Ez a falu kihalásra volt ítélve | Feked ~ Helyközi Járat

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 янв 2025

Комментарии • 34

  • @LRSmith-bk2hs
    @LRSmith-bk2hs 3 года назад +20

    En úgy gondlom, hogy ez mind nagyon jól es szépen hangzik, ameddig nem ott kell valakinek felnőnie !En is ilyen településen nőtem fel es most visszagondolva(36 eves vagyok),ki tudja ha vannak olyan lehetőségeim ,hol tartanék most! Mert se sportolási ,se mozi, se egy uszoda nem volt a közelben !a legközelebbi az kb 30 km -re volt es nem minden szülő teheti meg hogy viszi hozza a gyereket ,illetve az autóbusz közlekedésről nem is beszelve!!

  • @kvantumteologia
    @kvantumteologia Месяц назад

    Nagymamámék laktak ott.

  • @mariannlukacs6452
    @mariannlukacs6452 3 года назад +17

    Nekem régi álmom, hogy egy ilyen szép és kicsi településen éljek, mert szerintem csuda helyek vannak az országunkban, és ezeken a helyeken a nyugalom és a kisközösség varázsa egy nagyon szép életet ígérhet. Egy baj van, hogy sok ilyen településen nincsenek munkahelyek, és nekem fontos, hogy ne legyek segélyekre váró kiszolgáltatottságban. Ezt az álmomat nyugdíjas koromban fogom tudni megvalósítani, amikor már nincs szükségem munkára.
    Viszont sajnos hasonló megfontolásokból nem lehet a fiatalságot, az aktív korúakat a vidék felé terelni. Pedig mennyivel egészségesebb élet lenne az. Nagyon vágyom rá 😊

    • @Kobalta
      @Kobalta 3 года назад +1

      A járvány ilyen szempontból talán hozott némi pozitívumot is: a "home office", távmunka lehetőségének szélesedését, elfogadottságát (persze nem lehetséges minden munkakörben illetve az sem árt ha megfelelő szélessávú internetelérés van hozzá a településen)

    • @amitol_magyarok_vagyunk
      @amitol_magyarok_vagyunk 2 года назад +1

      Mi ezt úgy oldattuk meg, hogy Bp vonzáskörzetébe költöztünk falura. De sajnos a városiasodás,a lakosságszám növekedés, büdös levegő, zsúfolt utak és egyre kevesebb zöld itt is utolért minket.

    • @lillianamagyar8422
      @lillianamagyar8422 2 года назад

      Egy vilag varosban elek es remelem par even belul sikerul egy kis faluba koltoznom!

  • @PugacsovJemeljan
    @PugacsovJemeljan 9 месяцев назад

    Szépen beszélt polgármester úr. Gratulálok.

  • @Kobalta
    @Kobalta 3 года назад +7

    Környékbeli érdekesség: a szomszédos Geresdlakon pedig sok finn vett házat a kétezres években és töltött ott évente 6-8 hónapot (nem tudom mára változott-e)

  • @kerekfold
    @kerekfold 3 года назад +28

    Ezt már megint a Baranyai Partizánok csinálták? Bravó!

  • @MrMonsteryoyo
    @MrMonsteryoyo 2 года назад +1

    kiváló példa hogy mennyi mindent el lehetne érni a falvakkal Magyarországon

  • @eletemmorzsaiblog
    @eletemmorzsaiblog 3 года назад +4

    Jó volt nézni

  • @apuka
    @apuka 3 года назад +3

    Szép hely, kár, hogy néhány onnan elszármazott nem öregbíti a hírnevét, hanem ellene dolgozik a viselkedésével...

  • @kobuki533
    @kobuki533 3 года назад +8

    Nem értem, miért nem a sportcsarnokkal kezdték? :)

    • @MrMonsteryoyo
      @MrMonsteryoyo 2 года назад

      focipályára kapnának támogatást szerintem csak nincs elég narancs ha jól értettem a polgármesterúr szavaiból :D

  • @janosnepetocz6040
    @janosnepetocz6040 Год назад

    Magdikám! Ez a ti falutok! Itt a helyetek!

  • @belafilaszlo1291
    @belafilaszlo1291 3 года назад +20

    Ha egy faluban egyforma stílusú a kerítés, 10%-al magasabb az ingatlanok értéke. Ha egyforma stílusúak a házak, akkor az ország legszebb/legértékesebb falujává válhat.
    Mikor ismerjük fel amit az USA 80 éve alkalmaz? Ott különösen szigorú építési szabályzat van, hogy egységes maradhasson egy környék stílusa. (Még a pázsit fajtája és előírt magassága is rögzítve van). Miért kell csodának történnie (70 ház egyidejű, koordinált felújítása), hogy itthon ilyen egységes dizájn létrejöhessen?

    • @BotloB
      @BotloB 3 года назад +5

      2017-ben minden településnek felül kellett vizsgálnia/újra kellett alkotnia a település rendezési tervét és arculati kézikönyvét, és meglehetősen szigorú előírásokat sikerült rögzíteni. A legtöbb ilyen kézikönyv pontos utasításokat tartalmaz pl. arra, hogy az utcafronton milyen (dísz)növények telepíthetőek, milyen színű és anyagú lehet a tetőburkolat, milyen homlokzati megoldások alkalmazhatóak.
      2 probléma van: egységes arculat nem lesz attól egy településen, hogy azt kézikönyvbe fektetik. A legtöbb településen ezzel évtizedeken át nem foglalkoztak, így annyira heterogén lett az utcakép, hogy azt szinte lehetetlen lenne egységessé visszaalakítani. Közelíteni lehet, de visszaalakítani nem igazán.
      A másik, nagyobb probléma, hogy egyes előírások a magyar közállapotokhoz, elsősorban a lakosság anyagi helyzetéhez mérten ésszerűtlenek. A leglátványosabb példa erre a tető kialakítása. A legtöbb kézikönyv előírja a cserépfedést, és tiltja pl. a cserepeslemez használatát. Ez azért bajos, mert a cserép eleve drágább, mint a cserepeslemez, de ráadásul még nehéz is. Ebből adódóan sok régi építésű ház esetében pl. ha egy felújítás során modern cseréptetőt akarnak csinálni, akkor lényegében a teljes tetőszerkezetet vissza kell bontani és újraépíteni, hogy elbírja a cserépfedés súlyát. Aztán utána még lehet imádkozni, hogy ne rogyjon meg az alap.
      Természetesen támogatást elvétve nyújtanak ahhoz, hogy a felújítani szándékozó teljesíteni is tudja az előírásokat.
      Fentiekből adódóan a kézikönyvek ugyan léteznek, de a legtöbb helyen nem igazán foglalkoznak azok érvényesítésével, maximum a tervek elkészítéséig és engedélyeztetéséig.

    • @sourcerror
      @sourcerror 3 года назад +17

      Szerintem az amerikai kertvárosok egyformasága borzasztó nyomasztó.

    • @bixi84
      @bixi84 3 года назад +2

      @@sourcerror Ahogy mondod. Steril az egész.

    • @szabolcshajdu792
      @szabolcshajdu792 3 года назад +9

      @@sourcerror Ja, szörnyű! Mennyivel jobb, amikor egy utcában egyszerre van kismillió silány kádár-kocka, köztük itt meg ott egy-egy alpesi tető, amott egy soha be nem vakolt, gulyáskommunizmus hiánygazdasági luxus, emeletes soha be nem lakható hodály nagyított kutyaól stílusú torzó, megint amott egy 240 cm belmagasságú, amerikai tetőszögű könnyűszerkezetes borzalom, arrébb meg egy finn rönkfaház, a mediterrán akármi mellett. Az itt-ott előforduló, 3 év alatt stílusában elavuló, Obi-Praktiker-Bauhaus szemét, mű terméskőborítás cicoma szörnyedvényekkel csinosított, kutyaól-style nyolvanasévekbeli, családi háznak csúfolt szarokól. Ja, a kilencvenes évek idétlen-szabálytalan párkányú, nemzetközi űrállomás-kínai pagoda hibridekről majdnem elfelejtkeztem.
      Mindez leöntve a kádári igénytelenséggel, ami az utcákat és a kertek többségét illeti.
      Angliába ma is el lehet menni, hogyan lehet zsebkendőnyi kertekben csodát művelni, nem szégyen a jobbaktól tanulni.
      Legalább a főutcákat kellene megmenteni, ahol még lehet, ahol még maradt valami érték a 45 utáni lepusztulás előttről. Ott kellene vasszigor.

    • @szabolcshajdu792
      @szabolcshajdu792 3 года назад +3

      @@bixi84 Inkább a steril, mint a kupleráj. Anglia pl. nem steril, tiszta és rendezett, kivéve a migráns negyedeket. Az új építésű, nem nagyvárosi lakóparkok 99 százalékában mai napig ugyanazokat a családi, iker, sorház alaprajzokat nyomják 200 éve, kissé modernizált változtatásokkal. Angliának ezért van egységes arca a legutolsó hamletig. Magyarországon eltűnt a kistelepülési arcunk, ,,hála" a szocializmus igénytelenségének. Amit érték Magyarországon, és maradandó stílust ad, minden 1945 előtt épült.

  • @JohnPopcorn06
    @JohnPopcorn06 3 года назад +8

    Milyen jól mutatna ott egy lakótelep.

    • @cserkutidavid
      @cserkutidavid 3 года назад +7

      Csak az elmúlt évtizedekben lett a falusi a csóró szinonimája. Amikor ezek -a videóban is látható - házak épültek, a vidéki parasztság jómódú volt, ellenben azokkal a városi munkás tömegekkel, akik komfort nélküli lukakban élték az életüket - na, nekik hatalmas minőségi ugrás volt a lakótelep.

    • @csocseszrocsesz
      @csocseszrocsesz 3 года назад

      @@cserkutidavid Ki mit ért komfort alatt.... A parasztházban nem volt áram és a budi is a kert végében volt. Ez aztán a komfort.

  • @iraf.official
    @iraf.official 2 года назад +1

    2022.02.03. 17:38

  • @tamasszabo30
    @tamasszabo30 3 года назад +3

    Van a közelben Lidl? Mert akkor uzsgyi

  • @jozsefrepellik3245
    @jozsefrepellik3245 3 года назад

    Szép nagy házak.

  • @amitol_magyarok_vagyunk
    @amitol_magyarok_vagyunk 2 года назад +3

    Azért a falu lakosságának átlagéletkorára kíváncsi lennék.

  • @Geristi98
    @Geristi98 2 года назад +2

    Nem akarok történészkedni, de Szent Istvánnal példálózni a befogadásról nem teljesen helytálló. Végül is pont az ő uralkodása alatt üldözték azokat, akik nem akartak áttérni a kereszténységre. Amugy Szent Istvánnak ezt azt intelmét, amiben idegen befogadásáról beszél nagyon gyakran félre értelmezik. Itt valójában a nemességről beszélt és nem a népről.

  • @MeetupvideoUK
    @MeetupvideoUK 3 года назад

    Csak egy technikai eszrevetel az amugy hibatlan videohoz: az egyik kamera kepe interlaced maradt.

  • @m62235szergejes
    @m62235szergejes 3 года назад

    STIFOLDER (Nyári kolbász)Fesztiválról nem is volt szó.!!

  • @zsuzsannamehesz7456
    @zsuzsannamehesz7456 2 года назад

    Szerencsére nem sikerült!

  • @sompep1455
    @sompep1455 3 года назад +2

    Si fueris Romae, Romano vivite more!