Dlaczego 77% inwestorów traci na giełdzie?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024

Комментарии • 28

  • @nowy5
    @nowy5 2 года назад +9

    większość musi tracić by mniejszość plus brokerzy wyszli na swoje, gdyby 77% zarabiało, to giełda by się zawaliła z braku dawców kapitału

    • @fiefiurka1
      @fiefiurka1 2 года назад +2

      Właśnie to chciałam napisać. Tylko boję się że jak oskubią tą większość to się skończy . Mądry skubiący skubie z umiarem, czasem da zarobić żeby to źródło za szybko nie wyschło.

    • @nowy5
      @nowy5 2 года назад

      @@fiefiurka1 bez paniki, giełda w obecnej postaci działa od 100+ lat, nawet niejeden krach nie zniechęcił łosi do golenia

  • @arturmaciejeswki8930
    @arturmaciejeswki8930 2 года назад +4

    Podstawowy błąd to brak zabezpieczenia pozycji

  • @born4672
    @born4672 2 года назад +2

    Bardzo inteligentny i rozsądny monolog. Świetny materiał. Każdy inwestor z brakiem wyników powinien tego wysłuchać kilka razy i zaadoptować wnioski do swojego planu inwestycji !

  • @adamnowak6213
    @adamnowak6213 2 года назад +2

    Cześć, doceniam to co robisz i ogólnie Twoje materiały wydaja się ok. Ale proszę nie przesadzaj z reklamami bo to jednak trochę odpycha. Minęło 5 min a ja mam info o księgarni i brokerze, ale niewiele ponad to. Może coś przerzucić na koniec? Albo 1 reklama na film?
    Pozdrawiam i powodzenia!

    • @piotrbucko5665
      @piotrbucko5665 2 года назад +2

      Wiedzy nigdy za mało a prowizje to twój wróg. Jeżeli mam słuchać reklam, to przynajmniej te, mogą mi w życiu pomóc zarobić kasę a nie wydawać kasę:-)

  • @johnparker5070
    @johnparker5070 2 года назад +3

    Bardzo lubię ten rodzaj poczucia humoru :). Wszystkiego dobrego!

  • @19rumun109
    @19rumun109 4 месяца назад

    Nie na giełdzie, tylko na kontraktach cfd, czyli na zakładach z brokerem. Na rynku regulowanym ten odsetek jest mniejszy.

    • @19rumun109
      @19rumun109 4 месяца назад

      Kolejna sprawa ludzie tracą bo nie mają wiedzy. Też nie do końca jest to prawdą. W książce „ W transie Inwestowania” jest to opisane, że wiedza nie jest potrzebna do zarabiania na rynku, często wręcz przeszkadza, ponieważ zdobywanie wiedzy buduje różne przekonania o rynku. Można to namacalnie zrozumieć tak, że na rynku jest tak zwane szczęście nowicjusza, ludzie którzy nie mają żadnej wiedzy i żadnych zbudowanych jeszcze przekonań o rynku, statystycznie spekulują lepiej niż doświadczeni uczestnicy.

  • @wadysawz2265
    @wadysawz2265 10 месяцев назад

    wszystko fajnie pięknie, ale reklamowanie xtb jako darmowej platformy to duże przekłamanie. Jak kupujecie akcje płacicie frycowe. Są droższe niż kurs. Wychodzi więcej niż prowizja u innych, np. w bankowych biurach

  • @justone1786
    @justone1786 2 года назад +1

    Imo błędem inwestorów indywidualnych jest kupowanie bardzo dużych spółek, bo jakby nie było konkurowanie z wielkimi funduszami inwestycyjnymi ze sporym kapitałem i możliwościami researchowymi to ciężka sprawa (tak wiem, że to kontrowersyjna opinia)

    • @Karol33
      @Karol33 2 года назад

      ja się z Tobą zgadzam, zresztą zwłaszcza na GPW inwestowanie w WIG20 nie wróży zysków :(

  • @robson2x
    @robson2x 2 года назад +1

    A ja mam pytanko. Czy te 77% ponoszących straty dotyczy wszystkich inwestorów czy tylko jakieś konkretnej grupy? Gdzieś czytałem, że największe straty maja inwestujący w FOREX właśnie koło 70 % i ciekaw jestem czy dotyczy to też inwestorów akcyjnych.

    • @krzysztof3693
      @krzysztof3693 Год назад +1

      Najpewniej chodzi o to, że kupują i trzymają papierowe zyski, a kiedy widzą papierową stratę, sprzedają i oczywiście tracą. Podobnie z cfd. Tutaj traci największą część ludzi, bo zanim się nauczą jak działać z kontraktami terminowymi, wyczyści im konto. Dlatego tak wielu brokerów działa na zasadzie market maker. Bo dobrze wiedzą, że w dłuższej perspektywie i tak wydoją Cię z kasy.

  • @Eklektyczny_albert
    @Eklektyczny_albert Год назад

    Czy jest gdzieś poradnik, który tłumaczy na liczbach, jak to się dzieje, że miałeś 100zł i już ich nie masz. Na liczbach.

  • @maciekpaciarski9343
    @maciekpaciarski9343 2 года назад +1

    jak oceniasz dzisiejsze wyniki Livechat za 2021 ?

    • @tomaszgolik3265
      @tomaszgolik3265 2 года назад

      Świetna, globalna spółka wzrostowa. Kupiłem ją w tym roku pod przyszłe dywidendy - liczę na 7-9% w stosunku do ceny zakupu w horyzoncie 4-5 lat.

  • @JT-lu5tg
    @JT-lu5tg 2 года назад

    Zazdroszcze dyscypliny i ilosci czasu zeby co tydzien analizowac kazda z posiadanych spolek.

  • @lucjan370
    @lucjan370 2 года назад

    Problem w tym że gra na giełdzie to praca na 2 etaty.
    Więc jeżeli ktoś pracuje i prowadzi zycie rodzinne to ciężko wcisnąć jeszcze świadome i rozsądne inwestowanie. Bez wiedzy i świadomości stajemy sie dawcą $$$$$.
    Zanim wejdziesz na giełdę pomyśl czy masz na nią czas.

    • @waldi680
      @waldi680 2 года назад

      Chyba że inwestuje się pasywnie w cały index.

  • @franekwrobel1449
    @franekwrobel1449 2 года назад +5

    Dlaczego inwestorzy polscy tracą? M.in. dlatego, że inwestują w Polsce xd
    Nie rozumiem tego home bias, pozbyłem się tego po pierwszym roku inwestowania. Polska giełda to mega ryzykowna zabawa, nawet jak fundamentalnie dobre spółki kupisz to zawsze może przyjść rząd polski, albo jakas zawierucha na Ukrainie i jest problem. To ryzyko systemowe, nie ma sensu tu trzymać pieniędzy.

    • @GPWnotowania
      @GPWnotowania  2 года назад +1

      nie sądzę, są dobre spółki, które od lat dawały zarobić, na każdym rynku można znaleźć okazje inwestycyjne, tak samo korekty czy spadki są na każdym rynku, chociażby FAANG ostatnie czasy ma słabe, więc bardziej skupiałbym się na dobrych spółkach, a nie na tym, że jakiś konkretny rynek da zarobić :)

    • @nowy5
      @nowy5 2 года назад

      @@GPWnotowania niestety w świecie zachodnim wystarczy rzucić okiem na kapitalizację spółek (ranking), najniżej wyceniane to same polskie tam są, wiele polskich spółek giełdowych ma mniejszą wartość niż kamienica w centrum zachodniego miasta, kto to to w ogóle wpuszcza na giełdę?

    • @franekwrobel1449
      @franekwrobel1449 2 года назад +3

      @@GPWnotowania można zarobić na wszystkim, ale takie egzotyczne bananowe kraje jak Węgry, Nigeria, Litwa, Polska, Mołdawia, Gruzja, Turcja to żadne inwestowanie - to spekulacja lub rozpaczliwa próba zabezpieczenia się przed inflacją. Jest może kilka spółek na polskiej giełdzie, które są w jakiś tam sposób defensywne, mają jakiś tam moat, w jakiś tam sposób konkurują na rynkach zagranicznych i mają jakiś realny produkt np. Cyfrowy Polsat (kiepsko zacząłem, wiem), Ambra, CD Projekt, Asseco Poland, Comarch, GPW SA, Mobruk i od biedy XTB oraz LiveChat. Jednak inwestowanie w takie spółki to hazard, inwestowanie w tym kraju to hazard, bądźmy szczerzy. I mówię to wciąż trzymając drobne pozycje w niektórych z ww. spółek. Ja rozumiem, że na tym kanale klikają się polskie spółki bo to jest coś co polskiemu inwestorowi najłatwiej zrozumieć. Jednak to jest jakiś żart, z sektorem bankowym i energetyką rząd może w każdej chwili zrobić cokolwiek, PZU i wszystkie firmy z WIG20 są na łasce kolejnych świetnych pomysłów włodarzy. Na zachodzie tego nie ma, jest impas polityczny i niczym nie wahniesz. Miał być podatek od niezrealizowanych zysków w Stanach? Nie ma. Miał być student debt bailout? Nie ma. Miał być podatek od korporacji? Nie ma. Za to gwarantuję Wam, że 700+ i czternastka, i piętnastka, i siedemnastka będą u nas. O jakim inwestowaniu my tu mówimy?

    • @tomaszgolik3265
      @tomaszgolik3265 2 года назад +1

      Jest z 5-10 globalnych spółek na GPW. Kupujesz ACP, KTY, LVC, BDX, DOM i kosisz 7-10% dywidendy rocznie plus wzrost kursu. No i CDR, który w ciągu ostatnich 10 lat zwrócił się z nawiązką z dywidend i dał do tego stopę wzrostu 8 razy większą niż Nasdaq.