Historická žatva | Lubina Kopcové | 2023

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 янв 2025

Комментарии • 37

  • @jozefpisarik2540
    @jozefpisarik2540 Год назад +12

    NIECO NADHERNE A KRASNE PRAJEM VSETKO DOBRE

  • @ondrejjankula8695
    @ondrejjankula8695 Год назад +2

    Zlaté 60 roky pekná spomienka dakujem❤

  • @emiliamajerova2987
    @emiliamajerova2987 Год назад +18

    Takto pracovali naši rodičia a my sme sme boli na nich hrdí a sme aj pomáhali.

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад

      ruclips.net/video/MIegRpgy1r8/видео.html ruclips.net/video/rjeGH7m2740/видео.html ruclips.net/video/f-mzUdKstxw/видео.html ruclips.net/video/dGwWnJBy9h4/видео.html ruclips.net/video/w49xCgYZbpU/видео.html

  • @lubos4639
    @lubos4639 Год назад +6

    Tradicie su riesenim problemov, na ktore sa uz zabudlo. Vdaka vsetkym, ktori tradicie pestuju - ani neviete, ake je to dolezite a hlavne v dnesnej dobe. Este raz - ohromna vdaka Vam !

  • @viliamhrusecky6344
    @viliamhrusecky6344 Год назад +13

    ❤V 1965 UŽ SOM SA POMLI ZÚČASTŇOVAL TÝCHTO PRÁC NÁDHERNÉ SPOMIENKY

  • @jandzupka7202
    @jandzupka7202 Год назад +6

    Takto som pracoval na polí aj ja. Keď som mal 17 rokov presne s takou mláťačkou som chodil mlátit po dedine. Prvý rok som mal diesel motor, na druhý rok už som dostal elektrický. Ťažké káble sa vešali rovno na stĺp elektrického vedenia. Krásne spomienky.

    • @jajapaja6623
      @jajapaja6623 Год назад +1

      Ano. I takhle to bylo. Na konci kabelů byly asi metr a půl dlouhé dřevěné tyče opatřené železnými háky, které se pak zavěsily přímo na elektrické dráty u sloupu. Jen tak. Bez jakého koliv dalšího upevnění.

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад +2

      @@jajapaja6623 Něco podobného jsem měl jako voják ZVS co by spojař PVOS ČSLA aby se nemusely točit elektrocentrály neboť benzín a nafta byly mnohem dražší než elektřina. Byl to mobilní transformátor ve skříňovém vleku 500kVA s příslušenstvím což byli na VN straně nožový odpojovač s tavnými pojistkami 22kV a expanzní spínač na stlačený vzduch. poháněný obojživelným kompresorem který poháněl elektromotor z akumulátoru nebo na druhé straně benzínový motor které se po natlakování vzdušníku na 8 atm. automaticky zastavili. Vlek se musel napřed pořádně uzemnit minimálně ve čtyřech bodech podle toho so ukazoval Teromet. 0,5 Ω. Následně jsem po žebříku vylezl na střechu kde byli VN izolační průchodky na které jsem přišrouboval oka vodičů na jejichž druhých koncích byli hydraulicky ovládané háky s kleštinami které de po povolení šroubu na pumpičce sevřely tlakem silné pružiny. Připojovalo se to tak že na střeše vleku byl keramický poval na izolátorech a kleštiny byly namontovány na dlouhých skládacích tyčích z pertynaxu kterými šlo dosáhnout až 15m vysoko. Otevřel jsem hydraulikou závěsný hák nasadil na VN vodič 22kV na sloupu a vypustil tlak povolením šroubu to vše 3x potom jsem sepnul nožový odpojovač a spustil expanzák do pracovní polohy. Tím už byl transformátor pod napětím a na NN straně jsem nahodil hlavní 3~ deon 3x900A a tím propojil hlavní rozvaděč přes elektoměrné trafo. Vše se muselo předem nahlásit na elektrorozvodné závody. Jinak šlo tento zázrak elektrotechniky připojit jednoduše též ze sloupu na NN 3x380/220V jen jako rozváděč taky ze střechy ale musel být vypnutý deon od sekundáru trafa a rozpojený expanzák na primáru i s nožovým odpojovačem. Tento NN okruh měl svůj hlavní deon které se při VN nebo NN střídavě přepínaly. Tento vlek byl brán elektrorozvodnými závody jako odběrné místo a vždy při odpisování stavu elektroměru jsme museli tato přívěsná vozidla přistavit mimo kasárna před bránu. A po odečtu je opět odvézt do autoparku.

  • @PavolMachajdik
    @PavolMachajdik Год назад

    Ďakujem spolu rodákom za ukážku, ako sme žili v minulom storočí .... pamätám si ešte veľmi dobre na tieto mláťačky ...

  • @mariaprokopovicova6092
    @mariaprokopovicova6092 Год назад +4

    Spomínam si,že potom gazdiná robotníkov pohostila makovníkom,čiernou kávou,bola aj hubová mačanka s mäsom,naloženy horký tvaroh a pečene zemiaky a aj po poharičku bolo,ale až nakoniec,aby ruky nechytilo do mlatačky.

  • @Monika-bj5jh
    @Monika-bj5jh Год назад

    Od mala jsem se těšila na žně.To je moje mládí

  • @romancihak3238
    @romancihak3238 Год назад +7

    Nádhera. Smekám. My jsme se v roce 2022 pokusili o podobné žně, ale tak dokonalé jsme to neměli. Máte můj upřímný obdiv.
    ruclips.net/video/eHWXcLHuGLU/видео.html

  • @milanmantic6326
    @milanmantic6326 Год назад +5

    U nás sa pokosené ukladalo na pokos a nie na stojaté obilie. Riadok skoseného bol na strnisku , volal sa pokos a z riadku sa zberalo do náruče, potom sa položilo na povrieslo, pozdejšie na špagát a zaviazalo sa do snopa..

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад

      @milanmantic6326 Zdravím. Nemám sice v ručním kosení kosou praxi ale při této metodě klásky nepadají na zem ale zůstávají vzpřímeně stát na slámě opřené o nepokosené obilí. Já bych tuto metodu ještě zkusil vylepšit napnutím provazu v nepokoseném obilí, kam až dosáhne kosa na každých 10m a po pokosení obílí zatáhnul současně za oba konce čímž by vznikla jedna velká otep a téměř bez ztrát na zrnu kterou bych následně dalším provázkem pevně svázal a ve stojaté poloze nechal dosušit při dobrém počasí. Pokud by byl výnos z 1ha 5t tak při 2m pokosu kosou a 10m postupu by bylo v takové velké otýpce kolem 10kg čistého zrna po vymlácení v mlátičce. 🍞🥐 K druhé metodě která je taky dobrá tzv. kosení na strniště, bych vylepšil jednoduchým položením plátna o šířce jak bývá 1200mm a délce jako u provazu 10m . Na plátno bych pokosil a následně na každém konci zvednout až k sobě čímž by vznikla obdobná otep jako při první metodě s provazem a bylo by to i snadnější při stejném výsledku bez nutnosti zbytečně ohýbat záda hlavně u starších lidí.

  • @frantiseknemec3570
    @frantiseknemec3570 Год назад

    V roce 1964 jsem se oženil do rodiny bývalého malého sedláčka , tehdy již družstevníka a mlátili jsme obilí ze záhumenky. Já i po jeho smrti v roce1970 nějaký rok. Pak konec Mlátička od Napajedelského Paříka s lisem prodaná, motor od Sousedíka dosud ve stodole.

  • @pavelvybiral1408
    @pavelvybiral1408 22 дня назад

    úžasné, perfektní kosa!, ale proč to nesečete opačně - směrem ven z porostu - lepší hrstě, méně dřiny jak u sečení, tak u snopování ..., perfektní mlátička, opravdu krásné koně, Super 50 mám také - úžasný, rád jej i tady vidím, a podařilo se mně jej mimo celkem dobré převodovky zgenerálkovat. Ať se vám moc daří

  • @belomolnar2128
    @belomolnar2128 Год назад +10

    Takýto by mal byť tréning futbalistov. Mali by silný driek a silu v nohách. ❤️🕊🍀

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад +2

      A nie bez práce chleba jesť! ruclips.net/video/ItA_zASJ8PM/видео.html ruclips.net/video/j813qkmLtjo/видео.html ruclips.net/video/avZy32H_Lks/видео.html

    • @belomolnar2128
      @belomolnar2128 Год назад +1

      @@darkovbarbora …veľmi správny postreh. Chyba je že ich platia ľudia ktorí nikdy nepracovali.

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад

      @@belomolnar2128 Proto je zapotřebí zopakovat historii, tak jak to ve své písni zpívá Tomáš Ortel a jiní. ruclips.net/video/svfNkZXlf0g/видео.html ruclips.net/video/OdhSm7R3Zok/видео.html ruclips.net/video/EcbBcQNksN8/видео.html ruclips.net/video/FrTWzsefqP0/видео.html ruclips.net/video/3cIW7T-zIxY/видео.html ruclips.net/video/v-D5yvhVjz4/видео.html ruclips.net/video/fxxrgAX2m9I/видео.html ruclips.net/video/T6U6sw8HL_c/видео.html

  • @kubko45
    @kubko45 Год назад +4

    tena stabilak prezije vsetko.......

  • @janomisovec4119
    @janomisovec4119 Год назад +1

    tuto mlaticku som este zazil v 80 na drustve sv. martin, 🖖 uz je zial od 90 v srote

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад

      @janomisovec4119 Nikoho nenapadlo vyměnit motorový olej. Jinak je Slávia téměř nezničitelná. ruclips.net/video/QQQV56y6nVc/видео.html

  • @monikaricna4173
    @monikaricna4173 Год назад +2

    Tohle video jak jsem viděla vzpomněla jsem si na me dětství a me rodiče Krásné chvíle i když to byla dřina bylo na světě líp než teď v době počítačů.Stacilo by vypnout elektřinu na nějakou dobu pak by jsme se vraceli k těmhle věcem.Lide měli k sobě blíž udělali práci zaspivali byli vřelejší.No a ten chleba neměl chybu taky si ho vážili .Teď je chleba v popelnici .

    • @jajapaja6623
      @jajapaja6623 Год назад +1

      To není chleba, ale směs chemikálií spojená s obilím. Správný chleba vydržel několik dnů, dokonce i týdnů. Pekl se do zásoby. To, co dnes nazýváme chlebem je plesnivé, tvrdé, druhý či třetí den a čpí z toho kyselá pachuť.

    • @darkovbarbora
      @darkovbarbora Год назад

      @@jajapaja6623 Přesně tak a navíc se přidává z příkazu EU do mouk i do dětské krupičky tzv. zlepšovatel mouky (v Bulharsku подобрител на брашно Е920) který se už nějaký rok ani neuvádí ve složení výrobků. Dříve byl označen jako E920 což není nic jiného než rozemleté rohy dobytka, jejich kopyta, srst a vlasy z holičství a kadeřnictví vč. těch obarvených a ta všechna ,,dobrota" je rozpuštěna v koncentrované kyselině chlorovodíkové (solné) chemický vzorec je HCl. Zjistit lze jednoduchým spalným testem jak u výrobků tak u mouky. A to tak že se špetka mouky nebo výrobku nasype na rozpálenou plotýnku vařiče nebo kamen a čichem se porovnává vzniklý kouř. Čisté voní po spáleném senu nebo trávě a kontaminované E920 páchne jako dým z krematoria po spáleném keratinu.

    • @martinkalina9572
      @martinkalina9572 Год назад

      Nesmíš chleba balit do igelitu, tehdá igelit nebyl. Igelit a lednička jsou inkubátory plísní. To nevíš?

    • @jajapaja6623
      @jajapaja6623 Год назад +1

      @@martinkalina9572 Chleba do igelitu nebalím. Hlavní problém je použítí surovin k výrobě hmoty, které dnes říkáme chleba a pečení. Dříve měl chleba záruční lhůtu týden. Dnes ji má 24 hodin. Použité suroviny a nedopečení chleba kvůli dojmu měkkosti prostě vykonávají své. O chuti hmoty nemá smysl hovořit.

  •  Год назад +1

    u nás na kosisku nemali "vidly, ale oblúk prepletaný drôtom;
    sama z mláťačky išla priamo na stoh, elevátorom, neodvážaala sa;
    dôležitý bol aj ten "pod vajčákom", plevy nesmeli ostať pos mláťačkou.
    bolo by zaujímavé ukázať ako sa ručne pokosené obilie mláti kombajnom
    teraz je príhodná doba na pálenie "žitnej", tá z tohoto kraja tromfne tú čo reklamuje Bartoška!

  • @milanbaran7291
    @milanbaran7291 Год назад

    Priemerne 10 hodín denne v montovni ako cvičená opica tiež nie je bohviečo.

  • @jajapaja6623
    @jajapaja6623 Год назад +1

    Tuhle mlátičku znám. Sestava není ale kompletní. Chybí k ní samovaz. Který se často používal spíše jako lis na slámu.

  • @DINO-mz9xh
    @DINO-mz9xh Год назад

    Bože, z které strany to seče ten ocas.

    • @jajapaja6623
      @jajapaja6623 Год назад

      Seče správně. Posešené obilí se opíralo o stojící obylí ze dvou důvodů. Za ním šel někdo kdo ho srpem sbíral a vázal do snopů. Jednak se nemusel tolik ohýbat k zemi a jednak tím byly eliminovány ztráty zrna v klasech. Obilí není tráva, která zůstává ležet na zemi v řádcích a pak se řádky rozhodí kvůli sušení. Takže pokud jste viděl někoho obilí pokládat na zem, kosil špatně. Na kose je jakýsi sběrač (vidle, plachta apod.) Ta má za úkol pokládat posečené obilí na to stojící. Pokud by se sekalo vašim způsobem, byla by tam sběrač zbytečný.

  • @Karol.264
    @Karol.264 Год назад

    UF - TO BOLA TEDA RIADNA DRINA … VONKU PRI 30 STUPŇOCH TOTO ROBIŤ 😧

  • @monikaricna4173
    @monikaricna4173 Год назад +6

    Tohle video jak jsem viděla vzpomněla jsem si na me dětství a me rodiče Krásné chvíle i když to byla dřina bylo na světě líp než teď v době počítačů.Stacilo by vypnout elektřinu na nějakou dobu pak by jsme se vraceli k těmhle věcem.Lide měli k sobě blíž udělali práci zaspivali byli vřelejší.No a ten chleba neměl chybu taky si ho vážili .Teď je chleba v popelnici .