Extra materiał. Jesteś pierwszym na polskim YT który tak ładnie i treściwie opowiada n.t.t. Prosimy więcej. Jako osoba z branży widzę dobre i profesjonalne podejście do tematu. Popieram takie filmiki w zakresie ciekawostek i edukacji. Pozdro z N! Katowice;)
Odnosząc się do różńych rru na wieży, robilismy w zeszłym i cały ten rok tak zwane SWAPY, czyli na istniejącej stacji z osprzętem i szafą huawei, montowalismy sprzęt i szafę ericsson i w nocy następowało przepięcie anten pod nowe RRU i właśnie zostawialiśym rru huawei 900 MHz.
Stacje bazowe telefonii komórkowej, takie jak ta należąca do sieci Play w Dołujach, są kluczowymi elementami infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającymi łączność mobilną na danym obszarze. Stacja bazowa w Dołujach obsługuje połączenia głosowe oraz transmisję danych dla użytkowników sieci Play w okolicy. **Budowa stacji bazowej obejmuje:** - **Wieżę lub maszt:** Konstrukcja, na której montowane są anteny nadawczo-odbiorcze. - **Anteny:** Odpowiedzialne za komunikację z urządzeniami mobilnymi użytkowników. - **Urządzenia nadawczo-odbiorcze:** Sprzęt zapewniający transmisję sygnału między stacją a siecią operatora. - **Zasilanie:** Systemy zapewniające nieprzerwaną pracę stacji, często wyposażone w zasilanie awaryjne. Operatorzy, tacy jak Play, regularnie inwestują w rozbudowę swojej infrastruktury, aby zwiększyć zasięg i jakość usług. Przykładem może być uruchomienie 12-tysięcznej stacji bazowej przez Play na warszawskiej Białołęce. Dla osób zainteresowanych szczegółami dotyczącymi stacji bazowej Play w Dołujach, dostępny jest film na RUclips, który przedstawia tę konkretną instalację.
Mialem telefon w sieci Play jako jeden uzytkownik w domu i dzialal wzglednie , niedawno dobralem 2 telefon wraz z routerem i internetem mobilnym i od tamtego czasu na telefonach w takie dni jak niedziela nie moge osiagnac predkosci 1mb , a gdy wlacze wi fi z routera to jest ok. Kombinuje ustawieniami w telefonie ,ale to jakis dramat ...
Swietny material. A jak takie wieze testuja, czy w czasie tych testow telefony korzystaja z tego nadajnika czy ktos lata w kolo z jakims uprawnionym i patrzy. Czy testy sa na pelnej mocy czy sladowej? ile czasu uruchamiaja? kurcze ciekawe to!
Brawo! Super materiał. Może byś mógł w jakiś prosty sposób, jak działają technologie, np. LTE w ramach powiedzmy 4G. Albo jak działa WCDMA, w ramach 3G. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem. Trochę razi mnie to PLAY. Może warto byłoby dodać, że operator sieci PLAY albo zamiennie P4 (czyli właśnie operator sieci "fioletowej" sieci).
Podobnie zresztą z Plusem. Wiem, że tak jest prościej. Ale, jak ma być mega profesjonalnie, to można byłoby wspomnieć o Polkomtelu - operatorze "zielonej" sieci 😉
Moduły Ericsson RRU, RAN (dawniej DU) oraz anteny są produkowane w Polsce. Moduły cyfrowe, czyli te w szafach, które stoją na ziemi naprawiam już od 8 lat na poziomie płyt PCB :)
to co jest zainstalowane E/// to najnowszy sprzęt jaki jest dostępny dla bts - pod tym względem Polska miażdży zachodnie kraje EU - u nas to działa komercyjnie, proszę nie przyrównywać Szwecji czy Japonii i sprzętu, który tam dopiero jest testowany. RRU: RadioUnit 3x4480, 6x2217, 6x2220. Szafa: Enclosure 6130 + B154.
Mieszkam w lesie mam Ruter huawei b525s-23a oraz antene Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 . Tak od roku czesto wieczorami internet zwalnia że strony nie można otowrzyć. Rano 17Mb/s zawsze jest . Czy jest możliwość na żywo sprawdzenia czy BTS jest obciążony? Czy zmiana na antenę MIKROTIK ROUTERBOARD LHGG LTE6 poprawiła by sygnał tak żeby jaki kolwiek internet był?
Świetny materiał ! Tyle szczegółów ! Mam pytanie odnośnie tych okrągłych anten radiolinii. Z Twojego filmu wynika, że radiolinie nie mają połączenia z telefonem komórkowym. Czyli służą do...połączenia BTSa z innym BTSem...? Jeśli tak to każda taka wieża powinna mieć przynajmniej jedną radiolinię - a nie zawsze tak jest ! Z drugiej strony widziałem też maszt na którym było kilka radiolinii - ale bez anten sektorowych. To jaka jest rola takich masztów? Pozdrawiam
Nie musi być radiolinii, bo stacja bazowa może być podłączona światłowodem (bardzo powszechne w miastach). Jak nie ma anten sektorowych to jakiś punkt jest po prostu węzłem sieci, gdzie najpewniej doprowadzono światłowód, a następnie radioliniami są podpięte stacje bazowe i często klienci firmowi na internet i transmisję danych.
Czy idzie w jakiś sposób operatora kopnąć w dupę aby emiter zasięgu/internetu dołożył na takiej wieży? Mam firmę która nie ma dostępu do światłowodu. Pracuje na mobilnym z routerem zewnętrznym skierowanym na BTS. Również play. Średni zasięg, mała prędkość, średnie opóźnienia.
Super film. Zrób film lub napisz o tym jak internet radiowy podlaczalo się w blokach, jaki sprzęt stosowano, no bo w takim bloku 12:rodzinnym chyba nie podlaczalo się 12 anten sxt lite 5g, tylko pewnie jedna antena była, jakiś Switch pewnie, pewnie ustawialo się ta antenę jako bridge, napisz proszę odpowiedź na moje pytanie, pozdrawiam.
Oj, zdziwiłbyś się. Widziałem na pewnej Lubuskiej wsi blok, na którym wisiało z 8 NanoStation Loco (obok siebie), bo tak sobie wymyślił poprzedni właściciel sieci. Co do filmu, to mam taki w planach, ale mogę mieć kłopot ze zrobiniem fajnego materiału filmowego ze stacji bazowych ISP, bo aktualnie już nie mam do nich dostępu.
Jest w planach. Swego czasu działałem bardzo mocno na scenie phreakerskiej tuż przed jej naturalnym upadkiem. Póki co zacząłem zbierać materiały z tamtych lat i na szczęście mam bardzo dużo. Muszę tylko to przemyśleć i uporządkować.
Do feederów były używane jeszcze tzw. "TMA" czyli wzmacniacze sygnału, były to takie puszki, które były podłączone do końca feedera (oczywiście na maszcie) i dalej z TMA szły już jumpery.
Bardzo ciekawy materiał, obejrzałem od początku do końca z zainteresowaniem. Często stacje bazowe są gotowe do działania ale nie mają podłączonego zasilania. I konfigurację robią na UPSie. Co do radiolinii w Google Earth, moje wnioski są takie że Orange ma najmniej radiolini a to oznacza że mają może nawet większość stacji spiętych światłowodem. Bardzo różna jest też przepustowość radiolinii w tej samej lokalizacji w zależności od operatora. Ale zastanwiam się jak ma być pełnoprawne 5G SA z radiolinią 1Gbps albo 1,8Gbps? Masz jakieś swoje spostrzeżenia w tym temacie? To co bym najbardziej chciał zobaczyć jeszcze (moje pomysły, propozycje i poniekąd życzenia): - skondensować wiedzę na temat częstotliwości, jak można wybrać częstotliwość na swoim urządzeniu; jak czytać/interpretować dane z programów do monitorowania sieci jak np. NetMonster; że pełny zasięg (np. w 800MHz nie musi oznaczać lepszego transferu na dwóch "kreskach" w np. LTE 2600); jak jest agregowane pasmo 800 + 1800 + 2100 + 2600 i inne kombinacje, - może coś od strony rozliczeń między operatorami o stawkach MTR za połączenia głosowe, SMSy, MMSy, - budowa sieci komórkowej za stacją bazową, coś o IMS i core sieci. PS. Do zbierania informacji o stacjach bazowych które potem można wysłać do baz polecam aplikację Tower Collector.
@@wiziek wiadomo że na 26 GHz zagęszczenie będzie musiało być bardzo mocne (ciężko mi sobie to teraz wyobrazić), a z racji że przepustowość będzie olbrzymia to będzie trzeba zapewnić bardzo dobry dosył. Niemniej przy 3,6Ghz już będzie potrzeba rozbudowy sieci i dosyłu.
A pamiętasz jak dzwoniący jak i osoba odbierająca płaciła za połączenie ? Czy pamiętasz jak pierwsze 5 sekund było za darmo i ludzie wykonywali bardzo krótkie połączenia. Albo to, że rozliczanie było minutowe i telefony miały sygnały w słuchawce informujące, że ze 10 sekund minie kolejna minuta do opłaty.
W PL w GSM płatności za połączenie przychodzące jeśli w ogóle były, to bardzo krótko (w roamingu poza UE nadal są). W każdym razie pierwsze telefony w mojej rodzinie nie miały opłat za połączenie przychodzące. W USA normą było płacenie za połączenia przychodzące, ale tam minuta na komórkę kosztowała dużo mniej.
Są baterie w dolnej szafie, które starczają od paru godzin do paru dni, w zależności od obciążenia. Jest też wejście na agregat - ekipa serwisowa podjeżdża małym agregatem i przełącz się na agregat
Miałbym prośbę jak ocenić przyszłość istnienia danej stacji. Wg danych z w/w stron, jedne mają pozwolenie z dalekimi datami (nawet 2099) a drugie miałyby wygasnąć z początkiem przyszłego roku. Kiedy ewentualnie spodziewać się przedłużenia ważności tzn na ile czasu przed oznaczonym na stronach terminem?
Te co mają do 2099 to są z rejestru urządzeń, który nie ma daty ważności. Wbrew pozorom takie stacje też podlegają likwidacji. Przedłużenie pozwolenia zazwyczaj nie pojawia się w wykazie wcześniej, więc będzie wiadomo dopiero po upłynięciu daty ważności.
@@TechGlobuz Dziękuję za odpowiedź. Jestem w trakcie nabywania gruntu na którym stoi wieża Networksa. Nie wiem czy ich cisnąć o podniesienie czynszu dzierżawnego (niecałe 2100zł czynszu, obrzeża 25tys miasta, 2 operatorów) czy siedzieć cicho?
Cena wydaje się normalna. Nie zdziw się, jak oni będą cisnąć o obniżenie czynszu. Rozpiętość potrafi być od 600 zł do 6000 zł (za stacje bazowe na budynkach w kluczowych lokalizacjach typu centrum miasta).
witam ponownie pomimo pana podpowiedzi nie udaje mi się zidentyfikować działających radiolinii dla wybranych lokalizacji bts. Czy pan mógłby w tym pomóc, o ile nie byłoby konfliktu interesu? Najlepiej nieco prywatnie.
Dokładnie posłuchałem i udało się, mam juz widok radiolinii, Tak że na tę chwile, dziękuję. Aczkolwiek przydałaby się analiza składu zespołu anten. Operator twierdzi ze udostępnia pasmo. Na wieży są dwa poziomy anten sektorowych (po trzy) i chyba z 6-7 radiolinii.
Świetny materiał. Mam tylko pytanie odnośnie źródła sygnału w BTSie: Czy radiolinie operatorzy zakładają zawsze, nawet jak do BTSa sygnał dochodzi światłowodem (taki failover)? Pytanie o tyle ważne, bo jeśli jest tak, że w przypadku BTSów ze światłowodem radiolinii na zapas nie montują to może po tym można by wnioskować, że te bez radiolinii są bardziej wydajne i cięższe do zapchania. Chyba, że te przeciążenia BTSów nie wynikają z przeciążenia łącza źródłowego, a wydajności samych urządzeń BTSa. Jeśli znasz odpowiedź, to napisz proszę. Z góry wielkie dzięki ;)
Są stacje bazowe tylko na światłowodzie. Radiolinię jako backup stosuje się rzadko. Czasem jest tak, że na stacji wisi radiolinia (lub radiolinie), ale stacja ma dosył po światłowodzie, bo właśnie od niej sygnał jest przesyłany do innych stacji bazowych.
@@TechGlobuzFakt, nie pomyślałem, że taki BTS ze światłem z reguły bywa dawcą dla kolejnych... A jak mówimy, że BTS jest obciążony to nasycone jest łącze dostępowe czy chodzi bardziej o możliwości samego BTSa? Przy okazji zapytam jeszcze o jedną rzecz: Na liście zezwoleń UKE i na mapie btsearch po wybraniu UKE jest BTS, który identyfikowany jest jako nadajnik T-Mobile i tylko takie zezwolenie znajduje. Natomiast po przełączeniu na btsearch na tym maszcie jest również Orange (i faktycznie jest, bo z niego na karcie Orange korzystam). Jak to się dzieje? W ramach jednego zezwolenia korzysta dwóch operatorów?
@@rafapienkos2910 Co do obciążenia to łącze dosyłające zapycha się dużo, dużo rzadziej, choć nie jest to 100% regułą. Orange i T-Mobile mają 99% stacji wspólnych (wyjątkiem są pikokomórki i stacje w górach). Ten wspólny projekt nazywa się Networks!
@@TechGlobuzw Playu stacje główne to zazwyczaj najstarsze stacje w najbliższym większym miasteczku. Jakiś komin elektrociepłowni lub szkoła. Łatwo to poznać po dużej ilości radiolinii Radiolinie zakłada się prawie na wszystkich wieżach,chociaż w projekcie często jest już przewidziany światłowód, i np zakopana rura od ulicy do masztu. Czasem po paru latach pracy jak już dociągnąć światłowód to radiolinie się zdejmuje. Ale na wsiach 99% to radiolinie.
Hej świetny materiał ! Czy możesz coś więcej o sieciach gsm, zamontowałem kilka wzmacniaczy gsm i chętnie bym posłuchał coś na ten temat, jak prawidłowo taki wzmacniacz uruchomić i jak skutecznie nawiązać łączność w trudnych odległych miejscach od bts'a. Pozdrawiam.
W Polsce używanie takich wzmacniaczy jest nielegalne. Były przypadki, że jeden taki wzmacniacz kładł całą sieć w okolicy, także na pewno nic o tym nie będzie, chyba że w kontekście żeby nie używać.
Masz rację, ale są firmy które montują te urządzenia i jakoś się z tym nie kryją. Osobiście też jestem przeciwny montowaniu słabych i nie sprawdzonych rozwiązań, które mogą zakłócać normalna prace sieci.
Jak jeżdżę po Mazowszu sporo są takie wsie gdzie wjeżdżasz i myk wycina oznacza to na użycie wzmacniacza i potwierdzam UKE się tym interesuje i są grube kary za to
Dodałem e-mail w informacjach o kanale: www.youtube.com/@TechGlobuz/about Przy czym uprzedzam, że nie pomagam prywatnie i nie robię drobnicy typu konfiguracja routera dla osoby prywatnej.
Mnie też bardzo bliskie. Jak zabrakło CB radia:). A to całe RRU jest podłączone do czego? Zanim do radiolinii? Inaczej, jak się na tym znasz to zrób filmik co jest potrzebne aby czysto teoretycznie od łącza z internetem poprzez radio i antenę zrobić taką stację
RRU nie jest podłączone do radiolinii. RRU jest podłączone fizycznie z anteną kierunkową tzw. "jumperami", oraz z listwą zasilającą (potocznie zwaną PDU, DCDU, DUW. etc.) znajdującą się w tzw. "szafie" RACK, która znajduje się na ziemii zazwyczaj pod masztem, no i światłowodem do tzw. Basebanda, który spaja je ze sobą za pomocą "SFP" (transceiver). Radiolinia służy do transmisji między jednym BTS a drugim, tak aby finalnie trafiła na "węzeł" czyli HUB.
RRU RadioUnit nadaje i odbiera sygnał z anten sektorowych poprzez feedery/jumpery następnie dane przesyłane przez światłowód do modułu zarządzania w szafie BBU BaseBand Unit.
Radiolinia antena Huawei 0.8m z radiem baypassowym Eband 80GHz i baypassowym radiem to zależy od projektu ale 18GHz zapewne 😅 strzał prawdopodobnie 8 km . Czuję że może z właścicielem konta się znamy :)
Raczej to dualband 80 + 23 huaweia. I antena na pewno 0,6 a nie 0,8 Trochę tych anten się nawieszałem, to rozpoznaje :) Tak więc druga strona linku będzie między 3 a 6km prawdopodobnie
Gdzieś w Arizonie jest taki operator ktory wysyła anteny sektorowe, rru (nazywa je ODU) cos co wyglada jak router (zwany na folmie IDU) łączony skrętką cat.6 i do dowolnego internetu. Wysyla to do chetnych ktorzy chca mieć LTE do samodzielnego montażu!
Jak nowy maszt to ciekawe czemu po jednej antenie. Pozwolenia po 2020 roku już były od razu na wszystkie pasma i nie trzeba było się bawić z jedną anteną do odpalania.
Wiem, ale ich nie ma na mapie pozwoleń i nigdy nie będzie. Co ważniejsze każdy poważny, duży operator nie stosuje pasm nielicencjonowanych, bo ktoś może mu to wtedy zawsze zakłócić i klient będzie się skarżył, że nie działa. Do tego warto pamiętać, że np. takie 2x PowerBeam UBNT, to nie jest prawdziwa radiolinia (choć niektórzy dyletanci to tak nazywają), bo nigdy nie będzie mieć wydajności pakietowej prawdziwej radiolinii.
@@TechGlobuz To też prawda i małe ISP z powodu zakłóceń coraz częściej inwestują w licencjonowane radiolinie. Swoją drogą ja pakowałem tanie promienniki wifi w parabole po starych radioliniach i przyznam że jakość sygnału przegania najdroższe zestawy. Obecnie planuję zmodować taką antenę do wifi 6E żeby mieć 6Ghz do dyspozycji.
Jedno RRU może ważyć ponad 20 kg. Policz ile ich jest łącznie. Jak się to uwzględni, to ważą więcej niż człowiek. Co więcej waga człowieka konserwującego coś na maszcie jest uwzględniana przez projektantów konstrukcji.
@@marcin-_ I jest też większe niż się wydaje, jeśli widziało się tylko na górze wieży, a nie z bliska. Duża część RRU to jest metal (aluminium), który robi za radiator, stąd taka waga.
@@TechGlobuz "waga człowieka konserwującego coś na maszcie jest uwzględniana przez projektantów konstrukcji" Nie jest bo i nie musi być. Konstrukcje tego typu projektuje się na obciążenie pionowe masą zainstalowanego sprzętu i akcesoriów oraz obciążenie poziome od wiatru działajacego na powierzchnię konstrukcji oraz w.w. wiszącego tam sprzętu. Przy czym to drugie obciążenie jest zwykle dominujące. Człowiek przy projektowym wietrze (w Polsce zależnie od strefy wiatrowej 22 i 26 m/s) i tak tam nie wejdzie więc nie ma sensu tego uwzględniać, a przy wietrze przy którym da się na górze pracować konstrukcja ma taki zapas wytrzymałości, że jeden czy dwóch ludków nie robią wielkiej różnicy.
@@Szopler Sam sobie zaprzeczasz. Napisałeś, że projektuje się na obciążenie pionowe od sprzętu, a potem piszesz, że jak nie ma wiatru, to ma zapas wytrzymałości, choć wiatr działa w poziomie. Prawda jest taka, że każda konstrukcja (w tym wieże i maszty) ma odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa, które powodują, że pracuje dużo poniżej obciążeń powodujących trwałe odkształcenia i uszkodzenia samej konstrukcji, więc nie ma problemu z chwilowym, dodatkowym obciążeniem, które przewyższa projektowe nawet 2-3 krotnie. Czy ciężar człowieka się uwzględnia, to nie wiedziałem, bo nigdy nie pracowałem przy projektowaniu tego typu konstrukcji (wykształcenie mam inżynierskie). W każdym razie ja, gdybym projektował, to uwzględniłbym 2 osoby pracujące na dużej wieży/maszcie.
Płacimy na tyle dużo za telefony komurkowe, że to wstyd i chanba, ze w 21 wieku kaszuby maja pokrycie telefoni komurkowej w 15% a mowa tu o około 2500 km obrzarze
Pragę cię poinformować iż w Polsce jesteśmy w pierwszej 5 krajów europejskich z najtańszymi usługami mobilnymi, trzeba wiedzieć u kogo mieć usługi żeby nie przepłacać. Tyle w temacie
@@90sMusicDJ_REMIX niestety się mylisz, zapoznaj się z ofertami wszystkich operatorów i zobacz że możesz mieć wszystko za 35 zł albo 30 z taką ilością internetu że w Niemczech nie masz 1/5 tego w tej cenie.
Nie wiesz o czym mówisz, doczytaj sobie jak to działa. Aktualnie jest to rozwiązane tak, że RRU podpina się do anteny bezpośrednio jumperami (krótki kawałek dość cienkiego kabla współosiowego), a do samego RRU jest doprowadzone zasilanie (ekranowanym kablem ze względu na wyładowania) i światłowód do transmisji danych. Kiedyś było tak, że stosowało się feedery (a nie falowody, bo to jednak coś innego) i TMA przy antenach. Obecnie jest to bardzo rzadko spotykane, tylko jeśli nośność wieży/masztu jest za mała na powieszenie RRU.
@@TechGlobuz Są różne możliwe opcje. Na "moim" maszcie Networks są RRU zasilane dawnymi feederami, kiedyś była to klasyczna konstrukcja, a niedawno zmodernizowali na obecne standardy, więc nie ciągnęli nowych kabli. Pamiętaj, że po koncentryku możesz spokojnie przesłać nawet kilowaty i transmisję danych cyfrowych jednocześnie, modulatory kablowe po obu stronach i śmiga.
@@piker-pl Jesteś pewien? Masz jakieś zdjęcia tego? Wiem, że coś takiego (koncentryk między ODU a IDU) stosuje się jeszcze w niektórych radioliniach, ale w przypadku RRU nigdy nie widziałem czegoś takiego. RRU nie mają miejsca na coś innego niż zasilanie i światłowód, więc musiałoby być jakieś zewnętrzne urządzenie.
@@TechGlobuz Nie robiłem zdjęć, pomijając takie teleobiektywem na 300mm, bo maszt znajduje się na terenie firmy gdzie jakiekolwiek fotografowanie nie wchodzi w grę. Wypytywałem techników bo mi totalnie na dwa dni wcięło zasięg, siedziałem na EDGE. Ale tak na logikę to jako projektant zestawu radia wyniesionego sam bym zastosował kpncentryka jako medium transmisji między górą a dołem: jest to technika tania i opanowana, operatorzy telko potrafią obsługiwać koncentryki, ale - przede wszystkim - niesamowicie to ułatwia modernizację istniejących masztów, bo fider już przecież masz. Wiem, że RRU to nic innego, jak transceiver SDR, więc żadnym problemem jest go spiąć z kontrolerem właśnie kablem koncentrycznym - transmisja 10Gb/s i zasilania nie stanowi obecnie żadnego problemu. W zasadzie nie widzę żadnych plusów pchania dziś nowych kabli na istniejące maszty, choć w nowych realizacjach wiadomo, że lepiej dać światło. Ale tam, gdzie masz dziś Heliaxa 5/8? Po co? 🤔
To nie ma znaczenia. To urząd lotnictwa wydaje opinie czy potrzeba oświetlenie przeszkodowe i kolory biało czerwone. Dużo takich więź 60m (najbardziej standardowy projekt Play) postawiłem I były tylko w ocynku
Polecam zapoznać się z definicją. Nie ma odciągów, więc jest to wieża. Wiem, że wszyscy nazywają to masztem, ale jest to niepoprawne: pl.wikipedia.org/wiki/Maszt_(architektura)
W takim razie proponuję wyrzucić telefon to po pierwsze. Po drugie, gdy będziesz świadkiem, że Twój dom się pali to nie myśl nawet o chwyceniu za telefon tylko zacznij biegać w koło i próbuj wywołać zbawienny deszcz :)
Więcej o sieciach komórkowych i BTS-ach. Temat ciekawy.
Extra materiał. Jesteś pierwszym na polskim YT który tak ładnie i treściwie opowiada n.t.t. Prosimy więcej. Jako osoba z branży widzę dobre i profesjonalne podejście do tematu. Popieram takie filmiki w zakresie ciekawostek i edukacji. Pozdro z N! Katowice;)
Pozdrowienie i podziękowania za wspomnienie o moim skromnym wkładzie.
To ja dziękuję za wkład w polską scenę łowców BTS-ów i wieloletnią, regularną publikację plików kmz :)
Fajny materiał więcej takich filmów. Pozdrawiam.
Petarda film. Sam się interesuje tym ale tak zagłębiony nie jestem w tym jak Ty. Wrzucaj częściej takie nowinki.
Dziękujemy.
To ja dziękuję :)
13:30 to nie jest miejsce dla drugiego operatora tylko na drugą szafę jak w pierwszej nie będzie już miejsca
Dokładnie. Najczęściej jak więcej radiolinii wiesza się, do daje się osobna szafę, z osobnymi akumulatorami.
Dziękuję, to bardzo wartościowy materiał. Leci subskrypcja
Bardzo ciekawe informacje.
Świetny materiał! Ja też pierwotnie ze Szczecina
tzn masztem również można nazwać antenę, np. jeżeli chodzi o radiostację, gdzie długoś masztu może wynosić 1/4 fali radiowych (długich) :)
Odnosząc się do różńych rru na wieży, robilismy w zeszłym i cały ten rok tak zwane SWAPY, czyli na istniejącej stacji z osprzętem i szafą huawei, montowalismy sprzęt i szafę ericsson i w nocy następowało przepięcie anten pod nowe RRU i właśnie zostawialiśym rru huawei 900 MHz.
Stacje bazowe telefonii komórkowej, takie jak ta należąca do sieci Play w Dołujach, są kluczowymi elementami infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającymi łączność mobilną na danym obszarze. Stacja bazowa w Dołujach obsługuje połączenia głosowe oraz transmisję danych dla użytkowników sieci Play w okolicy.
**Budowa stacji bazowej obejmuje:**
- **Wieżę lub maszt:** Konstrukcja, na której montowane są anteny nadawczo-odbiorcze.
- **Anteny:** Odpowiedzialne za komunikację z urządzeniami mobilnymi użytkowników.
- **Urządzenia nadawczo-odbiorcze:** Sprzęt zapewniający transmisję sygnału między stacją a siecią operatora.
- **Zasilanie:** Systemy zapewniające nieprzerwaną pracę stacji, często wyposażone w zasilanie awaryjne.
Operatorzy, tacy jak Play, regularnie inwestują w rozbudowę swojej infrastruktury, aby zwiększyć zasięg i jakość usług. Przykładem może być uruchomienie 12-tysięcznej stacji bazowej przez Play na warszawskiej Białołęce.
Dla osób zainteresowanych szczegółami dotyczącymi stacji bazowej Play w Dołujach, dostępny jest film na RUclips, który przedstawia tę konkretną instalację.
Bardzo ciekawy film dziękuję
Ciekawy materiał, W powiecie Wołomińskim dbam żeby dane mapa btsearch były aktualne dane (głównie nowe stacje)
Mialem telefon w sieci Play jako jeden uzytkownik w domu i dzialal wzglednie , niedawno dobralem 2 telefon wraz z routerem i internetem mobilnym i od tamtego czasu na telefonach w takie dni jak niedziela nie moge osiagnac predkosci 1mb , a gdy wlacze wi fi z routera to jest ok. Kombinuje ustawieniami w telefonie ,ale to jakis dramat ...
Swietny material. A jak takie wieze testuja, czy w czasie tych testow telefony korzystaja z tego nadajnika czy ktos lata w kolo z jakims uprawnionym i patrzy. Czy testy sa na pelnej mocy czy sladowej? ile czasu uruchamiaja? kurcze ciekawe to!
Pozdrawiam ze strefy przemysłowej na Mierzynie
Brawo! Super materiał. Może byś mógł w jakiś prosty sposób, jak działają technologie, np. LTE w ramach powiedzmy 4G. Albo jak działa WCDMA, w ramach 3G. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem. Trochę razi mnie to PLAY. Może warto byłoby dodać, że operator sieci PLAY albo zamiennie P4 (czyli właśnie operator sieci "fioletowej" sieci).
Podobnie zresztą z Plusem. Wiem, że tak jest prościej. Ale, jak ma być mega profesjonalnie, to można byłoby wspomnieć o Polkomtelu - operatorze "zielonej" sieci 😉
więcej takich filmów poproszę
Gdzie stacja bazowa przekazuje dane/sygnał od wszystkich użytkowników/urządzeń odbiorczych? Do satelity w orbicie, kosmosie?
Moduły Ericsson RRU, RAN (dawniej DU) oraz anteny są produkowane w Polsce. Moduły cyfrowe, czyli te w szafach, które stoją na ziemi naprawiam już od 8 lat na poziomie płyt PCB :)
to co jest zainstalowane E/// to najnowszy sprzęt jaki jest dostępny dla bts - pod tym względem Polska miażdży zachodnie kraje EU - u nas to działa komercyjnie, proszę nie przyrównywać Szwecji czy Japonii i sprzętu, który tam dopiero jest testowany.
RRU: RadioUnit 3x4480, 6x2217, 6x2220.
Szafa: Enclosure 6130 + B154.
Mieszkam w lesie mam Ruter huawei b525s-23a oraz antene Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 . Tak od roku czesto wieczorami internet zwalnia że strony nie można otowrzyć. Rano 17Mb/s zawsze jest . Czy jest możliwość na żywo sprawdzenia czy BTS jest obciążony? Czy zmiana na antenę MIKROTIK ROUTERBOARD LHGG LTE6 poprawiła by sygnał tak żeby jaki kolwiek internet był?
Świetny materiał ! Tyle szczegółów ! Mam pytanie odnośnie tych okrągłych anten radiolinii. Z Twojego filmu wynika, że radiolinie nie mają połączenia z telefonem komórkowym. Czyli służą do...połączenia BTSa z innym BTSem...? Jeśli tak to każda taka wieża powinna mieć przynajmniej jedną radiolinię - a nie zawsze tak jest ! Z drugiej strony widziałem też maszt na którym było kilka radiolinii - ale bez anten sektorowych. To jaka jest rola takich masztów? Pozdrawiam
Nie musi być radiolinii, bo stacja bazowa może być podłączona światłowodem (bardzo powszechne w miastach). Jak nie ma anten sektorowych to jakiś punkt jest po prostu węzłem sieci, gdzie najpewniej doprowadzono światłowód, a następnie radioliniami są podpięte stacje bazowe i często klienci firmowi na internet i transmisję danych.
Dziś wieczorem tj. 19.07.24 wierza GSM bardzo mocno buczała, dźwięk słyszany z ponad kilometra w linii prostej, czy to normalne?
Czy idzie w jakiś sposób operatora kopnąć w dupę aby emiter zasięgu/internetu dołożył na takiej wieży? Mam firmę która nie ma dostępu do światłowodu. Pracuje na mobilnym z routerem zewnętrznym skierowanym na BTS. Również play. Średni zasięg, mała prędkość, średnie opóźnienia.
Ciekwe czy z rokiem będzie ich więcej
Super film. Zrób film lub napisz o tym jak internet radiowy podlaczalo się w blokach, jaki sprzęt stosowano, no bo w takim bloku 12:rodzinnym chyba nie podlaczalo się 12 anten sxt lite 5g, tylko pewnie jedna antena była, jakiś Switch pewnie, pewnie ustawialo się ta antenę jako bridge, napisz proszę odpowiedź na moje pytanie, pozdrawiam.
Oj, zdziwiłbyś się. Widziałem na pewnej Lubuskiej wsi blok, na którym wisiało z 8 NanoStation Loco (obok siebie), bo tak sobie wymyślił poprzedni właściciel sieci. Co do filmu, to mam taki w planach, ale mogę mieć kłopot ze zrobiniem fajnego materiału filmowego ze stacji bazowych ISP, bo aktualnie już nie mam do nich dostępu.
Super, czekam na film, dzięki za odpowiedź.
Jak już wspomniałeś to może nagrasz materiał o phreakingu?
Jest w planach. Swego czasu działałem bardzo mocno na scenie phreakerskiej tuż przed jej naturalnym upadkiem. Póki co zacząłem zbierać materiały z tamtych lat i na szczęście mam bardzo dużo. Muszę tylko to przemyśleć i uporządkować.
Do feederów były używane jeszcze tzw. "TMA" czyli wzmacniacze sygnału, były to takie puszki, które były podłączone do końca feedera (oczywiście na maszcie) i dalej z TMA szły już jumpery.
Tak. Wydaje mi się, że w filmie mówię też o TMA, choć szczerze to nie pamiętam, bo nagrywane to było jakiś czas temu.
@@TechGlobuz mówiłeś, ja się trochę pospieszyłem z komentarzem bo dodałem go w połowie filmu;-)
Nie w każdym przypadku, zależy jak projektant to sobie wymyślił zazwyczaj robilismy combinera z 800 i 900 MHz
Bardzo ciekawy materiał, obejrzałem od początku do końca z zainteresowaniem.
Często stacje bazowe są gotowe do działania ale nie mają podłączonego zasilania. I konfigurację robią na UPSie.
Co do radiolinii w Google Earth, moje wnioski są takie że Orange ma najmniej radiolini a to oznacza że mają może nawet większość stacji spiętych światłowodem. Bardzo różna jest też przepustowość radiolinii w tej samej lokalizacji w zależności od operatora. Ale zastanwiam się jak ma być pełnoprawne 5G SA z radiolinią 1Gbps albo 1,8Gbps? Masz jakieś swoje spostrzeżenia w tym temacie?
To co bym najbardziej chciał zobaczyć jeszcze (moje pomysły, propozycje i poniekąd życzenia):
- skondensować wiedzę na temat częstotliwości, jak można wybrać częstotliwość na swoim urządzeniu; jak czytać/interpretować dane z programów do monitorowania sieci jak np. NetMonster; że pełny zasięg (np. w 800MHz nie musi oznaczać lepszego transferu na dwóch "kreskach" w np. LTE 2600); jak jest agregowane pasmo 800 + 1800 + 2100 + 2600 i inne kombinacje,
- może coś od strony rozliczeń między operatorami o stawkach MTR za połączenia głosowe, SMSy, MMSy,
- budowa sieci komórkowej za stacją bazową, coś o IMS i core sieci.
PS. Do zbierania informacji o stacjach bazowych które potem można wysłać do baz polecam aplikację Tower Collector.
Ty sie nie martw o 5G SA poki nie bedzie dedykowanyczh czestotliwosci to tych mikrofalowych a nie 3,6 ghz.
@@wiziek wiadomo że na 26 GHz zagęszczenie będzie musiało być bardzo mocne (ciężko mi sobie to teraz wyobrazić), a z racji że przepustowość będzie olbrzymia to będzie trzeba zapewnić bardzo dobry dosył. Niemniej przy 3,6Ghz już będzie potrzeba rozbudowy sieci i dosyłu.
A pamiętasz jak dzwoniący jak i osoba odbierająca płaciła za połączenie ? Czy pamiętasz jak pierwsze 5 sekund było za darmo i ludzie wykonywali bardzo krótkie połączenia. Albo to, że rozliczanie było minutowe i telefony miały sygnały w słuchawce informujące, że ze 10 sekund minie kolejna minuta do opłaty.
W PL w GSM płatności za połączenie przychodzące jeśli w ogóle były, to bardzo krótko (w roamingu poza UE nadal są). W każdym razie pierwsze telefony w mojej rodzinie nie miały opłat za połączenie przychodzące. W USA normą było płacenie za połączenia przychodzące, ale tam minuta na komórkę kosztowała dużo mniej.
Kiedyś dostałem kawałek takiego fidera w czasie demontażu BTSa. Niestety nie miałem złącz i ostatecznie kabel zezlomowalem.
Ile ja sie tego narobiłem ;) 5 lat montażu i od 8 lat integruje ;) pozdro
Czy mieszkanie z tylu takiej wiezy(skierowana jest na przod nie na nasz dom a my z tylu wiezy jestesmy ) jest duze promieniowanie?
Promieniowanie jest do okoła, ale trzymając telefon przy uchu masz o wiele większe promieniowanie niż z tego masztu
Wie ktoś może jak nazywa się ta aplikacja ?
Jak wygląda zasilenie awaryjne takiej stacji?
Są baterie w dolnej szafie, które starczają od paru godzin do paru dni, w zależności od obciążenia. Jest też wejście na agregat - ekipa serwisowa podjeżdża małym agregatem i przełącz się na agregat
I miejscowość dołuje 😊
Miałbym prośbę jak ocenić przyszłość istnienia danej stacji. Wg danych z w/w stron, jedne mają pozwolenie z dalekimi datami (nawet 2099) a drugie miałyby wygasnąć z początkiem przyszłego roku. Kiedy ewentualnie spodziewać się przedłużenia ważności tzn na ile czasu przed oznaczonym na stronach terminem?
Te co mają do 2099 to są z rejestru urządzeń, który nie ma daty ważności. Wbrew pozorom takie stacje też podlegają likwidacji. Przedłużenie pozwolenia zazwyczaj nie pojawia się w wykazie wcześniej, więc będzie wiadomo dopiero po upłynięciu daty ważności.
@@TechGlobuz Dziękuję za odpowiedź. Jestem w trakcie nabywania gruntu na którym stoi wieża Networksa. Nie wiem czy ich cisnąć o podniesienie czynszu dzierżawnego (niecałe 2100zł czynszu, obrzeża 25tys miasta, 2 operatorów) czy siedzieć cicho?
Cena wydaje się normalna. Nie zdziw się, jak oni będą cisnąć o obniżenie czynszu. Rozpiętość potrafi być od 600 zł do 6000 zł (za stacje bazowe na budynkach w kluczowych lokalizacjach typu centrum miasta).
witam ponownie
pomimo pana podpowiedzi nie udaje mi się zidentyfikować działających radiolinii dla wybranych lokalizacji bts. Czy pan mógłby w tym pomóc, o ile nie byłoby konfliktu interesu? Najlepiej nieco prywatnie.
Dokładnie posłuchałem i udało się, mam juz widok radiolinii, Tak że na tę chwile, dziękuję. Aczkolwiek przydałaby się analiza składu zespołu anten. Operator twierdzi ze udostępnia pasmo. Na wieży są dwa poziomy anten sektorowych (po trzy) i chyba z 6-7 radiolinii.
Świetny materiał. Mam tylko pytanie odnośnie źródła sygnału w BTSie: Czy radiolinie operatorzy zakładają zawsze, nawet jak do BTSa sygnał dochodzi światłowodem (taki failover)? Pytanie o tyle ważne, bo jeśli jest tak, że w przypadku BTSów ze światłowodem radiolinii na zapas nie montują to może po tym można by wnioskować, że te bez radiolinii są bardziej wydajne i cięższe do zapchania.
Chyba, że te przeciążenia BTSów nie wynikają z przeciążenia łącza źródłowego, a wydajności samych urządzeń BTSa.
Jeśli znasz odpowiedź, to napisz proszę. Z góry wielkie dzięki ;)
Są stacje bazowe tylko na światłowodzie. Radiolinię jako backup stosuje się rzadko. Czasem jest tak, że na stacji wisi radiolinia (lub radiolinie), ale stacja ma dosył po światłowodzie, bo właśnie od niej sygnał jest przesyłany do innych stacji bazowych.
@@TechGlobuzFakt, nie pomyślałem, że taki BTS ze światłem z reguły bywa dawcą dla kolejnych...
A jak mówimy, że BTS jest obciążony to nasycone jest łącze dostępowe czy chodzi bardziej o możliwości samego BTSa?
Przy okazji zapytam jeszcze o jedną rzecz:
Na liście zezwoleń UKE i na mapie btsearch po wybraniu UKE jest BTS, który identyfikowany jest jako nadajnik T-Mobile i tylko takie zezwolenie znajduje. Natomiast po przełączeniu na btsearch na tym maszcie jest również Orange (i faktycznie jest, bo z niego na karcie Orange korzystam). Jak to się dzieje? W ramach jednego zezwolenia korzysta dwóch operatorów?
@@rafapienkos2910 Co do obciążenia to łącze dosyłające zapycha się dużo, dużo rzadziej, choć nie jest to 100% regułą. Orange i T-Mobile mają 99% stacji wspólnych (wyjątkiem są pikokomórki i stacje w górach). Ten wspólny projekt nazywa się Networks!
@@TechGlobuzw Playu stacje główne to zazwyczaj najstarsze stacje w najbliższym większym miasteczku. Jakiś komin elektrociepłowni lub szkoła. Łatwo to poznać po dużej ilości radiolinii
Radiolinie zakłada się prawie na wszystkich wieżach,chociaż w projekcie często jest już przewidziany światłowód, i np zakopana rura od ulicy do masztu. Czasem po paru latach pracy jak już dociągnąć światłowód to radiolinie się zdejmuje. Ale na wsiach 99% to radiolinie.
Hej świetny materiał ! Czy możesz coś więcej o sieciach gsm, zamontowałem kilka wzmacniaczy gsm i chętnie bym posłuchał coś na ten temat, jak prawidłowo taki wzmacniacz uruchomić i jak skutecznie nawiązać łączność w trudnych odległych miejscach od bts'a. Pozdrawiam.
W Polsce używanie takich wzmacniaczy jest nielegalne. Były przypadki, że jeden taki wzmacniacz kładł całą sieć w okolicy, także na pewno nic o tym nie będzie, chyba że w kontekście żeby nie używać.
Masz rację, ale są firmy które montują te urządzenia i jakoś się z tym nie kryją. Osobiście też jestem przeciwny montowaniu słabych i nie sprawdzonych rozwiązań, które mogą zakłócać normalna prace sieci.
@@Voodoo444444 ale nie do nich ktos pojedzie tylko do osoby ktora ma taki wzmacniacz zamontowany.
Jak jeżdżę po Mazowszu sporo są takie wsie gdzie wjeżdżasz i myk wycina oznacza to na użycie wzmacniacza i potwierdzam UKE się tym interesuje i są grube kary za to
Byla taka sytuacja w jednej miejscowości że UKE jeździło, skanowało i znalazło szkodnika bo wycinał sygnał GSM w okręgu 500m
o strasznie bym się cieszył gdybyś zrobił film o phreakingu jakie sztuczki ty znałeś, a może coś samemu wymyśliłeś?
Jest w bardziej odległych planach. Materiałów mam dużo, bo swego czasu współtworzyłem jedną z większych grup phreakerskich i stron o phreakingu.
@@TechGlobuz świetnie bardzo się cieszę na tą świetną wiadomość
Fajne 😊
Witam, czy jest do pana jakiś kontakt mailowy ?
Dodałem e-mail w informacjach o kanale: www.youtube.com/@TechGlobuz/about
Przy czym uprzedzam, że nie pomagam prywatnie i nie robię drobnicy typu konfiguracja routera dla osoby prywatnej.
@@TechGlobuz Nie 🙂 ale widzę że jesteś externalem tak czasem można sobie pogadać o feederlesach czy garnkach 🙂 pozdro z MSC
Mnie też bardzo bliskie. Jak zabrakło CB radia:). A to całe RRU jest podłączone do czego? Zanim do radiolinii? Inaczej, jak się na tym znasz to zrób filmik co jest potrzebne aby czysto teoretycznie od łącza z internetem poprzez radio i antenę zrobić taką stację
RRU nie jest podłączone do radiolinii. RRU jest podłączone fizycznie z anteną kierunkową tzw. "jumperami", oraz z listwą zasilającą (potocznie zwaną PDU, DCDU, DUW. etc.) znajdującą się w tzw. "szafie" RACK, która znajduje się na ziemii zazwyczaj pod masztem, no i światłowodem do tzw. Basebanda, który spaja je ze sobą za pomocą "SFP" (transceiver).
Radiolinia służy do transmisji między jednym BTS a drugim, tak aby finalnie trafiła na "węzeł" czyli HUB.
RRU RadioUnit nadaje i odbiera sygnał z anten sektorowych poprzez feedery/jumpery następnie dane przesyłane przez światłowód do modułu zarządzania w szafie BBU BaseBand Unit.
Radiolinia antena Huawei 0.8m z radiem baypassowym Eband 80GHz i baypassowym radiem to zależy od projektu ale 18GHz zapewne 😅 strzał prawdopodobnie 8 km . Czuję że może z właścicielem konta się znamy :)
Raczej to dualband 80 + 23 huaweia. I antena na pewno 0,6 a nie 0,8
Trochę tych anten się nawieszałem, to rozpoznaje :)
Tak więc druga strona linku będzie między 3 a 6km prawdopodobnie
@kajteklubon w chińczykach sporadycznie ale ciągle działam na siae i Ericsson i wieszam to ciągle
Gdzieś w Arizonie jest taki operator ktory wysyła anteny sektorowe, rru (nazywa je ODU) cos co wyglada jak router (zwany na folmie IDU) łączony skrętką cat.6 i do dowolnego internetu. Wysyla to do chetnych ktorzy chca mieć LTE do samodzielnego montażu!
Zestawy ODU/IDU mają też polscy operatorzy
@@pawe4206 zgadza się. ODU modem zewnętrzny. Tutaj jest BTS LTE.
szkoda ze jej nie aktualizujesz bo bardzo czesto z niej korzystałem
Brak czasu. Musiałbym od zera napisać nowy system obsługi zdjęć, żeby móc je szybciej wrzucać na stronę.
Ogrodzenie już nie trójkątne. To już nowa wersja
Nie zwróciłem na to uwagi. Jeszcze nie było zamontowane.
@@TechGlobuz widać że leżą prostokątne słupki. To właśnie ogrodzenie z dodatkowym terenem 5×3 m. 🙂
dodatkowy teren dla Plusa i N!
Jak nowy maszt to ciekawe czemu po jednej antenie. Pozwolenia po 2020 roku już były od razu na wszystkie pasma i nie trzeba było się bawić z jedną anteną do odpalania.
Co do radiolinii to są pasma wolne od licencji. Czyli te ze standardu WiFi i 60Ghz
Wiem, ale ich nie ma na mapie pozwoleń i nigdy nie będzie. Co ważniejsze każdy poważny, duży operator nie stosuje pasm nielicencjonowanych, bo ktoś może mu to wtedy zawsze zakłócić i klient będzie się skarżył, że nie działa. Do tego warto pamiętać, że np. takie 2x PowerBeam UBNT, to nie jest prawdziwa radiolinia (choć niektórzy dyletanci to tak nazywają), bo nigdy nie będzie mieć wydajności pakietowej prawdziwej radiolinii.
@@TechGlobuz To też prawda i małe ISP z powodu zakłóceń coraz częściej inwestują w licencjonowane radiolinie. Swoją drogą ja pakowałem tanie promienniki wifi w parabole po starych radioliniach i przyznam że jakość sygnału przegania najdroższe zestawy. Obecnie planuję zmodować taką antenę do wifi 6E żeby mieć 6Ghz do dyspozycji.
RRU na dole bo masz nie utrzyma, ale przecież ważą mniej niż człowiek (a przecież musi wchodzić na konserwacje).
Jedno RRU może ważyć ponad 20 kg. Policz ile ich jest łącznie. Jak się to uwzględni, to ważą więcej niż człowiek. Co więcej waga człowieka konserwującego coś na maszcie jest uwzględniana przez projektantów konstrukcji.
@@TechGlobuz Tak dużo to waży? Wygląda na parę kg... ;)
@@marcin-_ I jest też większe niż się wydaje, jeśli widziało się tylko na górze wieży, a nie z bliska. Duża część RRU to jest metal (aluminium), który robi za radiator, stąd taka waga.
@@TechGlobuz
"waga człowieka konserwującego coś na maszcie jest uwzględniana przez projektantów konstrukcji"
Nie jest bo i nie musi być. Konstrukcje tego typu projektuje się na obciążenie pionowe masą zainstalowanego sprzętu i akcesoriów oraz obciążenie poziome od wiatru działajacego na powierzchnię konstrukcji oraz w.w. wiszącego tam sprzętu. Przy czym to drugie obciążenie jest zwykle dominujące. Człowiek przy projektowym wietrze (w Polsce zależnie od strefy wiatrowej 22 i 26 m/s) i tak tam nie wejdzie więc nie ma sensu tego uwzględniać, a przy wietrze przy którym da się na górze pracować konstrukcja ma taki zapas wytrzymałości, że jeden czy dwóch ludków nie robią wielkiej różnicy.
@@Szopler Sam sobie zaprzeczasz. Napisałeś, że projektuje się na obciążenie pionowe od sprzętu, a potem piszesz, że jak nie ma wiatru, to ma zapas wytrzymałości, choć wiatr działa w poziomie. Prawda jest taka, że każda konstrukcja (w tym wieże i maszty) ma odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa, które powodują, że pracuje dużo poniżej obciążeń powodujących trwałe odkształcenia i uszkodzenia samej konstrukcji, więc nie ma problemu z chwilowym, dodatkowym obciążeniem, które przewyższa projektowe nawet 2-3 krotnie. Czy ciężar człowieka się uwzględnia, to nie wiedziałem, bo nigdy nie pracowałem przy projektowaniu tego typu konstrukcji (wykształcenie mam inżynierskie). W każdym razie ja, gdybym projektował, to uwzględniłbym 2 osoby pracujące na dużej wieży/maszcie.
Lte to pomaga zeby byl zaseig nie czaje ludzi co ich sie boją pajace to są ;/
Płacimy na tyle dużo za telefony komurkowe, że to wstyd i chanba, ze w 21 wieku kaszuby maja pokrycie telefoni komurkowej w 15% a mowa tu o około 2500 km obrzarze
Pragę cię poinformować iż w Polsce jesteśmy w pierwszej 5 krajów europejskich z najtańszymi usługami mobilnymi, trzeba wiedzieć u kogo mieć usługi żeby nie przepłacać. Tyle w temacie
@@mateostudio427 tyle samo w niemczech i w czechach sie płaci 50 zl
@@90sMusicDJ_REMIX niestety się mylisz, zapoznaj się z ofertami wszystkich operatorów i zobacz że możesz mieć wszystko za 35 zł albo 30 z taką ilością internetu że w Niemczech nie masz 1/5 tego w tej cenie.
@@mateostudio427 ja płace 480 zł 512 zł co miesiac za telefon
@@mateostudio427 mój brat ma 65 zł w niemczech bez limitu internrt i tv i telefon komórkowy brat w czechch 52 zł bez limitu internetu i telefon
Światłowód? To się nazywa falowód bo na dole są też radia a na górze wzmacniacze. Gdyby to był światłowód to wystarczyłby cieniutki patchord.
Nie wiesz o czym mówisz, doczytaj sobie jak to działa. Aktualnie jest to rozwiązane tak, że RRU podpina się do anteny bezpośrednio jumperami (krótki kawałek dość cienkiego kabla współosiowego), a do samego RRU jest doprowadzone zasilanie (ekranowanym kablem ze względu na wyładowania) i światłowód do transmisji danych. Kiedyś było tak, że stosowało się feedery (a nie falowody, bo to jednak coś innego) i TMA przy antenach. Obecnie jest to bardzo rzadko spotykane, tylko jeśli nośność wieży/masztu jest za mała na powieszenie RRU.
@@TechGlobuz Faktycznie, falowody były jednak kanciaste
@@TechGlobuz Są różne możliwe opcje. Na "moim" maszcie Networks są RRU zasilane dawnymi feederami, kiedyś była to klasyczna konstrukcja, a niedawno zmodernizowali na obecne standardy, więc nie ciągnęli nowych kabli. Pamiętaj, że po koncentryku możesz spokojnie przesłać nawet kilowaty i transmisję danych cyfrowych jednocześnie, modulatory kablowe po obu stronach i śmiga.
@@piker-pl Jesteś pewien? Masz jakieś zdjęcia tego? Wiem, że coś takiego (koncentryk między ODU a IDU) stosuje się jeszcze w niektórych radioliniach, ale w przypadku RRU nigdy nie widziałem czegoś takiego. RRU nie mają miejsca na coś innego niż zasilanie i światłowód, więc musiałoby być jakieś zewnętrzne urządzenie.
@@TechGlobuz Nie robiłem zdjęć, pomijając takie teleobiektywem na 300mm, bo maszt znajduje się na terenie firmy gdzie jakiekolwiek fotografowanie nie wchodzi w grę. Wypytywałem techników bo mi totalnie na dwa dni wcięło zasięg, siedziałem na EDGE. Ale tak na logikę to jako projektant zestawu radia wyniesionego sam bym zastosował kpncentryka jako medium transmisji między górą a dołem: jest to technika tania i opanowana, operatorzy telko potrafią obsługiwać koncentryki, ale - przede wszystkim - niesamowicie to ułatwia modernizację istniejących masztów, bo fider już przecież masz. Wiem, że RRU to nic innego, jak transceiver SDR, więc żadnym problemem jest go spiąć z kontrolerem właśnie kablem koncentrycznym - transmisja 10Gb/s i zasilania nie stanowi obecnie żadnego problemu. W zasadzie nie widzę żadnych plusów pchania dziś nowych kabli na istniejące maszty, choć w nowych realizacjach wiadomo, że lepiej dać światło. Ale tam, gdzie masz dziś Heliaxa 5/8? Po co? 🤔
Ta wieża ma ponad 50 metrow stąd oświetlenie.
To nie ma znaczenia. To urząd lotnictwa wydaje opinie czy potrzeba oświetlenie przeszkodowe i kolory biało czerwone. Dużo takich więź 60m (najbardziej standardowy projekt Play) postawiłem I były tylko w ocynku
wiesz co? to jest maszt, nie wieża.
Polecam zapoznać się z definicją. Nie ma odciągów, więc jest to wieża. Wiem, że wszyscy nazywają to masztem, ale jest to niepoprawne: pl.wikipedia.org/wiki/Maszt_(architektura)
To jest wieża kratowa typu BOT
Spalić to!
Napisales to na telefonie?
Leków nie brałeś?
W takim razie proponuję wyrzucić telefon to po pierwsze. Po drugie, gdy będziesz świadkiem, że Twój dom się pali to nie myśl nawet o chwyceniu za telefon tylko zacznij biegać w koło i próbuj wywołać zbawienny deszcz :)