Z powodu RUclips'owych awarii musieliśmy reuploadować ten materiał. Pierwsza wersja najpierw była dostępna jedynie w 360p... potem całkowicie przestała się odtwarzać. Dzięki, Tuba. Przepraszamy za niedogodności!
Kupiłem kiedyś tablet LARK i8 WIN (v2) (Windows 10 home) z procesorem: Intel Atom Z3735G (4x1,8GHz) 1GB RAM, grafika Intel HD, matryca IPS 8" (1280x800) za 150pln. Mamy z głowy wyświetlacz, baterię, ładowarkę. Trzeba by tylko dokupić HUB usb x4 najlepiej z osobnym zasilaniem i klawiaturę z tuch padem najlepiej na Bluetooth. :) Rozmiary płyty głównej są mikroskopijne, więc jeszcze mniej miejsca w obudowie. Tylko naprawdę, chłodzenie z wiatrakiem trzeba by zrobić, bo to małe cholerstwo grzeje się niemiłosiernie. Zrobiłem w nim radiator i można sobie ręce poparzyć. (w sumie to inna historia). Na retro komputer nie ma nic lepszego. Tylko wydrukować lepszą obudowę :)
Jeśli mój komentarz nie przetrwał z przed reuplodowania to jeszcze raz się wyrażę: Według mnie fajnie wygląda ten wystający kabel HDMI. Dodaje to urządzeniu takiego retro-naukowego uroku, jak z jakiegoś filmu Science Fiction z lat 80. Ktoś jeszcze skomentował mój komentarz poprzedni, że można tak jeszcze odpiąć w każdej chwili kabel i podłączyć na przykład do telewizora. Poza tym kolejna miniaturka lepsza niż PlayStation Classic mini...
"W prawym dolnym rogu obudowy zostalo mi jeszcze pol centymetra, wiec pomyslalem sobie ze to idealne miejsce na miniaturyzator kwantowy, chociaz miejsce pozwalalo tylko na jego starszy model. Tuz za matryca, w wolnej przestrzeni poprowadzilem kable do mini dziala jonowego, ktore udalo mi sie zmiescic w wolnej przestrzeni, tuz pod spowalniaczem czasoprzestrzeni. Jedyny problem ktory napotkalem, to zbyt duze chlodzenie, ale wymienilem modol pily laserowej na mniejszy, co paradoksalnie uwolnilo na tyle duzo miejsca, ze udalo sie jeszcze dodac projektor holograficzny, do ktorego wlacznik musialem juz jednak umiescic na spodzie obudowy, tuz obok przelacznika do mini zderzacza hadronow. Suwaczek do glosnosci dodam juz chyba w nastepnym modelu." Archon ty hultaju :D rozwaliles system xD
Ale to jest fajne! Niekoniecznie piszę o samym urządzeniu, bardziej o procesie produkcyjnym zaprezentowanym w filmie. Pięknie to wszystko przemyślałeś, brawo!
Bardzo fajny pomysł. Zdecydowanie Twój prototyp wypada lepiej niż większość seryjnych "konstrukcji". Jak zdecydujesz się na stworzenie kilku sztuk, to z pewnością zapiszę się w kolejkę po jeden taki egzemplarz. Urzekła mnie zwłaszcza ta surowa klimatyczna obudowa, sprawiająca wrażenie dużej wytrzymałości i trwałości. Super, świetne.
O matko. Sam jestem początkujący w fusion 360 (albo raczej drukuję coś nowego na tyle rzadko, że zapominam często czego się już nauczyłem) i widzę mnóstwo pracy włożone w tę maskownicę klawiatury. Wspaniały projekt. Pozdrawiam Archonie!
Oglądam codziennie wraz z narzeczoną minimum 2 odcinki z tego kanalu z ogromna przyjemnością. Konkretne, przyjemne materiały ktore w przystępny sposób przedstawiają kolejne fakty które docierają nawed do laików jakim jest moja partnerka. Ja jestem graczem od 1996 roku. Kolekcjonuje konsole (NES, SNES, Atari, PSX, PS2, PS3, PS4, XBOX i XBOX360 dumnie stoją wśród gier na te systemy) ale w wiele zakamarków tej stronych technologii nie zagłębialem sie nigdy. Dzięki temu kanałowi poszerzam horyzonty. W tematyce komputerów, konsol, emulacji, "homebrewow" na PS4, Wii itp oraz modyfikacji softwarewowych telefonów opartych o system Android mam bogate doswiadczenie i gdybys kiedykolwiek poszukiwal inspiracji czy wsparcia w produkcji materiału polecam się na przyszłość. Ostatnio wpadłem na pomysl ze w dobie smartfonów w każdej łapce większości ludzi na naszym zielonym globie warto by bylo poruszyć temat co bardziej popularnego z customowuch systemu z androidem. Nie chodzi o reklamowanie tylko ogolnie wytlumaczyc kwestie kernela, debloatowania czy roznice między odexed a deodexed oraz wydajnosci czy badz żywotności baterii miedzy systemem oficjalnym a customowym. ^^ Dziękuję za kolejny film!
@MakateQ Kupiłem taki u Chińczyka i nie działa. Chyba potrzebny jest jakiś specjalny droższy, w którym jest chip obsługujący USB. Bo ten mój pewnie tylko przekłada jedne kabelki w drugie, że tak się wyrażę.
Z jednej strony rozumiem, dlaczego porzuciłeś plany z QEMU i DOSem na nim postawionym. Z drugiej strony niesamowicie boli mnie przez to serduszko, bo wolność jaką dają Pingwiny i potężne narzędzie w postaci QEMU, które może dodatkowo uprościć końcowemu użytkownikowi choćby libvirt i virt-manager to coś na niesłychaną skalę. W końcu na QEMU da się bez większych problemów stawiać maszyny o niemal natywnej wydajność (choćby W10 jako KVM guest to bardzo popularne rozwiązanie w świecie Pingwinów). Fakt, Raspbian w swojej domyślnej formie się do tego raczej nie nadaje. Mimo, że wersja z samym CLI w RAMie zajmie jakieś 20 MB, a wykorzystanie CPU będzie liczone w ułamkach procenta to... Da się lepiej. Ot, przebrnąć przez proces kompilacji jądra VFIO na Malinie (to będę dłuuuugie noce), które w wersji 4.18 wniosło ogrom poprawek i usprawnień do linuksowej wirtualizacji opartej o KVM. A przecież już za rogiem wita nas powoli jądro 5.0! Zamiast samego Debiana, można by też pokusić się o Gentoo, a jeszcze lepiej o LFSa, znanego także jako Linux From Scratch. Budując sobie system idealnie dopasowany do tego, na czym będzie uruchomiony. Jednak problem rodzi się taki, że budowa LFSowego środowiska w warunkach domowych, dla kogoś kto nie ma jakiejś szerszej wiedzy o -NIXach, to... Czysty koszmar. Od kilku do kilkunastu dni musielibyśmy poświęcić na zbudowanie systemu, a gdzie reszta? Sterowniki, konfiguracja, oprogramowanie? Niemniej w wersji komercyjnej - jak najbardziej ma to rację bytu. Dodatkowo samo QEMU mimo że dość wybredne na mniej standardowych lub prostych i leniwych konfiguracjach, jak najbardziej ma tu rację bytu. Niemniej trzeba by znaleźć i zmodyfikować BIOS, na którym odpalamy maszynę tak, aby był w stanie zapewnić nam przynajmniej większość najważniejszej funkcjonalności. Potem zainteresować się na poważnie konfiguracją pliku XML maszyny i odpowiednim napisaniem skryptu startowego a to wszystko po to... Żeby ogarnąć dodatkowo do tego jakąś warstwę emulacji. Wirtualizacja pierwszego poziomu, jaką zapewnia QEMU w przypadku x86 do ARM daje sobie świetnie radę. Niestety w drugą stronę... No trzeba być zdeterminowanym i wiedzieć co się robi. Niemniej jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania pod warunkiem, że odpowiednio przedstawimy użytkownikowi co nasz system potrafi, a co nie. Ew. opakujemy to w jakieś ładne GUI w stylu C64 Classic Mini z opcjonalnym dostępem do CLI
Ogólnie sam raspbian wraz z RetroPie to jest wydajnościowo takie sobie rozwiązanie. Problemem z KVM na tych ARM-ach będzie emulacja GPU. Swoją drogą na QEMU istnieje bliźniacze opensourcowe rozwiązanie do exagear.
@@kryspin013 Zdaję sobie sprawę z problemów, które przynosi ze sobą ARM. O ile w domu to praca, której podejmie się co najwyżej największy zapaleniec i pasjonata, tak na skalę przemysłową, ze sztabem inżynierów nie powinno być to aż tak problematyczne. Zwłaszcza patrząc po środowiskach open source, gdzie choćby tak Virgil się bardzo fajnie rozwija.
@@stefekburczymucha3060 Odpowiedź to: Ty jesteś głupi, a on inteligentny. Nie ma tu sprzeczności między tymi stanami, co dodatkowo potwierdza wariant pierwszy.
Fajna sprawa, ale jest też inne rozwiązanie na (prawie) retro PC. Ja swój złożyłem za około 250 zł. Pentium 3 1GHz, 640 SDRAM, GeForce 3 Ti, do tego dysk, cd-rom, nagrywarka DVD, monitor CRT 14", stacja dyskietek itd. Na pokładzie win 98 i każda gra z okresu do 2003 roku działa pięknie :) Edit Przy składaniu RetroPC należy również wziąć pod uwagę fakt, że wiele gier miało ścieżkę dźwiękową zapisaną na płytach w formacie audio (Outlaws np.). Aby można było cieszyć się muzyką w tych grach należało mieć cd-rom połączony kablem audio z kartą dźwiękową. Ot taka mała ciekawostka :)
fajny materiał:) dziekuje bardzo przyjemnie mi sie ogladalo :) swoja droga bardzo dobra robota. Czekam az ktos podchwyci Twoj pomysl zrobi podobnie na podzespolach wyciagnietych z elektorniki ali expressowej i oglosi rewolucje handheldowa. Jeszcze raz, kawał solidnej roboty. Pozdrawiam!
Hahaha, ja nawet nie jestem retrogamerem, ale lubie ogladac Twoj kanal, i strzeliles w 10ke po raz kolejny!!, prawdziwy entuzjasta, szanuje Cie kolego, juz w 5 minucie filmiku zdobyles moja uwage i serce :))
Gdyby podobny pomysł miała wykonać firma i jej stado inżynierów, to z pewnością nie mogliby wprowadzić emulacji Windowsa bez lawiny pozwów i wezwań do zaniechania naruszeń ze strony Microsoftu ;) DOS można emulować bez naruszania patentów i praw autorskich MS, ale Windowsa już chyba niekoniecznie?
super pomysł na mini sprzecik retro ;p wygląda naprawde spoko, wiadomo nie da się dogodzic każdemu i wielu pewnie narzekałoby ze słaba moc obliczeniowa itd :p ale pomysł i tak świetny.
Bardzo ciekawy projekt, szacun za włożoną pracę! :-) Alternatywą dla RPI Zero/RPI 3 mógłby być "RPI compute module". Zaletami byłyby małe rozmiary, pełna moc PI3 i łatwiejsza integracja potrzebnych peryferiów, wadą natomiast to, że potrzebna byłaby "customowa" płyta główna zaprojektowana pod ten projekt.
Muzyka z Tyriana! ❤️ Jedna z moich pierwszych kupionych gier. A ścieżka dźwiękowa to jeden z moich dwóch ulubionych soundtracków ever - zaraz obok Donkey Kong Country 2 na Super Nintendo.
Wiele gier DOSowych, np. The Elder Scrolls II: Daggerfall chodzi na dzisiejszych komputerach z wgranym DOSem, ale częstotliwość taktowania jest znacznie szybsza niż gra się spodziewa, co np. w Daggerfallu objawia się zbugowanym skakaniem i wspinaniem.
Ciężko to nazwać prototypem, ja bym raczej celował w Proof of Concept, ew. "Raspberry Pi w innej obudowie" ;) Ale brawa za chęci. Pytanie brzmi czy myślisz poważnie o masowej produkcji takiego urządzenia.
Archon opowiadał o nim i demonstrował jego możliwości na pierwszych Pokédziałkach w tym roku. Oczywiście fajnie byłoby zobaczyć jakiś krótki materiał o tym ciekawym gadżeciku, ale póki co polecam.
ciekawi mnie co stało na przeszkodzie, żeby zaimplementować za ekranem jakiś głośnik bluetooth :) ? Skoro i tak klawiatura potrzebowała zabrać jeden port do komunikacji, to można było wsadzić tam jakiś adapter bluetooth, zamiast szukać sposobów kabelkowych :) dodatkowo zawsze można dzięki takiemu rozwiązaniu rozszerzyć funkcjonalność projektu i w przyszłości móc podpiąć bezprzewodowo myszkę, pada(gdyby ktoś chciał traktować urządzenie jako konsole stacjonarną), czy tam transferować pliki.
Świetny materiał, świetny pomysł i jak na prototyp świetne wykonanie. Dla takiego szaraczka jak ja, który za bardzo nie ogarnia wnętrza komputera ten film był dla mnie jak jakiś pokaz czarnej magii. Świetna robota Archon! P.S. Z chęcią poznam tego Vector'a xd
Super konstrukcja, jak się chce, to można. Z tym kikstarterem to bardzo dobry pomysł, choć traktowanie GrunioPC jako jeden-jedyny model nadaje mu prestiżu :-) Taki biały (kremowy?) kruk! Brawa!
Przyznam, że taki sprzęt bym kupił. A tak skończyło się, że kupiłem "niedziałającego" Toshiba Satellite 4000 CDT i powoli robię z niego retro gamingową maszynę. Części na szczęście są śmiesznie tanie. Wymaksowanie RAM kosztowało 20 zł (szalone 160MB) i za 30zł procesor Pentium 2 333MHz (zamiast 233 MHz). Procek niby zgodny, ale w mniejszej architekturze, więc pewnie tyle samo ciepła wydali. Zapowiada się świetna maszyna do SW: Racer i Dungeon Keeper. :) A żeby laptopa uruchomić, trzeba było dokupić nowy zasilacz za 50 zł. Który podniósł wartość laptopa o jakieś 100 zł.
Archon po pierwsze gratuluje tobie pomysłowości. Bardzo ciekawy pomysł i naprawdę prawdziwy PC Classic Mini. Gdyby trochę poprawić i coś tam jeszcze dodać kilka funkcji i można było sprzedawać za 100 do 200 $. Ale archon zamiast kryć się z pomysłem udostępnia sposób jego zrobienia bardzo miłe z twojej strony widać że robisz co kochasz. Gdybym miał firmę z technologiami wziął bym ten pomysł w ciemno (oczywiście nie za darmo). Archon wystaw pomysł na kidstarter zbierz pieniądze ulepsz go i sprzedaj. chętnie bym kupił taki dopracowany produkt. pomysł na trzy wersje takiego PC Classic Mini różniący się cenowo jest superowy. nie stać cię na dany model kupujesz inny tańszy
Bardzo fajny pomysł chętnie bym przygarnął taką maszynkę. Może spróbuj zagadać do GoG-a czy nie wsparliby twojego projektu? Gdyby soft miał ich lunchera na starcie to biblioteka gier byłaby przepotężna :)
Po tym jak Playstation Classic okazał się niewypałem, to ty Archon powinieneś pokazać im jak taki sprzęt powinien wyglądać. W tym materiale pokazałeś klasę i wielu tego typu producentów powinno brać z Ciebie przykład, to mi się podoba. Po za tym także dobry soundtrack wybrałeś, muzyka do Tyrian 2000 była komponowana przez jednego z najlepszych kompozytorów w tamtej epoce (nie wiem jak to nazwać). Poważnie, później Alexander Brandon (kompozytor tej muzyki) był twórcą muzyki z pierwszego Unreal'a, Unreal Tournament'a i Deus Ex'a, a te gry chyba każdy szanujący się gracz PC powinien znać.
Kurka wodna! Wyprzedziłeś mnie i wykonałeś [patrząc na film] to dużo lepiej niż ja. SMUTECEK. No cóż, czas [widząc jak ty podszedłeś do tematu] zrobić korekty w swoim planie... A i zanim ja będę mógł się podzielić swoim pomysłem --> wpierw musiałbym popracować nad dostępem do drukarki 3D, bo niestety te "free-edition" albo "very-low-cost" to zbyt długo się ciągnie [ja niestety nie mam zasobów finansowych jak niektórzy + za późno zacząłem się brać za bycie Y(ou)T(uberem) + brak pomysłów na samego siebie by się wyróżnić na tle tych osób które już stworzyły całkiem dobre kanały --> mają dostęp do tego co wy teraz macie]. W żadnym razie nie zazdroszczę arhn.eu -> ja wręcz gratuluję Dark Archonowi, że mimo rzekomego braku wiedzy o elektronice stworzył coś bardzo dobrego! I przedstawił to świetnie w tym materiale. Ja nawet gdybym doszedł do czegoś podobnego to zabrakło by mi tej charyzmy / umiejętności przedstawienia w zrozumiały sposób dla przeciętnego widza [też się "bawię" elektroniką odkąd skończyłem Technikum w roku 2006] :)
Retro PC musi mieć przynajmniej GamePort oraz LPT bo masa spprzętu na to była (dżoje analogowe do symulatorów, mam nawet kierownicę z force feed back na LPT)
Widzę jeden mankament. W dosie zawsze grałem przy użyciu bardzo wygodnych kursorów + kilka innych dowolnych klawiszy. Na kursorach wygodnie można było położyć kilka palców. Tak samo lewa ręka. Tego nie da się osiagnac na tej klawiaturce. Docelowa wersja mogłaby mieć naturalnej wielkości kursory i 4 lub 6 klawiszy np ABXY.Jesli zobaczę coś takiego to dam nawet 1000zl bo będę widział że to faktycznie służy do grania. Jeżeli miałoby to emulowac amige/commodore/atari to wymagane akcesorium joystick. Bo każdy wie że amigowiec gra na joyu a pctowiec na klawie.
Wow bardzo mi zaimponowałeś tym projektem jest świetny naprawdę oddaje namiastkę tamtych czasów i trafnie oceniłeś ze nie chodzi tylko o stare gry ale o obcowanie z archaiczna stylistyka możliwość wczucia się w przeszłe czasy uważam ze duże gabaryty twojej konstrukcji to zaleta po pierwsze ze można upchnąć więcej bajerów w środku po drugie co nawet ważniejsze rzeczy z tamtej epoki były ciosane kamieniem wielkie nie poręczne przez to takie urokliwe
Archon - a co jakby zrobić retro komputer typu Amiga - w sensie klawiatura zawierającą wszystkie komponenty wewnątrz nieco za wysokiej obudowy? To się da chyba zorganizować jeszcze łatwiej i miejsca byłoby od cholery - wystarczy wydrukować podstawkę pod klawiaturę grubości ze 2-3cm i w tej przestrzeni zmieścić komponenty choćby te, co na tym filmie. Tylko oczywiście to nie będzie rozwiązanie typu miniaturka.
Super komputerek. Chociaż nie grałem w stare gry teraz bym pograł na takim sprzęcie. Brawo. PS. I ty mówisz że jesteś słaby w takich rzeczach. Masz talent. Ja to bym połowy z tego nie zrobił xD
Ja bym zaproponował napęd dyskietek w formie podpinanego modułu. Otóż baza miałaby wyprowadzone cztery pola kontaktowe, a moduł na górze w tym samym położeniu miałby styki. Całość trzymałaby się obudowy przy pomocy magnesów lub byłoby wsuwane jak kiedyś baterie do laptopów. Dodatkowo wykonałbym moduł z portami USB, gdzie na górze były styki, a na dole pola kontaktowe, co by pozwalało na montaż dodatkowego modułu.
To ja powtórzę pytanie z poprzedniego uploadu. Czemu nie zrobiłeś obudowy w stylu Amstrad PPC? Mogła by być wtedy i większa i bardziej klimatyczna. Ale i tak wszystko super ;)
Z powodu RUclips'owych awarii musieliśmy reuploadować ten materiał. Pierwsza wersja najpierw była dostępna jedynie w 360p... potem całkowicie przestała się odtwarzać. Dzięki, Tuba.
Przepraszamy za niedogodności!
Spoko. Tylko czemu był w 360p?
youtube chuje a potem chlip chlip ze acta 2
Dzięki bo nie mogłem obejrzec przed reuploadem
Arhon, cholera, wrzucaj to na kickstartera!
Co sekunde na youtube są wrzucane petabajty danych nie dziwie sie że jakiś się popsuł...
-jak Ci się nie podoba to zrób sam!
Archon: potrzymaj mi Grunia
Hahaha xd
( ͡° ͜ʖ ͡°)
potrzymałbym takiego dorodnego Grunia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mistrz!
XD
Archon: Nie podoba mi się.
Twórcy sprzętu: Jak ci się nie podoba zbuduj lepsze.
Archon buduje lepsze
Twórcy sprzętu: :-O
I tu się nadaje ten mem z twarzą zdziwionego Pikachu
Twórcy sprzętu: skarga do YT -> filmik Archona zepsuty :( :P
@@Crockett987 Już leci copyright strike od producentów :D
'o'
Ja Cię widziałem kiedyś na moim kanale chyba :P
To oglądamy znowu
Wrzuc projekt na kickstartera chętnie bym sfinansował cos takiego
Tak chce poznać vectora
Nazwij go Grunio Classic. To będzie Hit
Na owsiaka byś lepiej dał
@@Achtland44 xd
Też chętnie wpłacę grosz
Arhn - masz dostęp do Cozmo?
Twórcy PC Classic: Nie podoba się?? Zrób lepiej!
Archon: Challenge accepted.
"Hold my Belfast"
"Hold my Grunio"
Czy Vectory śnią o elektronicznych Gruniach?
Padłem :D
teraz tylko Blade Archon 2049 i 1/2 ;)
No
Jakie piękne nawiązanie.
Jezu, tak! Teraz jestem podwójnie szczęśliwy!
Kupiłem kiedyś tablet LARK i8 WIN (v2) (Windows 10 home) z procesorem: Intel Atom Z3735G (4x1,8GHz) 1GB RAM, grafika Intel HD, matryca IPS 8" (1280x800) za 150pln. Mamy z głowy wyświetlacz, baterię, ładowarkę. Trzeba by tylko dokupić HUB usb x4 najlepiej z osobnym zasilaniem i klawiaturę z tuch padem najlepiej na Bluetooth. :) Rozmiary płyty głównej są mikroskopijne, więc jeszcze mniej miejsca w obudowie. Tylko naprawdę, chłodzenie z wiatrakiem trzeba by zrobić, bo to małe cholerstwo grzeje się niemiłosiernie. Zrobiłem w nim radiator i można sobie ręce poparzyć. (w sumie to inna historia). Na retro komputer nie ma nic lepszego. Tylko wydrukować lepszą obudowę :)
Jeśli mój komentarz nie przetrwał z przed reuplodowania to jeszcze raz się wyrażę:
Według mnie fajnie wygląda ten wystający kabel HDMI. Dodaje to urządzeniu takiego retro-naukowego uroku, jak z jakiegoś filmu Science Fiction z lat 80. Ktoś jeszcze skomentował mój komentarz poprzedni, że można tak jeszcze odpiąć w każdej chwili kabel i podłączyć na przykład do telewizora.
Poza tym kolejna miniaturka lepsza niż PlayStation Classic mini...
Chciałbym poznać Vectora!
Kurcze,rchon, Ty tk fjnie opowidsz prosto o swoich projektch, tak przejżyście, ze możn samemu coś budować na podstawie tylko Twojego fimu. Szacun
Jak Ty mnie teraz zaimponowałeś! SZACUNECZEK! Na prawdę kawał rewelacyjnej roboty :)
"W prawym dolnym rogu obudowy zostalo mi jeszcze pol centymetra, wiec pomyslalem sobie ze to idealne miejsce na miniaturyzator kwantowy, chociaz miejsce pozwalalo tylko na jego starszy model. Tuz za matryca, w wolnej przestrzeni poprowadzilem kable do mini dziala jonowego, ktore udalo mi sie zmiescic w wolnej przestrzeni, tuz pod spowalniaczem czasoprzestrzeni. Jedyny problem ktory napotkalem, to zbyt duze chlodzenie, ale wymienilem modol pily laserowej na mniejszy, co paradoksalnie uwolnilo na tyle duzo miejsca, ze udalo sie jeszcze dodac projektor holograficzny, do ktorego wlacznik musialem juz jednak umiescic na spodzie obudowy, tuz obok przelacznika do mini zderzacza hadronow. Suwaczek do glosnosci dodam juz chyba w nastepnym modelu." Archon ty hultaju :D rozwaliles system xD
Która minuta
przeczytałem to jego głosem :P
@@tomeczeq1202 to żart, w filmie tego nie było.
No piękne! Az mi się stare czasy przypominały :) Dałek radę na 1000% !
Niesamowite , podoba mi się ten projekt.Zaczynam krok po kroku budowę 💪👍
Powiem tak, to jest wręcz zarąbiste! Pomysł z takim PC'tem jest tak dobry, że aż bym go nawet kupił. :)
19:45 Złota zasada. Pierwsza strona nie pasuje, dopóki nie sprawdzisz, że druga też nie wchodzi :D
Ale to jest fajne! Niekoniecznie piszę o samym urządzeniu, bardziej o procesie produkcyjnym zaprezentowanym w filmie. Pięknie to wszystko przemyślałeś, brawo!
Bardzo fajny pomysł. Zdecydowanie Twój prototyp wypada lepiej niż większość seryjnych "konstrukcji".
Jak zdecydujesz się na stworzenie kilku sztuk, to z pewnością zapiszę się w kolejkę po jeden taki egzemplarz.
Urzekła mnie zwłaszcza ta surowa klimatyczna obudowa, sprawiająca wrażenie dużej wytrzymałości i trwałości.
Super, świetne.
Inspirujący materiał,aż pomyślałem nad zakupem drukarki 3D.
Oby więcej takich materiałów z serii Archon psuje
O matko. Sam jestem początkujący w fusion 360 (albo raczej drukuję coś nowego na tyle rzadko, że zapominam często czego się już nauczyłem) i widzę mnóstwo pracy włożone w tę maskownicę klawiatury. Wspaniały projekt. Pozdrawiam Archonie!
Oglądam codziennie wraz z narzeczoną minimum 2 odcinki z tego kanalu z ogromna przyjemnością.
Konkretne, przyjemne materiały ktore w przystępny sposób przedstawiają kolejne fakty które docierają nawed do laików jakim jest moja partnerka.
Ja jestem graczem od 1996 roku. Kolekcjonuje konsole (NES, SNES, Atari, PSX, PS2, PS3, PS4, XBOX i XBOX360 dumnie stoją wśród gier na te systemy) ale w wiele zakamarków tej stronych technologii nie zagłębialem sie nigdy. Dzięki temu kanałowi poszerzam horyzonty.
W tematyce komputerów, konsol, emulacji, "homebrewow" na PS4, Wii itp oraz modyfikacji softwarewowych telefonów opartych o system Android mam bogate doswiadczenie i gdybys kiedykolwiek poszukiwal inspiracji czy wsparcia w produkcji materiału polecam się na przyszłość.
Ostatnio wpadłem na pomysl ze w dobie smartfonów w każdej łapce większości ludzi na naszym zielonym globie warto by bylo poruszyć temat co bardziej popularnego z customowuch systemu z androidem. Nie chodzi o reklamowanie tylko ogolnie wytlumaczyc kwestie kernela, debloatowania czy roznice między odexed a deodexed oraz wydajnosci czy badz żywotności baterii miedzy systemem oficjalnym a customowym. ^^
Dziękuję za kolejny film!
Na pewno brakuje PS/2 żeby myszkę kulkową podłączyć :)
Ale poza tym jest wszystko czego trzeba
są myszki kulokowe na USB :)
@MakateQ Kupiłem taki u Chińczyka i nie działa. Chyba potrzebny jest jakiś specjalny droższy, w którym jest chip obsługujący USB. Bo ten mój pewnie tylko przekłada jedne kabelki w drugie, że tak się wyrażę.
Ps2 jest zbyt mało retro jak na komputer dosowy:) kto pamięta czasy sprzed ery PS2?
@@dHempfler Din, używam do dzisiaj w retro sprzęcie pc i audio:)
@@piotreksz4963 Tak jest, przyznam szczerze, że zapomniałem już nazwy tego złącza :) Pozdro
Archon - szacunek, imponujący projekt.
Archon tak psuje że zepsuł YT i trzeba było zrobić reupload ;P
Polak potrafi :) Ciekawy projekt. Trzymam kciuki !!!
Oby więcej takich projektów na kanale. Połączenie 3d printingu z róznym ciekawych hardwarem to jest to. :)
Ogromny szacunek, za podjęcie wyzwania zbudowania urządzenia według własnego pomysłu, własnymi siłami!
Pomysł jest bardzo spoko. Świetnie się ogląda jak majsterkujesz.
Mam nadzieję że jeszcze do tego wrócisz, fajnie byłoby zobaczyć bardziej dopracowaną wersję z usb i hdmi :)
Jesteś Mega Wielki Gość, tyle. Filmik z kompanem chętnie posłucham jak opowiadasz o małym elektronicznym koledze.
Wow. Niesamowite. Super robota
Łapka w górę za druk 3d i za ścieżkę dźwiękową z Tyriana. Kiosk pozdrawia i propsuje :D
Z mojej perspektywy, jesteś geniuszem. Pięknie się to ogląda 🥰🔥
Wspaniały i zacny pomysł mądrej głowy
Z jednej strony rozumiem, dlaczego porzuciłeś plany z QEMU i DOSem na nim postawionym. Z drugiej strony niesamowicie boli mnie przez to serduszko, bo wolność jaką dają Pingwiny i potężne narzędzie w postaci QEMU, które może dodatkowo uprościć końcowemu użytkownikowi choćby libvirt i virt-manager to coś na niesłychaną skalę. W końcu na QEMU da się bez większych problemów stawiać maszyny o niemal natywnej wydajność (choćby W10 jako KVM guest to bardzo popularne rozwiązanie w świecie Pingwinów).
Fakt, Raspbian w swojej domyślnej formie się do tego raczej nie nadaje. Mimo, że wersja z samym CLI w RAMie zajmie jakieś 20 MB, a wykorzystanie CPU będzie liczone w ułamkach procenta to... Da się lepiej. Ot, przebrnąć przez proces kompilacji jądra VFIO na Malinie (to będę dłuuuugie noce), które w wersji 4.18 wniosło ogrom poprawek i usprawnień do linuksowej wirtualizacji opartej o KVM. A przecież już za rogiem wita nas powoli jądro 5.0!
Zamiast samego Debiana, można by też pokusić się o Gentoo, a jeszcze lepiej o LFSa, znanego także jako Linux From Scratch. Budując sobie system idealnie dopasowany do tego, na czym będzie uruchomiony. Jednak problem rodzi się taki, że budowa LFSowego środowiska w warunkach domowych, dla kogoś kto nie ma jakiejś szerszej wiedzy o -NIXach, to... Czysty koszmar.
Od kilku do kilkunastu dni musielibyśmy poświęcić na zbudowanie systemu, a gdzie reszta? Sterowniki, konfiguracja, oprogramowanie?
Niemniej w wersji komercyjnej - jak najbardziej ma to rację bytu.
Dodatkowo samo QEMU mimo że dość wybredne na mniej standardowych lub prostych i leniwych konfiguracjach, jak najbardziej ma tu rację bytu. Niemniej trzeba by znaleźć i zmodyfikować BIOS, na którym odpalamy maszynę tak, aby był w stanie zapewnić nam przynajmniej większość najważniejszej funkcjonalności. Potem zainteresować się na poważnie konfiguracją pliku XML maszyny i odpowiednim napisaniem skryptu startowego a to wszystko po to... Żeby ogarnąć dodatkowo do tego jakąś warstwę emulacji. Wirtualizacja pierwszego poziomu, jaką zapewnia QEMU w przypadku x86 do ARM daje sobie świetnie radę. Niestety w drugą stronę... No trzeba być zdeterminowanym i wiedzieć co się robi. Niemniej jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania pod warunkiem, że odpowiednio przedstawimy użytkownikowi co nasz system potrafi, a co nie. Ew. opakujemy to w jakieś ładne GUI w stylu C64 Classic Mini z opcjonalnym dostępem do CLI
Ogólnie sam raspbian wraz z RetroPie to jest wydajnościowo takie sobie rozwiązanie. Problemem z KVM na tych ARM-ach będzie emulacja GPU. Swoją drogą na QEMU istnieje bliźniacze opensourcowe rozwiązanie do exagear.
@@kryspin013 Zdaję sobie sprawę z problemów, które przynosi ze sobą ARM. O ile w domu to praca, której podejmie się co najwyżej największy zapaleniec i pasjonata, tak na skalę przemysłową, ze sztabem inżynierów nie powinno być to aż tak problematyczne. Zwłaszcza patrząc po środowiskach open source, gdzie choćby tak Virgil się bardzo fajnie rozwija.
Przeczytałem cały tekst... I nie wiem, czy to ja jestem głupi, czy ty inteligentny. Ale i tak masz ode mnie propsy, choć nic z tego nie rozumiem.
@@stefekburczymucha3060 Odpowiedź to: Ty jesteś głupi, a on inteligentny. Nie ma tu sprzeczności między tymi stanami, co dodatkowo potwierdza wariant pierwszy.
Archon, jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili!
Szanuję bardzo.
Jest to dla mnie inspiracja do zbudowania swojej mikro konsoli.
Mój klasyk z dzieciństwa to PC z Nortonem Commanderem i dyskietkami 5.25 :D (zamykany na klamkę) POZDRO !
Fajna sprawa, ale jest też inne rozwiązanie na (prawie) retro PC. Ja swój złożyłem za około 250 zł.
Pentium 3 1GHz, 640 SDRAM, GeForce 3 Ti, do tego dysk, cd-rom, nagrywarka DVD, monitor CRT 14", stacja dyskietek itd.
Na pokładzie win 98 i każda gra z okresu do 2003 roku działa pięknie :)
Edit
Przy składaniu RetroPC należy również wziąć pod uwagę fakt, że wiele gier miało ścieżkę dźwiękową zapisaną na płytach w formacie audio (Outlaws np.). Aby można było cieszyć się muzyką w tych grach należało mieć cd-rom połączony kablem audio z kartą dźwiękową. Ot taka mała ciekawostka :)
Ale chodzi o PC MINI
nie chodzi o retro PC, takiego arhn.eu składał w innych filmach :) dla mnie idea świetna i wykonanie również
@@carnage1999 Faktycznie był taki film :) Dzięki za przypomnienie :)
Czaderski projekt, autokrytyka całkiem akceptowalna. Dzięki kolego.
A już myślałem że to coś u mnie ...
dzięki za Reup!
Pozdrawiam 👍
fajny materiał:) dziekuje bardzo przyjemnie mi sie ogladalo :) swoja droga bardzo dobra robota. Czekam az ktos podchwyci Twoj pomysl zrobi podobnie na podzespolach wyciagnietych z elektorniki ali expressowej i oglosi rewolucje handheldowa. Jeszcze raz, kawał solidnej roboty. Pozdrawiam!
Jesteś fachowcem w swojej dziedzinie. Szacun.
Hahaha, ja nawet nie jestem retrogamerem, ale lubie ogladac Twoj kanal, i strzeliles w 10ke po raz kolejny!!, prawdziwy entuzjasta, szanuje Cie kolego, juz w 5 minucie filmiku zdobyles moja uwage i serce :))
O, to z atomem to coś, co by mi nigdy do głowy nie przyszło. Świetny pomysł!
Gdyby podobny pomysł miała wykonać firma i jej stado inżynierów, to z pewnością nie mogliby wprowadzić emulacji Windowsa bez lawiny pozwów i wezwań do zaniechania naruszeń ze strony Microsoftu ;) DOS można emulować bez naruszania patentów i praw autorskich MS, ale Windowsa już chyba niekoniecznie?
Windows XP już jest chyba freeware
@@Kajkes 7 juz tez
Szacun. PS. Aż mi się łezka w oku zakręciła jak usłyszałem ost z tyriana ;)
Hmmm... potencjalnie handheld do grania w Jagged Alliance....? Shut up and take my money !
Piękna sprawa. Pełen podziw i szacunek. :)
Czo to za komputer. Rewelacja! Swietna robota Archonie.
super pomysł na mini sprzecik retro ;p wygląda naprawde spoko, wiadomo nie da się dogodzic każdemu i wielu pewnie narzekałoby ze słaba moc obliczeniowa itd :p ale pomysł i tak świetny.
Elegancko!
Bardzo ciekawy projekt, szacun za włożoną pracę! :-) Alternatywą dla RPI Zero/RPI 3 mógłby być "RPI compute module". Zaletami byłyby małe rozmiary, pełna moc PI3 i łatwiejsza integracja potrzebnych peryferiów, wadą natomiast to, że potrzebna byłaby "customowa" płyta główna zaprojektowana pod ten projekt.
Leci okejka za soundtrack z Tyriana. ;)
Muzyka z Tyriana! ❤️ Jedna z moich pierwszych kupionych gier. A ścieżka dźwiękowa to jeden z moich dwóch ulubionych soundtracków ever - zaraz obok Donkey Kong Country 2 na Super Nintendo.
Szacunek za włożony czas, wiedzę. Po prostu - szacun!
Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawy projekt 👍👌
Wiele gier DOSowych, np. The Elder Scrolls II: Daggerfall chodzi na dzisiejszych komputerach z wgranym DOSem, ale częstotliwość taktowania jest znacznie szybsza niż gra się spodziewa, co np. w Daggerfallu objawia się zbugowanym skakaniem i wspinaniem.
Super sprawa. Od zawsze marzył
mi się taki mały komputerek własnej
roboty.
Mi się podoba i oddałbym na to swoje pieniądze z chęcią, moim zdaniem boski projekt, powinieneś w to brnąć, bo warto ☺️
Cześć, przyszedłem tylko dać łapkę w górę i spadam, oglądałem wczoraj
Ardian to samo. W 360p ;p
mega propsy, za projekt i skills
Ciężko to nazwać prototypem, ja bym raczej celował w Proof of Concept, ew. "Raspberry Pi w innej obudowie" ;) Ale brawa za chęci. Pytanie brzmi czy myślisz poważnie o masowej produkcji takiego urządzenia.
4:39 CHCEMY POZNAĆ TWOJEGO ZIOMKA :D
Archon opowiadał o nim i demonstrował jego możliwości na pierwszych Pokédziałkach w tym roku. Oczywiście fajnie byłoby zobaczyć jakiś krótki materiał o tym ciekawym gadżeciku, ale póki co polecam.
...a na ostatnich, które właśnie nadrabiam, zapowiedział materiał :)
dzięki za info ;) widocznie umknął mi ten materiał
Zazdroszczę wolnego czasu, wygląda to na świetną zabawę 😲
Boski śmiało mógłby być w sklepach dobra robota :P
Chętnie zobaczę więcej podobnych materiałów i mam nadzieję, że udoskonakisz ten projekt. Pozdrawiam!
Piękna sprawa Archon, zrobiłeś mi dzień :)
Sam projekt wygląda świetnie i dałeś mi pomysł żebym zrobił diy handhelda. Chętnie bym kupił ten produkt gdyby był w sprzedaży.
ciekawi mnie co stało na przeszkodzie, żeby zaimplementować za ekranem jakiś głośnik bluetooth :) ? Skoro i tak klawiatura potrzebowała zabrać jeden port do komunikacji, to można było wsadzić tam jakiś adapter bluetooth, zamiast szukać sposobów kabelkowych :) dodatkowo zawsze można dzięki takiemu rozwiązaniu rozszerzyć funkcjonalność projektu i w przyszłości móc podpiąć bezprzewodowo myszkę, pada(gdyby ktoś chciał traktować urządzenie jako konsole stacjonarną), czy tam transferować pliki.
Świetny materiał, świetny pomysł i jak na prototyp świetne wykonanie. Dla takiego szaraczka jak ja, który za bardzo nie ogarnia wnętrza komputera ten film był dla mnie jak jakiś pokaz czarnej magii. Świetna robota Archon!
P.S. Z chęcią poznam tego Vector'a xd
wiem że to było rok temu ale film wrzucony w moje urodziny :D
pod wrażeniem!
chcemy poznać vector'a! #pdk
Brawo Arhon kawał dobrej roboty i nawet Vector jest
Super konstrukcja, jak się chce, to można. Z tym kikstarterem to bardzo dobry pomysł, choć traktowanie GrunioPC jako jeden-jedyny model nadaje mu prestiżu :-) Taki biały (kremowy?) kruk! Brawa!
Przyznam, że taki sprzęt bym kupił. A tak skończyło się, że kupiłem "niedziałającego" Toshiba Satellite 4000 CDT i powoli robię z niego retro gamingową maszynę. Części na szczęście są śmiesznie tanie. Wymaksowanie RAM kosztowało 20 zł (szalone 160MB) i za 30zł procesor Pentium 2 333MHz (zamiast 233 MHz). Procek niby zgodny, ale w mniejszej architekturze, więc pewnie tyle samo ciepła wydali. Zapowiada się świetna maszyna do SW: Racer i Dungeon Keeper. :)
A żeby laptopa uruchomić, trzeba było dokupić nowy zasilacz za 50 zł. Który podniósł wartość laptopa o jakieś 100 zł.
Świetny materiał! Widziałem za pierwszym uploudem
Archon po pierwsze gratuluje tobie pomysłowości. Bardzo ciekawy pomysł i naprawdę prawdziwy PC Classic Mini. Gdyby trochę poprawić i coś tam jeszcze dodać kilka funkcji i można było sprzedawać za 100 do 200 $. Ale archon zamiast kryć się z pomysłem udostępnia sposób jego zrobienia bardzo miłe z twojej strony widać że robisz co kochasz. Gdybym miał firmę z technologiami wziął bym ten pomysł w ciemno (oczywiście nie za darmo). Archon wystaw pomysł na kidstarter zbierz pieniądze ulepsz go i sprzedaj. chętnie bym kupił taki dopracowany produkt.
pomysł na trzy wersje takiego PC Classic Mini różniący się cenowo jest superowy. nie stać cię na dany model kupujesz inny tańszy
Kurde, żebym ja kiedyś podszedł do czegokolwiek chociaż w połowie tak ambitny/chętny, tak jak Ty do tego projektu.
Bardzo fajny pomysł chętnie bym przygarnął taką maszynkę. Może spróbuj zagadać do GoG-a czy nie wsparliby twojego projektu? Gdyby soft miał ich lunchera na starcie to biblioteka gier byłaby przepotężna :)
super materiał ! mam nadzieję że może w przyszłości powstanie prototyp mk.2...
Brawo! Mnóstwo dobrej roboty! :)
Po tym jak Playstation Classic okazał się niewypałem, to ty Archon powinieneś pokazać im jak taki sprzęt powinien wyglądać. W tym materiale pokazałeś klasę i wielu tego typu producentów powinno brać z Ciebie przykład, to mi się podoba. Po za tym także dobry soundtrack wybrałeś, muzyka do Tyrian 2000 była komponowana przez jednego z najlepszych kompozytorów w tamtej epoce (nie wiem jak to nazwać). Poważnie, później Alexander Brandon (kompozytor tej muzyki) był twórcą muzyki z pierwszego Unreal'a, Unreal Tournament'a i Deus Ex'a, a te gry chyba każdy szanujący się gracz PC powinien znać.
Kurka wodna! Wyprzedziłeś mnie i wykonałeś [patrząc na film] to dużo lepiej niż ja. SMUTECEK. No cóż, czas [widząc jak ty podszedłeś do tematu] zrobić korekty w swoim planie...
A i zanim ja będę mógł się podzielić swoim pomysłem --> wpierw musiałbym popracować nad dostępem do drukarki 3D, bo niestety te "free-edition" albo "very-low-cost" to zbyt długo się ciągnie [ja niestety nie mam zasobów finansowych jak niektórzy + za późno zacząłem się brać za bycie Y(ou)T(uberem) + brak pomysłów na samego siebie by się wyróżnić na tle tych osób które już stworzyły całkiem dobre kanały --> mają dostęp do tego co wy teraz macie].
W żadnym razie nie zazdroszczę arhn.eu -> ja wręcz gratuluję Dark Archonowi, że mimo rzekomego braku wiedzy o elektronice stworzył coś bardzo dobrego! I przedstawił to świetnie w tym materiale. Ja nawet gdybym doszedł do czegoś podobnego to zabrakło by mi tej charyzmy / umiejętności przedstawienia w zrozumiały sposób dla przeciętnego widza [też się "bawię" elektroniką odkąd skończyłem Technikum w roku 2006] :)
talent to masz bo to wygląda super (
Retro PC musi mieć przynajmniej GamePort oraz LPT bo masa spprzętu na to była (dżoje analogowe do symulatorów, mam nawet kierownicę z force feed back na LPT)
Spoko Arhon chętnie zobaczę drugi raz ;)
Teraz tylko pozostaje czekać, aż wersja finalna trafi na półki sklepowe :)
Całkiem fajne i sympatyczne ustrojstwo :)
Widzę jeden mankament. W dosie zawsze grałem przy użyciu bardzo wygodnych kursorów + kilka innych dowolnych klawiszy. Na kursorach wygodnie można było położyć kilka palców. Tak samo lewa ręka. Tego nie da się osiagnac na tej klawiaturce. Docelowa wersja mogłaby mieć naturalnej wielkości kursory i 4 lub 6 klawiszy np ABXY.Jesli zobaczę coś takiego to dam nawet 1000zl bo będę widział że to faktycznie służy do grania. Jeżeli miałoby to emulowac amige/commodore/atari to wymagane akcesorium joystick. Bo każdy wie że amigowiec gra na joyu a pctowiec na klawie.
Wow bardzo mi zaimponowałeś tym projektem jest świetny naprawdę oddaje namiastkę tamtych czasów i trafnie oceniłeś ze nie chodzi tylko o stare gry ale o obcowanie z archaiczna stylistyka możliwość wczucia się w przeszłe czasy uważam ze duże gabaryty twojej konstrukcji to zaleta po pierwsze ze można upchnąć więcej bajerów w środku po drugie co nawet ważniejsze rzeczy z tamtej epoki były ciosane kamieniem wielkie nie poręczne przez to takie urokliwe
Archon - a co jakby zrobić retro komputer typu Amiga - w sensie klawiatura zawierającą wszystkie komponenty wewnątrz nieco za wysokiej obudowy? To się da chyba zorganizować jeszcze łatwiej i miejsca byłoby od cholery - wystarczy wydrukować podstawkę pod klawiaturę grubości ze 2-3cm i w tej przestrzeni zmieścić komponenty choćby te, co na tym filmie. Tylko oczywiście to nie będzie rozwiązanie typu miniaturka.
Jestem pod wrażeniem:) Pozdrawiam.
Super komputerek. Chociaż nie grałem w stare gry teraz bym pograł na takim sprzęcie. Brawo. PS. I ty mówisz że jesteś słaby w takich rzeczach. Masz talent. Ja to bym połowy z tego nie zrobił xD
Ja bym zaproponował napęd dyskietek w formie podpinanego modułu. Otóż baza miałaby wyprowadzone cztery pola kontaktowe, a moduł na górze w tym samym położeniu miałby styki. Całość trzymałaby się obudowy przy pomocy magnesów lub byłoby wsuwane jak kiedyś baterie do laptopów. Dodatkowo wykonałbym moduł z portami USB, gdzie na górze były styki, a na dole pola kontaktowe, co by pozwalało na montaż dodatkowego modułu.
Wielki plus za podkład muzyczny z Tyriana :)
To ja powtórzę pytanie z poprzedniego uploadu. Czemu nie zrobiłeś obudowy w stylu Amstrad PPC?
Mogła by być wtedy i większa i bardziej klimatyczna. Ale i tak wszystko super ;)
Re komentarz: "Szacun!"
Żeby wszyscy producenci tak dbali o swój produkt:)