Zamki Pomorza Gdańskiego „Świecie” cz. 7 | Andrzej Januszajtis (2023.11.08)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 дек 2023
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury i ‪@WMGVIDEO‬ zapraszają do oglądania nowego cyklu wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa, który w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na siódmy odcinek cyklu, która przybliży historię Zamku w Świeciu.
    Zamek w Świeciu został zbudowany przez Zakon krzyżacki około 1335 roku. Od zachodu, dostęp do zamku chroniło warowne miasto które przeniesiono z lokalizacji na skarpie w 1338 roku. Zamek właściwy miał skrzydło północne Główne oraz skrzydło wschodnie a także dwa skrzydła parterowe. Nietypową cechą zamku w Świeciu były cztery narożne wieże inspirowane francuskimi kasztelami. Zamek był oblegany w 1410 roku. Natomiast w czasie wojny trzynastoletniej w 1454 roku, zamek oblegało rycerstwo pomorskie i posiłki z Chełmna pod dowództwem Ottona Machwica, który zdobył zamek. W latach 1508-1772 zamek był siedzibą polskich starostów królewskich. W XVII wieku zamek został zniszczony podczas wojen szwedzkich i nie został już odbudowany. W późniejszym czasie okresie, dwudziestolecia międzywojennego ruiny zamku znalazły się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych, przejęte z rąk Niemieckiej Inspekcji Wodnej jako własność państwowa. Z zachowanych murów jedynie wieża znajdowała się w dobrym stanie technicznym i służyła Wydziałowi Dróg Wodnych, podobnie jak za czasów pruskiego zaboru, do obserwacji Wisły i sygnalizowania nadchodzącego niebezpieczeństwa powodzi. Ciekawostką jest to, że mimo iż wejścia były zamurowane, w zachowanych pomieszczeniach podziemi wieży wykryto nawet siedzibę i składnicę szajki złodziejskiej...
    Gdańsk 08.11.2023 r.
    Opowiada: Andrzej Januszajtis
    Wykład z cyklu: Zamki Pomorza Gdańskiego
    Odcinek 7: Świecie
    Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
    Kierownik projektu: Paweł "Paulus" Mazur
    Zdjęcia: Mirosław Koźbiał
    Realizacja: Mirosław Koźbiał
    Oglądaj RUclips Kanał WMG VIDEO
    Zdjęcie z okładki: www.zamkipolskie.com/swiecie/...

Комментарии • 4

  • @Mrspaceman1999
    @Mrspaceman1999 7 месяцев назад +4

    Wspaniale że są, nie mam możliwości być osobiście i oglądam każde!

  • @lutniak7956
    @lutniak7956 7 месяцев назад +1

    Dziękuję stokrotnie za, jak zawsze bardzo ciekawy wykład. Jak mówił pan Januszajtis, można znaleźć dokumentację o rodzinie Dohna w sieci. Losy tego rodu są powiązane z Pomorzem. Mieli, miedzy innymi, posiadłość w Slobitach. Na początku siedemnastego wieku Achatius de Dohna zakupił kolekcję druków muzycznych podczas pobytu w Londynie i przewiózł ja do tego zamku. W tej kolekcji znajdował sie jeden tom tabulatury Waissela. Ten sam Achatius posiadał Album amicorum w której były zapisy muzyki na lutnię. Rękopis, przechowywany w Königsbergu, (Königsberg.Gen.2.150, Album Amicorum, Achatius zu Dohna, 1550-1552) zaginął. W tym albumie podobnież podpisał sie Valentin Bakfark, słynny węgierski lutnista z tego okresu. Wydania tabulatur Waissela jak też tabulatury z Königsbera, są, (lub niestety były) cennymi źródłami muzyki na lutnię z Pomorza.

  • @dareknag5250
    @dareknag5250 27 дней назад

    Plynac Wisla kajakiem odczytalem u ujscia Wdy tablice informacyjna ,ze ok 800 m w gore rzeki znajduje sie zamek pokrzyzacki.Zwiedzilem i nie zaluje.Widoki z Wiezy zamkowej bajeczne.Polecam!Dziekuje Panu Profesorowi za piekny wyklad o tym pieknyn historycznym miescie!

  • @gorskitomasz81
    @gorskitomasz81 7 месяцев назад +4

    Ile warta jest wiedzą takiego Pana?
    Powinni być 4h 5/7 jakieś nagrania publikowane skoro mamy Takie skarby!