Meditace zaměřená na dech

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025
  • V začátcích praxe mindfulness je užitečné cvičit s nahrávkou, která vám dodá jistotu a vedení. Proto jsem pro vás vytvořil video, ve kterém vás cvičením provedu.
    www.bemindful.cz

Комментарии • 25

  • @andreamazlova473
    @andreamazlova473 Год назад +2

    Skvělá meditace, první pokus byl výborný. Při druhém mě trochu vyrušila reklama. 😂😂

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +1

      Díky! Pak doporučuju si nahrávku stáhnout :-)

  • @margotkao
    @margotkao 2 года назад +7

    Máte moc příjemný hlas a projev.Udržet vnímavost ke svému dechu není jednoduché ale jde to.Děkuji za ukázku a budu se zajímat více o techniky at se zbavím úzkostí a propadů..hezký den,Linda

  • @jahnneu315
    @jahnneu315 Год назад +2

    Moc fajn dík ! Nakonec je vzácné už jen cítit z něčeho pohodu a nemuset se stresovat požadavky okolností.
    Většinou mám problém přehnané pozornosti, utkvívání myšlenek které mě konstantně trápí i proti mé vůli. Zvažuji, že zkusím další videa a dozvím se víc o tom všem. Děkuji !

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +2

      Díky moc za zprávu! To je moc pěkné, co píšeš o tom, že je pěkné cítit pohodu a nemuset mít neustálé požadavky na sebe (a díky tomu se tolik nestresovat). Hezky to popisuje jednu z věcí, kterou právě meditace všímavosti nabízí. Píšeš o ulpívání myšlenek a přehnané pozornosti - to jsou všechno věci, které lze i s pomocí mindfulness proměňovat. Držím palce a pokud budeš mít nějaké otázky, určitě se ozvi. Krásný den, Michal

  • @petrahule6149
    @petrahule6149 Год назад +2

    Toto beru jako poslední možnost než se dočista zblázním :) částečně si za stres mohu sama kladením opravdu velkých nároků sama na sebe (proč to člověk pořád dělá?!) Částečně vinou okolí. Ať tak či tak, hranice stresu, špatného spánku a neustálého proudu vlastních myšlenek je neúnosná. Je čas na změnu :)

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +3

      Ahoj Petro, díky moc za zprávu. Máš pravdu, že stres si často způsobujeme sami a to, proč to děláme, je skvělá otázkou, kterou si můžeš čas od času pokládat. Důvodů bude více. Každopádně jednou z příčin je i to, jak je přednastaven náš mozek (všímat si nebezpečí, víc vnímat chyby, než to, co se nám povedlo, atd.). Jednou z cest, jak to pozměnit, nabízí pravidelné cvičení mindfulness, kterým tě může provést i kurz (měsíční, nebo 8týdenní).
      Každopádně držím palce a rád ti zodpovím případné další otázky, Michal

  • @sailsSK8
    @sailsSK8 Год назад +1

    Mám vyzkoušené že je to extrémně přínosné (jsem neurotik a mnoho dalšího) a opravdu to dokáže člověka skoro úplně narovnat.. Až jsem si říkal že tak se cítit snad ani nemůžu, protože jsem se tak cítil naposled někdy na Základce.. tak rovnocenně s ostatními. Jenže neumím se dokopat k pravidelnosti cvičení. Btw, dech je pro mě snažší sledovat než myšlenky nebo tělo. Kdybych to měl seřadit tak nejlehčí je pro mě dech, pak tělo a pak myšlenky s pocity. Ale mám za to že největší účinnost na redukci stresu má právě pozorování myšlenek a pocitů z nich plynoucích. Díky za video a gratuluji k 500 odběratelům :)

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +2

      Díky moc za celou zprávu a tvoje zkušenosti. Jsem rád, že ti meditace pomáhá. A ano, někdy to nejtěžší bývá si najít čas - konečně, i to je dobrá praxe všímavosti: všímat si, jak se hlavě nechce, jak vymýšlí milion důvodu, proč teď ne...Jedna z možností je se v tu chvíli zastavit jen na pár chvil a říci si, co mi přinese, když teď budu a naopak nebudu cvičit? Co mi to přinese dlouhodobě.
      Co se týká redukce stresu, tak mají meditace podobný efekt. Jde víc o všímavost a o postoj, jak si všímáme, než čeho si všímáme. Vedle toho jsou pak konkrétní techniky a ty mohou mít pro každého jiný efekt (jestli mu více pomůže se zaměřit na tělo, nebo třeba na myšlenky). Držím palce!

    • @sailsSK8
      @sailsSK8 Год назад +3

      @@bemindfulcz3945 Děkuji za tip, jak na sebe "vyzrát". Myslím že by to mohlo fungovat, protože je to i logické :) takže je to i dobrý argument pro mysl lenocha

  • @luciekoprnicka6649
    @luciekoprnicka6649 2 года назад +1

    Velice příjemné, děkuji

  • @eiktirin
    @eiktirin 5 дней назад

    Zdravím, pocity po druhém cvičení: je normální, že jsem cítil mravenčení na pravé části obličeji, v rukou a hohou a začallo mi slzet levé oko. Neříkám, že to bylo nečpříjemné jen, že mě to překvapilo. Jinak to bylo super uklidňující

  • @zuzanagajduskova29
    @zuzanagajduskova29 9 месяцев назад +1

    Poradíte mi co dělat, když jsem hyperaktivní a nedokážu se uvolnit? Dlouhodobý stres mi už způsobil dost potíží a jsem jako křeček v kolečku. Jste klidný a hezky se mi posloucháte. Ale zároveň mi ten čas dýchání přijde směšný . Neumím se uklidnit.

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  9 месяцев назад

      Dobrý den Zuzko, díky moc za zprávu. Na cvičení se lze dívat jako na trénink, tedy jde o to postupovat pomalými krůčky - přes to, že to přijde směšné, že to nejde …Důležité je přestat bojovat, snažit se “okamžitě uklidnit” k tomu pokračovat, i s tím, že není tak důležité, abyste se po každém cvičení cítila lépe, ale spíš si nacházela pravidelně čas a ono se to bude postupně zlešpovat. Přirozeně jsou k tomu dobré další tipy, které se dají dělat, ale pro teď by to takto mohlo stačit. Zkoušejte a klidně se pak zase ozvěte. Krásný den a držím palce!

  • @ivanbartko5037
    @ivanbartko5037 11 месяцев назад +1

    Nemôžem sa ukľudniť, srdce mi rýchle buší, možno časom sa to nápravy . Ďakujem , skúsim viackrát

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  9 месяцев назад

      Moc držím palce. To nejtěžší a nejdůležitější je u meditace vydržet. Zároveň někdy může pomoc se o průběhu meditace více pobavit, nebo si o tom něco přečíst - tak abyste o tom měli víc informací, jak v meditaci postupovat. Moc držím palce

  • @jamesbubak6530
    @jamesbubak6530 10 месяцев назад +1

    Když bych popsal svou zkušenost s mditací zaměřenou na dech:
    Ze začátku ten dech může být dost nepřirozený, protože člověk může mít problém "pozorovat dech" aniž by ho ovlivňoval, kontroloval. Vtip je v tom, že ve skutečnosti se nám může stát, že nepozorujeme dech, ale představu dechu, resp. podvědomě "přemýšlíme" o tom, jestli dýcháme hodně nebo málo, apod. To nám pak brání dostat se do té meditace - mně se osvědčilo nepozorovat tak úplně "dech" - což je ve skutečnosti spíš koncept - tak místo tohoto "konceptu dechu" koncentrovat se na projevy dechu - tedy např. to jak vnímám chlad v nose, nebo jak se mně hýbe břicho apod. Nebo pak také lze pozorovat potřebu dechu, tedy pocity kterých si lze všímat během dechu. Zkrátka je potřeba dostatečné koncentrace a oné všímavosti k těm drobným pocitům, které se odehrávají během dechu, místo toho abysme si dech představovali jako koncept a podvědomě přemýšleli o tom jaký by měl nebo neměl být. Dost také pmůže relaxace a nezapomínat na relaxaci obličeje, s tím se trochu uvolní a "zpřirození" ten samotný dech a začneme normálně dýchat, míst toho abychom si při tom pokusu o meditaci sami sobě dávali umělé dýchání :d
    Ale je to jenom moje zkušenost - v meditaci je do značné míry vše dost individuální.

  • @kd1676
    @kd1676 Год назад +2

    Ve chvíli kdy jen pomyslím na dech dusím se už nevím co mi pomůže

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +2

      Takto na dálku je těžší poradit. Určitě se s tím dá pracovat. Nic méně takto na dálku bych spíše doporučil jiné mindfulness cvičení - například body scan, které se zaměřuje na tělo, ne na dech.

  • @zuzanakreizlova6321
    @zuzanakreizlova6321 3 года назад

    Ten zvoneček je úžasný. Co to je? (A jinak díky za přínosné video :-) )

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад

      Jsou to činelky, které používám. Mockrát děkuju!

  • @ErikaKaisersot
    @ErikaKaisersot 3 года назад +3

    není to zcela jednoduché pozorovat jenom svůj dech, myšlenky se mi neustále snaží běhat hlavou

    • @bemindfulcz3945
      @bemindfulcz3945  Год назад +3

      Ahoj Eriko, ano, je to tak. Rozhodně se to zdá být těžší, než to na začátku vypadá. Jedna malá rada: to, že ti běhají myšlenky je úplně v pořádku. Přirozeností mysli je myslet, vytvářet myšlenky. Jde spíše o to se postupně naučit myšlenky rychleji zaznamenávat a nechávat být. Díky tomu pak nemusíme být ve vleku myšlenek. Držím palce a odpovídám s "trochou" zpoždění :-)