@@karlos3501 Pro mě to jsou obojí totalitní režimy. Tomu Stalinovy bych ustřelil jen hlavu, aby se tam dala montovat jiná podle aktuální politické srandy. Třeba hlava koňská, Trumpa, Putina, Merkel, papež... :D
Víte, ať tam klidně stojí, je to součást naší historie, jen bychom měli věc vnímat i z druhé strany. Sloup byl postaven jako součást rekatolizace českých zemí, jako symbol dobytí vzbouřenecké provincie. Více zde v textu dvaceti (!) kunsthistoriků z Univerzit Karlovy a Masarykovy: facebook.com/UDU.AVCR/posts/2678258708963016/
Také děkuji za odkaz. Zaznívá tam řada důležitých argumentů a jsou tam podepsány i přední osobnosti, ale právě proto mě zaráží, že tam jsou některá neobjektivní či zavádějící tvrzení. Začíná to u popisu umístění, který je uveden větou, že umístění sloupu nebylo rozhodně vybráno náhodou. Následuje vylíčení toho, proč si Habsburk vybral zrovna to náměstí a jaký to mělo obrovský symbolický význam. Ale nebyl by ten sloup postaven právě tam, i kdyby ho stavěl kdokoliv jiný a měl symbolizovat cokoliv jiného? To, že takový sloup bude stát na náměstí, je jasné, jinde se nestavěly. A Staroměstské bylo tím jednoznačně nejvýznamnějším v celých českých zemích. Takže náhodné to umístění jistě nebylo, ale bylo by naprosto logické, i kdyby žádný z těch uváděných důvodů neexistoval. Součástí líčení o důvodech umístění na Staroměstském náměstí je tvrzení, že Habsburkové od 16. století systematicky omezovali autoritu města. To je sice pravda, ale vyznívá to, jako by se před Habsburky žádné omezování nekonalo a až zlý Habsburk s tím začal a tím sloupem to potvrdil. Značný úpadek autority měst však přinesla již doba Jagellonská. V rámci stavovských bojů té doby byly pravomoci měst výrazně sníženy (např. omezení jejich účasti na zemském sněmu) a přesídlení Jagellonců do Budína bylo pro postavení Prahy jakožto hlavního města též podstatnou skutečností, protože již tehdy přestala být sídlem panovníka. Habsburkové ve snižování autority pouze pokračovali, třebaže např. rok 1547 byl dost výrazným skokem. Dále se tam píše, že sloup nemůže fungovat jako deklarace ekumenického smíření mezi církvemi, což je podloženo výkladem zobrazených symbolů. Ale nikdo snad netvrdí, že mariánský sloup může svojí symbolikou fungovat jako usmíření mezi katolíky a protestanty. To je u mariánského sloupu nesmysl už z principu. To smíření je podle mě viděno spíš v obnovení čistě katolické památky po tom, co u nás byly dějiny dosud vykládány silně protikatolicky, tedy jakési "vzetí katolíků na milost". To, jestli kopie barokní památky v případě, kdy není možné ji udělat 100% věrnou, nemá smysl, je asi věc názoru. Ale označovat tvrzení, že zde jde o úctu k barokní památce, jako liché a nepravdivé, a nový sloup označovat jako banální aktrakci, mi přijde dost přes čáru.
Mezi podepsanými jsou památkářští puristé jako Vít Vlnas, kterým odpor k obnovenému mariánskému sloupu nelze vyčítat. Pak jsou tam ovšem i pohrobci dob ne zas tak dávno minulých, které proti sloupu ženou velmi ideologické důvody.
Naštěstí je tu pořád docela velká šance, že se sloup podaří obnovit. Proti je jen pár hlasitých jednotlivců. Pražští radní ale zřejmě nechtějí rozdmýchávat kontroverze...
Už je to částečně pokryto ve videu Středoevropská císařství. Video obecně o Rakousku zatím nechystám, ale budou podrobnější videa o různých důležitých kapitolách z rakouských dějin 19. století.
Jedna v tomto kontextu malá chyba: katolická Francie stála skoro po celou dobu svého angažmá v třicetileté válce na straně protestantů. Navíc v roce 1632 po bitvě u Lützenu, kde umírá švédský král Gustav II. Adolf, je švédská pozice ve válce oslabena a od roku 1635 přebírá vedoucí roli "proti-habsburské" aliance prakticky France.
No nic, opakování konspiračních teorií jako například že to byl "rozvášněný dav". Víte vůbec o tom, že byl sloup takto improvizovaně proto, že politické vedení země rozhodlo o jeho odstranění, ale přílš dlouho otálelo s nějakými dalším kroky. Víte že neexistuje jediný doklad, že by tvrzení o snaze zničit sochy na Karlově mostě mělo nějaký skutečný základ? To je vzhledem k tvrzení o zásahu armády hodně podezřelé. Vlastně můžeme říci, že jde o mýtus vzniklý až později v katolickém prostředí.
Rozvášněný dav a konspirace. Těžko si představit něco vzdálenějšího, ale chápu, jak to myslíte. Ke snaze ničit sochy na Karlově mostě doklady existují, zmiňuje ji třeba Národní politika z 4. listopadu 1918 (den po svržení sloupu, www.digitalniknihovna.cz/vkol/view/uuid:240eec60-6920-11dc-9d35-000d606f5dc6?page=uuid:2bb42b10-6920-11dc-a628-000d606f5dc6). K zásahu armády došlo na pokyn poslance národního shromáždění Františka Soukupa. Primární prameny jsem sice nedohledal, běžně se však o něm píše v historické literatuře (na wikipedii pod heslem Mariánský sloup je několik odkazů). Naopak jsem nic neslyšel o tom, že by o odstranění sloupu rozhodlo politické vedení země. Vím, že o něm na konci 19. století uvažovala městská samospráva. Důvodem bylo stáří a havarijní stav sloupu. Z podobného důvodu ve stejné době padla většina původní zástavby Josefova...
@@HrdinaodSolferina Fakt? A když už se na to odvoláváte, přečetl jste to vůbec? Ona totiž zpráva v Národní politice je jaksi s vaším tvrzením v rozporu.
@@HrdinaodSolferina Je to na straně 3 dole a říká se tam, že v průvodu z Bílé hory existovaly takové návrhy. Tak jemně by se to jistě nepsalo, kdybý proti lidem toužícím svrhávat sochy z mostu musela zasahovat armáda.
@@PetrTomek na počest vítězství u Bílé hory byl postaven sloup v Mnichově a asi i ve Vídni. Použitá ikonografie, zejména anděl zápasící s hadem byl namířen proti reformaci. Imaculata je prvek čistě potridentský a rekatolizační. Na sloupu bylo jméno panovníka a ke sloupu se konala v předvečer výročí Bílé hory procesí, ale až později. Sloup v podstatě budí podobné emoce jako Koněv, který ale nezobrazuje náboženský symbol. Také jde o pomník osvoboditeli a také byl postaven v době náboženské nesvobody.
Už jsem se bál, že Hrdina někde padl. Díky za pěkné, věcné a srozumitelné video! :)
Děkuji. Příště budu méně slibovat a více pracovat na dalších videích...
Tak dnes konečně obnoven =)
🥳
Děkuji za ,váš úžasný přednes i za koment historie .
Moc děkuji. Velmi by mi pomohlo, kdybyste videa sdílel mezi svými známými😉
Děkuji za tento počin!
Děkuji, je to mé srdcové téma. Asi jako u většiny videí.
Děkuji za vaše dílo Rutuňk proti Antikristu. A proč jste utekl z Čech?
strašně se mi libí jak vždycky všechno rozmlátíme to my umíme
Ano, hlavně v pohraničí je spousta zbytečně zničených památek....
Byl to symbol poroby papeženeckou Vídní
Jj, škoda toho Stalina na Letné. Dneska by tam byly zástupy turistů, ale taky to byl symbol cizí politiky.
@@sellenen1 Chceš srovnávat Stalina s Mariánským sloupem?
@@karlos3501 Pro mě to jsou obojí totalitní režimy. Tomu Stalinovy bych ustřelil jen hlavu, aby se tam dala montovat jiná podle aktuální politické srandy. Třeba hlava koňská, Trumpa, Putina, Merkel, papež... :D
Sa mi sníva že ste vydal video :D
Jee ahoj
@@generalaxiik3559 ooof
Super video ! 👍
Děkuji. Pomohlo by mi, kdybyste ho sdílel mezi svými známými.😉
Já nemám zhola nic proti znovuvztyčování krásných památek. Mám ovšem dosti námitek proti pochybným replikám z železobetonu...
Také by se mi více líbilo, kdyby základy byly zděné jako u původního sloupu. Pod díly z pískovce to ale naštěstí nebude vidět.
Víte, ať tam klidně stojí, je to součást naší historie, jen bychom měli věc vnímat i z druhé strany. Sloup byl postaven jako součást rekatolizace českých zemí, jako symbol dobytí vzbouřenecké provincie. Více zde v textu dvaceti (!) kunsthistoriků z Univerzit Karlovy a Masarykovy: facebook.com/UDU.AVCR/posts/2678258708963016/
Lze tedy tvrdit, že toto video poskytuje zavádějící informace. Díky za odkaz.
Také děkuji za odkaz. Zaznívá tam řada důležitých argumentů a jsou tam podepsány i přední osobnosti, ale právě proto mě zaráží, že tam jsou některá neobjektivní či zavádějící tvrzení.
Začíná to u popisu umístění, který je uveden větou, že umístění sloupu nebylo rozhodně vybráno náhodou. Následuje vylíčení toho, proč si Habsburk vybral zrovna to náměstí a jaký to mělo obrovský symbolický význam. Ale nebyl by ten sloup postaven právě tam, i kdyby ho stavěl kdokoliv jiný a měl symbolizovat cokoliv jiného? To, že takový sloup bude stát na náměstí, je jasné, jinde se nestavěly. A Staroměstské bylo tím jednoznačně nejvýznamnějším v celých českých zemích. Takže náhodné to umístění jistě nebylo, ale bylo by naprosto logické, i kdyby žádný z těch uváděných důvodů neexistoval.
Součástí líčení o důvodech umístění na Staroměstském náměstí je tvrzení, že Habsburkové od 16. století systematicky omezovali autoritu města. To je sice pravda, ale vyznívá to, jako by se před Habsburky žádné omezování nekonalo a až zlý Habsburk s tím začal a tím sloupem to potvrdil. Značný úpadek autority měst však přinesla již doba Jagellonská. V rámci stavovských bojů té doby byly pravomoci měst výrazně sníženy (např. omezení jejich účasti na zemském sněmu) a přesídlení Jagellonců do Budína bylo pro postavení Prahy jakožto hlavního města též podstatnou skutečností, protože již tehdy přestala být sídlem panovníka. Habsburkové ve snižování autority pouze pokračovali, třebaže např. rok 1547 byl dost výrazným skokem.
Dále se tam píše, že sloup nemůže fungovat jako deklarace ekumenického smíření mezi církvemi, což je podloženo výkladem zobrazených symbolů. Ale nikdo snad netvrdí, že mariánský sloup může svojí symbolikou fungovat jako usmíření mezi katolíky a protestanty. To je u mariánského sloupu nesmysl už z principu. To smíření je podle mě viděno spíš v obnovení čistě katolické památky po tom, co u nás byly dějiny dosud vykládány silně protikatolicky, tedy jakési "vzetí katolíků na milost".
To, jestli kopie barokní památky v případě, kdy není možné ji udělat 100% věrnou, nemá smysl, je asi věc názoru. Ale označovat tvrzení, že zde jde o úctu k barokní památce, jako liché a nepravdivé, a nový sloup označovat jako banální aktrakci, mi přijde dost přes čáru.
Mezi podepsanými jsou památkářští puristé jako Vít Vlnas, kterým odpor k obnovenému mariánskému sloupu nelze vyčítat. Pak jsou tam ovšem i pohrobci dob ne zas tak dávno minulých, které proti sloupu ženou velmi ideologické důvody.
Az sa divim, preco nie je spomenuta MILADA HORAKOVA ktora sa velmi aktivne podielala na zvaleni Marianskeho stlpu???
Jak konkrétně se na něm v té době 16letá Milada Horáková aktivně podílela?
@@dejiny Tahala za provaz.
Je škoda že kvůli naší ignoraci byla zničena a nyní sabotována taková pěkná a myslím si že i důležitá památka.
Naštěstí je tu pořád docela velká šance, že se sloup podaří obnovit. Proti je jen pár hlasitých jednotlivců. Pražští radní ale zřejmě nechtějí rozdmýchávat kontroverze...
Máš v plánu udělat nějaké informativní video o korunním princi Rudolfovi?
Zatím asi spíše ne, promiň. O jeho místě v nástupnictví na český trůn se ale zmiňuji ve videu Panovníci českých zemí 2.
Dobrý den, potřeboval bych se Vás na něco zeptat.
Včera se konečně začal stavět Mariánský sloup! 18.Února 2020
Byl jsem se tam podívat. Mám z toho obrovskou radost.
Jednou ho zase strhou.
Bude někdy video o Rakouském císařství a jeho nástupnickém státě Rakousko-Uhersko ?
Už je to částečně pokryto ve videu Středoevropská císařství. Video obecně o Rakousku zatím nechystám, ale budou podrobnější videa o různých důležitých kapitolách z rakouských dějin 19. století.
Souhlasím o znovuvybudování, zároveň však chápu ty, kteří se proti tomu staví.
Jsem 900 odběrarel
Děkuji a vítej.
Potupa Českého národa, naprosto šílená, hanba kolaborantům
Uz tam je...
někdo upaluje a popravuje, jiný ničí modly...
viz.21.českých pánů...Budou vám na to srát mouchy jak na císařpána😂
Jedna v tomto kontextu malá chyba: katolická Francie stála skoro po celou dobu svého angažmá v třicetileté válce na straně protestantů. Navíc v roce 1632 po bitvě u Lützenu, kde umírá švédský král Gustav II. Adolf, je švédská pozice ve válce oslabena a od roku 1635 přebírá vedoucí roli "proti-habsburské" aliance prakticky France.
Překroucení historie ve vašem podání je odstudné. Tendenční video z dílny podporovatele výstavby této napodobeniny.
BRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!
No nic, opakování konspiračních teorií jako například že to byl "rozvášněný dav". Víte vůbec o tom, že byl sloup takto improvizovaně proto, že politické vedení země rozhodlo o jeho odstranění, ale přílš dlouho otálelo s nějakými dalším kroky. Víte že neexistuje jediný doklad, že by tvrzení o snaze zničit sochy na Karlově mostě mělo nějaký skutečný základ? To je vzhledem k tvrzení o zásahu armády hodně podezřelé. Vlastně můžeme říci, že jde o mýtus vzniklý až později v katolickém prostředí.
Rozvášněný dav a konspirace. Těžko si představit něco vzdálenějšího, ale chápu, jak to myslíte.
Ke snaze ničit sochy na Karlově mostě doklady existují, zmiňuje ji třeba Národní politika z 4. listopadu 1918 (den po svržení sloupu, www.digitalniknihovna.cz/vkol/view/uuid:240eec60-6920-11dc-9d35-000d606f5dc6?page=uuid:2bb42b10-6920-11dc-a628-000d606f5dc6). K zásahu armády došlo na pokyn poslance národního shromáždění Františka Soukupa. Primární prameny jsem sice nedohledal, běžně se však o něm píše v historické literatuře (na wikipedii pod heslem Mariánský sloup je několik odkazů).
Naopak jsem nic neslyšel o tom, že by o odstranění sloupu rozhodlo politické vedení země. Vím, že o něm na konci 19. století uvažovala městská samospráva. Důvodem bylo stáří a havarijní stav sloupu. Z podobného důvodu ve stejné době padla většina původní zástavby Josefova...
@@HrdinaodSolferina Fakt? A když už se na to odvoláváte, přečetl jste to vůbec? Ona totiž zpráva v Národní politice je jaksi s vaším tvrzením v rozporu.
@@HrdinaodSolferina Je to na straně 3 dole a říká se tam, že v průvodu z Bílé hory existovaly takové návrhy. Tak jemně by se to jistě nepsalo, kdybý proti lidem toužícím svrhávat sochy z mostu musela zasahovat armáda.
@@PetrTomek na počest vítězství u Bílé hory byl postaven sloup v Mnichově a asi i ve Vídni. Použitá ikonografie, zejména anděl zápasící s hadem byl namířen proti reformaci. Imaculata je prvek čistě potridentský a rekatolizační. Na sloupu bylo jméno panovníka a ke sloupu se konala v předvečer výročí Bílé hory procesí, ale až později. Sloup v podstatě budí podobné emoce jako Koněv, který ale nezobrazuje náboženský symbol. Také jde o pomník osvoboditeli a také byl postaven v době náboženské nesvobody.
Já jsem proti!
To je ti houby platný.
O jednu blbost hyzdící Prahu více
Jestli tu někoho zajímají detaily o znovuobnovení Mariánského sloupu, tak doporučuji kanál badatele.net.
Srdina od Solferina by si zasloužil větší publikum :c
Ten co prochlastal i svou mrtvolu?:D
Marek Hlaváč what???!!!
@@emperoroftheczechempire8561 no upsal se věřiteli a ten ho nechal pohřbít kde chtěl😂.Vy rakušáčtí kašpaři😂Stejně na Mocnáře sraly mouchy😂
@@marekhlavac1536
Blbecku
@@miroslavandrle8158 ,ale je to pravda byl to ožrala co prochlastal svou mrtvolu tak ho nemohli zakopat ve Vídni😂😂😂