Temat boczników użyłem praktycznie tylko raz. Były grzałki sterowane czujnikami z wyjściem napięciowym, musiałem przerobić na prądowy pod nowe sterowniki. Rezystory zrobiły robotę :) Maszyna działa, utrzymanie ruchu zadowolone :)
Ehhh.... od dziecka pasjonowałem się elektroniką, szkoda, że jak przyszedł czas wyboru ścieżki życia panowało przeświadczenie, że elektroniki się już nie naprawia, a programista układów wbudowanych tylko w dużych miastach. Poszedłem do IT, też to lubię, sprawia mi przyjemność, ale serce zostało przy elektronice. Dobrze, że są takie kanały jak ten bo planuję wrócić do tej pasji i się jej poświęcić. Super tłumaczone. Ciekawe przykłady z życia. :)
To jest problem informatyki. Biorą się za "elektronizację", sterowanie realnymi obiektami, a nie rozumieją jak one działają. Wykładają się już na sterowaniu grzałkami. Śmieszne rzeczy wychodzą. Tym się między innymi różni informatyk/programista od automatyka (ten drugi rozumie co programuje, czym steruje, że to fizyczny obiekt i nie można "obejść programowo" praw fizyki). Po trzecie, prawdziwy inżynier ma wiedzę przekrojową, a nie jest wąskim specjalistą, a reszta leży. Dobrze, że się interesujesz elektroniką. Jeszcze mechaniki liznąć i będzie prawdziwy inżynier (a nie wydmuszka).
Dlaczego szkoda? Pracujesz i zarabiasz robiąc to co lubisz. Elektronikę możesz sobie zostawić jako hobby nie tracąc przyjemności z jej uprawiania. Nie jesteś ograniczony żadnymi nakazami i zakazami szefostwa.
@@januszbentzwal3946 nie jestem :) Ale IT żeby się rozwijać i dużo zarabiać to trzeba też dużo poświęcać czasu po pracy a potem już trochę brak go na hobby. Gdybym pracował jako elektronik miał bym hobby od przysłowiowej 8 do 16. Kwestia wyboru Hobby czy kasa. Na razie liczy się bardziej kasa bo buduję dom. Ot i takie widzisz życiowe rozterki :)
Jak zawsze pięknie i merytorycznie przygotowany materiał dla miłośnikowi elektroniki, tych początkujących..jak i również tych, którzy dłuuugo w tym siedzą ale rutyna ich czasami gubi.....Jeśli chodzi o te moduły, o których mowa w odcinku to pewnie na układach "ANALOG DEVICES" oni się w tym specjalizują, tzn w przetwornikach analogowo cyfrowych, zresztą nie tylko... :)
Panie Piotrze - tak na przyszłość - jeżeli przedstawia pan nam takie moduły czy układy scalone (w tym przypadku - te 4 ostatnie - uzywane do pomiaru pradu) przydałoby się - aby podawał pan zawsze pełne oznaczenia takich układów czy modułów. Jezeli nawet NIE PLANUJE PAN tworzenia o nich filmow - to z pewnościa my (czyli z reguły dociekliwy odbiorca ) przewertujemy sobie z checią ich noty katalogowe i dowiemy się o tych rozwiazaniach nieco więcej- a to juz duzo nam da :)
Panie Piotrze 😄 jest pan wspaniały 👍, szkoda że nie chciało mi się uczyć w tym kierunku chociaż miałem do tego zamiłowanie 😉. Kilka projektów wykonałem ale to są odległe czasy 😄 . Pozdrawiam Pana i pozwolę sobie zgłębiać wiedzę z pańską pomocą 😄👋
Najlepsze boczniaki to jako kotleciki albo flaczki :) a tak serio temat boczników bardzo ciekawy szczególnie przy pomiarach spawarek czy prądów rozruchowych
Powiem dokładnie tak: to jest prosta sprawa :) Tak Pan o tym mówi jakby to było rocket-science a nie jest :D Brakuje za to omówienia wpływu wpięcia amperomierza na badany obwód (rozkład napięc) bo to jest faktycznie "haczyk".
Klasyczny miliwoltomierz do 200mV na ICL7106 można w bardzo prosty sposób podłączyć do bocznika 10mΩ i już ma się zakres do 20A, bez przeliczeń a tylko przecinek wystarczy przesunąć. Chcąc mierzyć do 200A trzeba mieć już 1mΩ. Sprawa załatwiona. Bocznik do 200A dający przy tym 60mV klasy 0.2 można już kupić za niecałe 220 zł. To jak splunąć.
Odcinek przypomina mi lekcję podstaw elektroniki i elektrotechniki (PEE). Natura dąży do uproszczenia. Komplikowanie sobie życia bocznikami jest nienaturalne. Za 250 zł można mieć miernik cęgowy o dobrej dokładności.
Bardzo dobrze się Pana słucha, niby proste a jednak skomplikowane. Ja rezystorem pomiarowym dogrzewam VFO i mieszacz radiowy, może coś o pomiarach w.cz?
Super Pan tłumaczy! Coś na poprawę humoru Dzisiaj zrobiłem następujący numer, codziennie przez cały tydzień jeździłem na rehabilitację do innego miasta autopstopem, z uwagi na wysokie ceny biletów i ogólnie paliwa, nie wsiadłem dzisiaj do autobusu, czekałem żeby się z kimś zabrać, po 5 minutach zatrzymała się karetka pogotowia, po drodze wyprzedziliśmy autobus, ja wysiadłem na przystanku z karetki a za nami zatrzymał się autobus. 🤣🤣🤣
Artykuł i film sa odpowiedzią na pytanie widza z komentarza poprzedniego filmu. Być możę omówię też przekładniki zwykłe i hallotronowe. A cewki Rogowskiego hobbyści praktycznie nie używają. Pozdrawiam
Akurat ten artykuł ukaże się w numerze lipcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę. Ale już od początku czerwca dostęp do niego będą miec Patroni z progów 20zł+ , bo miesiąc wcześniej mają dostęp do wstępnej wersji każdego numeru. Szczegóły piotr-gorecki.pl/ i na Patronite: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike Pozdrawiam
Genialny kanał 🙂 Jaki multimetr i zasilacz laboratoryjny 10A by pan polecił? bawię się tymi tematami trochę hobbystycznie i szukam czegoś z niskiej/średniej półki ale wartego kupienia. dodam że obecnie mój multimetr to UNI-T UT33C+.
Mam pytanko, kupiłem niedawno kompresor olejowy z silnikiem 2,2kW i wybija przy rozruchu eskę B16 w garażu. Przy kolejnej próbie odpalenia już idzie. Czy pomoże wymiana eski na C16? Jest to bezpieczne? Dodam że instalacja jest w nowym domu (2019), musiałbym sprawdzić na jakich przewodach.
Nie jestem elektrykiem, ale jeśli przeciążenie nie jest duże, to wymiana na powolniejszy C16 powinna pomóc. Gorzej prz dużych toroidach - wtedy trzeba zastosować jakiś softstart. Pozdrawiam
@@Slawek_EU07 Ale dobrze by się sprawdził w pomiarach napięć DC z bardzo małych rezystancji, bo widziałem tu na YT realizację mikrowoltomierza DC i całkiem dobrze to działało. Tu chodzi o bardzo niskie napięcie niezrównoważenia i jego dryft. Drugim ciekawym układem jest AD620, tylko on jest chyba od 100uV i nawet są gotowe moduły.
Jako wstęp do pomiarów prądów DC to może być ale i tak temat tylko "liźnięty"- nijak bym pomiaru prądu zwarciowego na defektoskopie magnetycznym nie wykonał. Czas narostu impulsu ok. 1-2 milisekundy, wartość pradu od 1200A w szczycie do plateu 800-750 A przez 20 milisekund. Handheldem o trzech pomiarach na sekundę, to ja tego nie zrobię, nawet takim wypasionym jak Pan zaprezentował-nawet takim o rozdzielczości 1mikroVolta. To nie zarzut, to realia produkcyjne. Pomiary prądów AC to dopiero gra w rosyjską ruletkę. Trochę się pośmiałem poprzednio jak dr.Piotr B. "ujarzmiał zakłócenia pomiarowe statystyką" sam generując je skutecznie machając "łapkami"przy przewodach pomiarowych...ech ci współcześni "docenci". "Bo dobry Bóg już zrobił co mógł, a teraz potrzeba fachowca..."
Wykorzystywany multimetr AN870 o rozdzielczości 1 mikrowolta kosztuje 100...130zł, zaleznie od miejsca zakupu. To znakomity przyrząd, ale dla amatorów "niskopradowych" - piotr-gorecki.pl/m031-aneng-an870-najlepszy-multimetr-dla-hobbysty/ i dwa kolejne artykuły. Ma co prawda w obwodzie amperomierza 2 ceramiczne bezpieczniki 30mm i wszystko wskazuje, że też certyfikat CAT (co dziwi). Ale zakres amperomierza 20A jest niedopracowany - "płynie". Prawdopodobnie z powodu grzania dość długiej ścieżki na płytce. Natomiast woltomierz i miliwoltomierz sa dobre, tylko oczywiście powolne. Pozdrawiam
Ale do kogo ty synek startujesz? Wiesz z kim tańczysz? Czep się tramwaju. Tematy są omawiane po kolei, osobno. Nie, pomiary rezystancji małych i dużych nie są łatwe. Ale teraz (w tym filmie) jest mowa o natężeniu. Więc o co ci chodzi? Chciałeś zabłysnąć, ale nie wyszło.
Ciekawy materiał ale pomiar prądu w dzisiejszych czasach jest bardzo prosty i bezpieczny. Każdy multimetr ma zakres 10 lub 20A, a mierniki cęgowe mają dokładność pomiaru pojedynczych procentów dla dużych prądów, rzędu setek amperów. Dodatkowo z materiału wynika, że prawo Ohma wciąż obowiązuje. A moi widzowie donoszą mi że według Pana prawo Ohma nie obowiązuje (filmy dla patronów?). Nie mam dostępu do tych filmów ale jest to trochę niepokojące dlatego chciałem zapytać jak to jest z tym prawem Ohma?
I większość tych ręcznych multimetrów z zakresem 20A po 15 sekundach zaczyna śmierdzieć bo im się bocznik wewnątrz obudowy nagrzewa powyżej 120 stopni, o płynięciu wskazań nie wspominając. Proszę zwracać uwagę na wykrzyknik w trójkąciku i opis zaraz pod nim o zleceniu odczekania 15 minut na ostygnięcie przed kolejnym pomiarem. To nie mierniki przemysłowe/tablicowe do pomiaru ciągłego.
To nie jest odkrywanie ameryki, że ogólnie prawo Ohma nie obozwiązuje dla elementów nieliniowych. A nawet dla nich w konkretnym punkcie pracy obowiązuje. Więc nie wiem co chodzi. Chyba żeby nabić więcej subskrybentów płacących za czasopismo.
@@robertos3712 to Cie zaskoczę, mam MCs biochem i PhD w cyber sec, forensics and cryptgraphy , a jak bym Ci powiedział w czym pracowałem to krzyknął byś : SPISEK! :). Trzeba miec tez troche poczucia humoru, ale zapomniałem, że pisze pod Polskim filmem, a w PL to wiadomo jaki jest stan umysłu.
@@UnknownUnrecognized Polsce na pewno nie potrzeba emigrantów, co zza granicy tutaj krytykują, a uciekli za kasą/sławą, "wyższym standardem życia" itp. Wyjedzie taki i poucza z dystansu. Trzeba było zostać na miejscu i tutaj "naprawiać świat", zaczynając właśnie lokalnie. Siedź sobie za granicą, rób karierę (=bądź sługusem korporacji/rządów) i nie wtrącaj się.
@@GrandePunto8V ale kto powiedział , że wyjechałem i nie wróciłem?Jeśli czyimś marzeniem było studiowanie w innym kraju w innym języku to co? Żle? jeśli ktoś otworzy np firme i rozwija się potem z kraju na kraj, i musi być w kraju X ileś tam czasu potem tu i tam bo tego wymaga praca i obowiązki, to co, źle? co wy macie coś nie tak? Jakie korporacje, czy rządów? o czym ty mowisz? czy waszą cechą narodowa jest to że wmawiacie komuś coś czego nie robił? co z wami jest nie tak? Btw moge sie wtracac i pisac co chce, no chyba ze teraz tam u was jakis fas... ja wiem, że nasz naród prawdy nie lubi i reaguje agresją, ale te dopowiadania to zostawcie sobie dla siebie sorry...
@@GrandePunto8V "Trzeba było zostać na miejscu i tutaj "naprawiać świat", zaczynając właśnie lokalnie." - sorki, ale w PL nie da sie nic naprawić, bo wy wierzycie w ustawiane wybory od 1989 roku.
Pozdrawiam wspaniałego Pana z pasją!
Temat boczników użyłem praktycznie tylko raz. Były grzałki sterowane czujnikami z wyjściem napięciowym, musiałem przerobić na prądowy pod nowe sterowniki. Rezystory zrobiły robotę :) Maszyna działa, utrzymanie ruchu zadowolone :)
A jaka to branża była, fabryka czego (jeśli można wiedzieć)?
Dziękujemy 🙂
Dziękuję!
Ehhh.... od dziecka pasjonowałem się elektroniką, szkoda, że jak przyszedł czas wyboru ścieżki życia panowało przeświadczenie, że elektroniki się już nie naprawia, a programista układów wbudowanych tylko w dużych miastach. Poszedłem do IT, też to lubię, sprawia mi przyjemność, ale serce zostało przy elektronice. Dobrze, że są takie kanały jak ten bo planuję wrócić do tej pasji i się jej poświęcić.
Super tłumaczone. Ciekawe przykłady z życia. :)
To jest problem informatyki. Biorą się za "elektronizację", sterowanie realnymi obiektami, a nie rozumieją jak one działają. Wykładają się już na sterowaniu grzałkami. Śmieszne rzeczy wychodzą.
Tym się między innymi różni informatyk/programista od automatyka (ten drugi rozumie co programuje, czym steruje, że to fizyczny obiekt i nie można "obejść programowo" praw fizyki).
Po trzecie, prawdziwy inżynier ma wiedzę przekrojową, a nie jest wąskim specjalistą, a reszta leży.
Dobrze, że się interesujesz elektroniką. Jeszcze mechaniki liznąć i będzie prawdziwy inżynier (a nie wydmuszka).
Dlaczego szkoda? Pracujesz i zarabiasz robiąc to co lubisz. Elektronikę możesz sobie zostawić jako hobby nie tracąc przyjemności z jej uprawiania. Nie jesteś ograniczony żadnymi nakazami i zakazami szefostwa.
@@januszbentzwal3946 nie jestem :) Ale IT żeby się rozwijać i dużo zarabiać to trzeba też dużo poświęcać czasu po pracy a potem już trochę brak go na hobby. Gdybym pracował jako elektronik miał bym hobby od przysłowiowej 8 do 16. Kwestia wyboru Hobby czy kasa. Na razie liczy się bardziej kasa bo buduję dom. Ot i takie widzisz życiowe rozterki :)
Jak zawsze pięknie i merytorycznie przygotowany materiał dla miłośnikowi elektroniki, tych początkujących..jak i również tych, którzy dłuuugo w tym siedzą ale rutyna ich czasami gubi.....Jeśli chodzi o te moduły, o których mowa w odcinku to pewnie na układach "ANALOG DEVICES" oni się w tym specjalizują, tzn w przetwornikach analogowo cyfrowych, zresztą nie tylko... :)
Panie Piotrze - tak na przyszłość - jeżeli przedstawia pan nam takie moduły czy układy scalone (w tym przypadku - te 4 ostatnie - uzywane do pomiaru pradu) przydałoby się - aby podawał pan zawsze pełne oznaczenia takich układów czy modułów. Jezeli nawet NIE PLANUJE PAN tworzenia o nich filmow - to z pewnościa my (czyli z reguły dociekliwy odbiorca ) przewertujemy sobie z checią ich noty katalogowe i dowiemy się o tych rozwiazaniach nieco więcej- a to juz duzo nam da :)
Spróbuję nie zapomnieć. Pozdrawiam
Panie Piotrze 😄 jest pan wspaniały 👍, szkoda że nie chciało mi się uczyć w tym kierunku chociaż miałem do tego zamiłowanie 😉. Kilka projektów wykonałem ale to są odległe czasy 😄 .
Pozdrawiam Pana i pozwolę sobie zgłębiać wiedzę z pańską pomocą 😄👋
Najlepsze boczniaki to jako kotleciki albo flaczki :) a tak serio temat boczników bardzo ciekawy szczególnie przy pomiarach spawarek czy prądów rozruchowych
Przy tych pomiarach stosuje się zwykle mierniki cęgowe.
@@Slawek_EU07 owszem jak się ma. ja się z czasem dorobiłem ale wcześniej musiał mi starczyć bocznik za kilka zł i zwykły miernik TRMS
Powiem dokładnie tak: to jest prosta sprawa :) Tak Pan o tym mówi jakby to było rocket-science a nie jest :D Brakuje za to omówienia wpływu wpięcia amperomierza na badany obwód (rozkład napięc) bo to jest faktycznie "haczyk".
Kiedyś - tak, dziś - nie. Przy oporności bocznika 1 miliom to nie jest juz haczyk. Pozostaje "dobry Kelvin" - omówiłem to tu: piotr-gorecki.pl/q018
Dziękuje i Pozdrawiam 😃
Klasyczny miliwoltomierz do 200mV na ICL7106 można w bardzo prosty sposób podłączyć do bocznika 10mΩ i już ma się zakres do 20A, bez przeliczeń a tylko przecinek wystarczy przesunąć. Chcąc mierzyć do 200A trzeba mieć już 1mΩ. Sprawa załatwiona. Bocznik do 200A dający przy tym 60mV klasy 0.2 można już kupić za niecałe 220 zł. To jak splunąć.
Świetnie omówiony temat.
Ale fajnie to tłumaczysz :)
Odcinek przypomina mi lekcję podstaw elektroniki i elektrotechniki (PEE). Natura dąży do uproszczenia. Komplikowanie sobie życia bocznikami jest nienaturalne. Za 250 zł można mieć miernik cęgowy o dobrej dokładności.
Super odcinek! Pozdrawiam!
Bardzo dobrze się Pana słucha, niby proste a jednak skomplikowane. Ja rezystorem pomiarowym dogrzewam VFO i mieszacz radiowy, może coś o pomiarach w.cz?
Fajnie opowiedziane 👊👍
Super Pan tłumaczy!
Coś na poprawę humoru
Dzisiaj zrobiłem następujący numer, codziennie przez cały tydzień jeździłem na rehabilitację do innego miasta autopstopem, z uwagi na wysokie ceny biletów i ogólnie paliwa, nie wsiadłem dzisiaj do autobusu, czekałem żeby się z kimś zabrać, po 5 minutach zatrzymała się karetka pogotowia, po drodze wyprzedziliśmy autobus, ja wysiadłem na przystanku z karetki a za nami zatrzymał się autobus. 🤣🤣🤣
Brakło mi opisu często wykorzystywanej w energetyce cewki Rogowskiego. To jest ciekawy sposób pomiaru prądu.
Artykuł i film sa odpowiedzią na pytanie widza z komentarza poprzedniego filmu. Być możę omówię też przekładniki zwykłe i hallotronowe. A cewki Rogowskiego hobbyści praktycznie nie używają. Pozdrawiam
Niby proste a to temat ,rzeka'.Pozdrawiam😊
Największe boczniki jakie używałem to 2,5kA 60mV, w siłowni DC o mocy maksymalnej 150kW.
Jak dokładnie mogę "skonsumaować" ten artykuł? Zostać patronem kanału ? Czy czasopismo gdzieś można kupić?
Akurat ten artykuł ukaże się w numerze lipcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę. Ale już od początku czerwca dostęp do niego będą miec Patroni z progów 20zł+ , bo miesiąc wcześniej mają dostęp do wstępnej wersji każdego numeru. Szczegóły piotr-gorecki.pl/ i na Patronite: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike Pozdrawiam
Genialny kanał 🙂
Jaki multimetr i zasilacz laboratoryjny 10A by pan polecił? bawię się tymi tematami trochę hobbystycznie i szukam czegoś z niskiej/średniej półki ale wartego kupienia. dodam że obecnie mój multimetr to UNI-T UT33C+.
Zdecydowanie: piotr-gorecki.pl/m031 Dobra cena w toya24.pl pozdrawiam
Mam pytanko, kupiłem niedawno kompresor olejowy z silnikiem 2,2kW i wybija przy rozruchu eskę B16 w garażu. Przy kolejnej próbie odpalenia już idzie. Czy pomoże wymiana eski na C16? Jest to bezpieczne? Dodam że instalacja jest w nowym domu (2019), musiałbym sprawdzić na jakich przewodach.
Nie jestem elektrykiem, ale jeśli przeciążenie nie jest duże, to wymiana na powolniejszy C16 powinna pomóc. Gorzej prz dużych toroidach - wtedy trzeba zastosować jakiś softstart. Pozdrawiam
Napięcie z bocznika można wzmocnić używając wzmacniacza OP07.
MAX4238 jest chyba lepszy.
@@daro0352 Ale on jest dostępny w wersji tylko SMD i jest droższy.
@@Slawek_EU07 Ale dobrze by się sprawdził w pomiarach napięć DC z bardzo małych rezystancji, bo widziałem tu na YT realizację mikrowoltomierza DC i całkiem dobrze to działało. Tu chodzi o bardzo niskie napięcie niezrównoważenia i jego dryft. Drugim ciekawym układem jest AD620, tylko on jest chyba od 100uV i nawet są gotowe moduły.
Jako wstęp do pomiarów prądów DC to może być ale i tak temat tylko "liźnięty"- nijak bym pomiaru prądu zwarciowego na defektoskopie magnetycznym nie wykonał. Czas narostu impulsu ok. 1-2 milisekundy, wartość pradu od 1200A w szczycie do plateu 800-750 A przez 20 milisekund. Handheldem o trzech pomiarach na sekundę, to ja tego nie zrobię, nawet takim wypasionym jak Pan zaprezentował-nawet takim o rozdzielczości 1mikroVolta. To nie zarzut, to realia produkcyjne.
Pomiary prądów AC to dopiero gra w rosyjską ruletkę.
Trochę się pośmiałem poprzednio jak dr.Piotr B. "ujarzmiał zakłócenia pomiarowe statystyką" sam generując je skutecznie machając "łapkami"przy przewodach pomiarowych...ech ci współcześni "docenci". "Bo dobry Bóg już zrobił co mógł, a teraz potrzeba fachowca..."
Wykorzystywany multimetr AN870 o rozdzielczości 1 mikrowolta kosztuje 100...130zł, zaleznie od miejsca zakupu. To znakomity przyrząd, ale dla amatorów "niskopradowych" - piotr-gorecki.pl/m031-aneng-an870-najlepszy-multimetr-dla-hobbysty/ i dwa kolejne artykuły. Ma co prawda w obwodzie amperomierza 2 ceramiczne bezpieczniki 30mm i wszystko wskazuje, że też certyfikat CAT (co dziwi). Ale zakres amperomierza 20A jest niedopracowany - "płynie". Prawdopodobnie z powodu grzania dość długiej ścieżki na płytce. Natomiast woltomierz i miliwoltomierz sa dobre, tylko oczywiście powolne. Pozdrawiam
Pomiar prądu trudny? Pomiar rezystancji zwłaszcza małych (poniżej 1R) i dużych (ponad 1M) jest łatwy?
Ale do kogo ty synek startujesz? Wiesz z kim tańczysz? Czep się tramwaju. Tematy są omawiane po kolei, osobno. Nie, pomiary rezystancji małych i dużych nie są łatwe. Ale teraz (w tym filmie) jest mowa o natężeniu. Więc o co ci chodzi? Chciałeś zabłysnąć, ale nie wyszło.
@@GrandePunto8V jaki klakier :)
Ciekawy materiał ale pomiar prądu w dzisiejszych czasach jest bardzo prosty i bezpieczny. Każdy multimetr ma zakres 10 lub 20A, a mierniki cęgowe mają dokładność pomiaru pojedynczych procentów dla dużych prądów, rzędu setek amperów. Dodatkowo z materiału wynika, że prawo Ohma wciąż obowiązuje. A moi widzowie donoszą mi że według Pana prawo Ohma nie obowiązuje (filmy dla patronów?). Nie mam dostępu do tych filmów ale jest to trochę niepokojące dlatego chciałem zapytać jak to jest z tym prawem Ohma?
Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 I to jest najwłaściwsza odpowiedź.
A bo robi zamieszanie, pojęcie przewodników tak zwanych nieomowych. Zamieszczane w internetach i literaturze.
I większość tych ręcznych multimetrów z zakresem 20A po 15 sekundach zaczyna śmierdzieć bo im się bocznik wewnątrz obudowy nagrzewa powyżej 120 stopni, o płynięciu wskazań nie wspominając. Proszę zwracać uwagę na wykrzyknik w trójkąciku i opis zaraz pod nim o zleceniu odczekania 15 minut na ostygnięcie przed kolejnym pomiarem. To nie mierniki przemysłowe/tablicowe do pomiaru ciągłego.
To nie jest odkrywanie ameryki, że ogólnie prawo Ohma nie obozwiązuje dla elementów nieliniowych. A nawet dla nich w konkretnym punkcie pracy obowiązuje. Więc nie wiem co chodzi. Chyba żeby nabić więcej subskrybentów płacących za czasopismo.
Co do 4 punktów dla SMD, to większość producentów daje przykładowe rysunki PCB, które mogą wydawać się dziwne. Są też rezystory 4 punktowe!
Czy prądu nie mierzymy bezpośrednio? Kiedyś raczej napięcia nie mierzyło się bezpośrednio.
Kiedyś tak wychylenie wskazówki miernika było proporcjonalne do prądu (przynajmniej w miernikach magnetoelektrycznych)
first :)
Takich właśnie komentarzy tutaj NIE potrzeba. Ludzie mało inteligentni - jak właśnie ty - nie powinni tu nic pisać
@@robertos3712 to Cie zaskoczę, mam MCs biochem i PhD w cyber sec, forensics and cryptgraphy , a jak bym Ci powiedział w czym pracowałem to krzyknął byś : SPISEK! :). Trzeba miec tez troche poczucia humoru, ale zapomniałem, że pisze pod Polskim filmem, a w PL to wiadomo jaki jest stan umysłu.
@@UnknownUnrecognized Polsce na pewno nie potrzeba emigrantów, co zza granicy tutaj krytykują, a uciekli za kasą/sławą, "wyższym standardem życia" itp. Wyjedzie taki i poucza z dystansu. Trzeba było zostać na miejscu i tutaj "naprawiać świat", zaczynając właśnie lokalnie.
Siedź sobie za granicą, rób karierę (=bądź sługusem korporacji/rządów) i nie wtrącaj się.
@@GrandePunto8V ale kto powiedział , że wyjechałem i nie wróciłem?Jeśli czyimś marzeniem było studiowanie w innym kraju w innym języku to co? Żle? jeśli ktoś otworzy np firme i rozwija się potem z kraju na kraj, i musi być w kraju X ileś tam czasu potem tu i tam bo tego wymaga praca i obowiązki, to co, źle? co wy macie coś nie tak? Jakie korporacje, czy rządów? o czym ty mowisz? czy waszą cechą narodowa jest to że wmawiacie komuś coś czego nie robił? co z wami jest nie tak? Btw moge sie wtracac i pisac co chce, no chyba ze teraz tam u was jakis fas... ja wiem, że nasz naród prawdy nie lubi i reaguje agresją, ale te dopowiadania to zostawcie sobie dla siebie sorry...
@@GrandePunto8V "Trzeba było zostać na miejscu i tutaj "naprawiać świat", zaczynając właśnie lokalnie." - sorki, ale w PL nie da sie nic naprawić, bo wy wierzycie w ustawiane wybory od 1989 roku.