Zasada działania suwaka jest akurat prosta do wyjaśnienia. 1. Suma logarytmów jest logarytmem iloczynu. 2. Żeby policzyć 2x3 trzeba dodać logarytm 2 (czymkolwiek jest logarytm) do logarytmu 3. 3. W tym celu (tu warto mieć obrazek takiego bezela), kręcimy bezelem tak, by jedynka pokryła się z trójką. 4. Jeśli jedynka na bezelu jest tam, gdzie trójka na tarczy, to dwójka na bezelu jest tam, gdzie szóstka na tarczy. 5. Tadam, mamy możliwość np. przeliczania mil na kilometry. Ogólnie skala suwaka przydaje się do mnożenia, dzielenia i proporcji. NB, że suwak logarytmiczny ma wiele innych skal, zaś zegarki mają tylko zwykle dwie skale (nazywane C i D).
Ja najbardziej lubię chronografy,teraz mam seiko ssb375 ze skalą na chapterringu pod szkłem. Wygląda to dobrze,a nawet bardzo dobrze a i stoper sie często przydaje
Dzięki za wyjaśnienie, właśnie kupiłem swój pierwszy, zegarek typu diver i byłem przekonany, że bezel odlicza czas jak minutnik tzn. ustawiam go np na 10 min i za 10 min punkt zero znajdzie się na godzinie 12. I już myślałem, że przyjdzie mi go zwrócić. XD Jednak filmy z wyjaśnieniem tak niby oczywistych rzeczy są bardzo potrzebne!
Na wstępie dziękuję za ciekawą serię, jednak ważna uwaga do tego odcinka. Odkąd dostałem pod choinkę suwak logarytmiczny, magiczne urządzenie, którego nie umiał używać nawet mój nauczyciel do matematyki, jestem miłośnikiem tego genialnego i prostego narzędzia. Dlatego też od zawsze, moim marzeniem, jest zegarek z tachometrem. Tachometrem czyli właśnie niczym innym, jak suwakiem logarytmicznym. Suwak logarytmiczny to dwie linijki na które naniesiono skalę, nie linową, równo co np. 1cm, ale logarytmiczną, czyli taką że pierwsze jednostki są rozmieszczone super rzadko, aby potem gęstnieć w nieskończoność. Jeżeli teraz ustawimy te linijki tak że będą do siebie przylegały, i przesuniemy względem siebie, tak aby znajdowały się nad licznikiem był mianownik dowolnego ułamka, bądź argumenty dzielenia, pod dziesiątką znajdziemy wartość w systemie dziesiętnym. Kolejne pozycje podziałki pokażą nam tez inne ułamki, w tych samych proporcjach. Wg. takiej zasady możemy błyskawicznie szacować wyniki rożnych dzieleń, np. przeliczając czas wykonania pieroga, na ilość pierogów w godzinie, galony na litry, km na mile, czy ilość mijanych słupów telegraficznych na prędkość. Wynik nie jest precyzyjny, jest bardziej szacunkiem, ale można go sprawdzić szybciej niż wystukanie na przygotowanym nawet kalkulatorze. Ponadto możemy też szybko testować inne scenariusze: ten zegarek za 216,78 eur to jakieś 900 zł, za drogo, a na ile mnie stać skoro mam 600zł. Zerkamy w inne miejsce podziałki i wiemy. Działanie możemy też wykonywać odwrotnie, jeżeli 1 damy nad 2 to pod 3 będzie wynik mnożenia 2*3=6. Przed komputerami, specjalizowane suwaki funkcjonowały do przeliczania wartości, czasy naświetlania, kąty uniesienia działa, czas przebywania na kolejnych przystankach dekompresji. Wszystkie więc skale o których mówiłeś są jednym i tym samym suwakiem logarytmicznym w różnych konfiguracjach. Zatem z całym szacunkiem, ale facepalm był tu nieomal taki jak Twój w odcinku o kolekcji Janusza zegarków.
odcinek jak zawsze ciekawy ,fajnie się ogląda , natomiast co do samych funkcji to według mnie tylko bezel jest najbardziej przydatny może dlatego że lubię divery tak jak Ty ... reszta według mnie jest teoretycznie bezużyteczna chociaż napewna sa osoby które ich używają , co do bezelu to najbardziej się przydaje kiedy trzeba kiedy gdzieś jadę autobusem , 0 na bezelu ustawiam na godzinę odjazdu autobusu i już :D pozdrawiam !
Wiesz co, myślę, że to zależy od podejścia i oczekiwań. Wiadomo, że tachometr nie ma specjalnie wielu zastosowań, ale np. GMT to świetna sprawa dla ludzi, którzy wiele czasu podróżują np. między Europą, a USA.
Hitem by był zegarek (np. jakiś diver) z opcją wymiennych bezeli. W komplecie: 0-60, 60-0, GMT. Albo w sumie... wszystko to mógłby być na jednym bezelu (odpowiednie oznaczania poupychane).
Cześć Krzysiek. Tym razem nie o wodoszczelności :). Mam taki pomysł czy mógłbyś zrobić przegląd zegarków ( firm zegarmistrzowskich ) według ich krajów produkcji. Czyli Szwajcaria, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja Polska itd. Oczywiście o Szwajcarii byłoby najwięcej odcinków, ale dało by to obraz gdzie, co i jak. Może krótka historia, co się produkuje w danym kraju, w jakiej jakości i cenie, no i pewnie byś miał wiele innych pomysłów których widzę że ci nie brakuję. Pozdrawiam.
A co jeśli mam na subtarczy sekundy chronografu a główna tarcza pokazuje sekundy??na tarczy mam napisane tachymeter a nie tachometr czy to to samo???i jak wtedy czytać tachometr???
Eksperymentowanie z tłem wyszło chyba całkiem spoko. W DODATKU jest to pierwszy odcinek w tym roku, który nagrałem na stojaka ;) JAKI rodzaj LUNETY lubicie najbardziej? :) Piszcie w komentarzach!
Jak dla mnie spoko i dobrze oraz prosto wytłumaczone. 🙂👍 Akurat posiadam zegarek z tachymetrem i w mojej pracy akurat przyda się. Można zmierzyć ile żołnierz załaduje magazynków w godzinę. 😀🤙 Dzięki za program, życzę dużo zdrowia i siły na każdy dzień. Czas na mnie. 😁⌚
ach... fajny odcinek:) zwłaszcza te logarytmy :) Ale tak z innej beczki.... może ktoś wskazać odnosnik albo choć nazwę aby tego poszukac. W lornetkach wojskowych są rózne skale, można obliczyć wysokosć drzewa budynku znając odleglość itd... jak tym się posługiwać? ma ktośinfo gdzie tego szukać? Pozdrawiam
Cześć kolego widzę że dawno nic nie wrzucałes ale może odczytasz , Mianowicie jaki zegarek z kompasem byś mógł polecić , istnieją jakieś marki co mają kompas i chrono w jednym ?
Mam dużą prośbę- czy mógłbyś podać przykłady zegarków z podziałką pulsometru (i ew. liczbą oddechów) dobrych firm, które można aktualnie kupić? Bo szczerze mówiąc zainteresował mnie ten temat, ale nie potrafię takowych znaleźć
Można jak się chce. Jeżeli liczysz na odległość jeden 1km to potem masz prędkość X km/h, ale jeżeli liczysz na mile to masz poźniej predkość X mila/h. Analogicznie jak liczysz na długośc boiska, to masz X boisk/h
Ja wybrałbym Casio EFR-553D-1BVUEF, chociaż w zasadzie to takie same zegarki - różnią się jedynie wyglądem. Dlatego wybierz taki, który podoba Ci się najbardziej ;)
TikTalk Odcinek oczywiście super i wbrew pozorom bardzo pouczający. Mam pytanie odnośnie zegarków A. Lange & Söhne co myślisz o tej marce. Jak się nie mylę to ty też o niej nie wspominałeś.
A. Lange & Sohne to luksusowa marka, która - powiedzmy sobie szczerze - jest poza zasięgiem większości z nas ;) Jak najbardziej jest to manufaktura godna polecenia, choć nawet nie myślę o zakupie któregoś z zegarków. Powód jest dość prosty :D
Obejrzalem ten odcinek i faktycznie jest tam objasnienie terminu luneta. Przyznam, ze pierwszy raz slysze o takiej nazwie bezelu. Myslalem, ze chodzi o lupke, powiekszajaca date... Czlowiek sie cale zycie uczy
Bardzo fajnie się Ciebie słucha. Zastanawiałem się czy zrobisz jakiś odcinek o tourbillon'ie i wychwycie karuzelowym. A tak z innej beczki ciekawy jestem jak w dzisiejszych czasach wygląda "ścieżka edukacyjna" zegarmistrza. Istnieją jeszcze jakieś szkoły w Polsce? Może robiłeś research w tym kierunku?
+Ksawery Krenc Dzięki za dobre słowo 😉 O tourbillonie było przy okazji komplikacji mechanizmu, ale możliwe, że w przyszłości coś się pojawi. Natomiast co do szkół zegarmistrzowskich - nie mam pojęcia jak to wygląda. Pewnie trochę inaczej niż kiedyś, ale nie mam dokladnych informacji na ten temat. Rzecz do zgłębienia 😉
TikTalk Faktycznie, mówiłeś o tym ;-) Przeoczyłem to jakimś sposobem. Przepraszam. Fajnie, że wspomniałeś o "dziurbijonie", choć wydaje mi się, że tę akurat nazwę słyszałem wcześniej nie w kontekście tańszych wersji chińskich tourbillona, lecz modyfikacji polegającej na odsłonięciu koła balansu (taki niepełny skeleton),...ale mogę się mylić ;-) Pozdrawiam i dziękuję.
Ksawery ostatnia szkoła zawodowa zaprzestała nauki zawodu Zegarmistrza w 1989r. Obecnie (od 2017r.) z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa (SPiRZ) trwają starania o odtworzenie nauki zawodu.
Hej! Subtarcze (bo tak zwykle nazywa się małe tarcze w chronografie i nie tylko) służą do odmierzania czasu i w zależności od mechanizmu znajdują się na nich różne wskaźniki. Bardzo często do jednej z nich przenosi się główny sekundnik w zegarku, a wskazówka sekundowa jest jedynie wskazówką chronografu. Natomiast w większości przypadków na subtarczach prezentowane są dodatkowe informacje dla chronografu - dokładność do dziesiątych części sekundy i np. minuty pracy chronografu. W instrukcji do każdego zegarka będzie to dokładnie opisane, dlatego tam odsyłam po więcej szczegółów :)
Bezel ze skalą malejącą jest totalnie bezsensu. Standardowy bezel pełni rolę stopera jak i minutnika. W przypadku bezela ze skalą malejącą jedynie tą drugą funkcję.
Jeśli chodzi o suwaki logarytmiczne to chyba najlepszy opis jaki znalazłem kiedyś jest tu: support.casio.com/answer.php?rgn=4&cid=002001009001&qid=24394&num=1
Właśnie kupiłem Atlantic Worldmaster DRIVER 777 - Krzysztof Hołowczyc. Dołączona jest zbiorowa instrukcja zegarków Atlantic, ale tego modelu w opisach brak. Czy ten model w cenie 3500zł to dobry wybór?
Zasada działania suwaka jest akurat prosta do wyjaśnienia.
1. Suma logarytmów jest logarytmem iloczynu.
2. Żeby policzyć 2x3 trzeba dodać logarytm 2 (czymkolwiek jest logarytm) do logarytmu 3.
3. W tym celu (tu warto mieć obrazek takiego bezela), kręcimy bezelem tak, by jedynka pokryła się z trójką.
4. Jeśli jedynka na bezelu jest tam, gdzie trójka na tarczy, to dwójka na bezelu jest tam, gdzie szóstka na tarczy.
5. Tadam, mamy możliwość np. przeliczania mil na kilometry.
Ogólnie skala suwaka przydaje się do mnożenia, dzielenia i proporcji.
NB, że suwak logarytmiczny ma wiele innych skal, zaś zegarki mają tylko zwykle dwie skale (nazywane C i D).
Może dobrze jakbyś omawiając pokazał na swoim zegarku funkcje. lepiej by szło zrozumieć i zapamiętać. :)
"Kiedy lekarze nie mieli jeszcze kas fiskalnych i kojarzyli się głównie z ratowaniem życia..."
Mistrz! 😁
Ja najbardziej lubię chronografy,teraz mam seiko ssb375 ze skalą na chapterringu pod szkłem. Wygląda to dobrze,a nawet bardzo dobrze a i stoper sie często przydaje
Bezele kochana
Dzięki za wyjaśnienie, właśnie kupiłem swój pierwszy, zegarek typu diver i byłem przekonany, że bezel odlicza czas jak minutnik tzn. ustawiam go np na 10 min i za 10 min punkt zero znajdzie się na godzinie 12. I już myślałem, że przyjdzie mi go zwrócić. XD Jednak filmy z wyjaśnieniem tak niby oczywistych rzeczy są bardzo potrzebne!
Na wstępie dziękuję za ciekawą serię, jednak ważna uwaga do tego odcinka. Odkąd dostałem pod choinkę suwak logarytmiczny, magiczne urządzenie, którego nie umiał używać nawet mój nauczyciel do matematyki, jestem miłośnikiem tego genialnego i prostego narzędzia. Dlatego też od zawsze, moim marzeniem, jest zegarek z tachometrem. Tachometrem czyli właśnie niczym innym, jak suwakiem logarytmicznym. Suwak logarytmiczny to dwie linijki na które naniesiono skalę, nie linową, równo co np. 1cm, ale logarytmiczną, czyli taką że pierwsze jednostki są rozmieszczone super rzadko, aby potem gęstnieć w nieskończoność. Jeżeli teraz ustawimy te linijki tak że będą do siebie przylegały, i przesuniemy względem siebie, tak aby znajdowały się nad licznikiem był mianownik dowolnego ułamka, bądź argumenty dzielenia, pod dziesiątką znajdziemy wartość w systemie dziesiętnym. Kolejne pozycje podziałki pokażą nam tez inne ułamki, w tych samych proporcjach. Wg. takiej zasady możemy błyskawicznie szacować wyniki rożnych dzieleń, np. przeliczając czas wykonania pieroga, na ilość pierogów w godzinie, galony na litry, km na mile, czy ilość mijanych słupów telegraficznych na prędkość. Wynik nie jest precyzyjny, jest bardziej szacunkiem, ale można go sprawdzić szybciej niż wystukanie na przygotowanym nawet kalkulatorze. Ponadto możemy też szybko testować inne scenariusze: ten zegarek za 216,78 eur to jakieś 900 zł, za drogo, a na ile mnie stać skoro mam 600zł. Zerkamy w inne miejsce podziałki i wiemy. Działanie możemy też wykonywać odwrotnie, jeżeli 1 damy nad 2 to pod 3 będzie wynik mnożenia 2*3=6. Przed komputerami, specjalizowane suwaki funkcjonowały do przeliczania wartości, czasy naświetlania, kąty uniesienia działa, czas przebywania na kolejnych przystankach dekompresji. Wszystkie więc skale o których mówiłeś są jednym i tym samym suwakiem logarytmicznym w różnych konfiguracjach. Zatem z całym szacunkiem, ale facepalm był tu nieomal taki jak Twój w odcinku o kolekcji Janusza zegarków.
odcinek jak zawsze ciekawy ,fajnie się ogląda , natomiast co do samych funkcji to według mnie tylko bezel jest najbardziej przydatny może dlatego że lubię divery tak jak Ty ... reszta według mnie jest teoretycznie bezużyteczna chociaż napewna sa osoby które ich używają , co do bezelu to najbardziej się przydaje kiedy trzeba kiedy gdzieś jadę autobusem , 0 na bezelu ustawiam na godzinę odjazdu autobusu i już :D pozdrawiam !
Wiesz co, myślę, że to zależy od podejścia i oczekiwań. Wiadomo, że tachometr nie ma specjalnie wielu zastosowań, ale np. GMT to świetna sprawa dla ludzi, którzy wiele czasu podróżują np. między Europą, a USA.
Hitem by był zegarek (np. jakiś diver) z opcją wymiennych bezeli. W komplecie: 0-60, 60-0, GMT. Albo w sumie... wszystko to mógłby być na jednym bezelu (odpowiednie oznaczania poupychane).
Dobry pomysł 😊Pozdrawiam
bardzo dobry odcinek , wiele rzeczy sie dowiedzialem i pewnie nie tylko ja , tak trzymaj ! :)
Witam,wiesz do czego sluzy funkcja trekkingowa w modelu casio protrek 270..wokół tarczy odmierzane jest czas tylko nie wiem czego...
Uwielbiam ten kanał!!!
Cześć Krzysiek. Tym razem nie o wodoszczelności :). Mam taki pomysł czy mógłbyś zrobić przegląd zegarków ( firm zegarmistrzowskich ) według ich krajów produkcji. Czyli Szwajcaria, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja Polska itd. Oczywiście o Szwajcarii byłoby najwięcej odcinków, ale dało by to obraz gdzie, co i jak. Może krótka historia, co się produkuje w danym kraju, w jakiej jakości i cenie, no i pewnie byś miał wiele innych pomysłów których widzę że ci nie brakuję. Pozdrawiam.
Dopisuję do listy z pomysłami :) Piękne dzięki!
Świetny materiał. Naprawdę się czegoś nauczyłem. Pozdrawiam
Dziękuję! :)
Mógłbyś w trakcie mówienia o czymś pokazywać to na zegarku, bo dalej nie wiem co to jeswt bezel i jak działa,
Super odcinek. Dużo się dowiedziałem. Pozdrawiam😊👍
Cieszę się :) Pozdrawiam!
Jest zegarek z tachometrem i bezelem jednoczenie?
A co jeśli mam na subtarczy sekundy chronografu a główna tarcza pokazuje sekundy??na tarczy mam napisane tachymeter a nie tachometr czy to to samo???i jak wtedy czytać tachometr???
Jedyny TikTok, który nie jest rakiem
Eksperymentowanie z tłem wyszło chyba całkiem spoko. W DODATKU jest to pierwszy odcinek w tym roku, który nagrałem na stojaka ;)
JAKI rodzaj LUNETY lubicie najbardziej? :) Piszcie w komentarzach!
No taka np. z Wybor..ej, Smirn..a i do tego galareta😉
Jak dla mnie spoko i dobrze oraz prosto wytłumaczone. 🙂👍
Akurat posiadam zegarek z tachymetrem i w mojej pracy akurat przyda się.
Można zmierzyć ile żołnierz załaduje magazynków w godzinę. 😀🤙
Dzięki za program, życzę dużo zdrowia i siły na każdy dzień.
Czas na mnie. 😁⌚
Po co w zegarku Orient EU03 BO CA na lunecie stałej są stopnie kątowe z kierunkami świata. Da się to jakoś wykorzystać?
a co myślisz o zegarkach vostok?
Ja także jestem ciekaw, jakie masz zdanie o zegarkach Vostok Europe.
ach... fajny odcinek:)
zwłaszcza te logarytmy :)
Ale tak z innej beczki....
może ktoś wskazać odnosnik albo choć nazwę aby tego poszukac.
W lornetkach wojskowych są rózne skale, można obliczyć wysokosć drzewa budynku znając odleglość itd...
jak tym się posługiwać? ma ktośinfo gdzie tego szukać?
Pozdrawiam
Hej, a czy istnieją zegarki z wysokościomierzem?
Tak, są G-shocki z tą funkcją ;)
Późna pora nagrywania dała się we znaki ale pomimo tego to jak zawsze świetny odcinek ;) Pozdrawiam !
Fakt, ale bardziej w kość dała mi paskudnie wysoka temperatura w pomieszczeniu. Następnym razem nagrywam o świcie :D
Jaki model Longinesa w tym odcinku z funkcja pulsoksymetru pokazano
Sekunda szukania w Google pod frazą "Longines pulsometer" :)
Tej drugiej funkcji tachometra nie znałem ;-)
Cześć kolego widzę że dawno nic nie wrzucałes ale może odczytasz ,
Mianowicie jaki zegarek z kompasem byś mógł polecić , istnieją jakieś marki co mają kompas i chrono w jednym ?
Timex Expedition Military Allied, ale nie wiem czy warto poczytaj opinie nim się zdecydujesz
@@not2pun kupiłem Timex expedition north z tej nowej serii 😉
@@kamillisowski2931 i działa dobrze ten kompas? bo to czytałem że to trochę pobawić się trzeba z kalibracją.
@@not2pun no trzeba położyć na płaskim i obracać 3 razy by się skalibrować 15 sekund i tyle
co myslisz na temat zegarkow pwc
Mam dużą prośbę- czy mógłbyś podać przykłady zegarków z podziałką pulsometru (i ew. liczbą oddechów) dobrych firm, które można aktualnie kupić? Bo szczerze mówiąc zainteresował mnie ten temat, ale nie potrafię takowych znaleźć
Na pewno znajdziesz takie w asortymencie Zeppelina 😉
@@TikTalk dzięki. A tak przy okazji, to robisz świetne materiały- rzeczowe i bardzo przyjemne w odbiorze ;)
Czy obliczyć prędkość da się tylko przy odległości 1 kilometra
Można jak się chce. Jeżeli liczysz na odległość jeden 1km to potem masz prędkość X km/h, ale jeżeli liczysz na mile to masz poźniej predkość X mila/h. Analogicznie jak liczysz na długośc boiska, to masz X boisk/h
zastanawiam się nad trzema zegarkami EFR-538L-5AVUEF; EFR-553D-5BVUEF i EFR-534D-1A2VEF . Który lepiej wybrać z tych trzech?
Ja wybrałbym Casio EFR-553D-1BVUEF, chociaż w zasadzie to takie same zegarki - różnią się jedynie wyglądem. Dlatego wybierz taki, który podoba Ci się najbardziej ;)
TikTalk Dzięki za poradę
Nie ma sprawy. Wpadnij na grupę jak już kupisz i podziel się wrażeniami ;) Pewnie przydadzą się też innym. Powodzenia! :)
TikTalk Odcinek oczywiście super i wbrew pozorom bardzo pouczający. Mam pytanie odnośnie zegarków A. Lange & Söhne co myślisz o tej marce. Jak się nie mylę to ty też o niej nie wspominałeś.
A. Lange & Sohne to luksusowa marka, która - powiedzmy sobie szczerze - jest poza zasięgiem większości z nas ;) Jak najbardziej jest to manufaktura godna polecenia, choć nawet nie myślę o zakupie któregoś z zegarków. Powód jest dość prosty :D
Jeśli rozumiem, chodziło o lunetę wymyśloną przez Rolexa. W sensie, na datowniku, tzw cyclop eye, ale nic na ten temat nie usłyszałem...
Mylisz pojęcia. Luneta to nie urządzenie optyczne, tylko część koperty zegarka. Tłumaczyłem to w odcinku numer 2 ;)
Obejrzalem ten odcinek i faktycznie jest tam objasnienie terminu luneta. Przyznam, ze pierwszy raz slysze o takiej nazwie bezelu. Myslalem, ze chodzi o lupke, powiekszajaca date... Czlowiek sie cale zycie uczy
Czekałem na taki kanał
Wyjaśnisz jak używać tachometru w przypadku gdy zegarek ma tylko 3 wskazówki tak jak w przypadku Zeppelin 7640-1
Akurat tachometr w tym zegarku jest trochę bezsensownym rozwiązaniem, bo musiałbyś rozpocząć odliczanie dokladnie przy pełnych minutach.
No dobra. Obrotowy bezel jest dla nurków, rozumiem jego działanie. A co z nieruchomą podziałką 60? Jak się z niej korzysta?
Bardzo fajnie się Ciebie słucha. Zastanawiałem się czy zrobisz jakiś odcinek o tourbillon'ie i wychwycie karuzelowym. A tak z innej beczki ciekawy jestem jak w dzisiejszych czasach wygląda "ścieżka edukacyjna" zegarmistrza. Istnieją jeszcze jakieś szkoły w Polsce? Może robiłeś research w tym kierunku?
+Ksawery Krenc Dzięki za dobre słowo 😉 O tourbillonie było przy okazji komplikacji mechanizmu, ale możliwe, że w przyszłości coś się pojawi. Natomiast co do szkół zegarmistrzowskich - nie mam pojęcia jak to wygląda. Pewnie trochę inaczej niż kiedyś, ale nie mam dokladnych informacji na ten temat. Rzecz do zgłębienia 😉
TikTalk Faktycznie, mówiłeś o tym ;-) Przeoczyłem to jakimś sposobem. Przepraszam. Fajnie, że wspomniałeś o "dziurbijonie", choć wydaje mi się, że tę akurat nazwę słyszałem wcześniej nie w kontekście tańszych wersji chińskich tourbillona, lecz modyfikacji polegającej na odsłonięciu koła balansu (taki niepełny skeleton),...ale mogę się mylić ;-) Pozdrawiam i dziękuję.
Ksawery ostatnia szkoła zawodowa zaprzestała nauki zawodu Zegarmistrza w 1989r. Obecnie (od 2017r.) z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa (SPiRZ) trwają starania o odtworzenie nauki zawodu.
z tachometrem, dodalbym, ze to zawsze wskazywac bedzie tak zwana srednia.
Pierwsze 3 funkcje można zastąpić po prostu stoperem
co ja na polce widze? Finansowy Ninja!
Ano :) Miło widzieć. Pozdrawiam ciepło!
Bez pokazywania na zegarkach mało użyteczne.
Bezel z odliczaniem.
Panie Krzysztofie do czego służą te małe zegary (wskazówki) w chronografie? Pozdrawiam
Hej! Subtarcze (bo tak zwykle nazywa się małe tarcze w chronografie i nie tylko) służą do odmierzania czasu i w zależności od mechanizmu znajdują się na nich różne wskaźniki. Bardzo często do jednej z nich przenosi się główny sekundnik w zegarku, a wskazówka sekundowa jest jedynie wskazówką chronografu. Natomiast w większości przypadków na subtarczach prezentowane są dodatkowe informacje dla chronografu - dokładność do dziesiątych części sekundy i np. minuty pracy chronografu. W instrukcji do każdego zegarka będzie to dokładnie opisane, dlatego tam odsyłam po więcej szczegółów :)
Bezel ze skalą malejącą jest totalnie bezsensu. Standardowy bezel pełni rolę stopera jak i minutnika.
W przypadku bezela ze skalą malejącą jedynie tą drugą funkcję.
Ale tu trzeba mieć czas lokalny.
Super TikTalk jak zawsze :) Chętnie bym obejrzał serie zegarków do ceny np od 100-500zl 500-1000 itd
Przygotowuję się do tego. W ciągu najbliższych tygodni będzie kontynuacja filmu o zegarkach do 500 złotych :)
ruclips.net/video/KyiXv2M-DuQ/видео.html
TikTalk dawaj >5000
To z pierogami tak nie działa.
Niby dlaczego? Zbyt proste?
Dzięki za tachymetr :-)
że jak?
Jeśli chodzi o suwaki logarytmiczne to chyba najlepszy opis jaki znalazłem kiedyś jest tu:
support.casio.com/answer.php?rgn=4&cid=002001009001&qid=24394&num=1
O super, dzięki za linka! :)
Krzysiek jak sie korzysta z bezela I innych funkcji pokaz to na filmie jak to sie robi .
Właśnie kupiłem Atlantic Worldmaster DRIVER 777 - Krzysztof Hołowczyc. Dołączona jest zbiorowa instrukcja zegarków Atlantic, ale tego modelu w opisach brak. Czy ten model w cenie 3500zł to dobry wybór?
Kupiłeś i pytasz, czy dobrze zrobiłeś? :) Czy to prawidłowa kolejność?
Kupiłem, bo mi się podoba. Ale chciałbym też poznać opinię fachowca, proszę.
Jak zwykle super. Byłeś u fryzjera czy mi się zdaje? ;)
Jakub Wojnar-Płeszka oczywiście, że tak 😊
Dalej nie wiem od czego jest takie małe szkiełko powiększające w zegarkach :(
Niektóre zegarki mają małe okienko daty, szkiełko je powiększa:) mam nadzieje że pomogłem
Tylko, że to dobrze widać bez szkiełka. Oberwując zegarki to to szkiełko tylko przeszkadza. Nie ma innej funkcji?
@TikTalk Podrzuciłbyś jakieś propozycje damskich zegarków z pulsometrem?
Chyba takich nie ma. Ale jeśli jakaś pani lubi nieco większe zegarki, może spróbować któregoś z Zeppelinów ;)
ZEGAREK CASIO EDIFICE EF-527D-1AV proszę o odcinek jak używać tarczy w w/w zegarku
Pokaż jak to zrobić kolego!!
Skomplikowane trochę :p
Trochę wprawy i staje się bardzo proste 😉
cIEKAWE CZY JEST W OGÓLE JAKIŚ zegarek SeaGulla bądź na jego werku? z telemetrią?
Czemu akurat Seagull? Zeppeliny mają telemetry i pulsometry w swoich zegarkach.
HM? A może Poljot? lub zawsze można się pobawić w modowanie? :D
Śmiało! Zawsze można kombinować ;)
300 pierogów mmm
spoko
Przy zdjęciach zegarków brakuje mi tylko nazw modeli reszta super. Pozdrawiam
Moja była miałaby lepić pierogi? HAHAH... MAKS TO ZAGOTOWANIE WODY BA HERBATĘ...XD
Na ten temat zrób lepiej słuchowisko, jak nie pokazujesz jak to działa 👎👎👎👎👎👎👎
Dlaczego nie pokazujesz zwgarkow jak gadasz tylko siebie?
Mysle, ze te sie panu spodobaja. www.nitewatches.com/
Nie TACHOMETR, tylko TACHYMETR - to nie jest to samo !!!
+satankefir Mylisz się. Wygoogluj inne artykuł, niż ten na zegarowni.
TikTalk masz rację. Zwracam honor!
Dużo gadania, mało treści.