@@kierovniktv9100 A wydawało mi się, że kręci się wokół ziemi z taką prędkością, że jest ciągle zwrócony jedną stroną, zawsze w kierunku ziemi, i z tego powodu też nie widzimy jego drugiej połówki, ciemnej strony mocy
Prędkość obrotowa nie jest siłą. Jedyną siłą - dośrodkową - jest grawitacja, zakrzywiająca tor ruchu tego co na powierzchni Ziemi. Wraz z dodawaniem prędkości kątowej tej siły przestaje wystarczać do zakrzywienia toru ruchu do okręgu.
Nie, raczej by się rozpłaszczyła minimalnie, a nawet, jakby coś z tam tąd wypadało, to na pewno w żadnym wypadku nie będzie przypominało gwiazd ani planet
Przy uproszczonyn zalozeniu, ze ziemia jest kulą, to jakby ją rozkręcić 17x to na rowniku czlowiek o wadze okolo 60kg czułby stan nieważkości. Liczylem cos takiego przy kawie ;) znajoma z pracy miala dylemat co sie stanie jak ziemia przestanie sie krecic. Wiadomo na biegunie nic. Na równiku raptem pare gram ciężej...
Z tym słońcem to nie do końca błąd... spójrz na proporcje. Przy słońcu te "kropelki" mogą wydawać się małe, ale w rzeczywistości mogą są większe od jowisza nie mówiąc już o ziemi. Stworzyłeś de facto... całe mrowie rozgrzanych gazowych gigantów.
PIOTR: "Kto z nas nie chciałby czasami zniszczyć Ziemi?" JA: "No jacha! Bez kitu, ale nie znam nikogo, kto by tego czasem nie chciał... a mam niespełna 3letniego syna!"
Kto z nasz nie chciałby czasami zniszczyć Ziemi? :D Mnie ciekawi, czy skoro ruch obrotowy powoduje siłę odśrodkową, która może w jakimś momencie przeważyć siłę grawitacji, to czy podkręcając obroty Ziemi siła przyciągania na powierzchni byłaby mniejsza? Albo w drugą stronę - jeśliby zatrzymać ruch obrotowy Ziemi to ważylibyśmy więcej? Edit: O, zdaje się w komentarzach poniżej znalazłem odpowiedź, dzięki @Michał Abramowicz! PS. Parę GRAMÓW więcej, tak na marginesie, nie "gram".
Nowe nowości? Eeee tam... Stare nowości to byłoby coś. Albo może jakiś temat z tachionami? Wtedy stare dopiero miałoby nadejść. No, niby stare,ale jednak nowe, chociaż nie do końca. Tak. To brzmi logicznie.
pytanko amatora-nieuka: czy gdy przyspieszamy prędkość obrotu ziemii, zwiększając jej energię potencjalną [?] to czy nie wpływa to na siłę grawitacji np. przyciągania księżyca? Tzn. księżyc "odczuwałby" relatywnie niższą siłę przyciągania w kierunku ziemii niż kiedy ziemia obraca się wolniej? Czy to tak działa?
@@tandex3414 no właśnie ta "grawitacja" zostałaby zużyta na utrzymanie w ryzach delikatnie rozpadającej się i spłaszczające się ziemii. Masa samej ziemii by się nie zmieniła, ale jej rozmieszczenie w przestrzenii już tak [więcej na równiku, mniej na biegunach]. W skrajnym przypadku ziemiia byłaby kupką rozmiaszczonego na dysku gruzu. Może analogicznie: gdyby pierścień saturna w każdym miejscu na przestrzał miał masę +-ziemii, to czy taki pierścień też mógłby mieć maluttkie satelity które by go okrążały ?
@@tandex3414 o, to ciekawa koncepcja: ogromna planeta z dużym pierścieniem wokół, a wokół pierścienia krążące mniejsze księżyce tak jakby elektrony dla jądra atomu były jądrami dla jeszcze mniejszych elektronów :D Orbity byłyby dziwne, czasem być może szalone. Jestem ciekaw czy można to skonstruować w programie. W filmie "Pitch Black" planeta miała 3 słońca, przez co nigdy nie było tam nocy. Te słońca i planety miały podobnie dziwnie orbity co do tego co opisałem wyżej. Raz na 22 lata była tam noc przez koniunkcję planet i niektórych słońc z innymi słońcami.
Moja odpowiedź na ten komentarz jest tylko i wyłącznie jego podbiciem. Sam się nad tym zastanawiam. Jako programista CNC rozkręcałem narzedzia na 15 tysięcy obrotów na minutę, niby ogromne prędkości, a narzędzia potrafią się zachowywać przy takich prędkościach bardzo sztywnie, mając bicie osiowe rzędu pięciu tysięcznych milimetra. Bardzo dobre pytanie, mam nadzieję że ktoś pomoże w odpowiedzi, ja z siebie alfy i omegi nie zrobię XD natomiast mogę powiedzieć jedno z doświadczenia. Wszystko co ma kształt walca bądź kuli, rozkręca się do ogromnych prędkości dość stabilnie Ziemia jest z kolei elipsa, zresztą bardzo niedoskonała, moment obrotowy nie ma żadnej taryfy ulgowej wobec takich kształtów rozkręcanych osiowo.
Biorąc jeszcze pod uwagę, że im większą średnicę rozkrecasz na te same obroty, tym oczywiście gorzej dla stabilności. Przykładowo płytka tnąca waży 15g. Rozkręcając ja na 15 000 obrotów na minutę uderza ona w materiał z waga około 6 ton. Kula o średnicy 100 mm rozkręcona według mojego doświadczenia na nawet 20-30 tysięcy obrotów na minutę , pod warunkiem że jest poprawnie zamocowana , powinna jeszcze utrzymać się w ryzach. Przy 7 tysiącach rozkręciłem kiedyś narzędzie pomiarowe, które nie miało zachowanej osiowości Części z tego narzędzia znaleźliśmy w promieniu 20 metrów Rozkręc plastikowy prostopadłościan na 5 tysięcy obrotów, niech waży 0.5 kg. Rozwali szybę z pleksy i zrobi dziurę w betonie. Najlepiej widać to na tokarce kiedy rozkrecasz pręta nawet na niewielkie prędkości, ale jego koniec nie jest podparty. W Szkocji pamiętam jak jeden inżynier rozkręcił pręt średnicy 6mm na 4000 obrotów na minute. Nie podparty kawałek pręta po prostu się urwał i rozpieprzyl metalowa szafę do której chodziliśmy po narzędzia pomiarowe
Nie trzeba programow komputerowych, Ja jak siedze na Sloncu przed zachodem ( w cudzyslowiu oczywiscie) to widze karuzele czarnych Sloneczek dookola duzego W dzisiejszych dniach mozna wiele zobaczyc. Trzeba tylko byc uwaznym
ale to chyba nie jest tak, że materia słońca rozgoniona przez siłę odśrodkową znika i przestaje oddziaływać, nie? jak dla mnie to planety nie powinny uciekać prostoliniowo, bo ta masa tworząca grawitację dalej tam jest, tylko bardziej rozproszona. jej centrum dalej będzie gdzieś pośrodku, więc im dalszą orbitę ma planeta, tym mniejszy wpływ na nią będzie miało co się stało w centrum układu - póki ekspansja wyrzuconej materii nie zacznie osiągać tej konkretnej orbity... jakkolwiek nie zwróciłem uwagi na skalę czasową w jakiej to przebiegało - ale wydaje mi się, ze model jest uproszczony
Na pewno jest uproszczony natomiast energia jaka nadaliśmy słońcu żeby tak mocno się rozkręciło była tak ekstremalna ze nie zdziwiłbym się gdyby materia leciała z prędkością nadświetlną. (Oczywiście w rzeczywistości to niemożliwe, tak jak i rozkręcenie słońca) Wiec dość szybko osiągała te orbity. W ogóle to fajny pomysł żeby zrobić kiedyś odcinek o właśnie takich paradoksach i uproszczeniach wynikających z możliwości tego programu :)
A co jeśli Ziemia przyspieszając ma jądro kręcące się w drugą stronę i zwiększa się również jego przyciąganie więc wytrzyma większą prędkość. Może można tam zwiększyć przyciąganie i wtedy go rozkręcić ale efekt w końcu będzie ten sam.
A gdyby zniszczyć słońce jako pierwsze, a jowisza zostawić, to nasze planety by krążyły wokół jowisza, czy tak samo wystrzeliły? Nasz dobry ziomek jowisz przeciez ma spory udział masy wsrod planet.
@@olasek7972 chyba że siła odśrodkowa by zrównoważyła grawitację. Nieskończenie mały punkt może osiągnąć dużą częstotliwość bez przekraczania prędkości światła pytanie czy wystarczy do odkorkowania czarnej dziury.
@@2EOGIY masz poważne braki w wiedzy o czarnych dziurach, nie, czarna dziura nigdy nie staje się obiektem „rzeczywistym”, materialnym. Doprawdy, towarzyszu, oszczędź tych bzdur.
Pierwsze pięć sekund filmu i już atak padaczki zapewniony. Supcio.
Ruszył Słońce, zniszczył Ziemię
Fanów go wydało plemię
Dzięki za tę wstawkę w pierwszych sekundach - prawdziwie epileptic friendly, nie ma co 🤕
Teraz będziemy wiedzieć, że pan Piotr ma znamiona szalonego naukowca :)
Dopiero teraz? XD Kapitan jest szalony nie od dziś 🤣
*Bardzo dawno nie było Universe Sandbox 2, rób częściej takie eksperymenty*
Jeśli właśnie nam sensowny pomysł to tak będzie :)
@@Astrofaza Niszczyciel światów XD
You spin me right round baby right round
Częściej odcinki z tego!🖤
Fajne te nowe nowosci
teraz czarną dziurą zakręć. Wiem że tu można coś rozpędzić szybciej niż światło więc zakręcić raczej też
jako osoba z silną chorobą lokomocyjną, samo oglądanie kręcących się planet wprawia mnie w mdłości XD długo nie mogłabym się tak bawić
To leć na księżyc, on się nie kreci 🤣🤣🤣
@@kierovniktv9100 A wydawało mi się, że kręci się wokół ziemi z taką prędkością, że jest ciągle zwrócony jedną stroną, zawsze w kierunku ziemi, i z tego powodu też nie widzimy jego drugiej połówki, ciemnej strony mocy
Prędkość obrotowa nie jest siłą. Jedyną siłą - dośrodkową - jest grawitacja, zakrzywiająca tor ruchu tego co na powierzchni Ziemi. Wraz z dodawaniem prędkości kątowej tej siły przestaje wystarczać do zakrzywienia toru ruchu do okręgu.
Jakby wybuchł taki Mars (czy dowolna inna planeta) to miałoby to jakiekolwiek znaczenie dla Ziemi? Coś by się zmieniło czy tylko Elon byłby smutny?
Jowisz jakby wybuchł to zdmuchlo by nam atmosfere
Donek też,🤪🤗
Teraz czas na rozkręcanie czarnych dziur!
Fajnie, że przypomniałeś mi o istnieniu US 😉
Będzie co robić 😁
*Co się stanie jak zakręcisz czarną dziurą? Wyrzuci z siebie wszystkie zjedzone gwiazdy, planety i komety?* 🤔
Nie, raczej by się rozpłaszczyła minimalnie, a nawet, jakby coś z tam tąd wypadało, to na pewno w żadnym wypadku nie będzie przypominało gwiazd ani planet
Zobaczyłbym chętnie zakręcenie czarnej dziury i jakiejs masywnej galaktyki
Jak dobrze zakręcisz, to zniknie jej horyzont zdarzeń i zostanie goła osobliwość :)
Słońce to nazwa gwiazdy, więc podejrzewam że chodziło Tobie o wszystkie zjedzone gwiazdy 😁
przecież wiele czarnych dziur już wiruje i to z zawrotnymi szybkościami
Ziemia: "Wody mi odeszły." 😉
Taki stroboskop na początku powinien być nielegalny. :P
0:00 F dla epileptyków
Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, a ten wziął i ruszył Słońce. Ziemię w sumie też.
Podpinam się do pytania odnośnie rozkręcenia czarnej dziury 🙋♂️
Wiele czarnych dziur już wiruje super szybko, jak i gwiazdy neutronowe
@@olasek7972 Zawsze można dołożyć trochę :) Albo zwolnić?
@@user-mz2sb5yl4x można i niewiele się zmieni, nic z tej czarnej dziury nie „wyleci”.
@@olasek7972 no chyba że prędkość obrotu czarnej dziury będzie szybsza od prędkości światła. Może w symulatorze da się coś takiego osiągnąć 😁
Uwielbiam ten kanał ❤️
Przy uproszczonyn zalozeniu, ze ziemia jest kulą, to jakby ją rozkręcić 17x to na rowniku czlowiek o wadze okolo 60kg czułby stan nieważkości.
Liczylem cos takiego przy kawie ;) znajoma z pracy miala dylemat co sie stanie jak ziemia przestanie sie krecic. Wiadomo na biegunie nic. Na równiku raptem pare gram ciężej...
Osoby które próbują zrzucić parę kilogramów zawiedliby się
"Kto z nas nie chciałby czasami zniszczyć ziemi"
[putin uśmiecha się pod nosem]
@Michulec Dorosłe podejście dziecka.
Żarty żartami ale tutaj nie polityka a nauka 💪💪💪
Z tym słońcem to nie do końca błąd... spójrz na proporcje. Przy słońcu te "kropelki" mogą wydawać się małe, ale w rzeczywistości mogą są większe od jowisza nie mówiąc już o ziemi. Stworzyłeś de facto... całe mrowie rozgrzanych gazowych gigantów.
Tęsknię za starą formą odcinków i eksperymentami w universe sandbox
""Jak zaczniemy obracać Ziemię zbyt szybko, to zacznie ona gubić kartofelki" oesu jak rykłam 🤣🤣🤣🤣
Super, super...
Nowe nowości ~ Astrofaza
A czarną dziurę też można w tym programie rozkręcić ?
Tylko po co? One często już w realu wirują i to super szybko
Nowe nowości w nowinach. Coś dla mnie
Rozkaboomowali Słońce!
Kopernik:
Wstrzymuje Słońce i rozgrzewa Ziemię
Ziemia:
JEB
Też Kopernik:
O_O ... Ojj
PIOTR: "Kto z nas nie chciałby czasami zniszczyć Ziemi?"
JA: "No jacha! Bez kitu, ale nie znam nikogo, kto by tego czasem nie chciał... a mam niespełna 3letniego syna!"
Bardzo proszę nie eksperymentować na mojej planecie! No przecież mógłbym tego nie przeżyć... 😁
"okazuje się że gwiazda odpowiednio szybko rozkręcona zaczyna rozmnażać się przez pączkowanie" 9:06
Kto z nasz nie chciałby czasami zniszczyć Ziemi? :D
Mnie ciekawi, czy skoro ruch obrotowy powoduje siłę odśrodkową, która może w jakimś momencie przeważyć siłę grawitacji, to czy podkręcając obroty Ziemi siła przyciągania na powierzchni byłaby mniejsza? Albo w drugą stronę - jeśliby zatrzymać ruch obrotowy Ziemi to ważylibyśmy więcej?
Edit: O, zdaje się w komentarzach poniżej znalazłem odpowiedź, dzięki @Michał Abramowicz! PS. Parę GRAMÓW więcej, tak na marginesie, nie "gram".
Może jakiś odcinek z EarthX?? 👀
Drugi Księżyc powstał?😆🤣 Pozdrawiam serdecznie 👍🏻👍🏻😄.
Nowe nowości? Eeee tam...
Stare nowości to byłoby coś. Albo może jakiś temat z tachionami? Wtedy stare dopiero miałoby nadejść. No, niby stare,ale jednak nowe, chociaż nie do końca.
Tak. To brzmi logicznie.
Polecam pobawi się edytorem planet i zrobić by Ziemia umierała z uśmiechem na twarzy. Na powichrzeni.
0:15 nowe nowości ? A nowości mogą być stare ? Ah te pleonazmy 😅
Mozna sprawdzic co sie dziejr z ziemia kiedy troche podkreximy obroty slomca czy temperatuta u nas wzrasta?
Wóda, szlugi, cetryfugi :D
use the force Piotr
Hej,jak impreza się rozkręca to też mówię do mojej: Słońce a gdzie ty się wybierasz?😛🤘
Jakiej siły trzeba było by użyć, żeby przesunąć np. Księżyc na dalszą orbitę? I czy to w ogóle jest możliwe?
pytanko amatora-nieuka: czy gdy przyspieszamy prędkość obrotu ziemii, zwiększając jej energię potencjalną [?] to czy nie wpływa to na siłę grawitacji np. przyciągania księżyca? Tzn. księżyc "odczuwałby" relatywnie niższą siłę przyciągania w kierunku ziemii niż kiedy ziemia obraca się wolniej?
Czy to tak działa?
to jak taka Ziemia się obraca nie ma wpływu na satelity. Na satelity ma wpływ sama grawitacja Ziemi.
@@tandex3414 no właśnie ta "grawitacja" zostałaby zużyta na utrzymanie w ryzach delikatnie rozpadającej się i spłaszczające się ziemii.
Masa samej ziemii by się nie zmieniła, ale jej rozmieszczenie w przestrzenii już tak [więcej na równiku, mniej na biegunach].
W skrajnym przypadku ziemiia byłaby kupką rozmiaszczonego na dysku gruzu.
Może analogicznie: gdyby pierścień saturna w każdym miejscu na przestrzał miał masę +-ziemii, to czy taki pierścień też mógłby mieć maluttkie satelity które by go okrążały ?
@@BaNuj z czego wiem to tak. Gęstość ciała nie ma znaczenia a masa (i materiały ciała)
@@tandex3414 o, to ciekawa koncepcja: ogromna planeta z dużym pierścieniem wokół, a wokół pierścienia krążące mniejsze księżyce tak jakby elektrony dla jądra atomu były jądrami dla jeszcze mniejszych elektronów :D
Orbity byłyby dziwne, czasem być może szalone. Jestem ciekaw czy można to skonstruować w programie.
W filmie "Pitch Black" planeta miała 3 słońca, przez co nigdy nie było tam nocy. Te słońca i planety miały podobnie dziwnie orbity co do tego co opisałem wyżej. Raz na 22 lata była tam noc przez koniunkcję planet i niektórych słońc z innymi słońcami.
@@BaNuj takie księżyce by orbitowały wokół centrum masy pierścienia (czyli tam gdzie akurat nic by nie było)
Może spróbuj rozkręcić czarna dziurę ( może program posiada inna fizykę )
Mógłbyś sbrawdzić czy twórcy dodali teleskop Webba?
Jaka prędkość obrotu musiałaby być aby ziemia się rozpadła?
Na szczęście takie eksperymenty nie zawsze się sprawdzają. Haumea wciąż się kręci. 😀
Spróbuj może tego samego, ale z czarnymi dziurami
Pytanie: jak szybko trzeba obracać kulą ze stali ....o średnicy 10 cm aby się rozleciała - czy roztopiła ???
Moja odpowiedź na ten komentarz jest tylko i wyłącznie jego podbiciem. Sam się nad tym zastanawiam. Jako programista CNC rozkręcałem narzedzia na 15 tysięcy obrotów na minutę, niby ogromne prędkości, a narzędzia potrafią się zachowywać przy takich prędkościach bardzo sztywnie, mając bicie osiowe rzędu pięciu tysięcznych milimetra.
Bardzo dobre pytanie, mam nadzieję że ktoś pomoże w odpowiedzi, ja z siebie alfy i omegi nie zrobię XD natomiast mogę powiedzieć jedno z doświadczenia. Wszystko co ma kształt walca bądź kuli, rozkręca się do ogromnych prędkości dość stabilnie
Ziemia jest z kolei elipsa, zresztą bardzo niedoskonała, moment obrotowy nie ma żadnej taryfy ulgowej wobec takich kształtów rozkręcanych osiowo.
Biorąc jeszcze pod uwagę, że im większą średnicę rozkrecasz na te same obroty, tym oczywiście gorzej dla stabilności. Przykładowo płytka tnąca waży 15g. Rozkręcając ja na 15 000 obrotów na minutę uderza ona w materiał z waga około 6 ton. Kula o średnicy 100 mm rozkręcona według mojego doświadczenia na nawet 20-30 tysięcy obrotów na minutę , pod warunkiem że jest poprawnie zamocowana , powinna jeszcze utrzymać się w ryzach.
Przy 7 tysiącach rozkręciłem kiedyś narzędzie pomiarowe, które nie miało zachowanej osiowości
Części z tego narzędzia znaleźliśmy w promieniu 20 metrów
Rozkręc plastikowy prostopadłościan na 5 tysięcy obrotów, niech waży 0.5 kg. Rozwali szybę z pleksy i zrobi dziurę w betonie.
Najlepiej widać to na tokarce kiedy rozkrecasz pręta nawet na niewielkie prędkości, ale jego koniec nie jest podparty. W Szkocji pamiętam jak jeden inżynier rozkręcił pręt średnicy 6mm na 4000 obrotów na minute. Nie podparty kawałek pręta po prostu się urwał i rozpieprzyl metalowa szafę do której chodziliśmy po narzędzia pomiarowe
Jestem ciekaw o ile musiałaby się zwiększyć prędkość żeby tak się stało
Matko boska częstochowska, co to za potworek destrukcja centryfugalna? Nie łatwiej było powiedzieć zniszczenie odśrodkowe? ; D
You spin me round round baby round round... F dla układu słonecznego. Ciekawe czy istnieje taka prędkość, która może rozerwać czarną dziurę??????
"Gdyby Unicron..." czyżbyś oglądał uniwersum transformers?
Chciałem kupić wasza bluzę, ale okazało się, że nie da się jej smażyć jak burgery 🤔 Dlaczego :(
Zły tłuszcz dałeś :)
SMALEC NA WSZYSTKO!
💪🤣👍
To jyz nie jest universe sandbox ² tylko poprostu universe sandbox zmienili nazwe juz
Ten Sam efekt otrzymasz Jak spuścisz wodę w toalecie.
Zwiększając prędkość obrotowa planety zmniejsza się odczucie grawitacji? Nasza waga maleje?
Tak
Nie trzeba programow komputerowych, Ja jak siedze na Sloncu przed zachodem ( w cudzyslowiu oczywiscie) to widze karuzele czarnych Sloneczek dookola duzego
W dzisiejszych dniach mozna wiele zobaczyc. Trzeba tylko byc uwaznym
Co by się stało gdyby tak rozkręcić czarną dziurę? Czy może raczej rozkręcić ale dużo dużo bardziej
wiele czarnych dziur już wiruje super szybko, nie potrzebują takich eksperymentów
Dla zasięgów
Wszyscy zginęliśmy w epidemii covid, jesteśmy tylko hologramem
A ilu Was jest?
@@s3rverius Ciężko zliczyć te programy komputerowe
Ciekawe jak wyglądała by Ziemia, gdyby nie orbitował wokół niej Księżyc 🤔🤔🤔
Ciekawe co na to Buzz Astral?
Szkoda, że planety się nie spłaszczają
po rozwaleniu ziemi gdyby odczekac jakaś ilśc czasu mogła by powstać nowa planeta?
jest jakas darmowa alternatywa do US?
Kurde zaś przez Ciebie wydaje pieniądze 💸💸💸 ale wiem, że warto 💪💪💪 ale sobie zrobię melanż na orbicie 🙄
3:51 co to za mgielka krazaca? jakis pyl?
Jaką maksymalną prędkość może nabrać obiekt, dzięki asyście grawitacyjnej?
Nieskończona
ale to chyba nie jest tak, że materia słońca rozgoniona przez siłę odśrodkową znika i przestaje oddziaływać, nie? jak dla mnie to planety nie powinny uciekać prostoliniowo, bo ta masa tworząca grawitację dalej tam jest, tylko bardziej rozproszona. jej centrum dalej będzie gdzieś pośrodku, więc im dalszą orbitę ma planeta, tym mniejszy wpływ na nią będzie miało co się stało w centrum układu - póki ekspansja wyrzuconej materii nie zacznie osiągać tej konkretnej orbity... jakkolwiek nie zwróciłem uwagi na skalę czasową w jakiej to przebiegało - ale wydaje mi się, ze model jest uproszczony
Na pewno jest uproszczony natomiast energia jaka nadaliśmy słońcu żeby tak mocno się rozkręciło była tak ekstremalna ze nie zdziwiłbym się gdyby materia leciała z prędkością nadświetlną. (Oczywiście w rzeczywistości to niemożliwe, tak jak i rozkręcenie słońca) Wiec dość szybko osiągała te orbity. W ogóle to fajny pomysł żeby zrobić kiedyś odcinek o właśnie takich paradoksach i uproszczeniach wynikających z możliwości tego programu :)
Proszę o symulacje rozkręcenia czarter dziury: Sagitariusa z gwiazdką.
A może spróbujesz zagrać w solar smash?
@nie tak tam też można zniszczyć planety
@nie tak jest na przykład płaska ziemia
@nie tak ok
No i jaka to prędkość
No dobra.
Pomijając program to czy istnieje zjawisko które mogło by kręcić ciałami niebieskimi w taki sposób?
👍
Super odcinrk ale przydałby się lepszy komputer zeby3 tak nie zacinalo. Pozdrawiam
Zwolennicy Kopernika go nie lubią. Wiemy dlaczego 😂
Omg kiedy rp seria ze stellaris?
A co jeśli Ziemia przyspieszając ma jądro kręcące się w drugą stronę i zwiększa się również jego przyciąganie więc wytrzyma większą prędkość. Może można tam zwiększyć przyciąganie i wtedy go rozkręcić ale efekt w końcu będzie ten sam.
Jeszcze przyszło na myśl że po takim samoistnym zwiększeniu przyciągania może stworzyć się czarna dziura
A jakby rozkręcić czarną dziurę?
Czy ktoś wytłumaczy mi dlaczego planety, gwiazdy i galaktyki krążą wokół własnej osi? Skąd wziął się ruch obrotowy?
Zasada zachowania momentu pędu
Bardzo fajny odcinek na twoje pytanie zrobił Smartgasm, tytuł to "Dlaczego układ słoneczny jest płaski". Pozdrawiam.
Kto by nie chciał zniszczyć ziemi 😎
Witam serdecznie
Dobrze Piotrze, że nie masz mocy boskiej... marny by był nasz los.
a to nie jest że planety zawsze lecą po prostej a zmiana ich "kursu" wynika z zakrzywienia przestrzennego powodowanego przez grawitacje
Tak
@@dominikkurek1155 czyli dobrze pamiętałem
@@cichy_youtuber1038 Zakrzywiony tor też właściwie jest prostą, tyle że w obecności grawitacji.
Rozkręci czarną dziurę
Tytuł mnie zdziwił
Chcieliście nas wszystkich zabić.
A gdyby zniszczyć słońce jako pierwsze, a jowisza zostawić, to nasze planety by krążyły wokół jowisza, czy tak samo wystrzeliły? Nasz dobry ziomek jowisz przeciez ma spory udział masy wsrod planet.
Co gdyby w słońce rzucić Jowiszem?
Unia Słoneczna
Spowolnij do zera obrót słońca. Ciekawe czy się zapadnie.
Wciąż działa w nim tygiel termojadrowy wiec ciśnienie promieniowania temu zaradzi
obrót Słońca (lub jego brak) jedynie miałby wpływ na generowane pole magnetyczne
Kiedy kręcenie czarną dziurą?
te często już wirują i to super szybko w realu wiec raczej nic specjalnego
@@olasek7972 chyba że siła odśrodkowa by zrównoważyła grawitację. Nieskończenie mały punkt może osiągnąć dużą częstotliwość bez przekraczania prędkości światła pytanie czy wystarczy do odkorkowania czarnej dziury.
@@2EOGIY przepraszam ale to kompletny nonsens, nie ma żadnej siły odśrodkowej w przypadku osobliwości czarnej dziury.
@@olasek7972 a jednak z czasem po odparowaniu do odpowiednio małej masy znów staje się obiektem rzeczywistym więc pytanie czy można to przyspieszyć
@@2EOGIY masz poważne braki w wiedzy o czarnych dziurach, nie, czarna dziura nigdy nie staje się obiektem „rzeczywistym”,
materialnym. Doprawdy, towarzyszu, oszczędź tych bzdur.
Materiał potrzebuje ostrzeżenia dla osób wrażliwych na szybkie miganie obrazu, takie jak w czasie pierwszych 4 sekund.
Odcinek komercyjny? 😊☝️
A mógłbyś tak tym zakręcić, żeby russkich zwiało z planety?