Egzamin UDT na wózek widłowy - jak sprawdzić szczelność układu hydraulicznego?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • W trakcie egzaminu UDT na wózki widłowe, może "przytrafić się Wam (zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej, tzw. "przy wózku"), pytanie:
    jak wykonać próbę szczelności układu hydraulicznego w wózku jezdniowym (widłowym). Umiejętność wykonania takiej próby, jest potrzebna, nie tylko do zdania egzaminu, lecz także, po to , aby móc później BEZPIECZNIE pracować
    Choć procedura nie jest skomplikowana, to zrozumienie i wyjaśnienie jej sensu sprawia sporą trudność wielu zdającym. Kandydaci na operatorów nie zawsze potrafią wytłumaczyć ogólne zasady działania układu hydraulicznego. Pragniemy teraz przybliżyć Wam, najważniejsze informacje na temat działania układu hydraulicznego wózka widłowego i sposobu przeprowadzenia testu szczelności.
    Aby zrozumieć, czemu służy test szczelności, warto posiadać elementarną wiedzę na temat budowy i działania układu hydraulicznego w wózku widłowym.
    Zasadnicze elementy budowy układu hydraulicznego wózka widłowego
    Układ hydrauliczny wózka widłowego składa się z kilku zasadniczych, połączonych ze sobą elementów: zbiornik oleju, pompa wyporowa - pompa (w wózku widłowym jest to pompa zębata), napędzana silnikiem elektrycznym lub spalinowym, odpowiada za tłoczenie oleju pod odpowiednim ciśnieniem, przewody hydrauliczne - doprowadzają olej z pompy do siłowników i z powrotem do zbiornika, zawory - wyróżniamy zawory nadające kierunek przepływu oleju (rozdzielacze), zawory ciśnieniowe (zabezpieczają przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w układzie hydraulicznym - pełnią rolę zaworów bezpieczeństwa, chronią m.in. przed unoszeniem ładunków o masie przekraczającej ciężar nominalny) oraz zawory zwrotno-dławiące (ograniczają wielkość przepływu strumienia oleju w układach hydraulicznych, co zapobiega gwałtownemu opadaniu wideł lub przechylaniu masztu, np. w sytuacji rozszczelnienia czy pęknięcia przewodów doprowadzających olej do siłowników). W wózkach widłowych, zarówno w elektrycznych jak i spalinowych, stosuje się układy hydrauliczne
    otwarte. Oznacza to, że ciecz hydrauliczna (w interesującym nas przypadku jest nią olej) krąży w obiegu, czyli olej pobrany przez pompę zębatą ze zbiornika wyrównawczego jest przetłaczany do siłowników, skąd (po wykonaniu pracy) trafia z powrotem do zbiornika.
    Mamy nadzieję, iż nasz materiał pomoże Wam, zrozumieć to dość ważne zagadnienie.
    D Z I Ę K U J E M Y, Ż E J E S T E Ś C I E Z N A M I.
    Odwiedzajcie nas:
    www.youtube.co....
    centrumszkolen.net
    IG: centrumszkolen.eu
    TikTok: vm.tiktok.com/...
    oraz oczywiście nasz kanał na YT.
    𝟲𝟬𝟮 𝟮𝟮𝟭 𝟱𝟬𝟭 we wszystkich 5 miastach w Polsce.

Комментарии • 17

  • @mieczyslawm7093
    @mieczyslawm7093 4 месяца назад +1

    Tak. Na papierku i w konspektach jazda wózkiem to jak szkolenie 5 lat na oficera/pilota myśliwca, a w praktyce wszystko jest bzdurą, pieniądze marne a uprawnienie na pare lat.

  • @lemmyrin6025
    @lemmyrin6025 2 года назад +1

    Dziękuję bardzo!!!

    •  2 года назад

      Witaj Lemmy, dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. Mamy nadzieję, że także inne nasze materiały, były dla Ciebie pomocne. Pozdrawiamy serdecznie.

  • @lukask.7930
    @lukask.7930 2 года назад +1

    świetnie skonstruowany materiał

    •  Год назад

      Witaj Luks, dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. Cieszy nas ogromnie Twoja opinia, i jest ona dla nas bardzo ważna. Pozdrawiamy serdecznie.

  • @Lucky1990
    @Lucky1990 2 года назад

    zawór dławiący sprawdzamy z ładunkiem nominalnym prawda ? spotkałem się z filmikiem jednej ze szkół gdzie nagminnie powtarzali 125% ładunku... co na logikę wydaje mi się poważnym błędem, dlatego chciałbym się upewnić czy dobrze myslę

    •  2 года назад +1

      Witaj adhasz, dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. Przeciążenie jest NIEDOPUSZCZALNE, chyba, że inspektor, który wyda takie polecenie w trakcie badania. Zawór dławiący, sprawdzamy bez ładunku, a potem z ładunkiem NOMINALNYM. Pozdrawiamy serdecznie.

    • @Lucky1990
      @Lucky1990 2 года назад

      @ dziękuję serdecznie ! Zawór zwrotny również sprawdzamy bez ładunku a potem z nominalnym ?

    • @СергейГорелов-ш1ю
      @СергейГорелов-ш1ю Год назад

      @ вот сейчас сижу и читаю Materialy szkolenowe. wozki jezdniowe podnosnikowe, где написано про испытания: badanie to przeprowadza sie z obciazeniem 125% i 110% dopuszczalnego udzwigu urzadzenia. И ничего про указания инспектора. Ну не могу понять, где тут правда. Хотя ясно, что кто то написал один раз с ошибкой, а другие школы переписали и не проверили. Жуть! 😄

  • @marcysss93
    @marcysss93 Год назад

    Na egzaminie tez trzeba to wszystko robic czy po prostu tylko powiedziec ?

    •  Год назад

      Witaj marcysiek, dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. Obecnie, egzamin praktyczny, jest troszkę bardziej "skomplikowany". Ta "komplikacja", polega na tym, iż przed zajęciem miejsca w kabinie wózka jezdniowego (w trakcie egzaminu), inspektor prowadzący egzamin, zadaje pytania, które dotyczą zagadnień zawartych w naszym filmiku. Obejrzyj prosimy filmik: ruclips.net/video/7hHea5E1aNE/видео.html. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu, wszystko dla Ciebie będzie jasne. Pozdrawiamy serdecznie.

    • @tomaszbak5687
      @tomaszbak5687 Год назад

      10 cm przez 10 min dla wózków do 10T, 20cm / 10min dla wózków do 20T, a dla ładowarek jak jest?

  • @zenekwichura2675
    @zenekwichura2675 8 месяцев назад

    prędkość pół stopnia na min chyba coś nie tak

    •  8 месяцев назад +1

      Witaj @zenekwichura2675, dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. W trakcie praktycznej części egzaminu, dla Inspektorów najważniejsza jest PRECYZJA wykonywania zadania. Tempo, w jakim jest to zadanie wykonywane jest NIEWAŻNE (byle nie było za SZYBKIE, Inspektorzy bardzo tego nie lubią). Dlatego też, zawsze podkreślamy, aby na egzaminie nie pokazywać "KUNSZTU" w postaci ZA SZYBKIEJ JAZDY. Pozdrawiamy serdecznie.

  • @DrPiterarnett
    @DrPiterarnett 2 года назад

    Narescie nowy film...

    •  2 года назад

      Witaj Piter, z jednej strony, cieszy nas niezmiernie, że są Tacy jak Ty, którzy nie mogą się doczekać nowych materiałów, a z drugiej strony, troszkę nam wstyd, że troszkę się ostatnio "zaniedbaliśmy", jeśli chodzi o filmiki. Mamy nadzieje, że szybko się "poprawimy". Dziękujemy, że korzystasz z naszych materiałów. Pozdrawiamy serdecznie.

    • @DrPiterarnett
      @DrPiterarnett 2 года назад +1

      @ Tak bo duzo sie dzeje obecnie z egzaminami...wiec kazdy nowy film przydaje sie.. UDT wydziwia na egzazminach..tez z zaworami... Materialy przydaja sie ...wlasciwie to chyba jako jedyni publikujecie dobre materialy