Miało być profesjonalnie, solidnie.... Poczłonkowany fundament, lepiej i łatwiej zrobić w jednym kawałku.... Nic nie zabezpiecza zbrojenia przed przesuwaniem się na boki. Pręty-stężenia w narożnikach będą szybko rdzewieć, niszczyć beton i izolację przeciwwilgociową.
@@pawelderyngowski6722 tak ale bierz też pod uwagę że teraz wszystko jest przewymiarowane przez projektantów więc wpływu na całość nie mają absolutnie żadnego
@@Pesymista2023 jeśli chodzi o fundamenty tendecja jest taka sama jak przed 30 laty a nawet stwierdzę że są delikatniejsze. Przewymiarowane są tylko dachy a konkretnie murlaty płatwie i krokwie z uwagi na powtarzające się katastrofy budowlane w Polsce. A same fundamenty są teraz dużo delikatniejsze bo są węższe od tych stosowanych 30 lat temu i sposób układania zbrojenia się też w związku z tym zmienił.
@LuBud Odnośnie podciągania kapilarnego - ciężko tutaj o jednoznaczne odpowiedzi, ciężko też doszukać się badań na ten temat. Wiele ludzi, którzy znają się na budowlance mówi, że obecne betony nie podciągną kapilarnie więcej niż na 10-15cm. Stosując beton o odpowiedniej klasie ekspozycji chyba nie ma co się martwić o korozję zbrojenia jak i samego betonu. Ważniejsza jest otulina. Moim zdaniem izolacja pod ławą nie ma większego sensu, lepiej było wylać lepszy beton np. B30/XC2 i zrobić izolację na górze ławy, a pod ew. trzpieniami dać szlam mineralny. Nie mam też przekonania czy uziom w chudziaku będzie spełniał normy od odgromówki. Zdecydowanie byłoby lepiej przyspawać go do zbrojenia w ławie.
Zrobione w miarę dobrze za wyjątkiem zbyt dużej otuliny betonem na boki oraz izolacja pod ławą..... Nie widziałem takiego rozwiązania jeszcze. Chciałbym zobaczyć link do takiego projektu i nazwisko konstruktora.
Zwody robi się z pręta stalowego w ocynku fi 8, a nie z aluminiowego! Do czego są te bednarki przymocowane nie powinny być galwanicznie połączone ze zbrojeniem ławy fundamentowej?
@@Paszka-wp8tl lepsze gorsze, ma być odpowiednia rezystancja co jest mierzalne, powierzchnia uziemienia mała, ale lepsza przewodność, a betonu słabsza przewodność, ale powierzchnia większa, na jedno wyjdzie. Masz na myśli ładunki z uderzenia pioruna? Z tego co pamiętam pic polega na tym, że uziom do zbrojenia w betonie wytrzyma dużo dłużej niż nawet ocynkowana stal w ziemi i coś jeszcze chyba było o bardziej stałej rezystancji, bednarka zakopana za płytko w zimę w zimę poniżej 0 ma wysoką rezystancję, a fundament z założenia posadowiony jest poniżej poziomu przemarzania. Ogólnie poszukaj dużo jest informacji o tym rozwiązaniu i + z niego płynących
Słup żelbetowy swoją wytrzymałość ma dzięki zbrojeniu, nawet jak będzie papa pod słupem to zbrojenie przenosi naprężenia a sam beton nie zapewnia trwałego połączenia słup ława. Ściana z bloczków fundamentowych też jest na papie a zatem można powiedzieć niczym nie związana z ławą i łatwo ją przesunąć np. uderzając koparką. Jaki sens ma zatem brak izolacji pod słupem skoro jest pod bloczkami? Beton jest wibrowany przez co staje się praktycznie wodoodporny to nie ma żadnego praktycznego znaczenia, że pod słupem nie ma izolacji. Przecież beton wody praktycznie nie przewodzi. Wracając do bednarki poza chudziakiem był by to piękny przykład uziomu otokowego jeszcze jakby tam wbić szpilki z pręta na rogach i przyspawać do bednarki a nie wyłącznie bednarki na złączki skręcane bo w ziemi połączenie powinno być jednolite a nie skręcane (nikt tego w ziemi do pomiarów rozkręcać nie będzie a i naprawić będzie niemożliwe). Ogólnie brawo Wy!
w slupie oczywiście większość naprężeń przenosi beton, zbrojenie przenosi te obciążenia które zostaną przyłożone mimośrodowo do słupa i mogą spowodować jego "wychylenie". izolacja pod słupem powinna zostać wykonana bez dwóch zdań. pozdrawiam i super robota. chciałbym nadzorować takich wykonawców, zero zmartwień
Cos nowego. Papa pod lawami fundamentowymi?! Rozumiem ze po rozszalowaniu, boki ław tez zostana zaizolowane papą? Bo inaczej to ta izolacja od spodu raczej nie ma sensu...
Tak będzie wykonana izolacja przeciwwilgociowa pionowa - połączona z pozioma. Ale z masy polimerowo bitumicznej - KMB. Papa również spełniłaby swoja funkcję. W kolejnych materiałach będzie pokazane jak to wykonujemy :)
jak się buduje dom bez piwnicy to potem wali się tej izolacji- to taka pozornie tenie budowanie. Niby dom a mieszkanie jak w bloku z tą różnicą że samemu się to pobuduje.
@@pawelderyngowski6722 Nie zgodzę się. Oba rozwiązania muszą być trwałe i szczelne. Różnice mogą być w detalu, np. przy przejściu złącza przez fundament czy grubości warstwy, czasem innego materiału, gdy chronimy przed negatywnym parciem.
Tytułujesz "budowa bez błędów" a pokazujesz błędy....dziwne. 1:10 opowiadasz o otulinie wokół zbrojenia 5cm, a robisz kilka razy większą otulinę ( odległość zbrojenia od tych blatów ). Nie ma czegoś takiego jak "otulina dla ław wynosi 5cm". Grubość otuliny prętów betonem zależy od klasy ekspozycji danego elementu betonowego. Istnieje też pojęcie "maksymalna otulina prętów betonem" i wynosi ona ok. 6cm. Zgodnie z tym warunkiem masz źle wykonane ławy. Tyle na temat "budowy bez błędów"
tu jest wszystko ok, sprawdź w jakim miejscu przekroju ławy betonowej występują naprezenia, oczywiście występuje pojęcie o jakim mówisz ale w tym przypadku zupełnie nie znajduje ono zastosowania
grubość otuliny jak mówisz zależy od klasy ekspozycji, ale oczywiście nie tylko od tego. sprawdź jeszcze raz normę i wszystko będzie jasne. człowiek jak widać się stara jak może a ty krytykujesz i oczywiście jeszcze niesłusznie
@@Poniat92 Maxymalna grubość otuliny....nie moja wina że nie słyszałeś o czymś takim. Gdy grubość otuliny jest przekroczona (zależy to od elementu i określa ją konstruktor) mogą powstawać mikropęknięcia dochodzące do zbrojenia którymi będzie penetrować woda. Na mojej ostatniej budowie, na płycie fundamentowej nie było zgody konstruktora na grubość otuliny powyżej 6cm. Każdy przypadek grubości otuliny większej niż 4cm musiał być konsultowany z konsteuktorem. Co Ci mam więcej napisać.....
Źle powiązane strzemiona a mianowicie zamki nie mogą się powtarzać. Rurka znajduje się za blisko zbrojenia głównego .nie wiem też po co papa pod ławę skoro beton na ławy prawidłowo zagęszczony jest wodoszczelny. Ładnie i wygląda ale z profesją nie ma to nic wspólnego.
@@ukasz3853 beton pod dom musi być zawibrowany żeby odpowietrzyć beton, poza tym beton powyżej B20 jest z reguły mało nasiakliwy więc ten parametr można poprawić dodatkiem W, poprawjajacym nienasiakliwość betonu.
Miało być profesjonalnie, solidnie.... Poczłonkowany fundament, lepiej i łatwiej zrobić w jednym kawałku.... Nic nie zabezpiecza zbrojenia przed przesuwaniem się na boki. Pręty-stężenia w narożnikach będą szybko rdzewieć, niszczyć beton i izolację przeciwwilgociową.
Jeszcze trochę to będą na chudziak b25 lać i ocieplać :D
Na bogato!!!!
Dobry material warty oglądania, dobry komentarz, Pozdrawiam
a co do uziemienia to czy bednarka nie powinna isc do punktu pomiarowego na zewnątrz budynku a dopiero z tego punktu do rozdzielni ?
Pewnie tak, ale szczegółowej wiedzy na ten temat nie mam tylko elektryk.
Nie ma potem dziur po wyjęciu tych prętów z tych rurek?
są ale tak małe, że nie wpływają na konstrukcję
@@Pesymista2023 wpływają jeśli są zbyt blisko zbrojenia....
@@pawelderyngowski6722 tak ale bierz też pod uwagę że teraz wszystko jest przewymiarowane przez projektantów więc wpływu na całość nie mają absolutnie żadnego
@@Pesymista2023 jeśli chodzi o fundamenty tendecja jest taka sama jak przed 30 laty a nawet stwierdzę że są delikatniejsze.
Przewymiarowane są tylko dachy a konkretnie murlaty płatwie i krokwie z uwagi na powtarzające się katastrofy budowlane w Polsce.
A same fundamenty są teraz dużo delikatniejsze bo są węższe od tych stosowanych 30 lat temu i sposób układania zbrojenia się też w związku z tym zmienił.
@LuBud Odnośnie podciągania kapilarnego - ciężko tutaj o jednoznaczne odpowiedzi, ciężko też doszukać się badań na ten temat. Wiele ludzi, którzy znają się na budowlance mówi, że obecne betony nie podciągną kapilarnie więcej niż na 10-15cm.
Stosując beton o odpowiedniej klasie ekspozycji chyba nie ma co się martwić o korozję zbrojenia jak i samego betonu. Ważniejsza jest otulina.
Moim zdaniem izolacja pod ławą nie ma większego sensu, lepiej było wylać lepszy beton np. B30/XC2 i zrobić izolację na górze ławy, a pod ew. trzpieniami dać szlam mineralny.
Nie mam też przekonania czy uziom w chudziaku będzie spełniał normy od odgromówki. Zdecydowanie byłoby lepiej przyspawać go do zbrojenia w ławie.
Tak to trochę dziwnie wszystko zrobione. I te odgromienie 8 cm?
Oczywiście przejęzyczenie chodziło o 8mm :)
Zrobione w miarę dobrze za wyjątkiem zbyt dużej otuliny betonem na boki oraz izolacja pod ławą.....
Nie widziałem takiego rozwiązania jeszcze. Chciałbym zobaczyć link do takiego projektu i nazwisko konstruktora.
Tak związane narożniki ? Kierownik u nas pogoniłby za to :O
Zwody robi się z pręta stalowego w ocynku fi 8, a nie z aluminiowego! Do czego są te bednarki przymocowane nie powinny być galwanicznie połączone ze zbrojeniem ławy fundamentowej?
Aluminiowy też można stosować
Poprzedni odcinek obejrzyj
Masz izolacje z papy więc bednarka musi iść w chudziak.
Odgromówka 8cm ?
Oczywiście przejęzyczenie chodziło o 8mm :)
Odgromówka w izolacji z betonu? Jak to ma działać?
@@Paszka-wp8tl tak że beton w ziemi jest wilgotny więc przewodzi prąd
Lecz lepsze przewodnictwo będzie bez betonu, a tak ta instalacja to dostarczyciel ładunku na uziomy podłączonych urządzeń.
@@Paszka-wp8tl lepsze gorsze, ma być odpowiednia rezystancja co jest mierzalne, powierzchnia uziemienia mała, ale lepsza przewodność, a betonu słabsza przewodność, ale powierzchnia większa, na jedno wyjdzie. Masz na myśli ładunki z uderzenia pioruna? Z tego co pamiętam pic polega na tym, że uziom do zbrojenia w betonie wytrzyma dużo dłużej niż nawet ocynkowana stal w ziemi i coś jeszcze chyba było o bardziej stałej rezystancji, bednarka zakopana za płytko w zimę w zimę poniżej 0 ma wysoką rezystancję, a fundament z założenia posadowiony jest poniżej poziomu przemarzania. Ogólnie poszukaj dużo jest informacji o tym rozwiązaniu i + z niego płynących
Profesjonalna robota . Szkoda tylko ze bardzo zadko kiedy widze tak dobrze wykonana robote. Zawsze po kosztach
Nic wartego polecenia.
Drut aluminiowy o średnicy 8 cm? Powodzenia. To już lepiej użyć aluminiowe szyny kolejowe.
POMYLIŁ SIĘ CHŁOPAK A TY SIĘ ODRAZU UDZIELASZ
Słup żelbetowy swoją wytrzymałość ma dzięki zbrojeniu, nawet jak będzie papa pod słupem to zbrojenie przenosi naprężenia a sam beton nie zapewnia trwałego połączenia słup ława. Ściana z bloczków fundamentowych też jest na papie a zatem można powiedzieć niczym nie związana z ławą i łatwo ją przesunąć np. uderzając koparką. Jaki sens ma zatem brak izolacji pod słupem skoro jest pod bloczkami? Beton jest wibrowany przez co staje się praktycznie wodoodporny to nie ma żadnego praktycznego znaczenia, że pod słupem nie ma izolacji. Przecież beton wody praktycznie nie przewodzi. Wracając do bednarki poza chudziakiem był by to piękny przykład uziomu otokowego jeszcze jakby tam wbić szpilki z pręta na rogach i przyspawać do bednarki a nie wyłącznie bednarki na złączki skręcane bo w ziemi połączenie powinno być jednolite a nie skręcane (nikt tego w ziemi do pomiarów rozkręcać nie będzie a i naprawić będzie niemożliwe). Ogólnie brawo Wy!
Podstawowa sprawa - beton nie jest wodoszczelny. Podciąga wilgoć np. kapilarnie. Dzięki za komentarz.
@@lubud3735 a ile tej wody jest w stanie podciągnąć ? np kapilarnie?
@@janwicher7837 Wystarczająco dużo aby wystąpiły wysolenia, odpadał tynk czy powstał grzyb.
@@lubud3735 Oczywiście, że są betony wodoszczelne. Zamów sobie taki. Musisz w zamówieniu podać że chcesz W8
w slupie oczywiście większość naprężeń przenosi beton, zbrojenie przenosi te obciążenia które zostaną przyłożone mimośrodowo do słupa i mogą spowodować jego "wychylenie". izolacja pod słupem powinna zostać wykonana bez dwóch zdań. pozdrawiam i super robota. chciałbym nadzorować takich wykonawców, zero zmartwień
Nie daliscie po rogach zbrojeni w formie L po 50 srednic preta minimum 70 cm. Na strone ?...
Są zamontowane dozbrojenia w narożach w formie L.
Jeśli beton wyższej klasy np. B25 to może być 40 średnic.
Dali chyba tylko 4 a nie 6.
Ja myślałem że ława fundamentowa to jest to na czym to zbrojenie spoczywa, To czym jest ten betonik wylany pod spód?
Chudziak
Jest to podbudowa pod zbrojenie
Rogi to ma krowa a nie budynek
Czym potem te rurki się wypełnia?
możesz wypełnić, nie musi być na całej długości
Sa specjalne korki flupp i potem korek plastikowy. Potem jakaś zaprawa szybka do wygładzenia z np. Ceresit są fajne
50 średnic pręta
Cos nowego. Papa pod lawami fundamentowymi?!
Rozumiem ze po rozszalowaniu, boki ław tez zostana zaizolowane papą? Bo inaczej to ta izolacja od spodu raczej nie ma sensu...
Tak będzie wykonana izolacja przeciwwilgociowa pionowa - połączona z pozioma. Ale z masy polimerowo bitumicznej - KMB. Papa również spełniłaby swoja funkcję. W kolejnych materiałach będzie pokazane jak to wykonujemy :)
jak się buduje dom bez piwnicy to potem wali się tej izolacji- to taka pozornie tenie budowanie. Niby dom a mieszkanie jak w bloku z tą różnicą że samemu się to pobuduje.
@@magicznadama577 Przynajmniej można bez schodów. Ale jak kto lubi wilgotną piwnicę to oczywiście może robić mniej poprawną hydroizolację.
@@atam3977 hydroizolacja to nie to samo co izolacja przeciw wilgoci....
Są to odrębne tematy i wymagają innego podejścia do tematu...
@@pawelderyngowski6722 Nie zgodzę się. Oba rozwiązania muszą być trwałe i szczelne. Różnice mogą być w detalu, np. przy przejściu złącza przez fundament czy grubości warstwy, czasem innego materiału, gdy chronimy przed negatywnym parciem.
8 cm😯
Oczywiście przejęzyczenie chodziło o 8mm :)
Ciekawe rozwiązanie...
Made in Österreich
No. Made in Poland
Strata czasu na tetwoje zabkowanie w rogach :-)
Marzylby mi sie taki wykonawca
Papa na chudziaku,pierwszy raz widze?
Rzadko się widzi bo to rozwiazanie nienajtansze, ale najlepsze pod katem hydroizolacji fundamentów - spokój po wsze czasy
Tytułujesz "budowa bez błędów" a pokazujesz błędy....dziwne. 1:10 opowiadasz o otulinie wokół zbrojenia 5cm, a robisz kilka razy większą otulinę ( odległość zbrojenia od tych blatów ). Nie ma czegoś takiego jak "otulina dla ław wynosi 5cm". Grubość otuliny prętów betonem zależy od klasy ekspozycji danego elementu betonowego. Istnieje też pojęcie "maksymalna otulina prętów betonem" i wynosi ona ok. 6cm. Zgodnie z tym warunkiem masz źle wykonane ławy. Tyle na temat "budowy bez błędów"
tu jest wszystko ok, sprawdź w jakim miejscu przekroju ławy betonowej występują naprezenia, oczywiście występuje pojęcie o jakim mówisz ale w tym przypadku zupełnie nie znajduje ono zastosowania
grubość otuliny jak mówisz zależy od klasy ekspozycji, ale oczywiście nie tylko od tego. sprawdź jeszcze raz normę i wszystko będzie jasne. człowiek jak widać się stara jak może a ty krytykujesz i oczywiście jeszcze niesłusznie
@@Poniat92 Maxymalna grubość otuliny....nie moja wina że nie słyszałeś o czymś takim. Gdy grubość otuliny jest przekroczona (zależy to od elementu i określa ją konstruktor) mogą powstawać mikropęknięcia dochodzące do zbrojenia którymi będzie penetrować woda. Na mojej ostatniej budowie, na płycie fundamentowej nie było zgody konstruktora na grubość otuliny powyżej 6cm. Każdy przypadek grubości otuliny większej niż 4cm musiał być konsultowany z konsteuktorem. Co Ci mam więcej napisać.....
przecież napisałem że występuje pojęcie max otuliny prętów, ale odsyłam do eurokodow. pozdrawiam
Źle powiązane strzemiona a mianowicie zamki nie mogą się powtarzać. Rurka znajduje się za blisko zbrojenia głównego .nie wiem też po co papa pod ławę skoro beton na ławy prawidłowo zagęszczony jest wodoszczelny.
Ładnie i wygląda ale z profesją nie ma to nic wspólnego.
Nie pierdol mądralo
@@pitagolas jak nie masz nic mądrzejszego do przekazania zamilcz gawedziażu
Zeby beton nie podciagal wody musialby byc napowietrzony. W innym wypadku nalezy wykonac izolacje przeciwwilgociowa law
Bednkę spawa się do zbrojenia.
@@ukasz3853 beton pod dom musi być zawibrowany żeby odpowietrzyć beton, poza tym beton powyżej B20 jest z reguły mało nasiakliwy więc ten parametr można poprawić dodatkiem W, poprawjajacym nienasiakliwość betonu.