Prosty odbiornik krótkofalarski CW/DSB Lidia 80 - konkurs - LabFun
HTML-код
- Опубликовано: 1 фев 2025
- Giveaway - odbiornik krótkofalarski Lidia na pasmo 80m z seperatorem do miernika częstotliwości i wskaźnikiem siły sygnału.
Zasubskrybuj ten kanał, kanał "Migawki o fotografii" www.youtube.co...
i napisz dlaczego chcesz ten odbiornik otrzymać.
Wesprzyj mnie na Patronite:
patronite.pl/L...
albo postaw wirtualną kawę:
buycoffee.to/l...
Facebook: / labfun-968818266487115
Mój syn polutował ostatnio lampki choinkowe co mrugają w rytm muzyki jaką się puszcza i chciałam mu kupić jakiś zestaw do lutowania ale to chyba za trudne więc niech zamocuje do pudełka jakiś gotowy. Podłączył krótkofalówkę pod głośnik domowy i ciągle słucha tego bziułiłi a z tym będzie słuchał u siebie w pokoju. Wesołych świąt!
Gratuluję wychowania syna, że ma jakieś zainteresowania. Tak mało teraz młodych ludzi się czymś interesuje. Pozdrawiam wzruszony, bo sam pamiętam swoje początki. Wesołych Świąt!
Witam ponownie :-) Jak dla mnie to tematyka krótkofalarska w kolegi wydaniu jest b.dobrze opisana w temacie odbiorników. Niech się jeszcze pojawią nowe na kanale :-) I tak gotowych kitów jest co raz to mniej, mam na myśli tych prostych :-) Chętnie bym posłuchał na "parapecie" 80tki odebrane u siebie a nie tylko poprzez SDRy :-) 73!
No niestety z tymi prostymi kitami jest problem. Albo ich nie ma, albo mają straszną cenę. Trochę myślę o projekcie jakiegoś prostego odbiornika, do którego części będzie można kupić za niewielkie pieniądze. Pozdrawiam serdecznie.
@@LabFun Mi chodzi po głowie stary Antek, ale nie ten z AVT.
@@szymonradioswl6500 A coś bliżej? Bo znajduję albo ten z AVT, albo nowelę B.Prusa 😄
@@LabFun Wszystko mi się pomieszało, Bartek miało być. Ale czy to warto? ciężko
będzie z częściami.
@@szymonradioswl6500 Wiesz co, myślę, że już nie warto. Elementy dostaniesz, ale to jednak konstrukcja z innej epoki. Można co prawda robić "dla sztuki" ale czy jest sens? Jak już to wersję SSB nie DSB.
Jak zawsze pięknie omówione
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Krótko, zwiężle i praktycznie. Tak trzymaj !
Bardzo dziękuję! Pozdrawiam
Udziału w konkursie nie wezmę, bo osoba początkująca ma już quanshenga z modem na si4732, wczoraj byliśmy w lesie z 30m drutu i odbiera ślicznie, ale komentarz z wyrazem uznania zostawię. Świetna robota jak zawsze, pozdrawiam :)
Bardzo dziękuję, a Algorytm pozdrawia 🙂
Super
Bardzo podziękował w imieniu Algorytma. 🙂
Bardzo fajny, dydaktyczny film. Mam części do odbiornika F6BQU, ale sam nie zestroję, a koledzy wspomagający chyba już odłożyli lutownice :-)
Odbiornika czy TRXa? Jakoś nie znajduję odbiornika...
witam, pytanie o S-metr. gdzie mozna schemat znalezc lub ew. gotowe plytki? zapewne bez wiekszych problemow powinien sie dac dostosowac do innych prostych home made TRXow. pozdrawiam
obrazki.elektroda.pl/4148579800_1395585926.jpg Płytkę dostałem od widza, więc nie wiem, czy gdzieś są gotowe. Na schemacie brakuje diody przed miernikiem lub mostka z 4 diod jak to ja zastosowałem.
Witam . Mam na imię Daniel, jestem krótkofalowcem od 2 lat ale nie miałem jeszcze docznienia z tego typu odbiornikami (kitami) i fajnie by było się takim pobawić tym bardziej że mam rozwieszoną antenę . 73 , pozdrawiam 😊
Dzień dobry, Pozdrawiam serdecznie
Odbiorników może być ile trzeba, jak kubki u mnie w chacie niezależnie ile jest wszystkie stoją na stole zamiast w zmywarce.
Zrobiłeś mi wieczór 😁
Wiedziałem, że z Autorem kanału podzielamy pasję „elektroniczną” ale nie miałem pojęcia, że także fotograficzną. A odbiornik chętnie przygarnąłbym bo na razie jedynym, jaki mam, jest Staś złożony na kawałku laminatu, z którym cały czas walczę (obwody rezonansowe!). Miło byłoby mieć możliwość korzystania z odbiornika który jakkolwiek działa ;).
Nie poddawaj się ze Stasiem, on musi działać. :D Pozdrawiam serdecznie!
Musi działać i będzie działać, pytanie tylko kiedy ;). Niedawno nadwyrężyłem studencki budżet i zainwestowałem w porządny częstościomierz także myślę, że zestrojenie to kwestia czasu. Problemem u mnie może być to, że nawinąłem cewki toroidalne drutem 0,3, jak w instrukcji, ale drut ten odwinąłem z uzwojenia silnika i chyba ma grubszą od standardowej emalię (ze względu na oddziaływania cieplne), przez co 34 zwoje ledwo się mieszczą na rdzeniu i zdarza się, że te ostatnie nachodzą na siebie. Na codzień jestem elektrykiem więc w.cz. to dla mnie trochę czarna magia :)).
@@bruh6032 Ło, widzę inwestycje idą. :) Jak jak uruchamiałem swój pierwszy TX, to musiałem kupić pierwszy oscyloskop, bez niego nijak nie szło. Używany z ogłoszenia, polski i lampowy, ale działał. Przetwornica tak piszczała, że w całym mieszkaniu było słychać. :D
@@LabFun Ha, miałem do czynienia z wieloma oscyloskopami (głównie obrazowanie i pomiar przebiegów odkształconych prądów w odbiornikach impulsowych, harmoniczne i analiza widmowa) i muszę powiedzieć, że te polskie KABiDy mają w sobie coś z terminatora :D. Zawsze wielkie, ciężkie, piszczące, toporne, a w porównaniu do zagranicznych wyglądają jak ruski czołg obok Ferrari. Ale gdy zajrzy się do środka to czuć respekt wobec projektantów, bo konstrukcje sprawiają wrażenie całkiem nieźle przemyślanych. Sam posiadam jeden taki oscyloskop, znaleziony ze stłuczoną lampą i służy mi za magazyn części do projektów :).
Co prawda na filmie nic się nie sprzęga, ale dla zasady dałbym jeszcze separator z blaszki niklowanej wzdłuż tych linii podziału na PCB.
To jest dobra koncepcja. 🙂 Zostawię to już nastepnemu właścicielowi. Niech też coś z radiem zrobi. 😉
Konkurs konkursem, Lidię mam już zmontowaną i działającą, i 80m, i 40m; zaciekawiła mnie 2ga płytka, a właściwie schemat i sposób podłączenia do Lidii - jakoś nie jest łatwo tego znaleźć, może mógłbyś udostępnić?
Miernik siły sygnału jest tutaj: obrazki.elektroda.pl/4148579800_1395585926.jpg trzeba tylko przed miernikiem wstawić np. diodę, ja dałem mostek prostowniczy. Separator to zwykły BF245 podpięty przez 10pF do pinu 1 MC3361. Dren do +12V, Gate do tego 10pF i przez 1M do masy, Source wyjście przez 10nF na miernik i przez 1k do masy. Zasilanie blokowane 100nF do masy i przez dławik 100uH na układ.
@@LabFun dziękuję.
Witam ,odbiornik był zawsze od pokoleń oknem na świat ,pragnołbym go, by podarować synowi , który jest na studiach by miał odrobinę tych znajomych dzwięków które słyszy będąc w domu przy mojej pracy w eterze .Pozdrawiam i do kolejnego filmu . Mariusz SP5XSL
Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Prosty odbiornik krótkofalarski CW/DSB Lidia 80
Algorytm dziękuje 😉
jak dla mnie mozesz montowac lidie co tydzien fajnie sie oglada
Haha 😀😀 Zrobiłeś mi dzień, dziękuję bardzo!
Widzę że powinny być z blachy przegrody ekranujące na płytce głównej
Jest miejsce przygotowane tylko na obudowę filtra wejściowego. Reszta to rysunek na PCB
Jak zwykle dla algorytmu. Odbiornika nie potrzebuje.
Z wielkim podziękowaniem :)
Cześć, czy wygram czy nie, dołączam, Autorowi i Wszystkim Wam dobrych Świąt życzę 🎅🤶. 73! Piotr
Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Chciałbym spróbować zrobić w końcu coś samemu a nie korzystać z fabrycznych rozwiązań
Myślisz o czymś w znaczeniu zaprojektowania włąsnego układu, czy zbudowania jakiegoś typu KIT od zera?
Raczej o czymś w rodzaju kitu
Witam chciał bym otrzymać Lidię ponieważ od września kiedy zacząłem chodzić do technikum elektronicznego pojawiło się u mnie. Drugie zainteresowanie oprócz standardowej radiofonii której pasjonatem jestem już od 6 kl. szkoły podstawowej .Pojawiło się krótkofalarstwo które też chce zacząć rozwijać ale niestety musze to robić sam bo klub krótkofalarski w mojej obecnej szkole został zlikwidowany z powodu śmierci prowadzącego a więc z tak Lidią zaczął bym odkrywać eter którego jeszcze nie znam a chciałbym poznać
Nie macie jakiegoś innego klubu w pobliżu? Warto by było tam się udać mimo wszystko.
Kup słownik ortograficzny
Chciałbym ten odbiornik dla mojego syna, którego chcę wciągnąć w świat krótkofalarski.
POZDR
Dziękuję i pozdrawiam!
Mi by się bardzo przydał zbudowałem sam sputnika na pasmo 40m i działa a pasma 80m też bym z miłą chęcią posłuchał.
O super, ja zastanawiam się czy własnie sputnika na 40m nie zrobić. Jaki rdzeń masz na cewkę?
A ja mam w dupie jego odbiornik