UNIQORN // Budoucnost přichází, jen nevíme jaká

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 дек 2022
  • Chceme zachraňovat planetu od globálního oteplování, ale přitom nerozumíme ani základním klimatickým trendům geologické současnosti. Přetrvává spor mezi klimatology, kteří ve snaze o porozumění dlouhodobé dynamice klimatického systému Země používají numerické modely a paleoekology, kteří rekonstruují klimatický vývoj na základě proxy-dat získávaných z geologických záznamů.
    Nastal už antropocén, nová geologická epocha?
    Upečeme se, nebo přichází další doba ledová?
    Máme zachovat klid, anebo bychom měli panikařit?
    Na tyto otázky odpovídá doc. Petr Pokorný, Ph.D., paleoekolog a environmentální archeolog, ředitel Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.
    Ještě neznáte UNIQORN?
    Jsme asociací nadšených studentů a výzkumníků VŠCHT, která má za cíl sdružovat lidi z rozličných vědeckých oblastí a úrovní vzdělání. Chceme se navzájem podporovat, povzbuzovat a dodávat si sílu na těžké cestě vyššího vzdělání a vědecké kariéry.
    Za organizační tým UNIQORN: Markéta, Jáchym, Vilém a Mili
  • НаукаНаука

Комментарии • 16

  • @jarmilanemcova4146
    @jarmilanemcova4146 11 месяцев назад +6

    Kdyby tam nebyla taková ozvěna! 😢

  • @martinstepanik7616
    @martinstepanik7616 6 месяцев назад +2

    Ta vpravo je #sjizdna .

  • @jansafr9764
    @jansafr9764 День назад

    Petr správně upozorňuje na některé díry v tom, co klimatisté hlásají. Ovšem podobně se můžu dívat i na některé jeho argumenty. Ne, abych se vracel ke klimatismu, ale dostal se zase kousek dál.
    Správně říká, že se nemůžeme upínat k období před průmyslovou revolucí jako k nějakému ideálu. To končila malá doba ledová a současný nárůst teplot je návrat do klimatického optima. Přesto, jak plyne z toho, co bylo řečeno může být nárůst koncentrací CO2 problém kvůli okyselení oceánů. To nechci bagatelizovat. V tomto ohledu může být množství kysličníku uhličitého v atmosféře problém. Ovšem, jestli ho tu již bylo i násobně víc, nevím jaký problém jsou naše emise. Nevím kolik konkrétně ho tu již bylo. Někde jsem četl o 3 000 ppm po výbuchu nějakého supervulkánu, ale už jsem to nenašel. Z toho hlediska mohou být veškeré naše snahy jeho produkci omezovat naprosto směšné. Až vybuchne třeba Yellowstone...
    Ale co mi vůbec nesedí, je to, že v ozeleňování planety spatřuje nebezpečí. Samozřejmě, že nové stromy se zapojí do koloběhu uhlíku a budou ho nejen odebírat, ale i produkovat. Ale to nic nemění na tom, že se v nich uhlík nějak využije, či uloží, pokud je jeho množství v atmosféře nějaký problém. A o tom, kolik ho takto využito je, nevypovídají dostatečně nějaké družicové záběry, z nichž se může zdát, že zeleně přibývá. Tak tomu může být tam, kde zarůstají některé námi využívané a opuštěné plochy. Ovšem jsou to plochy ve srovnání s pralesy, které kácíme, jen řídce zarostlé. Navíc bývají prolité jedy a jejich obnova nebude nijak rychlá. Takže ve skutečnosti dochází k opaku ozeleňování. A rozhodně nelze kritizovat snahu obnovit lesy sázením stromů.
    Co však je problém, který nijak nezdůrazňuje, je odvodňování země tím, jak nakládáme s půdou. K tomu dochází i v důsledku získávání surovin na některé rádoby zelené technologie. Tam jde především o prachy pro lichváře, kteří na tom vydělávají, ne o klima nebo o životní prostředí. O to jde i IPCC. Chtělo by to širší diskusi. Takováto uzavřená sekta vybraných vědců nemůže dojít ke pravdivým závěrům. A Greta je zneužita k tomu, aby se prosazovaly jejich závěry jako vědecké. A aby bylo více kšeftů pro lichváře, aby se snáze prosadil černý tunel zelený úděl ap. Ale přínosná je její činnost v tom, že se o tom více mluví a mnozí si poslechnou i přednášky některých skeptiků, jako je tato. Ale i k těm je třeba přistupovat kriticky.

  • @milannad3978
    @milannad3978 10 месяцев назад +4

    Je směšné modelovat vývoj turbulentních termodynamických dějů, s vysokým množstvím vstupů, zcela nedostatečných dat a naprosto infantilních předpokladů. Za infantilní lze považovat předpoklad, že obsah "skleníkových" plynů určuje, nastavuje a ovlivňuje teplotu. Přitom je to obráceně. Ta teplota je výrazem hodnoty, množství nebo stavu nakumulované energie a právě ona rozhoduje o obsahu a disponibilním množství těch skleníkových plynů.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 10 месяцев назад

      sovjecký vjedec zjistil, že moucha ohluchne na základě tohoto pokusu: řekl, blecho skoč a blecha skočila. Utrh jí jednu nohu, blecho skoč, a blecha skočila. Atd. Když jí utrh tu poslední, blecha neskočila. A závěr byl jasný, protože ohluchla, souzi.
      Neboli, je teplo, tak topíme jak blázni, aby nám bylo teplo a proto je hodně toho CO2 a lítáme a jezdíme k moři, abysme se tam ohřáli a děláme ty čmoudáky z vejfuku.

    • @milannad3978
      @milannad3978 9 месяцев назад

      Zajímavé je přitom vědět,že tepelná vodivost CO2 s 0.O35 % zastoupením, je poloviční proti vodivosti dusíku s bezmála 80% zastoupením. A hysterčit se změnou nedoložené změny o 0.O1% obsahu CO2 v atmosféře.@@rostislavtobolka9529

    • @7JeTeL7
      @7JeTeL7 Месяц назад

      je zajímavé, že si pan pokrný relativně nízkou lokální disonanci zpětné projekce klimamodelu vysvětluje "přílišným důrazem modelu na vliv skleníkového efektu CO2"...škoda, že neukázal to modelování 40 000 let dozadu, kde dochází k teplotním výkyvům podstatně významnějším...a kde tyto výkyvy změnu obsahu CO2 kopírují..nebo rovnou 800 000 let dozadu, kde se jasně ukazuje, že je CO2 nejspolehlivějším korelátem proxy "měřených" teplot (nemluvě o tom, že nárůst o 1.2C za cca posledních 100 let se co do rychlosti o 2 až 3 řády vymyká všemu, co jsme dosud naměřili, přičemž se tento skok proporčně - s malým lokálním výkyvem v 60.letech, který by šlo opět vytrhnout z kontextu a na jeho základě zavádějícím způsobem generalizovat - překrývá právě s nárůstem CO2, jehož původ navíc můžeme spolehlivě izotopicky - C12 - identifikovat jako antropogenní; ne, tohle nejsou ani náhodou milankovičovy cykly:)

  • @vojtechjankovsky1897
    @vojtechjankovsky1897 Год назад +7

    Každé náboženství má své svaté (Greta bláznivá) a kacíře, které je třeba vyobcovat, protože nám nastavují zrcadlo pravdy. .........

    • @7JeTeL7
      @7JeTeL7 2 месяца назад

      géniové byli zpočátku vždy na okraji...vedle nich tam ale taky bylo 99% pomýlených o nichž se už v učebnicích nepíše, protože se prostě pletli...klimatologie nemá svého svatého; její výstupy jsou výsledkem destiletí mravenčí práce vědců po celém světě a napříč ideologiemi, přičemž gréta je jen žalostným dokladem absence vědecké PR :)

    • @jerzez
      @jerzez Месяц назад +1

      náboženství spíš připomíná ten resentiment, který tady rozséváte.

    • @7JeTeL7
      @7JeTeL7 Месяц назад

      Greta je spíš symptomem žalostné absence vědecké PR :/....a co se vyobcování kacířů týče, tak jak to, že pan pokorný vyučuje a publikuje; kde je jaké vyobcování? a podívejte, možná "má pravdu", ostatně většina nových myšlenek bylo zprvu považována za slova "kacířů"(chceme-li být dramatičtí), ale v učebnicích se už nepíše o těch 99.9% jiných "kacířů", kteří se prostě pletli a proto se o nich v učebnicích nepíše...

    • @7JeTeL7
      @7JeTeL7 Месяц назад

      @@jerzez Greta je spíš symptomem žalostné absence vědecké PR :/....a co se vyobcování kacířů týče, tak jak to, že pan pokorný vyučuje a publikuje; kde je jaké vyobcování? a podívejte, možná "má pravdu", ostatně většina nových myšlenek bylo zprvu považována za slova "kacířů"(chceme-li být dramatičtí), ale v učebnicích se už nepíše o těch 99.9% jiných "kacířů", kteří se prostě pletli a proto se o nich v učebnicích nepíše...