Kádár kockában élek. Nehéz elhinni, hogy magától ennyi levegő cserélődik óránként. Így is napi 3-5x legalább szellőztetünk, hogy jó levegő legyen. Ha passzív házban élnék akkor meg is fulladnék és kellene 10x szellőztetni? Egész nap itthon vagyunk. Most tegyük félre a hővisszanyerős szellőztetést, ami olyan sokba kerül, hogy annyi pénzért szerintem sokszor "felfűtöm" újra a kádár kockám.
Egyrészt két épület között óriási különbség lehet. Attól hogy Kádár kocka az építési minőségben hatalmas különbség lehet. Másrészt egyáltalán nem hallottunk olyanról hogy valaki megfulladt volna egy passzívházban, még akkor sem ha megállt a szellőző gép vagy áramszünet volt. Sajnos olyan viszony gyakran előfordul hogy valaki megfulladt egy normál házban és mondjuk Szénmonoxid-mérgezés ben meghalt. Ez egy üzemelő szellőzőberendezés mellett biztosan nem fog előfordulni.
Ezek a gondolatok engem is foglalkoztatnak. Meg ennyi "mű" építőanyagot felhasználni, mindegyikből áramlik valamilyen poli- alapú anyag, nem egészséges. Egy kádárkockának már nincs alsó szigetelése, mert ha volt is, azt az idő megette, gondolni kell arra, hogy a ház alatt lévö talaj párolgása a lakófelületen távozik. Tehát a gyakori szellőztetés kell. Ne essen senki abba a hibába, hogy akkor a padlót leszigeteljük és betonozzuk, mert a nedvesség majd a falba távozik. Ezt mindenki tudja mit jelent.
"Így szoktuk csinálni". A szaki ellenőr válasza erre ez kell legyen: " Uram ez nem nèp szokás, hogy így szokták, EZ ÈPÍTKEZÈS, itt nincs szokás, itt előírások vannak ! " Ennyi 😂😂
! Igen! én is érveltem ismerősnek, hogy válasszon melegperemes ablakot, de ez a ,,minimális" veszteség nem győzte meg viszont a páralecsapódás az elkerülhetetlen penészesedés a gumin, és a feleség allergiája a penészretalán igen. Persze állítottam az asszonykának, hogy az, hogy egy-egy ritkábban letörölt ablak alsó gumiján keletkező penész, az azért van, mert arra a gumira folyamatosan a lecsapódott víz csorog az üveg aljáról ami arra pont elég, hogy ott a levegőben lévő penészspórák megtapadjanak, és eléldegéljenek. Nem vagyok biológus (sem) de úgy gondolom ez törvényszerű egy fűtött, lakott helyen: Ha valahol folyamatosan nedves, harmatpont körüli körülmények vannak, ott a penész pár nap alatt vígan megtelepszik, és szórja a spóráit. Persze ablakkeretet törölgetni attól még kell rendszeresen, de az sem mindegy, hogy lesz-e egy-egy ilyen ablaktörlés után gusztusunk máshol is használni azt a kendőt, mert ha melegperemes ablakot vesznek, az alsó gumit áttörölve sem lesz nedves sem a törölgetésre használt kendő vagy rongy. Arról nem beszélve, hogy a gombafonalak és a víz véleményem szerint képesek fizikailag is roncsolni a gumit, ami a gyakori napfény mellett egy felesleges plusz tehernek érzek az alsó ablakszigetelő gumin. Mert ha jól szerelt vasalattal, egy jól beépített és beállított, rendszeresen utánállított és karbantartott nyílászárót tesz mindenhova, akkor ezeken a nyílászárókon a természetes anyagfáradás első áldozata úgyis a szigetelőgumi lesz, és az sem mindegy mikor válik esedékessé. Most jutott eszembe, hogy az a gumi hőterhelést is többet kap a fémbetét miatt, ami az üvegen keresztül tovább hőterheli a gumit 🤔 ...Vagy csak ki kellene vezetni a nyílászárópiacról a régit 🤔🤷♂️
A gumi- t szerintem a penészgombák himfa fonalait nem tudják átszőni. De erre nem teszem a nyakam, ha gondolod utána kérdezek. Az általuk termelt toxinok, ott maradhatnak. Melyre és magára a penészgomba fajok eltávolítására a lugozás a megoldás. Pl: hypoklorid. Azon kívül, hogy kellemes " takarítás illat" hatja majd át a lakást, egy gond van vele; hogy idővel bomlanak a molekulák, tehát veszít a hatékonyságából persze közben párolog, ezért a rohadt büdös, mármint a hypo. Majd jön az utánpótlás vizecske és fujogathatod újból, mert megint megjelenik a penész...természetes belélegezve ödémákat okozhat a tüdőbe, de biztosan sokat spóroltak vele 😁 jó persze tudom, összességében sok pénzt meg lehet fogni a sok aprósággal, de erre azt mondom. Ha nem tudsz a munkadíjjon spórolni, mert nem értessz hozzá. Akkor építss kissebbet....Szerintem 🙂
Király, h ön rak ki pozitív videót is! Az a kádárkockás ablakcserélgetős is tetszett, ahol megmutatta, h milyen a jó és milyen a rossz. Esetleg még a következményeket, ha bevágná, az lenne a legérdekesebb (ugyanis az az igazi hiba, ami problémát okoz, tehát pl mekkora extra fűtésszámla, milyen repedés-gombásodás, megroggyanás következik be...pl az Erdélyi összeomlott tető is azért volt igen izgalmas).
Az ablakok tetejénél kétszer olyan szélességben lett felragasztva a párazáró szalag, erre miért volt szükség? + A purenit ablakék nagyon jó ötlet, nekem is eszembe jutott már, jó látni hogy ennyire figyelnek a hőhídmetességre és tényleg van rá élő példa.
Olyan kérdésem lenne, a Purenit toldásokat az ajtók alatt (kapcsozások, toldások - belülről látszódik) nem lett volna szerencsés légzáró szallaggal szintén leragasztani? Ahogy nézem minimális mennyiség kellett volna. Persze a mérések jókat hoznak, de ha mégjobb is lehetne.... Köszönöm a véleményt.
Én sűrű állagú Ytong ragasztóba ágyaztam a villany dobozokat. Teljesen feltöltöttem az előkészített lyukakat ragasztóval, majd ebbe nyomtam a dobozokat. Annyira bevált, hogy végül a belső falaknál is ezt használtam. Akár egy teli vödör anyagot is be lehet keverni előre, nem kell folyamatosan a fangli mennyiségű gipsszel vacakolni.
De, a zsákos vékonyágyas habarcsról van szó. Tényleg sűrűbbre kell keverni mint egyébként és tökéletesen megáll benne a doboz és a cső is. Arról nem is beszélve, hogy pl. egy elosztó szekrényt is hézagmentesen be lehet vele ágyazni, szemben a hagyományos gipsszel!
Ha jól látom, ennél az ablakbeépítésnél nem kell kávaszigetelés? Ha csak a fal külső síkjába teszem az ablakot, ott mekkora gond elhagyni az xps-t? Hanggátlás miatt érdekel.
2020-ban még volt VHS kazetta? :D A videó elején (0:17) a terasz vízszigetelést a felhajtásnál ugye még javítják majd? Szaki, Jók ezek az új házas videók, mert okosodunk tőle. De a legtöbb néződ (szerintem) inkább felújításos dolgokat tanulna. Akár még könyvet is vennének a témában. ;-) Nekem pl. a téglafalba süllyesztett villanyóra szekrény utólagos hőszigeteléséről mondhatnál pár gondolatot. Sehol nem találok ilyen infót. Ma játszottam a hőkamerával és hát láttam csúnyaságokat szüleim házánál.
Eddig jutottam én is. Műanyag ablak. De hogy nem tűzálló. Stadur is PVC meg PUR. Talán a villanyóra mögé kellene kőzetgyapot, de az meg csak ELMŰ szakival megy. Meg valami terhelhető takarás kell rá, ami elbirja a villanyórát. Az meg megint deszka? Olyan kiforratlan ötletelés az egész...
kicsit kusza nekem, hogy a belső falban nem vakoljuk ki a hornyot, de telibe gletteljük a belső födémet. a passzívházak kapcsán említett "60%'" mit jelent? mennyi idő alatt szökhet el a 60%? milyen nyomáskülönbségnél (mert az ugye illene hogy legyen, anélkül nemigen mozog)?
A födém pereme a külvilággal kapcsolódik. Ott lehet levegő szivárgás. A mérés nem olcsó, és ha biztosra megyünk, inkább glettelek. Így rendre 0,3 körüli érték jön ki!
Szia Szaki, azt szeretnén kérdezni hogy mi a véleményed a hongarocell és csemperagasztó keverékéből készült ablakkáváról? Láttam egy két videón hogy így oldják meg, és emlékszem rá még régen édesapám mesélte hogy régen a mamánál betonozták a padlást és ők is hungarocell darálékot kevertek a betonhoz.
@@SzakiEllenor ruclips.net/video/xcrRGz380Ec/видео.htmlsi=ltFrAnlxWi_Q1ZvQ Köaszönöm a választ. Lehet rosszul írtam EPS ragasztót használnak a videóban. Így sem tartja jó megoldásnak?
Az elmondottak 90%a FULL alap kellene hogy legyen minden komuves kollegának. De sajnos rengeteg sötètsèg van közöttük. Akinek nem inge ez, termėszetesen nem veszi magára. 😂
@@attilamihalyi5647 nem. A koszorú betonja ha belefolyik a felső téglasorba, ott azért alakul ki repedés, mert a betonnak teljesen más a hőtágulása. Ergo a felső téglasor jobban mozog majd, mint az alatta lévő.
Biztos megy át "valamennyi" levegő egy betonfödémen is, de az mondjuk a nyílászáróhoz képest ezrelékekben mérhető. Szerintem többet ért volna ha a vázkerámiát kívülről telibe vakolják.
@@SzakiEllenor Tegyük fel hogy nem dől ki ha nekiesünk. A hővezetéssel hőhidakkal ma már nagyon sokan foglalkoznak. Eljön az idő amikor legalább ilyen fontos téma lesz a hangvezetés. Lehet néhol olvasni hogy a csempézésnél ha elrontják akkor nagyon vezetni fogja a hangot, de azt nem részletezik mit és hogyan kéne. Mai technológiával egy 10 centis falból nem nézek ki sokat. Ha valaki zenét hallgat, filmet néz, számítógépen játszik és csak egy vacak midi torony van a gépre kötve már zavarni fog másokat. Arról nem is beszélve ha valakinek fáj a feje és lefekszik aludni. Plusz a wc lehúzás és a kuplerájon kívüli házasélet. Ha körbekérdezel, az emberek 99%ának volt már gondja az átszűrődő zajokkal. Nem mindenki éli lábujjhegyen mamuszban az életét és gyártanak 10mm es bútorlapokból is szekrényt mert olcsó és a "jó lesz az majd vigyázunk" elv alapján építenek mindent, de ha valamit megtanultam eddig az az hogy a strapabíró és a túlbiztosított dolgokkal nincs baj. Nem véletlenül volt régen a teljes konyha 2 méterig végig csempézve, és nem véletlenül kell a fürdőszoba közepére is lefolyót tenni. Tízből egyszer de akkor nagyon jó lesz hogy rendesen meg van csinálva.
Az ablak nem háromrétegű üvegből készült. Miért nem? Nekem most cseréltek ablakot a nappaliban. Kétrétegű üveget cseréltek háromrétegűre. Ennél a hőátbocsátási tényező értéke már csak 0,5 W/m2K . A korábbi ablaké 0,9 volt. Érezhető a különbség.
@@johny.tayl.7325 : Tavaly ősszel cserélték, így még azt sem tudom mennyi lesz a mostani téli számlám. Ráadásul ez a tél erősen nem átlagos, ami szintén megnehezíti a kalkulációt.
Miért most látom ezt a videót?!😢 Folyamatos huzat van az új ablakok ajtók mellett. A konnektorokból is jön a cug. Utólag mit lehet tenni hogy végre a háromrétegű üvegezés mellett se fagyjon le kezünk lábunk?; Vicc ez az építőipar!
Ha már látszólag senkit nem érdekelnek a költségek - ami persze nem így van, csak sokan még mindig valami letűnt időszak illemkódexe szerint élnek és nem merik megkérdezni azt, amire a leginkább kíváncsiak - , akkor engem érdekelne, hogy mennyi lehet a teljes bekerülési költsége manapság egy ilyen háznak?
Ez a poszt nem a költségekről szólt, de nyilván ez sem elhanyagolható. Nyilván az internorm ablak az drágább, mint egy standard jó minőségű ablak. Ha ettől eltekintünk, akkor azt mondom, hogy egy jól megépített ház nem kell, hogy többe kerüljön, vagy sokkal többe kerüljön, mint egy rosszul megépített. Ha megnézed a csatorna tartalmát, látható, hogy a kóklerek sokszor a többszörösét rántják le az ügyfelekről, mint amit egy jól megépített házért kifizetnek. Úgyhogy megnyugtatlak, a tisztességes munka korántsem biztos, hogy a sokszorosába kerül. A saját tapasztalatom szerint elmondhatom, hogy az elmúlt időszakban körülbelül 750 ezer forintból épült meg egy négyzetméter épület. Hogyha ettől eltérő számokat hallasz vagy látsz, akkor az két dolog miatt lehet, vagy nem merték összeadni a számokat, és így fogalmuk sincs, vagy nem merik megmondani, mert akkor azt mondják, hogy hű, micsoda burzsujok, vagy pedig egyszerűen nem foglalkoznak a számokkal, mert úgy gondolják, hogy jobb a boldog tudatlanság. Volt olyan ügyfél, aki korábban elmesélte, hogy egy jó darabig írta az összegeket, aztán felhagyott vele. És pontosan azért, mert mindenki letagadta a valós összeget. Egyszerűen azért, mert ebből az emberek téves következtetéseket vonnak le. De megnyugtatlak, manapság senki nem fogja tudni a saját két kezével felépíteni a házat. Áttételesen igen, a munkájával kell megkeresni rá a pénzt, és nagyságrendileg most a bekerülési összeg 750 ezer forint egy családi ház esetén, és ezért igenis lehet jó minőséget produkálni, különösen akkor, ha jók a tervek, normálisan gondolkozik az építtető, és van kellő kontroll. Természetesen egy jó kivitelező az alap.
Mivel beépítőfülekkel vannak rögzítve, nem tokon keresztül, így a kávákat újra kell glettelni, igen. A pusztítás mértéke attól függ, hogy ki és milyen módszerrel, illetve precizitással bontja. A jobbak csak a fülek körüli részt csippentik ki a falból (miután egyenként megkeresték azokat), a kontárok meg szakítanak mindent élvédőstől, mindenestől...
Én ismerek internorm-ablak tulajdonost, és közel 30 éves ablak esetén maga az internorm beszélte le a komplett cseréréről, mert a szerkezet kíváló volt. Kapott új üveget, és helló!
@@VAjZY ennél van sokkal drágább is, és amint látod van megfizethető termék! Van, aki megveszi, és hidd el, a tudásukkal keresik meg a pénzt. Vannak ilyenek!
@@SzakiEllenor Persze, természetesen. A cég áraira gondoltam, nem kifejezetten ezekre a szerkezetekre. ...és valóban, a minőséget meg kell fizetni, de náluk azért olcsóbban is meg lehet oldani, van még 1-2 korrekt cég, igaz, csak maroknyi.
Nem, ez az ún ellenőrrizetlen szellőzés, mindenféle lukakon, réseken, hibákon! A gépi szellőzés 30% légtérfogat , vagy 30m3/fő, amelyik nagyobb., és per óra!
@@SzakiEllenor Tehát egy passzív házban kb a falakon át szellőzik 60%-ot, és ezen felül cserél a szellőztető rendszer még 30%-ot? Így tudatlanként azt tippelném, hogy a konnektoron át süvítő szél se tenne ki 60%-ot, nem hogy a tömített falakon (+nyílászárók, stb) át menne át annyi...
Nekem éppenhogy nagyon tetszik Miskolc! Tervezem, hogy jövünk máskor is! Nagyon sajnálom, hogy ez jött le neked! Éppen az a véleményem, hogy semmilyen korábbi sztereotípia nem állja meg a helyét. Szerintem régen is szép volt, és nagyon is fejlődik.
már a tervezésnél, építésnél kell az energia hatékonyságot biztosítani . Utólag már majdnem kókány. Fontos hogy az építkezésnél az építésvezető , stb mindig a helyszínen legyen , hogy kellő időben irányítsa, kijavíttassa a hibát . Egy elméleti kérdés : az ablakhoz nem párazáró fóliát hanem vízzáró purhabot tesznek . Szerintem ugyan az a hatás.
"Egy elméleti kérdés : az ablakhoz nem párazáró fóliát hanem vízzáró purhabot tesznek . Szerintem ugyan az a hatás." Ennek nincs sok értelme. Mi volt a kérdés? Párazáró SZALAG (fólia a tetőtérben van maximum) nem ér semmit önmagában - azt együtt kell használni a purhabbal és ha megfelelőek az utómunkák, akkor szükségtelen a vízzáró verzió, azt inkább vizes aknákban használják - nyílászárókhoz tömítő habot használnak. Egyébként ha nincsen vágva a hab, akkor ezek a modern habok is egész jól bírják már a vizet (párát), nem mintha megfelelő légtömörség esetén találkoznának. Ideáis esetben nem találkoznak.
Kádár kockában élek. Nehéz elhinni, hogy magától ennyi levegő cserélődik óránként. Így is napi 3-5x legalább szellőztetünk, hogy jó levegő legyen. Ha passzív házban élnék akkor meg is fulladnék és kellene 10x szellőztetni? Egész nap itthon vagyunk. Most tegyük félre a hővisszanyerős szellőztetést, ami olyan sokba kerül, hogy annyi pénzért szerintem sokszor "felfűtöm" újra a kádár kockám.
Egyrészt két épület között óriási különbség lehet. Attól hogy Kádár kocka az építési minőségben hatalmas különbség lehet. Másrészt egyáltalán nem hallottunk olyanról hogy valaki megfulladt volna egy passzívházban, még akkor sem ha megállt a szellőző gép vagy áramszünet volt. Sajnos olyan viszony gyakran előfordul hogy valaki megfulladt egy normál házban és mondjuk Szénmonoxid-mérgezés ben meghalt. Ez egy üzemelő szellőzőberendezés mellett biztosan nem fog előfordulni.
Ezek a gondolatok engem is foglalkoztatnak. Meg ennyi "mű" építőanyagot felhasználni, mindegyikből áramlik valamilyen poli- alapú anyag, nem egészséges. Egy kádárkockának már nincs alsó szigetelése, mert ha volt is, azt az idő megette, gondolni kell arra, hogy a ház alatt lévö talaj párolgása a lakófelületen távozik. Tehát a gyakori szellőztetés kell. Ne essen senki abba a hibába, hogy akkor a padlót leszigeteljük és betonozzuk, mert a nedvesség majd a falba távozik. Ezt mindenki tudja mit jelent.
"Így szoktuk csinálni". A szaki ellenőr válasza erre ez kell legyen: " Uram ez nem nèp szokás, hogy így szokták, EZ ÈPÍTKEZÈS, itt nincs szokás, itt előírások vannak ! " Ennyi 😂😂
A melegperemes üveg max 2-3%-ot ad hozzá az ablakok összköltségéhez...standard megoldás kéne legyen minden új építésű háznál.
! Igen! én is érveltem ismerősnek, hogy válasszon melegperemes ablakot, de ez a ,,minimális" veszteség nem győzte meg viszont a páralecsapódás az elkerülhetetlen penészesedés a gumin, és a feleség allergiája a penészretalán igen. Persze állítottam az asszonykának, hogy az, hogy egy-egy ritkábban letörölt ablak alsó gumiján keletkező penész, az azért van, mert arra a gumira folyamatosan a lecsapódott víz csorog az üveg aljáról ami arra pont elég, hogy ott a levegőben lévő penészspórák megtapadjanak, és eléldegéljenek. Nem vagyok biológus (sem) de úgy gondolom ez törvényszerű egy fűtött, lakott helyen: Ha valahol folyamatosan nedves, harmatpont körüli körülmények vannak, ott a penész pár nap alatt vígan megtelepszik, és szórja a spóráit. Persze ablakkeretet törölgetni attól még kell rendszeresen, de az sem mindegy, hogy lesz-e egy-egy ilyen ablaktörlés után gusztusunk máshol is használni azt a kendőt, mert ha melegperemes ablakot vesznek, az alsó gumit áttörölve sem lesz nedves sem a törölgetésre használt kendő vagy rongy. Arról nem beszélve, hogy a gombafonalak és a víz véleményem szerint képesek fizikailag is roncsolni a gumit, ami a gyakori napfény mellett egy felesleges plusz tehernek érzek az alsó ablakszigetelő gumin. Mert ha jól szerelt vasalattal, egy jól beépített és beállított, rendszeresen utánállított és karbantartott nyílászárót tesz mindenhova, akkor ezeken a nyílászárókon a természetes anyagfáradás első áldozata úgyis a szigetelőgumi lesz, és az sem mindegy mikor válik esedékessé.
Most jutott eszembe, hogy az a gumi hőterhelést is többet kap a fémbetét miatt, ami az üvegen keresztül tovább hőterheli a gumit 🤔
...Vagy csak ki kellene vezetni a nyílászárópiacról a régit 🤔🤷♂️
A gumi- t szerintem a penészgombák himfa fonalait nem tudják átszőni. De erre nem teszem a nyakam, ha gondolod utána kérdezek. Az általuk termelt toxinok, ott maradhatnak. Melyre és magára a penészgomba fajok eltávolítására a lugozás a megoldás. Pl: hypoklorid. Azon kívül, hogy kellemes " takarítás illat" hatja majd át a lakást, egy gond van vele; hogy idővel bomlanak a molekulák, tehát veszít a hatékonyságából persze közben párolog, ezért a rohadt büdös, mármint a hypo. Majd jön az utánpótlás vizecske és fujogathatod újból, mert megint megjelenik a penész...természetes belélegezve ödémákat okozhat a tüdőbe, de biztosan sokat spóroltak vele 😁 jó persze tudom, összességében sok pénzt meg lehet fogni a sok aprósággal, de erre azt mondom. Ha nem tudsz a munkadíjjon spórolni, mert nem értessz hozzá. Akkor építss kissebbet....Szerintem 🙂
Köszönöm szépen megjött a könyv 😁👍
A JUNO-t véltem felfedezni.😊
Örülök, hogy építenek ilyen házakat ott ahol felnőttem.👍
Köszönjük szépen a megtisztelő titulust......üdv BORSODBÓL...
Szerintem nézd meg a videót!👌
Király, h ön rak ki pozitív videót is! Az a kádárkockás ablakcserélgetős is tetszett, ahol megmutatta, h milyen a jó és milyen a rossz.
Esetleg még a következményeket, ha bevágná, az lenne a legérdekesebb (ugyanis az az igazi hiba, ami problémát okoz, tehát pl mekkora extra fűtésszámla, milyen repedés-gombásodás, megroggyanás következik be...pl az Erdélyi összeomlott tető is azért volt igen izgalmas).
Köszönjük ezt a videót is! Nagyon tanulságos! :)
Állítólag létezik olyan, hogy "zárt cellás pur-hab". Ezt lehet használni szalagozás helyett?
Az ablakok tetejénél kétszer olyan szélességben lett felragasztva a párazáró szalag, erre miért volt szükség?
+ A purenit ablakék nagyon jó ötlet, nekem is eszembe jutott már, jó látni hogy ennyire figyelnek a hőhídmetességre és tényleg van rá élő példa.
Olyan kérdésem lenne, a Purenit toldásokat az ajtók alatt (kapcsozások, toldások - belülről látszódik) nem lett volna szerencsés légzáró szallaggal szintén leragasztani? Ahogy nézem minimális mennyiség kellett volna. Persze a mérések jókat hoznak, de ha mégjobb is lehetne.... Köszönöm a véleményt.
Nem
Tudhatjuk, mekkora bajt okoz, ezért az egész küszöböt leragasztatom majd!
Én sűrű állagú Ytong ragasztóba ágyaztam a villany dobozokat. Teljesen feltöltöttem az előkészített lyukakat ragasztóval, majd ebbe nyomtam a dobozokat. Annyira bevált, hogy végül a belső falaknál is ezt használtam. Akár egy teli vödör anyagot is be lehet keverni előre, nem kell folyamatosan a fangli mennyiségű gipsszel vacakolni.
Szia! Ez nagyon jó infó, köszönjük! Én nem használtam még, az is megfogja megfelelően a szerelvényeket a kötés végéig?
Vagy nem a vékonyágyas valazóhabarcsra gondoltál, hanem a ragasztóhabra?
De, a zsákos vékonyágyas habarcsról van szó. Tényleg sűrűbbre kell keverni mint egyébként és tökéletesen megáll benne a doboz és a cső is. Arról nem is beszélve, hogy pl. egy elosztó szekrényt is hézagmentesen be lehet vele ágyazni, szemben a hagyományos gipsszel!
Ha jól látom, ennél az ablakbeépítésnél nem kell kávaszigetelés? Ha csak a fal külső síkjába teszem az ablakot, ott mekkora gond elhagyni az xps-t? Hanggátlás miatt érdekel.
Ott nem olyan gond. Úgy emlékszem,H az épitőközösségnek van erről egy alapos elemzővideója.
2020-ban még volt VHS kazetta? :D
A videó elején (0:17) a terasz vízszigetelést a felhajtásnál ugye még javítják majd?
Szaki,
Jók ezek az új házas videók, mert okosodunk tőle. De a legtöbb néződ (szerintem) inkább felújításos dolgokat tanulna. Akár még könyvet is vennének a témában. ;-)
Nekem pl. a téglafalba süllyesztett villanyóra szekrény utólagos hőszigeteléséről mondhatnál pár gondolatot. Sehol nem találok ilyen infót.
Ma játszottam a hőkamerával és hát láttam csúnyaságokat szüleim házánál.
A teraszon egy ideiglenes bitumenes réteg van, most jön hőszigetelés és hegesztett PVC vizszigeteles!
Nem tudsz ra szerelni egy műanyag ablakot stadur betéttel?
Eddig jutottam én is. Műanyag ablak. De hogy nem tűzálló. Stadur is PVC meg PUR.
Talán a villanyóra mögé kellene kőzetgyapot, de az meg csak ELMŰ szakival megy. Meg valami terhelhető takarás kell rá, ami elbirja a villanyórát. Az meg megint deszka? Olyan kiforratlan ötletelés az egész...
Arra lennék kiváncsi,hogy adott feltételek mellett, menyivel emelkedik a költség,passziv, és aktiv ház épitése között.
normális esetben nem sokkal, vagy akár azonos is!
kicsit kusza nekem, hogy a belső falban nem vakoljuk ki a hornyot, de telibe gletteljük a belső födémet. a passzívházak kapcsán említett "60%'" mit jelent? mennyi idő alatt szökhet el a 60%? milyen nyomáskülönbségnél (mert az ugye illene hogy legyen, anélkül nemigen mozog)?
A mérés 50Pa nyomáskülönbség mellett értendő, és per óra a 60%.
A födém pereme a külvilággal kapcsolódik. Ott lehet levegő szivárgás. A mérés nem olcsó, és ha biztosra megyünk, inkább glettelek. Így rendre 0,3 körüli érték jön ki!
@@SzakiEllenor köszi! csak hogy jól értem-e: óránként a teljes térfogat 60%-a közlekedhet ki vagy be egy passzívháznál?
@@lapalevesigen
Téglákat milyen anyagal vakolták be? Függőleges hézagokat?
Az univerzális/ külső fólia mennyire jó belül?
A külsó fólia nem jó belülre! az univerzális igen!
@@SzakiEllenor Nekem is így jött ki...
Szia Szaki, azt szeretnén kérdezni hogy mi a véleményed a hongarocell és csemperagasztó keverékéből készült ablakkáváról? Láttam egy két videón hogy így oldják meg, és emlékszem rá még régen édesapám mesélte hogy régen a mamánál betonozták a padlást és ők is hungarocell darálékot kevertek a betonhoz.
A csemperagasztó nem erre való
@@SzakiEllenor ruclips.net/video/xcrRGz380Ec/видео.htmlsi=ltFrAnlxWi_Q1ZvQ
Köaszönöm a választ.
Lehet rosszul írtam EPS ragasztót használnak a videóban. Így sem tartja jó megoldásnak?
Nini ,rend van a házba és a portán😊
Az elmondottak 90%a FULL alap kellene hogy legyen minden komuves kollegának. De sajnos rengeteg sötètsèg van közöttük. Akinek nem inge ez, termėszetesen nem veszi magára. 😂
A párkánynál rábetonoztak a téglára. Ez nem olyan repedésadó mint a koszorúnál?
Hol látsz olyat?
Nincs rajta teher mint a koszorún, ott a teher miatt tud repedni
@@attilamihalyi5647 nem. A koszorú betonja ha belefolyik a felső téglasorba, ott azért alakul ki repedés, mert a betonnak teljesen más a hőtágulása. Ergo a felső téglasor jobban mozog majd, mint az alatta lévő.
Ez csak födémnél van, koszorúnál nem. Vagy nem jól tudom?
@@mematyi Rosszul
Biztos megy át "valamennyi" levegő egy betonfödémen is, de az mondjuk a nyílászáróhoz képest ezrelékekben mérhető. Szerintem többet ért volna ha a vázkerámiát kívülről telibe vakolják.
Teljesen felesleges kívülről vakolni!
Elég kis nyamvadt válaszfalak vannak.
A passzívház légtömörsége nem 0,2? Valahol azt olvastam hogy a 0,6 a mai hazai szabvány jelenleg.
0.6 csere/óra a passzívház szabvány, 50kPA nyomásnál - ez kb. 30 km/h szélnek felel meg.
Van, ahol sikkerül ilyet produkálni, de teljesen felesleges ezt hajszolni. a 0,6 elég!
Mia. gond egy 10 cm-es téglafallal? Nem kupleráj lesz ez!
@@SzakiEllenor Tegyük fel hogy nem dől ki ha nekiesünk. A hővezetéssel hőhidakkal ma már nagyon sokan foglalkoznak. Eljön az idő amikor legalább ilyen fontos téma lesz a hangvezetés. Lehet néhol olvasni hogy a csempézésnél ha elrontják akkor nagyon vezetni fogja a hangot, de azt nem részletezik mit és hogyan kéne. Mai technológiával egy 10 centis falból nem nézek ki sokat. Ha valaki zenét hallgat, filmet néz, számítógépen játszik és csak egy vacak midi torony van a gépre kötve már zavarni fog másokat. Arról nem is beszélve ha valakinek fáj a feje és lefekszik aludni. Plusz a wc lehúzás és a kuplerájon kívüli házasélet. Ha körbekérdezel, az emberek 99%ának volt már gondja az átszűrődő zajokkal. Nem mindenki éli lábujjhegyen mamuszban az életét és gyártanak 10mm es bútorlapokból is szekrényt mert olcsó és a "jó lesz az majd vigyázunk" elv alapján építenek mindent, de ha valamit megtanultam eddig az az hogy a strapabíró és a túlbiztosított dolgokkal nincs baj. Nem véletlenül volt régen a teljes konyha 2 méterig végig csempézve, és nem véletlenül kell a fürdőszoba közepére is lefolyót tenni. Tízből egyszer de akkor nagyon jó lesz hogy rendesen meg van csinálva.
Az ablak nem háromrétegű üvegből készült. Miért nem? Nekem most cseréltek ablakot a nappaliban. Kétrétegű üveget cseréltek háromrétegűre. Ennél a hőátbocsátási tényező értéke már csak 0,5 W/m2K . A korábbi ablaké 0,9 volt. Érezhető a különbség.
És mennyivel lett kisebb a fűtésszámlád?
@@johny.tayl.7325 : Tavaly ősszel cserélték, így még azt sem tudom mennyi lesz a mostani téli számlám. Ráadásul ez a tél erősen nem átlagos, ami szintén megnehezíti a kalkulációt.
@@uborka1956 értem, köszi
3 réteg az. ;) Nézd meg jobban. Pl 4:15-nél nagyon jól látszik.
Ha láttad a videót, NEM. a SZÁMLA a lényeg, a komfort! És ha komfort van, nem csavarják fel a termosztátot! És ott lesz a megtakarítás!
Ezekkel a szintetikus építőanyagokkal mi történik 20-25 év alatt?
Elparolognak!
Most konkrétan az ablakok teljesen a falon kívül vannak és semmilyen terhelés nincs felettük?
Igen!
Miért most látom ezt a videót?!😢 Folyamatos huzat van az új ablakok ajtók mellett. A konnektorokból is jön a cug. Utólag mit lehet tenni hogy végre a háromrétegű üvegezés mellett se fagyjon le kezünk lábunk?; Vicc ez az építőipar!
Van rá megoldás, van rá példa! Írj rám, megnézzük! mail@szaki-ellenor.hu
Ha már látszólag senkit nem érdekelnek a költségek - ami persze nem így van, csak sokan még mindig valami letűnt időszak illemkódexe szerint élnek és nem merik megkérdezni azt, amire a leginkább kíváncsiak - , akkor engem érdekelne, hogy mennyi lehet a teljes bekerülési költsége manapság egy ilyen háznak?
Ez a poszt nem a költségekről szólt, de nyilván ez sem elhanyagolható. Nyilván az internorm ablak az drágább, mint egy standard jó minőségű ablak. Ha ettől eltekintünk, akkor azt mondom, hogy egy jól megépített ház nem kell, hogy többe kerüljön, vagy sokkal többe kerüljön, mint egy rosszul megépített. Ha megnézed a csatorna tartalmát, látható, hogy a kóklerek sokszor a többszörösét rántják le az ügyfelekről, mint amit egy jól megépített házért kifizetnek. Úgyhogy megnyugtatlak, a tisztességes munka korántsem biztos, hogy a sokszorosába kerül. A saját tapasztalatom szerint elmondhatom, hogy az elmúlt időszakban körülbelül 750 ezer forintból épült meg egy négyzetméter épület. Hogyha ettől eltérő számokat hallasz vagy látsz, akkor az két dolog miatt lehet, vagy nem merték összeadni a számokat, és így fogalmuk sincs, vagy nem merik megmondani, mert akkor azt mondják, hogy hű, micsoda burzsujok, vagy pedig egyszerűen nem foglalkoznak a számokkal, mert úgy gondolják, hogy jobb a boldog tudatlanság. Volt olyan ügyfél, aki korábban elmesélte, hogy egy jó darabig írta az összegeket, aztán felhagyott vele. És pontosan azért, mert mindenki letagadta a valós összeget.
Egyszerűen azért, mert ebből az emberek téves következtetéseket vonnak le. De megnyugtatlak, manapság senki nem fogja tudni a saját két kezével felépíteni a házat.
Áttételesen igen, a munkájával kell megkeresni rá a pénzt, és nagyságrendileg most a bekerülési összeg 750 ezer forint egy családi ház esetén, és ezért igenis lehet jó minőséget produkálni, különösen akkor, ha jók a tervek, normálisan gondolkozik az építtető, és van kellő kontroll. Természetesen egy jó kivitelező az alap.
@@SzakiEllenor
Ez igen.
Köszönöm a korrekt, összetett, alapos és nem kitérő választ!
Az ilyen módon beépített nyilászárókat a későbbiekben nehéz kibontani?
Nagy pusztitással jár?
Miért kellene kibontani? Ez így ebben a formában legalább 30évre rendben van. Ezek már messze nem olyan ablakok, mint voltak a 2000-es évek elején.
Például azért megsérűlne,valamilyen oknál fogva.
Vagy éppen megunja a tulaj,és be akar építettni 1még korszerűbbet majd.
Mivel beépítőfülekkel vannak rögzítve, nem tokon keresztül, így a kávákat újra kell glettelni, igen. A pusztítás mértéke attól függ, hogy ki és milyen módszerrel, illetve precizitással bontja.
A jobbak csak a fülek körüli részt csippentik ki a falból (miután egyenként megkeresték azokat), a kontárok meg szakítanak mindent élvédőstől, mindenestől...
Én ismerek internorm-ablak tulajdonost, és közel 30 éves ablak esetén maga az internorm beszélte le a komplett cseréréről, mert a szerkezet kíváló volt. Kapott új üveget, és helló!
@@SzakiEllenor Mondjuk egy prémium termékekkel foglalkozó cégtől ez természetesnek várható el.
Ezek. Alumínium nyílászárók ammit nem tud megfizetni földi halandok ,ehez a beépishez flexi habot kell használni
Nem alumínium, műanyag - az a szürke csak a védőfólia rajta. Na nem mintha bármi is megfizethető lenne az Internormnál. :')
@@VAjZY a vasalat nem kifejezetten müanyag , inkáb meg arra van leginkább purenit toldo
@@istvangorzsas8972ezt írd le még egyszer lègyszives érthetően. Köszi!
@@VAjZY ennél van sokkal drágább is, és amint látod van megfizethető termék! Van, aki megveszi, és hidd el, a tudásukkal keresik meg a pénzt. Vannak ilyenek!
@@SzakiEllenor Persze, természetesen. A cég áraira gondoltam, nem kifejezetten ezekre a szerkezetekre.
...és valóban, a minőséget meg kell fizetni, de náluk azért olcsóbban is meg lehet oldani, van még 1-2 korrekt cég, igaz, csak maroknyi.
Azt az óránkénti 60%-ot úgy kell érteni, hogy a szellőző rendszeren megy keresztül?
Nem, ez az ún ellenőrrizetlen szellőzés, mindenféle lukakon, réseken, hibákon! A gépi szellőzés 30% légtérfogat , vagy 30m3/fő, amelyik nagyobb., és per óra!
@@SzakiEllenor Tehát egy passzív házban kb a falakon át szellőzik 60%-ot, és ezen felül cserél a szellőztető rendszer még 30%-ot?
Így tudatlanként azt tippelném, hogy a konnektoron át süvítő szél se tenne ki 60%-ot, nem hogy a tömített falakon (+nyílászárók, stb) át menne át annyi...
@@trob83pedig tényleg így van,főleg ha fúj a szél
@@trob83 nem a falakon at! De egy házban van 120 méter ablakgumi , és számtalan áttörés . Hamar meg van a 60%!
Köszönjük, hogy Miskolcot egy Mordrorral helyettesíted egy pár kattintás kedvéért... Korrekt vagy...
Nekem éppenhogy nagyon tetszik Miskolc! Tervezem, hogy jövünk máskor is! Nagyon sajnálom, hogy ez jött le neked! Éppen az a véleményem, hogy semmilyen korábbi sztereotípia nem állja meg a helyét. Szerintem régen is szép volt, és nagyon is fejlődik.
Jártam már pár helyen, de borsodtól rosszabb körülményeket is láttam, persze jobbat is.
Wicona-nak van meg hasonlo ablaka, mint a kf520 Internorm, ott meg az ablakkeret se latszik, arban hasonlo.
A videó címén meghaltam😂👌
már a tervezésnél, építésnél kell az energia hatékonyságot biztosítani . Utólag már majdnem kókány. Fontos hogy az építkezésnél az építésvezető , stb mindig a helyszínen legyen , hogy kellő időben irányítsa, kijavíttassa a hibát .
Egy elméleti kérdés : az ablakhoz nem párazáró fóliát hanem vízzáró purhabot tesznek . Szerintem ugyan az a hatás.
"Egy elméleti kérdés : az ablakhoz nem párazáró fóliát hanem vízzáró purhabot tesznek . Szerintem ugyan az a hatás."
Ennek nincs sok értelme. Mi volt a kérdés?
Párazáró SZALAG (fólia a tetőtérben van maximum) nem ér semmit önmagában - azt együtt kell használni a purhabbal és ha megfelelőek az utómunkák, akkor szükségtelen a vízzáró verzió, azt inkább vizes aknákban használják - nyílászárókhoz tömítő habot használnak. Egyébként ha nincsen vágva a hab, akkor ezek a modern habok is egész jól bírják már a vizet (párát), nem mintha megfelelő légtömörség esetén találkoznának. Ideáis esetben nem találkoznak.
A purhabot nem tekintjük légzárónak. Mindenképp szalagozunk belülről.
Nem csak a nyílászárón múlik a légtömörség
így van! Sokkal több pl a beépítésén, de mivel most az ablak a téma, erről beszéltem többet!
Pelsőczi úr tud normálisan is dolgozni🤷♂️🤷♂️
Mordor... de a kommentelők 80%-nak megfizethetetlen az ablak.... disztingválni kéne kicsit.
Hat épp azt írom, nagyon nem
Mondor!