#43: Q&A - O motnjah hranjenja (2. del)
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Ne pozabi se naročiti na kanal in všečkati epizode ❤️; v kolikor klikneš še na 🔔, boš o epizodah obveščen_a takoj, ko izidejo!
V tej epizodi psihologinja Vesna Ambrož odgovarja na vaših preostalih 9 anonimnih vprašanj na temo motenj hranjenja.
Časovni zaznamki:
02:10 Kako si povrniti menstruacijo? Imam normalen ITM ampak po prenehanju kontracepcije že 5 mesecev nimam menstruacije
04:05 Izguba menstruacije kot posledica ekstremne restrikcije hrane
07:03 Živjo. Včeraj sem poslušala podkast o tvoji izkušnji. Želela bi se ti samo zahvaliti za delo, ki ga opravljaš. Hvala iz srca. Verjamem, da se ti ni bilo lahko »javno« odpreti. Hvala, ker si. (sonček).
08:52 Mene pa zanima ali obstaja kakršnakoli verjetnost, da se samopoškodbeno vedenje razvije v kako drugo »skrajnost« kot npr. v motnje hranjenja (pri tem ne žalim oseb z motnjami hranjenja) + psihofiziologija nastanka patološkega hranjenja
14:10 Kakšen je najboljši pristop k nekomu, ki trpi za motnjami hranjenja (odgovor tudi pri vprašanju na 20:17)
18:32 Kdaj je smiselna prisilna hospitalizacija za nekoga z MH?
20:17 Kako človeku za katerega sumim, da ima bulimijo, to povedati. Že obiskuje psihologa, vendar vem, da mu (verjetno nezavedno) laže, saj marsikje živi v laži. Večkrat bruha (krivi vnetje želodca, mogoče je res, ne vem) vendar potem pride teden, ko poje več kot normalno. Potem pa s tega tedna spet ekstremna telovadba.
25:09 Kako domačim pomagati razumeti, kaj oseba z anoreksijo doživlja. Se mi zdi, da ne želijo razumeti, precej se osredotočajo na hrano, ne pa toliko na počutje in ostale težave
29:17 Kako starejšim generacijam razložit, da imaš motnje hranjenja; da ti ne povzročajo triggerjev ampak poskušajo razumet? Hvala.
31:45 V preteklosti sem imela bulimijo. Ali naj to povem staršem ali ohranim skrivnost?
Negativen odnos do hrane in telesa je področje, s katerim poglobljeno rokujem že približno 7 let. Sprva zaradi lastne izkušnje, ki sem ti jo zaupala v prejšnji, 41. epizodi Odkrito podkasta, to temo pa sem preučevala tudi v svoji diplomski in magistrski nalogi ter na podlagi psihološke prakse oziroma psihološkega svetovanja.
Če se ti zdi, da se lahko poistovetiš z doživljanji, ki jih opisujem v tej epizodi, te 1) spodbujam k iskanju strokovne pomoči zase (psihiater, psiholog, zdravnik) in/ali 2) te te vabim na svojo spletno stran www.vesnaambroz.com, kjer te čaka program Svoboda v prehrani, svoboda v telesu, ki ti bo pomagal do ponovnega sproščenega in spontanega odnosa do hrane ter lastnega telesa, prenehanja pri obremenjevanju in razmišljanju na hrano, pri krepitvi samopodobe in prijetnejšega, neprisilnega pristopa do telovadbe (program ni nadomestilo za individualno strokovno obravnavo v primeru motenj hranjenja).
❤️Vesnina spletna stran: vesnaambroz.com/
❤️Vesnin IG: / odkritopodcast
❤️ Vesnin mail: vesna@vesnaambroz.com