To z narzędziami to jest prawda, nie posiadam specjalistycznych narzędzi a potrafię wykonać całkiem fajne przedmioty :) Tak jak mówisz, musi działać przede wszystkim głowa a wtedy można improwizować i wykorzystywać dosłownie wszystko co pod ręką :)
Ale pięknie się ogląda w takiej jakości. Normalnie jak bym patrzył na żywo. Gratuluję Jarku i życzę dalszych sukcesów stolarskich. Pozdrawiam oraz połamania gwoździ :)
Jarek Ostaszewski Niech Pan nie przesadza. Ja też mam tak zwany ból dupy, że za Pańskimi plecami cała ściana Festoola, a u mnie w garażu sprzęt z supermarketu :). Ale mimo to staram się za jego pomocą coś tworzyć. Myślę, że takich jak ja jest bardzo wielu i filmy od prawdziwych fachowców, którzy pokazują jak coś zrobić bez drogich narzędzi, są bezcenne :). Pozdrawiam!
Oczywiście, że przede wszystkim pracuje głowa, ale bez narzędzi strasznie ciężko cokolwiek zrobić. Miałem dziadka stolarza. Większość z jego narzędzi przejąłem i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak udawało mu się pracować nie posiadając takich maszyn jak grubościówka chociażby. I chociaż sam staram się czegoś nauczyć (tutaj akurat ambicję wzbudziło we mnie DiD oraz dzięki Tobie, Jarku wciąż uczę się najprostszych czynności stolarskich i ćwiczę je w praktyce) nie posiadając nawet większej piły stołowej (dysponuję jedynie trzema małymi) wykonanie jakiegokolwiek projektu jest bardzo problematyczne. Przez to, a może dzięki temu uruchomić muszę głowę i kombinować, szukać rozwiązań i w wielu wypadkach uskuteczniać pracę narzędziami ręcznymi. Najgorsze, że większość z tych narzędzi jest już zużyta i nawet noże hebli czy dłuta są wyeksploatowane, a nie mam czym i nie potrafię ich odpowiednio naostrzyć, żeby dało się tym pracować... No cóż. Dość żali. Pozdrawiam, dziękuję za wszystkie filmy, z których tak wiele się nauczyłem i czekam na więcej!
Bo wygląda to tak, że włączasz pierwszy film z brzegu. Pan przygotowuję się do robienia klejonki. Pierwsze 5 min filmu opowiada, że jest amatorem i dopiero zaczyna przygodę z drewnem, a za moment wrzuca dechy na wyrównywarkę i grubościówke i kilka innych maszysz, które wyglądają, jakby ten Pan żył z pracy w drewnie. Dzięki za ten film, bo są tu też tacy, którzy mają podstawowe narzędzia, a też chcieliby coś wydudrać.
Próbuję uruchomić strug taki drewniany. Ostrze było strasznie tępe, ostrzyłem go ponad godzinę na kamieniu który wykopałem gdzieś z szafki, po złożeniu struga dalej szarpie deski. Nie wiem czy ostrze jest za mało ostre czy pod złym kątem i czy nie za mocno go wysuwam. Fajnie by było jak by zbierał materiał jak ten na filmie :D
1. Naprawdę porządnie naostrzona krawędź tnąca powinna być wręcz błyszcząca. Jeśli w twoim przypadku wygląda na „matową” to najprawdopodobniej trzeba ostrzyć dalej używając np. kamieni albo papierów ściernych o coraz większej gradacji. 2. Upewnij się, że ostrze jest założone ściętą stroną w dół. Wiem, że to sugestia w stylu „czy wtyczka na pewno jest podłączona do gniazdka?”, ale ja zrobiłem kiedyś takie głupstwo :}. Strugało co prawda nawet tak (no bo dlaczego by nie), ale… co to za życie ;}. 3. Wsuń ostrze tak, żeby w ogóle nie wystawało (nie dawało strużyn), a potem delikatnie go wysuwaj. Sam ocenisz jakie wysunięcie będzie dla Ciebie najlepsze. 4. Spróbuj heblować „w przeciwnym kierunku”, bo możliwe, że heblujesz nie w kierunku układania się włókien, tylko przeciw niemu. 5. Może po prostu trafiłeś na kawałek drewna o wybitnie „interesująco” splątanych włóknach ;}. Ostrości i cierpliwości! ;}
górę gliny, iłu na własnej działce też można rozsypać bez użycia drogiego sprzętu np. łopatą. Mogę nagrać o tym film jak zaczynam. Pytanie tylko, czy ktoś obecnie faktycznie w ten sposób pracuje biorąc pod uwagę, że koparka nie jest tanią maszyną ....
Bardzo ciekawa porada. Moglbys czesciej pokazywać jak zrobić jakieś czynności za pomocą prostych narzędzi. Albo część z nich zrobić samemu. np jakiś system pocket hols(system krega to jakieś 500 zł można to zrobić samemu). Myślę ze wiele osób była by zainteresowana.
Paweł Nowak ostatnio na allegro kupiłem klocek metalowy nawiercony na 15 stopni z nakręcanymi końcowkami na różnej wielkości wietrła. Kosztowało mnie to 35zł, wcale nie trzeba kreg jiga kupować, chyba, że człowiek ma do wykonania bardzo dużo nawiertów
Jedna rzecz mnie zastanawia: dlaczego Jarek nie sprawdził szczeliny z drugiej strony struganych desek? Jeżeli dobrze rozumiem zaprezentowany sposób dotyczy dopasowania do siebie płaszczyzny krawędzi tak, aby po ściśnięciu uzyskać płaszczyznę blatu (nawet gdyby krawędź była nachylona pod jakimś kątem, druga to nachylenie zniweluje). Struganie w ten sposób nie ma przecież wpływu na to, czy krawędzie schodzą się ze sobą na długości desek.
Witam, chcę skleić ze sobą trzy lub cztery deski sosnowe 100cmx10cm gr1cm. Po nałożeniu kleju ścisnąć oraz umieścić w prasie, aby uzyskać lekkie wygięcie. Moje pytanie czy się da, czy klej wytrzyma? Czy może jest na to inna technika?
@@wojciechkurek3930 Nie rozumiem po co pisać taką odpowiedź na zadane serio pytanie, jak wiesz odpowiedz, jak nie wiesz to się nie odzywaj. Chciałeś się dowartościować, że jesteś takim znawcą fizyki??
+Mr. Marian Jarek wiesz no tak juz w życiu jest że niektórym trzeba wszystko tłumaczyć :) Jak widzę wyrówniarkę a ktoś powie strugarka to ja wiem o co chodzi ale kolega ma z tym problem :) Nie każdy rozumie sie na migi :) Stolarstwo w większości rozwiązań można wykonywać na 100 sposobów ale nie wszyscy o tym wiedzą. Czy jest to kobyłka, strugnica czy ścisk nie ma to żadnego znaczenia.
Wygląda to bardzo fajnie, fach w rękach widać.
To z narzędziami to jest prawda, nie posiadam specjalistycznych narzędzi a potrafię wykonać całkiem fajne przedmioty :) Tak jak mówisz, musi działać przede wszystkim głowa a wtedy można improwizować i wykorzystywać dosłownie wszystko co pod ręką :)
Kreatywny Jarek👍👍👍
Ale pięknie się ogląda w takiej jakości. Normalnie jak bym patrzył na żywo. Gratuluję Jarku i życzę dalszych sukcesów stolarskich. Pozdrawiam oraz połamania gwoździ :)
Michał Jabłoński dzięki :) Staram się jak mogę ;)
Michał Jabłoński 50 klatek na sekundę to rewelacja ! To powoduje super odbiór.
Więcej takich filmów! Gdzie pokazuje Pan jak coś zrobić dobrze, bez perfekcyjnych, profesjonalnych narzędzi :).
Greg Thomas no idąc tym tokiem myślenia za chwilę musiał bym gołymi rękami pracować ;)))
Jarek Ostaszewski Niech Pan nie przesadza. Ja też mam tak zwany ból dupy, że za Pańskimi plecami cała ściana Festoola, a u mnie w garażu sprzęt z supermarketu :). Ale mimo to staram się za jego pomocą coś tworzyć. Myślę, że takich jak ja jest bardzo wielu i filmy od prawdziwych fachowców, którzy pokazują jak coś zrobić bez drogich narzędzi, są bezcenne :).
Pozdrawiam!
Oczywiście, że przede wszystkim pracuje głowa, ale bez narzędzi strasznie ciężko cokolwiek zrobić.
Miałem dziadka stolarza. Większość z jego narzędzi przejąłem i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak udawało mu się pracować nie posiadając takich maszyn jak grubościówka chociażby.
I chociaż sam staram się czegoś nauczyć (tutaj akurat ambicję wzbudziło we mnie DiD oraz dzięki Tobie, Jarku wciąż uczę się najprostszych czynności stolarskich i ćwiczę je w praktyce) nie posiadając nawet większej piły stołowej (dysponuję jedynie trzema małymi) wykonanie jakiegokolwiek projektu jest bardzo problematyczne. Przez to, a może dzięki temu uruchomić muszę głowę i kombinować, szukać rozwiązań i w wielu wypadkach uskuteczniać pracę narzędziami ręcznymi.
Najgorsze, że większość z tych narzędzi jest już zużyta i nawet noże hebli czy dłuta są wyeksploatowane, a nie mam czym i nie potrafię ich odpowiednio naostrzyć, żeby dało się tym pracować...
No cóż. Dość żali.
Pozdrawiam, dziękuję za wszystkie filmy, z których tak wiele się nauczyłem i czekam na więcej!
Bo wygląda to tak, że włączasz pierwszy film z brzegu. Pan przygotowuję się do robienia klejonki. Pierwsze 5 min filmu opowiada, że jest amatorem i dopiero zaczyna przygodę z drewnem, a za moment wrzuca dechy na wyrównywarkę i grubościówke i kilka innych maszysz, które wyglądają, jakby ten Pan żył z pracy w drewnie.
Dzięki za ten film, bo są tu też tacy, którzy mają podstawowe narzędzia, a też chcieliby coś wydudrać.
Próbuję uruchomić strug taki drewniany. Ostrze było strasznie tępe, ostrzyłem go ponad godzinę na kamieniu który wykopałem gdzieś z szafki, po złożeniu struga dalej szarpie deski. Nie wiem czy ostrze jest za mało ostre czy pod złym kątem i czy nie za mocno go wysuwam. Fajnie by było jak by zbierał materiał jak ten na filmie :D
1. Naprawdę porządnie naostrzona krawędź tnąca powinna być wręcz błyszcząca. Jeśli w twoim przypadku wygląda na „matową” to najprawdopodobniej trzeba ostrzyć dalej używając np. kamieni albo papierów ściernych o coraz większej gradacji.
2. Upewnij się, że ostrze jest założone ściętą stroną w dół. Wiem, że to sugestia w stylu „czy wtyczka na pewno jest podłączona do gniazdka?”, ale ja zrobiłem kiedyś takie głupstwo :}. Strugało co prawda nawet tak (no bo dlaczego by nie), ale… co to za życie ;}.
3. Wsuń ostrze tak, żeby w ogóle nie wystawało (nie dawało strużyn), a potem delikatnie go wysuwaj. Sam ocenisz jakie wysunięcie będzie dla Ciebie najlepsze.
4. Spróbuj heblować „w przeciwnym kierunku”, bo możliwe, że heblujesz nie w kierunku układania się włókien, tylko przeciw niemu.
5. Może po prostu trafiłeś na kawałek drewna o wybitnie „interesująco” splątanych włóknach ;}.
Ostrości i cierpliwości! ;}
górę gliny, iłu na własnej działce też można rozsypać bez użycia drogiego sprzętu np. łopatą. Mogę nagrać o tym film jak zaczynam. Pytanie tylko, czy ktoś obecnie faktycznie w ten sposób pracuje biorąc pod uwagę, że koparka nie jest tanią maszyną ....
A dzisiaj ten patent uzylem do klejenia jesionowego blaciku na taborecik :)
Bardzo ciekawa porada. Moglbys czesciej pokazywać jak zrobić jakieś czynności za pomocą prostych narzędzi. Albo część z nich zrobić samemu. np jakiś system pocket hols(system krega to jakieś 500 zł można to zrobić samemu). Myślę ze wiele osób była by zainteresowana.
Paweł Nowak ostatnio na allegro kupiłem klocek metalowy nawiercony na 15 stopni z nakręcanymi końcowkami na różnej wielkości wietrła. Kosztowało mnie to 35zł, wcale nie trzeba kreg jiga kupować, chyba, że człowiek ma do wykonania bardzo dużo nawiertów
JohanTwinsen Mógłbyś powiedzieć jak dokładnie to się nazywa ? :)
Paweł Nowak allegro.pl/szablon-przyrzad-do-wiercenia-i5438960221.html
JohanTwinsen O super i to jest fajne w komentarzach że można sobie pomóc :D. Dokupowałeś do tego wiertło stopniowane ?
Paweł Nowak Jeszcze nie, ale da radę sobie poradzić dwoma wiertłami. Ja próbowałem zwykłym wiertłem do drewna i otwory się wykonują poprawnie.
Perfekcjonista
Dzięki 😉
Witam, czy zamiast struga mogę użyć szlifierki mimośrodwej ? Zamiast struga ?
Super fil, tego szukałem 😁 Jeżeli będę robił to pierwszy raz, lepiej użyć hebla ręcznego czy elektrycznego?
Jedna rzecz mnie zastanawia: dlaczego Jarek nie sprawdził szczeliny z drugiej strony struganych desek? Jeżeli dobrze rozumiem zaprezentowany sposób dotyczy dopasowania do siebie płaszczyzny krawędzi tak, aby po ściśnięciu uzyskać płaszczyznę blatu (nawet gdyby krawędź była nachylona pod jakimś kątem, druga to nachylenie zniweluje). Struganie w ten sposób nie ma przecież wpływu na to, czy krawędzie schodzą się ze sobą na długości desek.
Witam, chcę skleić ze sobą trzy lub cztery deski sosnowe 100cmx10cm gr1cm. Po nałożeniu kleju ścisnąć oraz umieścić w prasie, aby uzyskać lekkie wygięcie.
Moje pytanie czy się da, czy klej wytrzyma? Czy może jest na to inna technika?
Końcowym zdaniem trafiłeś w sedno. Pozdrawiam.
Następnym razem jak mąż będzie chciał kupić kolejne narzędzie to powiem mu że najpierw pracuje głowa 🤔
Jaki klej polecacie żeby np. Połączyć te dwie deski załóżmy, że będą dębowe pozdro!
Chyba w końcu widzę sens kupienia struga ;)
Strug super teraz zwykłym tanim poprosimy żeby zobaczyć różnicę 🙃😉
To są zwykle strugi... Jak wszystkie inne
@@d.i.d 😲 ok
super.. właśnie szukałem czegoś o klejonce..
aha, i Jarku - popraw ten "kont" w 2:58 bo aż przewinąłem żeby się upewnić czy dobrze widziałem ;)
Ja niestety nie mam hebla ręcznego:P Krawędzie do klejenia równam frezarką gw, trochę dużo roboty, acz efekt idealny.
To dlatego deski od oparcia odł ławki odklejiły się na środku... nie podstrugałem na środku deski
Czołem
Pytanko takowe. Jak kleić, żeby nie wykrzywialo, wypaczało się drewno? Chodzi mi o ułożenie słojów. Proszę bez trolingu. Uczę się.
Prawo, lewo, prawo, lewo itd... obracasz deski. Od czoła widzisz "unununu" coś takiego :)
uśmieszek i smuteczek
To co Pan powiedział na końcu to samo napisałem pod jakimś komentarzem chyba na fb.
Krystian Adamczak sama prawda :)
Jarek Ostaszewski Dokładnie
Niestety, nie rozumiałem, dlaczego materiał w środku powinien zostać usunięty, aby utworzyć lukę.
Znajomość fizyki wystarczy żeby zrozumieć.
@@wojciechkurek3930 Nie rozumiem po co pisać taką odpowiedź na zadane serio pytanie, jak wiesz odpowiedz, jak nie wiesz to się nie odzywaj. Chciałeś się dowartościować, że jesteś takim znawcą fizyki??
Również mnie to ciekawi :)
Ok ok, ale po co ta szczelina? :)
rzadus Przecież, gdyby to było oczywiste, to bym nie pytał... nie wprowadza to małego naprężenia?
rzadus dlatego nie zadałeś takiego pytania :P i dzięki za odpowiedź!
Mógłbyś napisać co daje ta szczelina? Dzięki :)
To jest imadło nie ścisk.
+Mr. Marian kolego... to zaczyna być nudne ;) proszę o więcej kreatywności w komentarzach ;)
Jarek Ostaszewski Przepraszam ale mnie uszy bolą jak taki obyty w zawodzie stolarz mówi docisk zamiast imadło. ;)
+Mr. Marian Jarek wiesz no tak juz w życiu jest że niektórym trzeba wszystko tłumaczyć :) Jak widzę wyrówniarkę a ktoś powie strugarka to ja wiem o co chodzi ale kolega ma z tym problem :) Nie każdy rozumie sie na migi :) Stolarstwo w większości rozwiązań można wykonywać na 100 sposobów ale nie wszyscy o tym wiedzą. Czy jest to kobyłka, strugnica czy ścisk nie ma to żadnego znaczenia.