TARNICA szlak z Wołosate [Bieszczady]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 авг 2024
  • Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski i Korony Beskidów. To także obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek słynący z przepięknych widoków... i kolejki do zdjęcia "z krzyżem".
    Najkrótszy szlak na Tarnicę z Wołosatego
    Najpopularniejszy jest jak zwykle najkrótszy szlak. W przypadku Tarnicy jest to niebieski szlak z Wołosatego, który wg strzałki doprowadzi nas na szczyt w ponad 2 godz. W rzeczywistości, jeśli nie jesteśmy dobrze rozchodzeni po górskich szlakach, podejście może nam zająć trochę dłużej.
    Szlak na Tarnicę bardzo szybko dochodzi do granicy lasu i zaczyna się stromo wspinać. Są tutaj tablice informacyjne, ławeczki. Świetne miejsce na drugie śniadanie. Można przyjąć, że w połowie drogi pojawi się drewniana wiata, tabliczki potwierdzają też, że do szczytu pozostaje godzina drogi. Na około 30 min przed szczytem szlak wychodzi z lasu. Pięknie widać Szeroki Wierch po lewej, przełęcz oraz sama Tarnica uśmiecha się do nas szeroko. Choć dobrze wypatrujcie krzyża na szczycie, bo perspektywa płata tutaj figle. Minusem dalszej trasy z pewnością będą schody, które nieco wybijają z rytmu.Tarnica jest bardzo przyjemnym widokowym szczytem. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry, ukraińskie Gorgany, czy też rumuńskiego Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich. Takie dalekie obserwacje z pewnością robią wrażenie. Jest też oczywiście Połonina Caryńska oraz spora część bieszczadzkich szczytów. Nazwa szczytu pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita”, które oznacza siodło. I tak, z uwagi na wygląd pierwotnie nazywana była przełęcz pod szczytem, rozdzielająca Tarnicę od Szerokiego Wierchu. Na wierzchołku odnajdziecie kilka ław oraz metalowy krzyż. Ma on 8,5 metra wysokości, waży pół tony i jest trzecim takim obiektem stojącym w tym miejscu. Pierwszy został ustawiony w roku 1979 i po pewnym czasie został przeniesiony na nieodległy Halicz. W jego miejsce pojawiła się większa konstrukcja, która jednak poległa w sporze z wichurą. Natomiast obecny krzyż został umieszczony w roku 2000. Z Tarnicy niemal we wszystkich kierunkach rozpościerają się zachwycające widoki na Bieszczady. Widać zarówno polską, jak i ukraińską część pasma. Doskonale widoczne są przede wszystkim najbliższe szczyty: Krzemień, Kopa Bukowska, Szeroki Wierch i Halicz. Nieco dalej w kierunku północno-zachodnim - nasze dwie najpiękniejsze połoniny: Caryńska i Wetlińska, a także Wielka i Mała Rawka oraz Krzemieniec. Poza tym szczyty ukraińskie, m.in. Pikuj, Kiczera i Czeremcha. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy też Tatry, leżące w odległości ponad 220 km oraz szczyty Beskidu Niskiego (140 km). Nieco łatwiej jest dostrzec bliżej położne ukraińskie pasmo Gorganów. To jedne z najdzikszych gór Europy.
    Rozdziały:
    00:00 Wstęp
    01:21 Niebieski szlak na Tarnice
    04:17 Szczyt Tarnicy
    05:44 Podsumowanie
    #ciekawemiejsca #podróżezdziećmi #turystyka #wakacje #bieszczady

Комментарии • 3