Literatura średniowieczna - powtórzenie utworów obowiązkowych na maturze podstawowej od 2025 roku
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Syntetyczny opis utworów średniowiecznych wymaganych na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Omówione w filmie utwory to
"Bogurodzica", "Lament świętokrzyski", "Pieśń o Rolandzie" oraz "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Omówienie zawiera listę lektur po zmianach w podstawie programowej w 2024 roku.
Więcej informacji na temat epoki średniowiecza oraz lektur , w tym wymaganych na poziomie matury rozszerzonej, znajdziesz na blogu kanonlektur.pl
Film jest integralną częścią bloga
kanonlektur.pl/
W materiale wykorzystano:
Deesis, obraz z okresu 1550-1580, autor nieznany, żródło: wikimedia commons
Mater Dolorosa, Dieric Bouts, (1420-1475), źródło: wikimedia commons
Louis Felix Guesnet (1843-1907), Roland podczas bitwy w Roncesvalles, źródło: wikimedia commons
Fotograficzna reprodukcja obrazu Danse Macabre, źródło: www.dodedans.com/, za wikimedia commons
Idealna powtórka przed sprawdzianem
Jaka jest Pani opinia o tak znacznych cięciach programowych?
Podstawa programowa, jak sama nazwa mówi, powinna być "podstawą", czyli powinna zostać zredukowana, zatem dobrze, że tak się stało. Podstawa nie jest tożsama z programem i nikt nie zakazuje nauczycielowi realizować dodatkowych treści programowych, jeśli ma chętną i pojętną klasę. Autorzy pierwotnej podstawy programowej chyba nie rozumieli słowa "podstawa" i wepchnęli do niej absolutnie wszystko, co uznali za słusznie - powstał więc niemożliwy do sensownej realizacji wykaz, który zmuszał nauczycieli i uczniów do powierzchownego "galopu" przez arcytrudne i niezrozumiałe dla nastolatka teksty - efekt: czytanie "bryków" zamiast utworów, "wkuwanie" wiadomości o tekstach, skojarzenie czytania z trudem i znojem.
Chciałbym zapytać, jaką książkę poleca Pani dla podstawy programowej 2015 ( starej)polski rozszerzony z zakresu teorii literatury ? A także czy ogólnie na maturze rozszerzonej mogę się odwoływać do tekstów z powszechnej literatury francuskiej czy niemieckiej?
Świetna jest " Poetyka - przewodnik po świecie tekstów" Doroty Korwin Piotrowskiej. Można się powoływać na teksty spoza kanonu szkolnego, zatem także te z literatury powszechnej, chyba że temat wyraźnie wskazuje na literaturę polską.