Panie Pawle pytam się jako zwykły pstrykacz. Proszę mi wytłumaczyć sens uzywania tej funkcji. Bo jezeli w dzisiejszych czasach mamy Rawy mamy drogie programy do obróbki zdjęć to po co nam to. Przecież w obrabiając rawy możemy bezstratnie przyciemnić lub rozjaśnić zdjecie nic nie tracąc. Mozemy zrobić z jednego zdjecia też trzy czyli normalne i pociemnione i rozjaśnione i też je złożyć w jedno hdr. To czy jest sens używać tą funkcję? Tak jak na początku napisałem jestem laikiem i tak rozumię na tzw.chłopski rozum. Jeżeli nie jest tak jak napisalem to proszę moje myslenie naprowadzić na dobre tory. Poza tym cieszę się że nagrywa pan te filmiki. Uwielbiam te o fotografii analogowej. Pozdrawiam.
Trzeba w szczególności uważać jak się robi serie zdjęć wody i drzew. Wystarczy że jest średni wiatr i już między zdjęciami jest lekkie poruszenie liści/ tafli wody i przy składaniu zdjęć robią się artefakty - ghosting, niby program sam z siebie próbuje to naprawić, ale nie zawsze to wychodzi. Wtedy można „uwolnić” ISO i automatycznie będzie krótszy czas naświetlania. Przy składaniu zdjęć z serii szumy w ostatecznym zdjęciu będą mniejsze niż w źródłowych zdjęciach. Pozdrawiam. PS. Panie Pawle może jakiś film o zdjęciach w podczerwieni?
Witam!!! Bardzo się cieszę że został nagrany taki odcinek o tym temacie który mi pomógł w szybkim czasie opanować tą funkcję ;-). W fotografowaniu krajobrazu bardzo przydatna funkcja w pewnych sytuacjach i już widzę gdzie ją wykorzystam w przyszłości to znaczy w jakich warunkach oświetleniowych ;-). Jest jeszcze jedna fajna funkcja jak Fokus Stating i fajnie jak by dało się taki odcinek zrobić jak o Bracetingu ?;-). Pozdrawiam i życzę zdrówka dla Pana oraz Doroty i do następnego....;-)
Witam. Panie Pawle. Wiem że może nie na temat,ale może zrobiłby pan film odnośnie osłon przeciwsłonecznych na obiektywy? Chodzi o to jaki do jakiego obiektywu zastosować czy tulipan czy prosty który lepszy. Jaki do stał, jaki do zooma(o ile to ma znaczenie). A może to wszystko zależy od ogniskowej itd? Pozdrawiam 😊
@@FotografiajestFajna To może jakaś jakaś "errata" w formie napisów w danym momencie albo w opisie pod filmem? Komentarze to raczej przywilej, a nie obowiązek dla oglądających. Nigdy nie wiadomo ile będzie komentarzy, w związku z tym nie każdy się dokopie do właściwego.🙂
jeżeli ma pan problemy z pojemnością dysków w komputerze proszę zainstalować dyski jako RAID 5 - np zwykłe 4 dyski 2T dadzą przestrzeń 6T a ponadto taki zestaw jest odporny na awarię jednego z dysków i nic nie przepanie.
Witam Panie Pawle. Już dawno chciałem zapytać dlaczego nie używa Pan Gripa? Ja mam zamontowany na stałe i dużo wygodniej użytkuje mi się mojego 6D MKII. Jestem bardzo ciekawy Pana zdania. Pozdrowienia dla Państwa i serdeczne podziękowania za prace wkładaną w filmiki.
Ciekawy odcinek. Obejrzałem wiele filmów pańskiego autorstwa i dziękuję za dzielenie się pasją i wiedzą. Gdyby nie błędy językowe, wada wymowy i nieprawidłowe wymawianie obcojęzycznych terminów (braketing a nie brekting) mógłbym oglądać godzinami!
co do zniknięcia lustrzanek to już się to dzieje - nie ma sensu robić lustra które jest skomplikowane mechanicznie skoro wizjery i ekrany dają coraz lepszą jakość obrazu, za chwilę znikną też migawki mechaniczne i zostanie czysta elektryczna droga gdzie w aparacie brak jakichkolwiek części poruszających się - u mnie w bezlusterkowym Olympusie migawkę mechaniczna można wyłączyć (włączając tryb cichy) i wtedy czasy dostępne mamy też znacznie krótsze co pozwala robić w jasny dzień z pełną otwartą przesłoną bez problemu - zamiast 1/4000s jest dostępna nawet 1/16000s - to ma przyszłość zwłaszcza że nie wymaga jakiejś drogiej techniki a przeciwnie - to uproszczenie daje większe możliwości które trudno było w sposób tradycyjny osiągnąć (pamiętam że kiedyś Minolta Dynax 9 miał migawkę tak szybką a mechaniczną - ale wymagało to tytanu do jej budowy)
Zgodzę się z tym że śmierć mechanicznej migawki jest nieunikniona. Za to rok temu przekonałem się o wadach elektronicznego wizjera przy temperaturze poniżej 21st.C Świat wyglądał jak w zwolnionym tempie, ekran smużył a na domiar złego na tylnym LCD pojawiła się czarna plama. W domu wszystko wróciło do normy ale komfort focenia wtedy mocno spadł poniżej zera 😅 Pozdrawiam serdecznie
@@foto to jak z zastąpieniem matryca filmu światłoczułego - w pierwszym okresie film dawał lepsze zdjęcia a matryce miał te śmieszne 2MP rozdzielczości - dziś już chyba nikt nie produkuje aparatu na klisze (a może jest jakiś rodzynek?)
każdy jest dobry jeśli ma możliwość trybów półautomatycznych - kupując najlepiej się kierować dostępnością dobrej optyki za rozsądne pieniądze - na przykład Nikon Z fajny ale ile obiektywów do niego jest i jak kosztują? Nikon Z Fc - to chyba byłby najlepszy dla zaawansowanego hobbysty wybór ale właśnie kwestia drogiej optyki może przesądzić
@@Mrkrzyh Nie rozmawiamy o kompaktach pozbawionych trybów PSAM. Model D3500 czy nawet D5600 (używany za ok. 1200/1500zł) dzieli jednak przepaść cenowa w stosunku do Z50 i tym bardziej do Zfc niezależnie jakie to by można obiektywy podpiąć. Jeśli pytający proponuje D3500, który kosztuje ok. 1kzł, to z pewnością nie dla tego, ze chce wydać 3-4x tyle na samo body. D3500 i D5600 to lustrzanki z bagnetem F, szkieł do tego bezliku i obecnie za ludzkie pieniądze. A zatem jeśli stać, to brać D5600 z wymienionym obiektywem 18-140 i będzie gitara. Inna rzecz, to jedynie bezlusterkowce np. Sony A6000 z jakimś podstawowym obiektywem lub coś z m4/3 np. Olympus OM-10. Zalety bezlustra i zawsze celny AF kontrastowy. Można też zapodać jakiegoś tańszego Fuji np. XT10 czy XT100, też fajny wybór za podobne pieniądze.
lustra wymyślono po to by widzieć to co widzi obiektyw - teraz da się to zrobić inną prostszą metodą i lepszą bo i jasność można sobie zwiększyć w wizjerze elektronicznym daleko poza to co widać z lustra a to przy słabym oświetleniu zaleta ważna i do dyspozycji jest wszelka informacja w wizjerze z lupą nawet 14x jeśli ktoś sobie życzy - lustra mają swoje ograniczenia więc znikną ale my nic nie stracimy - to tylko jeden kolejny etap rozwoju który się zamyka
Mnie tylko drażni patrzenie na kolejny ekran lcd a nie na rzeczywistość. Wg mnie najlepiej mieć wybór i powinno być więcej aparatów z HYBRID View Finder jak w XPRO od Fuji. A tak wybór jest zabierany bo jest taniej. Mam D750 i Z6 więc wiem co piszę, ale każdy ma swoje zdanie.
Dla mnie najlepiej jeszcze jak mam ustawiony braket na -,0,+ przy pomiarze światła ustawia expo na „-„ bez pomiaru natomiast na 0 ( wtedy mam wgląd w dwie expozycje w brakecie) i wszystko w M oczywiście w Av i Tv podobnie (dobrym sposobem jest fokus na back batton a pomiar tylko na spuście ) to powoduje ze mogę bez utraty ostrości przyciskając pomiar światła jednocześnie korygować braket - super sprawa. Pozdrawiam. Fajny kanał 👍🏻
warto zaznaczyć, że bracketing z wykorzystaniem ISO nie ma żadnego sensu przy HDR'ach, bo przykładowo, przy 3 zdjęciach zrobionych powiedzmy z iso 50, 100 i 200 efektywnie otrzymamy HDR o identycznej rozpiętości tonalnej jak przy pojedynczym zdjęciu z ISO 50 :)
Iso 50 nie istnieje. W Nikonie np. jeśli wybierzemy tę funkcję, to nawietlenie i tak nastapi z iso100, ale aparat obniży automatycznie ekspozycję tego zdjęcia o 1ev i w tej postaci dopiero zapisze do postaci RAW. Jak zatem łatwo zauważyć, w takim zdjeciu można dość latwo przepalić jasne fragmenty zdjęcia, bo jednak czas dobierany jest już pod wartość iso50.
@@radzimiv to też tak nie do końca. Bazowe może być całym zakresem dopóki nie ma takiej symulacji jak opisałem. Ba, są modele, które symulują wszystkie wartości iso pomiedzy pełnymi jak np. 250 i 320, ktore są pomiędzy pełnymi wartościami 200 i 400. ISO100 to chyba zerowe wzmocnienie analogowe, każde powyżej to jakieś wzmocnienie. Ale wzmocnień może być dwa, analogowe i cyfrowe. Nowoczesne matryce właśnie to rozgraniczają. Na optycznych pięknie jest to wyliczane w zakładce o dynamice aparatu. Powyżej tego progu aparat przechodzi już tylko na wzmocnienie cyfrowe czyli w praktyce nie ma różnicy w porownaniu do suwaka ekspozycji. Także z tym bazowym to takie trochę pojęcie względne, bo zależy co przez to rozumieć.
A czym się różni HDR od bracketingu? pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging bo różnica naświetlania i łączenia jest podobna/taka sama przecież . HDR to efekt końcowy łączenia zdjęć wykonanych techniką bracketingu (za pomocą funkcji w aparacie) pl.wikipedia.org/wiki/Autobracketing
Bardzo lubię ten kanał, ale odcinek uważam za przegadany. Zasada działania tej funkcji jest przecież bardzo prosta i nie ma się nad czym rozwodzić. Fajniej byłoby pokazać przykłady zdjęć składanych w HDR, jak one mogą się różnić od pojedynczych zdjęć. Uważam że dobrze używać tego np. gdy robimy zdjęcia w pełnym słońcu w południe w lipcu, by mieć zarówno obiekty w cieniu, niebieskie, a nie białe niebo. Najlepiej mieć statyw, by mieć identyczne ujęcie. Ponieważ w większości aparatów można sobie regulować poziom zmiany +/-1 +/-3 itd. przydałyby się konkretne porady co czego jaką różnicę najlepiej wykorzystać. Bo, sorry, ale to, czy ktoś używa z blokadą przysłony, czy czasu to zależy jedynie od tego, co fotografujemy, a nie ma nic wspólnego akurat z tą funkcją. Pan zapewne lubi ludzi, więc używa pan blokady przysłony, bo chce mieć pan portret i najważniejszy jest dla Pana stopień rozmycia tła. Jako gość, który zjadł zęby na takiej fotografii, również używa pan podobnych zasad do fotografowania materii nieożywionej. Ja np. ludzi nie lubię, ale lubię zwierzęta, przede wszytkim ptaki i owady, które uciekają z kadru i w ogóle machają tymi swoimi skrzydłami, używam zatem najczęściej blokady czasu, bo tylko to pozwala mi uchwycić odpowiedni moment. No i fajnie, warto się różnić, ale co to ma do licha wspólnego z bracketingiem?
Masz rację Krzesimirze, pan Paweł to bardzo sympatyczny gość, ale niestety te filmy to coraz bardziej gadulstwo. Muszę przeskakiwać, bo szkoda mi czasu na lanie wody.
@@RobertHajdak A ja uważam, że to Wy nie macie racji! :) Te filmy to było przesympatyczne i treściwe GADULSTWO O FOTOGRAFII. Gadulstwo z pasją i z wiedzą. Gadulstwo stylowe, jakie już zanika na rzecz bombastycznego ostrzeliwania widza nowinkami technicznymi i slangiem. Gadulstwo tak, ale nie lanie wody. Chyba, że to zdrowa źródlana woda! Zgodzę się, co do tego, że w filmie brakuje informacji do czego może służyć zwiększenie stopni +1 / -1 względem trzech robionych zdjęć - do czego może się przydać różnica np 3 stopni ev przy robieniu bracketingu. Oraz info czy w Soniakach również działa to tylko przy włączonych zdjęciach seryjnych. Krzesimir pisze , że "Pan zapewne lubi ludzi" ale że Pan woli zwierzęta ---- otóż Paweł LUBI LUDZI - to widać, słychać i czuć z jakim szacunkiem do człowieka oceniał np fotografie w konkursie M Kenny!!!!! Ale już obecnie nie robi portretów ludzi---o czym wielokrotnie w filmach powtarzał. Ja lubię robić zdjęcia zarówno ludzi jak i zwierząt. I ostatnio dla mnie ważny jest czas, aby było maximum S=1/100 dlatego że biegam z obiektywem sigma 105mm i z ręki strzelam pejzaże, a to z owcami, koniami, czy również czasem robakami (opcja macro). Nie pomyślałem, żeby działać w tym zakresie jeszcze bracketingiem. Rozmywanie tła nie jest IMHO najważniejsze przy portretach ludzi---tak wiem - luneta 200mm i będzie pięknie odseparowany obiekt od tła, ale zobaczcie na filmy Bergmana gdzie za zdjęcia odpowiadał Sven Nykvist--jest wiele sposobów aby komponować portrety. Nie szufladkowałbym Pawła jako maniaka otwartej przysłony, którą z portretów przenosi na materię nieożywioną, bo pejzaże Paweł lubi fotografować SZEROKIM KĄTEM- O CZYM BYŁO TU WSPOMINANE WIELOKROTNIE. Więc w szerokim, kącie pejzaże- RACZEJ bez "stopnia rozmycia". Filmy są świetne, brakuje więcej czasu, aby dokładnie krok po kroku rozwinąć każdy temat, wtedy by to musiało trwać po 45 minut godziny lekcyjnej.
Zgadzam się. Już dawno z powodu przegadania nie ogladam. Teraz obejrzałem bo temat mnie zaciekawił. Nie umiem zastosować bracketing, a chciałbym. I niczego się nie dowiedziałem.
@@TRALALINA1 W prostych słowach. Każdy zna ten ból, gdy masz np. takie światło, że albo masz albo dobrze widoczne obiekty, albo ładne niebo. Możesz użyć wtedy filtra połówkowego, albo zastosować bracketing. Standardowo funkcja wykonuje trzy zdjęcia o różnej ekspozycji z reguły aparat pozwala ustawić różnicę między ekspozycjami. Na pierwszym masz białe niebo, ale dobrze widoczne obiekty, drugie jest po środku, trzecie masz fajne niebo ale ciemne obiekty bez szczegółów. Cała zabawa polega na tym, o czym nie ma w filmie, mianowicie co z tym dalej zrobić. Jeżeli używasz statywu, albo oparłeś o coś aparat, można to złożyć te zdjęcia w jedno w dowolnym programie obsługującym warstwy. Zazwyczaj dobrze działa tu zasada - uśrednione zdjęcie na dół, jako podstawa, ciemne zdjęcie dajesz maskę - kopia warstwy w odcieniach szarości, jasne zdjęcie natomiast maskujesz jako "odwróconą" kopię warstwy w odcieniach szarości. I suwakami regulujesz sobie stopień krycia danej warstwy. W efekcie uzyskujesz zdjęcie, gdzie masz ładne ciemne niebo i wyraźne jasne obiekty. Jeżeli zdjęcia są z ręki i nie są idealnie tak samo wykadrowane, można użyć programu do składania panoram z obsługą HDR - np. darmowy Hugin Panorama Creator. On automatycznie dopasuje punkty, aczkolwiek trochę trzeba się obsługi tego programu nauczyć. Istnieją też specjalne programy do HDR. Ja osobiście nie używam, między innymi z racji tego, że nie zamierzam jak na razie instalować na żadnym ze swoich komputerów Windowsa. A ilość oprogramowania pod Linuksa jest niestety ograniczona. Ale wiem, że jest tego mnóstwo tego typu rzeczy, trzeba po prostu poczytać o tym i wypróbować.
@@FotografiajestFajna Ilość pixeli nie wpływa na rozmiar matrycy. FF z 24mpix czy z 42mpix to nadal FF, matryca nie urosła od dołożenia do niej pixeli ;)
Może się mylę ale bracketing nie może zmieniać przysłoną bo zmienia się głębia ostrości, natomiast priorytet czasu też chyba nie bo jeśli zależy mi na zamrożeniu ruchu bo coś się rusza no to jak? Więc bracketing działa zmieniając czas bo ISO jeśli ustawi się na najniższe No to jak?
Bracketing czyli zmianę ekspozycji możemy wykonać za pomocą każdego dostępnego środka: zmianę czułości matrycy, zmianę czasu ekspozycji, zmianę wielkości przysłony, a jak ktoś się uprze to nawet za pomocą zmiany filtrów szarych. Są to różne sposoby i mają różny wpływ na zdjęcie.
jak zwykle swietny oraz przydatny film. Pozdrawiam
Po tych wszystkich filmach w ciągu kilku miesięcy zmieniłem styl robienia zdjęć, szczególnie odwaliło mi na punkcie czarno białych :)
A można robić od razu czarno białe czy kolorowe się przerabia?
Można @@jakubjakub7672
Jest temat, o który prosiłem :) Bardzo dziękuję!
Dokladnie też prosiłem na ostatnim live. Dziekujemy
Dzień dobry, 7:45 w trybie M jak najbardziej działa i akurat w moim przypadku działa najczęściej - reguluje czas zostawiając stałą przysłonę i iso
Zgadza sie.
Ten odcinek jest super, krótko i rzeczowo. Bardzo dziękuję 👍
😀😀😀
Odcinek jak zwykle uzupełnił moje "niedobory" wiedzy😉
😀😀😀
Panie Pawle pytam się jako zwykły pstrykacz. Proszę mi wytłumaczyć sens uzywania tej funkcji. Bo jezeli w dzisiejszych czasach mamy Rawy mamy drogie programy do obróbki zdjęć to po co nam to. Przecież w obrabiając rawy możemy bezstratnie przyciemnić lub rozjaśnić zdjecie nic nie tracąc. Mozemy zrobić z jednego zdjecia też trzy czyli normalne i pociemnione i rozjaśnione i też je złożyć w jedno hdr. To czy jest sens używać tą funkcję? Tak jak na początku napisałem jestem laikiem i tak rozumię na tzw.chłopski rozum. Jeżeli nie jest tak jak napisalem to proszę moje myslenie naprowadzić na dobre tory. Poza tym cieszę się że nagrywa pan te filmiki. Uwielbiam te o fotografii analogowej. Pozdrawiam.
Dziękuję. Niektórzy ma YT potrzebują 2 godzin video na wyjaśnienie podstaw tej techniki. Tu mamy 16 min i wszystko wiadomo :)
😀😀😀
w końcu zrozumiałem o co w tym chodzi ;)
Trzeba w szczególności uważać jak się robi serie zdjęć wody i drzew. Wystarczy że jest średni wiatr i już między zdjęciami jest lekkie poruszenie liści/ tafli wody i przy składaniu zdjęć robią się artefakty - ghosting, niby program sam z siebie próbuje to naprawić, ale nie zawsze to wychodzi. Wtedy można „uwolnić” ISO i automatycznie będzie krótszy czas naświetlania. Przy składaniu zdjęć z serii szumy w ostatecznym zdjęciu będą mniejsze niż w źródłowych zdjęciach.
Pozdrawiam.
PS. Panie Pawle może jakiś film o zdjęciach w podczerwieni?
Do kompletu przydałby się filmik o tym jak połączyć te trzy zdjęcia z rozna ekspozycją. Mogę prosić o taki :)?
Też bym prosił
Witam!!! Bardzo się cieszę że został nagrany taki odcinek o tym temacie który mi pomógł w szybkim czasie opanować tą funkcję ;-). W fotografowaniu krajobrazu bardzo przydatna funkcja w pewnych sytuacjach i już widzę gdzie ją wykorzystam w przyszłości to znaczy w jakich warunkach oświetleniowych ;-). Jest jeszcze jedna fajna funkcja jak Fokus Stating i fajnie jak by dało się taki odcinek zrobić jak o Bracetingu ?;-). Pozdrawiam i życzę zdrówka dla Pana oraz Doroty i do następnego....;-)
Panie Pawle, super by było może rozpocząć cykl o obróbce zdjęć w programach jak Photoshop czy Lightroom
Witam. Panie Pawle. Wiem że może nie na temat,ale może zrobiłby pan film odnośnie osłon przeciwsłonecznych na obiektywy? Chodzi o to jaki do jakiego obiektywu zastosować czy tulipan czy prosty który lepszy. Jaki do stał, jaki do zooma(o ile to ma znaczenie). A może to wszystko zależy od ogniskowej itd? Pozdrawiam 😊
Za jasne przy 1/320 a za ciemne przy 1/50? Chyba odwrotnie 😉. Pozdrawiam
Odwrotnie 😀.
@@FotografiajestFajna To może jakaś jakaś "errata" w formie napisów w danym momencie albo w opisie pod filmem? Komentarze to raczej przywilej, a nie obowiązek dla oglądających. Nigdy nie wiadomo ile będzie komentarzy, w związku z tym nie każdy się dokopie do właściwego.🙂
Witam świetny pasek masz do aparatu czy mogę się spytać gdzie go kupiłeś bardzo mi się podoba pozdrawiam dzięki za dobre filmy👍
To jest tani pasek z AliExpress.
jeżeli ma pan problemy z pojemnością dysków w komputerze proszę zainstalować dyski jako RAID 5 - np zwykłe 4 dyski 2T dadzą przestrzeń 6T a ponadto taki zestaw jest odporny na awarię jednego z dysków i nic nie przepanie.
Super 🙂📸 jak zawsze.
Dzięki 😀
13:11 - Smaparat. 😛
Cóż, postęp. Dzisiaj nawet podstawowe modele są "w standardzie" wypchane chyba wszystkimi możliwymi opcjami.
Witam Panie Pawle.
Już dawno chciałem zapytać dlaczego nie używa Pan Gripa? Ja mam zamontowany na stałe i dużo wygodniej użytkuje mi się mojego 6D MKII. Jestem bardzo ciekawy Pana zdania.
Pozdrowienia dla Państwa i serdeczne podziękowania za prace wkładaną w filmiki.
grip zabija piękno oryginalnego body! :)
Jaki przykładowy aparat miał Pan w tym filmie... Jaki model
Dziękuję. W którymś z filmów wspominał pan o przekształceniu zdjęcia na grafikę. Proszę o odcinek na ten temat.
Pomyśle 😀
Mam pytanie lepiej kupić sony a6100 czy a6300 bo sony a6300 nie ma stabilizacji i sie zastanawiam a ja jestem początkującym
Trudno mi jest podpowiedzieć co wybrać, nie mam małe doświadczenie z bezlusterkowcami Sony serii 6000.
@@FotografiajestFajnaDobrze Ddziękuję za odpowiedź
Ja używam głownie np. na wycieczce gdzie nie mam statywu a przez mocne kontrasty musze zrobić HDR. :D
super funkcja - prydatna lekcja ! Pozdrawiam
Miło mi - pozdrawiam 😀
Ciekawy odcinek. Obejrzałem wiele filmów pańskiego autorstwa i dziękuję za dzielenie się pasją i wiedzą.
Gdyby nie błędy językowe, wada wymowy i nieprawidłowe wymawianie obcojęzycznych terminów (braketing a nie brekting) mógłbym oglądać godzinami!
Dzięki temu, pan Paweł jest super naturalny. ..
Super film
Dzieki 😀
Dało by się podrążyć temat robienia zdjęć w technice IR i to na filmach przeznaczonych do tej techniki .
Marek .
co do zniknięcia lustrzanek to już się to dzieje - nie ma sensu robić lustra które jest skomplikowane mechanicznie skoro wizjery i ekrany dają coraz lepszą jakość obrazu, za chwilę znikną też migawki mechaniczne i zostanie czysta elektryczna droga gdzie w aparacie brak jakichkolwiek części poruszających się - u mnie w bezlusterkowym Olympusie migawkę mechaniczna można wyłączyć (włączając tryb cichy) i wtedy czasy dostępne mamy też znacznie krótsze co pozwala robić w jasny dzień z pełną otwartą przesłoną bez problemu - zamiast 1/4000s jest dostępna nawet 1/16000s - to ma przyszłość zwłaszcza że nie wymaga jakiejś drogiej techniki a przeciwnie - to uproszczenie daje większe możliwości które trudno było w sposób tradycyjny osiągnąć (pamiętam że kiedyś Minolta Dynax 9 miał migawkę tak szybką a mechaniczną - ale wymagało to tytanu do jej budowy)
Zgodzę się z tym że śmierć mechanicznej migawki jest nieunikniona.
Za to rok temu przekonałem się o wadach elektronicznego wizjera przy temperaturze poniżej 21st.C
Świat wyglądał jak w zwolnionym tempie, ekran smużył a na domiar złego na tylnym LCD pojawiła się czarna plama.
W domu wszystko wróciło do normy ale komfort focenia wtedy mocno spadł poniżej zera 😅 Pozdrawiam serdecznie
@@foto to jak z zastąpieniem matryca filmu światłoczułego - w pierwszym okresie film dawał lepsze zdjęcia a matryce miał te śmieszne 2MP rozdzielczości - dziś już chyba nikt nie produkuje aparatu na klisze (a może jest jakiś rodzynek?)
Dedykowany Dla CANONA program Digital Photo Professional do łączenia zdjęć z Bracketingu i HDR polecam !!! Pozdrawiam.
Bardzo fajny film
Dzięki 😀
Planuje kupić aparat. Mam upatrzony Nikon d3500 a obiektyw 18mm 140mm. Czy to dobry wybór?
Dobry, ale jeśli możesz, to wybierz model d5600, jakosciowo jest jednak lepszy id podstawowego modelu z serii d3x00
każdy jest dobry jeśli ma możliwość trybów półautomatycznych - kupując najlepiej się kierować dostępnością dobrej optyki za rozsądne pieniądze - na przykład Nikon Z fajny ale ile obiektywów do niego jest i jak kosztują? Nikon Z Fc - to chyba byłby najlepszy dla zaawansowanego hobbysty wybór ale właśnie kwestia drogiej optyki może przesądzić
@@ShwarcArnold d3500 nie ma odchylanego ekranu - niby nic wielkiego ale gdy się chce zrobić zdjęcie z żabiej perspektywy to robi różnicę
@@Mrkrzyh Nie pisz mi tego, bo ja o tym wiem
@@Mrkrzyh Nie rozmawiamy o kompaktach pozbawionych trybów PSAM. Model D3500 czy nawet D5600 (używany za ok. 1200/1500zł) dzieli jednak przepaść cenowa w stosunku do Z50 i tym bardziej do Zfc niezależnie jakie to by można obiektywy podpiąć. Jeśli pytający proponuje D3500, który kosztuje ok. 1kzł, to z pewnością nie dla tego, ze chce wydać 3-4x tyle na samo body. D3500 i D5600 to lustrzanki z bagnetem F, szkieł do tego bezliku i obecnie za ludzkie pieniądze. A zatem jeśli stać, to brać D5600 z wymienionym obiektywem 18-140 i będzie gitara. Inna rzecz, to jedynie bezlusterkowce np. Sony A6000 z jakimś podstawowym obiektywem lub coś z m4/3 np. Olympus OM-10. Zalety bezlustra i zawsze celny AF kontrastowy. Można też zapodać jakiegoś tańszego Fuji np. XT10 czy XT100, też fajny wybór za podobne pieniądze.
Naraziłeś się opinią o zniknięciu lustrzanek 😉😁 jeszcze są tacy, co nie chcą wziąć bezlustra do ręki 😁
lustra wymyślono po to by widzieć to co widzi obiektyw - teraz da się to zrobić inną prostszą metodą i lepszą bo i jasność można sobie zwiększyć w wizjerze elektronicznym daleko poza to co widać z lustra a to przy słabym oświetleniu zaleta ważna i do dyspozycji jest wszelka informacja w wizjerze z lupą nawet 14x jeśli ktoś sobie życzy - lustra mają swoje ograniczenia więc znikną ale my nic nie stracimy - to tylko jeden kolejny etap rozwoju który się zamyka
Może i się naraziłem ale - "nie zabija się posła za złą wiadomość" 😀
Mnie tylko drażni patrzenie na kolejny ekran lcd a nie na rzeczywistość. Wg mnie najlepiej mieć wybór i powinno być więcej aparatów z HYBRID View Finder jak w XPRO od Fuji. A tak wybór jest zabierany bo jest taniej. Mam D750 i Z6 więc wiem co piszę, ale każdy ma swoje zdanie.
@@orbital2001 wbrew pozorom to ekran lcd widzi rzeczywistość taką jaką widzi matryca nie lustro...
Czy bracketing ekspozycji może zastąpić filtr połówkowy szary w odniesieniu do fotografii krajobrazowej?
Tylko odnośnie nieba, ale jak są duże kontrasty na dole to tylko HDR.
Braket w M nie działa ? Działa 🤔
Dla mnie najlepiej jeszcze jak mam ustawiony braket na -,0,+ przy pomiarze światła ustawia expo na „-„ bez pomiaru natomiast na 0 ( wtedy mam wgląd w dwie expozycje w brakecie) i wszystko w M oczywiście w Av i Tv podobnie (dobrym sposobem jest fokus na back batton a pomiar tylko na spuście ) to powoduje ze mogę bez utraty ostrości przyciskając pomiar światła jednocześnie korygować braket - super sprawa. Pozdrawiam. Fajny kanał 👍🏻
9.45 na pewno?
Nie - oczywiście, że odwrotnie 😀.
Co to za korpus?
Podstawowym moim aparatem dziś (styczeń 2022) jest Canon 6D mark II.
warto zaznaczyć, że bracketing z wykorzystaniem ISO nie ma żadnego sensu przy HDR'ach, bo przykładowo, przy 3 zdjęciach zrobionych powiedzmy z iso 50, 100 i 200 efektywnie otrzymamy HDR o identycznej rozpiętości tonalnej jak przy pojedynczym zdjęciu z ISO 50 :)
Iso 50 nie istnieje. W Nikonie np. jeśli wybierzemy tę funkcję, to nawietlenie i tak nastapi z iso100, ale aparat obniży automatycznie ekspozycję tego zdjęcia o 1ev i w tej postaci dopiero zapisze do postaci RAW. Jak zatem łatwo zauważyć, w takim zdjeciu można dość latwo przepalić jasne fragmenty zdjęcia, bo jednak czas dobierany jest już pod wartość iso50.
@@ShwarcArnold ściśle, to każdy aparat cyfrowy ma tylko jedno bazowe ISO :)
@@radzimiv to też tak nie do końca. Bazowe może być całym zakresem dopóki nie ma takiej symulacji jak opisałem. Ba, są modele, które symulują wszystkie wartości iso pomiedzy pełnymi jak np. 250 i 320, ktore są pomiędzy pełnymi wartościami 200 i 400.
ISO100 to chyba zerowe wzmocnienie analogowe, każde powyżej to jakieś wzmocnienie. Ale wzmocnień może być dwa, analogowe i cyfrowe. Nowoczesne matryce właśnie to rozgraniczają. Na optycznych pięknie jest to wyliczane w zakładce o dynamice aparatu. Powyżej tego progu aparat przechodzi już tylko na wzmocnienie cyfrowe czyli w praktyce nie ma różnicy w porownaniu do suwaka ekspozycji. Także z tym bazowym to takie trochę pojęcie względne, bo zależy co przez to rozumieć.
A czym się różni HDR od bracketingu? pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging bo różnica naświetlania i łączenia jest podobna/taka sama przecież . HDR to efekt końcowy łączenia zdjęć wykonanych techniką bracketingu (za pomocą funkcji w aparacie) pl.wikipedia.org/wiki/Autobracketing
Ja bym chetnie obejrzal filmik na temat podmiany nieba na zdjeciu.
Jak zrobię serii filmów o Photoshopie 😀
@@FotografiajestFajna Czyli seria filmów nie dla mnie ,niestety. :(
Nienawidzę w moim m50, ze za każdym razem musze ustawiać bracketing jeśli wyłączę aparat. Kompletny bezsens...
A jak z innymi ustawieniami?Może aparat nie podtrzymuje ustawień ze względu na słaba baterię podtrzymujaca ustawienia aparatu?
Bardzo lubię ten kanał, ale odcinek uważam za przegadany. Zasada działania tej funkcji jest przecież bardzo prosta i nie ma się nad czym rozwodzić. Fajniej byłoby pokazać przykłady zdjęć składanych w HDR, jak one mogą się różnić od pojedynczych zdjęć. Uważam że dobrze używać tego np. gdy robimy zdjęcia w pełnym słońcu w południe w lipcu, by mieć zarówno obiekty w cieniu, niebieskie, a nie białe niebo. Najlepiej mieć statyw, by mieć identyczne ujęcie. Ponieważ w większości aparatów można sobie regulować poziom zmiany +/-1 +/-3 itd. przydałyby się konkretne porady co czego jaką różnicę najlepiej wykorzystać. Bo, sorry, ale to, czy ktoś używa z blokadą przysłony, czy czasu to zależy jedynie od tego, co fotografujemy, a nie ma nic wspólnego akurat z tą funkcją. Pan zapewne lubi ludzi, więc używa pan blokady przysłony, bo chce mieć pan portret i najważniejszy jest dla Pana stopień rozmycia tła. Jako gość, który zjadł zęby na takiej fotografii, również używa pan podobnych zasad do fotografowania materii nieożywionej. Ja np. ludzi nie lubię, ale lubię zwierzęta, przede wszytkim ptaki i owady, które uciekają z kadru i w ogóle machają tymi swoimi skrzydłami, używam zatem najczęściej blokady czasu, bo tylko to pozwala mi uchwycić odpowiedni moment. No i fajnie, warto się różnić, ale co to ma do licha wspólnego z bracketingiem?
Masz rację Krzesimirze, pan Paweł to bardzo sympatyczny gość, ale niestety te filmy to coraz bardziej gadulstwo. Muszę przeskakiwać, bo szkoda mi czasu na lanie wody.
@@RobertHajdak A ja uważam, że to Wy nie macie racji! :) Te filmy to było przesympatyczne i treściwe GADULSTWO O FOTOGRAFII. Gadulstwo z pasją i z wiedzą. Gadulstwo stylowe, jakie już zanika na rzecz bombastycznego ostrzeliwania widza nowinkami technicznymi i slangiem. Gadulstwo tak, ale nie lanie wody. Chyba, że to zdrowa źródlana woda! Zgodzę się, co do tego, że w filmie brakuje informacji do czego może służyć zwiększenie stopni +1 / -1 względem trzech robionych zdjęć - do czego może się przydać różnica np 3 stopni ev przy robieniu bracketingu. Oraz info czy w Soniakach również działa to tylko przy włączonych zdjęciach seryjnych. Krzesimir pisze , że "Pan zapewne lubi ludzi" ale że Pan woli zwierzęta ---- otóż Paweł LUBI LUDZI - to widać, słychać i czuć z jakim szacunkiem do człowieka oceniał np fotografie w konkursie M Kenny!!!!! Ale już obecnie nie robi portretów ludzi---o czym wielokrotnie w filmach powtarzał. Ja lubię robić zdjęcia zarówno ludzi jak i zwierząt. I ostatnio dla mnie ważny jest czas, aby było maximum S=1/100 dlatego że biegam z obiektywem sigma 105mm i z ręki strzelam pejzaże, a to z owcami, koniami, czy również czasem robakami (opcja macro). Nie pomyślałem, żeby działać w tym zakresie jeszcze bracketingiem. Rozmywanie tła nie jest IMHO najważniejsze przy portretach ludzi---tak wiem - luneta 200mm i będzie pięknie odseparowany obiekt od tła, ale zobaczcie na filmy Bergmana gdzie za zdjęcia odpowiadał Sven Nykvist--jest wiele sposobów aby komponować portrety. Nie szufladkowałbym Pawła jako maniaka otwartej przysłony, którą z portretów przenosi na materię nieożywioną, bo pejzaże Paweł lubi fotografować SZEROKIM KĄTEM- O CZYM BYŁO TU WSPOMINANE WIELOKROTNIE. Więc w szerokim, kącie pejzaże- RACZEJ bez "stopnia rozmycia". Filmy są świetne, brakuje więcej czasu, aby dokładnie krok po kroku rozwinąć każdy temat, wtedy by to musiało trwać po 45 minut godziny lekcyjnej.
[nie wiem czemu YT przekreslił mi komentarz :D
Zgadzam się. Już dawno z powodu przegadania nie ogladam. Teraz obejrzałem bo temat mnie zaciekawił. Nie umiem zastosować bracketing, a chciałbym. I niczego się nie dowiedziałem.
@@TRALALINA1 W prostych słowach. Każdy zna ten ból, gdy masz np. takie światło, że albo masz albo dobrze widoczne obiekty, albo ładne niebo. Możesz użyć wtedy filtra połówkowego, albo zastosować bracketing. Standardowo funkcja wykonuje trzy zdjęcia o różnej ekspozycji z reguły aparat pozwala ustawić różnicę między ekspozycjami. Na pierwszym masz białe niebo, ale dobrze widoczne obiekty, drugie jest po środku, trzecie masz fajne niebo ale ciemne obiekty bez szczegółów.
Cała zabawa polega na tym, o czym nie ma w filmie, mianowicie co z tym dalej zrobić. Jeżeli używasz statywu, albo oparłeś o coś aparat, można to złożyć te zdjęcia w jedno w dowolnym programie obsługującym warstwy. Zazwyczaj dobrze działa tu zasada - uśrednione zdjęcie na dół, jako podstawa, ciemne zdjęcie dajesz maskę - kopia warstwy w odcieniach szarości, jasne zdjęcie natomiast maskujesz jako "odwróconą" kopię warstwy w odcieniach szarości. I suwakami regulujesz sobie stopień krycia danej warstwy. W efekcie uzyskujesz zdjęcie, gdzie masz ładne ciemne niebo i wyraźne jasne obiekty.
Jeżeli zdjęcia są z ręki i nie są idealnie tak samo wykadrowane, można użyć programu do składania panoram z obsługą HDR - np. darmowy Hugin Panorama Creator. On automatycznie dopasuje punkty, aczkolwiek trochę trzeba się obsługi tego programu nauczyć.
Istnieją też specjalne programy do HDR. Ja osobiście nie używam, między innymi z racji tego, że nie zamierzam jak na razie instalować na żadnym ze swoich komputerów Windowsa. A ilość oprogramowania pod Linuksa jest niestety ograniczona. Ale wiem, że jest tego mnóstwo tego typu rzeczy, trzeba po prostu poczytać o tym i wypróbować.
"Rawy to są duże, ciężkie pliki, ponieważ matryce są coraz większe". Serio...?
Serio, kiedyś miałem matrycę 10 Mpix i plik około 10 MB a teraz mam 24 Mpix i pojedynczy plik RAW to 30 - 40 MB.
@@FotografiajestFajna Ilość pixeli nie wpływa na rozmiar matrycy.
FF z 24mpix czy z 42mpix to nadal FF, matryca nie urosła od dołożenia do niej pixeli ;)
@@niezmienny90 Większe czyli mają więcej pikseli - skrót myślowy 😀.
Może się mylę ale bracketing nie może zmieniać przysłoną bo zmienia się głębia ostrości, natomiast priorytet czasu też chyba nie bo jeśli zależy mi na zamrożeniu ruchu bo coś się rusza no to jak? Więc bracketing działa zmieniając czas bo ISO jeśli ustawi się na najniższe No to jak?
Bracketing czyli zmianę ekspozycji możemy wykonać za pomocą każdego dostępnego środka: zmianę czułości matrycy, zmianę czasu ekspozycji, zmianę wielkości przysłony, a jak ktoś się uprze to nawet za pomocą zmiany filtrów szarych. Są to różne sposoby i mają różny wpływ na zdjęcie.
@@FotografiajestFajna Ostatnio gdzieś widziałem że niektóre puszki mają bracketing ostrości nawet
@@SKStudioVideo Mają, mają też bracketing balansu bieli.