Qumran - zwoje znad Morza Martwego cz. II

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Zapraszam na kolejny odcinek z cyklu Izrael 1001 podróży. Dzisiaj druga część wizyty w Qumran, w miejscu które zrewolucjonizowało postrzeganie m. in. Biblii.
    Zajrzyjcie też na fanpage na fb Izrael 1001 podróży.
    Do usłyszenia! Michał Szczepaniak.

Комментарии • 24

  • @malgorzatadziedzic3354
    @malgorzatadziedzic3354 2 года назад +1

    Świetna wiedza z pamięci doświadczyłam tego osobiście na pielgrzymce do Fatimy

  • @ivs.1667
    @ivs.1667 3 года назад +1

    Znakomicie przekazane informacje. Wspaniała dykcja. Dziękuję

  • @tom6559
    @tom6559 3 года назад +1

    Świetny materiał a interpretacja wydarzenie z przygotowaniem paschy dla Jezusa i mężczyzną z dzbanem wody to interesujący wątek, który rzuca światło na osobowość Jezusa. Mam natomiast takie zdanie na temat braku bezpośrednich wzmianek o esseńskich naukach w Ewangeliach że jak Pan Doktor stwierdził Jezus był otwarty dla wszystkich, dodatkowo według mnie nikał popierania kogokolwiek kto mieszał się w sprawy polityczne, a esseńczycy niestety nie byli bezstronni. Oczywiście Jezus mógł znać niektóre osoby będące Esseńczykami, głosił przecież Ewangelię w okolicznych wsiach i miasteczkach i może nawet znał zwyczaje tego mężczyzny. Dodatkowo Jezus doskonale rozumiał, że wielu szczerych Żydów nie może pogodzić się z korupcją Sanhedrynu i kapłanów, znał ich odczucia. Natomiast ani On ani Jego uczniowie, którzy spisywali pisma nie mogli w żaden sposób wyróżniać którejkolwiek grupy. Ich działalność nie miała na celu układać bieżących spraw politycznych w I wieku.

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +2

      Szanowny Tom 65 dziękuję za reakcję i pozytywną opinię o materiale. Co do opinii, że pierwotny Kościół był ponad bieżące sprawy polityczne to trudno mi się zgodzić. Ewangelie wspominają o różnych grupach w społeczeństwie Palestyny czasów Jezusa (jak choćby zeloci, herodianie, saduceusze, Samarytanie, faryzeusze, uczeni w Piśmie, uczniowie Jana Chrzciciela), które posiadały określone poglądy i żywiły sympatie polityczne. Pasja Jezusa jest konfrontacją natury politycznej także (zresztą niepierwszą np. Mt 22,15-22). Dodatkowo obraz konkretnej grupy np. faryzeuszów nie został w Ewangeliach odmalowany zawsze negatywnie (np. Łk 13,31). Proszę zobaczyć, że zarówno Piotr udzielając chrztu Korneliuszowi, jak też Paweł zręcznie odwołując się do swojego rzymskiego obywatelstwa zajmują określone stanowisko o charakterze również politycznym. Można się zastanawiać czy Jezus w odniesieniu do świątyni i nadużyciach w środowisku wyższych działów kapłańskich nie miał najbardziej zbliżonych poglądów z esseńczykami. Z drugiej strony odwiedzał świątynię i chodził na święta. Na pewno ważny był dla Jezusa konkretny człowiek, ale człowiek nie jest wyabstrahowany od sytuacji, również polityki, swoich czasów. Brak wzmianek wprost o esseńczykach jest dla mnie zaskakujący mimo wszystko. Serdecznie pozdrawiam Michał Szczepaniak

    • @tom6559
      @tom6559 3 года назад +1

      @@IzraelpodrozyMichaSzczepaniak Panie Doktorze oczywiście ma Pan rację tak jak my apostołowie byli ludźmi i mieli różne poglądy ale wiedzieć a popierać to jednak różnica. Chodzi mi raczej o to że Jezus sam jest królem, wiedział więcej i unikał opowiadania się za którymkolwiek stronnictwem, chociażby z tego powodu że życie oddał za wszystkie narody. Wiele razy był wręcz prowokowany ale w sposób mistrzowski gasił adwersarzy. Jest wiele dowodów na to że wcześni chrześcijanie żyjący w okresie apostolskim i może z wiek po nich byli neutralni politycznie I za taką postawę byli prześladowani, oni mieli już króla i czekali na niego. Oczywiście musimy przyjąć założenie że wraz z zdemaskowaniem wladcy w 1 Jana 5-19 królestwo Jezusa było kwestia przyszłości i nie mogło rządzić na ziemi w tamtym czasie. Bo oczywiście jeśli uznamy że przyszło ono już w I wieku to co nam zostaje, politykujmy jak większość duchownych, wybierajmy sobie królów, strzelajmy do siebie walcząc za nich i biadajmy bez pojęcia ja Szewach Weiss o holokauście "Boże gdzieś był, coś robił "

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      @@tom6559 Chrześcijanie nie byli neutralni politycznie już z tego powodu, że odrzucali kult cesarski. Spodziewali się przyjścia Chrystusa szybko, a tymczasem wciąż się nie zjawiał. Stąd przejście z eschatologii konsekwentnej do urzeczywistnionej, z biegiem stuleci w chrześcijaństwie niecierpliwi wpadli potem jeszcze na pomysł 1000-letniego królestwa Boga. Bóg jest w tym co się dzieje, a zarazem trzeba by go szukać w tym, co się dzieje. Pozdrawiam

    • @tom6559
      @tom6559 3 года назад +1

      @@IzraelpodrozyMichaSzczepaniak Faktycznie dzieje się tylko działanie którego boga w tym widać. Ludzie powinni zmienić modlitwę pańską na " Ojcze nasz już przyszło Króllestwo Twoje, już uświęciliśmy Imię Twoje.........."

  • @annagorna26
    @annagorna26 3 года назад +1

    Bardzo polecam obejrzeć także poniższy film. W nim tak bardziej o Esseńczykach, o ich Hunie i Kahunach, o rozwoju duchowym. Przekazywana jest Prawda.
    Sam wstęp dla wtajemniczonych, słuchających wykładów tego Pana,
    może być nie zrozumiały. ruclips.net/video/o1kvvxrZGaU/видео.html

  • @wojciechbobrowski2578
    @wojciechbobrowski2578 3 года назад +1

    Czy mógłby Pan powiedzieć słowo o
    psalmie 22 w zwojach z Qmran i w księgach
    chrześcjańskich i starozakonnych.
    Podobno są duże różnice jakie i skąd ? Coś słyszałem,
    ale nie jest to dla mnie jasne i nawet wujek Google
    jest bezrady.
    PSALM 22(21) 17 Bo [sfora]9 psów mnie opada,
    osacza mnie zgraja złoczyńców.
    Przebodli ręce i nogi moje10,
    Dzięki za mądrą inicjatywę nagrania tego cyklu.
    WB

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      Ok, zajmę się tematem, ale proszę o cierpliwość, bo w ostatnim okresie mam nawał prac rozmaitych. Dzięki za miłe słowa! Pozdrawiam Michał Szczepaniak

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      Szanowny Panie Wojciechu, zachęcił mnie Pan do ciekawej rozrywki intelektualnej. Proszę o maila (mojego znajdzie Pan na stronie michalszczepaniak.com) i przekażę Panu, na jakie informacje natrafiłem. Pozdrawiam Michał

  • @BM-hv6te
    @BM-hv6te 3 года назад +1

    Podobne znaleziska, juz majace swoja historie to dzisiejsza Biblioteka z Nag Hammadi.

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      Pisma z Nag Hammadi uprzedziły zwoje z Qumran, ale odkryte pisma miały inny charakter, poza tym Nag Hammadi leży w Egipcie.

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      W znaczeniu odkrycia egipskie 1945, a Qumran 1947

    • @BM-hv6te
      @BM-hv6te 3 года назад +1

      @@IzraelpodrozyMichaSzczepaniak tak, leży w Egipcie. Były jeszcze znaleziska do tej biblioteki z początku 20go wieku, 1902 r. Wiele z nich to dzisiaj apokryfy i na dodatek z przedziwnymi przekazami, choć obecnymi u starożytnych filozofów.
      Chodzi mi o to, że pisma rozsiane sa zapewne jeszcze w calym regionie bliskiego wschodu. Kto wie, co jeszcze znajdą poszukiwacze. A gdyby tak rozkopać Saharę......

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      @@BM-hv6te te z 1902 to znaleziska Schechtera z genizy kairskiej. Był taki zwany Dokumentem Damasceńskim, którego fragmenty znaleziono w kilku grotach qumrańskich

  • @janbieniek6181
    @janbieniek6181 3 года назад +1

    Jeden z francuskich kardynałów twierdzil wprost, że chrześcijaństwo jest jednym z odlamow essenizmu, któremu się powiodło.

    • @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak
      @IzraelpodrozyMichaSzczepaniak  3 года назад +1

      Nie zgadzam się. Może taki sąd to sprawka Dupont-Sommera, który głosił taką naukową tezę?

    • @janbieniek6181
      @janbieniek6181 3 года назад +1

      @@IzraelpodrozyMichaSzczepaniakRacja, zacytowalem Renana ,który powiedział te słowa,dużo wcześniej, zanim odkryto zwoje z Qumran.
      Podobnie wypowiadali się kard. Danielou, czy Wilson "klasztor w Qumran był jakby kolebką chrześcijaństwa ".

  • @janbieniek6181
    @janbieniek6181 3 года назад +2

    Herd jako Idumejczyk potrzebował poparcia, choćby od essenczykow.