Jak zacząć budowę off grid , co zakupić przed rozpoczęciem budowy swojego niezależnego systemu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Jak zacząć budowę off grid , co zakupić przed rozpoczęciem budowy swojego niezależnego systemu wyspowego.

Комментарии • 78

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Год назад +4

    Dzięki za wartościowy Materiał. 👍

  • @UzioPL
    @UzioPL Год назад +3

    21 minut i 37 sekund. masz mój szacunek

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid Год назад +6

    witam ciekawy poradnik gdybym posiadał taką wiedze 2 lata temu to zupełnie inaczej by wyglądał mój off-grid dzisiaj -pozdrawiam

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +2

      Witam i dziękuję. Jak film się spodoba nagram całą serię poradników. Ja również pozdrawiam🙂

  • @zbigniewpaliwoda1854
    @zbigniewpaliwoda1854 Год назад +1

    Super sprawa 👍 pozdrawiam Zbyszek

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Dziękuje i również Pozdrawiam😉

  • @czesawabramczyk3340
    @czesawabramczyk3340 Год назад +1

    SUPER Kolego !!!

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH Год назад +2

    Witam . Fajny materiał ! Bravo ! :) Rozważam bank energii , do turbinki wiatrowej.. Planuje dokupić PV .. - stworzyć hybrydę.. ! Leci subek ! Zostaje na dłużej !
    Pozdrawiam serdecznie z Podhala - Paweł P. Hej!

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      Witam, dziękuje i dużo wiatru oraz słońca życzę😉

    • @PP.EKOTECH
      @PP.EKOTECH Год назад +1

      @@kaslopoland
      Dzięki i wzajemnie ! ;)
      W wolnym czasie wpadnij do mnie .. ;)
      Pozdro !

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      @@PP.EKOTECH ok 😉 subik poleciał teraz tylko jeszcze filmy

    • @PP.EKOTECH
      @PP.EKOTECH 10 месяцев назад +1

      @@kaslopoland :)

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 Год назад +1

    POZDRAWIAM .

  • @jerrydzik5134
    @jerrydzik5134 Год назад +1

    Super info

  • @666slotki
    @666slotki Год назад +4

    Dobry film na początek, ale daj więcej "mięsa"👍

  • @ukaszbinert8236
    @ukaszbinert8236 Год назад +1

    Dobra robota

  • @wlodek1981wlodek
    @wlodek1981wlodek Год назад +1

    Dziękuję za film. Proszę w następnym odcinku powiedzieć o bardzo ważnej ale niestety pomijanej kwestii jaką jest sprawność. Dla litowych jest to około 90 % przy ładowaniu i mniej więcej tyle samo na rozładowaniu. Mowa o niskich prądach. Natomiast agm kwasy już jest dużo gorzej. To samo jest z rezystancją wew. Z tych ogniwa można bez problemu odpalić ciezarowke, chińczycy nawet robią z nich małe spawarki a kwasy agm to już coś zupełnie innego. Jak potestuje Pan li ion ki to proszę przebadać ogniwa LTO . 30 tys cykli i nie straszne im 25 st mrozy. Wg mnie nr 1 na offgrid . Pozdrawiam.

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      To ja dziękuje. Masz racje co do sprawności akumulatorów. LTO nie posiadam ale badałem i fakt mają dużo zalet ale mają i wady. Dla mnie dwie podstawowe to cena zakupu ale za jakiś czas i to się zmieni 😉 oraz niestety testowałem te z ali i pojemność mocno zawyżona przez sprzedających.

  • @artpyt1793
    @artpyt1793 Год назад +3

    Generalnie sprawa jest taka, że przy instalacji 12V i 24V PWM jest lepszy od MPPT.
    A urządzenie wyrównujące nazywa się balanser 😉

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +2

      Nie do końca się zgodzę, podepnij panel 31V 10A pod mppt i pwm w instalacji 12V. Przy mppt do aku popłynie ok 17A a przy pwm 10A 😉

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 Год назад +1

      @@kaslopoland a teraz ja się z kolegą nie zgodzę ponieważ przy panelu 31V jest zbyt mały naddatek dla stringu 24V aby zamienić go na jakąś większą różnicę w prądzie. Do tego ładowarki impulsowe w PWM-ach lepiej ładują akumulatory.
      Oczywiście PWM ma pewne ograniczenia napięciowe i prądowe więc przy panelach łączonych szeregowo lub powyżej 30A nie może konkurować z MPPT który i tak na aku wysyła tylko 10A.

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      @@artpyt1793 Widzisz podałeś przykład 12V i różnica jest dość spora między pwm a mppt i teraz podajesz 24V gdzie między panelem a akumulatorem jest dość mała różnica jeśli chodzi o napięcia i owszem wydajność ładowania będzie zbliżona do obu urządzeń. Ale kto podpina 1 panel do 1 urządzenia? Mając 6 paneli i system np 24V złączysz wszystko równolegle i wyślesz do regulatora pwm? Nie bo i po co, lepiej połączyć panele szeregowo i zastosować przewód 4-6mm2 podpięty do regulatora.

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 Год назад +1

      @@kaslopoland przy instalacji 12V i panelu 18V różnica jest podobna jak 24V i panel 31V. No chyba, że kolega ma na myśli ładowanie aku 12V z panelu 31V PWM-em które nie jest przetwornicą step-down i przy takiej roznicy szybko ugotuje tego kwacha 😜

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 Год назад +1

      @@kaslopoland ja miałem na działce pierwotnie jeden panel polikrystaliczny 240W i dwa małe aku ładowane PWM-em od myfrendów i stary UPS z czystym sumieniem. Dołożyłem drugi panel i dałem dwa aku rozruchowe 100Ah by dłużej elektronarzędzia mogły pracować.

  • @AdamHreszczyk
    @AdamHreszczyk Год назад +3

    Ja zrobiłem magazyn na AGM'ach, a jakbym chciał przyoszczędzić, to na zwykłych kwasiakach. Nie widzę sensu z męczeniem się z litowymi, które źle znoszą ciągłe naładowanie, a po to mam akumulatory w magazynie, żeby sobie czekały naładowane na okres, kiedy będą potrzebne. Litowe może by się sprawdziły w systemie z rozładowaniem w szczycie w droższej taryfie.

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +4

      Adam ok, możesz mieć agm jak i aku z samochodów twój wybór, jeśli jesteś świadomy tego na czym działasz. U mnie akurat aku kwasowe się nie sprawdziły, a po sprawdzeniu akumulatorów litowych nie zbuduje na agm-kwasiakach systemu zasilania inwertera. Piszesz że litowe nie mogą być stale naładowane, to nie tak. Mogą ale nie ładujemy pod korek i nie mogą być rozładowane do niskich wartości. Ogniwa litowe nie posiadają efektu pamięci. Mój domek na działce mimo słabej pogody i krótkiego dnia dalej działa off grid na li ion ,a na kwasowych nie dał rady.

    • @Tomson1105
      @Tomson1105 Год назад

      Ale gdzie tu męczenie się z litowymi? Ogniwa 18650 można kupić bez problemu po 5-7 zł za sztukę, do ich testowania wystarczy ten pomarańczowy miernik, a w BMS wystarczy ustawić pracę pakietu w zakresie 3-4 V i też zyskujemy na żywotności pakietu. No i magazyn jakieś 3x mniejszy niż z kwasiaków ;)

  • @Lucek8985
    @Lucek8985 Год назад +2

    👌

  • @violinvojtek
    @violinvojtek Год назад +1

    Witam Pana. Po obejrzeniu kilku Pańskich filmów zainteresowałem się budową off-gridowego powerboxa. Miałby on służyć do ładowania elektroniki, zasilenia laptopa, ewentualnie być źródłem prądu na jakies dłuższe odcięcie prądu. Przyznam, że w temacie tak szeroko rozumianej elektryki i elektroniki jestem całkowicie zielony. Czy Pańskim zdaniem poniższy zestaw (do mieszkania) miałby sens?:
    1 - panel, że względu na wymiary balustrady balkonowej 250 Watt
    2 - regulator MPPT 20 Ah
    3 - akumulator (myślałem o lifepo4 100 Ah
    4 - przetwornica - czysty sinus 1000/2000
    Nie wiem, czy jeszcze jest jakiś niezbędny element takiej układanki.
    Tak jak wspomniałem, dopiero zaczynam się w to wszystko wdrażać. Przyznam, dla mnie osobiście nie jest to łatwy temat.
    Za wszelkie porady, sugestie z góry dziękuję
    Pozdrawiam serdecznie

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Witam 🙂. Zestaw przedstawiony w opisie będzie działał ale zrobił bym to inaczej. Rozumiem że ma być to zestaw 12V. Są inwertery razem z regulatorem 12V a cały zestaw będzie zajmował mniej miejsca i wyglądał schludniej niż przetwornica - regulator. Panel 250 na balustradzie da max 160-180W, więc tu pomiar balustrady i dopasowanie panelu , paneli nawet 19V łączonych w szeregu tak aby jak najwięcej mocy z nich uzyskać. Ten zestaw co przedstawiłem na filmie będzie docelowo zestawem mobilnym awaryjnego zasilania tylko że 24V, ale zasada działania będzie taka sama i nie będzie to zamontowane na ścianie. zastanawiam się czy zamontować to wszystko na płycie drewnopodobnej czy na spawanym stelażu . Pozdrawiam i zapraszam na kolejne odcinki😉.

    • @violinvojtek
      @violinvojtek Год назад +1

      @@kaslopoland
      Witam ponownie 😊. Przede wszystkim dziękuję bardzo za szybką i rzeczową odpowiedź 👏. Na pewno nie doprecyzowalem dwóch szczegółów:
      1) chciałem całość (wraz z gniazdami USB, zapalniczką, woltomierzem umieścić w walizce narzędziowej.
      2) tu odniosę się do Pana wypowiedzi ( bo już nie do końca rozumiem 🫣):
      "Są inwertery razem z regulatorem 12V" -
      Moim zamysłem było wykorzystać przetwornicę również do ładowania laptopów, bądź awaryjnego odpalenia lodówki - na niektórych filmach ludzie pokazywali, że to też daje radę. Czy wspomniany przez Pana inwerter też może mieć taką funkcję? W sumie miałbym na celu stworzyć taki "kombajn" energii do ładowania i uruchamiania również innych (potrzebujących czystego sinusa) urządzeń. Nie wiem czy tak można, widziałem film z budowy takiego powerboxa na kanale "Madzia Boho".
      Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
      Pozdrawiam serdecznie 🤜🤛

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      @@violinvojtek Nie można tego zamknąć w skrzynce - walizce bo przetwornica i regulator lub inwerter potrzebują chłodzenia. Inwerter ma jeszcze jedną zaletę taką jak zasilacz do ładowania z sieci oraz regulacje wyłączenia przetwornicy przy niskim napięciu. Inwerter też będzie miał czysty sinus. Moim zdaniem taniej wyjdzie na inwerterze ale osobny zestaw regulator, przetwornica, akumulator, zasilacz też będzie działał bo zasada działania obu rozwiązań jest taka sama. Co do pracy lodówki, wszystko zależy od zapotrzebowania na prąd przy starcie urządzenia. Pamiętaj że taka lodówka przy instalacji 12V do pracy będzie potrzebowała ok 10-15A, skorzystaj z kalkulatora a zobaczysz na ile wystarczy magazyn który będziesz posiadał. Wadą inwertera jest stały pobór przetwornicy ok 1A. W wolnym czasie zobaczę film na kanale o którym piszesz.

    • @violinvojtek
      @violinvojtek Год назад +1

      Dziękuję Panu za sugestie. Dużo mi się rozjaśniło. Czy (jeżeli dojdzie do budowy powerboxa) będę mógł Pana jakoś złapać na priva? Bardzo by mi to pomogło podczas składania tych "puzzli".
      Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas. Spokojnego weekendu.
      Pozdrawiam serdecznie 🌞

  • @krzysztofl80
    @krzysztofl80 Год назад +2

    👍👍👍

  • @krzysiekkrzysiek7332
    @krzysiekkrzysiek7332 Год назад +1

    Pozdrawiam

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Dziękuję i również pozdrawiam😉

  • @marekzguta-3104
    @marekzguta-3104 11 месяцев назад +1

    Dzień dobry, przy takim polaczeniu ogniw -rownolegle- to jaki prąd ladowania trzeba? Dzięki

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  11 месяцев назад

      Poszukaj specyfikacji ogniw lev50 i znajdziesz odpowiedź

  • @sslaw007
    @sslaw007 Год назад +1

    Cześć. Jaką wartość rezystancji powinno mieć ogniwo LEV 50, by myśleć o jego kupnie. Widzę, że niektórzy sprzedający podają 0,8mOhm, a niektórzy podają 1,5mOhm. Albo jakie wartości miały Twoje ogniwa, bo na innych filmach widać, że ładnie trzymają napięcia.

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      Witaj takie ogniwo nie powinno przekraczać wartości 1.3mOhm ale pamiętaj że ważna też jest pojemność ogniw. Wartość poniżej 80% pojemności ogniwa powinna wykluczyć takie ogniwa z zakupu.

    • @sslaw007
      @sslaw007 Год назад +1

      @@kaslopoland Dzięki za odpowiedź

  • @rafam1955
    @rafam1955 Год назад

    te ogniwa są dobre do maszyny wykonujących ruch posuwisto zwrotny ....

  • @przemekbugaj6390
    @przemekbugaj6390 Год назад +2

    Cześć,
    Czy przyrządem do sprawdzania rezystancji wewnętrznej sprawdzę też baterie trakcyjne np. 24v 600ah ?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      Nie testowałem tym urządzeniem kwasiaków, ale dobry pomysł aby to sprawdzić.

    • @mariuszgad1909
      @mariuszgad1909 6 месяцев назад

      Tak sprawdzisz rezystancje wewnętrzna zwykłego kwasiaka :)

  • @mariuszgad1909
    @mariuszgad1909 6 месяцев назад

    Czy możesz podać linka do specyfikacji ponieważ u mnie google nic nie wypluwa sensownego :(

  • @TheMavito
    @TheMavito Год назад +1

    Witam. Dzięki za film. Mam pytanie, buduję swój pierwszy off grid, posiadam 6 akumulatorów trakcyjnych 6v czy da się to spiąć w 24v ?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Tak łącząc akumulatory szeregowo

    • @TheMavito
      @TheMavito Год назад

      @@kaslopoland Przy spięciu czterech będzie 24V a co z pozostałymi dwoma? czy da się je również użyć?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      @@TheMavito tak jeśli dokupisz jeszcze 2

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 Год назад

    tyle zabawy , a sa juz gotowe rozwiazania modułowe ., ino dobrze poszukac .

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +2

      Masz racje i jeszcze ktoś przyjdzie i to wszystko za nas zrobi, kwestia tylko gotówki.

  • @abiogaz
    @abiogaz Год назад +2

    Dzień dobry

  • @violinvojtek
    @violinvojtek Год назад +1

    Witam ponownie. Wklejam Panu link do tej prezentacji powerboxa, o której wspominałem
    ruclips.net/video/CrC536TZ9bE/видео.html
    Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję 🍻

  • @sylwekfus4635
    @sylwekfus4635 Год назад

    W ramach testu podłączyłem go do AC z gniazdka. Mimo przełącznika na 0 inverter włącza i wyłącza się cały czas. Przełącznik nic nie zmienia. Jest to wina tego, że nie ma akumulatorów, czy jest uszkodzony?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Ten inwerter musi mieć akumulator

    • @sylwekfus4635
      @sylwekfus4635 Год назад

      @@kaslopoland To mnie pocieszyles. Czyli przełącznik działa, ale muszą być akumulatory?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      @@sylwekfus4635 przełącznik sprawdź sam, ale ten inwerter co masz na filmie nie możliwości pracy bez akumulatora. W instrukcji masz cały opis.

    • @sylwekfus4635
      @sylwekfus4635 Год назад

      @@kaslopoland Mam info, że przełącznik jest do AC out. Inverter działa cały czas po podaniu ac, pv czy baterii. Ten easun ma możliwość zmiany napięć? Kupiłem już li-ion 8s i on potrzebuje ponad 33V, a inverter ma maks 31. Poza tym muszę szukać paneli z Vmp tych 33V, czy np. 31V też będzie ok, bo Voc i tak będzie około 36V?
      Jakim programem można się komunikować z inwerterem przez dołączony kabel?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад +1

      @@sylwekfus4635 magazyn dla li ion dla tego inwertera to pakiet 7s i naładujesz go do 4V na celkę. Podłączenie pakietu 8 s jest nieopłacalne, twój magazyn będzie miał 1/3 swojej pojemności a wykorzystywanie zakresu napięć poniżej 3V doprowadzi do szybkiego zużycia celek. Program do komunikacji pc z inwerterem to WatchPower. Kupując panele trzymaj się napięcia i mocy podanej w instrukcji dla tego inwertera

  • @ryszard2554
    @ryszard2554 Год назад

    Ci ti jest

  • @ryszard2554
    @ryszard2554 Год назад

    Mówcie po polsku

  • @marsodtylu4390
    @marsodtylu4390 Год назад +1

    Oducz sie mowic tego eeeeeeeee yyyyyyy jest to strasNie wkur... atak po za tym dobrze sie slucha :)

    • @kaslopoland
      @kaslopoland  Год назад

      Kurcze walczę z tym, ale zawsze coś wpadnie i nie jest to takie proste. Najgorsze że jak z kimś rozmawiam to nie ma tego cudownego przerywnika😉, a podczas nagrywania dość często.

  • @ryszard2554
    @ryszard2554 Год назад

    OFF GRIDDDĎDDDDDDD

  • @ryszard2554
    @ryszard2554 Год назад

    Nie umiecie powiec po polsku