformułowaniu tej II Zasady dynamiki Newtona; chyba pani musi zaznaczyć jest mowa o wektora przyspieszenie "a" jako wartość skalarną który jest jego modułu.
Wydaje mi się, że czasami, że taki błędy doprowadzają do niejasności do zrozumienia pewnych kontekstów w fizyce.
Proszę pamiętać, że matematyka jest językiem, który fizykę się posługuje i trzeba uważać jak się z nią posługujemy.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, oczywiście zgodzę się, że mówiąc o relacjach wprost albo odwrotnie proporcjonalnych mam na myśli wielkości skalarne czyli wartości wektorów a nie całe wektory (tj. wartość, kierunek, zwrot). Dziękuję za te uwagi, w przyszłości postaram się przywiązywac wiekszą uwagę do zaznaczania tego czy mówie o zależnościach skalarnych czy wektorowych. Pozdrawiam :)
Kolejna kartkówka z fizyki z bryły sztywnej - a filmik znowu mnie uratował!! Dziękuję bardzo!!!
Fantastycznie! Mega się cieszę :)
Pozdrawiam Kóbe z klasy
pozdrowienia dla mojego kolegi seby
Dzienki
bonzo mozna pozdrowienie ?
Cześ Baltek
@@bartolomeo3838 mozna za 2zl benc tego typu