To może Pan Piotr zgodziłby się na kolejne występy na Kanale Fantastycznym? Ja chętnie bym posłuchał typowego wywiadu, czy odcinka z anegdotami związanymi z tłumaczeniem dzieł innych autorów.
Przypomina mi się anegdota o czarnych bombkach choinkowych. Może teraz nie taka śmieszna, jak kiedyś, zapamiętana z Falkonu sprzed ponad dwudziestu lat .
Zabrakło możliwe że najbardziej "polskiej" wspominki o równinach Sto Lat 🙃 Dwie pary oczu zamiast okularów zastanawiały mnie od momentu kiedy tylko się zorientowałem że coś tam na tej okładce jest nie tak.. świetny gość, dziękujęmy za materiał
Świetny odcinek! Uwielbiam Pratchetta, a tłumaczenie Świata Dysku przez Pana Piotra jest genialne i świetnie oddaje humor oryginalnych powieści. Bardzo dziękuję.
Niesamowite! przesympatyczny człowiek. Pozdrowienia i zdrówka dla pana Piotra. Chętnie posłucham go ponownie! Pan Piotr to chyba ma tak jak ja - proszą CIę o materiał na ok 1h a Ty masz go na 6h ;) Jak żyć :) dzięki KF! \m/
Mój "Eryk" nie ma pieczątki. Granda. A Pana Piotra miałem przyjemność poznać lata świetlne temu, bodajże na Falkonie (znaczy, w podobny sposób, w jaki On poznał Zeleznego). Prowadził wtedy z synem, Michałem, prelekcję o dziwnych broniach, czy coś takiego i to była najśmieszniejsza prelekcja, w jaką przez lata konwentowania miałem okazję oglądać.
"Niebo na portem miało barwę ekranu monitora nastrojonego na martwy kanał" - oczywiście pisane z pamięci :) To już arcyklasyka polskiego tłumaczenia, to zdanie wryło się głęboko w pamięć polskim czytelnikom SF. Podziękowania i ukłony dla pana Cholewy.
Jezu, Zagłoba może się schować! Co za wspaniały Gawędziarz! Muszę przerwać odsłuch, bo obowiązki, ale już się cieszę na dalszy ciąg tej uczty dla ucha wieczorem! Dziękuję za świetne nagranie i ściągnięcie do programy takiego gościa!
Bo Pan Zagłoba wybrał jednak inną karierę: "Sam za młodu rytmy układałem, żeby białogłowskie serca kaptować, i byłbym pana Kochanowskiego w kozi róg z jego fraszkami zapędził, ale potem żołnierska natura wzięła górę".
Mając lat 20 czytałem Świat Dysku w Polsce, cudowne książki. Teraz mieszkając w Anglii przeczytałem ponownie parę książek i jeszcze bardziej doceniam wyśmienite tłumaczenia polskich wersji.
Byłem kiedyś na spotkaniu z Jego synem i Ćwiekiem w Empiku w KRK, do dziś żałuje ze nie wziąłem autografu na tłumaczeniu star wars z ambera, chyba to była oryginalna trylogia, bo Pan Cholewa tez tam był.
Wiem że istnieje powieści świata dysku ,nie stety nie czytałem ich .Kiedyś stwierdziłem że to fantazy dla dzieci . Po tym co tu usłyszałem grubo się myliłem i będę musiał hoc trochę to naprawić ,tak więc zacznę polowanie na Sir Pratchett . 🫵👏👍
Szanowni Panowie, super materiał! Ogromny szacunek dla Pana Cholewy. Zdaję sobie sprawę, że ten kanał jest dla fanów i ludzi obeznanych z tematami i wstyd mi przyznać, że nie czytałem i nie miałem okazji poznać Świat Dysku :( Czy jest możliwość zrobić jakiś przewodnik dotyczący twórczości pana Pratchetta? Od czego zacząć czytać, jakie wydania są najlepsze i o całym świecie stworzonym...
Tomasz uważa, że na początek najlepiej: "Straż, straż!" lub "Równoumagicznienie" lub "Pomniejsze bóstwa". Ale każdy fan ma swoją kolejność i porady rzecz jasna :-)
Trudno powiedzieć od czego zacząć. Ja zaczęłam od "Morta" i cieszę się z tego, bo gdybym zaczęła od pierwszej książki czyli "Koloru magii" nie sięgnęłabym po więcej. Chodzi o to, że w serii o Świecie Dysku jest kilka podserii: seria o magach, czarownicach, Śmierci, Straży Miejskiej i ostatnia o Ciutludziach (ostatnia, bo powstała późno i teoretycznie jest do młodszego czytelnika, ale ostatnie dwa tomy to, moim zdaniem, jedne z najdojrzalszych książek-chociaż główną postacią jest najpierw dziewczynka, a później młoda czarownica) Między seriami są też średnio powiązane z resztą tytuły jak "Piramidy" czy "Ruchome obrazki". Ja radziłabym wybrać sobie jedną z takich luźnych książek na początek ("Eryk", "Piramidy","Ruchome obrazki") lub spróbować z którąś z podserii. Seria o wiedźmach zaczyna się "Trzema wiedźmami" i jest wariacją na temat Szekspira. Chociaż "Równoumagicznienie" też można zaliczyć do tej serii, to jednak postaci w jednaj i drugiej książce to nie do końca te same osoby. Seria o Śmierci zaczyna się od "Morta". Seria o Straży zaczyna się od "Straż! Straż!". Moim subiektywnym zdaniem warto zacząć, od którejś z tych książek. Można też zacząć hronologicznie czyli w kolejności, w których powstawały, ale jak zaznaczył Pan Piotr, te pierwsze tomy są raczej zbiorem skeczy niż powieściami.v
Jest ekranizacja kilku powieści. Mi najbardziej robi Wiedźmikolaj (Hogfather), ale Piekło pocztowe też niezłe, gdy jeszcze się nie jest w klimacie dyskowym. Najmniejsze wrażenie chyba na nowego odbiorcę Pratchetta może zrobić Kolor Magii, ale to moje subiektywne odczucie. Są jeszcze seriale: Straż straż jeśli chodzi o Świat Dysku, i Dobry Omen (to już inne uniwersum). Straży w ogóle nie poczułam w wersji serialowej. Dobry Omen spoko, ale jak wspomniałam, to już Inne uniwersum.
Kiedyś ktoś mi powiedział, że dobrym pomysłem na zaczęcie z Prachettem jest od Pomniejszych Bóstw. Przeczytałem, i oj nie polubiłem się z tym autorem. Może kiedyś zrobię drogie podejście.
Te angielskie kiełbaski mogą być okropne, ale to są raczej tylko te tanie i kiepskiej jakości. Jak spróbowałem pierwszy raz to później nie jadłem ich przez 6-7 lat. Po tym czasie spróbowałem znowu i było już lepiej. Na dzień dzisiejszy kupuję te droższe i je uwielbiam.
Zacznij od Straży (Straż! Straż!) albo od cyklu o Śmierci (Mort). Nie polecam od Koloru Magii, bo mimo iż to nie jest broń Boże zła książka, to po prostu nie oddaje czym Świat Dysku się naprawdę potem staje :) sam Pratchett powiedział, że od 4 tomu zorientował się co to jest fabuła i że to w sumie fajna sprawa😊
"najlepsza"? "najlepsze" to pojęcie czysto subiektywne bo jak wiemy obiektywizm nie istnieje- wystarczy zapoznać się z Huną. ważne są intencję, każda książka jest "najlepsza" od ścieku mejstimu.
Och, tłumaczenia Pratchetta to mistrzostwo świata. Cudna zabawa słowem! Dzięki, Panie Piotrze, dzięki, dzięki, wielkie dzięki!
To może Pan Piotr zgodziłby się na kolejne występy na Kanale Fantastycznym? Ja chętnie bym posłuchał typowego wywiadu, czy odcinka z anegdotami związanymi z tłumaczeniem dzieł innych autorów.
Piotra Choley można słuchać bez końca :) Prosimy o więcej :)
Przypomina mi się anegdota o czarnych bombkach choinkowych. Może teraz nie taka śmieszna, jak kiedyś, zapamiętana z Falkonu sprzed ponad dwudziestu lat .
Wow pan Cholewa to legenda dla mnie❤
I nie tylko dla ciebie 😉👍
Pierwszy raz widzę pana Cholewę "na żywo", ale fajny człowiek
Fantastyczny temat, fantastyczny gość! Sir Pratchett i Sir Cholewa ukształtowali w PL umysły i humory niejednego czlowieka. Dziękujemy!
Pana Piotra to można słuchać godzinami jak rzuca tymi anegdotami. Zawsze Lubię jego panele na konwentach.
Wspaniały materiał i wspaniały człowiek
Zgadzamy się. Więc raczej nie zakończymy współpracy tym jednym nagraniem.
Znakomity materiał. Pan Cholewa to świetny gawędziarz i aż chciałoby się posłuchać dłużej.
Fenomenalny człowiek, dzięki Panu Piotrowi mamy w Polsce genialny przekład Sir Pratchetta. Czapki z głów za Pana pracę. Dziękuję.
Uwielbiam Pana tłumaczenia i słuchać Pana opowieści 😍
To jest mocne uderzenie kanału fantastycznego, brawo Panowie!
Dziękuję za zaproszenie takiego wspaniałego gościa ❤
Zabrakło możliwe że najbardziej "polskiej" wspominki o równinach Sto Lat 🙃
Dwie pary oczu zamiast okularów zastanawiały mnie od momentu kiedy tylko się zorientowałem że coś tam na tej okładce jest nie tak..
świetny gość, dziękujęmy za materiał
Pan Cholewa jest najlepszym tłumaczem fantasy w Polsce ❤ nasz skarb narodowy!
Świetny odcinek! Uwielbiam Pratchetta, a tłumaczenie Świata Dysku przez Pana Piotra jest genialne i świetnie oddaje humor oryginalnych powieści. Bardzo dziękuję.
Dziękujemy za materiał. Bardzo zacny gość.
Świetny odcinek. I zgadzam się z Piotrem - "Pomniejsze bóstwa" nie dość, że wstrząsające, to jeszcze (dla mnie) najlepszym tomem ŚD jest!
Super gość! Dzięki!
Super pomysł Ignacy na zaproszenie takiego gościa
Niesamowite! przesympatyczny człowiek. Pozdrowienia i zdrówka dla pana Piotra. Chętnie posłucham go ponownie! Pan Piotr to chyba ma tak jak ja - proszą CIę o materiał na ok 1h a Ty masz go na 6h ;) Jak żyć :)
dzięki KF! \m/
Super! Bardzo ciekawy material. I trzymamy za slowo, ze bedzie wiecej materialow z panem Piotrem :D
Dziękujemy. Czekamy na więcej. 👌👍
Fantastyczny materiał, a przy tym udało się "poznać" cudownego człowieka! Dzięki!
Mój "Eryk" nie ma pieczątki. Granda.
A Pana Piotra miałem przyjemność poznać lata świetlne temu, bodajże na Falkonie (znaczy, w podobny sposób, w jaki On poznał Zeleznego). Prowadził wtedy z synem, Michałem, prelekcję o dziwnych broniach, czy coś takiego i to była najśmieszniejsza prelekcja, w jaką przez lata konwentowania miałem okazję oglądać.
Bardzo interesujące - dzięki!😊
"Niebo na portem miało barwę ekranu monitora nastrojonego na martwy kanał" - oczywiście pisane z pamięci :) To już arcyklasyka polskiego tłumaczenia, to zdanie wryło się głęboko w pamięć polskim czytelnikom SF. Podziękowania i ukłony dla pana Cholewy.
Ikoniczny tłumacz!
Dziękuję
Dla mnie człowiek legenda - Pratchett jest taki dobry i tak lubiany w PL także dzięki niemu
To świetnie, że zapraszacie takich ludzi na kanał. Dziękuję bardzo.
Marcin Kryszczuk
Niesamowita przyjemność!
Dziękuję.
Widziałem się w tym miesiącu 2x z panem Piotrem, mega fajny człowiek :)
Materiał - złoto, czekam na kontynuację!
Jezu, Zagłoba może się schować! Co za wspaniały Gawędziarz! Muszę przerwać odsłuch, bo obowiązki, ale już się cieszę na dalszy ciąg tej uczty dla ucha wieczorem! Dziękuję za świetne nagranie i ściągnięcie do programy takiego gościa!
Bo Pan Zagłoba wybrał jednak inną karierę: "Sam za młodu rytmy układałem, żeby białogłowskie serca kaptować, i byłbym pana Kochanowskiego w kozi róg z jego fraszkami zapędził, ale potem żołnierska natura wzięła
górę".
“Morta” i “Równoumagicznienie” zaczytałem na amen!
świetny gość
Mając lat 20 czytałem Świat Dysku w Polsce, cudowne książki. Teraz mieszkając w Anglii przeczytałem ponownie parę książek i jeszcze bardziej doceniam wyśmienite tłumaczenia polskich wersji.
Świetny materiał.mam kompletny świat dysku ale czegoś mi brakuje....brakuje mi w nim autografu Pana Piotra.dziekuje i pozdrawiam Kanał Fantastyczny
Byłem kiedyś na spotkaniu z Jego synem i Ćwiekiem w Empiku w KRK, do dziś żałuje ze nie wziąłem autografu na tłumaczeniu star wars z ambera, chyba to była oryginalna trylogia, bo Pan Cholewa tez tam był.
Dzięki za materiał, narobiłem sobie smaki bo nie przeczytałem wszystkiego. Chyba wracam na start i czytam od 4 książki.
Super materiał!
ja tam Piotra W. Cholewy najbardziej lubie tłumaczenia Roberta E. Howarda :)
Howard + Pratchett = Cohen (i jego banda)
true, choć Ank-Morpork i cały Świat Dysku, to bardziej Lankhmar i Nehwon Fritza Leibera :)@@KanalFantastyczny
Wiem że istnieje powieści świata dysku ,nie stety nie czytałem ich .Kiedyś stwierdziłem że to fantazy dla dzieci . Po tym co tu usłyszałem grubo się myliłem i będę musiał hoc trochę to naprawić ,tak więc zacznę polowanie na Sir Pratchett . 🫵👏👍
Szanowni Panowie, super materiał! Ogromny szacunek dla Pana Cholewy.
Zdaję sobie sprawę, że ten kanał jest dla fanów i ludzi obeznanych z tematami i wstyd mi przyznać, że nie czytałem i nie miałem okazji poznać Świat Dysku :(
Czy jest możliwość zrobić jakiś przewodnik dotyczący twórczości pana Pratchetta? Od czego zacząć czytać, jakie wydania są najlepsze i o całym świecie stworzonym...
Tomasz uważa, że na początek najlepiej: "Straż, straż!" lub "Równoumagicznienie" lub "Pomniejsze bóstwa". Ale każdy fan ma swoją kolejność i porady rzecz jasna :-)
Wpisz sobie w wyszukiwarkę frazę "porządek czytania świata dysku" w grafice będziesz miał bardzo fajne opracowanie tematu.
Trudno powiedzieć od czego zacząć. Ja zaczęłam od "Morta" i cieszę się z tego, bo gdybym zaczęła od pierwszej książki czyli "Koloru magii" nie sięgnęłabym po więcej.
Chodzi o to, że w serii o Świecie Dysku jest kilka podserii: seria o magach, czarownicach, Śmierci, Straży Miejskiej i ostatnia o Ciutludziach (ostatnia, bo powstała późno i teoretycznie jest do młodszego czytelnika, ale ostatnie dwa tomy to, moim zdaniem, jedne z najdojrzalszych książek-chociaż główną postacią jest najpierw dziewczynka, a później młoda czarownica)
Między seriami są też średnio powiązane z resztą tytuły jak "Piramidy" czy "Ruchome obrazki".
Ja radziłabym wybrać sobie jedną z takich luźnych książek na początek ("Eryk", "Piramidy","Ruchome obrazki") lub spróbować z którąś z podserii.
Seria o wiedźmach zaczyna się "Trzema wiedźmami" i jest wariacją na temat Szekspira. Chociaż "Równoumagicznienie" też można zaliczyć do tej serii, to jednak postaci w jednaj i drugiej książce to nie do końca te same osoby.
Seria o Śmierci zaczyna się od "Morta".
Seria o Straży zaczyna się od "Straż! Straż!".
Moim subiektywnym zdaniem warto zacząć, od którejś z tych książek. Można też zacząć hronologicznie czyli w kolejności, w których powstawały, ale jak zaznaczył Pan Piotr, te pierwsze tomy są raczej zbiorem skeczy niż powieściami.v
Zapytam ponownie, co można obejrzeć, żeby poczuć klimat świata tego Świata Dysku?
Jest ekranizacja kilku powieści. Mi najbardziej robi Wiedźmikolaj (Hogfather), ale Piekło pocztowe też niezłe, gdy jeszcze się nie jest w klimacie dyskowym. Najmniejsze wrażenie chyba na nowego odbiorcę Pratchetta może zrobić Kolor Magii, ale to moje subiektywne odczucie. Są jeszcze seriale: Straż straż jeśli chodzi o Świat Dysku, i Dobry Omen (to już inne uniwersum). Straży w ogóle nie poczułam w wersji serialowej. Dobry Omen spoko, ale jak wspomniałam, to już Inne uniwersum.
Kiedyś ktoś mi powiedział, że dobrym pomysłem na zaczęcie z Prachettem jest od Pomniejszych Bóstw. Przeczytałem, i oj nie polubiłem się z tym autorem. Może kiedyś zrobię drogie podejście.
Te angielskie kiełbaski mogą być okropne, ale to są raczej tylko te tanie i kiepskiej jakości. Jak spróbowałem pierwszy raz to później nie jadłem ich przez 6-7 lat. Po tym czasie spróbowałem znowu i było już lepiej. Na dzień dzisiejszy kupuję te droższe i je uwielbiam.
Od którego tomu zacząć czytać Świat Dysku? Jakieś typy?
Zależy co lubisz. Ja czytałem rozne ale urzekła mnie seria o straży miejskiej. Kapral Marchewa i spolka
Zacznij od Straży (Straż! Straż!) albo od cyklu o Śmierci (Mort). Nie polecam od Koloru Magii, bo mimo iż to nie jest broń Boże zła książka, to po prostu nie oddaje czym Świat Dysku się naprawdę potem staje :) sam Pratchett powiedział, że od 4 tomu zorientował się co to jest fabuła i że to w sumie fajna sprawa😊
Ciekawy gość, ale niestety mocno chaotyczna opowieść, nie wspominając o całej masie spoilerów...
"najlepsza"? "najlepsze" to pojęcie czysto subiektywne bo jak wiemy obiektywizm nie istnieje- wystarczy zapoznać się z Huną. ważne są intencję, każda książka jest "najlepsza" od ścieku mejstimu.