Listy cz.II #02 | Henryk Sienkiewicz | Audiobook po polsku
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- 🔔Subskrybuj kanał, aby być na bieżąco - bit.ly/Radiobo...
➡️ Śledź nas na Facebooku: radiobookpr
🔊 Posłuchaj naszych treści w wygodnej formie podcastów - bit.ly/Radiobo...
🎧Słuchaj nas na RUclips Music - bit.ly/Radiobo...
Sprawdź inne kanały Polskiego Radia:
🔹 / @agencjamuzycznapr
🔹 / channel
#Radiobook - wyobraźnia, która nie śpi.
#Audiobooki #polskieradio
Henryk Sienkiewicz - „Listy” cz.II; czyta Krzysztof Banaszyk, 2008 rok.
Obdarzony nadzwyczajną przenikliwością Henryk Sienkiewicz przez niemal swoje całe życie autora powieści historycznych, przygodowych i i obyczajowych - burzliwe i jakże owocne! - listy pisał. Setkami. Do znajomych i przyjaciół, dziennikarzy, naukowców, polityków, innych pisarzy. Spuścizna epistolarna autora „Trylogii” w ogromnej części zachowała się dla potomności i doczekała wielu wydań. Czytana dziś jest wspaniałym dokumentem epoki, w której żył ukochany pisarz Polaków. Jest też lustrem jego „pejzażu wewnętrznego”.
To teksty pisane z prawdziwym artyzmem i często - niezależnie od użytkowego charakteru - pełne narracyjnego rozmachu autonomiczne dzieła literackie, dokumentujące życie społeczne, rodzinne, no i bliskie oraz dalekie podróże (w tym do Afryki i tę najsłynniejszą - do Ameryki, zawierającą elementy iście przygodowe, ale też wzruszające szkice o doli i niedoli polskich emigrantów).
Dla Teatru Polskiego Radia kilkanaście długich listów Sienkiewicza z lat 1876-1916 przeczytał Krzysztof Banaszyk. Najstarsze z nich napisał 30-latek, najpóźniejsze - człowiek u kresu życia. Pełniejszy obraz życia pisarza da… jedynie ich osobista lektura, do której radiowa prezentacja jest zachętą i prowadzeniem.
Tytuł: Listy cz.II
Data premiery: 22/04/2024
Autor: Henryk Sienkiewicz
Czyta: Krzysztof Banaszyk
Liczba odcinków: 1
Rok produkcji: 2008
ISBN 978-83-67540-30-8
Świat Miniony. A tak Żywy 🌹.
Świetny lektor, "Listów" słucha się wspaniale .
@27:50 Należy odróżniać Polskę od Polaków. Polska to przyszłość, Polscy to teraźniejszość. Dla Polaków jest łatwiej zginąć niż żyć wśród nich, ale dla Polski trzeba żyć.