🎞 Wywoływanie negatywów - BŁĘDY - Fotografia Analogowa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 56

  • @Przerwa_Techniczna
    @Przerwa_Techniczna 2 месяца назад

    Również używam R09 i po trzech dniach jeszcze dobrze działa 😊 Dłużej nigdy nie próbowałam😊

  • @pawek.6611
    @pawek.6611 2 года назад +6

    Kolejną metoda na uzyskanie tak pięknego negatywu jest odwrotne założenie filmu do kasety, sprawdzając czy papier ochronny rzeczywiście chroni - tak chroni, dość skutecznie :D :D

  • @ZbyszekStefaniak83
    @ZbyszekStefaniak83 Год назад

    Fajnie wytłumaczone.

  • @krzysztofwielikaniec2812
    @krzysztofwielikaniec2812 Год назад

    mam już głowę 6x9 po takiej porcji wiedzy z obu filmów o wywoływaniu i po tym.Ale czas dobrze wykorzystany.

  • @warwarakrasa9553
    @warwarakrasa9553 2 года назад +1

    Bardzo pomocny film. Polecę go moim studentom do obejrzenia.
    Z poważaniem, Henadzi Brześć nad Bugiem.

  • @OrganowyJohny
    @OrganowyJohny 2 года назад +1

    Jak zwykle bardzo dobry film. Fajnie by było w tej serii zobaczyć jak robić odbitki, na przykład w sepii

  • @namesurename-fotografiaana3168
    @namesurename-fotografiaana3168 2 года назад

    Fajnie, że powstają tego typu materiały z edukacyjnym wątkiem. Polujmy także na stare książki traktujące o fotografii. Niektóre tematy się nie starzeją.
    Mój egzemplarz książki wymienionej przez Pana Pawła mógłby mieć podtytuł „BŁĘDY w podpisywaniu ilustracji” … ale być może to moje rozumowanie jest błędne.
    Zainteresowani mniej popularnym "bezkurzowym" sposobem na suszenie negatywu znajdą go na moim „mikrokanaliku”.

  • @pawepluta4883
    @pawepluta4883 2 года назад +1

    Z temperaturą jest jeszcze jedna możliwość, trochę jakby odwrotna do tej z nagrzanym wywoływaczem. A było to tak:
    Jest sobie lato, pudło z napisem "wywoływanie filmów" stoi w pokoju, stopni dwadzieścia kilka, nic strasznego, ale ciepło. Nalewam pół szklanki wywoływacza do dzbanka, wywalczam w kranie jakieś 19 stopni temperatury wody, dolewam półtorej szklanki, jest wywoływacz dwudziestostopniowy. Wlewam do załadowanego koreksu, po jakimś kwadransie wylewam. Film wychodzi zadymiony, a do tego od jednego brzegu bardziej.
    Wywoływacz podgrzał się, pewnie zwłaszcza od grubego dna, a konwekcja załatwiła to, że przy "wyższej" krawędzi filmu był cieplejszy. To już nie tak wiele, ale w sumie raz, że w ogóle był za ciepły, a dwa, że nierównomiernie, więc nawet korygować na powiększalniku było ciężko.
    Do tego to był film 127, a to jest, massaraksz, drogie :->

  • @piotrdziamski7072
    @piotrdziamski7072 2 года назад +2

    Pytanie za 100 punktów :) W przypadku wywoływaczy wielokrotnego użytku powinniśmy wydłużać czas wywoływania o 10%, bodajże od 3-4-ej rolki. Teraz pytanie, czy te 10% doliczamy do pierwotnego czasu wywoływania (czyli przeliczniki dla kolejnych rolek będą następujące: 1,1; 1,2; 1,3; 1,4 itd.), czy do ostatniego zastosowanego czasu (tu przeliczniki będą odpowiednio (1,1; 1,21; 1,33; 1,46; 1,61 itd.). U siebie stosuję tę drugą regułę. Jest więcej zabawy z liczeniem, ale efekty zadowalające. Przy kilku rolkach nie ma aż tak dużej różnicy, ale chciałbym wiedzieć, jaka jest powszechna praktyka.

  • @Andy-rk9mu
    @Andy-rk9mu 8 месяцев назад

    Dzięki za super odcinek. Czy twarda woda jest istotna przy przygotowywaniu chemii, czy warto tyko wypłukać w zmiękczonej? Oraz: jak długo wywoływacz jest użyteczny o otwarciu takiego R09?

  • @grupatakgrupatak3098
    @grupatakgrupatak3098 2 года назад

    Panie Pawle, z dużym zainteresowaniem oglądam Pańskie filmy, podoba mi się merytoryka i przede wszystkim styl prezentacji wiedzy. Nie każdy ma dar łatwości przekazania materiału, a Pan radzi sobie z tym w naturalny, niewymuszony sposób. W celu delikatnego retuszu pozwolę sobie zatem na małą propozycję poprawy tej już znakomitej jakości. Gdyby był Pan uprzejmy zamienić słowa typu "wyłanczam" na "wyłączam", będę szczerze zobowiązany. W żadnym sklepie nie kupi Pan "włancznika", są jedynie "włączniki". Tego typu słów jest niestety kilka w tym naszym narzeczu. Proszę mi wybaczyć tę konstruktywną krytykę, ale robię to z myślą o tych nielicznych, których takie językowe zgrzyty wybijają ze stanu harmonii podczas oglądania kolejnych odcinków. Poza tym wszystko jest świetnie przemyślane, widać przygotowanie merytoryczne, plan odcinka i wieloletnią praktykę. Sposób prowadzenia odcinka powoduje, że człowiek przy nim nie ma kiedy ziewać. Jeszcze raz gratuluję i czekam na kolejny materiał.

  • @krzysztofwielikaniec2812
    @krzysztofwielikaniec2812 2 года назад

    Tak bardzo dobra książka którą mam cały czas drugą była wydana w tym samym czasie jeśli się nie mylę książka Jerzego Płażewskiego "Fotografowanie Nie Jest trudne" również dobra pozycja o fotografii.Pozdrawiam

  • @mareket
    @mareket 2 года назад +2

    Ja mam pytanie co do samego początku wywoływanie filmu , widziałem u kilku youtuberów że zaczynali proces wywoływanie od zrobienia kąpieli w czystej wodzie , tylko wlanie wody na trochę oczywiście trochę tym koreksem po-wywijać i pokręcić szpulą . Wylać wodę i dopiero później wlewać wywoływacz . Miało to niby "wyczyścić" negatyw z jakiegoś tam zbędnego osady który w późniejszym procesie wywoływanie może przeszkadzać .
    Powiem że faktycznie widać że wylewana woda przy wylewaniu jest brudna .
    Nie wiem czy to się jakoś sprawdza przy wywoływaniu czy to tylko taki kaprys owych youtuberów że tak trzeba .
    Sam ostatni raz wywoływałem ostatni raz film 40 lat temu jako taki łeboń 15/17 więc technika od tamtego czasu mogła zostać udoskonalona :) a o tym nie wiem .
    To i teraz wiem dlaczego i mnie się takie ładne przeźroczyste negatywy udawało zrobić w dawnych czasach a trochę ich miałem na koncie :) poszły na szybki do modeli z Małego Modelarza :)
    Marek .

    • @whiteframe2745
      @whiteframe2745 2 года назад +1

      To plukanie to takie "pranie wstepne". Ma na celu wyplukanie warstwy przeciwodblaskowej z filmu (zapobiega blikom spowodowanym swiatlem odbitym od powierzchni plastikowej filmu jesli dobrze rozumiem to zjawisko). I tu sa rozne szkoly - 1)plukac, wtedy wywolywacz szybciej dociera do emulsji, podobno rownomierniej sie wola 2) nie plukac - wywolywacz po wyplukaniu warstwy anyty odblaskowej moze dzialac agresywniej i mniej kontrolowanie. Podobno. Nie zglebialem tematu, a po prostu stosuje sie do zalecen producenta. Ilford mowi "nie plukac!". To nie plucze 😜 Ilforda. Kodak - nie wiem, ale Trixa nie plukalem nigdy, tmaxow tez nie. I bylo ok. Jak kto lubi.

  • @wiktorvlog3340
    @wiktorvlog3340 5 месяцев назад

    Mam taką książkę bardzo ciekawa

  • @tomaszandrzejczak8154
    @tomaszandrzejczak8154 2 года назад +1

    Smiena Symbol w tle :) Upolowałem ostatnio na jarmarku za 30 PLN :) czyściutka i pachnąca jak nowa.

    • @Analogi
      @Analogi  2 года назад +1

      Na wieszaku wisi film ze tej Smeny Symbol, jak zeskanuję to nagram recenzję 😀

  • @SuperQnaa
    @SuperQnaa Год назад

    To z tego co mówisz lepszy jest Kodak d76. Używam tylko jego. Raz rozrobię i mam na pół roku a nawet I dłużej, bo trzymany w zimnie. ;)

    • @Analogi
      @Analogi  Год назад

      Tu dochodzą przyzwyczajenia 😀

  • @WW-sf4kc
    @WW-sf4kc 2 года назад

    Ja raz zupełnie zepsółem jeden negatyw. Przypuszczalnie przyczyną był Rodinal, który u Pana stoi na biurku. Została mi mała ilość w buteleczce, stał jakiś czas i jak się później okazało na dnie wytrącił się przezroczysty kryształ (tylko raz coś takiego widziałem, a zużyłem kilka takich buteleczek). Roztwór wywoływacza, który sporzadziłem prawdopodobnie był za słaby i w efekcie nic się nie wywołało. Innym razem straciłem kilka klatek, z powodu zerwania filmu podczas nawijania na szpule (miałem już problem z przewijaniem filmu w aparacie i prawdopodobnie doszło już do uszkodzenia perforacji). Po ciemku próbowałem ratować sytuację i nawinąć obie połówki filmu na jedną szpulę w koreksie, ale końcówki się zlepiły, nieprawidłowo wywołały i straciłem 4 klatki.

    • @KrystianFirla
      @KrystianFirla 2 года назад

      rodinal w którym wytrącają się kryształki na dnie jest raczej zbyt mocny, jeśli jest dobrze zakręcony i się nie utlenił to powinien działać mocniej. No chyba ,że się utlenił... Ale jak jest dobrze przechowywany to Rodinal jest jednym z najdłużej działających wywoływaczy (oczywiście w formie "surowej", nie rozrobiony).

  • @kaziqmaziq6703
    @kaziqmaziq6703 3 месяца назад

    Czy nowy wywoływacz (koncentrat w płynie) może się zepsuć od zamrożenia go?

  • @krzysztofpawluk335
    @krzysztofpawluk335 2 года назад +4

    W wywoływaczach proszkowych to łodwrotnie 24godziny musi odstać po rozrobieniu

  • @Sanderalek
    @Sanderalek 2 года назад

    Super wiedza i świetnie przyda się do mojego powrotu do ciemni po dekadzie.
    Ale mam pytanie z innej beczki, zaciekawił mnie zegarek na nadgarstku i muszę dopytać jaki to model? :)
    Pozdrawiam

    • @Analogi
      @Analogi  2 года назад +1

      Pobieda, lata 80-te z zakładu ZIM w Samarze - podobny do zegarka który dostałem na komunię 😀.

  • @KrystianFirla
    @KrystianFirla 2 года назад

    Mi baranek wyszedł jak kiedyś płukałem pod starym Junkersem i co chwilę temperatura skakała 10-60 XD , a jakby ktoś się zastanawiał po co "ciepła" to w szkole mówili ,że przy 12 stopniach płukanie w zasadzie w ogóle nie zachodzi... oczywiście powinno być ~20 stopni przy płukaniu ;)

  • @KrystianFirla
    @KrystianFirla 2 года назад +1

    Ja zawsze rozrabiam ciut więcej niż koreks zaleca (tabelka) bo czasami wywoływacz przy energicznym mieszaniu potrafi się mocno spienić (i nie , nie jest to resztka zwilżacza z poprzedniego wołania) i przez to brakuje i cały górny film jest niedowołany na perforacji albo o zgrozo na zdjęciach O_o Jak koreks zaleca 380 ja rozrabiam na 400, przy okazji łatwiej policzyć ;)

  • @krzpob
    @krzpob 2 года назад

    hmm, a woda kranowa nie ma zasadowego pH co wpływa na szybkość wołania ?

  • @prostozhamaka
    @prostozhamaka 2 года назад

    Jak zatem przechowywać nowe negatywy cz-b i kolor?

  • @pawepluta4883
    @pawepluta4883 2 года назад

    A jeszcze jest taka możliwość, że film zawilgnie i coś na nim zacznie żyć, zjadając emulsję. To już nie błąd wywołania, ale takie "organiczne" plamy to by były z tego.

  • @ilbelfero1974
    @ilbelfero1974 3 месяца назад

    Myślę, że swoja pulę błędów i tak trzeba wyczerpać. Ja je wciąż popełniam XD

  • @Lukasz-Lach
    @Lukasz-Lach 2 года назад

    A gdzie jest wspomniany w audycji link do kalkulatora (przelicznika) czasu i temperatury wywoływania ?

    • @Analogi
      @Analogi  2 года назад

      Poprawiłem i już jest 😀.

    • @Lukasz-Lach
      @Lukasz-Lach 2 года назад

      @@Analogi
      Bóg zapłać !

  • @ZIMNY1972
    @ZIMNY1972 2 года назад

    Pora kupić książkę, póki jeszcze da się ją znaleźć :-D Pozdrawiam

    • @Analogi
      @Analogi  2 года назад

      Dziś (15.11.2021r.) na Allegro są cztery, różne wydania - od 4 zł do 11 zł, warto kupić, polecam.

  • @karol2055
    @karol2055 2 года назад

    Kiedyś wywoływałem czarno biały film wywoływaczem do filmów barwnych bo taki akurat miałem Długo myślałem dlaczego mi to nie wychodzi :-)

  • @jarekratter3347
    @jarekratter3347 2 года назад

    nie ma linku kalkulatora

    • @Analogi
      @Analogi  2 года назад

      Poprawiłem i już jest 😀.

  • @karola_ro5930
    @karola_ro5930 6 месяцев назад

    "wywolywanie analogów nie jest takie trudne" mowili, tymczasem 50 małych błędów ktore można zrobić

  • @aqqaqqaqq1
    @aqqaqqaqq1 2 года назад

    Kolejnym sposobem na uzyskanie czystego filmu jest wlanie zbyt ciepłej wody do ostatniego płukania

    • @KrystianFirla
      @KrystianFirla 2 года назад

      ŁOOOooooo Panie!!!!! to by chyba wrzątek musiał być żeby emulsję rozpuściło!!! no albo cz-b C-41 ale srebrowy to wątpliwe

    • @aqqaqqaqq1
      @aqqaqqaqq1 2 года назад +1

      @@KrystianFirla stwierdzam fakt. miałem wtedy 16 lat i wywoływałem ruski negatyw w ruskiej chemii a woda była do,,,,,,,,,scmmocno ciepła

  • @arkadiuszkowalski4814
    @arkadiuszkowalski4814 2 года назад

    Dodatkowo fomapan 200 w średnim formacie rysuje się z definicji

    • @angelusrufus7479
      @angelusrufus7479 2 года назад

      A próbowałeś tej fomy w małym formacie? Bo chciałbym spróbować czegoś z iso 200 i na razie bardziej do mnie przemawia rollei superpan 200. Może rysy powstają właśnie w wyniku jakiegoś błędu?

    • @arkadiuszkowalski4814
      @arkadiuszkowalski4814 2 года назад

      @@angelusrufus7479 jedną rolkę robiłem i było ok. Co do iso 200 to wg moich obserwacji rollei rpx 100 chcąc wywoływać w microphen stock to można traktować jako 200.

    • @namesurename-fotografiaana3168
      @namesurename-fotografiaana3168 2 года назад

      Film nie spełnił moich oczekiwań. Zachęcony faktem, że jest to hybryda starej i nowej technologii " It is the film of new generation, making full use of outstanding properties of hexagonal core/shell tabular silver halide grains." zakupiłem i wypstrykałem puszkę (30,5m) filmu na małym obrazku . Szału nie było a poza tym przy dużym stężeniu przerywacza ma tendencję do efektu "czarnego deszczu". Sympatyczne jest to, że FOMA odpowiada na zadawane pytania.

    • @radosawhuawei6186
      @radosawhuawei6186 2 года назад

      W formacie 35mm też się rysuje...... Cała rolka z fajnymi ujęciami poszło w pi$#u.

  • @pawelg9199
    @pawelg9199 Год назад

    Panie Pawle,
    Jestem raczkujący w temacie wywoływania negatywu, niebawem pierwsza próba przede mną na podstawie wiedzy zasięgniętej z: "Wywoływanie negatywu czarno-białego w warunkach domowych - Fotografia jest Fajna".
    Bardzo interesuje mnie temat ponownego użycia chemii (wywoływacz, utrwalacz), jak oceniać czy chemia, której chcemy ponownie użyć jest wystarczająco "silna", jak wydłużyć czasy w przypadku ponownego ich użycia, itp...
    Czy mógłby Pan podzielić się tą wiedzą i również o tym zrobić film?
    Dziękuję i pozdrawiam!

    • @Analogi
      @Analogi  Год назад +1

      Kiedyś (za PRL) używałem wywoływacza wielokrotnie ale dziś używam jednorazowo, 100% pewności powtarzalności a przy R09 rozrabianym 1:50 nie wychodzi jego dużo. Utrwalacz to co innego, mam kartkę na butelce z limitem filmów i notuję ile ich utrwaliłem, ale tu nie ma problemu minuta w jedną czy drugą to mały problem.

    • @pawelg9199
      @pawelg9199 Год назад

      @@Analogi Racja, przy takim stosunku (1:50), nie ma co się wygłupiać.
      Co do utrwalacza, gdzie można znaleźć informację (bądź jak to obliczyć) o tym jaki mamy limit filmów na jednym rozcieńczeniu?
      Dziękuję za wyjaśnienie.
      Pozdrawiam serdecznie.

    • @Analogi
      @Analogi  Год назад

      @@pawelg9199 Na opakowaniu, to co aktualnie uzywam czyli utrwalacz szybki 2M-US produkcji czarno-białe ma wydajność 16 filmów z litra, poprzednio miałem jakiś w płynie i był bardziej wydajny, przyklejam kartkę z limitem na butelce i notuję.