Jak Japonia stała się jednym z najbogatszych krajów świata? Historia azjatyckiego sukcesu.
HTML-код
- Опубликовано: 4 янв 2025
- #Powojnie #historia
Cześć!
W tym odcinku serii Powojnie przedstawiam historię japońskiego sukcesu gospodarczego. Jak to się stało, że to azjatyckie państwo stało się jednym z najbogatszych na świecie? Ten ekonomiczny fenomen nie byłby możliwy, gdyby nie rozsądna polityka rządu w Tokio. Choć początkowo Japonia tuż po II Wojnie Światowej zdecydowanie nie należała do bogatych krajów to dzięki odpowiednim reformom stała się szybko rozwijającym się krajem.
Stany Zjednoczone nie chcąc tracić swoich wpływów w tej części Azji pozwoliło Japonii na błyskawiczny rozwój. Ten odcinek serii Powojnie to historia sukcesów m.in. takich firm jak Sony oraz Honda.
Materiały wykorzystane w filmie pochodzą z domeny publicznej.
Dziękuję za wsparcie kanału Powojnie w serwisie Patronite! Aktualnie poza dokupieniem sprzętu planuję wydanie książki, więc zgromadzone środki przeznaczę również na ten cel.
patronite.pl/p...
A teraz zapraszam Was do obejrzenia najnowszej odsłony serii Powojnie.
To tak na szybko łapka w górę, pochlebny plkomentarz, a później na spokojnie obejrzę odcinek 😉, generalnie wielkie dzięki za pracę jaką wkładasz w ten kanał, jest świetny, merytoryczny i dobrze zmontowany, ogólnie mega!!! Pozdrawiam serdecznie
Ale przyjemnie się ogląda. Fajny montaż i w końcu wesoły temat. Od razu zauważyłem przyjaźniejsza muzykę :) Niektóre fakty o tym kraju szokują.
To wyobraz sobie jak mnie zszokowalo, gdy sie dowiedzialam, ze informacja o tym, ze Japonki maja w poprzek to zwykle klamstwo, ktore mi przez dlugi czas wmawiano.
@@Sabrina_Pijanka ten starowiekowy żart o Japonkach dotyczy też Chinek, kobiet z Wietnamu, itd - to chyba jedeny wydział Polskiej produkcji którym możemy się szczycić - głupie żarty
@@pliedtka myślisz że tylko w Polsce mamy takie żarty? W żadnym innym kraju takich nie ma? Współczuję światopoglądu
To może coś o wonie wietnamsko-kambodżańskiej lub o rządach czerwonych kmerów w Kambodży
oj o tym można mocne elaboraty mówić, też dużo niewyjaśnionych teorii jest
Świetny temat, popieram
Doskonały pomysł! A może o wojnie chinsko-wietnamskiej w 1979? Sprawa niemal zapomniana a był to niezwykle krwawy choc krótki konflikt gdzie obie strony ogłosiły zwycięstwo. Komuna vs komuna
@@ysy662 a wiesz co jest najlepsze że garstka Wietnamczyków dała radę wielkiej masy ilości chińczyków ponieważ w dużej mierze mieli broń od Rosjan chociaż mówi się właśnie że Wietnamczycy mieli wielką wolę do walki nie chińczycy
@@pawepoonski9355 moim skromnym zdaniem w XX w nie było większych wojowników niż Wietnamczycy, co by nie mówić są cholernie twardym narodem, i mają wielką przyszłość przed sobą
Pomysły na odcinki:
- rozpad Czechosłowacji
- proces Norymberski
- dolar jako waluta globalna
Dwa-trzy miesiące temu był odcinek o dojściu komunistów do władzy w Czechosłowacji a tu już ma być jej rozpad? Spokojnie. Nasi południowi sąsiedzi to jest taki głęboki i ciekawy temat że odcinków nie można zabraknąć :)
proces norymberski pierwszy
@@rocket9096 to tylko pomysł, termin realizacji jest dowolny 🙂 bo jeśli chodzi o staranność podejścia do tematu przez autora, jestem spokojny 👍
@Szewcunie było
nie fantazjuj, nikogo to nie obchodzi
Bardzo merytoryczny odcinek i ciekawie przedstawiona treść. Arigatō!
Naprawdę nie wiesz jak bardzo uwielbiam ten kanał, bardzo interesuje sie okresem Po II wojnie światowej I ten kanał to dokładnie to czego szukałem!
Świetna robota i oby tak dalej!
Ten komentarz powstał wyłącznie aby okazać mój szacunek dla pracy autora odcinka. Fantastycznie się dowiedzieć jak rozwijała się Honda - może kiedyś odcinek dedykowany właśnie globalnym firmom w okresie powojennym? Myślę, że szczególnie w Niemczech i właśnie w Japonii można znaleźć wiele ciekawych historii. Łapka w górę jak zawsze.
trafiłem przypadkiem, zostaje świadomie.
Lajk w ciemno i oglądamy. Jeśli chodzi o pomysł na następny odcinek to może coś o Rodezji i wojnie w buszu ? Pozdrawiam.
Stary uwielbiam twoje produkcje. Są genialne. Robisz świetną robotę. Nic nie zmieniaj. Przyjemność się uczyć z materiałów, które tworzysz. szacun!
Bardzo ciekawe filmy robisz Piotrze.Osobiscie czekam na kolejne odcinki z zaciewieniem co bedzie tym razem. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Cześć ☺Dzięki za kolejny ciekawy odcinek👍Niesamowite jak dużo ciekawych tematów wymyślasz👌
Odcinek jak zwykle na wysokim poziomie,wrzucaj więcej na spotify :)
Znowu ciekawy vlog.
Kolejny doskonały film.Z wielką kulturą przekazuje Pan widzom, swoją wiedzę.
Japonia już była... 🤓
To może teraz o Korei południowej?
Wybili się głównie na pracowitości i elektronice użytkowej, bardzo podobnie jak Japonia.
Na pewno jest to temat wart opowiedzenia :) dziękuję za sugestie!
sukces Korei Płd nie był już taki różowy i miał o wiele bardziej brutalne oblicze.
Mocny interwencjonizm
@@AZ-in8zv nic, bo nie czynię tu zarzutu
@@PominReklamy fakt, ale sukces japoński też nie był usłany samymi kwiatkami i radością (żaden w Azji zresztą nie był i nie jest)
Bardzo, bardzo ciekawy materiał. Z chęcią dowiedziałabym się więcej na ten temat.
Zecydowanie zabraklo pewnego Amerykanina, dzieki ktoremu japonski przemysl stal sie na tyle legendarny, ze zrobiles o nim ten odcinek.
Wchodzę na Yt,patrzę że Powojnie dodał nowy film. Od razu człowiek się lepiej czuje.
Wow. Bardzo dobry odcinek. Pozdrowienia z dołującej Szwecji!
Świetny materiał, ale strasznie krótki!
Przydałaby się druga część.
Dobry dobrze zrobiony odcinek👍
Świetny odcinek, jak zawsze
Jak zwykle: ciekawy materiał. 👍
Uwielbiam Pana serie!
Super ta pozytywną muzyka.!
Jak zwykle świetny materiał, tylko te stockowe filmy trochę nie pasują.
Tak się dobrze słucha że chciało by się dłuższe odcinki.
A dla mnie w sam raz. ;)
Jestem artystką i puszczam sobie często je do pracy. niby rysując jestem w stanie w 100% skupiać się i na czy to rozmowie czy to słuchaniu tego typu filmów czy audiobooków i jednocześnie pracować. jednak jak słucha się kilku z rzędu to często łapię się na tym ,że zlewają się i zaczynam gubić się o czym była mowa 😅
więc moim zdaniem są idealnej długość :)
podoba mi się nowy format. Proszę kontynuować częściej. Może jakaś prasówka w środku tygodnia?
Super odcinek ale zapomniałeś wspomnieć o aspekcie wg mnie bardzo istotnym, a mianowicie że Amerykanie po wojnie przyjeżdżali do Japonii i uczyli ich metod zarządzania jakością w przemyśle produkcyjnym. Japończycy stali się w tym tak dobrzy, że do dziś się mówi o japońskiej jakości.
Najlepszy kanał historyczny
Zależy jaką historią się interesujesz jak wiesz to jest "po wojnie",są naprawdę jeszcze bardzo dobre kanały historyczne ale zapewne to jest jeden z tych paru naprawdę dobrych
Chodzi mi o okres po II wś do ok lat 90.
@@miloz8752 Polecam CiekaweHistorie, jest chyba na wyższym poziomie
Niestety najlepszy kanal historyczny na polskim YT zostal porzucony przez autora🤕
"II Wojna Światowa"😢😢😢
I greet you from Poland from the city of Szczecin :)
Bardzo fajny odcinek, na pewno przydałby się bliźniaczy o porozumieniach z Accord Plaza
Bardzo Ciekawa Odcinek Filmu.✌✌👍👍,
Sony nie wymawia się w każdym języku tak samo, bo to jest "Soni" (n nie jest zmiękczone), a my mówimy "Sony". Chyba pierwszy maleńki błąd jaki widzę na kanale. "Szapo ba" jak mówią Rumuni i łapa w górę. ;)
Tak ciekawy temat można byłoby podzielić na kilkadziesiąt filmów.
👍👏😊😃😁😀 praca praca i jeszcze raz praca oraz inwestycje i innowacje
Ale nie życie dla pracy :-/ Japończycy zbici w ciasnych miastach nie mieli poza pracą, w życiu codziennym, ciekawszej rozrywki, nie wspominając już o ich "mrówczej", ściśle hierarchicznej mentalności, która dysyplinowała całe społeczeństwo.
Przecież jeśli ktoś chce cofnąć się w czasie, i troszkę liznąć japońskiego "cudu" gospodarczego, to dzisiaj podobne warunki istnieją w rozwijających się chińskich miastach.
Chciałbym kiedyś żeby w przyszłości powstał podobny film na temat Polski... Marzenie...
Rozwój ekonomiczny Polski z ostatniego trzydziestolecia jest gorszy jedynie od chińskiego. Problem w tym że to nie ta sama skala więc nie widać tego aż tak wyraźnie. Ale fakty są takie że nasz kraj jest stawiany jako wzór rozwoju gospodarczego. No może pomijając ostatnie kilka lat...
@@lukaszwojtowicz1981 Nie tylko od chińskiego. Kraje bałtyckie też poradziły sobie lepiej, zwłaszcza Estonia.
@@dariuszgaat5771 Jeśli chodzi o przeciętny poziom rozwoju gospodarczego to widziałem wykresy pokazujące że pomijając mikropaństwa Polska miała najlepsze wyniki pomijając Chiny i chyba Wietnam był blisko, być może już nawet wyszedł na drugie miejsce. Rozumiem że metodologia różnych badań może być różna i miejsca w topce mogą się zmieniać ale wciąż fakty są takie że Polska przeżyła przez ostatnie 3 dekady okres bezprecedensowego rozwoju i niewiele państwa może się poszczycić lepszym. Masz też rację że Bałtom a szczegolnie Estończykom dobrze idzie.
Dobry materiał. Ciekawy, szczegółowy, dynamiczny, nasycony informacją, elegancko zaprezentowany.. I dobrze że wspomniałeś o aborcji - to jest bardzo niewygodny i niepoprawny temat więc duży plus dla ciebie
Dziękuję I pozdrawiam
Czekam na odcinek o odradzającej się gospodarce i technice CHIN !
@powojnie robisz fantastyczne materiały tylko w mojej ocenie za krótkie, wiem ze pewnie taki jest zamysł by mówić (opowiadac) w sposób zwięzły ale czasem ja osobiście mam nie dosyt:)
A ja mam niedosyt, bo filmy po wojnie można oglądać tylko na youtube, tymczasem to powinno lecieć na focusie, TVP dokument itp I mieć zupełnie inny budżet.
Super!
Może teraz coś z historii Polski lat 90?
Afera FOZZ?
według mnie trochę spłyciłeś temat, podając (oczywiście prawidłowe) przyczyny wzrostu gospodarczego po wojnie, jednak nie poruszając w ogóle ujęcia geopolitycznego - w końcu to na zależności od USA przemysł mógł się tak mocno rozwijać. Mimo wszystko, dobry odcinek :)
Tylko przemysł japoński zasadniczo był niezależny, a nie zależny od USA, był to rozwój skrajnie nacjonalistyczny,
szczególnie jeśli odniesiemy ten model do Polski po 1989 roku i skali przejęć, obecności zagranicznego kapitału
w gospodarce, kluczowych branżach itd.
fakt, ponoć USA dawały mnóstwo preferencji eksportowi z Japonii a także Korei
przecież wspomniał o tym w filmie
Jak zwykle super odcinek.Pozdrawiam
Ale może coś w końcu z Cypru?Famagusta? :)
Cypr będzie... prawdopodobnie za tydzień ;)
@@Powojnie Wooooow czekam zatem niecierpliwie :)
Super muzyczka w tle...
Bardzo chętnie usłyszałbym dalszą historię tego kraju, aż po kryzys i wegetację.
Jeżeli nie to polecam jeden z pierwszych wykładów dr. Zbigniewa Dylewskiego.
tego rozdartego dziadka?
Jaką wegetację? Chciałbym żeby Polsce był taki kryzys i wegetacja, jak w Japonii.
@@babytv1401 ja bym chciał, żeby był taki jak w Mozambiku
@@babytv1401 Cóż odsyłam do materiału i przypominam, iż od lat Japonia nie wzrasta za bardzo gospodarczo, co nie zmienia faktu, że to trzecia gospodarka świata.
ruclips.net/video/8NtFAXoOAdM/видео.html
@@babytv1401 chodzi o cenę jaką przeciętny Japończyk płaci za dobrobyt materialny...
Dużo wyczerpujących informaji podanych w łatwo zrozumiały sposób .
Ciekawy program .
Moje gratulacje .
Czekam z niecierpliwością na książkę! Mam pytanko z jakiego miasta jesteś? Pozdrawiam
Z Trójmiasta ;)
@@Powojnie Tak po cichutku liczę, że może kiedyś będzie odcinek o tym, jak nas Kaszubów władza ludowa traktowała, zwłaszcza w szkolnictwie, i jakie pokłosie tych poczynań jest obecnie. Temat sąsiedni Trojmiastu, a przez komuchów też mocno tłumiony - mało kto wie, że dotkliwie karano za mówienie po naszemu... Ewentualnie opiąć to w większy temat mniejszości narodowych w Polsce powojennej, jak władza ludowa traktowała nie-Polaków - ciekawe, czy dojdziemy do takich smaczków. :D
@@Powojnie Nie ma takiego miasta :(
@@johnnyenglish4695 , Gdańsk-Gdynia-Sopot. Trójmiasto.
@M W To dlaczego mi pan od razu nie mówi?
Cholera jasna, to ja muszę poszukać!
szkoda że o japońskich strajkach nie opowiedziałeś - nie mniej super materiały ! świetnie się ogląda~!
oooOoooOOOO na ten odcinek czekałem
Tak, przekonałeś mnie. Współpraca z najbliższymi sąsiadami nie ma sensu ani przyszłości. Powinniśmy znać swoje miejsce brzydkiej panny na wydaniu i porzucić mrzonki o tzw suwerenności. Jako podwykonawca niemieckiej gospodarki powinniśmy nie tracić okazji by siedzieć cicho. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie możliwość zakupu w lidlu kiełbaski na grilla i piżamy w promocyjnej cenie. Dzięki za świetny film! Powinni go puszczać raz w tygodniu w tvn!
POLSKOSC TO NIENORMALNOSC
Dyskryminacja kobiet na rynku pracy i próg podatkowy się nie zmieniły. Dlatego po ślubie, po urodzeniu dzieci Japonki przeważnie albo zajmują się domem, albo pracują dorywczo, żeby nie przekroczyć progu. Albo się pracuje za małe pieniądze, albo ma się dobrze płatną pracę na cały etat (o co trudno potem z dziećmi), jaki jest się pomiędzy to podatki zjedzą cała różnicę
łapka w górę i lecimy...
a tak z innej beczki może jakąś książkę by się udało napisać? może cała seria "Powojnie" i na ile to możliwe bardziej szczegółowo?
Swietny odcinek ! Polecam !
Brakuje mi tu chyba najważniejszej informacji.
Każdy kto choć trochę orientuje się w geopolityce potwierdzi że to duża zasługa USA , która wspierała państwa ważne dla jej dominacji po 2 wojnie światowej. To znaczy Japonię, Niemcy. Itp.
No cóż geografia decyduje o wielu rzeczach.
Dzisiaj bez Australli Ameryka nigdy nie wygra z Chinami.
I STAD TEN DEAL Z OKRETAMI PODWODNYMI.
@@AVE_LUCIFERUS_666
Australia i Japonia są dla USA najważniejsze.
@@marcin.b3802 NA PACYFIKU JAKO PRZECIWWAGA DLA CHIN, OWSZEM
@@AVE_LUCIFERUS_666
Na świecie..
No to słucham, które są najwazniejsze.
@@marcin.b3802 IZRAEL:) CZY SIE TO KOMUS PODOBA, CZY TEZ NIE:)
Pominął Pan jeden bardzo ważny szczegół , a mianowicie po wojnie małe i duże firmy miały zakaz importu towarów więc tym samym musieli produkować wszystko co było potrzebne w kraju . Dlatego między innymi tak szybko się rozwijali a nadwyżki wysyłano na eksport .
SZKODA, ZE POLACY NIE NAUCZYLI SIE CZEGOKOLWIEK PRODUKOWAC?
Dzieki za super odcinek :) Moze cos o RPA?
Moje uszanowanie. Czy jest w planach odcinek o Berlinie Zachodnim? W jaki sposób powstał, jak funkcjonował, jakie były stosunki w RFN, NRD itp.? A z bardziej "nośnych" tematów może temat Kambodży, Czerwonych Khmerów i Pol Pota? Pozdrawiam serdecznie.
9:30 to nie byla typowa dyskryminacja tylko metoda na ten wyz demgraficzny o ktorym mowa pozniej...
Jak twoim miałaby wyglądać ta metoda?
Pozbawić kobiety pełnych godzin pracy, żeby miały czas robić dzieci z mężem?
Zastanów się trochę.
@@80snewwavemusic-synthpostp80 tak to wymyślili. Nie moja wina.
Wychwycilem jedno wazne zdanie:"...i tym sposobem Kraj Kwitnacej Wisni nie musial inwestowac w wojsko,co sprawialo.ze srodki,ktore normalnie przeznaczane na armie dofinansowaly cala gospodarke"
Uwazam to za glowny powod wzrostu japonskiej gospodarki.
W Polsce mimo,ze mamy coraz wiecej zolnierzy amerykanskich i duza eksterytorialna amerykanska baze to szukajacy zaczepki z Rosja polscy politycy ciagle marza o wielkiej polskiej armii z najnowszym uzbrojeniem,stad srodki na zakup sprzetu wojskowego sa nadzwyczaj wysokie i niewspolmierne do reszty naszej gospodarki.
Czas pokazał, że jednak te wydatki na zbrojenia muszą być utrzymywane na tym poziomie, a nawet zwiększane. Niestety
Jezeli lokalnie produkuje sie bron to wojsko tez grzeje gospodsrke. To ze nasi rzadzacy sa liberalami to jest problem. Nierownosci spoleczne powoduja oslabienie gospodarki
Lubię #Powojnie
To jest normalne podejście, w ogólnym pojęciu. Zawsze podziwiałem ten kraj.
Rewelacja.
dziękuję - *KOLEJNY ŚWIETNY ODCINEK* - Polska "drugą Japonią" nigdy nie będzie - bo Polacy mają zupełnie inną mentalność - ale ja ZAWSZE uważam - uczmy się od lepszych - a od Japonii, Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej - wielu rzeczy możemy się nauczyć (od Amerykanów, Izraela, Niemców i Szwajcarów zresztą też - ale to "oddzielna bajka"). Nie wspomniałeś o jednej wydaje mi się jednak ważnej rzeczy - Japonia starała się nie zadłużać za granicą - to głównie Japończycy finansowali własne długi. - i jeszcze jedna uwaga co do demografii Japonii w 1945 - populacja Japonii wynosiła 71,998,104 - w 2010 już 128,057,352 dziś - 125,620,000 (−1.2%) przy gęstości zaludnienia - 335 osób/km² (Polska - prawie trzykrotnie mniej - 122 osób/km²).
Przy czym większość ludności skupia się na wąskich nizinach nadbrzeżnych, więc w wielu miejscach ta gęstość jest jeszcze większa, np. na nizinie Kanto mieszka więcej ludzi niż w całej Polsce. :)
@@dariuszgaat5771 dziękuję za te informacje ... na pewno nie wszystko jest tam super i nie wszystko warto kopiować, ale WARTO WIEDZIEĆ, WARTO się zastanowić co na podstawie tego co wiemy o Japonii możemy w Polsce zmienić na lepsze ...
Taki pomysł, może coś o wyborach w 1990 i Stanie Tymińskim ;) ciekawy temat
Przypomina mi się kabaret z początku lat 80tych
- a jaki ma pan samochód?
- Toyotę
- to ja tyż
...
- nie ma się co tą Japonią podniecać
Większość moich znajomych w Kanadzie jest posiadaczem pojazdu i w jakieś formie elektroniki z Kraju Kwitnącej Wiśni
Bez regulacji urodzeń, to ten sukces byłby niemożliwy. I dzięki temu też, to to państwo - jedno z najbardziej krwawych i zamordystycznych - stało się zdecydowanie bardziej ludzkie.
Za to teraz przez tą regulację po prostu wymierają.
@@dariuszgaat5771 Wszyscy wymrzemy, jeśli nie ograniczymy dzietności. Egoizm i brak myślenia coraz szybciej pcha nas ku całkowitej samozagładzie!
@@marcinkonieczny3737 Lol, w krajach rozwiniętych dzietność już spadła poniżej grubo poniżej progu zastępowalności pokoleń, co najwyżej Afryka szybko się mnoży.
@@dariuszgaat5771 W propagandzie bardzo szybko spada - tylko praktyka nijak za tą propagandą nie nadąża!
W moich stronach odkąd zaczął się "niż demograficzny", to od tego czasu około dwukrotnie jest więcej ludzi!!! - i przez to też katastrofalnie obniżył się poziom życia.
PS Kilkadziesiąt lat temu pamiętam, jak nauczycielka poinformowała nas że ludzkość dobija do 4 miliardów. Dziś dobija do 8 miliardów!!!
PS 2 Zastanów się skąd masz takie przekonanie że spadek zagęszczenia byłby czymś niepozytywnym?
@@marcinkonieczny3737 Jakiej znowu propagandzie? Ujemny przyrost naturalny w krajach rozwiniętych to od dawna znany fakt.
Szkoda że u nas po wojnie się wszystko inaczej potoczyło, szacun dla Japończyków 👍💪
Patronite nowy punkt spojrzenia. Patronite powie zegnaj ogladalnoscio i zainteresowaniu
Świetny odcinek, tylko zapomniałeś o głównym źródle japońskiego cudu gospodarczego. Był to sztucznie zaniżony kurs jena do dolara, dzięki czemu japońskie towary były konkurencyjne na amerykańskim rynku.
nie ma czegoś takiego, każda wymienialna waluta jest warta ile za nią płacą na rynku
@@nowy5 xDD
@@nowy5 BUAHAHAHHA
Japonia tak się rozwinęła bo wprowadziła pińcet plus i 200 innych podatków. Teraz Polska idzie w ślady Japoni i za 150 lat też osiągniemy taki poziom. Trzymam kciuki za komunistów z pis, po, psl, sld.
Nie widziałem jeszcze ale jestem pewny że odcinek dobry
Ech, pozazdrościć światu tego skoku kulturalnego i obyczajowego, gospodarczego. Mam wrażenie, że tylko my żyjemy w jakimś marazmie. Czy się mylę?
Kasa i kontrola USA taki cud jak i cud RFN po II wojnie św.
Słucham z ciekawoscia
1:48 Skąd te wyniki z Chinami? W latach 80. miały gospodarkę mniejszą niż np. Francja.
U nas to by się przydało wszystkich polityków powyżej 65 roku życia wysłać na emeryturę, może wtedy ten kraj by poszedł w nowoczesnym młodym kierunku
Z Dudą, Biedroniem i tym nowym z Konfederacji to na pewno coś się ruszy 🤣🤣🤣
@@goddessgenertion1872 W sumie już chyba wolę gamonia Biedronia niż leśnych dziadków jak Kaczyński czy Korwin
Dobrobyt Europy Zachodniej, Japonii budowali ludzie z pokolenia, które było odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej,
część z polityków miała w jakimś stopniu krew na rękach, a przynajmniej obciążającą przeszłość, a do rządów trafiali
nawet ludzie po 70 roku życia, więc budowa jakiejś absurdalnej teorii nie ma sensu.
Adenauer, czy Erhard nie należeli to ludzi młodych, Hayato Ikeda w Japonii to rocznik 1899 - więc rządził w wieku
ponad 60 lat - nie wieku leży problem.
Masz młodych. Hoffman, budka, bosak, Czarnek że swoim zapleczem. Na prawdę myślisz że będzie lepiej?
@@Adamus1410 Dobrobyt zachodu byl gdy nie bylo az takich nierownosci spolecznych
Trochę od tyłu opowiedziany ten odcinek, najpierw coś z lat 70-tych, potem 40-tych.
Stóweczka na horyzoncie. Jak miło!
Ależ brutalna informacja na końcu, jak coś to ostrzegalem!
żal mi ciebie
A mnie ciebie. I tak se możemy pogadać
Namordowali, nagrabili a potem nie ponieśli żadnej poważnej i prawdziwej kary za zbrodnie wojenne. A na końcu zarobili na produkcji broni do zabijania Koreańczyków, których oni sami okupowali i mordowali przez 50 lat.
Witamy w świecie. Czesi też sprzedają broń i Polacy też.
@@infeltk Tylko Polacy nie popełniali ludobójstwa i nie okupowali i mordowali innych narodów
@@jankowalski3496 Czesi też nie i co teraz z twoją teorią?
@@infeltk Czesi nie są w G7. Japonia i Niemcy są co jest kurwa skandalem bo te kraje trzeba by zaorać za te wszystkie zbrodnie a nie pompować w nie dolary.
@@jankowalski3496 A O POLSKICH SZMALCOWNIKACH TO SLYSZALES?
Z ciekawości , jaki model mikrofonu?
✨ Obudziłem się dziś z przekonaniem, że wydarzy się dziś coś pięknego, ale nie wiedziałem co. A teraz wiem, że to chodziło o odcinek na kanale powojnie! 🙌😁💥
Shintu..., to inna mentalność;) Z tej mentalności wynika reszta. Z ciekawostek przytoczę co pomysł na pierwszy mikroprocesor firmie Texasinstruments zadał Japończyk;)
Ps: Dziwi mnie co jeszcze nie masz 100k subskrypcji ;) Dołożę się :)))
Rok później .. Dziwi mnie co jeszcze nie masz 200k subskrypcji ;)
XD
Ta japońska historia aborcji jest trochę bardziej skomplikowana. Początkowo zezwalano na aborcję z uwagi na zdrowie matki. Już 1948 roku rozszerzono katalog powodów aborcji o embriopatologiczne i kryminalne. W 1949 dodano powody ekonomiczno-społeczne(gdzie co ciekawe nie chodzi jedynie o biedę, ale też owdowienie matki, rozwód, nieskuteczną antykoncepcję czy zdradę małżeńską). Ta nagła zmiana była przede wszystkim wynikiem nacisku opinii publicznej po głośnym procesie położnej, która na prośbę matek, zabijała noworodki. Rząd rzeczywiście rozważał rozszerzenie katalogu aborcyjnego obawiając się boomu demograficznego, ale impuls wyszedł jednak od społeczeństwa.
Troche po lebkach, ale rozumiem, ze to z przyczyn czasowych. Prosze nie zapominac, ze Japonia byla juz wielka przed WWII i to nie do konca tak, ze nagle czary-mary i mamy druga gospodarke swiata (teraz 3 a zaraz pewnie juz czwarta).
kto tym 3cim?
@@tombouu INDIE
Szczerze? Widzac jakis czas temu pkb, zastanawiało mnie jak taki maly wyspiarski kraj ma takie pkb. Googlowalem... Nie znalazlem odpowiedzi, a tu prosze odcineczek i to na kanale na ktorym sie nie spodziewalem :)
Nie taki mały, mieszka tam kilka razy więcej ludzi niż w Polsce.
Ciekawy odcinek. Polska też wg Wałęsy miała być druga Japonia.
Na pewno pomaga im fakt że mało co ich ogranicza. Ostatnio zatwierdzili plan rezygnacji z atomu i postawienia kilku elektrowni węglowych. Do tego trzeba przyznać że Japończycy to po prostu bardzo mądre i pracowite społeczeństwo.
To rezygnacja z atomu świadczy o mądrości?
@@dariuszgaat5771 może pracują nad innymi technologiami, niż tradycyjny atom?
@@grot7x603 Elektrownie atomowe są najbezpieczniejsze ze wszystkich i produkują najczystszą energię. Są znacznie bardziej efektywne niż OZE, więc w dobie kryzysu klimatycznego ich zamykanie to koszmarna głupota.
@@dariuszgaat5771 jeśli ten kryzys jest tak poważny jak go malują to i tak jest za późno na powolne działania. Zmiany klimatu postępują zgodnie z naturalnymi procesami (nawet jeśli są one przyspieszone nieco przez działania człowieka).
Człowiek z kolei, na pewno oddziałuje niekorzystnie na swoje bliskie środowisko, np. zatruwanie pól uprawnych, łąk, cieków wodnych, poprzez rozwój miast, itp.
Dla Ziemi i szeroko pojętego ekosystemu w długofalowej perspektywie nie będzie to miało znaczenia, ale dla nas samych przynosi to raczej negatywne konsekwencje zdrowotne.
Dlatego uważam, iż aktualne działania ludzkości, choćby nie wiadomo jak proekologiczne, nie pomogą nam zmienić klimatu na swoją korzyść. Potrzebne są do tego nowoczesne, rewolucyjne wręcz technologie przy których atom będzie przestarzałym reliktem przeszłości. Bądź wykorzystanie potencjału energii geotermalnej i słonecznej, ale bezpośrednio z przestrzeni kosmicznej...
Atomem już się struliśmy poprzez dziesiątki lat różnych testów jądrowych. Te zanieczyszczenia obecne są w atmosferze (i glebie) całej planety, niczym złowrogie widmo ciemnej strony rozwoju cywilizacji.
Pozdrawiam
dziękuję
Kolego, świetna koszula, proszę napisz jakiej firmy...
Może jeszcze coś o tym jakie były dalsze koleje owego "cudu"- Plaza Accord (1985) i zmuszenie Japonii przez USA do aprecjacji Jena, co w dalszej perspektywie okazało się szkodliwe dla jap. Eksportu i przyczyniło się do Wielkiej Stagnacji lat 90-tych....
Czy ma Pan w planach cały odcinek o Poznańskim Czerwcu 1956 roku? Życzę miłego dnia.
Tak, taki odcinek jest w planach :)
Wystarczyło napisać że Japonia, Korea Południowa i Chiny po wojnie przyjęły stalinowski model planowej gospodarki.
Gwarantowało to roczny wzrost PKB na poziomie 13.8 %
Teraz maja zapaść demograficzna a wzrost gospodarczy jest od 30 lat znikomy.
Nie można się w nieskończoność rozmnażać jak króliki. Tym bardziej, że wojny i choroby nie redukują liczby ludności.
@@mswietny7181 Ale można też nie walczyć ze wzrostem demograficznym
Im wieksza gospodarka, tym trudniej o większy przyrost procentowy. Jednak my musielibyśmy się zrobić roczny progres pewnie z 5% aby wygenerować tyle pieniądza co ich wzrost 0,5%. Ale z drugiej strony zaś bogate gospodarki więcej tracą w niepewnych czasach, tak jak teraz z tą pandemią, więcej utopionych inwestycji itp.
Polska nawet nie ma co marzyc o takim malym wzroscie jak Japonia.
@@mswietny7181 Ile masz dzieci?
Chętnie podyskutuje o Japonii.
Może coś o powojennej historii RPA?
To może coś zaskakującego? Filipiny? Pozdrawiam z Cebu :)