Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Sakrálne pamiatky mávajú najrôznejšiu podobu. Malé kaplnky, kalvárie, kostoly najrôznejších veľkostí a tvarov, s vežami aj bez nich, postavené z kameňa, dreva, tehál. Kláštorné budovy, tie nenápadné aj mohutne opevnené, čo vyzerajú ako hrady. Veľké i drobné synagógy, románske rotundy aj monumentálnym umením zdobené barokové katedrály. Cintoríny v našich mestách a dedinách, hrobky, morové stĺpy na námestiach, sochy svätcov a stovky, ak nie tisíce krížov všetkých veľkostí na návršiach či pri krajoch ciest.
Náboženské stavby sú jedinečným záznamom o našom živote v tejto zemi. Kým hospodárstvo, výroba, nemocnice, školy aj naše vlastné obydlia sa každých pár desaťročí menia, často na nepoznanie, chrámy akoby žili úplne iným plynutím času. Sú preto doslova hmatateľnou encyklopédiou, a to zďaleka nie iba náboženských dejín, ale aj zdrojom poznania svetskej histórie, umenia, architektúry, ale aj geografie, stavebníctva či remesiel.
Sakrálne stavby, z ktorých sú dnes vzácne pamiatky, vznikali, aby slúžili zhromažďovaniu veriacich a náboženským rituálom. Lenže odjakživa plnili aj ďalšie funkcie. Boli miestami, kde sa sa robil obchod. Stávali sa priestormi, kde sa ľudia vzdelávali, liečili, alebo nachádzali útočisko v čase, keď sa cítili ohrození. Vo veľkej miere aj preto tieto pamiatky stále žili. Nechátrali, ale opravovali sa a udržiavali. Zachovávali si nielen svoju krásu a výzdobu, ale aj čosi tvorivé a bájne, čo v nich napriek racionalite stále cítime. Čosi nehmatateľné, no neustále prítomné. Nazbierané z bohatstva ľudských myslí a sŕdc, z miliónov pocitov, myšlienok, hlasov a skutkov. Z toho všetkého, čo robí sakrálne pamiatky Slovenska také čarovné.
Hudba:
Lost In Prayer
Preaching to the Choir