Čtenářská hodina 2. ročník, Metakognice - Seznamujeme se se čtenářskými strategiemi
HTML-код
- Опубликовано: 24 янв 2025
- Záznam z hodiny čtení ve 2. třídě ukáže, jak se děti učí porozumět důležité čtenářské strategii - vytváření souvislostí. Jedná se o první ze šesti strategií a mnoha čtenářských dovedností, které budou děti každý den trénovat v pracovních listech publikace Čteme s porozuměním každý den, 2. třída. Video zachycuje, jak paní učitelka představuje dětem změny, které je čekají v druhém díle této publikace. Celý první díl (Čteme s porozuměním každý den, 1. třída) již mají za sebou. Žáci jsou tedy zvyklí na tento způsob práce a vykazují velké porozumění textu i otázkám, které na danou dovednost míří. Žáci uvažují metakognitivně - vědí, jak čtenářské dovednosti fungují a jak je popsat, teď se učí podobně uvažovat i o vybraných strategiích.
"Pomáháme školám k úspěchu" je nezávislý projekt Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, který je zaměřený na zvyšování kvality výuky ve veřejných základních školách s důrazem na individuální přístup učitelů k žákům.
Analýza videa (Kateřina Šafránková)
2:00 - 4:00
Učitelka seznamuje děti s tím, jak budou v následujícím období pracovat s pracovními listy a dalšími materiály z publikace Čteme s porozuměním každý den (2. třída). Žáci již od 2. pololetí 1. třídy postupně učili jednotlivým čtenářským dovednostem při práci s předchozím dílem (Čteme s porozuměním každý den, 1. třída), takže sami odhalují, v čem se oba díly liší a jaké změny je čekají.
4:00 - 12:18
Učitelka doplňuje, jaké další změny a novinky na žáky čekají, např. si budou své pokroky zaznamenávat do tabulky, která jim poslouží k sebehodnocení, a představuje žákům soupis všech známých dovedností a nových strategií. Žáci se seznamují s první strategií - vytvářením souvislostí.
12:19 - 30:52
Žáci se chystají pracovat s prvním pracovním listem nového dílu publikace a zamýšlejí se nad otázkou, zda se jim někdy stalo, že při čtení knihy přemýšleli, jak by se na místě postavy zachovali oni sami. Učitelka jim individuálně pomáhá, aby úkol zvládli. Své postřehy sdílejí se spolužáky.
31:18 - 38:25
Učitelka čte nahlas text z pracovního listu, na vhodných místech se zastavuje a ptá se žáků, jak by se zachovali ve stejné situaci oni.
38:25 - 47:10
Žáci samostatně odpovídají na 4 otázky k textu a hledají v něm důkazy pro svá rozhodnutí.
47:55 - do konce
Žáci sdílejí své správné odpovědi a učitelka se doptává, jaké důkazy v textu našli a proč si zvolili právě tuto odpověď ze 4 možností.