Stefan Szczepłek w cyklu Książki Mojego Życia w Big Book Cafe. Paulina Wilk rozmawia o czytaniu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2022
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/bigbookcafe
    Stefan Szczepłek - znakomity publicysta i felietonista sportowy, autor wielu książek o historii polskiego iświatowego futbolu jest gościem Pauliny Wilk w cyklu "Książki mojego życia", czyli spotkań, w trakcie których ważne postaci polskiego życia publicznego opowiadają o tym, jak czytanie ich ukształtowało, jakie lektury wpłynęły na przebieg ich życia osobistego, na decyzje zawodowe. I na to, jak bardzo czują się ludźmi spełnionymi.
    Stefan Szczepłek, autor m.in. "Mojej historii futbolu", zbiorów "Żonglerka" i "Szkoła Falenicka", a także "Mecze polskich spraw" o stuleciu polskiej piłki nożnej, jest mistrzem słowa, autorem znakomitych felietonów, a także żywą encyklopedią futbolu - ma pamięć słona, cytuje wyniki, akcje i zdarzenia na wyrywki, ale co ważniejsze potrafi detale historii łączyć w całość, tworząc wspaniałe portrety, tłu historyczno-społeczne rozgrywek. Kiedy pisze o futbolu, opisuje przede wszystkim ludzkie historie, z wielkim zrozumieniem i zamiłowaniem do szukania nieoczywistych związków między różnymi elementami historii, zdarzeń i biografii. Od wielu lat związany jest z "Rzeczpospolitą", ma przyjaciół wśród ludzi sportu, kultury, literatury, poezji i religii. Doskonale operuje słowem i ciepłym dowcipem.
    Jest posiadaczem niezwykłej i bogatej domowej biblioteki, w której zgromadził rzadkie wydania książek sportowych wszelkiego rodzaju. Cokolwiek chcecie o futbolu wiedzieć - zapisano w posiadanych przez niego annałach. Czyta i zbiera również literaturę faktu - leksykony, encyklopedie, przewodniki, z których czerpie drobiazgową wiedzę, a także ją zapamiętuje, by potem snuć pyszne anegdoty i robić błyskotliwe wtręty w felietonach. Kolekcjonuje też unikalne sportowe memorabilia, na ogół podarowane mu przez znajomych sportowców. Wszyscy wiedzą, że w jego czułych rękach będą bezpieczne. Stefan Szczepłek opowiada o tym, jak brat zachwycił go książkami, jak ważne czytanie było w jego skromnym domu, jak poznał Antoniego Słonimskiego, czym go wciąż wzrusza "W malinowym chruśniaku", jacy literaci lubią piłkę nożną i którzy piłkarze lubią czytać książki. Z jaką książką jechać do Petersburga, a z jaką zwiedzać Polskę. Gdy otwiera usta, płynie z nich przepiękna historia, erudycyjna, pełna drobiazgów pięknie splatających się w całość. Można jego opowieści słuchać godzinami! Spróbujcie sami.
    KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA to autorski cykl, który w Big Book Cafe prowadzi Paulina Wilk. Zapraszamy autorytety polskiego życia publicznego, przedstawicieli różnych profesji, by opowiedzieli nam o swoich najważniejszych lekturach, o swoich bibliotekach i nawykach czytelniczych, o tekstach, do których wracają, o tych, które ich zmieniły i pozwoliły żyć pełniej, mądrzej, piękniej.
    Gośćmi cykli byli m.in.: Magda Mołek, Rafał Trzaskowski, Roman Bielecki OP, Tomasz Majewski, Magda Umer, prof. Krystian Jażdżewski, Adam Bodnar, Dariusz Rosiak, prof. Marcin Matczak, Tomasz Stawiszyński, Patrycja Sasnal. Część tych spotkań możecie obejrzeć na playliscie BIG BOOK CAFE NA ŻYWO. Wkrótce pojawią się także jako podcast Big Book Cafe LITERATURA NA ŻYWO - na Open Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i w innych serwisach.
    Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału.
    Poznajcie nas bliżej: bigbookcafe.pl/
    Poznajcie naszą księgarnię: ksiegarnia.bigbookcafe.pl/
    Przyjdźcie na międzynarodowy festiwal czytania: bigbookfestival.pl/
    Zamówce newsletter i bądźcie na bieżąco: bigbookcafe.pl/newsletter/

Комментарии • 11

  • @ewapawlowska3639
    @ewapawlowska3639 Год назад +1

    Wspaniały rozmówca, świetny gawędziarz z poczuciem humoru i talentem do wplatania anegdot w opowieści. Książki, które poleca pan Szczepłek, ciekawe, ale jeszcze lepsze, w jaki sposób o nich ten pan mówi.

  • @jolantasobotzinski8219
    @jolantasobotzinski8219 Год назад +1

    Pozdrawiam Cie Stefku bardzo serdecznie. Nie widzielismy sie juz wiele lat, ale kiedy Cie slucham, czuje sie tak, jakbym widziala Cie wczoraj ☺

  • @leomari56
    @leomari56 Год назад +1

    Co za fascynujący wywiad z człowiekiem o renenansowej wiedzy!

  • @jackjukon2925
    @jackjukon2925 2 года назад +5

    Bardzo interesująca rozmowa, pani Paulino proszę nieco zwolnić, bo w rozpędzeniu trudno niektóre wypowiadane słowa ( zwłaszcza nazwiska) zrozumieć. Dziś problemem nie jest czytelnictwo w ogóle, lecz absurdalny rynek wydawniczy, który odpowiada za uprzemysłowienie literatury - księgarnie zalane są przemyśleniami pań domu, celebrytów, biografiami dwudziestoletnich piłkarzy( sic!), tworami wszelkiej maści ghostwriterów, itd. ad absurdum, piszą więc ,w wielkim przekonaniu o swojej wyjątkowości i pragnieniu spełnienia na papierze - jak to niegdyś niezwykle celnie Lech Konopiński zauważył - jeszcze nigdy tylu drzew nie zmarnowano. I wobec tego wszystkiego traci na tym czytelnik, zwłaszcza ten niewykształcony, któremu wmawia się że jakieś Zulczyki, Twardochy etc( choć lepsi niż dzieła celebryto-kucharek), to pełnoprawni pisarze, kiedy w czasach minionych wątpliwym jest żeby ich posadzono w piątym stole obok literatów. Wydawnictwa tłoczą te dzisiejsze książki jak w jakimś szale, kiedy klasyków albo się nie wznawia, albo pozbywa się z bibliotek ,by zwolnić miejsca dla Majdanów, Beckhamów itp. Utonąć można w tym bezmiarze i tracą na tym książki wartościowe, nawet te pisane współcześnie, nie wspominając już o Heglach, Paideiach itp. W Czechach, czy w Niemczech kupię Fenomenologię od ręki, nawet w wydaniu pocket. Smutny jest fakt, że pomimo ponad tysiąca wydawnictw kultura czytelnicza w naszym kraju kuleje.

  • @mariakfeldman
    @mariakfeldman 2 года назад

    Wspaniała uczta dla ucha! Dziękuję za tą, jakże bogatą w historie, anegdoty, ciekawostki rozmowę. Jestem także (nie pierwszy raz) pod wrażeniem sposobu, w jaki Pani Paulina uważnie słucha gościa i sprawnie prowadzi spotkanie. Mam jedynie małą uwagę do zapisu- niestety czasami dźwięk się zacinał i nie wszystko dosłyszałam. Niemniej jednak dziękuję Państwu za ten kanał i transmisje; dzięki nim mam kontakt z polskim życiem literackim będąc zagranicą. Serdecznie pozdrawiam całą ekipę Big Booka oraz Pana Stefana oczywiście( mam nadzieję, że się nie obrazi za tą formę:)).

  • @dorotaburna112
    @dorotaburna112 2 года назад +2

    Bardzo ciekawa rozmowa😊

  • @BigBookCafe
    @BigBookCafe  2 года назад

    LISTA "KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA" Stefana Szczepłka
    1. Księga jubileuszowa Pogoni Lwów z roku 1939 - biblia i wzór dla innych tego rodzaju wydawnictw. Ocalało jeszcze prawdopodobnie kilkadziesiąt egzemplarzy.
    2. Stanisław Mielech - „Gole, faule i ofsaidy” - napisana przez uczestnika pierwszego meczu reprezentacji, gracza Cracovii, a przy tym doktora praw, komisarza ceł w Wolnym Mieście Gdańsku i wybitnego dziennikarza sportowego, którym inspirował się Bohdan Tomaszewski. Pierwsza w PRL książka o przedwojennym polskim futbolu i obyczajach.
    3. Ignacy Krasicki - „Bajki” z ilustracjami Jana Marcina Szancera. Wydanie z roku 1991.
    4. Antoni Słonimski - „Jedna strona medalu”, felietony, artykuły itp. Czytelnik, 1971.
    5. Antoni Słonimski - „Alfabet wspomnień”, PIW.
    6. „Zabawy Skamandrytów”, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, pod red. Aliny Kowalczykowej, 1992
    7. Stanisław Barańczak - „Pegaz zdębiał”, Prószyński,
    8. Piotr Mysłakowski - „Warszawa Chopinów”, Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina. Przewodnik po Warszawie XIX wieku.
    9. Bolesław Leśmian - „W malinowym chruśniaku”, Graf-ika, Iwona Knechta, 2017
    10. Atlas zabytków Architektury w Polsce” - PWN, 2001. Trzej autorzy, w tym Małgorzata Omilanowska
    11. Jonathan Miles - „Petersburg”, wydawnictwo Magnum, 2017

  • @CinnamonChewingGum
    @CinnamonChewingGum 2 года назад +1

    Czy można gdzieś obejrzeć spotkanie z Tomaszem Majewskim?

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  2 года назад

      Niestety nie było transmitowane.

  • @lemurekpoznan7267
    @lemurekpoznan7267 2 года назад

    Prosimy o listę książek. Wspaniała rozmowa.

  • @czeslawmchaqu3746
    @czeslawmchaqu3746 2 года назад

    O książkach było niewiele. Ale za to dużo lansu.