Микола Хвильовий: романтик, якому вбили душу
HTML-код
- Опубликовано: 5 фев 2025
- Сорок третя відеорозповідь: "Микола Хвильовий: романтик, якому вбили душу".
Якщо Ви хочете допомогти розвитку RUclips-каналу:
Приватбанк - гривня - 4149 4993 4358 9212
Слухайте і вподобуйте, коментуйте і поширюйте - буду щиро вдячним!
Для пропозицій та співпраці: stepan_protziuk@ukr.net
Я в соціальних мережах:
Facebook: / stepan.protziuk
Instagram: / stepan.protziuk
#Письменники #Література #Процюк #Хвильовий #МиколаХвильовий #ХвильовийБіографія #яРомантика #Фітільов #ХвильовийАрабески #Вальдшнепи
Друзі, коментуйте під відеорозповіддю про Миколу Хвильового (може, з чимось незгодні), діліться враженнями! Розмова про цього письменника не може бути простою...
Один з найулюбленіших українських письменників 20 - го сторіччя❤
Я не знаю як мені так пощастило натрапити на ваш ютуб канал. Ви один із тих небагатьох людей, які справді цікаво розповідати про українських письменників.
Нещодавно я почав цікавитися українською класикою, і ваш канал це якійсь скарб для мене. Ви вмієте так затягувати, навіть не помічаєш як часто проходить і відео завершується.
Дякую Вам за такий якісний контент, бажаю Вам успіху й надалі і в житті, і в створенні відеороликів!! Ви справжній талант!!❤
Вдячний!
Дякуємо вам за вашу невтомну роботу. Дуже цікаво!
Ге жай Боже жити в часи революції- страшної, кривавої. Дякую, пане Степане
«Я до безумства люблю ніжних женщин з добрими, розумними очима, і я страшенно шкодую, що мені не судилося народитись таким шикарним, як леопард» )
💐
Дякую , цікаво. Дивилася фільм Будинок Слово. І от вирішила детальніше дізнатися про характери письменників. Складні особистості.... складний час...
Дякую!
Бажаю Вам довгого і здорового життя
Навзаєм!
Передивилася Вашу розповідь після перегляду фільма "Будинок слова"...дякую і ще раз дякую за весь Ваш творчий доробок, за всі розповіді про письменників, такі живі, як розповідь свідка..завжди цим у Вас захоплююся..
п. Вероніко, вдячний!
Дякуємо за вашу роботу.
Дякую!
Дякую за розповідь, пане Степане. Микола Хвильовий писав дуже потужно, а його світ це шлях України, суперечливий, та вразливий, своєю відвертістю.
Моя думка, що у підлітковому віці, коли вивчають Хвильового у школі, не до кінця осмислюють трагізму його творів. можливо свідомо. Адже пережити ці твори важко.
звісно, у школі його творів не варто вивчати
он упоминается в Романе Сад Гетсиманський как учитель Андрія духовный, захотелось послушать про реального
Дійсно:ми ще - но тільки відкриваємо завісу життя, творчості, душевних буревіїв М. Хвильового.
Пане Степане, вітання Вам з Нью-Йорку. Неймовірно цікаво розказуєте. Думаю, нам треба побільше наших фільмів. Про кожного з нашого поета, письменника. Ми мусимо про них знати і мати на вустах. Слава Україні!
Дякую. Героям слава!
Дякую, пане Степане. Дізналась багато нового, хоч і трагічного.
Дякую
Щиро дякую вам за цікаву розповідь! 🙏
Дякую.
А я закінчувала радянську школу, знала добре українську літературу, але таких імен навіть не згадувала вчителька: Багряний, Куліш, Курбас, Хвильовий і ін.😢😢
(...
Ваші розповіді як ковток свіжого повітря. Дякую
Дякую!
Дуже дякую! Завжди цікаво і приємно вас слухати.
Дякую!
З цікавістю дивлюсь ваші відео. На жаль, я погано знаю українську літературу, тому ваша інформація є цінною для мене. Дякую.
Дякую. Але навіть якби Ви її добре знали, то ця інформація була би не менш цінною)
Дякую за цікаву розповідь! Сумно...а ще сумніше стає від розуміння того, що тоді, творчим людям, які були здатні вести за собою інших людей( до речі як і зараз!) - ВБИВАЛИ ДУШІ, то зараз багато хто з таких творчих людей свої душі банально ПРОДАЮТЬ!...за ті ж самі 30 срібляків...не за ідею, не за країну, а за монети...
Дякую Вам пане Степане.
Дякую Вам!
Чудова лекція. Хотілось би від Вас почути детальніше про ненависть Хвильового до просвітництва
Дякую Вам! Подумаю над пропозицією)
Дякую, надзвичайно цікаво! Розвою Вам, пане Степане.
Дякую, пані Євгеніє!
Корисно та цікаво, дякую. Трішки зауважу - робіть все трішки динамічніше, іноді з жартами навіть.
Та він так і робить. Динаміки вистачає. І жарти бувають.
Дякую Вам за чудову лекцію!
Дякую Вам на добрім слові!
Дякую за Вашу роботу) Неймовірна інформація😍
щиро дякую! Ще читайте мої книжки. Пишіть мені у повідомлення на фб, якщо хочете з автографом!
Дякую! Пішов читати!
Дякую за Вашу працю, п.Степане!
Дякую
Круто, Степане Васильовичу! Круто.
Пам‘ятаю , як на уроці, коли ми знайомились з новелою, один учень вигукнув з відразою на обличчі: «Для чого ми це читаємо?» Настільки нікчемним та параноїдальним здався йому головний герой, який здійняв руку на свою матір. А я відчула, як дитина жахнулася від усвідомлення реальності цього абсурдного та тотального зла . Але якщо не вивчати у школі, то тоді сучасний українець так і не відкриє для себе світ Хвильового.
Нещодавно почула, як пан Ярослав Грицак аналізував настрої закордонної освітянської еліти, зокрема істориків, щодо війни в Україні. Він озвучив для мене шокуючу інформацію: багато хто сприймає українців, як зарізяк, антисемітів тощо. Такі собі нацики у вишиванках.
Ми говоримо про одвічні муки і страждання нашого народу, а добра частина кабінетної професури Заходу демонізує нас з вами.
Так, п. Тетяно, це складна і важлива проблема
Після вашої розповіді я перечитала біографію Миколи Хвильового. Його душа не винесла тортур. Його життя сповнене протиріч. Його більшовизм заставляв його відмовлятись від своїх пеконань.
А чи хтось вижив з того «розстріляного відродження»?
Найбiльш безглузде питання, яке тiльки можно уявити))))
Хвильовий і Тичина десь подібні, мені так здається. Обоє були зламані, тільки Хвильовий фізично, а Тичина духовно
Звісно, але і й Хвильовий був частково духовно зламаним, бо не пробував би накладати на себе руки у 1923 чи 1924 р....
У «Я (Романтика)» деякі вважають, що мати - це образ України.
І я серед них
Для чого твір "Я(Романтика)" вивчати в школі, якщо не кожен дорослий його може зрозуміти? І дітям не все можна сказати з того , що ви сказали і про письменника, і про сам твір. Дуже дякую за ваші розповіді.
Дякую Вам
Пам'ятаю, вперше читала це оповідання в старших класах 10 чи 11 клас, за шкільною програмою. Була надзвичайно вражена силою, трагізмом. Старшокласники - це вже досить дорослі і свідомі люди, вважаю, що їм треба таке давати в школі. Спасибі, пане Степане, за розповідь! Пішла перечитувати Хвильового
@@katerynaustynova8310 , дякую
Моя любов до Хвильового зародилась саме в школі, боюсь аби його не було в шкільній програмі бог його знає коли б я його для себе відкрила. До того ж Я(Романтика) один з небагатьох творів, який справді вражає школярів (пам'ятаю і по своєму класу, і з багатьма людьми вже в університеті з цього приводу спілкувалась, і якщо запитати то у всіх саме Я(Романтика) входить в топ книжок з програми української літератури).
А чому не можна дітям казати? А коли можна? Не в першому ж класі вивчають творчість Хвильового. А "Мойсея" Франка можна й треба?
Про Голодомор (за спогадами Аркадія Любченка). «Я ще раз скажу одну «єресь». Голод - явище свідомо організоване. Голод і розруха - хитрий маневр, щоб одним заходом упоратися з дуже небезпечною українською проблемою. Зрозумійте мене, будьте на частинку «єретиками». Колізія тільки починається. Ця сталінська п’ятирічка - тільки третій акт нашої драми. Два маємо ще попереду. Але чи вистачить на них навіть нашого залізного терпіння? Хтось напевне знайдеться відважний, хтось перший крикне: «Годі! Завісу!»
У трагедії України Хвильовий винен не менше за Винниченка чи іншим очільникам УНР.
Українська література - то не драма, то трагедія, то постійна смерть героя і постійне його оновлення, то вічні тортури Прометея, і сьогодення знає приклади вбивства українських літераторів, але і приклади народження нових, то чи не присутні ми при закінченні прометеєвої історії, коли він відірветься від скелі і заживе врешті-решт вільно, світлодарно, вічно.
Щиро віримо, що Він відірветься!
8:05 “революція обросла калом” 😂
Я був здивований, що такого складного, трагічного і неоднозначного письменника вивчають в школі. Так як ми свого часу вивчали Шевченка, Франка або Лесю Українку в совєтській школі, то краще було б їх зовсім не вивчати.
Цілком згоден з Вами.
до українських клясиків не можна зачислити більшість підсоветських письменників, а особли-
во Миколу Хвильового. Не можна заперечувати у нього наявности письменницького таланту, але твори його можуть мати лише роз-
кладницький вплив на українську молодь. Вони садистичні й пор-нографічні. Їх може студіювати лише дозріла людина, а особливо психіятр. Для останнього вони дають дійсно багатий матеріял. Крім того, Хвильовий до кінця свого життя залишився комуністом, себто прибічником системи, яка принесла стільки нещастя Україні і від якої наша Батьківщина не може нічого доброго чекати в май-бутньому. Нарешті, хоч прибічники Хвильового й виставляють його як борця за Україну, а насправді він таким не був. У початку революції він працював у ЧК і нещадно нищив тих, хто боровся за волю нашої Батьківщини. А в своїх творах дозволив собі те, чого не дозволяв жоден з українських письменників і журналістів: найганебнішим способом образив найбільшого українського поета і на-
шого духовного вождя Шевченка. Тому твори Хвильового, будучи
шкідливими через свій порнографізм і садизм, не менш шкідливі і з огляду патріотичного виховання нашої молоді.
Проф. Г.Ващенко
А який характер у пана Процюка… адже він теж письменник
Мій характер, кажуть, непростий)
В тому плані, що може когось помилували?
Так, наприклад, Володимир Сосюра, Петро Панч, Микола Бажан і т.д Всюди бупа заплачена важка ціна. Просто так не милували нікого.
@@Stepan_Protsiuk
Дякую Вам! Я вже передивилась на Ютубі десь половину Ваших розповідей. Дуже пізнавальні. А оце купила недавно Вашу книжку «Гіркий світ, солодкий світ».
@@ВалентинаСергиенко-е1ч , читайте ще інші мої книжки. Пишіть, фейсбучні реквізити під кожним відео. Маю зараз нові романи свої про Івана Франка і Григора Тютюнника.
Мені здасться, що твір "Солонський Яр" потрібно ввести до шкільної програми, а не "Я (Романтика) '
може, і так
Я розумію, пане Степане, що ви знаєте більше за мене, але чомусь все-таки більшість дослідників уникають оцього пункту "чекіст"! Це ж перекреслює всю його роботу майже. Ну твори так, гарні, але ж воно зовсім не таке романтичне все. В 17 навбивав українців, далі чекіст. "геть від України" пише чекіст, це якось навіть не клеїться. Максимум, радянська Україна. Потім в 32-33 побачив, що ідея себе не витримала, а людей навбивав сотні! Це ж Юда. Звичайний Юда. Ми ж не кажемо, що Юда герой, бо не витримав. Я, чесно кажучи, накладаю письменника на біографію. Тому що, можливо, цей Хвильовий убив сотні таких геніїв або й кращих!
От навіть його вчать у школі! І я не кричу лозунги "Геть від Хвильового!" Але лити правильне світло. Даруйте, в той час були Маланюк і Лозов'яга! А це значно кращі приклади громадянськості.
Навіть мотив "Я(Романтика)". Не може бути чекіст людиною. Чекіст--це чекіст. І він завжди чинить лише зло. Він стоїть поруч зла й нічого не робить!
@@tarastkalych2958. 1. можливо, я випустив півд час запису з голови (дуже багато роботи виконую) коментар, що Хвильовий як чекіст-це не доведено .2. Найважливіше-дивіться усі мої відео, в тім числі про Маланюка, каральну психіатрію, русифікацію, читайте мої антитоталітарні романи і т. д.3. Окрім того, я син політв'язня. Здається все.
@@Stepan_Protsiuk нещодавно знайшов ваш канал, проти вас нічого не маю. Взагалі за саме явище вивчення Хвильового взагалі мав на увазі.
@@Stepan_Protsiuk і так, канал і романи чудові!
Чому ж так складається, що наші письменники, інтелігенція загалом, політично недалекоглядні? Важко уявити собі московського прозаїка чи поета прихильником, наприклад, англійського лейборизму, а українські - чиїми тільки адептами не були... Що це? Брак освіти, рабська ментальність?
...Сталін стежив за українськими письменниками..., цікаво, чи теперішні владці стежать?
Думаю, деякі особливості ментальності -по-перше. А також бідність матеріальна, неналежна запотребованість і .т. д.
Чому у Миколи Хвильового ментальне протистояння з батьком, а в повісті "Я(Романтика)" герой вбиває матір, а не батька (останнього там взагалі немає...)?
По-перше, це алегорична сцена-ще невідомо, чи він вбиває її .По-друге, часто психопати(як-от герой Хвильового) нищать найдорожче у пориві волі до смерті...
замість застрелитись самому ,він розстріляв свою матір.. нехай ,розстріляні попередньо люди:чоловіки ,що падали на коліна,жінки які молили не сиротити трьох дітей-то величина .значенням якої можна знехтувать полум'яному новоявленому Сен-Жюсту,але розстріл черниць серед яких (зненацька так ,да) його мати- то лютий хорор.. це такий -собі викидень Пол-Пота ,найогиднішого уособлення марксизму , закономірного апофеозу всього філософсько-світоглядного вчення. так ,марксизм це не Ленін,не Сталін .навіть не Каутський. не соціал-демократи нинішньої Австрії та Швеції, квітесенція марксизму Пол-Пот .. це як не розбавлений ,чистий кокаїн.. і от я читаю новеллу .в якій недоколиханий Сен-Жюст розстрілює свою матір.. все.далі можна припинити. не треба більш нічого.. я щиро втішений ,що у Хвильового вистачило духу натиснути спусковий гачок. ..
По-своєму Ви маєте рацію, але матір розстрілює його герой.Хвильовий ніколи не розстрілював своєї матері.Та й у новелі цей розстріл я прочитую як розстріл залишків доброго у душі головного героя.