Końcówka z cyklu nie znam się ale się wypowiem. Ochronniki przeciwprzepięciowe nie chronią przed zbyt wysokim napięciem w sieci, ale przed udarami powstałymi w wyniku przepięć. Poczytaj na obudowie jakie musi być napięcie aby zadziałał. Zazwyczaj są to kV. Sprawa druga, napięcie w sieci podlega normie a ona mówi ze jest tolerancja tego napięcia. Wiec to nie jest tak ze masz w sieci 230V i ani trochę więcej. Po to w falownikach ustawia się napięcie graniczne przy którym się wyłączy, aby nie podbić napięcia ponad normę. Urządzenia podłączone do sieci tez musza spełniać warunki normy wiec napięcie mieszczące się w granicach nie zrobi im krzywdy. Pomijam już ze obecnie większość urządzeń ma zasilacze impulsowe, które biorą sobie z sieci tyle prądu ile trzeba i tak naprawdę jest im wszystko jedno( oczywiście znowu w granicach rozsądku) jakie w tej sieci jest napięcie. Dość powiedzieć ze są na świecie kraje z napięciem w sieci od 100-240v( i to tez jest zazwyczaj plus minus 10-20VI zasilacze się do tego napięcia dostosują. Wiec sorry ale jeśli napięcie 253v (230+10%) miałoby uszkodzić jakieś urządzenie to nie powinno ono się nigdy znaleźć w sprzedaży.
Po kilku larach pracy brudzą się też łopatki wentylatorów szczególnie nawiewnego i wyskakują błędy duży opór. tak jakby filtry były bardzo zabrudzone po wyjęciu i wyczyszczeniu łopatek wentylatorów z kurzu działa jak złoto. Tak było u mnie nowe filtry a duże opory. W te rurki można też dmuchnąć ustami. Przy wymiennikach entalpicznych z odzyskiem wilgoci praktycznie nie wykrapla się woda. Wymiennik jest suchy.
8:00 To też zależy od producenta i modelu. ProVent np. sam wykrywa warunki w których występuje kondensacja i w tym czasie 3 razy dziennie podnosi na minutę obroty na maksymalne, żeby przedmuchać wymiennik z wilgoci i dać jej odpłynąć do kanalizacji.
10:19 Skrzydła i śmigła samolotów przed startem odladza się by przywrócić im pierwotny kształt - siłę nośną lub siłę ciągu. Pomijam specjalnie kwestię ciężaru lodu na tych elementach, możliwości jego odpadania np. ze skrzydła w czasie lotu co powodowałoby pewnie analogicznie do brudu na śmigłach wentylatorów, możliwości wpadania samolotu w beczki, korkociągi i inne figury akrobacyjne. Oczywiście jeżeli zdołałby się oderwać od pasa startowego z tym lodem. Dlatego uważam, że dla zapewnienia odpowiedniego ciągu powietrza, należy bezwzględnie rozebrać obudowę wentylatorów, zdjąć śmigła i porządnie je wyczyścić z brudu. Chociaż ich kształt przypomina turbinę to i tak w końcu gdy brudu będzie więcej, utraci sprawność przepychania powietrza. Będzie się kręcił ale nie będzie dmuchał. Jeżeli producent nie przewiduje w swoich procedurach przeglądowych czyszczenia śmigieł i tłumaczy to właśnie w sposób przez Ciebie omawiany to mam wrażenie, że oleje silnikowe w swoich samochodach również wymienia co 30 tys. km. Etc. Etc...
Na łopatkach wentylatora od czerpnii jest dużo wilgoci i co się z tym wiąże pleśń. Ja to czyszczę, delikatnie środkiem na pleśń schodzi elegancko i silnik nie jest tak obciążony
Dziękuję, że pokazałeś w jaki sposób serwisować rekuperator🙂. Sam mam rekuperator zehnder q600, zamontowany, ale nie uruchomiony. Jestem ciekaw jaki duży hałas powoduje czerpania i wyrzutnia na najwyższym biegu. Jeżeli kiedyś będziesz mógł, dodaj film jak za pomocą najtańszego sonometru mierzysz wartości na najwyższym biegu rekuperacji. Jestem ciekaw ponieważ u mnie umiejscowienie czerpni i wyrzutni jest naprzeciwko domu sąsiadów domy oddzielone od siebie około 8m. Dziękuję, życzę wszystkiego dobrego 🙂.
Jeśli chodzi o grzyba w wymienniku: 1. wilgoć skrapla się na wywiewie (i to w zasadzie tylko w czasie dużych różnic temp dom/dwór --> w praktyce tylko w zimie), więc tylko w tej części wymiennika może pojawić się grzyb, ale... 2. ze względu na fakt, że w wymienniku ciągle wieje wiatr, to jest to środowisko nieprzyjazne do rozwoju grzybów. Podsumowując - jeśli ktoś wyłącza wentylację LUB permanentnie utrzymuje bardzo niskie obroty, to powinien kontrolować. W przeciwnym wypadku nic tam nie wyrośnie. (mówimy tu oczywiście o takim plastikowym wymienniku, jaki Ty masz) Co do czyszczenia: Skropliny nie mają kamienia w sobie, więc na pewno wymiennik kamieniem nie zarośnie. Może powstać mieszanina kurzu i wilgoci (ale jak się czasem puści reku na 100%, to w wymienniku kurzu też raczej nie ma - Twoja praktyka z wietrzeniem jest jak najbardziej właściwa z punktu widzenia konserwacji wymiennika). Ja przepłukuję wymiennik tak, jak ty. Czasem używam do czyszczenia APC w małym stężeniu - pryskam nim w szczeliny, odczekuję 5-10 min i płukam. Sam widzisz, że reku zbudowany jest właściwie ze styropianu, więc chyba ta Twoja obudowa jest trochę na wyrost... Swoją drogą zastanawiam się, dlaczego nie przesunąłeś miejsca montażu reku to tego pomieszczenia (bez drzwi obecnie) --> wstawiłbyś tam drzwi i odizolował się od zimna garażowego... Wiem, wiem, łatwo się pewne rzeczy komentuje po fakcie. U mnie też jest parę takich rozwiązań, które teraz zrobiłbym inaczej.
AD. 1 Dobra uwaga, wystarczy wentylować, raz na rok wysuszyć przy serwisowaniu np. na wiosnę i powinno być dobrze AD.2 sprawdzę ten APC, też będe używał co do rekuperatora i jego umiejscowienia, już kilka razy w filmach mówiłem ,że bład zrobiłem z jego umiejscowienie, można to poprawić , jak będzie przeszkadzał to przeniosę
@@kukeszko3534 APC akurat używam od ADBL, rozcieńczam 1:30 do takich domowych lekkich zadań. Ale myślę, że APC każdego producenta się sprawdzi - to środki zasadowe, im bardziej rozcieńczone, tym delikatniejsze.
Miałem już ciągle albo błąd: "ochrona hałas" lub błąd "ochrona opory" a filtry OK i czerpnia OK. Zrobiłem serwis jak w filmie i teraz gitara! Reku znowu działa z pełną mocą, czyli u mnie więcej o 100m^3/h. Dzięki!
Ciekawy materiał, fajnie, że go przygotowałeś. Podzielę się swoimi doświadczeniami. W pierwszej kolejności wprowadziłbym rekuperator w tryb serwisowy. Instrukcję jak to zrobić można znaleźć w sieci, trzeba mieć tylko swoje hasło instalatora. Nie zgodzę się o nieczyszczeniu wentylatorów. Nie słyszałem o równo rozkładającym się brudzie czy zanieczyszczeniu. Nawet "Instrukcja obsługi dla instalatora" firmy Aerisnext dla urządzeń 350, 450 i 600 na stronie 28 - PL rozdział 8.4 Konserwacja wentylatorów mówi, że "Wentylatory należy sprawdzać co najmniej raz na 2 lata" i z mojego doświadczenia to się sprawdza. Zdemontowałem i rozebrałem wentylatory po 3 latach użytkowania i to że łopatki były brudne to jedno, zanieczyszczone były także wewnętrzne części obudowy wentylatorów. Rozebrałem po kolejnym roku użytkowania i zanieczyszczeń było sporo mniej. Zgadzam się całkowicie, czyszczenie wentylatorów powinno odbyć się z maksymalną starannością i dokładnością. Taka dygresja, ciekawe czy szybciej uszkodzeniu ulegną czyszczone wentylatory czy też nie czyszczone? Niech każdy odpowie sobie sam. Natomiast opowieść, że wentylatory, które są wykonywane jako odlew lub na wtryskarce i są wyważane to chyba można między bajki włożyć. Jeśli już to są wykonane z maksymalną starannością i dokładnością. Z moich obserwacji, tzw. oryginalne filrty F7 z logo firmy Ze....r od 2020 roku ledwo wytrzymują 3 - 4 miesiące. Zgodnie z aplikacją wymiana filtrów co 180 dni i tego się trzymam obowiązkowo. Aktualnie korzystam z filtrów firmy P.-...x i te dają radę wytrzymać 6 miesięcy. Nadmienię, iż zarówno filtry firmy na Z jak i P sporadycznie odkurzam. W końcu na czymś firmy muszą zarabiać po sprzedaniu centrali rekuperacyjnej jak nie na filtrach czy częściach zapasowych. Szkoda, że w swoim materiale nie wspomniałeś o sprawdzeniu i nagrzewnicy wstępnej. Ww. Instrukcja, rozdział 8.6, strona PL - 29 także pisze o sprawdzaniu co 2 lata. Ktoś w komentarzach pytał o wilgotność w pomieszczeniu, u mnie najniższy wynik to 20% i nie miałem poczucia dyskomfortu z tego tytułu ani ja ani nikt z domowników z trzema kotami i psem włącznie. W moim przypadku, wyrzutnia na elewacji nie wymaga czyszczenia, wygląda jak nówka nie śmigana, natomiast czerpnia jest czyszczona kilka razy w roku zwłaszcza w okresie wiosenno letnim. Użytkowana centrala to AERISnext 350 R VV STD TR, typ wymiennika HRV. Pozdrawiam dbających samodzielnie o sprzęt. Z firmami po sprzedaży jest różnie. Firma P.....t z województwa pomorskiego, która wykonała instalację i sprzedała rekuperator nie była zainteresowana prowadzeniem przeglądów pogwarancyjnych dlatego wykonuję je sam.
Hej, jeśli chodzi o czyszczenie wentylatorów ,to może nie wyraziłem dokładnie w tym filmie, ale chodzi o to ,żeby nie czyścić wentylatorów "po łebkach" czyli włożyć szmatkę i je przetrzeć tylko jak coś to rozebrać
@@kukeszko3534 ja też zrozumiałem, że w żadnym wypadku nie czyścić :D U mnie wentylator zaczął buczeć, a wymiana całego okazała się bardzo droga. Rozebrałem wentylator i wymieniłem łożysko (popularny model). Także na "zużyty" wentylator też jest sposób za dosłownie kilka złotych i godzinę pracy :)
Nie wymieniając filtrów narażany się na awarie wentylatorów, oraz zabrudzenie instalacji oraz wymiennika. Ja u siebie filtr na czerpni w okresie grzewczym wymieniam co 2 miesiace. Dobry materiał, pozdrawiam!
Dodatkowo okolice nawiewów w pokojach potrafią się brudzić z powodu zaniedbanych filtrów. Widziałem już taki przypadek - pozostaje tylko malowanie sufitu... Ale jak masz w reku dedykowane filtry, jak tu na filmie, to już nie wiem, co będzie tańsze. U mnie jest zastosowana włóknina cięta z metra, koszt wymiany bardzo komfortowy.
@@kukeszko3534 na czerpni warto wymieniać częściej niż na wyrzutni. U mnie już po 2 miesiącach było czuć że słabo dmucha. Do dokładnych pomiarów zamierzam zakupić anemometr, oraz czujnik CO2 do pomiaru zawartości dwutlenku węgla w domu.
W naszym rekuperatorze (z wymiennikiem ciepła, firmy Pluggit) ustawione jest przypomnienie, po roku od wymiany filtrów pojawia się dioda. Jeśli się jej nie skasuje w systemie i nie wymieni filtrów, to urzadzenie automatycznie wyłączy się. Mamy ten system 10 lat, warto robić przedłużenia gwarancji. Nasi sąsiedzi musieli wymienić wentylator, bodaj po 2ch latach, na szczęście po przeglądzie gwarancja była przedłużona o kolejny rok, więc nie płacili z własnej kieszeni. My robimy w jednej firmie przeglady kotła i rekuperatora , do tego zawsze z sąsiadami, bo maja identyczny system, udało się wynegocjować korzystne ceny tej usługi. Po 8miu latach padł u nas wentylator, wymiana prawie 500 euro. Drugi jeszcze ciągnie ✊ Warto korzystać z programów, które dostosowują intensywność wentylacji do ilości domowników w domu. Nasz sprzęt jest na poddaszu, w pomieszczeniu gosp., mimo, że obok jest pokój to urządzenie nie jest bardzo głośne.
Zależy w jakiej okolicy mieszkasz,ale wymiana filtrów raz na rok to lekkie przegięcie. Ja wymieniam co 3-4 miesiące. Zimą po trzech miesiącach filtr jest jak smoła.
@@1404GUMIS Ja dzialam zgodnie z zaleceniami producenta i serwisu. Nasz sprzęt ma wbudowany czujnik i gdy filtry są zabrudzone, to urządzenie się melduje. Być może fakt, że nie ma aż takich zanieczyszczeń wynika z faktu, że u nas jest zielona strefa srodowiskowa (tzn brak starych aut, nowe domy, chyba tylko 1 rodzina pali w kominku)🤔
Mam bardzo wazne pytanie bo czegos tu nie rozumiem. Masz Aeris a identyczny jest Zehnder o czym nawet sam mowisz. Cena w przypadku tych dwoch irzadzen to roznica nawet 10 tys zl wiec dlaczego zamontowales Aeris a nie Zehnder czym one sie roznia ?
Jaki masz przepływ powietrza na pierwszym biegu? Ja wymieniam filtry co 5 max 6 miesięcy i w życiu takiego syfu nie widziałem. Aeris pracuję na drugim biegu 185m3
Wszystko bardzo ładnie. Ale można też zrobić inaczej: zainwestować w rekuperator z lepszymi filtrami i systemem kontroli zabrudzenia filtrów. Wtedy Wymiennik ciepła wystarczy przepłukać raz na 10 lat. Jakub Instalator
Co znaczy z lepszymi filtrami? Chodzi o filtry wiekszej gęstości, np HEPA, etc? Można jak ktoś ma za dużo funduszy....bo trzeba będzie je wymieniać 4x częściej. Silniczki wentylatorów będą bardziej obciążone (znacznie wiekszy opór przepływu). Rekuperator będzie zużywał wiecej energii i znacznie skrócimy żywotność silników.....Panie instalatorze (gwarancje przeżyje, :))
@@henrykzajac4129 Panie Henryku nie chodzi o gęstość tylko o jakość filtra. Na rynku dostępne są filtry o tym samym oznaczeniu lecz różnią się znacznie parametrami. Przede wszystkim procętem wyłapanych cząstek a także pojemnością i oporem własnym. Ludzie kupują tańsze odpowiedniki oryginalnych filtrów a potem są zdziwieni że wymiennik ciepła jest zabrudzony już po roku użytkowania rekuperatora.
Dzięki za film pierwszy raz robiłem serwis sam i dzięki temu materiałowi nie było to nic strasznego:) ja dodatków użyłem preparat na pleśń i grzyby rozcieńczony bo jak otworzyłem to było grubo:( zostało wyczyścić czerpanie i wyrzutnię ale muszę poczekać na pogodę:) teraz wiem że serwis( czyszczenie) będę robił przy każdej zmianie filtrów:) a pytanie mam czy ktoś czyścił kanały wentylacyjne? Jeśli tak to jak? Pozdrawiam
mam dokładnie ten sam rekuperator. niedawno popsuł mi się czujnik górny temperatury i wilgotności do rekuperatorów AERISnext.(brak odczytu temperatury na wylocie) Cena wymiany to okolo 600zl plus przymusowa aktualizacja oprogramowania 250zl. Wydaje mi się że sporo. Ciekawe czy to wszystko można wykonać samemu bo sam czujnik kosztuje 375zł?
można to zrobić samemu bez problemu. robiłem to wiem. poza wyjęciem filtra i wymiennika trzeba odkręcic i wyjac nagrzewnice i na szczycie jest wciśnięty czujnik który trzeba wyjac
Mam ten rekuperator tylko marki zehner. Na wejściu mam skrzynkę antysmogową. Filtry G4 w reku czyste i zmieniam co rok. Filtry w skrzynce antysmogowej dwa razy w roku M4 i F7 lub F9 na zimę. Dwa razy w roku płukam wodą wymiennik. Na razie złego słowa powiedzieć nie mogę. Jako że mam mały dom to wentylatory stłumione do 320m3/h dzięki czemu na 3 biegu nie pracują na 100% a na 1 biegu mam 110m3/h
Hej. A jaki masz model rekuperatora (350 czy 450?) i metraż domu? Stoję przed wyborem modelu i nie wiem czy przy 140m2 iść w 350 czy 450, aby pracowal na niższych obrotach.
@@kukeszko3534 Sprawdź w instrukcji czy nie powinien być pochylony (to pewnie zależy od samego reku, możliwe że część ma tackę tak ukształtowaną że nie trzeba pochylać) bo np. w ProVentach Slim trzeba ustawić spadek 2-3% w kierunku odpływu skroplin.
Odnośnie filtrów. 1. Oryginalne mają z czoła oznaczenia strzałki, aby wsuwać strzałkami do góry. Rozumie, też kupuję zamienniki ze względu na koszty ;-) 2. Z tymi skrzydełkami to i tak wydaje mi się to nadgorliwością, gdyż patrząc na instrukcję jednostki to przez każdy filtr przechodzi powietrze z obydwy stron tzn. przez połowę filtra A nawiewa z czerpni i przez drugą połowę filtr A wywiewa na wyrzutnię. I drugi filtr przez połowę filtra B jest nawiew na mieszkanie i przez drugą połowę filtru B jest wywiew z mieszkania. Więc tak czy inaczej zawsze w którąś część filtra będzie wiało po "skrzydełkach".
@@kukeszko3534 FILTR F7 wielorazowy o zwiększonej klasie filtracji Zatrzymuje około 97% cząsteczek od 1 do 3μm (1 μm = 1/1000 mm), czyli np. pyłków kwiatowych, cząsteczek popiołu, sadzy, zarodników grzybów, itp. Wykazuje także częściową skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii [~80÷90%].
Widzę że słyszysz że biją dzwony ale w którym kościele to już nie wiesz. Mieszasz wiedzę z niewiedzą. Na szczęście dzięki takim znawcom jak ty mam robotę. A i ty za najdalej dwa lata zadzwonisz po serwis i jakie będzie zdziwienie jak się okaże że będzie trzeba wydać dwa tysiące lub więcej żeby rekuperator zaczął działać. Powodzenia a widzom polecam się zastanowić czy serwisować samemu rekuperator, zwłaszcza taki jak ten Aeris.
Kurde niby budujemy nowoczesne domy tip top żeby żyć wygodnie, a tutaj trzeba jeszcze myśleć i serwisować kolejną puszkę.. trochę mnie zniechęciłeś bo po co sobie dokładać kolejną cykliczną robotę do domu..
Odpowiem z perspektywy posiadacza domu w Niemczech, gdzie posiadanie jakiejkolwiek wentylacji (nie licząc lazienki/wc) nie jest obowiązkiem. Jednocześnie nowobudowane domy są coraz bardziej szczelne i niskoenergetyczne. Wentylacja mechaniczna bardzo poprawia jakość powietrza, szczególnie w zimie. Wiadomo, że wtedy każde otwarcie okna/nawiewnika to strata ciepła, rekuperator sprawia, że zimą nie ma problemu wilgoci w domu, szczególnie w sypialniach. Gdy jedziemy na urlop mamy pewność, że powietrze nie będzie zatęchłe po tygodniu czy dwóch. W Polsce chyba nie ma aż takich wymagań, co do energetycznosci/szczelności budynków jak w Niemczech, ale nasi sąsiedzi byli zdziwieni, że mamy rekuperator przy murowanym domu (bo oni "otwierają okna"). My po mieszkaniu w nowym, szczelnym bloku, gdzie mimo wietrzenia był problem pleśni i kondensowania pary wodnej w sypialni od 10 lat nie mamy takich problemów. Myślę, że obecnie rekuperacja i w De robi się standardem, bo od zeszłego roku wszystkie domy muszą mieć pompy ciepła a wtedy deweloperzy czy projektanci dodają went.mech. w pakiecie by dom spełniał wymagania energetyczne. A i faktycznie wymiennik ciepła pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Mam ustawioną temp. na kotle 19 st w dzień, 18 w nocy a w domu mamy bardzo ciepło. Znajomi mieszkają w domu rok starszym od naszego, ale bez rekuperacji i przy takich samych parametrach u nich jest chłodniej.
Bezsensowne urządzenie... mamy oszczędzać na ogrzewaniu i o ile w ogóle coś zaoszczędzimy to wsadzimy w serwisy i naprawy tego urządzenia... bezsens i następna rzecz na głowie...
Rekuperator to super urządzenie, polecam każdemu, jakośc powietrza w domu i brak zawilgocenia w pokojach, na oknach w okresach zimowych to super sprawa,
@@wisnia6901łupoty gadasz, z cyklu nie mam i nie wiem ale się wypowiem. Ja też mam reku i założył bym w każdym następnym domu. Mogę leżeć w wannie 2h i nawet lustro nie zaparuje. W domu idealna wilgotność, która mogę kontrolować. Już pomijam zysk ciepła, zero komarów i innych owadów.
@@krzysiek4933z tą idealnością wilgotności to przesadziłeś , mam tego aerisa i zimą 30% wilgotności. i nic z tym zrobić nie mogę , chyba że 4-6k położę na entapiczny albo kanałowy nawilżacz.
Końcówka z cyklu nie znam się ale się wypowiem. Ochronniki przeciwprzepięciowe nie chronią przed zbyt wysokim napięciem w sieci, ale przed udarami powstałymi w wyniku przepięć. Poczytaj na obudowie jakie musi być napięcie aby zadziałał. Zazwyczaj są to kV. Sprawa druga, napięcie w sieci podlega normie a ona mówi ze jest tolerancja tego napięcia. Wiec to nie jest tak ze masz w sieci 230V i ani trochę więcej. Po to w falownikach ustawia się napięcie graniczne przy którym się wyłączy, aby nie podbić napięcia ponad normę. Urządzenia podłączone do sieci tez musza spełniać warunki normy wiec napięcie mieszczące się w granicach nie zrobi im krzywdy. Pomijam już ze obecnie większość urządzeń ma zasilacze impulsowe, które biorą sobie z sieci tyle prądu ile trzeba i tak naprawdę jest im wszystko jedno( oczywiście znowu w granicach rozsądku) jakie w tej sieci jest napięcie. Dość powiedzieć ze są na świecie kraje z napięciem w sieci od 100-240v( i to tez jest zazwyczaj plus minus 10-20VI zasilacze się do tego napięcia dostosują. Wiec sorry ale jeśli napięcie 253v (230+10%) miałoby uszkodzić jakieś urządzenie to nie powinno ono się nigdy znaleźć w sprzedaży.
Po kilku larach pracy brudzą się też łopatki wentylatorów szczególnie nawiewnego i wyskakują błędy duży opór. tak jakby filtry były bardzo zabrudzone po wyjęciu i wyczyszczeniu łopatek wentylatorów z kurzu działa jak złoto. Tak było u mnie nowe filtry a duże opory. W te rurki można też dmuchnąć ustami. Przy wymiennikach entalpicznych z odzyskiem wilgoci praktycznie nie wykrapla się woda. Wymiennik jest suchy.
8:00 To też zależy od producenta i modelu. ProVent np. sam wykrywa warunki w których występuje kondensacja i w tym czasie 3 razy dziennie podnosi na minutę obroty na maksymalne, żeby przedmuchać wymiennik z wilgoci i dać jej odpłynąć do kanalizacji.
10:19 Skrzydła i śmigła samolotów przed startem odladza się by przywrócić im pierwotny kształt - siłę nośną lub siłę ciągu. Pomijam specjalnie kwestię ciężaru lodu na tych elementach, możliwości jego odpadania np. ze skrzydła w czasie lotu co powodowałoby pewnie analogicznie do brudu na śmigłach wentylatorów, możliwości wpadania samolotu w beczki, korkociągi i inne figury akrobacyjne. Oczywiście jeżeli zdołałby się oderwać od pasa startowego z tym lodem.
Dlatego uważam, że dla zapewnienia odpowiedniego ciągu powietrza, należy bezwzględnie rozebrać obudowę wentylatorów, zdjąć śmigła i porządnie je wyczyścić z brudu. Chociaż ich kształt przypomina turbinę to i tak w końcu gdy brudu będzie więcej, utraci sprawność przepychania powietrza. Będzie się kręcił ale nie będzie dmuchał.
Jeżeli producent nie przewiduje w swoich procedurach przeglądowych czyszczenia śmigieł i tłumaczy to właśnie w sposób przez Ciebie omawiany to mam wrażenie, że oleje silnikowe w swoich samochodach również wymienia co 30 tys. km. Etc. Etc...
Super materiał! Dziękuję za wytłumaczenie w prosty sposób!
Łopatki w wentylatorach jak najbardziej trzeba czyścić tylko umiejętnie
Na łopatkach wentylatora od czerpnii jest dużo wilgoci i co się z tym wiąże pleśń. Ja to czyszczę, delikatnie środkiem na pleśń schodzi elegancko i silnik nie jest tak obciążony
Dziękuję, że pokazałeś w jaki sposób serwisować rekuperator🙂.
Sam mam rekuperator zehnder q600, zamontowany, ale nie uruchomiony. Jestem ciekaw jaki duży hałas powoduje czerpania i wyrzutnia na najwyższym biegu. Jeżeli kiedyś będziesz mógł, dodaj film jak za pomocą najtańszego sonometru mierzysz wartości na najwyższym biegu rekuperacji.
Jestem ciekaw ponieważ u mnie umiejscowienie czerpni i wyrzutni jest naprzeciwko domu sąsiadów domy oddzielone od siebie około 8m.
Dziękuję, życzę wszystkiego dobrego 🙂.
Już odpowiadam, nic nie słychać- nie musisz się martwić:)
Jeśli chodzi o grzyba w wymienniku:
1. wilgoć skrapla się na wywiewie (i to w zasadzie tylko w czasie dużych różnic temp dom/dwór --> w praktyce tylko w zimie), więc tylko w tej części wymiennika może pojawić się grzyb, ale...
2. ze względu na fakt, że w wymienniku ciągle wieje wiatr, to jest to środowisko nieprzyjazne do rozwoju grzybów.
Podsumowując - jeśli ktoś wyłącza wentylację LUB permanentnie utrzymuje bardzo niskie obroty, to powinien kontrolować. W przeciwnym wypadku nic tam nie wyrośnie. (mówimy tu oczywiście o takim plastikowym wymienniku, jaki Ty masz)
Co do czyszczenia:
Skropliny nie mają kamienia w sobie, więc na pewno wymiennik kamieniem nie zarośnie. Może powstać mieszanina kurzu i wilgoci (ale jak się czasem puści reku na 100%, to w wymienniku kurzu też raczej nie ma - Twoja praktyka z wietrzeniem jest jak najbardziej właściwa z punktu widzenia konserwacji wymiennika).
Ja przepłukuję wymiennik tak, jak ty. Czasem używam do czyszczenia APC w małym stężeniu - pryskam nim w szczeliny, odczekuję 5-10 min i płukam.
Sam widzisz, że reku zbudowany jest właściwie ze styropianu, więc chyba ta Twoja obudowa jest trochę na wyrost... Swoją drogą zastanawiam się, dlaczego nie przesunąłeś miejsca montażu reku to tego pomieszczenia (bez drzwi obecnie) --> wstawiłbyś tam drzwi i odizolował się od zimna garażowego...
Wiem, wiem, łatwo się pewne rzeczy komentuje po fakcie. U mnie też jest parę takich rozwiązań, które teraz zrobiłbym inaczej.
AD. 1 Dobra uwaga, wystarczy wentylować, raz na rok wysuszyć przy serwisowaniu np. na wiosnę i powinno być dobrze
AD.2 sprawdzę ten APC, też będe używał
co do rekuperatora i jego umiejscowienia, już kilka razy w filmach mówiłem ,że bład zrobiłem z jego umiejscowienie, można to poprawić , jak będzie przeszkadzał to przeniosę
@@kukeszko3534 APC akurat używam od ADBL, rozcieńczam 1:30 do takich domowych lekkich zadań. Ale myślę, że APC każdego producenta się sprawdzi - to środki zasadowe, im bardziej rozcieńczone, tym delikatniejsze.
Dzięki za info
Miałem już ciągle albo błąd: "ochrona hałas" lub błąd "ochrona opory" a filtry OK i czerpnia OK. Zrobiłem serwis jak w filmie i teraz gitara! Reku znowu działa z pełną mocą, czyli u mnie więcej o 100m^3/h. Dzięki!
Ciekawy materiał, fajnie, że go przygotowałeś.
Podzielę się swoimi doświadczeniami. W pierwszej kolejności wprowadziłbym rekuperator w tryb serwisowy. Instrukcję jak to zrobić można znaleźć w sieci, trzeba mieć tylko swoje hasło instalatora.
Nie zgodzę się o nieczyszczeniu wentylatorów. Nie słyszałem o równo rozkładającym się brudzie czy zanieczyszczeniu. Nawet "Instrukcja obsługi dla instalatora" firmy Aerisnext dla urządzeń 350, 450 i 600 na stronie 28 - PL rozdział 8.4 Konserwacja wentylatorów mówi, że "Wentylatory należy sprawdzać co najmniej raz na 2 lata" i z mojego doświadczenia to się sprawdza. Zdemontowałem i rozebrałem wentylatory po 3 latach użytkowania i to że łopatki były brudne to jedno, zanieczyszczone były także wewnętrzne części obudowy wentylatorów. Rozebrałem po kolejnym roku użytkowania i zanieczyszczeń było sporo mniej. Zgadzam się całkowicie, czyszczenie wentylatorów powinno odbyć się z maksymalną starannością i dokładnością. Taka dygresja, ciekawe czy szybciej uszkodzeniu ulegną czyszczone wentylatory czy też nie czyszczone? Niech każdy odpowie sobie sam. Natomiast opowieść, że wentylatory, które są wykonywane jako odlew lub na wtryskarce i są wyważane to chyba można między bajki włożyć. Jeśli już to są wykonane z maksymalną starannością i dokładnością.
Z moich obserwacji, tzw. oryginalne filrty F7 z logo firmy Ze....r od 2020 roku ledwo wytrzymują 3 - 4 miesiące. Zgodnie z aplikacją wymiana filtrów co 180 dni i tego się trzymam obowiązkowo. Aktualnie korzystam z filtrów firmy P.-...x i te dają radę wytrzymać 6 miesięcy. Nadmienię, iż zarówno filtry firmy na Z jak i P sporadycznie odkurzam.
W końcu na czymś firmy muszą zarabiać po sprzedaniu centrali rekuperacyjnej jak nie na filtrach czy częściach zapasowych.
Szkoda, że w swoim materiale nie wspomniałeś o sprawdzeniu i nagrzewnicy wstępnej. Ww. Instrukcja, rozdział 8.6, strona PL - 29 także pisze o sprawdzaniu co 2 lata.
Ktoś w komentarzach pytał o wilgotność w pomieszczeniu, u mnie najniższy wynik to 20% i nie miałem poczucia dyskomfortu z tego tytułu ani ja ani nikt z domowników z trzema kotami i psem włącznie.
W moim przypadku, wyrzutnia na elewacji nie wymaga czyszczenia, wygląda jak nówka nie śmigana, natomiast czerpnia jest czyszczona kilka razy w roku zwłaszcza w okresie wiosenno letnim.
Użytkowana centrala to AERISnext 350 R VV STD TR, typ wymiennika HRV.
Pozdrawiam dbających samodzielnie o sprzęt. Z firmami po sprzedaży jest różnie. Firma P.....t z województwa pomorskiego, która wykonała instalację i sprzedała rekuperator nie była zainteresowana prowadzeniem przeglądów pogwarancyjnych dlatego wykonuję je sam.
Hej, jeśli chodzi o czyszczenie wentylatorów ,to może nie wyraziłem dokładnie w tym filmie, ale chodzi o to ,żeby nie czyścić wentylatorów "po łebkach" czyli włożyć szmatkę i je przetrzeć tylko jak coś to rozebrać
@@kukeszko3534 ja też zrozumiałem, że w żadnym wypadku nie czyścić :D U mnie wentylator zaczął buczeć, a wymiana całego okazała się bardzo droga. Rozebrałem wentylator i wymieniłem łożysko (popularny model). Także na "zużyty" wentylator też jest sposób za dosłownie kilka złotych i godzinę pracy :)
Skąd moje zdobyć hasło instalatora? Firma instalując mi nie dała.
@@GrzegorzMajsterekHaslo: 2222
Nie wymieniając filtrów narażany się na awarie wentylatorów, oraz zabrudzenie instalacji oraz wymiennika. Ja u siebie filtr na czerpni w okresie grzewczym wymieniam co 2 miesiace. Dobry materiał, pozdrawiam!
Po tym jak wyglądają u mnie filtry mam zamiar wymieniać częściej niż do tej pory
Dodatkowo okolice nawiewów w pokojach potrafią się brudzić z powodu zaniedbanych filtrów. Widziałem już taki przypadek - pozostaje tylko malowanie sufitu... Ale jak masz w reku dedykowane filtry, jak tu na filmie, to już nie wiem, co będzie tańsze. U mnie jest zastosowana włóknina cięta z metra, koszt wymiany bardzo komfortowy.
@@kukeszko3534 na czerpni warto wymieniać częściej niż na wyrzutni. U mnie już po 2 miesiącach było czuć że słabo dmucha. Do dokładnych pomiarów zamierzam zakupić anemometr, oraz czujnik CO2 do pomiaru zawartości dwutlenku węgla w domu.
Sąsiad ma podobnie - ma włókninę, jak będę je czyścił co miesiąc to wystarczy
Tak, widać było ,że od czerpni zapchany mocno, można kupić dwa i wymieniać częściej albo chociaż czyścić co miesiąc
W naszym rekuperatorze (z wymiennikiem ciepła, firmy Pluggit) ustawione jest przypomnienie, po roku od wymiany filtrów pojawia się dioda. Jeśli się jej nie skasuje w systemie i nie wymieni filtrów, to urzadzenie automatycznie wyłączy się. Mamy ten system 10 lat, warto robić przedłużenia gwarancji. Nasi sąsiedzi musieli wymienić wentylator, bodaj po 2ch latach, na szczęście po przeglądzie gwarancja była przedłużona o kolejny rok, więc nie płacili z własnej kieszeni.
My robimy w jednej firmie przeglady kotła i rekuperatora , do tego zawsze z sąsiadami, bo maja identyczny system, udało się wynegocjować korzystne ceny tej usługi.
Po 8miu latach padł u nas wentylator, wymiana prawie 500 euro. Drugi jeszcze ciągnie ✊
Warto korzystać z programów, które dostosowują intensywność wentylacji do ilości domowników w domu.
Nasz sprzęt jest na poddaszu, w pomieszczeniu gosp., mimo, że obok jest pokój to urządzenie nie jest bardzo głośne.
Dzięki za wpis
Zależy w jakiej okolicy mieszkasz,ale wymiana filtrów raz na rok to lekkie przegięcie. Ja wymieniam co 3-4 miesiące. Zimą po trzech miesiącach filtr jest jak smoła.
@@1404GUMIS Ja dzialam zgodnie z zaleceniami producenta i serwisu. Nasz sprzęt ma wbudowany czujnik i gdy filtry są zabrudzone, to urządzenie się melduje. Być może fakt, że nie ma aż takich zanieczyszczeń wynika z faktu, że u nas jest zielona strefa srodowiskowa (tzn brak starych aut, nowe domy, chyba tylko 1 rodzina pali w kominku)🤔
Mam bardzo wazne pytanie bo czegos tu nie rozumiem.
Masz Aeris a identyczny jest Zehnder o czym nawet sam mowisz. Cena w przypadku tych dwoch irzadzen to roznica nawet 10 tys zl wiec dlaczego zamontowales Aeris a nie Zehnder czym one sie roznia ?
Jaki masz przepływ powietrza na pierwszym biegu? Ja wymieniam filtry co 5 max 6 miesięcy i w życiu takiego syfu nie widziałem. Aeris pracuję na drugim biegu 185m3
Wszystko bardzo ładnie. Ale można też zrobić inaczej: zainwestować w rekuperator z lepszymi filtrami i systemem kontroli zabrudzenia filtrów. Wtedy Wymiennik ciepła wystarczy przepłukać raz na 10 lat. Jakub Instalator
Co znaczy z lepszymi filtrami? Chodzi o filtry wiekszej gęstości, np HEPA, etc?
Można jak ktoś ma za dużo funduszy....bo trzeba będzie je wymieniać 4x częściej.
Silniczki wentylatorów będą bardziej obciążone (znacznie wiekszy opór przepływu). Rekuperator będzie zużywał wiecej energii i znacznie skrócimy żywotność silników.....Panie instalatorze (gwarancje przeżyje, :))
@@henrykzajac4129 Panie Henryku nie chodzi o gęstość tylko o jakość filtra. Na rynku dostępne są filtry o tym samym oznaczeniu lecz różnią się znacznie parametrami. Przede wszystkim procętem wyłapanych cząstek a także pojemnością i oporem własnym. Ludzie kupują tańsze odpowiedniki oryginalnych filtrów a potem są zdziwieni że wymiennik ciepła jest zabrudzony już po roku użytkowania rekuperatora.
@@jakub3390 Możliwe, ale myśli Pan że Zehnder tak, jak wiekszość firm zachodnich, produkuje na Polskę, znacznie gorszej jakości filtry G4?
Wydaje się ze wymiana samych filtrów nie wymaga ściągania obudowy, bo są kieszenie do wyciągania filtrów 😃
No tak, ja obudowę zdjąłem ,żeby wyciągnąć wymiennik a nie filtry, aż tak trzeba tłumaczyć?
Brawo Tomasz!👏👏👏👏 jesteś bardzo spostrzegawczy... Autor nagrania na 100% o tym nie wiedzial🤣
Moźna jakiś link do tych filtrów nie oryginalnych do Aeris next. Pozdrawiam
Zastanawiam się czy policzyłeś miesieczne zużycie energii przez rekuperator?
Nie, ale około 25zł, + ew grzałka zimą
Dzięki za film pierwszy raz robiłem serwis sam i dzięki temu materiałowi nie było to nic strasznego:) ja dodatków użyłem preparat na pleśń i grzyby rozcieńczony bo jak otworzyłem to było grubo:( zostało wyczyścić czerpanie i wyrzutnię ale muszę poczekać na pogodę:) teraz wiem że serwis( czyszczenie) będę robił przy każdej zmianie filtrów:) a pytanie mam czy ktoś czyścił kanały wentylacyjne? Jeśli tak to jak? Pozdrawiam
Zrób odcinek na temat gazu i pompy ciepła i FV co o tym sądzisz
Jak masz możliwość to gaz, jak nie to Pompa ciepła bez fotowoltaiki wg mnie
@@kukeszko3534 a za koszt fotowoltaiki kupić złoto, pewniejsza inwestycja niż OZE :D
Lepiej BTC:)
Mam takie samo urządzenie, jaką masz temperaturę nawiewana na dom przy 0 stopni na dworze ?
Przy -0,5 mam 16 stopni
@@kukeszko3534 nie wydaje ci się że to za zimno ja mam 15 stopni.
A jaka masz wilgotność powietrza w domu ?
42%
@@kukeszko3534 dzięki za info
O to super. U mnie przy tym samym reku spada zimą poniżej 20. Masakra.
mam dokładnie ten sam rekuperator. niedawno popsuł mi się czujnik górny temperatury i wilgotności do rekuperatorów AERISnext.(brak odczytu temperatury na wylocie) Cena wymiany to okolo 600zl plus przymusowa aktualizacja oprogramowania 250zl. Wydaje mi się że sporo. Ciekawe czy to wszystko można wykonać samemu bo sam czujnik kosztuje 375zł?
Mam to samo. Udało Ci się to wymienić samemu czy ściągałeś jednak serwis?
@@lch4558 jeszcze nie podszedłem do wymiany bo w sumie działa i nie widzę różnicy ale jest szansa ze w grudniu się za to wezmę.
można to zrobić samemu bez problemu. robiłem to wiem. poza wyjęciem filtra i wymiennika trzeba odkręcic i wyjac nagrzewnice i na szczycie jest wciśnięty czujnik który trzeba wyjac
@@JacekSujecki to bardzo cenna informacja. Dzięki
Jakiej mocy jest ten rekuperator?
350m3
Mam ten rekuperator tylko marki zehner. Na wejściu mam skrzynkę antysmogową. Filtry G4 w reku czyste i zmieniam co rok. Filtry w skrzynce antysmogowej dwa razy w roku M4 i F7 lub F9 na zimę. Dwa razy w roku płukam wodą wymiennik. Na razie złego słowa powiedzieć nie mogę. Jako że mam mały dom to wentylatory stłumione do 320m3/h dzięki czemu na 3 biegu nie pracują na 100% a na 1 biegu mam 110m3/h
Hej. A jaki masz model rekuperatora (350 czy 450?) i metraż domu? Stoję przed wyborem modelu i nie wiem czy przy 140m2 iść w 350 czy 450, aby pracowal na niższych obrotach.
Rekuperator powinien mieć tackę ociekową pod wymiennikiem i być podłączony do kanalizacji,wtedy skraplająca woda nie zalega w wymienniku.
Jest podłączony, a jednak woda zalega
Jeżeli mamy wymiennik entalpiczny to nie ma takiej potrzeby
@@kukeszko3534 Sprawdź w instrukcji czy nie powinien być pochylony (to pewnie zależy od samego reku, możliwe że część ma tackę tak ukształtowaną że nie trzeba pochylać) bo np. w ProVentach Slim trzeba ustawić spadek 2-3% w kierunku odpływu skroplin.
Odnośnie filtrów.
1. Oryginalne mają z czoła oznaczenia strzałki, aby wsuwać strzałkami do góry. Rozumie, też kupuję zamienniki ze względu na koszty ;-)
2. Z tymi skrzydełkami to i tak wydaje mi się to nadgorliwością, gdyż patrząc na instrukcję jednostki to przez każdy filtr przechodzi powietrze z obydwy stron tzn. przez połowę filtra A nawiewa z czerpni i przez drugą połowę filtr A wywiewa na wyrzutnię. I drugi filtr przez połowę filtra B jest nawiew na mieszkanie i przez drugą połowę filtru B jest wywiew z mieszkania. Więc tak czy inaczej zawsze w którąś część filtra będzie wiało po "skrzydełkach".
Polecam kupić lepsze filtry te z filmiku są najtańszą wersją
są wystarczające wg mnie
@@kukeszko3534 FILTR F7 wielorazowy o zwiększonej klasie filtracji
Zatrzymuje około 97% cząsteczek od 1 do 3μm (1 μm = 1/1000 mm), czyli np. pyłków kwiatowych, cząsteczek popiołu, sadzy, zarodników grzybów, itp.
Wykazuje także częściową skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii [~80÷90%].
No ale każdy wybiera tak jak mu pasuje
U mnie oryginał F7 serwisant kazał mi wymienić na bardziej przepuszczalny bo ponoć sprawia problemy.
spoko film ale nie filter tylko filtr ;)
dzięki, z rozpędu człowiek głupoty gada.. czasem :)
E Pieter wiater wieje
Widzę że słyszysz że biją dzwony ale w którym kościele to już nie wiesz. Mieszasz wiedzę z niewiedzą. Na szczęście dzięki takim znawcom jak ty mam robotę. A i ty za najdalej dwa lata zadzwonisz po serwis i jakie będzie zdziwienie jak się okaże że będzie trzeba wydać dwa tysiące lub więcej żeby rekuperator zaczął działać. Powodzenia a widzom polecam się zastanowić czy serwisować samemu rekuperator, zwłaszcza taki jak ten Aeris.
Kurde niby budujemy nowoczesne domy tip top żeby żyć wygodnie, a tutaj trzeba jeszcze myśleć i serwisować kolejną puszkę.. trochę mnie zniechęciłeś bo po co sobie dokładać kolejną cykliczną robotę do domu..
Odpowiem z perspektywy posiadacza domu w Niemczech, gdzie posiadanie jakiejkolwiek wentylacji (nie licząc lazienki/wc) nie jest obowiązkiem. Jednocześnie nowobudowane domy są coraz bardziej szczelne i niskoenergetyczne.
Wentylacja mechaniczna bardzo poprawia jakość powietrza, szczególnie w zimie. Wiadomo, że wtedy każde otwarcie okna/nawiewnika to strata ciepła, rekuperator sprawia, że zimą nie ma problemu wilgoci w domu, szczególnie w sypialniach. Gdy jedziemy na urlop mamy pewność, że powietrze nie będzie zatęchłe po tygodniu czy dwóch.
W Polsce chyba nie ma aż takich wymagań, co do energetycznosci/szczelności budynków jak w Niemczech, ale nasi sąsiedzi byli zdziwieni, że mamy rekuperator przy murowanym domu (bo oni "otwierają okna"). My po mieszkaniu w nowym, szczelnym bloku, gdzie mimo wietrzenia był problem pleśni i kondensowania pary wodnej w sypialni od 10 lat nie mamy takich problemów.
Myślę, że obecnie rekuperacja i w De robi się standardem, bo od zeszłego roku wszystkie domy muszą mieć pompy ciepła a wtedy deweloperzy czy projektanci dodają went.mech. w pakiecie by dom spełniał wymagania energetyczne.
A i faktycznie wymiennik ciepła pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Mam ustawioną temp. na kotle 19 st w dzień, 18 w nocy a w domu mamy bardzo ciepło. Znajomi mieszkają w domu rok starszym od naszego, ale bez rekuperacji i przy takich samych parametrach u nich jest chłodniej.
Potwierdzam to co Joanna Napisała
A w odkurzaczu worka czy filtra wymienić nie trzeba? Ja tam wolę odkurzać niż zamiatać...
Osady z kamienia.... przy destylacie?!
Bezsensowne urządzenie... mamy oszczędzać na ogrzewaniu i o ile w ogóle coś zaoszczędzimy to wsadzimy w serwisy i naprawy tego urządzenia... bezsens i następna rzecz na głowie...
Rekuperator to super urządzenie, polecam każdemu, jakośc powietrza w domu i brak zawilgocenia w pokojach, na oknach w okresach zimowych to super sprawa,
Nie wyobrażam sobie nowego domu bez wentylacji mechanicznej
@@cyberneticus7941 no tak skoro wydało się gruba kase to trzeba sobie to tak tlumaczyc... marketing wodę z mozgu robi ale to już inna sprawa...
@@wisnia6901łupoty gadasz, z cyklu nie mam i nie wiem ale się wypowiem. Ja też mam reku i założył bym w każdym następnym domu. Mogę leżeć w wannie 2h i nawet lustro nie zaparuje. W domu idealna wilgotność, która mogę kontrolować. Już pomijam zysk ciepła, zero komarów i innych owadów.
@@krzysiek4933z tą idealnością wilgotności to przesadziłeś , mam tego aerisa i zimą 30% wilgotności. i nic z tym zrobić nie mogę , chyba że 4-6k położę na entapiczny albo kanałowy nawilżacz.