Kedves Kisvakond , nagyon ügyes vagy. Tetszik az új fóliád és annak palántatervezése is. Ilyen nagy fóliát jól ki lehet használni és a csepegtető rendszer sokat segít a munkádban. Kívánok sok sikert és jó kertészkedést ez évben is .👍🍀
Nagyon szép lett Kisvakond. Jó hallgatni, milyen örömmel beszélsz és osztod meg velünk a tudásod. További sok sikert, örömet kívánok. Köszönöm szépen ezt a videót is. Isten áldjon. ❤️
Szép estét kívánok... Köszönöm szépen a csodálatos videódat ...Nagyon ügyes vagy drága kisvakond... A drága jó Atyám álgya meg a kezed munkáját és a drága palántodat ... Sok sok sikert erre az évre... Minden jót kívánok neked és mindenkinek... Szép estét kívánok...
Üdv. Én csepegtető csövet használok egy IBC tartályból gravitációsan. A talajtól egy méterre van a tartály. Ennek az előnye hogy nem hideg kútvízzel öntözök, hanem egy napig hagyom, hogy melegedjen. Majd hozzáadom a calciuot vagy pl: woldüngert.
Szia! Nagy baj, ha a fólia fölé tervezem rakni a csepegtető csöveket? Az elképzelésem szerint egyrészt jobban látom és nem taposom össze, másrészt nem tömődik/koszolódik. Előre is köszi a választ!
Nem baj. De a víz egy része kárba megy, mivel elpárolog. Ha bármilyen adalékot tesz bele (szűrt csalántrágya, vagy bármi más), azt megszűri a fólia és nem jut el a növényekhez. Ezt leszámítva más dolog nem szól ellene.
Nem. Folyékony trágyát ültetés után nem szoktam használni, mert éppen arra van szükség az első pár napban, hogy kutasson a növény, növesszen gyökeret. A peletelt trágyát sen közvetlen alá teszem, hanem "eldugom" egy ujjnyi föld alá, ezután jön a palánta.
Szia. Iden en is szeretnem kiprobalni az erjesztett pelletes csirketragyat. Leirnad legy szives, mennyi (hany gramm) pelletes csirketragyat kell adni 10 liter vizhez? Ha ez kesz es feloldodott akkor azt is meg higitani szukseges? Es mennyit szabad raonteni ebbol egy paradicsmom tovere es milyen gyakran? Koszonom es tovabbi jo kerteszkedest Neke.
Kénytelen vagyok. Mindent zsinóron vezetek fel, így elfogadható módon másképp nem megoldható a gyomtalanítás. Növényi mulcsom pedig ekkora mennyiség nincs.
@@krisztiankovacs276 Nem értem a kérdést. A zsineg lent a növényen van, fönt pedig a növénytartó csőszerkezet drótjain. Pont úgy, ahogy már mutattam régen (hogy ne szorítsa el a szárat), csak jelen esetben beltéren.
A colos cső (25,4mm) külső átmérője 32,5 mm szokott lenni. Ezért hívom a colos csövet 32-es csőnek. Lehet technikailag nem helyes, de így szoktam meg és sokan használják így.
@@Kisvakondkert Köszönöm ,, én csak így ismerem ezeket, hogy feles és háromnegyedes . Nagyon biztató a nagy fólia sátor kiváncsi vagyok hogy válik be ! Sok sikert hozzá!
Nagyon ügyes munka Kisvakond :)! Az lenne a kérdésem, ha kint mínuszok vannak vagy csak jóval 10 alatt, akkor bent Neked mekkora hőmérsékletek vannak hajnalban? Nem túl hidegek a paprikának és a paradicsonnak? Én emiatt még nem mertem kipalántolni őket :(.
Kedves Kisvakond! Millió kérdésem van... Első kérdés, a fólia sátor mennyire bírja a nyugati határszélen lévő sokszor 80 km/órás szelet, sajnos a mi kertünket ilyen szelek tarolják le, ezért eddig nem mertem fólia sátrat felállítani. A csepegtetőről nincs kérdés, mert azt már mi is csináltunk, viszont a fólia érdekelne, úgy látom, hogy két különböző féle van lefektetve. Ezekről tudnál infót adni, hogy milyenek, illetve, hogy ez mennyire nyomja el a gazt, mert nekem pl. a geotextil még fakéreggel fedve sem jött be, ugyanúgy átnőtt rajta a gaz és ráadásul ahogy a geotextilbe belenőtt, abból kiszedni sem lehetett. Válaszodat előre is köszönöm! Üdv.: Hajni, Sopron környékéről.
Egy erős fóliasátor kibír évi 1-2 ilyen vihart, ha nem lett elnagyolva az összeállítása. De nem a hobbi verzió. A mulcsoló fólia kültéren és beltéren másképp teljesít. Kint rendszerint felkapja a szél, akkor is, ha rögzítve van. Megemeli, felhajtja, stb. Az is igen fontos, hogy előző években ne "termesszünk" fűmagot. Tehát pár évig, ha nem is csinálunk mást, legalább nyírjuk le azt, ami magot szórhatna. A fólia tesztje pedig igen egyszerű: a nap elé kell tartani. Ha látjuk a napot, akkor nem lesz sikeres. Ha kitakarja a fényt, akkor pedig sikeres lesz. Geotextil néven kismillió dolog kapható, úgy minőségben, mint vastagságban. Azt kell megvenni, ami kiállja a naptesztet. Az működni fog.
@@Kisvakondkert köszönöm szépen a gyors választ. Sajnos nálunk nem évi 1-2 ilyen szeles nap van, hanem az elmúlt időszakban volt, hogy 2-3 naponta jött a biztosítótól értesítés, hogy óvjam az értéktárgyaimat. Azt hiszem, hogy erről le kell akkor mondanom. ☹️
@@taljanbika8004 Nem szabad keverni a dolgokat. Készítettem már erről egy magyarázó videót kb 2 éve. Az, hogy reggel milyen hideg van a fóliában több dolog függvénye. De a két leglényegesebb dolog a fólia légtere és a benti levegő páratartalma. Egy kis legterű fóliában gyakran előfordul, hogy bent hajnalban hidegebb lehet, mint kint. De ehez az kell, hogy a levegője száraz legyen, a légtere pedig kicsi. Egy pici hobbi fóliára levetítve érdemes kiszámolni a légterét. Tegyük fel, hogy a fólia bordája egy félkör (nem így van, de ezzel könnyű számolni). Egy 3 méter széles és 4 meter hosszú fólia így 1,5x3,14x4/2 köbméter levegőt tartalmazna. Ez kb 9,5 köbméter levegő. Egy 8 méter hosszú és 5 méter széles fólia 2,5x3,14x8/2 köbméter levegőt tartalmazna, tehát kb 32 köbmétert. Ez több mint a háromszorosa. A valóságban ennél jóval nagyobb a légtér különbség, mert a fóliák bordája nem félkör. Például a sugár a jelenlegi fóliában 2,5 méter lenne, de a valóságban a magasság 3,3 méter. Ami a lényeg: a levegő rossz hővezető. Belátható, hogy egy 3-4-szer nagyobb légtér éjszakai hővesztesége a külső hőmérséklet szintjére nagyságrendekkel lassúbb. Ha elég nagy a légtér és elég nedves a levegő, akkor be sem következik. Ha elvonatkoztat a fólia gondolatától, akkor példaképp gondoljon egy pohár melegvízre és egy 10 literes fazék melegvízre. Melyik hűl ki hamarabb?
A mulcsfólia után olyan lett mint egy rendezvény sátor már csak a kerti bútorok kellettek volna. 🤣😇😉 Kíváncsian várom a növények további fejlődését. Ma éppen a paradicsomos részt nézegettem itthon, hogy az idén sűrűbbre kellene ültetni mivel úgy is fel van metszve jobban kihasználnám a területet. A videó után megerősítést kapott az ötletem, hogy nem lesz sűrű. 😀
@@Kisvakondkert Jól van akkor nem csak az én fantáziám piszkos. 🤭 Szívesen látnék egy baki összeállítást a videóforgatásokból. Ennyi év alatt biztosan összegyült már egy adag "selejt is" 🤣
@@asolkim84 Nem őrzök meg semmit, mert nincs hely. 🙂 A leggyakoribb "baki" a szomszéd. Miatta néha újra kell indítsam a felvételt. Gyakran kijön, köszön, köhög, beszélgetne. Nem zavarja, hogy a mondat közepén vagyok. 🙂
A fekete fólia nagyon drága? Én is nagyon szeretnék a kertbe tenni Még nem palántázhatok az éjjeli fagyok miatt, de a kert már tele van apró gazzal 🤨 Amugy... szép munkát végeztél, nagyon 👍
Nagyon sokféle mulcsfólia kapható. A fólia anyaga, vastagsága és típusa is lehet más. Az ár annak a függvenye, hogy milyet választunk. Amit én használtam az nem drága. Általában ritka a Kisvakond csatornán a drága holmi 😄!
Az ilyen lebomló széteső drága műanyagokat ki kell vinni a kertből. Inkább mulcsolni kellene. Olyan növényeket melyek a savanyú talajt szeretik, lehet fenyő, és tuja aprítékkal mulcsolni. A lúgos talajt kedvelőket is lehet ezzel, - ha nincs más, - de a talajt előtte fahamuval, vagy mészporral kell kicsit megszórni.
@@uborka1956 Én meg azt hittem, hogy nem kell kert és nem éri meg termeszteni. Meg azt, hogy nem fizetik meg a kerti munkát.... Valahogy ellentmondás van. 🙂 Furcsa.
Nem, konkrétan ezt nem. Hasonlót igen. Átlag 2-3 szezont használok egy ilyen fóliát, mert annyit bír. Meg kell figyelni vásárláskor, hogy UV rezisztens-e. Még így is jobb, mint a polietilén, ami tényleg egy szezont bír, azután kuka.
@@Kisvakondkert : Kedves Kisvakond, nincs itt ellentmondás. Jó, ha van kert, és azon nyereségesen, hatékonyan érdemes gazdálkodni. El kell érni, hogy aki műveli a kertjét, az anyagilag jobban járjon, mintha nem művelné, hanem helyette máshol pénzt keresne és abból a pénzből venne meg minden szükséges zöldséget és gyümölcsöt. Törekedni kell rá és sikerülhet. Ugye egyetértünk? 😏🙂
Nekem nagyon tetszenek ezek a videók, már sokat tanultam belőlük, de azt hiányolom, hogy nincs semmiféle kalkuláció arra vonatkozóan, pénzügyileg mennyire hatékony ez a kertészkedés. Azt a választ nem tartom elfogadhatónak, hogy ez hobbi és nem foglalkozunk a pénzzel. Ugyanis hobbit is lehet hatékonyan csinálni. Ez esetben mondják azt, hogy "kellemest a hasznossal".
Mi sem egyszerűbb: egyszerű szorzás. Egy ilyen fólia szőröstül-bőröstül kb 4000 lej befektetés. Ez kb 310000 huf. A váz kb 15 évet bír, a fólia pedig kb 5 évet. Ezután cserélni kell, de a fólia nem egy túl nagy tétel, mivel a váz a drága. Ha átlagolom a nyári termények árát (paradicsom-paprika), kb 500-600 huf körül lehet kilója. Tehát, amennyiben 5-600kg termést megtermelünk, úgy a fólia ára visszajött. Erre 15 év alatt igen jó esélyünk van, sőt még 4-5 év alatt is. Tavaly én pl 60kg padlizsánt termeletem meg egy hasonló méretű ágyásban (ezt tudom, mert ezt megmértem). Kb 70-80kg körül lehetett a paradicsom súlya, amennyire emlékszem. Az uborkát nem tudom megtippelni kilóban, de 80 litert savanyítottunk belőle és mivel két család fogyasztja, nagyrészt el is fogy nyárig. A paprikát sajnos végképp nem tudom megtippelni, de igen bőven volt. Most ezt a négy dolgot védett körülmények között fogom termeszteni, tehát jóval többre számítok és jobb minőségre is. Egy szó mint 100: simán meg lehet egy 40 négyzetméteres fóliában termelni évi 100-150kg termést. Nem beszéltem a tavaszi salátáról, retekről, miegymásról, ami szabadföldön sokkal később lehetséges. Az sem mellékes, hogy egy fátyolfólia alatt egyes citrusok is kihúzzák benne a telet, ami szintén nagy könnyebség. És igen, a legfontosabb: védett környezet, szebb termés, kevesebb növényvédelem.
@@Kisvakondkert : De itt a munka nem térül meg. Miközben gyakran olvasom, hogy valaki azt nyilatkozza, ő szerencsés ember, mert a munkája a hobbija is egyben, és fizetséget kap érte. Hát itt, nem kap. De csak azért nem, mert nem jól van megcsinálva ez az itteni rendszer. Drágán, vesztességesen termel.
Kedves Kisvakond! Olyan jó hallani a hangodon hogy milyen boldoggà tesz a munka. Ilyen embertől öröm tanulni! Tovàbbi sok sikert ès örömöt kívánok!😊
Köszönöm szépen!
Kedves Kisvakond , nagyon ügyes vagy. Tetszik az új fóliád és annak palántatervezése is. Ilyen nagy fóliát jól ki lehet használni és a csepegtető rendszer sokat segít a munkádban. Kívánok sok sikert és jó kertészkedést ez évben is .👍🍀
Köszönöm szépen!
Nagyon szép lett a sátor, kívánom hogy sok-sok szép terméssel ajándékozzon meg téged. Jó kertészkedést egész nyárra.
Köszönöm szépen! Viszont kívánom!
Nagyon praktikus,kivanok sok szep termest!
Köszönöm szépen!
Nagyon ügyes! Szépen meg van csinálva! Gratulálok!
Köszönöm szépen!
Nagyon szép lett Kisvakond. Jó hallgatni, milyen örömmel beszélsz és osztod meg velünk a tudásod. További sok sikert, örömet kívánok. Köszönöm szépen ezt a videót is. Isten áldjon. ❤️
Köszönöm szépen!
Szép estét kívánok... Köszönöm szépen a csodálatos videódat ...Nagyon ügyes vagy drága kisvakond... A drága jó Atyám álgya meg a kezed munkáját és a drága palántodat ... Sok sok sikert erre az évre... Minden jót kívánok neked és mindenkinek... Szép estét kívánok...
Köszönöm szépen! Viszont kívánom!
Tiptopp, mint ahogy megszoktuk tőled drága Kisvakond❤
Nagyon kedves! 🙂
Üdv. Én csepegtető csövet használok egy IBC tartályból gravitációsan. A talajtól egy méterre van a tartály. Ennek az előnye hogy nem hideg kútvízzel öntözök, hanem egy napig hagyom, hogy melegedjen. Majd hozzáadom a calciuot vagy pl: woldüngert.
Hát én sem egy felhőre kötöttem a colos cső végét 🙂.
Kívánok bő termést! Ügyes vagy!😊
Köszönöm szépen! Viszont kívánok! 🙂
Gratulálok! Sok sikert a termesztéshez!🌷😍
Köszönöm szépen!
Nagyon ügyes vagy jó termést kívánok
Köszönöm szépen! Viszont kívánom! 😊
Szia!
Nagy baj, ha a fólia fölé tervezem rakni a csepegtető csöveket? Az elképzelésem szerint egyrészt jobban látom és nem taposom össze, másrészt nem tömődik/koszolódik. Előre is köszi a választ!
Nem baj. De a víz egy része kárba megy, mivel elpárolog. Ha bármilyen adalékot tesz bele (szűrt csalántrágya, vagy bármi más), azt megszűri a fólia és nem jut el a növényekhez.
Ezt leszámítva más dolog nem szól ellene.
@@Kisvakondkert Köszönöm szépen!
Szép lett a folia, biztos szép termés lesz benne. Nekem most csak folyékony baromfi trágya van, azzal is már ültetéskor locsoljam be az ültető gödröt?
Nem. Folyékony trágyát ültetés után nem szoktam használni, mert éppen arra van szükség az első pár napban, hogy kutasson a növény, növesszen gyökeret. A peletelt trágyát sen közvetlen alá teszem, hanem "eldugom" egy ujjnyi föld alá, ezután jön a palánta.
Szia.
Iden en is szeretnem kiprobalni az erjesztett pelletes csirketragyat.
Leirnad legy szives, mennyi (hany gramm) pelletes csirketragyat kell adni 10 liter vizhez?
Ha ez kesz es feloldodott akkor azt is meg higitani szukseges?
Es mennyit szabad raonteni ebbol egy paradicsmom tovere es milyen gyakran?
Koszonom es tovabbi jo kerteszkedest Neke.
Nem szoktam a pelletes trágyát vízben oldani, így erre nem tudok választ adni. Kizárólag beültetéskor használok ilyet az ültetőgödörbe.
Szép munka! Jövőre én is takarok ha neked beválik! :)
Kénytelen vagyok. Mindent zsinóron vezetek fel, így elfogadható módon másképp nem megoldható a gyomtalanítás. Növényi mulcsom pedig ekkora mennyiség nincs.
Szia! A zsinórt hogy fogatod le?
@@krisztiankovacs276 Nem értem a kérdést. A zsineg lent a növényen van, fönt pedig a növénytartó csőszerkezet drótjain. Pont úgy, ahogy már mutattam régen (hogy ne szorítsa el a szárat), csak jelen esetben beltéren.
@@krisztiankovacs276 ruclips.net/video/ykiStpHfjt8/видео.htmlsi=NLoHrMycMv36uFmd
@@Kisvakondkert Én is kiraktam a fóliába a paprikákat remélem nem fáznak meg, a paradicsomok már vagy két hete jól érzi magukat szépen nőnek.
Nagyszerű lett!
Köszönöm! 🙂
Nagyon profi ;)
A colos 32 -es cső az háromnegyedes? Köszönöm választ!
A colos cső (25,4mm) külső átmérője 32,5 mm szokott lenni. Ezért hívom a colos csövet 32-es csőnek. Lehet technikailag nem helyes, de így szoktam meg és sokan használják így.
@@Kisvakondkert Köszönöm ,,
én csak így ismerem ezeket, hogy feles és háromnegyedes . Nagyon biztató a nagy fólia sátor kiváncsi vagyok hogy válik be ! Sok sikert hozzá!
Nagyon tetszik az új fólia sátrad!! 🤗Ne felejtkezz majd el az árnyékolásról sem🍅🫑🙂
Mindenképp kapni fog hálót, de az idei április igen bolondra sikerült. Jövő téttől visszatér a hideg idő is. Májusig nem lesz rá szükség.
Nagyon ügyes munka Kisvakond :)! Az lenne a kérdésem, ha kint mínuszok vannak vagy csak jóval 10 alatt, akkor bent Neked mekkora hőmérsékletek vannak hajnalban? Nem túl hidegek a paprikának és a paradicsonnak? Én emiatt még nem mertem kipalántolni őket :(.
Ha a paprika és az uborka +9 fok alá kerül, akkor később már hiába lesz meleg, megállnak a fejlődésben.
@@uborka1956 Ez így igaz, ha megfázik a paprika, akkor kb 10-14 napot veszít. Az uborka érzékenyebb. Általában elhal, ha komoly hideg éri.
Nagy légterű fólia. 330 körüli a magassága, 5 méter széles. Más időtartam alatt hűl le éjjel, mint egy kicsi.
@@Kisvakondkert : Vannak itt a neten is virágcserepes, gyertyás és mécseses sátormelegítők. Azok kipróbálta már, kedves Kisvakond?
@@uborka1956 Nem értem a hozzászólást. Mit kellene kipróbáljak? Nem igényel a fólia fűtést.
Kedves Kisvakond! Millió kérdésem van... Első kérdés, a fólia sátor mennyire bírja a nyugati határszélen lévő sokszor 80 km/órás szelet, sajnos a mi kertünket ilyen szelek tarolják le, ezért eddig nem mertem fólia sátrat felállítani. A csepegtetőről nincs kérdés, mert azt már mi is csináltunk, viszont a fólia érdekelne, úgy látom, hogy két különböző féle van lefektetve. Ezekről tudnál infót adni, hogy milyenek, illetve, hogy ez mennyire nyomja el a gazt, mert nekem pl. a geotextil még fakéreggel fedve sem jött be, ugyanúgy átnőtt rajta a gaz és ráadásul ahogy a geotextilbe belenőtt, abból kiszedni sem lehetett. Válaszodat előre is köszönöm! Üdv.: Hajni, Sopron környékéről.
Egy erős fóliasátor kibír évi 1-2 ilyen vihart, ha nem lett elnagyolva az összeállítása. De nem a hobbi verzió. A mulcsoló fólia kültéren és beltéren másképp teljesít. Kint rendszerint felkapja a szél, akkor is, ha rögzítve van. Megemeli, felhajtja, stb. Az is igen fontos, hogy előző években ne "termesszünk" fűmagot. Tehát pár évig, ha nem is csinálunk mást, legalább nyírjuk le azt, ami magot szórhatna.
A fólia tesztje pedig igen egyszerű: a nap elé kell tartani. Ha látjuk a napot, akkor nem lesz sikeres. Ha kitakarja a fényt, akkor pedig sikeres lesz.
Geotextil néven kismillió dolog kapható, úgy minőségben, mint vastagságban. Azt kell megvenni, ami kiállja a naptesztet. Az működni fog.
@@Kisvakondkert köszönöm szépen a gyors választ. Sajnos nálunk nem évi 1-2 ilyen szeles nap van, hanem az elmúlt időszakban volt, hogy 2-3 naponta jött a biztosítótól értesítés, hogy óvjam az értéktárgyaimat. Azt hiszem, hogy erről le kell akkor mondanom. ☹️
Walipini?@@hajni6051
@@Borzas1661 : Igen, a Walipini az egy jó dolog.
Nagyon jó q videóid így tovább😊
Köszönöm szépen! Így megy ez négy éve. 🙂
Nagyon tetszik!
👍
Szia Kisvakond. Nem lesz korai a kiültetés? A héten még hideget jósolnak?!
Fóliába ültetem, nem a szabadba.
@@Kisvakondkert Igen tudom de a fôliában éjszaka pár fokkal hidegebb is lehet mint kint!?
Nappal a leggyengébb napsütés is csinál 30fokot!
@@taljanbika8004 Nem szabad keverni a dolgokat. Készítettem már erről egy magyarázó videót kb 2 éve.
Az, hogy reggel milyen hideg van a fóliában több dolog függvénye. De a két leglényegesebb dolog a fólia légtere és a benti levegő páratartalma. Egy kis legterű fóliában gyakran előfordul, hogy bent hajnalban hidegebb lehet, mint kint. De ehez az kell, hogy a levegője száraz legyen, a légtere pedig kicsi. Egy pici hobbi fóliára levetítve érdemes kiszámolni a légterét. Tegyük fel, hogy a fólia bordája egy félkör (nem így van, de ezzel könnyű számolni). Egy 3 méter széles és 4 meter hosszú fólia így 1,5x3,14x4/2 köbméter levegőt tartalmazna. Ez kb 9,5 köbméter levegő.
Egy 8 méter hosszú és 5 méter széles fólia 2,5x3,14x8/2 köbméter levegőt tartalmazna, tehát kb 32 köbmétert. Ez több mint a háromszorosa. A valóságban ennél jóval nagyobb a légtér különbség, mert a fóliák bordája nem félkör. Például a sugár a jelenlegi fóliában 2,5 méter lenne, de a valóságban a magasság 3,3 méter.
Ami a lényeg: a levegő rossz hővezető. Belátható, hogy egy 3-4-szer nagyobb légtér éjszakai hővesztesége a külső hőmérséklet szintjére nagyságrendekkel lassúbb. Ha elég nagy a légtér és elég nedves a levegő, akkor be sem következik.
Ha elvonatkoztat a fólia gondolatától, akkor példaképp gondoljon egy pohár melegvízre és egy 10 literes fazék melegvízre. Melyik hűl ki hamarabb?
A mulcsfólia után olyan lett mint egy rendezvény sátor már csak a kerti bútorok kellettek volna. 🤣😇😉
Kíváncsian várom a növények további fejlődését.
Ma éppen a paradicsomos részt nézegettem itthon, hogy az idén sűrűbbre kellene ültetni mivel úgy is fel van metszve jobban kihasználnám a területet. A videó után megerősítést kapott az ötletem, hogy nem lesz sűrű. 😀
Ha felfuttatod, biztosan nem. Igen, mi is poénkodtunk, hogy ha esik májusban, akkor a keresztlányom kerti buliját a sátorban nyomjuk 😄.
@@Kisvakondkert Jól van akkor nem csak az én fantáziám piszkos. 🤭
Szívesen látnék egy baki összeállítást a videóforgatásokból. Ennyi év alatt biztosan összegyült már egy adag "selejt is" 🤣
@@asolkim84vicces lenne egy ilyet látni! 😁
@@asolkim84 Nem őrzök meg semmit, mert nincs hely. 🙂 A leggyakoribb "baki" a szomszéd. Miatta néha újra kell indítsam a felvételt. Gyakran kijön, köszön, köhög, beszélgetne. Nem zavarja, hogy a mondat közepén vagyok. 🙂
A fekete fólia nagyon drága?
Én is nagyon szeretnék a kertbe tenni
Még nem palántázhatok az éjjeli fagyok miatt, de a kert már tele van apró gazzal 🤨
Amugy... szép munkát végeztél, nagyon 👍
Nagyon sokféle mulcsfólia kapható. A fólia anyaga, vastagsága és típusa is lehet más. Az ár annak a függvenye, hogy milyet választunk. Amit én használtam az nem drága. Általában ritka a Kisvakond csatornán a drága holmi 😄!
Ezt a tipusu geotextilt használtad már ?
Én több félét és egy szozonnál többet nem bír.
Most is szedegetem a darabkáit évek után.
Az ilyen lebomló széteső drága műanyagokat ki kell vinni a kertből. Inkább mulcsolni kellene. Olyan növényeket melyek a savanyú talajt szeretik, lehet fenyő, és tuja aprítékkal mulcsolni. A lúgos talajt kedvelőket is lehet ezzel, - ha nincs más, - de a talajt előtte fahamuval, vagy mészporral kell kicsit megszórni.
@@uborka1956 Én meg azt hittem, hogy nem kell kert és nem éri meg termeszteni. Meg azt, hogy nem fizetik meg a kerti munkát....
Valahogy ellentmondás van. 🙂 Furcsa.
Nem, konkrétan ezt nem. Hasonlót igen. Átlag 2-3 szezont használok egy ilyen fóliát, mert annyit bír. Meg kell figyelni vásárláskor, hogy UV rezisztens-e. Még így is jobb, mint a polietilén, ami tényleg egy szezont bír, azután kuka.
@@Kisvakondkert : Kedves Kisvakond, nincs itt ellentmondás. Jó, ha van kert, és azon nyereségesen, hatékonyan érdemes gazdálkodni. El kell érni, hogy aki műveli a kertjét, az anyagilag jobban járjon, mintha nem művelné, hanem helyette máshol pénzt keresne és abból a pénzből venne meg minden szükséges zöldséget és gyümölcsöt. Törekedni kell rá és sikerülhet. Ugye egyetértünk? 😏🙂
Nekem nagyon tetszenek ezek a videók, már sokat tanultam belőlük, de azt hiányolom, hogy nincs semmiféle kalkuláció arra vonatkozóan, pénzügyileg mennyire hatékony ez a kertészkedés. Azt a választ nem tartom elfogadhatónak, hogy ez hobbi és nem foglalkozunk a pénzzel. Ugyanis hobbit is lehet hatékonyan csinálni. Ez esetben mondják azt, hogy "kellemest a hasznossal".
Mi sem egyszerűbb: egyszerű szorzás. Egy ilyen fólia szőröstül-bőröstül kb 4000 lej befektetés. Ez kb 310000 huf.
A váz kb 15 évet bír, a fólia pedig kb 5 évet. Ezután cserélni kell, de a fólia nem egy túl nagy tétel, mivel a váz a drága.
Ha átlagolom a nyári termények árát (paradicsom-paprika), kb 500-600 huf körül lehet kilója.
Tehát, amennyiben 5-600kg termést megtermelünk, úgy a fólia ára visszajött. Erre 15 év alatt igen jó esélyünk van, sőt még 4-5 év alatt is. Tavaly én pl 60kg padlizsánt termeletem meg egy hasonló méretű ágyásban (ezt tudom, mert ezt megmértem). Kb 70-80kg körül lehetett a paradicsom súlya, amennyire emlékszem. Az uborkát nem tudom megtippelni kilóban, de 80 litert savanyítottunk belőle és mivel két család fogyasztja, nagyrészt el is fogy nyárig.
A paprikát sajnos végképp nem tudom megtippelni, de igen bőven volt. Most ezt a négy dolgot védett körülmények között fogom termeszteni, tehát jóval többre számítok és jobb minőségre is.
Egy szó mint 100: simán meg lehet egy 40 négyzetméteres fóliában termelni évi 100-150kg termést.
Nem beszéltem a tavaszi salátáról, retekről, miegymásról, ami szabadföldön sokkal később lehetséges. Az sem mellékes, hogy egy fátyolfólia alatt egyes citrusok is kihúzzák benne a telet, ami szintén nagy könnyebség.
És igen, a legfontosabb: védett környezet, szebb termés, kevesebb növényvédelem.
@@Kisvakondkert : Köszönöm szépen. Ez nagyon szép, de a munkabérről szó sem esett.
@@uborka1956 Olyat nem fizetek senkinek.
@@Kisvakondkert : De itt a munka nem térül meg. Miközben gyakran olvasom, hogy valaki azt nyilatkozza, ő szerencsés ember, mert a munkája a hobbija is egyben, és fizetséget kap érte. Hát itt, nem kap. De csak azért nem, mert nem jól van megcsinálva ez az itteni rendszer. Drágán, vesztességesen termel.
@@uborka1956ha magad csinálod a házadon a szigetelést, azt felszámolod magadnak? Ezt a munkabéres kérdést ezáltal nem értem a részedről.
Sziasztok pennybe akciós a paradicsom paprika palánta tőbb féle van vegyétek ne menjen kárba 1000ft kb 10db
🤬