Czy przebranżowienie do IT ma jeszcze sens? - część 1 | Pierwsze kroki w IT #64 [ IT podcast ]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 июн 2024
  • 👉 Kryzys branży IT, sztuczna inteligencja i trendy w programowaniu.
    👨‍💻 Daniel Roziecki, programista, mentor i youtuber, rozmawia ze mną o tym, czy przebranżowienie do IT ma jeszcze sens. Mamy 2023 rok, branża IT ze względu na czynniki gospodarcze i polityczne spowolniła. Do tego prężnie rozwija się sztuczna inteligencja. Czy rynek pracy w IT wkrótce się poprawi? A może to koniec tzw. eldorado i rynku pracownika?
    ☝️ Jest to pierwsza z dwóch części rozmowy o tym, czy przebranżowienie do IT ma jeszcze sens. W następnym odcinku poruszymy m.in. temat tego, czy nadal warto inwestować w naukę programowania, a jeśli tak, to kiedy będzie na to najlepszy moment. Zastanowimy się również, czy w dobie AI warunki rekrutacji ulegną zmianie.
    🙏 Bardzo dziękuję Danielowi za pouczającą rozmowę. Oto jego miejsca w sieci:
    ➡ RUclips: Jak Zostać Programistą Wymiataczem - / @fromzerotojunior
    ➡ LinkedIn: / daniel-roziecki
    ➡ Instagram: / daniel.roziecki
    ➡ Grupa na Facebooku dla początkujących programistów: Junior pyta, mentor odpowiada... albo i nie :) - / 255597918944825
    ➡ Bezpłatny mailing dla początkujących programistów: zerotojunior.dev/
    📕 Polecana książka:
    ➡ Steve Peters , „Paradoks szympansa”: lubimyczytac.pl/ksiazka/49012...
    📋 Lista poruszanych tematów:
    0:00 Wstęp
    2:01 Gość: Daniel Roziecki - kim jest i czym się zajmuje
    2:54 Kryzys w branży IT
    11:15 Opłacalność branży IT i rynek pracownika
    20:08 Zagrożenie dla branży IT w czasie kryzysu
    22:49 Trendy w programowaniu a przyszłość branży IT
    29:32 Wyzwania dla branży IT w najbliższych latach
    33:49 Zmiany technologiczne i rola sztucznej inteligencji
    🤓 Transkrypcja: devmentor.pl/b/czy-przebranzo...
    📢 Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter: devmentor.pl/#newsletter
    🎧 Oficjalna strona podcastu Pierwsze kroki w IT: devmentor.pl/podcast
    Słuchaj także na:
    🟢 Spotify: devmentor.pl/spotify
    🔵 Google Podcasts: devmentor.pl/google-podcasts
    🟣 Apple Podcasts: devmentor.pl/apple-podcasts
    #juniordeveloper #początkującyprogramista #frontend #backend #startWIT #programowanie #kodowanie #naukaprogramowania #przebranżowienie #branżaIT #czywarto #rynekIT #kryzys #chatgpt #ai #sztucznainteligencja #lowcode #nocode #jakWejśćDoIT #middeveloper #seniordeveloper #pierwszeKrokiWIT #PKwIT #itpodcast
  • НаукаНаука

Комментарии • 25

  • @djdiejususis1839
    @djdiejususis1839 11 месяцев назад +4

    Mega dziękówa za tip o tym, żeby napisać czatowi GPT że jest się początkującym i pozniej się z nim uczyć. Różnica jest diametralna! W końcu ogarnąłem tworzenie poprawnego ContextMenagera, chcąc tworzyć bazę danych w PostgreSQL, bo ciągle miałem z tym problem :)jeszcze raz, mega dzięki !

    • @DRemssik
      @DRemssik 11 месяцев назад +1

      Cieszę sie, że mogłem pomóc :) Te wszystkie "bazy promptów" to zło i ściema. chat, musi wiedzieć z KIM rozmawia, jaki jest CEL rozmowy i jako KTO ma występować. Różnica w jakości odpowiedzi jest OGROMNA :)

  • @lolicjusz9862
    @lolicjusz9862 11 месяцев назад +2

    Bardzo ciekawy temat zostal poruszony - i ogólnie fajny podcast, czekam na 2 czesc

  • @iirekm
    @iirekm 6 месяцев назад

    Uczyć nowych rzeczy zawsze się warto, ale na ten moment jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki i nie masz ani wiedzy, ani mocnych "pleców" (np wpływowa rodzina czy kumple), to mała szansa że coś znajdziesz, może dopiero za kilka lat. Obecnie (grudzień 2023) sytuacja jest taka, że nawet seniorzy, którzy wyprzedzają umiejętnościami juniorów o lata świetlne, często potracili pracę.

  • @DDDD-yn7yf
    @DDDD-yn7yf 11 месяцев назад +1

    Dzięki za wskazówki

    • @DRemssik
      @DRemssik 11 месяцев назад

      Powodzenia :)

  • @robertmazurowski5974
    @robertmazurowski5974 9 месяцев назад +1

    Technologia web3 są zbyt skomplikowane.
    Trzeba zbudować lepszy stack.

  • @Dom-uz5ng
    @Dom-uz5ng 8 месяцев назад +4

    nie ma, spora konkurencja na rynku ludzi ktorzy Cie wyperzedzaja o lata świetlne na starcie.

    • @devmentor
      @devmentor  7 месяцев назад

      Czy przypadkiem nie jest to "mind traps"?
      zdrowiezaczynasiewglowie.pl/2021/12/pulapki-myslowe-nie-daj-sie-zlapac/

  • @bartheus6709
    @bartheus6709 11 месяцев назад +1

    Co do ilości juniorów myślę ,że przez ilość kursów na Udemy ,darmowych na RUclips itp. , na jedno miejsce może być 100 osób ale jaki % tych kandydatów ma jakąkolwiek wiedzę aby zacząć karierę w tej branży ? Właśnie skończyłem 2-letni Ausbildung w Niemczech (Computer Science Expert) gdzie niektóre osoby które były u mnie w grupie do dziś po 2 latach nie rozumieją czym są tablice dwuwymiarowe. (Pomijając już poziom nauczania jaki tam był ),ale gdy samemu nie poswięci się czasu , nie wykaze zainteresowania , nie przeczyta jakiejś książki na ten temat to zostaje się osobą automatycznie odrzucaną na każdym etapie rekrutacjii. Lepiej dostać pracę gdy nie ma Hype'u niż szybko zostać zweryfikowanym przez rynek na fali Hype'u.

    • @HCforLife1
      @HCforLife1 11 месяцев назад

      100? Na juniorow w Polsce jest czasem 300-500 CV XD generalnie tak jak mowisz - hype wywyindowal to w gore. Zgodze sie z tym ze sa branze ktore placa co najmniej tyle jak IT i tez praca jest przyjemna. Problemem jest porownywanie IT z pracami nie wymagajacych wysokich kwalifikacji ktore placa minimalna + jakis 1000-2000 zl.

    • @DRemssik
      @DRemssik 11 месяцев назад

      Zgadza się. Potrafi być kilkaset CV, ale na dzień dobry 80% z nich trafia do śmieci. Pomijam fakt, że wiekszość, nie ma pojęcia jak pisać CV, tak, żeby zainteresować rekrutera (zwłaszcza, że nie ma się doświadczzenia komercyjnego jako programista).

  • @Christopher--N
    @Christopher--N 11 месяцев назад +1

    Cześć, przyjemnie mi sie słuchało pierwszą część i z niecierpliwością czekam na druga, lecz mam pytanie bo zapytalem na pewnej grupce "informatycznej", od jakiego jezyka programowania zacząć swoja przygodę, dodając od siebie, ze na początek chcialbym zrobic dwie apki mobilne, które siedzą mi w głowie od dawna, i do tego chciałem wybrać Jave, a po zdobyciu podstaw i napisaniu faktycznie tych apek, chcialbym kierować sie w strone Front-Endu badz Fullstacka, i lekko mowiac zostalem zjechany, bez konkretnej odpowiedzi czy Java sie nadaje czy nie, mama stała prace, wiec w najblizszym czasie na pewno nie planowalbym sie z tego utrzymywać, ale czy przejscie z podstaw javy na mobilki do nauki pod Front-End/Fullstacka jest aż tak ciężki, że ludzie od razu mówią ze sie nie oplaca?

    • @bartekdec5321
      @bartekdec5321 11 месяцев назад +1

      Nie warto pytać i czytać odpowiedzi na grupach informatycznych, ja się z nich już dawno wypisałem. Moje doświadczenia były takie że jak ktoś o coś pytał to kilkadziesiąt osób wylewało pomyje na pytającego i była jedna-dwie normalne odpowiedzi. Niewiem z czego to wynikało, może chcieli się na kimś wyładować. Jak człowiek tego nie czyta to jest zdrowszy psychicznie.

    • @Christopher--N
      @Christopher--N 11 месяцев назад

      @@bartekdec5321 Właśnie doszedłem do tego samego wniosku, chce spróbować zacząć programować na androida(lecz jednak chyba wybiorę Kotlina, a nie Jave), ale po tym co tam przeczytałem zwątpiłem czy w ogóle warto, jak nie teksty że nie opłaca się iść w programowanie, to z drugiej strony zniechęcanie że ciężko będzie zacząć aktualnie od mobilki.. I również opuściłem dzisiaj te grupy, bo jestem świadom że w każdym nowym zawodzie są problemy, z którymi trzeba się uporać i wiadomo, że nic w tym życiu nie jest proste i nie przychodzi po przeczytaniu jednej książki.

    • @bartekdec5321
      @bartekdec5321 11 месяцев назад +1

      @@Christopher--N skoro chcesz spróbować to pisz w czym kolwiek. Portfolio samo w sobie pracy Ci nie da. Trzeba je mieć ale jak już je masz to prawdopodobnie nikt na nie nie spojrzy. Jeżeli będziesz aplikował na stanowiska juniorów z min. rocznym doświadczeniem to odsieją Cię filtry. Pozostają stanowiska dla pre-juniorów bez wcześniejszego doświadczenia komercyjnego. Wtedy trzeba przebrnąć przez płynny angielski, następnie zadanie/zadania algorytmiczne, teoria, testy, wzorce projektowe, bazy danych i coś o rest. Generalnie to zazwyczaj pytają aż przestajesz odpowiadać więc zakres może być od łatwych do bardzo trudnych pytań. Jeśli chodzi o technologie w której będziesz pisał pierwszą apke to bez spiny według mnie. Kiedyś na rozmowie manager powiedział mi że taki junior to dla firmy dwa lata kosztów bo i tak trzeba go wszystkiego nauczyć od początku.

    • @ggroch95
      @ggroch95 11 месяцев назад

      Java to dobry wybór na start, nawet był o tym podcast jakoś rok temu z tym samym gościem, dlaczego tak. Java to popularny język, napisano w nim mnóstwo kodu, który trzeba utrzymać, używany w dużych korpo do których łatwo się dostać, no i to backend, a nie frontend na który wali 100 osób na jedno miejsce. Kotlin tak, ale jaki już zdobędziesz rok/dwa expa w Javie, bo nie zatrudnia się juniorów w niszowych językach

    • @nicolasuj
      @nicolasuj 3 месяца назад

      @@ggroch95 ja słyszałem, że kodowanie to nie jest js z kursu na udemy, a prawdziwi koksiarze zaczynają od języków niskiego poziomu, jakiś asambler, kiedyś pascal. Potem np. C. A tak, to robota na pamięciożernych frameworkach bez podstaw informatyki. Co, jest to możliwe? Biere se kur JS z Udemy i umiem? Wątpię. Pomijając, że Java już trudniejsza niż JS, a mówią, że można zaczynać od pytona. Prawdopodobnie chcę dalej rozwijać się jako tester i się zastanawiam, co robić. Wiadomo, że dobrych kilka lat temu czarodzieje z ulicy wchodzili na frontendy czy inne UI UX, ale szczerze się zastanawiam, jak to może być tak proste.

  • @eyeadkm8871
    @eyeadkm8871 9 месяцев назад

    Nie należy podchodzić do IT pod względem tylko kasy można pracować z dowolnego miejsca na świecie. W PKP też ! , jestem w Warszawie a za godzinę kto wie już może nawet w Bydgoszczy. Te pieniądze są po prostu w tle nie idzie się do pracy żeby dobrze zarabiać. Sama nazwa PKP nie oznacza tylko jazdy pociągami. Jeżeli interesujesz się lokomotywami proszę bardzo możesz je poznać z bliska, możesz wozić składy z węglem z paliwem. W przedziałach pasażerskich poznać wielu ciekawych ludzi. Naprawdę rynek PKP jest tak otwarty na możliwości że wybór jest ogromny. To tak parafrazując odnoście IT. Każdą pracę można ubrać w piękne słowa ale czemu nikt nie wspomni o realiach pracy w dwóch czy trzech miejscach naraz, nie realnych do spełnienia terminach i wymaganiach czy też przekładaniu terminu wypuszczenia kodu nad jego jakość, byle co byle jak byle w terminie. Nie ma czasu na pracę z dowolnego miejsca bo nie ma szans pracować w miejscu które cię rozprasza a w tej pracy albo zapierniczasz i masz pieniądze albo wyobrażasz sobie że leżysz na leżaku na plaży w Chorwacji i raz na godzinę klepniesz dwie linijki kodu czy odpiszesz na GIT. Praca z dowolnego miejsca na świecie oznacza że jak się pali i wali to team leader dzwoni podczas urlopu i prosi żebyś wszedł i pracował bo jest gorzej niż źle i coś się posypało. Skoro możesz pracować w dowolnym miejscu to znaczy że z dowolnego miejsca można cię ściągnąć do pracy.

    • @devmentor
      @devmentor  7 месяцев назад

      Jasne, że wszystko ma swojej plusy i minusy.
      Jednak jeśli mam porównywać pracę w IT z innymi branżami (przynamniej to co mi opowiadają moi podopieczni) to jest to niebo i ziemia. Zresztą pewnie spora cześć osób może porównać sobie dział IT z każdym innym w swoim miejscu pracy i ma odpowiedź, gdzie jest lepiej :)

  • @marcis4336
    @marcis4336 11 месяцев назад +3

    Treść w podcaście jest inna niż w tytule. Jest o korporacjach IT, możliwościach specjalistów senior/mid na rynku pracy, jest o AI i zastosowaniu AI dla specjalistów z branży. Ale nie jest o wchodzeniu do branży IT. Ciekawy rozmówca, fajne rzeczy mówi, ale nie na temat z tytułu podcastu. Należy się łapka w dół.

    • @devmentor
      @devmentor  7 месяцев назад

      Wszystko to dotyczy osób, które chcą się przebranżowić. Jakich pytań byś oczekiwał?

  • @wacekwacek5971
    @wacekwacek5971 6 месяцев назад

    Z tym strachem przed kowidem to mów za siebie, szanowny panie. Mnóstwo ludzi od początku ogarnęło, że to wałek