PRP, VAMPIRSKI TRETMAN, pitanja i odgovori, Stojicevic i Nedeljkovic

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 апр 2019
  • Mnogo toga do sada je rečeno i napisano o PRP tretmanima. Brojne procedure su osmisljene i objavljene sa velikim uspehom. PRP tretman nije nova procedura, postoji jos od 1950 godine u svetu, ali tek u poslednjoj dekadi uzima maha i nalazi raznovrsnu primenu kako u sportskoj medicini tako i u oblasti dermatovenerologije i estetske medicine.
    Ovde cemo napraviti samo kratki osvrt na primenu PRP tretmana.
    Naime zbog svog sastava PRP se uspešno koristi za lečenje sportskih povreda,kao sama ili u kombinaciji sa 2% hijaluronskom kiselinom u terapiji bolnih zglobova npr kolena. Sama hijaluronska kiselina je sastavni deo našeg organizma, znači 100% prirodna materija čija koncentracija starenjem opada u našem organizmu.
    Tako da tretman lečenjem PRP tehnikom predstavlja 100% prirodni tretman za sportske povrede jer se ovim tretmanom maksimalno koriste osnovni ljudski potencijali za zarašćanje i oporavak. Jednostavno ovom tehnikom lečenja samo ubrzavamo i pospešujemo ono što organizam nije uspeo sam da uradi.
    Sama procedura se obavlja u sterilnim uslovima i traje relativno kratko.
    Šta sadrži PRP tečnost u sebi?
    Trombociti su ćelije krvi koje u sebi sadrže veoma visoke koncentracije belančevina koji se nazivaju faktori rasta. Faktori rasta deluju na matične ćelije tkiva u raličitim fazama razvoja, ubrzavaju njihov rast i višestruko umnožavaju ćelijsku populaciju. Na ovaj način faktori rasta podstiču reparaciju i zarastanje.
    Trombocitni faktor rasta (platelet-derived growth factor)
    Transformišući faktor rasta beta (transforming growth factor beta)
    Faktor rasta fibroblasta (fibroblast growth factor)
    Insulinu sliča faktor rasta - 1 (insulin-like growth factor 1)
    Insulinu sliča faktor rasta - 2 (insulin-like growth factor 2)
    Vaskularni endotelijalni faktor rasta (vascular endothelial growth factor)
    Epidermalni faktor rasta (epidermal growth factor)
    Interleukin 8 (interleukin 8)
    Faktor rasta keratinocita (keratinocyte growth factor)
    Vezivnotkivni faktor rasta (connective tissue growth factor)
    Kako se obavlja PRP tretman? Šta moram da znam o PRP tretmanu? Treba li da se plašim PRP tretmana?
    Bez mnogo medicinskih izraza i da bi vam što više uprostili na koji način se vrši tretman, samo ćemo vam kratko izneti kako se ova tehnika lečenja sprovodi.
    *Nakon razgovora sa lekarom u kojem će vam sve biti objašnjeno, uzima se vaša krv posebnim vakutajnerima-epruvete za vađenje krvi. Ne brinite nije velika količina krvi. Ta krv se posebnim postupkom obrađuje u centrifugi u kojoj se izdvajaju krvni elementi. Na kraju postupka dobija se onaj deo krvi bogat trombocitima i faktorima izlečenja. Ta krv se ukoliko je to medicinski indikovano meša sa hijaluronskom kiselinom. Potom se npr vaše koleno dobro očisti rastvorom za dezinfekciju. Lokalno na kožu vam se stavlja anestetik (krema ili injekcija) da ne bi osećali bol pri ubodu i onda se specijalnim iglama PRP tečnost ubrizga u vaš zglob. I to je to. Povratak uobičajnim aktivnostima je brz.
    Nemojte imati strah od intervencije, a benefiti mogu biti veliki.
    Kako se priprema pacijent za PRP tretman? Šta moram da znam pre PRP tretmana?
    Nema posebne pripreme za PRP tretman nakon postavljanja indikacije za istim. Pacijent pre intervencije mora biti zdrav bez znakova neke infekcije, npr respiratorne ili gastrointestinalne i da nema povišenu telesnu temperaturu. 7 dana pre intervencije ne smeju se koristiti nesteroidni antiinflamatorni lekovi tj analgetici tipa Brufena ili Diklofenaka. Mogu se koristiti analgetici kao što su Febricet, Pandol i slični.
    Kako da se ponašam posle PRP tretmana?
    Nakon sprovedenog PRP tretmana povratak aktivnostima je brz, obično nakon 24 sata pacijenti nemaju više nikakve tegobe, a vraćanje svakodnevnim aktivnostima se odmah postiže. U prva 24 sata potrebno je vršiti toaletu na mestu uboda uobičajnim antiseptičnim sredstvima, a nakon toga se skida zavoj i gaza. Nakon sprovedenog tretmana nema kontraindikacija za sprovođenje fizikalnog tretmana. Poželjno je tretirano mesto ne hladiti već stavljati tople obloge.
  • НаукаНаука

Комментарии • 10

  • @luna_london
    @luna_london 5 лет назад +1

    Bravo Doktori 👏👏👏 Najbolji ste! Pozdrav

  • @aguammarin9795
    @aguammarin9795 3 года назад

    Ja to radim i super je

    • @angelnight360
      @angelnight360 3 года назад

      Koja je cena?

    • @DraganStojicevic
      @DraganStojicevic  3 года назад +1

      Za cene posaljite poruku na broj telefona u videu

    • @fadilibisi5743
      @fadilibisi5743 Год назад

      ​@@DraganStojicevic moze. Vas. Telefon. Ili. Email. Adresse. Molim. Was

  • @malacrna8576
    @malacrna8576 5 лет назад +1

    Molim Vas prp kakvi su rezultati za vrat.

  • @dfgfg1513
    @dfgfg1513 3 года назад

    Možete li snimiti video šta preporučujete od tretmana za u narodu poznat naziv rošavo lice. Suva i dehidrirana koza, rosava tekstura ali ne od bubuljica. Da li se preporucuje hemijski piling, laser ili nesto treće? Imam u planu raditi donju trećinu lica hijaluronom (jawline i nazolabijalne) u vasoj klinici, ali želela bih da se rešim noćne more zvane rosavost. Natasa Bekvalac je prelepa zena, ona je imala pre isti problem. Molim vas pomozite 😇😇😇

  • @raledjukic6757
    @raledjukic6757 5 лет назад

    Moze jedan video o izbacnom grudnom kosu?Hvala😉

    • @DraganStojicevic
      @DraganStojicevic  5 лет назад

      To je vise pitanje za ortopeda, Rale, nego za mene