Výživou ke zdraví s Martinem Jelínkem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2024
  • S odborníkem na výživu Mgr. Martinem Jelínkem jsme se pokusili posluchačům osvětlit, jak se v době informačního chaosu orientovat ve výživových trendech, co by na našem talíři rozhodně nemělo chybět, co na něm naopak přebývá a s jakými mýty v oblasti výživy se potýkáme.
    Velká číst rozhovoru je věnována konkrétním dotazům na téma, která si opakovaně naši sledující žádají.
    Host: Mgr. Martin Jelínek
    zakladatel vzdělávací společnosti ATAC (www.kurzyatac.cz), která učí zájemce hledat vztahy a souvislosti v celostním poznávání mezi stravou a zdravím, a tvůrce výukové aplikace ZOF, na které se studenti učí převádět teorii do praxe vytvářením konkrétních receptů a jídelníčků.
    Kapitoly
    00:05 - Úvod, představení hosta
    5:00 - 9:30 Výživa a sportovní výživa v minulosti a dnes
    9:30 - 18:50 Základní principy zdravého jídelníčku
    18:50 - 31:57 Čeho se držet, kde je zlatý střed a o by nemělo chybět ve zdravém jídelníčku každého jedince
    31:57 - 41:00 Jak to "uchopit v praxi" + téma eliminace potravin
    Následují Vaše dotazy, na které se nejčastěji ptáte
    43:00 -58:25 Pečivo pod drobnohledem, téma sůl
    58:25-1:12:00 Snídaně, potřebujeme snídat? Vynechání jídel IF půst a další půsty, rizika
    1:14:12-1:19:14 Vegetariánská a veganská strava
    1:19:14-1:28:00 Mléčné výrobky, laktózová intolerance, kasein, stravitelnost
    1:28:00-1:35:40 Co je pro mě a moje tělo nejlepší
    1:40:20-1:45:18 Low carb, metabolismus sacharidů, tuky, genetika vs metabolismus
    1:45:18-1:56:55 Závislost na cukru, emoční jezení
    Slovo závěrem
    Rozhovorem provází Pavlína Pavlištová,
    předsedkyně organizace Svět non toxic, z.s., autorka knihy Svět non toxic, non toxic influencer
    instagram / pavlanontoxic

Комментарии • 8

  • @Ivous805
    @Ivous805 Месяц назад

    Prosiiim pana Jelínka znovu☀️🙌

  • @biofitnesssk
    @biofitnesssk 4 месяца назад +2

    Výborný rozhovor 💪☺️ vďaka a držím palce do budúcna 🙏 LIKE 😁👍 a zdieľanie 💪😁👍

  • @andymulle
    @andymulle 4 месяца назад +3

    🙂 Musím říct, že tento rozhovor s panem Jelínkem vedený Pavlínkou byl naprosto precizně zpracovaný. Musím konstantovat, že je to opravdu příjemný poslech bez zbytečných "omáček" a hlavně emocí, což mnohdy velmi známí influenceři a výž.poradci dělají ;) Hned na začátku Pavlí míří na určité výž. poradce, asi víme , koho myslíme ;) Nicméně v mnohých věcech pan Jelínek mluví velmi hezky a hlavně klade důraz na tu individualitu, což se mi líbí a hlavně musím říct, ta 33:00 minuta - tzv. otázka, zda-li existuje návod... Přesně to se mi líbilo, neboť krásně pan Jelínek opět řekl, individualita, což na totožnou otázku jsem zrovna včera slyšela podcast s velmi známým výž.specialistou ;-) ,který stále a jednoznačně tvrdil, že existuje a to je tzv. Středomořská strava ...Nicméně sama na sobě jsem vypozorovala, že ta středomořská strava mi zkrátka dobře nedělá a sama třeba mám stravu výhradně složenou tzv. PSLS - neboli Přirozeně - sezonní lokální strava,která je výhradně z našich lokálních českých potravin, troufám si říct, že to tvoří 95 % celé mé stravy a absolutně se snažím eliminovat zahraniční potraviny, včetně i ryb a naopak mám stravu výhradně z nasycených živ.tuků, které ale pochází z živočichů (maso, mléčné, vejce) výhradně z BIO Grass Fed masa a vnitřností zvířat a následně ale i české volně lovené zvěřiny, vejce z BIO volných chovů krmeny výhradně BIO českým krmivem a mléčné výrobky výhradně BIO plnotučné a to hlavně ovčí a kozí, kravské pouze z MINI farmy, kde je max. 5 ks krav,které jsou výhradně pastevní. Slychávám jen kritiku, protože třeba jím každý týden vnitřnosti a to nejrůznější ( játra, ledviny, srdce, slezina,brzlík,žlázy...) + navíc červené maso tedy (hovězí,jehněčí, zvěřina) naopak mi nevyhovuje třeba drůběž a postupně jsem ji i přestala jíst, to samé ryby - jím velmi velmi omezeně a to jedině čerstvé a nejlépe z ověřených BIO / udržitelných moří a lovů. Třeba takto mi to nejvíce prospívá i zdravotně, ale slyším jen kritiku, že to je naprosto špatně...
    Musím ale říct, že mám dále hodně odlišný život, jsem poměrně aktivní a mám hodně aktivně založený život, jím vše tedy čerstvé, žádné průmyslové potraviny a výhradně třeba ani nekupuji vyrobené zakysané výrobky, protože mi vyhovují mléčné výrobky v tzv. přirozennosti, čili opravdu čerstvé mléko (ovčí, kozí,kravské), čerstvé syrovátky, čerstvé nezrající sýry a tvarohy 🙂 Obiloviny výhradně české, kromě rýže, ale jinak vše celozrnné a pečivo třeba nejím, místo něj mám ráda fermentované celozrnné vločky z žita, ječmene a ovsa. Dále výhradně luštěniny pěstované v česku,které si denně vařím čerstvé - žádné plechovky apod..)
    Zajímal by mě názor pana Jelínka na to, když mám toliko tedy živ. produktů (masa i vnitřností),zda-li je to tedy opravdu takový problém a měla bych to omezit ze zdrav.hlediska, přestože mi ale nic není a naopak mi veškeré testy, které si dělám jako samoplátce každý rok/dva komplet na vše, vyšly naprosto krásně. Energii mám naprosto výbornou, nemám absolutně pocity hladu ani chutě a naopak toto vše trávím krásně, nemám pocity plnosti nikdy, ačkoliv jím navíc formou tzv. přerušovaného půstu, kdy mám cca 20-21 hodinový půst a následně pak doplním energii právě skutečnými potravinami a jídly :-) a to i ve večerních hodinách před spaním, což mi vyhovuje a i spánek se mi zlepšil oproti tomu, když jsem se držela doporučovaného modelu jíst 2-3 h. před spaním...Podle mých zkušeností je to zásadní, aby se člověk opravdu nesnažil totomít jako dietu, ani jako redukci, což jsem nikdy neměla a dbal hlavně na to, aby právě snědl člověk všechny živiny a energie. Já opravdu dokáži během těch 3 hodin sníst veškerý příjem, abych tak udržovala svou kondici stabilně :-)), ale troufnu si říct, že to určitě NENÍ pro všechny a ne každý na toto bude uzpůsoben - což je opět zřejmě vidět i ta genetická predispozice ;)
    Mimochodem, ten proces samopozorování a praxe se svým tělem, jsem si za 12 let prošla též a vyzkoušela plno směrů a to jak stravních, tak ale i v ohledu sportovních aktivit a též jsem si došla k tomu, co zkrátka vyhovuje Mě, ačkoliv je to ryze specifické a naprosto k tomu plošná doporučení nesedí :-)) a následně taktéž jako Pavli, tak jen ty všechny testy, jak krevní na veškeré BIOCHEM, tak ale i ty další jako na omega 3 a 6 apod... mi to vždy potvrdily, že se dokáži na své tělo nacítit po tom všem opravdu správně, ačkoliv pro ostatní by to třeba byl i třeba hazard apod :) - což třeba i právě už ten samotný styl,kdy tedy já sama jako žena nemám žádné problémy při 5 letem přerušovaném půstu, následně i pak naprostý opak, kdy Já jsem od malička ale extrémní konzument mléčného a ba naopak kasein miluji a dělá mi dobře a denně mám vesměs min. 1 kg/l mléka, nebo min. 500g tvarohů apod... + následně i to, že trávím naopak dokonale to červené a těžké maso, tak ale i to, že vlastně jsem si po tom všem - kdy jsem si prošla též i RAW Veganstvím, veganstvím, vegetariánstvím až po zkušenostech s KETOzou a i přes zkušenosti s rádoby "fitness" směry jako sach. vlny, vysokoproteinové diety, nebo opak snížené sacharidy a vysoké tuky apod.., tak přesně už vím, na co a jak mé tělo reaguje a vesměs vždy to vyklo rádoby "doporučení" od jistých výž. odborníků, kteří pak jen koukali, když i přístroje na klidové metabolismy apod ukazovaly to, co bylo v rozporu s jejich zkušenostmi a praxí ;)....Nicméně je pravda, že tato cesta rozhodně NENÍ pro všechny a vyžaduje i už poměrně hodně zkušeností a znalostí :))
    Moc děkuji jinak za přínosné rozhovory, doufám, že bude někdy pokračování, protože každý rozhovor na světě n. t s Pavlinkou je opravdu velmi přínosný s bezvadnými hosty! ♥ Díky moc za Váš čas.

    • @luciatimkova1099
      @luciatimkova1099 4 месяца назад

      Dakujem za rozhovor, velmi zaujimava a skvelo spracovana tema.
      Suhlasim s tym, ze pozorovanim seba sameho vie clovek prist na to, ake jedlo mu robi a nerobi dobre. Lenze to casto ignorujeme :) Sama som bola zavisla na sladkom a zjedla som kvanta cukru denne. Sice tiez nie som low carb typ, lebo sa mi pri nedostatocnom prijme cukru toci hlava a tiez sa citim velmi unavena. Ale dokazem fungovat na ovela nizsom množstve cukru ako kedysi. Pouzivam med, čakankovy sirup a obycajny cukor uz v mojom jedalnicku prakticky nema miesto. Je to zvyk (navyk) a da sa ho zbavit, len to chce odhodlanie a cas.
      Ak smiem, rada by som sa este spytala na ten kazein - aky je tam presne problem? Lebo napr. olomoucke syrecky mam velmi rada. Pri nizsom prijme cukrov a tukov som si zvykla na navyseny prijem bielkovin. Strukoviny mi nerobia dobre, maso velmi nelubim a prave nizkotucne mliecne vyrobky som si velmi oblubila.
      Pavli, mate k tomu nejaky clanok, viete ma nejako nasmerovat, prosim? Dakujem.

  • @pavelkurzysz8652
    @pavelkurzysz8652 4 месяца назад +3

    Zdravím. Které konkrétní testy ukáží, jaký poměr makroživin (low carb vs low fat vs nějaký střed) je pro mě ideální? Děkuji

    • @alexandrdobrovolny4875
      @alexandrdobrovolny4875 4 месяца назад

      Nenyslim, ze testy ti ukazi co mas jist. Bude to ualezene na tom jak zijes, budes aktivni sportovec tak tezko pojedes lowcarb, budes sedet cely den za stolem? tak HC pro tebe nebude to prave...

  • @kurzyatac
    @kurzyatac 4 месяца назад +2

    Nasměrují Vás testy DNA, případně je možnost provést analýzu střevní mikrobioty. V dnešní době jsou tyto testy poměrně dobře dostupné, počítejte ale s mírně vyšší finanční investicí. Ke zjištění je možné dospět i běžným pozorováním reakcí svého těla, byť se nejedná o vědeckou metodu, navíc je tento proces "zatížený" vlastní schopností naslouchat hlasům svého těla a umět je správně vyhodnocovat.

  • @dagmarpopkova9390
    @dagmarpopkova9390 20 дней назад

    Chtela jsem poslouchat pana Jelinka, ale bohuzel byl hovor veden na prezentaci damy, ktera neustale hodnotila slovy: s tim souhlasim, nebo vkladala svoje nazory a na pana Jelinka zbylo minimum casu. Myslim si, ze si pan Jelinek zaslouzi vetsi prostor a profesionalnejsi vedeni rozhovoru.