Migracje środowiskowe -czym są i co nas czeka w przyszłości? Rozmowa Pauliny Górskiej z ekspertkami.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024
  • To już czwarta rozmowa z cyklu edukacyjnego o migracjach, w której skupiamy się na migracjach środowiskowych. Gościnami Pauliny Górskiej, która poprowadziła rozmowę są dr Justyna Orłowska i dr Karolina Sobczak-Szelc.
    Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji przewiduje, że do 2050 roku liczba migrantów klimatycznych może wynieść od 44 do 216 milionów ludzi na świecie. Mając na uwadze, że 2 miliardy ludzi na świecie mieszka na wybrzeżach, które w ciągu kilku dekad zostaną zalane obrazuje jeszcze dobitniej, że masowe przemieszczanie się ludzi na świecie będzie się nasilać.
    Paulina Górska zadaje naszym ekspertkom pytania:
    🌏 Czym różnią się migracje środowiskowe od migracji klimatycznych?
    🌏 Jak wygląda przemieszczanie się ludzi z względu na środowisko i zmieniający się klimat?
    🌏 Na czym polegają migracje i zewnętrzne? Jak ludzie na świecie adaptują się do zmian klimatu?
    🌏 Co mówi i które państwa podpisały dokument Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM)
    🌏 Poznamy też szczegóły badań naszych ekspertek w Tunezji i na Malediwach. Pojawi się także wątek Polski i naszych krajowych wyzwań w kontekście migracji.
    -------------------------
    dr Justyna Orłowska - Socjolożka ze specjalizacją z antropologii zmian klimatu. Uczestniczka Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN.
    W latach 2018-2020 pracowała w Biurze Prezydencji COP24 jako ekspert ds. solidarnej transformacji i adaptacji w ramach procesu negocjacji klimatycznych Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W tym samym czasie konsultantka ds. migracji
    klimatycznych dla UN Norwegian Refugee Center. Wieloletnia badaczka zmian klimatu na Malediwach, w tym koordynatorka projektów, m.in. na zlecenie UNICEF czy we współpracy z UNEP GRID-Arendal. Obecnie p.o. kierownik Zakładu Społeczno-Ekonomicznych Skutków Zmian Klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu (IOŚ-PIB).
    dr Karolina Sobczak-Szelc - badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, członkini IMISCOE (International Migration, Integration and Social Cohesion in Europe), IASFM (International Association for the Study of Forced Migration), PERN (Population-Environment Research Network) i EuroMedMig (EuroMediterranean Research Network on Migration). Łączy geografię fizyczną, społeczną, rozwój przestrzenny i socjologię, by badać wpływ środowiska przyrodniczego na migracje, w szczególności uwarunkowane zmianami środowiska przyrodniczego. Jej wiedzę na ten temat wspierają badania realizowane głównie w regionie Afryki Północnej. Obecnie w OBM UW koordynuje prace zespołuw ramach projektu „A multi-directional analysis of refugee/IDP camp areas based on HR/VHR satellite data”, finansowanego w ramach konkursu POLNOR, oraz jest badaczką w projekcie FUME (Future Migration Scenarios for Europe), realizowanego przez Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w ramach programu UE Horyzont 2020.
    Zapraszamy!
    #Nienieodpowiedzialni #migracjeklimatyczne #rozmowa #paulinagorska #studioNNO #edukacja #migracje #migracjeśrodowiskowe #uchodźcy #integracja #adaptacja

Комментарии • 1

  • @wiolettawaluk1041
    @wiolettawaluk1041 7 месяцев назад

    Bardzo interesująca rozmowa! Tak mało o tym się mówi, a szkoda.