Steam OS w najnowszej wersji jest na razie oficjalnie dostępny tylko na steam decku, a wersja która jest "przeportowana" przez społeczność podejrzewam że najlepiej działa jednak na sprzętach które miałyby podobną specyfikację do tej którą ma steam deck
A może tak odcinek o Steam od, w sumie to Linux i to całkiem ciekawy. Jest duża szansa że jest lekkiej zoptymalizowany pod gry, a dodatkowo jest taką namiastką Decka. Może wyjść ciekawy materiał.
Koszulka taka sama jak na live z tego co kojarz 1:26 istnieje dxvk-native które mają api bardzo podobne do directx a jest to vulkan lecz tego praktycznie sie nie uzywa.
W wersji dla 2023 :kekw: Polecam mocno sprawdzić NOBARA, Linux skierowany pod Gaming. Bardzo stabilny, ogromna ilość paczek pod Gaming, stety niestety oparty na fedorze.
Nie przegrałem na linuksie wielu gier(Pop! Os), ale w moim przypadku róznicę robiła wersja steama - Gdy instalowałem z paczkę flatpak nie mogłem odpalić Dragons Dogma, ale przez starą, debianową paczkę z repo(apt) już szło.
Flatpaka nie polecam do aplikacji zrobionych typowo pod operowanie plikami na kompie - flatpak to leci w stronę kontenerów i izolowanych środowisk, przez co może mieć ograniczone pole manewru. Stare dobre debianowe paczki z repozytoriów robią robotę najlepiej.
Dobrze by było zrobić odcinek z porównaniem nvidii i amd jako kart graficznych. Jeżeli ktoś już się decyduje na składanie kompa pod linuxa, to lepiej wiedzieć żeby iść w amd zamiast mahnąć ręką i powiedzieć że to jeszcze nie ten moment
9:03 Jako przykład nie działającego dlss i ray tracingu pokazałeś cyberpunka. Jedno i drugie działa. Mi udało się odpalić na Arch oraz na Nobra Linux 36 (KDE Pasma) z ge-proton7-28 wersja sterowników NVIDIA 515.65.01, a opcje uruchamiania Steam PROTON_ENABLE_NVAPI=1 VKD3D_CONFIG=dxr11 VKD3D_FEATURE_LEVEL=12_1 gamemoderun %command% --launcher-skip . odnośnie skrótu ge w nazwie proton, są to inicjały imienia i nazwiska twórcy tej wersji Glorious'a Eggroll'a, ten człowiek pracuje w redhacie i jest też odpowiedzialny za Nobare które bazuje na fedorze.
Warstwa kompatybilności electron i działa większość gierek z windowsa. Ostatnio przeszedłem Doom 2016 elegancko w rozdzielczości 2k. A poza tym jest też wiele z natywnym linuxem na steamie.
7:40 daj już spokój Ubuntu lepiej było wziąć na warsztat Pop os, distro bazuje na Ubuntu i naprawia jego błędy. I taką dobrą dystrybucją do grania jest Nobara Project też mógłbyś się nad nim pochylić.
Problem z Dying Light 2 wcale mnie nie zdziwił. Taki sam miałem z pierwszą częścią i to na Windows 10. Rozwiązaniem było wejście w foldery gry na dysku i ręczne zainstalowanie wszystkich shaderów/instalatorów jakie się tam znajdowały. Być może z drugą częścią jest podobnie.
Myślałem nad postawieniem w warsztacie linuxa do gier obok retro kompów i zobaczymy co z tego będzie :) Ciekawe czy na Mincie, którego mam zainstalowanego coś pójdzie czy będzie trzeba zmienić dystrybucję.
@@Daniel_VolumeDown Czyli dla większości graczy odpada to...bo nie dość, że karta z wyższego segmentu za kilka tysięcy to dodatkowo linux...i tyle z tematu. Abstrakcja i nic więcej, ciekawostka. Swoją drogą, granie na linuxie to nie tylko proteza - Bioshock Infinite wyszedł natywnie pod linuxa.
@@Bunczu jest trochę tytułów dostępnych natywnie pod linuxem. Kolejnym przykładem może być Shadow of the Tomb Rider; jednak wiele z dostępnych tytułów pod linuksem to tytuły indie. Ogółem na steam jest możliwość filtrowania gier tak aby pokazywało gry dostępne natywnie pod linuxa. A co do karty graficznej to gdzieś z początku filmu zmaslo chyba mówił że specjalnie wziął komputer z bardzo dobrymi podzespołami
Problem z grami na Ubuntu był zapewne z powodu wdrożonego Waylanda zamiast klasycznego X11 który jest produkcyjnie począwszy od wersji z której korzystałeś.
@@Daniel_VolumeDown Opcjonalnie można go odpalić, ale nie jest domyślnie. Jako ciekawostke powiem, że nawet na PopOS opartym o najnowsze Ubuntu dalej działa X11
@@Daniel_VolumeDown Odnośnie Manjaro. SteamOSa nie posiadam a ten customowy build z git'a mnie nie przekonuje, ale podejrzewam, że raczej nikt produkcyjnie Waylanda tam nie puścił bo nie jest dostatecznie przetestowany
Nie żeby coś ja od niedawna przez problemy z Windowsem oraz jego instalacją od dwóch, trzech dni siedzę na Ubuntu 22.04 i posiadając znacznie gorszy sprzęt od Twojego bo Ryzena 5 3600 z GTX 1070Ti odpaliłem wczoraj wieczorem Dying Light 2 z czystej ciekawości i... działał. Normalnie się włączył i działał bez zarzutu. Tak tylko gdybam w tym momencie ale może w Twoim przypadku Dying Light 2 nie chciał działać ponieważ korzystałeś z procesora Intela 12 generacji? Steam Deck ma procesor oparty na architekturze Zen 2 tak jak mój procesor w komputerze i Dying Light 2 ruszył od strzała i raczej winna nie jest karta Nvidii ponieważ ja sam mam 5 letniego GTXa i działało. Ja bym to sprawdził na platformie AM4 na Twoim miejscu.
Zdecydowanie lepiej, że istnieje Proton. Używałem Linuksa z 15 lat i niestety, wersje natywne szybko się starzeją (Linux jako system, idzie szybko do przodu). Jasne, że można odpalić takie gry po latach, ale nie chce mi się włamywać do sendmaila przez emaksa, żeby uruchomić grę. A tak - wszystko idzie po warstwie translacji i tyle.
Też mam Linuxa, Arch ram 16 rx570 Ryzen 3 3100. I też mam wrażenie że coś się gdzieś dzieje że nie wszystko śmiga dobrze, dla przykładu nie byłem w stanie zmusić Cyberpunka do działania na Wine ale udało się ze Steam Protonem. Więc może to błąd zrobiony gdzieś przez kogoś i kwestia czasu zanim go ktoś znajdzie i naprawi, mam nadzieje.
@@marekk2519 ciekawe że pierwsze co znalazłem to "GeoFS", czyli jakiś symulator w przeglądarce, (to co Ty piszezsz to "FlightGear Flight Simulator" jakby ktoś szukał)
Dying Light 2 to coś co sprawiło, że mój RTX 3080Ti po roku użytkowania i przy świetnie wentylowanej obudowie się wyłączył... przy ograniczniku do 80 FPS i bez RT... coś jest spieprzone z tym czymś i już tego nie tknę, a wy uważajcie i miejcie temperatury pod kontrolą
Witajcie. Ja ogolnie siedze w Linuksie od 15 lat (CentOS, Ubuntu, Mint) i jestem zadowolony ale nie siedze w temacie gry tylko multimedia i przetwarzanie. Niestety z gier to DOSBOX i najczesciej DOOM2 ale tak lubie. Pozdrawiam
A może tak na następny rok załatw GPU od AMD dla porównania? Wiem wiem, NVIDIA to "krul grafiki", ale porównanie konfiguracji z kartą AMD byłoby ciekawe.
7:40 jak chcesz używać Ubuntu, to już lepiej zainstaluj WIndowsa, bo od 12.04 występują tam jaja niespotykane na innych dystrybucjach :P Swoją drogą Ubuntu 22.04 niedawno zostało uznane jako stabilne i jeśli nikt nie wymuszał aktualizacji z 20.04, to dopiero dostał info o aktualizacji. Zaś "za nowe" pakiety również potrafią robić problemy, np. coś gryzie się ze sterownikiem.
9:41 w lipcu przeszedłem Control na linuxie z kartą Nvidii i działał ray tracing tylko trzeba było dodać opcje startowe bodajże: VKD3D_CONFIG=dxr PROTON_HIDE_NVIDIA_GPU=0 PROTON_ENABLE_NVAPI=1
To co może materiał ze steam os w końcu steam deck i chyba również GeForce now z niego korzysta a jak 2 duże korpo inwestują w ta dystrybucje to może nawet nieźle radzić sobie z grami
Jak to dokładnie jest z SteamOS-em? Steam Deck przecież musi ruszać na nim, a Distrowatch obecnie kwalifikuje to distro jako porzucone i jak próbowałem ściągnąć to chyba faktycznie jakieś starsze wersje tylko były. Ta na Decka to jakaś inna nowa czy coś? W tym roku próbowałem do grania na Linuxie używać Lutrisa, ale przy włączaniu dawał komunikat że potrzebuję spaczowanego fsync kernela by uruchomić grę czy coś takiego, tylko że goły Wine odpalał je bez zarzutu. xD
Ja mam Linuxa Ubuntu na laptopie Asus x52j (na Win mam jakieś dziwne zwieszki na około 10-70 sekund, a na Linuxie działa idealnie) i kiedyś myślałem nad zainstalowaniem Gothica, ale widząc ile trzeba się narobić by to szło to dla sporadycznego pogrania na wyjeździe nie ma sensu XD Może przyjdą kiedyś czasy, że odpalanie gier na Linuxsie będzie równie intuicyjne i proste jak na Win. Puki co do grania mam o wiele mocniejszego peceta :P
Ja mam Linux pop os przy instalacji odrazu instaluje sterowniki grafiki na laptopa z dwiema kartami i to działa. Zainstalowałem lutrisa ze store linuxa , gothic z goga działa bez problemu . Nawet lepiej niż na Windowsie. Gram w kroniki korinis czy coś takiego z goga.
Cześć ! Chłopaki po opowiadajcie o biosach płyt głównych pod Ryzeny .Bo jest straszny bałagan .A zwłaszcza z chipsetem B550 .Jedna płyta odpali Ryzena 5 5600G a druga nie .Do MSI B550M musiałem do kupić Ryzena 3 3100 żeby zrobić uprgrade biosa dla Ryzena 5 5600G .Z etgo co słyszałem Gigabyte nie ma takiego problemu i też jest z chipsetem B550M. Dzięki z góry
Po moim eksperymencie z miesiącem na Ubuntu 20.04 lts, dochodzę do wniosku, że używanie linuxa jako daily jest bez sensu. Może i da się niektóre gry uruchomić, ale instalacja sterowników do laptopowej wersji 1050 jest praktycznie niemożliwa, a sama instalacja czegokolwiek na Ubuntu, nawet jak ogarnia się terminal, zajmuje tyle czasu, że w połowie instalacji przechodzi ochota na uruchomienie pożądanej aplikacji. Oczywiście, możnaby korzystać z innych dystrybucji, ale traci się wtedy wsparcie dla innych programów (takich jak np. matlab), co ogranicza pole wyboru. Dochodzą do tego randomowe problemy z uprawnieniami (czasami do instalacji wymagany jest root, ale licencja przypisywana jest do konta lokalnego, co wymaga stosowania dziwnych obejść). Gwoździem do trumny jest brak obsługi pakietu office od MS - przy podstawowych potrzebach to nie jest problem, ale w przypadku pisania poważniejszych dokumentów, wersja internetowa albo darmowe zamienniki nie dają rady (głównie problemy z formatowaniem tekstu - niestety tylko desktopowa wersja worda potrafi zapewnić równe i powtarzalne formatowanie przy wykorzystaniu różnych typów multimediów w jednym pliku tekstowym). Linux dobrze się sprawdza w zastosowaniach serwerowych, embedded, itp, ale stosowanie go jako daily jest formą masochizmu.
Zależy dla kogo to forma masochizmu - moje Xubuntu chodzi wspaniale i służy mi doskonale od lat. Jak przeglądarkowy MS Office nie wystarcza, to LibreOffice też dobrą robotę robi (i tak głównie to ja w LaTeXu pracuję, a tu akurat linuksy dużo lepiej sobie z nim radzą jak windowsy). Instalacja czegokolwiek jest dziecinnie prosta przez zarówno ubuntowski appstore, jak i przez klasycznego apta (i jest to szybsze niż szukanie po internetach i wyklikiwanie) - a z paczek deb wystarczy kliknać "Zainstaluj pakiet". A co do matlaba, to nie wiem, bo używam jego otwartej wersji, mianowicie Octave. Ale jak widzę, to po wymaganiach widzę, że mainstramowe dystrybucje latają normalnie z matlabem. :D
Też fakt, że ostatnimi czasy ubuntu traci swój blask, i obecnie są dużo solidniejsze distra takie, jak Mint, PopOS czy Zorin. W sumie to nawet wariacje *ubuntu są lepsze niż ten oryginał, który serwuje Canonical - sam polecam Xubuntu, ale ludzie też lubią Lubuntu i Ubuntu Mate, bo lekkie i proste.
Ciekaw jestem jaka jest różnica w wydajności na słabszym sprzęcie. Jak ktoś ma sprzęt który przy graniu na Windowsie wyciąga 30-40 FPS to podejrzewam że na linuxie zrobi się z tego 20-30. Chyba że jest jakiś postęp względem tego co testowałem 10 lat temu.
To dość mocno zależy od danego hardware. DXVK ma narzut na CPU więc to ma znaczenie, a także czy korzystamy ze starszego radeona z otwartymi driverami czy nvidii z zamkniętymi driverami. Chciałem też, dorzucić coś słabszego ale ciężko znaleźć złoty środek w takim podejściu.
Osobiście siedzę na linuksie od dawna (Kiedyś DSL i Opensuse, teraz Mint albo Slax) ogółem polecam, bo linux mi nigdy nie wypluł problemu z legalnością systemu pomimo legitnego zakupu, linux nie ma problemu z podpięciem niestandardowego pada do gier, linuxowi wystarczy mały dysk a nawet i pendrive dla wersji life i najważniejsze, przede wszystkim linux nie wywala kilkunastu giga z pakietu telefonowego na jakieś aktualizacje zabezpieczeń (w komputerze biurowym, podpinanym do sieci średnio raz na pół roku, na godzinkę czy dwie)
przypuszczam ze wiekszosc gier uruchomilaby sie gdybysmy na przyklad skompilowali archa pod siebie, tzn swieze paczki, stabilne jadro, gui nawet xfce, ktore wyglada prosto ale i tez jest bardzo lekkie co moze plusowac w wynikach w grach, moze kiedys czegos takiego sprobowac? skoro steam deck ma "archa" to czemu by nie skorzystac z tego samego na PeCecie?
Ten... a brałeś pod uwagę, że Ubuntu działa natywnie na powłoce Wayland? Nie wiem do końca jak to teraz wygląda, ale kiedy wchodzil on do Ubuntu to było sporo problemów z kompatybilnością i głównie sterowniki i sporo aplikacji miało problem z kompatybilnością, a działalo za to na powłoce X. 😉 I ten... jak już została zwrócona uwaga, lipa, że nie ma żadnego odniesienia i porównania z Windowsem. 😐
Na Nvidii Ubuntu domyślnie odpala się na X11. A nawet na Waylandzie nieposłuszne gry można okiełznać Gamescopem. Jak już ja bym strzelał, że tutaj winowajcą jest Snap.
Jeżeli chce się grać na Linuxie i w ogóle mieć najmniej problemów polecam sprawdzić Nobara Linux (dystrybucja będąca nieco poprawioną wersją Fedory), lepszej dystrybucji jak dotąd nie znalazłem. Używałem Manjaro i czystej Fedory ale to dopiero Nobara daje naprawdę przyjemność korzystania z Linuxa i grania na nim
3 ale wciąż za mało xd Ja bym zobaczył materiały typu - codzienna praca na linuxie Albo gaming na macu z linuxem, nie wiem czy to możliwe, wpadło mi to do głowy przy edicie
jaki jest najlezjszy system iperacyjny tylko cosienaddaje do przegladanie neta dla słabego laptopa? bo mam obecnie lubuntu ?jest coś lżejszego idobrego ?
Swojego czasu po obejrzeniu twojego filmu bawiłem się w tej projekt. I fakt bardzo wiele gier działo i rozgrywkę można było zaznaczyć za udaną. Jednak jest zawsze jakieś ale Linux w porównaniu do windowsa zawsze ma mniej klatkę wymaga od nas więcej czasu aby to wszystko skonfigurować itp kolejny aspekt jest taki że trzeba dużo grzebać w systemie że sterownikami itp i jak mam być szczery chyba żaden Linux nie wytrzymał mi dłużej na dysku jak miesiąc ;) zawsze go po jakimś czasie wywalało. Od tamtej pory zrezygnowałem z Linuxa i z tego co widzę to syt dalej się nie zmieniła dlatego stwierdzam fajny projekt fajna zabawa ale dla zwykłego gracza jak ja stracony czas ;) a lvle same się nie wbija
Do grania konsola, albo Windows, do daily-use tylko linux, sam używam od 15 lat Archa i nie wyobrażam sobie męczenia się z Windowsem, poza ew. graniem na nim.
Witam witam, ja grałem trochę na linuksie ale podobnie ja u ciebie na ubuntu wyszła kaszanka. Na smaczkach ubuntu działały i na linux Mint też w większości działały. W grze Zombie Army 4 Dead War jest ciekawie, jak zrobię grę czyli jestem hostem i ktoś dojdzie to jest ok ale jak chce druga osoba dojść do gry to wywala pierwszego gracza i ten drugi dołącza, gra jest stworzona na 4 graczy ale zachowuje się jakby było tylko na dwóch. Multiplayer jest coś zwalony. Testowałem to na różnych dystrybucjach i za każdym razem jest to samo. Gra natywnie obsługuje Vulkana. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Pozdro z Wawy. 🖐🖐🖐
Korzystam z Linuxa na co dzień, gram w dużo singleplayer na tym systemie, multi preferuję na Windowsie (gram na maszynie wirtualnej z grafiką) gra się bardzo dobrze dopóki anticheaty nie zaczynają banować legitnych użytkowików (jak R6 Siege) :(
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Karty graficzne ➡ morele.tv/3cljWMT
🛒 Procesory ➡ morele.tv/3dWa5xP
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/Price-Man-Promki
Czekałem na ten film cały rok 😀
Hehe ja też
Gdzie testy porównujące FPS z windowsem? Kiepski test
W większości gier jest praktycznie bez różnic większych
@ Dokładnie Masz Racje
oj młodzian młodzian, fpsiki tsiu tsiu pif pif
Mam pomysł na odcniek - granie na platformie testowej z distro steam os oraz porównanie jej z grami na windowsie. Dobry odcinek, dałem like`a :)
Steam OS w najnowszej wersji jest na razie oficjalnie dostępny tylko na steam decku, a wersja która jest "przeportowana" przez społeczność podejrzewam że najlepiej działa jednak na sprzętach które miałyby podobną specyfikację do tej którą ma steam deck
A może tak odcinek o Steam od, w sumie to Linux i to całkiem ciekawy. Jest duża szansa że jest lekkiej zoptymalizowany pod gry, a dodatkowo jest taką namiastką Decka. Może wyjść ciekawy materiał.
Jak ja czekałem na ten temat :D
Wspaniała ta wersja Manjaro. Aż chce się ją zainstalować.
GNOME
fedora też jest git
@@IDMUS1 nie szczaiłeś żartu
#ManjarNO
Bez kitu
Koszulka taka sama jak na live z tego co kojarz
1:26 istnieje dxvk-native które mają api bardzo podobne do directx a jest to vulkan lecz tego praktycznie sie nie uzywa.
W wersji dla 2023 :kekw: Polecam mocno sprawdzić NOBARA, Linux skierowany pod Gaming. Bardzo stabilny, ogromna ilość paczek pod Gaming, stety niestety oparty na fedorze.
Nie przegrałem na linuksie wielu gier(Pop! Os), ale w moim przypadku róznicę robiła wersja steama - Gdy instalowałem z paczkę flatpak nie mogłem odpalić Dragons Dogma, ale przez starą, debianową paczkę z repo(apt) już szło.
Flatpaka nie polecam do aplikacji zrobionych typowo pod operowanie plikami na kompie - flatpak to leci w stronę kontenerów i izolowanych środowisk, przez co może mieć ograniczone pole manewru. Stare dobre debianowe paczki z repozytoriów robią robotę najlepiej.
Dobrze by było zrobić odcinek z porównaniem nvidii i amd jako kart graficznych. Jeżeli ktoś już się decyduje na składanie kompa pod linuxa, to lepiej wiedzieć żeby iść w amd zamiast mahnąć ręką i powiedzieć że to jeszcze nie ten moment
jezeli chodzi o gry to nie ma znaczenia ale ogolnie sterowniki dla kart amd sa o wiele lepsze
8:26 2137???
9:03 Jako przykład nie działającego dlss i ray tracingu pokazałeś cyberpunka. Jedno i drugie działa. Mi udało się odpalić na Arch oraz na Nobra Linux 36 (KDE Pasma) z ge-proton7-28 wersja sterowników NVIDIA 515.65.01, a opcje uruchamiania Steam PROTON_ENABLE_NVAPI=1 VKD3D_CONFIG=dxr11 VKD3D_FEATURE_LEVEL=12_1 gamemoderun %command% --launcher-skip . odnośnie skrótu ge w nazwie proton, są to inicjały imienia i nazwiska twórcy tej wersji Glorious'a Eggroll'a, ten człowiek pracuje w redhacie i jest też odpowiedzialny za Nobare które bazuje na fedorze.
Zgadza się, ale wspomniałem że trzeba użyć niestandardowej wersji protona, czyli dokładnie to o czym piszesz 😀😀
Inicjały imienia i nazwiska autora proton GE to... TC. Bo człowiek nazywa się Thomas Crider. Glorious Eggroll to ewidentny pseudonim internetowy 😉
Warstwa kompatybilności electron i działa większość gierek z windowsa. Ostatnio przeszedłem Doom 2016 elegancko w rozdzielczości 2k. A poza tym jest też wiele z natywnym linuxem na steamie.
Fajnie jakbyś zrobił te testy na Nobara Linux. To distro bazowane na Fedorze i stworzone przez twórcę proton-ge. Ma wiele poprawek do gier
ext73 ma "optymalizowane" kernele i sterowniki, jak byś kiedyś miał czas, to może zrobisz porównanie generic vs ext73 i Tomasz Miś.
7:40 daj już spokój Ubuntu lepiej było wziąć na warsztat Pop os, distro bazuje na Ubuntu i naprawia jego błędy. I taką dobrą dystrybucją do grania jest Nobara Project też mógłbyś się nad nim pochylić.
To prawda, dużo dobrego słyszałem o Pop OS
Problem z Dying Light 2 wcale mnie nie zdziwił. Taki sam miałem z pierwszą częścią i to na Windows 10. Rozwiązaniem było wejście w foldery gry na dysku i ręczne zainstalowanie wszystkich shaderów/instalatorów jakie się tam znajdowały. Być może z drugą częścią jest podobnie.
na następny rok testy z steam os :)
Myślałem nad postawieniem w warsztacie linuxa do gier obok retro kompów i zobaczymy co z tego będzie :) Ciekawe czy na Mincie, którego mam zainstalowanego coś pójdzie czy będzie trzeba zmienić dystrybucję.
zrobisz porównanie te same gry na tym samym kompie linux vs windows?
W platformie testowej nie ma wzmianki o użytej karcie graficznej 😀
na szczęście potem jest w wynikach benchmarków: NVIDIA RTX 3080 Ti
@@Daniel_VolumeDown Czyli dla większości graczy odpada to...bo nie dość, że karta z wyższego segmentu za kilka tysięcy to dodatkowo linux...i tyle z tematu. Abstrakcja i nic więcej, ciekawostka. Swoją drogą, granie na linuxie to nie tylko proteza - Bioshock Infinite wyszedł natywnie pod linuxa.
@@Bunczu jest trochę tytułów dostępnych natywnie pod linuxem. Kolejnym przykładem może być Shadow of the Tomb Rider; jednak wiele z dostępnych tytułów pod linuksem to tytuły indie. Ogółem na steam jest możliwość filtrowania gier tak aby pokazywało gry dostępne natywnie pod linuxa.
A co do karty graficznej to gdzieś z początku filmu zmaslo chyba mówił że specjalnie wziął komputer z bardzo dobrymi podzespołami
Problem z grami na Ubuntu był zapewne z powodu wdrożonego Waylanda zamiast klasycznego X11 który jest produkcyjnie począwszy od wersji z której korzystałeś.
hmm... to prawda że wayland może namieszać, ale czy przypadkiem steamdeck lub manjaro GNOME które wydaje się że jest na filmie, też nie mają waylanda?
@@Daniel_VolumeDown Opcjonalnie można go odpalić, ale nie jest domyślnie. Jako ciekawostke powiem, że nawet na PopOS opartym o najnowsze Ubuntu dalej działa X11
@@whiteaf3936 piszesz o manjaro czy steamdeck czy obu?
@@Daniel_VolumeDown Odnośnie Manjaro. SteamOSa nie posiadam a ten customowy build z git'a mnie nie przekonuje, ale podejrzewam, że raczej nikt produkcyjnie Waylanda tam nie puścił bo nie jest dostatecznie przetestowany
Super filmik, mógłbyś następnym razem przetestować inne gry multiplayer takie jak np World of Tanks, Diablo 2R albo WOW. Dzięki.
Nie żeby coś ja od niedawna przez problemy z Windowsem oraz jego instalacją od dwóch, trzech dni siedzę na Ubuntu 22.04 i posiadając znacznie gorszy sprzęt od Twojego bo Ryzena 5 3600 z GTX 1070Ti odpaliłem wczoraj wieczorem Dying Light 2 z czystej ciekawości i... działał. Normalnie się włączył i działał bez zarzutu. Tak tylko gdybam w tym momencie ale może w Twoim przypadku Dying Light 2 nie chciał działać ponieważ korzystałeś z procesora Intela 12 generacji? Steam Deck ma procesor oparty na architekturze Zen 2 tak jak mój procesor w komputerze i Dying Light 2 ruszył od strzała i raczej winna nie jest karta Nvidii ponieważ ja sam mam 5 letniego GTXa i działało. Ja bym to sprawdził na platformie AM4 na Twoim miejscu.
Może następnym razem jakieś porównanie uda się zorganizować z windowsem na przeciętnym sprzęcie
Najlepsza seria dużo o linuxie powinno siępojawiać filmów
Granie na linuxie tylko na kartach amd.Dopóki nvidia nie wypuści otwartych sterów to będzie wszystko działać słabo.
Wszystko fajnie, ale gdzie testy z Windowsa dla porównania wydajności gier
6:12 Jaka wersja Manjaro 😂
A po drugie dlaczego nie przetestowałeś holo ISO?
Zdecydowanie lepiej, że istnieje Proton. Używałem Linuksa z 15 lat i niestety, wersje natywne szybko się starzeją (Linux jako system, idzie szybko do przodu). Jasne, że można odpalić takie gry po latach, ale nie chce mi się włamywać do sendmaila przez emaksa, żeby uruchomić grę. A tak - wszystko idzie po warstwie translacji i tyle.
Pozostając w temacie zrobiłbyś może film o graniu w starsze gry na ReactOS-ie i w ogóle używaniu tego systemu? To w sumie ciekawy temat.
Też mam Linuxa, Arch ram 16 rx570 Ryzen 3 3100. I też mam wrażenie że coś się gdzieś dzieje że nie wszystko śmiga dobrze, dla przykładu nie byłem w stanie zmusić Cyberpunka do działania na Wine ale udało się ze Steam Protonem. Więc może to błąd zrobiony gdzieś przez kogoś i kwestia czasu zanim go ktoś znajdzie i naprawi, mam nadzieje.
Chętnie bym zobaczył jak działają symulatory lotnicze jak DCS, IŁ2, MFS. Bo jak dotąd to linux był bez użyteczny na symulatory.
Sprawdź open source'owy FGS, odpowiednik MFS. Petarda
@@marekk2519 ciekawe że pierwsze co znalazłem to "GeoFS", czyli jakiś symulator w przeglądarce, (to co Ty piszezsz to "FlightGear Flight Simulator" jakby ktoś szukał)
Dying Light 2 to coś co sprawiło, że mój RTX 3080Ti po roku użytkowania i przy świetnie wentylowanej obudowie się wyłączył... przy ograniczniku do 80 FPS i bez RT... coś jest spieprzone z tym czymś i już tego nie tknę, a wy uważajcie i miejcie temperatury pod kontrolą
Nie mogę sie jednak doczekac grania myszką i klawiaturą w PSXowe gry. A zwłaszcza w PSX5 w horizon czy inne .
Witajcie. Ja ogolnie siedze w Linuksie od 15 lat (CentOS, Ubuntu, Mint) i jestem zadowolony ale nie siedze w temacie gry tylko multimedia i przetwarzanie. Niestety z gier to DOSBOX i najczesciej DOOM2 ale tak lubie. Pozdrawiam
Wspolczucia
A może tak na następny rok załatw GPU od AMD dla porównania? Wiem wiem, NVIDIA to "krul grafiki", ale porównanie konfiguracji z kartą AMD byłoby ciekawe.
a moze test systemu SteamOS?
7:40 jak chcesz używać Ubuntu, to już lepiej zainstaluj WIndowsa, bo od 12.04 występują tam jaja niespotykane na innych dystrybucjach :P Swoją drogą Ubuntu 22.04 niedawno zostało uznane jako stabilne i jeśli nikt nie wymuszał aktualizacji z 20.04, to dopiero dostał info o aktualizacji. Zaś "za nowe" pakiety również potrafią robić problemy, np. coś gryzie się ze sterownikiem.
9:41 w lipcu przeszedłem Control na linuxie z kartą Nvidii i działał ray tracing tylko trzeba było dodać opcje startowe bodajże: VKD3D_CONFIG=dxr PROTON_HIDE_NVIDIA_GPU=0 PROTON_ENABLE_NVAPI=1
To co może materiał ze steam os w końcu steam deck i chyba również GeForce now z niego korzysta a jak 2 duże korpo inwestują w ta dystrybucje to może nawet nieźle radzić sobie z grami
rób więcej filmów z linuxem
Spoko test
Ja mam Debianka Stable i całkiem fajnie się gra na Lutrisie lub w gry natywne.
Manjaro... bardzo fajna dystrybucja i rzeczywiście dużo gier działa.
W specyfikacji jest info jakie chłodzenie cpu, wyszczególniony model obudowy, ale nie ma gpu, co tu się dzieje? :D
Film dla tych, ktorzy lubią sobie komplikować życie 😉
Jak to dokładnie jest z SteamOS-em? Steam Deck przecież musi ruszać na nim, a Distrowatch obecnie kwalifikuje to distro jako porzucone i jak próbowałem ściągnąć to chyba faktycznie jakieś starsze wersje tylko były. Ta na Decka to jakaś inna nowa czy coś?
W tym roku próbowałem do grania na Linuxie używać Lutrisa, ale przy włączaniu dawał komunikat że potrzebuję spaczowanego fsync kernela by uruchomić grę czy coś takiego, tylko że goły Wine odpalał je bez zarzutu. xD
Ja mam Linuxa Ubuntu na laptopie Asus x52j (na Win mam jakieś dziwne zwieszki na około 10-70 sekund, a na Linuxie działa idealnie) i kiedyś myślałem nad zainstalowaniem Gothica, ale widząc ile trzeba się narobić by to szło to dla sporadycznego pogrania na wyjeździe nie ma sensu XD Może przyjdą kiedyś czasy, że odpalanie gier na Linuxsie będzie równie intuicyjne i proste jak na Win. Puki co do grania mam o wiele mocniejszego peceta :P
Ja mam Linux pop os przy instalacji odrazu instaluje sterowniki grafiki na laptopa z dwiema kartami i to działa. Zainstalowałem lutrisa ze store linuxa , gothic z goga działa bez problemu . Nawet lepiej niż na Windowsie. Gram w kroniki korinis czy coś takiego z goga.
Moze kolejna odslona na dystrybucji Garuda?
Hej , szkoda że nie sprawdziłeś jak to jest z ZEN kelnerem
MASŁO! rok minął pora nagrać film o graniu bo chyba sporo się zmieniło
Cześć ! Chłopaki po opowiadajcie o biosach płyt głównych pod Ryzeny .Bo jest straszny bałagan .A zwłaszcza z chipsetem B550 .Jedna płyta odpali Ryzena 5 5600G a druga nie .Do MSI B550M musiałem do kupić Ryzena 3 3100 żeby zrobić uprgrade biosa dla Ryzena 5 5600G .Z etgo co słyszałem Gigabyte nie ma takiego problemu i też jest z chipsetem B550M. Dzięki z góry
Bo to producent decyduje czy wgra mikrokody do danego CPU.
bo wybiera się płytę z opcją bios flashbackiem
przetestowałbyś może CuteFish OS
Na linux mint nie da się uruchomić Warzone.
15:49 proszę nie obrażać mojej i5 4gen to jest jeszcze całkiem dobry procek.
rok temu się z takim rozstałem i potwierdzam
nie xD
Po moim eksperymencie z miesiącem na Ubuntu 20.04 lts, dochodzę do wniosku, że używanie linuxa jako daily jest bez sensu. Może i da się niektóre gry uruchomić, ale instalacja sterowników do laptopowej wersji 1050 jest praktycznie niemożliwa, a sama instalacja czegokolwiek na Ubuntu, nawet jak ogarnia się terminal, zajmuje tyle czasu, że w połowie instalacji przechodzi ochota na uruchomienie pożądanej aplikacji. Oczywiście, możnaby korzystać z innych dystrybucji, ale traci się wtedy wsparcie dla innych programów (takich jak np. matlab), co ogranicza pole wyboru. Dochodzą do tego randomowe problemy z uprawnieniami (czasami do instalacji wymagany jest root, ale licencja przypisywana jest do konta lokalnego, co wymaga stosowania dziwnych obejść). Gwoździem do trumny jest brak obsługi pakietu office od MS - przy podstawowych potrzebach to nie jest problem, ale w przypadku pisania poważniejszych dokumentów, wersja internetowa albo darmowe zamienniki nie dają rady (głównie problemy z formatowaniem tekstu - niestety tylko desktopowa wersja worda potrafi zapewnić równe i powtarzalne formatowanie przy wykorzystaniu różnych typów multimediów w jednym pliku tekstowym). Linux dobrze się sprawdza w zastosowaniach serwerowych, embedded, itp, ale stosowanie go jako daily jest formą masochizmu.
Zależy dla kogo to forma masochizmu - moje Xubuntu chodzi wspaniale i służy mi doskonale od lat. Jak przeglądarkowy MS Office nie wystarcza, to LibreOffice też dobrą robotę robi (i tak głównie to ja w LaTeXu pracuję, a tu akurat linuksy dużo lepiej sobie z nim radzą jak windowsy). Instalacja czegokolwiek jest dziecinnie prosta przez zarówno ubuntowski appstore, jak i przez klasycznego apta (i jest to szybsze niż szukanie po internetach i wyklikiwanie) - a z paczek deb wystarczy kliknać "Zainstaluj pakiet". A co do matlaba, to nie wiem, bo używam jego otwartej wersji, mianowicie Octave. Ale jak widzę, to po wymaganiach widzę, że mainstramowe dystrybucje latają normalnie z matlabem. :D
Też fakt, że ostatnimi czasy ubuntu traci swój blask, i obecnie są dużo solidniejsze distra takie, jak Mint, PopOS czy Zorin. W sumie to nawet wariacje *ubuntu są lepsze niż ten oryginał, który serwuje Canonical - sam polecam Xubuntu, ale ludzie też lubią Lubuntu i Ubuntu Mate, bo lekkie i proste.
14:00 Wyrzuć całkiem mangohuda z komend steam i się odpali miałem ten sam problem
Super Tux jest moim zdaniem najlepszą grą zręcznościowa, z którą może konkurować jedynie Mario :)
A co z "Pop_OS!"?
Masło a dasz radę ios na Malince zainstalować?
na nagraniach pulpitu jest żółty obraz
Ciekaw jestem jaka jest różnica w wydajności na słabszym sprzęcie. Jak ktoś ma sprzęt który przy graniu na Windowsie wyciąga 30-40 FPS to podejrzewam że na linuxie zrobi się z tego 20-30. Chyba że jest jakiś postęp względem tego co testowałem 10 lat temu.
To dość mocno zależy od danego hardware. DXVK ma narzut na CPU więc to ma znaczenie, a także czy korzystamy ze starszego radeona z otwartymi driverami czy nvidii z zamkniętymi driverami. Chciałem też, dorzucić coś słabszego ale ciężko znaleźć złoty środek w takim podejściu.
6:12 GNU/Linux Manjaro 21.3.7 🤨🤔
Chciał bym zobaczyć granie na vr na linuxie
czy w forzy ze sklepu ms store też da się grać na linuxie ??chodzi mi głównie o FM7 :D
Osobiście siedzę na linuksie od dawna (Kiedyś DSL i Opensuse, teraz Mint albo Slax) ogółem polecam, bo linux mi nigdy nie wypluł problemu z legalnością systemu pomimo legitnego zakupu, linux nie ma problemu z podpięciem niestandardowego pada do gier, linuxowi wystarczy mały dysk a nawet i pendrive dla wersji life i najważniejsze, przede wszystkim linux nie wywala kilkunastu giga z pakietu telefonowego na jakieś aktualizacje zabezpieczeń (w komputerze biurowym, podpinanym do sieci średnio raz na pół roku, na godzinkę czy dwie)
przypuszczam ze wiekszosc gier uruchomilaby sie gdybysmy na przyklad skompilowali archa pod siebie, tzn swieze paczki, stabilne jadro, gui nawet xfce, ktore wyglada prosto ale i tez jest bardzo lekkie co moze plusowac w wynikach w grach, moze kiedys czegos takiego sprobowac? skoro steam deck ma "archa" to czemu by nie skorzystac z tego samego na PeCecie?
4 chyba już o Linux były
Tylko po co te testy skoro nie ma porównania z Windows?
Za niedługo sierpień. Czyżby się szykował Linux 2023? :D
Ten... a brałeś pod uwagę, że Ubuntu działa natywnie na powłoce Wayland? Nie wiem do końca jak to teraz wygląda, ale kiedy wchodzil on do Ubuntu to było sporo problemów z kompatybilnością i głównie sterowniki i sporo aplikacji miało problem z kompatybilnością, a działalo za to na powłoce X. 😉 I ten... jak już została zwrócona uwaga, lipa, że nie ma żadnego odniesienia i porównania z Windowsem. 😐
Na Nvidii Ubuntu domyślnie odpala się na X11. A nawet na Waylandzie nieposłuszne gry można okiełznać Gamescopem.
Jak już ja bym strzelał, że tutaj winowajcą jest Snap.
A co z CS go i cristal launcher
To są natywne gry, pójdą normalnie i sprawnie
Jeżeli chce się grać na Linuxie i w ogóle mieć najmniej problemów polecam sprawdzić Nobara Linux (dystrybucja będąca nieco poprawioną wersją Fedory), lepszej dystrybucji jak dotąd nie znalazłem. Używałem Manjaro i czystej Fedory ale to dopiero Nobara daje naprawdę przyjemność korzystania z Linuxa i grania na nim
Potwierdzam, nobara jest świetna stricte pod granie.Osobiście używam zwykłej fedory bo nie gram w gry ale Nobara ma wiele dobrych poprawek
3 ale wciąż za mało xd
Ja bym zobaczył materiały typu - codzienna praca na linuxie
Albo gaming na macu z linuxem, nie wiem czy to możliwe, wpadło mi to do głowy przy edicie
Tak da się grać jak najbardziej
Manjaro 21.3.7
Man of the culture
Dl 2 działa normalnie tylko kilka razy z rzędu trzeba uruchomić i dl 2 działa dystro fedora ale np dl 1 juz nie działa
Zrób odcinek o nvidia optimus na linuxa albo obsługę drukarek na linuxa
jaki jest najlezjszy system iperacyjny tylko cosienaddaje do przegladanie neta dla słabego laptopa? bo mam obecnie lubuntu ?jest coś lżejszego idobrego ?
Antix lub poppy linux xD
Czekałem na ten film, i mam pytanie: Czy Fortnite korzystający z easy anty cheat działa pod manjaro?
nie
Czyli gry na Linuxie po staremu. Może zadziała, może nie zadziała.
Jakiego linuxa wybrać do gier, na Debianie czy na red hat.
Fedora (trochę jest zabawy, ale warto), popos lub zorin os (ma podobny motyw do Windowsa co zmniejsza próg wejścia).
Windowsa lub konsole.
@@Klasyczny_Introwertyk Używałem długo Fedory jest ok.
Holo ISO/Steam OS są najlepsze do grania na linuxie
Swojego czasu po obejrzeniu twojego filmu bawiłem się w tej projekt. I fakt bardzo wiele gier działo i rozgrywkę można było zaznaczyć za udaną. Jednak jest zawsze jakieś ale Linux w porównaniu do windowsa zawsze ma mniej klatkę wymaga od nas więcej czasu aby to wszystko skonfigurować itp kolejny aspekt jest taki że trzeba dużo grzebać w systemie że sterownikami itp i jak mam być szczery chyba żaden Linux nie wytrzymał mi dłużej na dysku jak miesiąc ;) zawsze go po jakimś czasie wywalało. Od tamtej pory zrezygnowałem z Linuxa i z tego co widzę to syt dalej się nie zmieniła dlatego stwierdzam fajny projekt fajna zabawa ale dla zwykłego gracza jak ja stracony czas ;) a lvle same się nie wbija
Do grania konsola, albo Windows, do daily-use tylko linux, sam używam od 15 lat Archa i nie wyobrażam sobie męczenia się z Windowsem, poza ew. graniem na nim.
Gram na linuxie od ponad roku i wiekszosc gier w ktore gram e. g. rdr2 czy apex legends benefituje od linuxa. Moj steam deck juz jest shipping soon :D
nie wiem, narazie siedzę na arcolinux i jestem zadowolony, bo nie grywam, ale dobrze widzieć, że linux idzie w dobrą stronę xD
ja siedze na linuxie od 2020 pierwsze ubuntu ,później fedora 34-35 później zorin os 16 a teraz fedora 36
rok 2022, rainbow six siege wciąż nie grywalne na linuxie
Czy Heroes 3, OpenTTD i The Settlers 2 pójdzie na Linuxie ?
Idzie, przynajmniej u mnie na konfiguracji
Nie wiem tylko jak OpenTTD
Open TTD działa na linuxie na ubuntu nw jak zresztą :D
Stare gry instalują się dobrze pod WINE, natomiast nowe gry są problematyczne.
8:04 to wina sterownikow nvidii btw
Granie na linuxie jest jak emulowanie gier z konsoli na komputerze
ja mam i7 4790 8gb ram ddr3 i gtx 1016 3gb dual oc i gram prawie we wszystko
mam Minta i win10;
gram, jak mam czas, generalnie malo gram
Witam witam, ja grałem trochę na linuksie ale podobnie ja u ciebie na ubuntu wyszła kaszanka. Na smaczkach ubuntu działały i na linux Mint też w większości działały. W grze Zombie Army 4 Dead War jest ciekawie, jak zrobię grę czyli jestem hostem i ktoś dojdzie to jest ok ale jak chce druga osoba dojść do gry to wywala pierwszego gracza i ten drugi dołącza, gra jest stworzona na 4 graczy ale zachowuje się jakby było tylko na dwóch. Multiplayer jest coś zwalony. Testowałem to na różnych dystrybucjach i za każdym razem jest to samo. Gra natywnie obsługuje Vulkana. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Pozdro z Wawy. 🖐🖐🖐
Korzystam z Linuxa na co dzień, gram w dużo singleplayer na tym systemie, multi preferuję na Windowsie (gram na maszynie wirtualnej z grafiką) gra się bardzo dobrze dopóki anticheaty nie zaczynają banować legitnych użytkowików (jak R6 Siege) :(
W platformie testowej nie ma GPU a chyba nie użyłeś integry? ://
Rtx 3080 ti
@@ok-je6up ok tomoże nie usłyszałem
lol normalnie działa ?
ja korzystałem z linuxa fedory
Zmasełko ulubiony C: Jak na razie tylko dla Ciebie tu jestem xD
8:21 zmaslo troll