Jak řídit motorový člun když je to vaše poprvé

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 ноя 2024

Комментарии • 14

  • @annanova6168
    @annanova6168 Год назад

    Edit, to je parádní, ještě si to dvakrát pustím a příští rok se těším na loď:-) Hanka od Riany

  • @milanstahlavsky1575
    @milanstahlavsky1575 3 месяца назад

    docela ok pro zacatecniky

  • @harrers.family
    @harrers.family 9 месяцев назад +14

    Nic proti autorce videa, ale než začne někomu předávat své zkušenosti, měly byt to být rady, co nikoho neohrozí na životě!!!!
    1. 00:23 - Vytrhávací pojistka je zásadní bezpečnostní prvek lodi, nikoliv vypínač k použití pokud potřebujeme. Před vyplutím je VŽDY nutné mít volný konec pevně přichycený k tělu (oko kolem ruky nebo nohy, kvalitní karabinou připnutý k záchranné vestě či jinému postroji na těle a pod.). Tato bezpečnostní pojistka slouží k zastavení pohonu lodi při pádu kormidelníka přes palubu, aby loď nemohla pokračovat v plavbě bez posádky. Osoba ve vodě tak má šanci k lodi doplavat a zachránit se před utonutím. Pokud by loď kroužila, osoba ve vodě by byla v ohrožení propelerem (vrtulí) nebo přejetím. Pokud by loď nekontrolovaně plula bez posádky dál, byla by hrozbou pro všechny a všechno na vodě i na břehu. !!! Takže pojistku nepřipínat ke klíči, ale vždy k tělu. !!!
    2. 01:53 - Tenhle čudlík je ovládání trimování a používá se nejenom když chceme zvednout nohu motoru nahoru, třeba kvůli mělčinám, ale především pro vyrovnávání podélného sklonu lodi při plavbě, abychom drželi loď v ideálním úhlu vůči hladině. Když je příď příliš zvednutá, tlačíme vodu před sebou a tudíž a) nepřekonáme tlačenou vlnu pro plavbu ve skluzu a za b) budeme mít šílenou spotřebu paliva, která je už tak u lodních motorů brutální ;). Když naopak tlačíme příď příliš dolu, tak také nedostaneme loď do skluzu. Člun na videu odhaduji je určený pro plavbu ve skluzu s ne moc výkonným motorem. Začátečník nebude umět rozložit správně posádku s nákladem, aby těžiště zůstalo ideálně nastavené pro přechod z výtlačné plavby do plavby ve skluzu a trimování motoru mu může s tímto hendikepem výrazně pomoci. Ve zcela sklopené pozici je v negativním úhlu a tudíž pomáhá zvedat záď k překonání tlačené vlny. Pokud na to i tak výkon motoru nebude stačit, je dobré pohybem posádky přesunout těžiště blíže k přídi a po překonání tlačené vlny vrátit těžiště opět více dozadu a lehkým trimováním "UP" vyrovnat loď v podélném směru pro hladký skluz s co nejmenším odporem vody. Takže se jedná o velmi praktickou funkci ovládání lodě, která se při plavbě ve skluzu docela často využívá ke korekcím ;).
    3. 02:43 - Loď se neparkuje, ale dokuje, kotví nebo vyvazuje. Není tak úplně pravdou, že nelze zakotvit nebo se vyvázat přímo u/na pláži. Nesmí se připlouvat nebo kotvit v bezprostřední blízkosti veřejných pláží a je to kvůli bezpečnosti koupajících. Pokud si najdete Bohem zapomenutou pláž v klidné zátoce, kam po souši zabloudí pouze noha dobrodruha, a současně se nejedná o chráněnou pláž, klidně se na ní vyvázejte a užijte si ty chvíle v ráji na zemi :).
    4. 03:28 - Kotvení na kamenech především není pevné, tudíž bezpečné. To že se může kotva v kamenech zaseknout je pouhá finanční nepříjemnost.
    5. 04:45 - Tady jenom dodám, že vhozená kotva do vody ještě neznamená, že je zaseknutá ve dně a loď je zakotvena. Kotva se zasekne do dna až tažením. Dobře zaseknutou kotvu při odplouvání nemusí být snadné rukama vytáhnout a je dobré si pomoci uvolnit natažené kotevní lano motorem pohybem lodi proti kotvě, abyste netahali kotvu ve směru záseku, ale vypáčili jste ji ze dna směrem kolmo nahoru. Pokud ani v tuto chvíli síla rukou nebude stačit, můžete se pozvolnou plavbou proti směru záseku kotvy snažit uvázanou kotvu zatáhnout proti směru záseku (!!! nedržet při tomto manévru kotevní lano v ruce, riziko zranění !!!). Když selžou všechny pokusy o vyproštění kotvy, nezbývá než ostrý nůž a kotevní lano odříznout. Tak si ho nezapomeňte přibalit na cestu ;).
    Také zapomeňte na zmíněných 7 metrů lana, když nevíte, k jaké hloubce tahle informace patří. Takhle banální to kotvení opravdu není! Správná délka kotevního lana nebo řetězu je klíčová pro bezpečné ukotvení lodi! Je to velké téma nad rámec takovéhoto komentáře a doporučuji nastudovat z odborných zdrojů.
    Co dáma také opomenula a nemá zjevně ve výbavě lodi, je kotevní bójka, která proplouvajícím lodím označuje místo kotvy. To je důležité, aby vaše kotevní lano nebo řetěz nepřekřížili svojí plavbou ostatní lodě a nevytrhli vás ze zakotvení, v tom lepším případě. V tom horším případě dojde ke škodám na lodích a pokud nebyla kotva náležitě označena, viníkem budete vy a pojišťovna navíc nebude chtít takovou škodu ze zanedbání kapitánských povinností hradit! To, že majitelka půjčuje malé necky s malým motorem, co možná ani nevyžadují průkaz vůdce malého plavidla (řidičák na malý motorový člun), ještě neznamená, že obecná pravidla pro provoz takovýchto člunů neplatí.
    To, co ve videu nezaznělo je, že plnou zodpovědnost za plavbu nese vždy výhradně kapitán lodi, tj. v tomto případě ten, na jehož jméno se člun půjčuje. Takovéto necky na moři nejsou to samé, jako šlapadla v Praze na Vltavě a určitě se nevyplatí podceňovat jak moře samotné (proudy, příliv, odliv, vítr, vlny, .....), tak bezpečné vedení motorové lodi. Vyplujete v bezvětří, hladina jak sklo, pohodička klídek. V nejzazším bodě 10 se začne zvedat vítr a než se stihnete vrátit, máte půlmetrové vlny, co tyhle necky s neznalým kapitánem klidně převrátí, nebo potopí.
    Proto každému doporučuji nenechat se od této dámy pouze zlákat k lehkovážnému vypůjčení lodi, ale pro svojí vlastní bezpečnost i bezpečnost posádky si dopředu alespoň základy plutí s motorovým člunem nastudovat z hodnověrnějších zdrojů. Dobrým zdrojem a i srozumitelně psaným stylem pro laiky jsou např. Lodní noviny: lodninoviny.cz/MotorBoats. Přes štítky v pravém sloupku si vyhledejte důležitá témata o kotvení, manévrech, ale i nehodách, ze kterých se lze také mnohému přiučit. Víte např. že plachetnice má před motorovým člunem při křížení přednost? Víte co znamenají bóje, které můžete při plavbě potkat? Asi ne. A tahle paní vám to před vyplutím také asi těžko poví. To není instruktáž na pět minut. Nastudujte si co nejvíce, protože z krásné vysněné dovolené s půjčeným člunem se snadno může stát noční můra, kterou bych nikomu nepřál prožít. Být kapitánem i takto malého člunu je stejně velká zodpovědnost, jako být kapitánem velké jachty, nebo tankeru. Máte zodpovědnost za posádku, svojí loď i bezpečnost ostatních plavidel a posádek ve vašem kolizním kurzu, včetně správného zakotvení. Bezpečnost je na prvním místě!. Na to nikdy nezapomeňte.
    Jinak to může být moc prima dovča a moc ji všem připraveným přeji. Lubomír

    • @1784werewolf
      @1784werewolf 4 месяца назад +3

      Nevím o tom nic, ale už když v první větě zaznělo "tohle je volant", říkal jsem si, že to bude skvost😅😅

    • @edicorfu
      @edicorfu  3 месяца назад

      no to by jste se divil na co se lidi ptaji, vetsina klientu s rizenim lodi nema zadne zkusenosti a treba se pta kde to ma brzdu :-)

    • @harrers.family
      @harrers.family 3 месяца назад +6

      @@edicorfu Nejde o to, na co se klienti ptají, ale o tohle instruktážně reklamní video, ve kterém je vyřčena řada hloupostí způsobilých ohrozit každého, kdo si pod takovýmito instrukcemi půjčí loď. Připadá mi, že si vůbec neuvědomujete, jaká zodpovědnost plyne z kapitánské pozice při vedení lodi, ať již jakékoli, obzvláště pak na moři. Bylo zcela namístě diváky a čtenáře upozornit na nekompetentnost celého videa a že před rozhodnutím přijmout zodpovědnost půjčením lodě by si měli nastudovat nezbytné základy z hodnověrných zdrojů. To, že nepotřebujete kapitánské zkoušky na půjčovaný typ lodě ještě neznamená, že zodpovědnost vůdce takového plavidla je v něčem menší, než zodpovědnost licencovaného vůdce nebo kapitána větší či výkonnější lodě. Pravidla plavby musí dodržovat úplně stejně, jako třeba cyklista pravidla silničního provozu. A to jde těžko, pokud provozovatelé půjčoven poskytují svým klientům takto nekompetentní povrchní informace s pouhým cílem půjčit své lodě každému, kdo vytáhne groše, bez zájmu o prevenci jeho bezpečí. Pokud radíte, že vytrhávací bezpečností pojistku zapalování je nejlepší připnout na klíče, místo k tělu kormidelníka, pak ohrožujete nejenom své klienty, ale všechny lodě a plavce v dosahu takovým bludem proškoleného vůdce a půjčovnu by vám měli úřady rovnou zavřít. Toť můj názor. Jinak si podnikejte s Panem Bohem jak chcete.

  • @charouskovairena
    @charouskovairena Год назад

    Editko ,toto video je super nápad natočit. Třeba to letos zase zkusíme a půjčíme si lod Irena

  • @PavelPicek-p7n
    @PavelPicek-p7n 3 месяца назад

    Neposlouchejte motor se ve slané vodě na horu má zvedat protože jinak na něj můžu působit vliv slané vody a to způsobuje kratší životnost ale jíje to stejně jedno protože loď má půjčenou.

  • @PavelPicek-p7n
    @PavelPicek-p7n 3 месяца назад

    Co bych jako první být jí udělal tak to že bych si přečetl manuální od yamahy. Upřímněji přeju ať s tou její pojistkou na pace trefí nějakou Kládu ve vodě, protože druhý konec pojistky ta karabina má být přicvaklá na těle.

  • @RadekFejfar
    @RadekFejfar Год назад

    Nemůžu tu namyslenou mrchu ani poslouchat.. ze zvědavosti jsem se podíval co budete vyprávět pro Vás “nezkusenym” kapitanum. Věta “nejezdete do jeskyni, protože jste nezkušení”.. jak můžete vědět kdo jaké má zkušenosti? To je jako kdybych Vám řekl at nepujcujete loď pokud o ni mate strach.

  • @PavelPicek-p7n
    @PavelPicek-p7n 3 месяца назад

    Kdy říkala mořská tráva jak už mi to bylo jasné

  • @alesak1188
    @alesak1188 2 месяца назад

    hned na zacatku neomluvitelna chyba, vytrhovou pojistku pripnout nekam na sebe, v pripade, ze vypadnete z lodi se musi vypnout motor, aby lod nekontrolovatelne nejela treba na plaz mezi lidi, bo do jine lodi!!!!!!

  • @mildas1
    @mildas1 6 месяцев назад

    80% lodí čudlík nemá. A spousta lodí má tyto páky dvě!!

  • @attygrandfenty
    @attygrandfenty Год назад

    30m od břehu a co když je nekdo neplavec jak se dostane z lodě? 🤣