Witam Panie Bogusławie. W tym roku będę uprawiać pomidory "razem z Panem" :-) Tunel założyłam zgodnie z tym co widziałam u Pana, tylko u mnie razem z ziemią wymieszałam obornik koński, świeży bo innego nie miałam, mam nadzieję, że nie zaszkodzi roślinkom. Od Pana uczę się jak pielęgnować i uprawiać pomidory, wiem już że pokrzywom podlewamy tylko do zawiązania kwiatów, a później będę podlewać rozrobionym i lekko przefermentowanym obornikiem końskim raz na 3 tyg. a w międzyczasie wodą. Dziękuję za wszystkie bardzo cenne uwagi, dla mnie TOTALNEGO NOWICJUSZA, każda taka rada jest na wagę złota. Rewelacyjny jest każdy filmik, krótko i rzeczowo opowiada Pan o wszystkim co najważniejsze. Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia ;-)
Otrzymać taki post to sama przyjemność. Także kiedyś miałem dostęp do obornika końskiego i efekty były przednie, więc możesz stosować bez obaw. My wszyscy uczymy się wciąż, gdyż zmieniają się warunki i czynniki, a nasza reakcja jest często trudna. Warto wzorować się na sprawdzonych doświadczeniach. Zawsze więc służę radą jeśli nawet czegoś na filmach brak. pozdrawiam i życzę udanych zbiorów rozwijania swojej pasji.
Boguś, pięknie rosną. U mnie kozyr i oginski najbardziej wystartowały. Dzisiaj też chyba zrobię taki przegląd. Jesteś moja inspiracją 😊 pozdrawiam pięknie i życzę miłego dnia
Dziękuję za informację. Przegląd w 2 tygodnie po posadzeniu konieczny. Cieszę się, że wszystko pod kontrolą, bo niektórzy doznali porażki mrozowej. Ja także pozdrawiam i życzę udanego sezonu 😊.
Dziękuje za pozytywną ocenę. Możesz także oglądać inne moje filmy. Znajdziesz tam wiele innych cennych porad i rozwiązań. Zapraszam do ich oglądania z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Dziękuje za pozytywną ocenę. Jak uzyskać takie pomidorki dowiesz się oglądając inne moje filmy. Zapraszam do oglądania filmów z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Piękne pomidory , fajnie nagrane i pomocne filmiki na których się wzoróję. Moje pomidory też już zaczynają kwitnąć tylko dolne liście coś mnie martwą bo są jakby podsuszone i zawijają się w rulon nie wiem dlaczego. Nie mają sucho, wilgotność też w normie, mimo cała reszta zdrowa i zielona. Dodam że dogrzewałem farelką. Proszę o jakąś posadę. Pozdrawiam z Podkarpacia i Życzę obfitych zbiorów.
Witam , dzięki za wszystkie filmy , już w lesie posadziłam pomidorki z prostym systemem nawadniania. Wykrylam, że dobrze posadzić przy pomidorkach ząbek czosnku i dać dwa kawałki druciku miedzianego i nie ma ani grzybów ani szkodników. Polecam 👍
Czosnek ma wiele pozytywnych działań, jednak nie sprawdzałem czy także na pomidory. Jeśli chodzi o miedziany drucik to temat bardzo dyskusyjny i także nie znam badań, które to potwierdzają. Być może, że związane jest to ze stosowanym jako środek ochronny siarczanu miedzi, przeciwko chorobom grzybowym. Ale cieszę się, że rozwiązałaś problem uprawy i nawadnianie w Twoim ogrodzie. pozdrawiam i życzę powodzenia.
@@dziadek_youtuber jeśli chodzi o czosnek to kasuje w pomidorkach białe plamki na liściach i skręcanie i usychanie liści, co do miedzi to wystarczy drucik mieszany w pobliżu łodygi wygiąć w łuk i dwa końce wbić w ziemię i tez świetnie działa na pleśń. Myślę jeszcze posadzić fasolę , ale w innym końcu działki 😄
@@piotrpiotr6288 Nawożenie to już całkiem złożona sprawa. Ja pomidory uprawiam w tunelach na podłożu odpowiednio przygotowanym oraz dodatkowo w pierścieniach napełnionych także specjalnym żyznym podłożem. I tej sytuacji jakoś specjalnie nie nawożę pomidorów w trakcie ich wzrostu. Zobacz moje sposoby przygotowania podłoża i inne zabiegi w uprawie pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html
Bardzo przydatne rady dla nowicjuszy. Prosze o jakies porady odnosnie wietrzenia tunelu. Jakies wytyczne co do temperatury w srodku i wilgotnosci ?? POZDRAWIAM SERDECZNIE.
Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów. Niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
Oj będzie się działo, ale Twoja różnorodność upraw i hodowli jest dla mnie inspiracją do poszukiwania i rozwijania nowych smacznych kąsków. Pozdrawiam najlepszego FARMERA jakich dziś mało. PIONA.
@@dziadek_youtuber Dziękuje, bardzo za tak miłe słowa;) Jakoś od dwóch dni leń mnie dopadł;] ale teraz zapał wrócił;) Pozdrawiam i powodzenia w rozwijaniu wszelkich pasji!
Z chęcią bym obejrzał filmik z omówieniem w jakich temperaturach chodować (w szklarni) pomidory, jakich nie przekraczać i jak nawadniać systemem kropelkowy i co ile, jaki przepływ itp? pozdrawiam
Dzięki za dobry temat na film. Tymczasem mogę odpowiedzieć, że: Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów, dlatego niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów. Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kropekowego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów. Możesz najpierw napełnić jakąś beczkę, aby woda się nagrzała. W upalne dni także podgrzewa się woda przepływając przez rurki, im dłuższy przepływ tym cieplejsza woda. Stosowałem kiedyś takie nawadnianie i nie miałem problemów. Pamiętaj nigdy nie lej po liściach. Kropelkowe jest najlepsze. Tu zobacz mój film jak wykonać nawadnianie kropelkowe ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html Pozdrawiam i zachęcam do oglądania także innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
@@dziadek_youtuber czy jest możliwość przesłania na email zdjęcia dla Pana moich pomidorów, coś jest nie tak z nimi i nie wiem co. Jest to pierwsza moja hodowla.
Krzysztof K już o tym pisałem w odpowiedzi innemu pytającemu, więc zacytuję: „Dzięki za dobry temat na film. Tymczasem mogę odpowiedzieć, że: Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów, dlatego niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów. Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kropekowego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów. Możesz najpierw napełnić jakąś beczkę, aby woda się nagrzała. W upalne dni także podgrzewa się woda przepływając przez rurki, im dłuższy przepływ tym cieplejsza woda. Stosowałem kiedyś takie nawadnianie i nie miałem problemów. Pamiętaj nigdy nie lej po liściach. Kropelkowe jest najlepsze. Tu zobacz mój film jak wykonać nawadnianie kropelkowe ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html Pozdrawiam i zachęcam do oglądania także innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.”
@@dziadek_youtuber Dziekuje bardzo za cenne wskazówki w tym roku zaczołem przygode z pomidorami dlatego szukam informacji na ten temat a panskie filmy mi w tym pomagaja.Pozdrawiam serdecznie z nowosadeczyzny
Pomidory jak marzenie!☺ Ja w tym roku zaczynam przygodę z nimi!Zadroszczę ale Pozytywnie!!!!!Pozdrawiam z chłodnego Podlasia.Mam jedno pytanko,mam sporo mrówek w foliaku czy one mogą pomidorom zaszkodzić?🤔Z góry dziękuje!
Dziękuje za pozytywną ocenę. Z mrówkami także mam czasem problem, gdy z upodobaniem budują gniazdo w którymś cylindrze. Zauważyłem, że nie szkodzą zbytnio roślinie. Jednak staram się trochę zniechęć im taki pobyt przez częstsze podlewanie takiego cylindra. Jak uzyskać takie pomidorki dowiesz się oglądając inne moje filmy. Zapraszam do oglądania filmów z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Witam Pana kupilam wlasnie takie cylindry na pomidory niestety nie zwrocilam uwagi na szerokosc i jedne mam 20cm wysokie i 20 szerokie a drugie 20 wysokie ale szerokie na 15 czy nie beda za male dla pomidora
Ja wysadzam w cylindry 20x20 oraz w donice bez dna 25x20. Ponadto pod nimi jest żyzna gleba z której korzenie pomidora czerpią potrzebne składniki. I to jest sprawdzone. Mniejsza średnica dla żarłocznych pomidorów nie jest korzystna. Można te mniejsze cylindry głębiej umieścić w podłożu, aby mogły czerpać z niego potrzebne składniki, lub częściej uzupełniać minerały wraz z wodą. Można je także przeznaczyć do wysadzenia innych mniej wymagających roślin np papryki.
Bogusław Mazur Cieszę się, że moje rady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" ruclips.net/p/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
nie trzeba uszczelniać, ale otwory wykonywałem specjalnym przebijakiem rur do emiterów 3mm za ok 8 zł. Zobacz film ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html gdzie wszystko pokazuję.
Mam zamiar założyć takie kroplowniki tylko zasilanie było by z beczki tysiąc litrow która była by z metr nad ziemią ustawiona.Jak myślisz kolego czy zda to egzamin.Jak u Ciebie to rozwiązałeś czy podlewasz woda z sieci?
Będzie działało, widziałem u kogoś. Ja podlewam z sieci, a szczegóły w tym filmie ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html . Jeśli podniesiemy wyżej to będzie większa szybkość (wydajność). Ja nawadniam bezpośrednio z bieżącego wodociągu, ale mam założony reduktor i wodę otwieram na zaworze minimalnie. Nawadnianie z pojemnika ma też zaletę stosowania ogrzanej przez dzień słońcem wody, a nie zimnej z wodociągu oraz zbierania deszczówki z dachu. Obecnie zbieram deszczówkę do beczek i mam ok 1000l zapasu wody. Ponieważ część beczek stoi na poziomie gruntu to aby zasilać nawadnianie kroplujące wkładam do beczki pompkę do fontanny ogrodowej, posiadającej wewnętrzny filtr i ta pompka podnosi wodę i zasila system kroplowników. Działa bez zastrzeżeń. Tu link do filmu ruclips.net/video/61hTzhpS3Mw/видео.html . Pamiętaj o filtrowaniu wody, gdyż w deszczówce jest sporo pyłków i innych śmieci, które mogą zatkać kroplowniki.
Staśmienie czyli fascjacja - jest nienaturalnym zrastaniem się kilku kwiatów w jeden dający wielki i niekształtny owoc. Zaleca się usuwanie pierwszych, „staśmionych” kwiatów lub owoców w gronach. Kwiaty staśmione to najczęściej pierwsze w kwiatostanach, szczególnie często powstające u odmian mięsistych. Jeśli ktoś zostawi taki kwiatek to może zebrać duże niekształtne okazy z tych staśmionych kwiatów, czasem kosztem innych pięknych owoców. Takie owoce nie są jednak mniej smaczne od innych na tym samym krzaku.
Przymrozki w końcu odpuszczają, będzie cieplej i uprawy wystrzelą do góry. Przydałby się Panu jeden większy tunel, łatwiej byłoby sterować temperaturą i wilgotnością.
O tak dobrze o tym wiem, kiedyś w latach 80-tych ub. wieku miałem 2 tunele 7x30 najpierw budowane z drewna (jak u Ciebie), później przez pewien czas (też duże) konstrukcje metalowe, a w nich pomidor i papryka. Pamiętam doskonale mikroklimat w nich. Teraz po dłuższej przerwie wróciłem do pomidorów i traktuję to tylko jako hobby. Już mi trochę za późno na duże inwestycje. Ale Twoje uprawy pięknie i fachowo prowadzisz i polecam Wszystkim, aby zobaczyli Twój kanał i zasubskrybowali go ruclips.net/channel/UC0q97r2RwPaUTG7MkfLTx5Q
Witam Panie Bogusławie. W tym roku będę uprawiać pomidory "razem z Panem" :-) Tunel założyłam zgodnie z tym co widziałam u Pana, tylko u mnie razem z ziemią wymieszałam obornik koński, świeży bo innego nie miałam, mam nadzieję, że nie zaszkodzi roślinkom. Od Pana uczę się jak pielęgnować i uprawiać pomidory, wiem już że pokrzywom podlewamy tylko do zawiązania kwiatów, a później będę podlewać rozrobionym i lekko przefermentowanym obornikiem końskim raz na 3 tyg. a w międzyczasie wodą. Dziękuję za wszystkie bardzo cenne uwagi, dla mnie TOTALNEGO NOWICJUSZA, każda taka rada jest na wagę złota. Rewelacyjny jest każdy filmik, krótko i rzeczowo opowiada Pan o wszystkim co najważniejsze. Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia ;-)
Otrzymać taki post to sama przyjemność. Także kiedyś miałem dostęp do obornika końskiego i efekty były przednie, więc możesz stosować bez obaw. My wszyscy uczymy się wciąż, gdyż zmieniają się warunki i czynniki, a nasza reakcja jest często trudna. Warto wzorować się na sprawdzonych doświadczeniach. Zawsze więc służę radą jeśli nawet czegoś na filmach brak. pozdrawiam i życzę udanych zbiorów rozwijania swojej pasji.
Pilnie słucham porad, są przydatne
Dziękuje za pozytywną ocenę. Zapraszam do oglądania innych moich filmów z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Boguś, pięknie rosną. U mnie kozyr i oginski najbardziej wystartowały. Dzisiaj też chyba zrobię taki przegląd. Jesteś moja inspiracją 😊 pozdrawiam pięknie i życzę miłego dnia
Dziękuję za informację. Przegląd w 2 tygodnie po posadzeniu konieczny. Cieszę się, że wszystko pod kontrolą, bo niektórzy doznali porażki mrozowej. Ja także pozdrawiam i życzę udanego sezonu 😊.
Fajny.film.i.pouczający.pozdrawiam.
Dziękuje za pozytywną ocenę. Możesz także oglądać inne moje filmy. Znajdziesz tam wiele innych cennych porad i rozwiązań. Zapraszam do ich oglądania z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Badzo cenne rady i takie zdrowe pomidorki
Dziękuje za pozytywną ocenę. Jak uzyskać takie pomidorki dowiesz się oglądając inne moje filmy. Zapraszam do oglądania filmów z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Piękne pomidory , fajnie nagrane i pomocne filmiki na których się wzoróję. Moje pomidory też już zaczynają kwitnąć tylko dolne liście coś mnie martwą bo są jakby podsuszone i zawijają się w rulon nie wiem dlaczego. Nie mają sucho, wilgotność też w normie, mimo cała reszta zdrowa i zielona. Dodam że dogrzewałem farelką. Proszę o jakąś posadę. Pozdrawiam z Podkarpacia i Życzę obfitych zbiorów.
Tak się czasem zdarza, że dolne liście (głównie liścienie) żółkną. Trzeba je stopniowo oberwać.
Siux ja mój foliok dogrzewam grilem.. Dziennie z dziećmi pieczemy kiełbaski a potem grill idzie do folioka.. Pozdrawiam
@@romihofi8848 ciekawy pomysł.
Witam , dzięki za wszystkie filmy , już w lesie posadziłam pomidorki z prostym systemem nawadniania.
Wykrylam, że dobrze posadzić przy pomidorkach ząbek czosnku i dać dwa kawałki druciku miedzianego i nie ma ani grzybów ani szkodników. Polecam 👍
Czosnek ma wiele pozytywnych działań, jednak nie sprawdzałem czy także na pomidory. Jeśli chodzi o miedziany drucik to temat bardzo dyskusyjny i także nie znam badań, które to potwierdzają. Być może, że związane jest to ze stosowanym jako środek ochronny siarczanu miedzi, przeciwko chorobom grzybowym. Ale cieszę się, że rozwiązałaś problem uprawy i nawadnianie w Twoim ogrodzie. pozdrawiam i życzę powodzenia.
@@dziadek_youtuber jeśli chodzi o czosnek to kasuje w pomidorkach białe plamki na liściach i skręcanie i usychanie liści, co do miedzi to wystarczy drucik mieszany w pobliżu łodygi wygiąć w łuk i dwa końce wbić w ziemię i tez świetnie działa na pleśń. Myślę jeszcze posadzić fasolę , ale w innym końcu działki 😄
@@dziadek_youtuber teraz czekam na owoce , bo koktajlowe i wczesne już kwitną. 💗
Art Margo Dygas Dygas-Konopacka 🍅😀👍🌶❤️🧄🧄🧄
Wyglądają bardzo dobrze 👍
dziękuję za miłą ocenę.
@@dziadek_youtuber Panie Bagdanie czym nawozisz te piękne krzaki,ja pokrzywą podlewam.
@@piotrpiotr6288 Nawożenie to już całkiem złożona sprawa. Ja pomidory uprawiam w tunelach na podłożu odpowiednio przygotowanym oraz dodatkowo w pierścieniach napełnionych także specjalnym żyznym podłożem. I tej sytuacji jakoś specjalnie nie nawożę pomidorów w trakcie ich wzrostu. Zobacz moje sposoby przygotowania podłoża i inne zabiegi w uprawie pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html
Bardzo przydatne rady dla nowicjuszy. Prosze o jakies porady odnosnie wietrzenia tunelu. Jakies wytyczne co do temperatury w srodku i wilgotnosci ?? POZDRAWIAM SERDECZNIE.
Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów. Niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
Dobra robota, będzie smacznie;]
Oj będzie się działo, ale Twoja różnorodność upraw i hodowli jest dla mnie inspiracją do poszukiwania i rozwijania nowych smacznych kąsków. Pozdrawiam najlepszego FARMERA jakich dziś mało. PIONA.
@@dziadek_youtuber Dziękuje, bardzo za tak miłe słowa;) Jakoś od dwóch dni leń mnie dopadł;] ale teraz zapał wrócił;) Pozdrawiam i powodzenia w rozwijaniu wszelkich pasji!
Z chęcią bym obejrzał filmik z omówieniem w jakich temperaturach chodować (w szklarni) pomidory, jakich nie przekraczać i jak nawadniać systemem kropelkowy i co ile, jaki przepływ itp? pozdrawiam
Dzięki za dobry temat na film. Tymczasem mogę odpowiedzieć, że: Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów, dlatego niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C.
Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów. Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kropekowego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów.
Możesz najpierw napełnić jakąś beczkę, aby woda się nagrzała. W upalne dni także podgrzewa się woda przepływając przez rurki, im dłuższy przepływ tym cieplejsza woda. Stosowałem kiedyś takie nawadnianie i nie miałem problemów. Pamiętaj nigdy nie lej po liściach. Kropelkowe jest najlepsze. Tu zobacz mój film jak wykonać nawadnianie kropelkowe ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html
Pozdrawiam i zachęcam do oglądania także innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
@@dziadek_youtuber czy jest możliwość przesłania na email zdjęcia dla Pana moich pomidorów, coś jest nie tak z nimi i nie wiem co. Jest to pierwsza moja hodowla.
@@marekchetnik podaję mój adres mazurbs@gmail.com
@@marekchetnik pp
Po jakim czasie mozna juz odrywać re pedy? Zeby nie bylo to za szybko od posadzenia sadzonki?
Kiedy tylko się pojawią i są jeszcze małe. Im wcześniej tym lepiej. Pędy boczne rosną bardzo szybko i czasem potrafią być tak duże jak pęd główny.
Witam jaka powina być tempertura I wilgotność powietrza w tunelu?
Krzysztof K już o tym pisałem w odpowiedzi innemu pytającemu, więc zacytuję: „Dzięki za dobry temat na film. Tymczasem mogę odpowiedzieć, że: Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów, dlatego niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C.
Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów. Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kropekowego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów.
Możesz najpierw napełnić jakąś beczkę, aby woda się nagrzała. W upalne dni także podgrzewa się woda przepływając przez rurki, im dłuższy przepływ tym cieplejsza woda. Stosowałem kiedyś takie nawadnianie i nie miałem problemów. Pamiętaj nigdy nie lej po liściach. Kropelkowe jest najlepsze. Tu zobacz mój film jak wykonać nawadnianie kropelkowe ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html
Pozdrawiam i zachęcam do oglądania także innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.”
@@dziadek_youtuber Dziekuje bardzo za cenne wskazówki w tym roku zaczołem przygode z pomidorami dlatego szukam informacji na ten temat a panskie filmy mi w tym pomagaja.Pozdrawiam serdecznie z nowosadeczyzny
@@krzysztofk955 oi
@@krzysztofk955 l j
@@krzysztofk955 k
Pomidory jak marzenie!☺ Ja w tym roku zaczynam przygodę z nimi!Zadroszczę ale Pozytywnie!!!!!Pozdrawiam z chłodnego Podlasia.Mam jedno pytanko,mam sporo mrówek w foliaku czy one mogą pomidorom zaszkodzić?🤔Z góry dziękuje!
Dziękuje za pozytywną ocenę. Z mrówkami także mam czasem problem, gdy z upodobaniem budują gniazdo w którymś cylindrze. Zauważyłem, że nie szkodzą zbytnio roślinie. Jednak staram się trochę zniechęć im taki pobyt przez częstsze podlewanie takiego cylindra. Jak uzyskać takie pomidorki dowiesz się oglądając inne moje filmy. Zapraszam do oglądania filmów z upraw pomidorów ruclips.net/video/Od_0h_neQDE/видео.html innych.
Dzień dobry. Można spróbować posypać cynamonem. U mnie skutecznie odstrasza mrowki. :-)
Witam Pana kupilam wlasnie takie cylindry na pomidory niestety nie zwrocilam uwagi na szerokosc i jedne mam 20cm wysokie i 20 szerokie a drugie 20 wysokie ale szerokie na 15 czy nie beda za male dla pomidora
Ja wysadzam w cylindry 20x20 oraz w donice bez dna 25x20. Ponadto pod nimi jest żyzna gleba z której korzenie pomidora czerpią potrzebne składniki. I to jest sprawdzone. Mniejsza średnica dla żarłocznych pomidorów nie jest korzystna. Można te mniejsze cylindry głębiej umieścić w podłożu, aby mogły czerpać z niego potrzebne składniki, lub częściej uzupełniać minerały wraz z wodą. Można je także przeznaczyć do wysadzenia innych mniej wymagających roślin np papryki.
Bardzo dziękuję pozdrawiam
DOBRA RADA
Bogusław Mazur
Cieszę się, że moje rady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" ruclips.net/p/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Czy uszczelniał Pan wkowki w rurze żeby nie przeciakala woda
nie trzeba uszczelniać, ale otwory wykonywałem specjalnym przebijakiem rur do emiterów 3mm za ok 8 zł. Zobacz film ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html gdzie wszystko pokazuję.
Mam zamiar założyć takie kroplowniki tylko zasilanie było by z beczki tysiąc litrow która była by z metr nad ziemią ustawiona.Jak myślisz kolego czy zda to egzamin.Jak u Ciebie to rozwiązałeś czy podlewasz woda z sieci?
Będzie działało, widziałem u kogoś. Ja podlewam z sieci, a szczegóły w tym filmie ruclips.net/video/QwcGR4qo_Gs/видео.html . Jeśli podniesiemy wyżej to będzie większa szybkość (wydajność). Ja nawadniam bezpośrednio z bieżącego wodociągu, ale mam założony reduktor i wodę otwieram na zaworze minimalnie. Nawadnianie z pojemnika ma też zaletę stosowania ogrzanej przez dzień słońcem wody, a nie zimnej z wodociągu oraz zbierania deszczówki z dachu. Obecnie zbieram deszczówkę do beczek i mam ok 1000l zapasu wody. Ponieważ część beczek stoi na poziomie gruntu to aby zasilać nawadnianie kroplujące wkładam do beczki pompkę do fontanny ogrodowej, posiadającej wewnętrzny filtr i ta pompka podnosi wodę i zasila system kroplowników. Działa bez zastrzeżeń. Tu link do filmu ruclips.net/video/61hTzhpS3Mw/видео.html . Pamiętaj o filtrowaniu wody, gdyż w deszczówce jest sporo pyłków i innych śmieci, które mogą zatkać kroplowniki.
@@dziadek_youtuber Dzięki i pozdriam i życzę udanych plonów i bede polecał twoje filmy znajomym.
Dosiak 125 dzięki i 👍
Bogusławie - mam taką wątpliwość - czy można w tunelu w którym mam pomidory posadzić również ogórki czy będą się jakoś "gryzły " ?
Niejednokrotnie tak robiłem i nie było problemów. Starałem się jedynie sadzić jakimiś segmentami, a nie mieszać wszystko jak popadnie.
Dlaczego obrywa się kwiat staśmiony?
Staśmienie czyli fascjacja - jest nienaturalnym zrastaniem się kilku kwiatów w jeden dający wielki i niekształtny owoc. Zaleca się usuwanie pierwszych, „staśmionych” kwiatów lub owoców w gronach. Kwiaty staśmione to najczęściej pierwsze w kwiatostanach, szczególnie często powstające u odmian mięsistych. Jeśli ktoś zostawi taki kwiatek to może zebrać duże niekształtne okazy z tych staśmionych kwiatów, czasem kosztem innych pięknych owoców. Takie owoce nie są jednak mniej smaczne od innych na tym samym krzaku.
@@dziadek_youtuber dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
Przymrozki w końcu odpuszczają, będzie cieplej i uprawy wystrzelą do góry. Przydałby się Panu jeden większy tunel, łatwiej byłoby sterować temperaturą i wilgotnością.
O tak dobrze o tym wiem, kiedyś w latach 80-tych ub. wieku miałem 2 tunele 7x30 najpierw budowane z drewna (jak u Ciebie), później przez pewien czas (też duże) konstrukcje metalowe, a w nich pomidor i papryka. Pamiętam doskonale mikroklimat w nich. Teraz po dłuższej przerwie wróciłem do pomidorów i traktuję to tylko jako hobby. Już mi trochę za późno na duże inwestycje. Ale Twoje uprawy pięknie i fachowo prowadzisz i polecam Wszystkim, aby zobaczyli Twój kanał i zasubskrybowali go ruclips.net/channel/UC0q97r2RwPaUTG7MkfLTx5Q
@@dziadek_youtuber
Dziękuję za polecenie, ale w nagrywaniu i obróbce filmów to jestem kompletny amator. Pozdrawiam serdecznie.
W Tunelu ale z każdym filmem będzie coraz lepiej 👍
Przymrozki !? Dziwne ...
Jan Saddam do 22 maja w roku przestępnym 2020 🌬❄️🥶
Wentkarswo
Czy uprawiasz wędkarstwo🐟🐠🐡?