Powstanie Ewangelii - kanon Pisma Świętego

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2024
  • 🏛️ Odcinek poświęcony kształtowaniu się kanonu Nowego Testamentu, tajemniczym tekstom apokryficznym i zasadom, które pomagały wczesnym chrześcijanom rozróżniać pisma kanoniczne od niekanonicznych. To niezwykła podróż w głąb historii, teologii i literatury wczesnochrześcijańskiej, która odkrywa przed nami procesy decyzyjne Kościoła, rolę Ducha Świętego oraz znaczenie autorytetu i tradycji.
    Dowiedz się, jakie kryteria były stosowane do wyboru tekstów uznanych za święte, poznaj dyskusje na temat autorstwa Ewangelii i zrozum, dlaczego niektóre pisma nie znalazły się w kanonie.
    Ten odcinek to nie tylko bogactwo wiedzy, ale też okazja do zrozumienia, jak skomplikowana i wielowątkowa jest historia naszej wiary. Nie przegap tej niezwykłej lekcji historii Kościoła, która rzuca światło na fundamenty, na których zbudowana jest nasza współczesna duchowość i praktyka religijna. Zapraszamy do słuchania!
    ✨ #Historia #Religioznawstwo #antyk #StarożytnyHumor #KulturaGrekówiRzymian #HistoriaKomedii #ŚwiętyAugustyn #PoczucieHumoru #RUclipsPodcast
    ks. dr Kamil Żółtaszek
    dr Bartosz Kołoczek
    przy współpracy Diecezji Bielsko-Żywieckiej
    link do filmu inspirowanego twórczością prof.Krawczuka
    • Pamięć Uniwersytetu: W...
    wywiad z dr. Kołoczkiem na temat przekładów dzieł antycznych w radiu polskim
    www.polskieradio.pl/8/650/art...
    w radiu o Pliniuszu Starszym z okazji 2000 rocznicy jego urodzin
    • Świat z perspektywy Im...

Комментарии • 15

  • @miloszjagoda
    @miloszjagoda 4 месяца назад +8

    Bardzo fajny odcinek, ciekawy, duzo dobrej treści, życzę powodzenia przy tworzeniu dalszych filmów! ZPB

  • @jankowalski4767
    @jankowalski4767 4 месяца назад +4

    Nie spodziewałem się takiej wstawki :D

  • @biaaroza577
    @biaaroza577 2 месяца назад +1

    Bardzo ciekawe, Bóg zapłać i szczęść Boże

  • @hrabiahoreszko2123
    @hrabiahoreszko2123 3 месяца назад +1

    aż musiałem sprawdzić, bo mi ktoś powiedział że to Newton :)
    Bernard z Chartres (ok. 1060-1125) - francuski filozof o orientacji platońskiej i humanista, nauczyciel szkoły katedralnej w Chartres.
    Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów. W ten sposób widzimy więcej i dalej niż oni, ale nie dlatego, ażeby wzrok nasz był bystrzejszy lub wzrost słuszniejszy, ale dlatego, iż to oni dźwigają nas w górę i podnoszą o całą gigantyczną wysokość.
    Opis: tłum. H. Szumańska-Grossowa.
    Źródło: Teresa Michałowska, Średniowiecze, wyd. piąte, PWN, Warszawa 1999, s. 17.

  • @stefantraczyk7550
    @stefantraczyk7550 4 месяца назад +5

    Pozdrawiam serdecznie! Szczęść Boże! 👍

  • @stanisawakaczur307
    @stanisawakaczur307 2 месяца назад +1

    Świetny Kanał!Gratuluję.

  • @artfunky5621
    @artfunky5621 4 месяца назад +4

    Dzień dobry, chyba parę nieścisłości, bo jak patrzę w treść "kanonu" Muratoriego, to mamy, że zaczyna się od trzeciej ewangelii Łukasza (tekst uszkodzony i pewnie Mt i Mk były jako te dwie pierwsze), a potem czwarta Ewangelia Jana, Dz, listy Pawła: Rz, 1 i 2 Kor, Ga, Ef, Flp, Kol, 1 i 2 Tes, Flm; Tt; 1i2 Tm, Judy 1 i 2 Jana. Przyjmowane: Apokalipsa Jana i Apokalipsa Piotra (choć niektórzy w Kościele nie chcą jej
    czytać, Pasterz Hermasa (można go czytać, ale nie podawać ludowi). Brakuje: Listu do Hbr, Jk, 3 J, 1 i 2 P.
    A gdy chodzi o XXXIX List paschalny św. Atanazego z Aleksandrii - to mamy (wg przekł. J. Sałackiego): "Ewangelie: według Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Po nich Dzieje Apostolskie i siedem Listów (zwanych powszechnymi), mianowicie jeden Jakuba, dwa Piotra; trzy Jana; po nich jeden Judy. Ponadto jest czternaście Listów Pawła, pisanych w takim porządku. Pierwszy do Rzymian, następnie dwa do Koryntian; po nich do Galacjan; następnie do Efezjan; następnie do Filipian; następnie do Kolosan; po nich dwa do Tessaloniczan, oraz ten do Hebrajczyków; i znowu dwa do Tymoteusza; jeden do Tytusa; i na koniec do Filemona. A poza tym Objawienie Jana."
    Odnośnie ST (potwierdza kanon palestyński) a o deuterokanonicznych pisze: "iż istnieją pewne inne księgi nie podane w kanonie, lecz ustalone przez Ojców do czytania przez tych, którzy dopiero co przyłączyli się do nas i chcieliby być pouczeni w słowie pobożności: Księga Mądrości Salomona, Mądrości Syracha, Estery, Judyty, Tobiasza, Nauka Apostołów (Didache) oraz Pasterz. Lecz te poprzednie, bracia moi, zawarte są w kanonie, te ostatnie są tylko do czytania;"
    No i odróżnia jeszcze inne pisma zwane apokryfami.

    • @BartoszKooczek-ld1nm
      @BartoszKooczek-ld1nm 4 месяца назад +9

      W podcaście mówię z pamięci, a w zasadzie „z głowy”, bo nie ma scenariusza, więc dokonuję rozmaitych uproszczeń, koniecznych też według formuły podcastu popularyzatorskiego. Na podanie tylu szczegółów nie pozwoliłby mi też ks Piotr zza kamery :) o tym wyborze ks ST, przeznaczeniu niektórych ks z Kanonu Muratoriego tylko do własnej lektury i o innych typach apokryfów wspominałem natomiast w lokalnym wykładzie gościnnym, gdzie miałem 2x więcej czasu i był to po prostu wykład. Ale wtedy musiałem się już podpierać notatkami. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poszerzający, cenny komentarz! Przy okazji, bo mnie to jeszcze męczy: na końcu przypisuję cytat Kamila do św Bernarda. Zapomniałem wtedy nazwę miejscowości, wiedziałem jednak, że to nie o tego najbardziej znanego Bernarda chodzi. Z tymi karłami na ramionach olbrzymów chodziło o św Bernarda z Chartres (XI/XII) w.

  • @EOT_KA
    @EOT_KA 4 месяца назад +3

    Wspaniały odcinek 😊
    Dymek pyka z heretyka 😅

  • @kkkkm12
    @kkkkm12 2 месяца назад +1

    Super rozmowa, dziękuję i proszę o więcej. Czasy początków Kościoła, te pierwsze wieki, wpisane w kontekst antyku, są fascynujące.