Świętej pamięci Terry Pratchett kiedyś powiedział coś takiego o pierwszej części Doom “Over the centuries, mankind has tried many ways of combating the forces of evil... prayer, fasting, good works and so on. Up until Doom, no one seemed to have thought about the double-barrel shotgun. Eat leaden death, demon...”
Zajebisty materiał. Pamiętam jak informatyk w LO wyczarował karty sieciowe i odpaliliśmy po LANie Dooma na 4 graczy. Bosze... To były Emocje nie z tej ziemi... W 95 roku...
1. Został odpalony na termostacie 2. Został odpalony w doomie 3. Został odpalony na palniku 4. Został odpalony na MP5 GAMEMASTER 5. Został odpalony na solniczce 6. Został odpalony na pudełku płatków śniadaniowych
1:31 prawy górny róg to Marathon od Bungee, less strona to chyba Rise of the Triad, tego na dole nie wiem, myślałem że Strife ale nie. Poza tym z oczywistych gier które się tu pojawiają to Wolfenstein i kolejne odsłony Dooma.
Pewnie już pojawiło się w komentarzach... Doom wynalazł też speedrun. Oczywiście przehodzeniegier jak najszybciej istniało już wcześniej, ale Doom dzięki systemowi zapisu śmiesznie mało ważacych powtórek oraz pokazywaniu uzyskanego czasu sprawił, że speedrun stal się rzeczą, fenomenem.
Od 15:08 do 15:40 - być może dlatego gry z serii Doom były i są oskarżane o promowanie satanizmu, bo chodzi o to, że w zależności od tego jakimi treściami "karmimy" nasz umysł, nasze oczy i nasze uszy, do takich treści może nas ciągnąć. Jeśli "karmimy" nasze umysły, nasze oczy i nasze uszy złymi treściami, to czy możliwe jest, że będzie nas ciągnęło do tego, żeby się modlić do Boga nawet jeśli wcześniej byliśmy wierzący ? Mam co do tego wątpliwości. Jeśli "karmimy" nasze umysły/oczy/uszy złymi treściami, to w najlepszym wypadku będziemy mieć "kolorowe sny" - czytaj koszmary senne. W gorszych przypadkach może być tak, że ktoś kto był wierzącym i praktykującym katolikiem nagle przestanie czuć potrzebę modlitwy, a w końcu być może nawet utraci swoją wiarę, czyli wydarzy się coś wyjątkowo niedobrego - pół biedy jeśli po odstawieniu takich gier ktoś jednak z powrotem uwierzy w Boga i zacznie praktykować swoją wiarę. Może się tak zdarzyć, że jak ktoś będzie chciał wrócić na właściwą drogę (drogę wiary w Boga i praktykowania tej wiary), to może będzie potrzebować pomocy księdza egzorcysty, bo będzie zniewolony. Najgorzej jak ktoś po utracie wiary zwróci się w kierunku różnych dziwnych i niebezpiecznych ideologii jak np. ezoteryka, okultyzm, czy wręcz satanizm.
Z tym popularyzowaniem shareware to mocno popłynąłeś. Zanim rynek oprogramowania zdominowały wielkie korporacje, shareware z dyskietek oddawanych do magazynów, (potem również pobierane z BBS) były ważną formą dystrybucji oprogramowania.
Niedawno grałem sobie w dooma 2 na brutal modzie,bo chciałem zobaczyć te starsze części dooma i nawet w tym roku walczący ze sobą przeciwnicy zrobili na mnie wrażenie.
Dlaczego satanistyczna skoro walczy się z demonami? Już tłumaczę: w chrześcijaństwie o Jezus jest pogromcą diabła, nie człowiek. A Jezus jest Panem ludzi. Jeśli człowiek chce własnymi siłami walczyć z demonami, to wywyższa się ponad Pana. Proste.
4:05 386 miał premierę w 1985, więc ciężko uznawać go za nowy w 1993 roku, nawet 486 już miał wtedy parę lat. Inna sprawa, że u nas percepcja była inna, bo musieliśmy trochę nadgonić Zachód.
Dobry materiał - z jednym wyjątkiem - Doom z 2016 roku nie dawał możliwości zbierania sekretów w dowolnej kolejności. Były fragmenty, gdzie posunięcie naprzód powodowały minięcie niektórych sekretów i trzeba było od nowa zrobić całą misję. Nawet załadowanie checkpointa nie pomagało (np. w kompleksie UAC bo cutscence z Olivią Pierce drzwi za nami zostały zablokowane na amen - jeśli ktoś minął tam sekret - po sprawie, restart misji)
15:23 "satanizm" pochodzi od hebrajskiego słowa "satan" (czy jak kto woli od arabskiego "szajtan"), które to oznacza "przeciwnik", a ponieważ kościół ma monopol na zwalczanie całego piekielnego plugastwa, więc każdy rodzaj konkurencji jest niedopuszczalny, z czego wynika, że taki Doom Slayer jest konkurentem/przeciwnikiem w branży, czyli takim "sajtanem" i dlatego właśnie Doom i wiele innych gier jest nazywana grami satanistycznymi ;)
Nie pamiętam jakiego jesteś rocznika Arasz ale domyślam się że zbliżonego bo ja 93r.. Portal czasy eMule, DC++ i jeszcze jakiegoś programu chyba "panda share" czy coś w ten deseń gdzie była jedność osiedla taka że jak miałem internet 512kb/s i filmy z torrentów się ściągało to na czacie osiedla odrazu pisali żeby ściągać od "niego" film w pół dnia niż z torrentów cały tydzień albo jak jeden sąsiad(10 lat starszy) wprowadził mnie w świat hack'n'slashy gdy ściągałem Diablo II napisał mi na DC++ priva że mi podrzuci oryginał który był na kilku płytach CD 700mb i pokaże co to prawdziwa gra. Mimo że jestem teraz tylko konsolowcem to dziękuję Araszu za wprowadzenie mnie w nostalgię. Ale się rozpisałem hahaha 😅
Procek 386 był wtedy dobry, ale nie dawał rady z doomem. Zabawa zaczynała się od 486DX ( nie mylić z SX -brak koprocesora matematycznego) i to najlepiej z 4Mb RAMu na pokładzie. Aha i dobrze żeby procek był poganiany zegarem minimum 40mhz. Takie to czasy były 😅
@@nalewator7904 Weź pod uwagę że w 90'tych latach szybkość pecetów rosła w tempie ekspresowym. Złożyłem wtedy swoje pierwsze 486SX 25mhz, a kilka miesięcy pozniej musiałem się przesiąść na 486 DX4 100mhz, bo tamten nie wyrabiał. W Polsce jak doom wchodził na rynek (1994 rok), to pentiumy przechodziły wiek niemowlęcy. Jak miałeś w ch.. kasy to kupowałeś sobie Pentium66 , a jak tych pieniążkow było trochę mniej to 486DX4 100 przetaktowywałeś na 120 mhz i to już było szybsze od rzeczonego pentiuma. Co do RAMu to kozak był jak już miał 4Mb. ...co innego w 1996. Wtedy to już udało się ogarnąć P133 i pierwszy z prawdziwego zdarzenia akcelerator graficzny Voodoo1. Ale to już inna historia...
@@nicramagylap8711 Muszę się zgodzić. To były bardzo szybkie czasy. W kilka miesięcy, wypasiony zestaw był przestarzały w CAŁOŚCI. Po wsadzeniu VooDoo1 do pentium 120 (puszczonego na 133) grałem w Need For Speed 3 komfortowo. W rozdziałce 640x480. Do płynnego działania Unreal, to już było za mało. Na Pentium 166 MMX, 16 mega RAM i to samo VooDoo, Unreal chodził idealnie w rozdziałce 538x384. To właśnie z tych czasów się pojawił mit, o koniczeności zmiany całego kompa co rok :D Teraz mamy pozorny komfort. Bo gry muszą ruszyć na konsolach i siłą rzeczy - śmigają na zestawach z 2015 roku. Nie ma już skokowych rewolucji. Z jednej strony fajnie, bo nie trzeba wymieniać karty i procka co rok (wystarczy to zrobić co pięć lat). A z drugiej strony, mamy stagnację w grafice i schemacie growym. Ostatni killer, jaki wyszedł w tych tematach - to Crysis z 2007.
@@nalewator7904 Tak, szalone lata 90'... To był taki czas, gdy wielu patrzyło na ciebie jak na jakiegoś kosmitę usłyszawszy że masz komputer i grasz w gry. Niewiele osób potrafiło zrozumieć fenomen gier video. Gry się im w naszym pięknym kraju kojarzyły z jakąś kropką skacząca po ekranie telewizora . A to był czas kiedy gry zaczynały wyglądać i dawać niesamowite wrażenia z gameplayu. Weź na przykład w/w dooma, albo NFSa jedynkę. Rodziła się FIFA, Quake, microsoftu Flight Simulator. Przyklady by można mnożyć. Inna sprawa, że ta zabawa nigdy w Polsce tania nie była. Począwszy od czasów ośmiobitowcow, przez amigi, atari ST, do pecetów. Wtedy też uświadomilem sobie że w pogoni za FPSami ,w ciągu bodajże roku, może półtora włożyłem w peceta jakieś 15 tysięcy a jego wartość jak bym go chciał sprzedać to jakieś 3 tysie :D .... No i PlayStation z Xboxem zaczęła skutecznie dobijać się do domów. Nawiasem mówiąc, moim zdaniem to właśnie PlayStation i konkurencyjny Xbox dał kopa całej branży. Wtedy rynek gier przestał być niszową rozrywką, a wkroczył na ścieżkę tym czym jest teraz.
No co za wieśniak: "a propo chwalenia się... ja idę... czeka... Ethernal"... :P czyli: "ja już mam i sobie napier.... a Wy se czekajcie" XD Spoko materiał, bo mimo, że człowiek kiedyś tam łoił w tą ikonę gatunku niemal codziennie godzinami w 1-kę i 2-jkę, to nie zdawał sobie sprawy z rozwiązań, jakie podświadomie budowały ten klimat, jak operacja światłem, czy leżące truchła Comando tu i ówdzie. Brawo! Pozdro. PS Jak masz takie dojścia, to załatw limitowaną, bo się już skończyły ;)
Jeśli jest taka możliwość, proszę popracować nad masteringiem dźwięku, strasznie brzęczy głos prowadzącego, na słuchawkach jest to dość męczące przy tak długim filmie. Pozdrawiam! Materiał fajny :)
A moze by tak zrobic film o tym-jakie nowe wersje starych gier chcieslibysmy zobaczyc?Ja chetnie zagralbym w blood albo quake w takim wydaniu jak doom.To by bylo cos😁
Ciekawostka: dysponowano tylko kilkoma modelami potworów, które fotografowano pod różnym kątem. Reszta menażerii powstała z umiejętnego "recyclingu" i "upcyclingu" tych tekstur.
Wczoraj w przypływie hypeu na nowego Dooma, zrobiłem swoje już chyba 4 podejście do poprzedniego Dooma, ale nadal jakoś nie bawię się przy grze zbyt dobrze czy tak jakbym chciał :p
A czy przypadkiem At Doom's Gate nie miało podpierniczonego riffu Metallici? Ja tam preferuję muzykę Aubreya Hodgesa, rzeźnia robiła się jakaś taka bardziej niepokojąca i zwyrodniała :P
sprawdzałem w wiki. Ludziom kojarzy się to z metalicą, ale sam Bobby P. powiedział w wywiadzie, że ten utwór zrobił z głowy. Może kojarzy się z tym Riffem ponieważ był generyczny wśród utworów Heavy metalowych. Polecam przejrzeć różne źródła. ps moim ulubionymi utworami z doom'a jest: At doom's gate (rzecz jasna) the imp Kitchen ace intermission i Na szczycie tej listy Deep into the code
Już nie przesadzajmy. wdzwaniane modemy telefoniczne miały przepustowość rzędu 56 kb/s co daje nam na ściągnięcie pliku rzędu 100 MB niewiele ponad 6 godzin. Problem jednak był innego typu - kto wtedy miał; tak ogromny dysk? Ba - wiele komputerów w ogóle nie posiadało wtedy dysków, a pobieranie na wielką ilość dyskietek byłoby kłopotliwe i znacznie wydłużyło proces pobierania. Pomijając, ze gdyby to był pojedynczy plik to by go się nie dało zapisać w podzielonej formie. A to wszystko przy założeniu, ze połączenie byłoby 100 procent stabilne i serwer wysyłający nadawał cały czas z pełną prędkością. No i nie padło ani słowo o kosztach takiej operacji... 31 groszy za 3 minutowy impuls, jeśli dobrze pamiętam - a średnia krajowa w latach 90tych wynosiła ledwie kilkaset zł - od 170 w 1991 do 702 zł w 1995. I te nasze ponad 6h pobierania w przeliczeniu na koszta wyniosłoby jakieś 60-70 zł, czyli w porywach pół pensji. A przypominam, ze mówimy o pensji średniej, a nie tej najniższej, będącej realiami wielu ludzi. Tak nagły i dynamiczny wzrost średniej krajowej po transformacji z PRL spowodowany był bowiem nie tyle wzrostem wszystkich wynagrodzeń, co lawinowym wręcz wzrostem zarobków osób najbogatszych.
no nie zupelnie, bo modemy 56 to dopiero w '98, moj pierwszy modem mial 14.4, a jak miales pecha to sie laczyl na 9.6 albo i 5.6, a do tego to sa wartosci w kiloBITACH, a nie kiloBYTE'ach, wiec srednie predkosci sciagania to byly 3-4kB. Juz pomijam koszty wdzwonki, 'szanse' na polaczenie i stabilnosc serwerow i chec skorzystania z telefonu (kto nie podniosl sluchawki niech pierwszy rzuci kamieniem). Z suchych obliczen to w te 7h przy idealnych warunkach by sie dalo, ale rzeczywistosc byla inna:)
@@model84 oczywiście że kb nie kB brałem pod uwagę (czyli w przeliczeniu 7 kBps) . I o ile w domach to faktycznie mogło być później, to w miejscach gdzie faktycznie ściągało się dane w 1993 (na uczelniach) bywały i łącza ISDN o zawrotnej szybkości 72 a nawet 108 kbps. Ale dalej pozostaje kwestia nośnika do zapisu i pojemności HDD. No i pomijam, że 1 plik 100 MB nie ściągnął by się nigdy w całości, bo prędzej czy później by zerwało połączenie i trzeba by zaczynać od początku.
Mój katecheta powiedział, że każdy powinien zagrać w Dooma i że to najbardziej chrześcijańska gra na świecie. Nie żebym potrzebował rekomendacji, ale i tak fajnie.
Świętej pamięci Terry Pratchett kiedyś powiedział coś takiego o pierwszej części Doom “Over the centuries, mankind has tried many ways of combating the forces of evil... prayer, fasting, good works and so on. Up until Doom, no one seemed to have thought about the double-barrel shotgun. Eat leaden death, demon...”
Niech żyje świat dysku !
@@milkyman5192 W jakim sensie?
Właściwie to bym zobaczył cały odcinek poświęcony grze w dwa ognie
Dwa ognie to minigra w bully
Albo w klipę.
Ja wolą bym zobaczyć cały odcinek pośwęcony tylko o gwincię
Ja też
"Krwiożercze kółko miłośników herbatki ziołowej" - nawiązanie do Golden Time, nie musicie dziękować...
W sumie nikt ci nie dziękuję ale co tam
Właśnie pomyślałem wtedy o Golden Time, ale nie byłem pewien czy na pewno do tego nawiązywał.
Bloom, dziękuję mimo wszystko.
hardk orowy, ja owszem.
Zajebisty materiał. Pamiętam jak informatyk w LO wyczarował karty sieciowe i odpaliliśmy po LANie Dooma na 4 graczy. Bosze... To były Emocje nie z tej ziemi... W 95 roku...
Ja na informatyce zaczynałem od Quaka w 98 roku
@@Micha-bu5eu quake to prawdziwe 3d już ... i pentium 60/100 trzeba było mieć ...486 juz nie dawalo rady ...
Ja grałem na AMD K5.
Pierwszy raz obejrzałem reklamę z własnej woli i to jeszcze 17-minutową ;p
fajnie gdyby jeszcze w samym materiale była taka informacja ;) ale materiał +1
@@flaqplox jest w opisie
@@NixsoNix775 nie każdy czyta opis
@@flaqplox no wiem ale warto bo tam są najważniejsze informacje
1. Został odpalony na termostacie
2. Został odpalony w doomie
3. Został odpalony na palniku
4. Został odpalony na MP5 GAMEMASTER
5. Został odpalony na solniczce
6. Został odpalony na pudełku płatków śniadaniowych
Można by poprosić o podpisywanie gier które prezentujecie na filmie gdyż nie wiem jak się nazywają a chciałbym w nie zagrać .
O czym ty gadasz?
Powiedz która minuta, może Ci pomogę. Jak nie to może ktoś inny.
Myślę, że chodzi o Dooma
Wiedźmin albo Gothic
1:31 prawy górny róg to Marathon od Bungee, less strona to chyba Rise of the Triad, tego na dole nie wiem, myślałem że Strife ale nie.
Poza tym z oczywistych gier które się tu pojawiają to Wolfenstein i kolejne odsłony Dooma.
Ty zawsze przerywasz jak juz sie zaciekawie. Naprawde chciałem posłuchac o korzeniach dwoch ogni
Pewnie już pojawiło się w komentarzach... Doom wynalazł też speedrun. Oczywiście przehodzeniegier jak najszybciej istniało już wcześniej, ale Doom dzięki systemowi zapisu śmiesznie mało ważacych powtórek oraz pokazywaniu uzyskanego czasu sprawił, że speedrun stal się rzeczą, fenomenem.
Od 15:08 do 15:40 - być może dlatego gry z serii Doom były i są oskarżane o promowanie satanizmu, bo chodzi o to, że w zależności od tego jakimi treściami "karmimy" nasz umysł, nasze oczy i nasze uszy, do takich treści może nas ciągnąć.
Jeśli "karmimy" nasze umysły, nasze oczy i nasze uszy złymi treściami, to czy możliwe jest, że będzie nas ciągnęło do tego, żeby się modlić do Boga nawet jeśli wcześniej byliśmy wierzący ?
Mam co do tego wątpliwości.
Jeśli "karmimy" nasze umysły/oczy/uszy złymi treściami, to w najlepszym wypadku będziemy mieć "kolorowe sny" - czytaj koszmary senne.
W gorszych przypadkach może być tak, że ktoś kto był wierzącym i praktykującym katolikiem nagle przestanie czuć potrzebę modlitwy, a w końcu być może nawet utraci swoją wiarę, czyli wydarzy się coś wyjątkowo niedobrego - pół biedy jeśli po odstawieniu takich gier ktoś jednak z powrotem uwierzy w Boga i zacznie praktykować swoją wiarę.
Może się tak zdarzyć, że jak ktoś będzie chciał wrócić na właściwą drogę (drogę wiary w Boga i praktykowania tej wiary), to może będzie potrzebować pomocy księdza egzorcysty, bo będzie zniewolony.
Najgorzej jak ktoś po utracie wiary zwróci się w kierunku różnych dziwnych i niebezpiecznych ideologii jak np. ezoteryka, okultyzm, czy wręcz satanizm.
9 minut prawie 500 like
Macie dobry przykład jak mocno społeczność czeka na materiały. Mega jak zawsze!
Świetny materiał :-) Już dużo filmów o DOOMie się naoglądałem ale tutaj jest naprawde fajnie i wciągająco (pod względem słuchania) :-)
Jeden z nielicznych kanałów w których filmy oglądam w całości :)
jak to na strimie dzisiaj było, ogólnie super strim - polecam
Ugułem
Z tym popularyzowaniem shareware to mocno popłynąłeś. Zanim rynek oprogramowania zdominowały wielkie korporacje, shareware z dyskietek oddawanych do magazynów, (potem również pobierane z BBS) były ważną formą dystrybucji oprogramowania.
ej ej ej… początek był tak dobry, że ja proszę mówić dalej a nie o grach komputerowych zaczynać xD
Niedawno grałem sobie w dooma 2 na brutal modzie,bo chciałem zobaczyć te starsze części dooma i nawet w tym roku walczący ze sobą przeciwnicy zrobili na mnie wrażenie.
Kurde, nigdy nie widzialem tak dobrej 17-minutowej reklamy
Dlaczego satanistyczna skoro walczy się z demonami? Już tłumaczę: w chrześcijaństwie o Jezus jest pogromcą diabła, nie człowiek. A Jezus jest Panem ludzi. Jeśli człowiek chce własnymi siłami walczyć z demonami, to wywyższa się ponad Pana. Proste.
Proste
Aaaaaa i wszystko stało się jasne
A co jeśli doomguy to jezus w zbroi i z gnatami?
@@adiaux1360 prawdopodobne
Ale zrób odcinek o dwóch ogniach, bo interesująco mówisz.
słowem roku tvgry zostanie ,,bezpardonowa strzelanka" xD
raczej "żegnam się w atmosferze lekkiego skandalu" :D
W Dooma 2 to grywam regularnie od ponad 20kilku lat (pobrany z neta w 96 przez kumpla), ta gra mi się nigdy nie znudzi :)
Ciesze sie ze zdazylem jeszcze zagrac w dzien premiery. Nie pozalowalem swojego wyboru. Jako fan dooma mowie zajebioza
4:05 386 miał premierę w 1985, więc ciężko uznawać go za nowy w 1993 roku, nawet 486 już miał wtedy parę lat. Inna sprawa, że u nas percepcja była inna, bo musieliśmy trochę nadgonić Zachód.
Dwa ognie zajebista gra dostałem na gwiazdkę jak miałem 6 lat
Dobry materiał - z jednym wyjątkiem - Doom z 2016 roku nie dawał możliwości zbierania sekretów w dowolnej kolejności. Były fragmenty, gdzie posunięcie naprzód powodowały minięcie niektórych sekretów i trzeba było od nowa zrobić całą misję. Nawet załadowanie checkpointa nie pomagało (np. w kompleksie UAC bo cutscence z Olivią Pierce drzwi za nami zostały zablokowane na amen - jeśli ktoś minął tam sekret - po sprawie, restart misji)
Świetny materiał.
Dzięki!
Ej, a może wreszcie zrobicie materiał o grach, które nie są komputerowe/konsolowe? Bo gadka o Dwóch Ogniach była ciekawa
Ale to jest Cała redakcja poświęcona tematyce gier komputerowych
Fajny materiał
15:23 "satanizm" pochodzi od hebrajskiego słowa "satan" (czy jak kto woli od arabskiego "szajtan"), które to oznacza "przeciwnik", a ponieważ kościół ma monopol na zwalczanie całego piekielnego plugastwa, więc każdy rodzaj konkurencji jest niedopuszczalny, z czego wynika, że taki Doom Slayer jest konkurentem/przeciwnikiem w branży, czyli takim "sajtanem" i dlatego właśnie Doom i wiele innych gier jest nazywana grami satanistycznymi ;)
Nareszcie coś o DOOM'ie znalazłem u was!!! Taaaak!!
Spoko materiał, nie tak dawno pograłem w dooma i Duke nukem 3d - obie gry były moim zdaniem przełomowe
Szacun za intro :D
Ale zróbcie materiał o grze w dwa ognie, boście już mnie zaciekawili
Oby było więcej tego typu wstępów
13:28 - chyba Quake II! Jedynka to jakieś dwa lata wcześniej.
abstrahując od roku który faktycznie zle podany to q1 faktycznie miał megapopularny multi. samo team fortress powstało jako mod do q1
W końcu odcinek
BTW jaką pizze na streamie zamówiliście
Co to co to co to za nuta ta ta ta. Podoba mi się Panie Arasz na samym początku.
@@danteraf3096 mi chodzi o całą pierwszą minutę.
Quake w 1996 wyszedł :V
Twórcy Dooma powinni wypisywać wszędzie, że byli pierwsi.
Hah
To troche egoistyczne
Ejjjjj.... Koprolity nie mów tak bo będe musiał użyć mojego b.f.g czyli big.fucking.gun !!!!!!
Kurde no chciałem se posłuchać o dwa ognie a tu jakiś Doom wszedł noo...
Dokładnie dwa ognie to przecież taka fascynująca gra
Czy wiedzieliście o tym że doom wyszedł na telefony za darmo w sklepie play w tej starej pierwszej wersji
Co to za utwór zaczynający się w 13:45? Chodzi mi po głowie i nie chce dać spokoju...
Quake też jest super choć tyle lat już ma 😁
Nie pamiętam jakiego jesteś rocznika Arasz ale domyślam się że zbliżonego bo ja 93r..
Portal czasy eMule, DC++ i jeszcze jakiegoś programu chyba "panda share" czy coś w ten deseń gdzie była jedność osiedla taka że jak miałem internet 512kb/s i filmy z torrentów się ściągało to na czacie osiedla odrazu pisali żeby ściągać od "niego" film w pół dnia niż z torrentów cały tydzień albo jak jeden sąsiad(10 lat starszy) wprowadził mnie w świat hack'n'slashy gdy ściągałem Diablo II napisał mi na DC++ priva że mi podrzuci oryginał który był na kilku płytach CD 700mb i pokaże co to prawdziwa gra. Mimo że jestem teraz tylko konsolowcem to dziękuję Araszu za wprowadzenie mnie w nostalgię.
Ale się rozpisałem hahaha 😅
Milo powspominac... mnostwo godzin z kolegami spedzilismy przy grze Doom :)
Czy to zapowiedź nowego kanału? TVSPORTpl?
Kyle Katarn zamiast mówić o Dark Forces, mówi o Doomie.
Procek 386 był wtedy dobry, ale nie dawał rady z doomem. Zabawa zaczynała się od 486DX ( nie mylić z SX -brak koprocesora matematycznego) i to najlepiej z 4Mb RAMu na pokładzie. Aha i dobrze żeby procek był poganiany zegarem minimum 40mhz. Takie to czasy były 😅
Ale już na Pentium 120 Mhz i 8 mega Fast Page RAM - to to dawało ze sto klatek :D A taki zestaw w Optimusie w 1996 roku, kosztował... 3200 PLN.
@@nalewator7904 Weź pod uwagę że w 90'tych latach szybkość pecetów rosła w tempie ekspresowym. Złożyłem wtedy swoje pierwsze 486SX 25mhz, a kilka miesięcy pozniej musiałem się przesiąść na 486 DX4 100mhz, bo tamten nie wyrabiał. W Polsce jak doom wchodził na rynek (1994 rok), to pentiumy przechodziły wiek niemowlęcy. Jak miałeś w ch.. kasy to kupowałeś sobie Pentium66 , a jak tych pieniążkow było trochę mniej to 486DX4 100 przetaktowywałeś na 120 mhz i to już było szybsze od rzeczonego pentiuma. Co do RAMu to kozak był jak już miał 4Mb. ...co innego w 1996. Wtedy to już udało się ogarnąć P133 i pierwszy z prawdziwego zdarzenia akcelerator graficzny Voodoo1. Ale to już inna historia...
@@nicramagylap8711 Muszę się zgodzić. To były bardzo szybkie czasy. W kilka miesięcy, wypasiony zestaw był przestarzały w CAŁOŚCI. Po wsadzeniu VooDoo1 do pentium 120 (puszczonego na 133) grałem w Need For Speed 3 komfortowo. W rozdziałce 640x480. Do płynnego działania Unreal, to już było za mało. Na Pentium 166 MMX, 16 mega RAM i to samo VooDoo, Unreal chodził idealnie w rozdziałce 538x384. To właśnie z tych czasów się pojawił mit, o koniczeności zmiany całego kompa co rok :D Teraz mamy pozorny komfort. Bo gry muszą ruszyć na konsolach i siłą rzeczy - śmigają na zestawach z 2015 roku. Nie ma już skokowych rewolucji. Z jednej strony fajnie, bo nie trzeba wymieniać karty i procka co rok (wystarczy to zrobić co pięć lat). A z drugiej strony, mamy stagnację w grafice i schemacie growym. Ostatni killer, jaki wyszedł w tych tematach - to Crysis z 2007.
@@nalewator7904 Tak, szalone lata 90'... To był taki czas, gdy wielu patrzyło na ciebie jak na jakiegoś kosmitę usłyszawszy że masz komputer i grasz w gry. Niewiele osób potrafiło zrozumieć fenomen gier video. Gry się im w naszym pięknym kraju kojarzyły z jakąś kropką skacząca po ekranie telewizora . A to był czas kiedy gry zaczynały wyglądać i dawać niesamowite wrażenia z gameplayu. Weź na przykład w/w dooma, albo NFSa jedynkę. Rodziła się FIFA, Quake, microsoftu Flight Simulator. Przyklady by można mnożyć. Inna sprawa, że ta zabawa nigdy w Polsce tania nie była. Począwszy od czasów ośmiobitowcow, przez amigi, atari ST, do pecetów. Wtedy też uświadomilem sobie że w pogoni za FPSami ,w ciągu bodajże roku, może półtora włożyłem w peceta jakieś 15 tysięcy a jego wartość jak bym go chciał sprzedać to jakieś 3 tysie :D .... No i PlayStation z Xboxem zaczęła skutecznie dobijać się do domów. Nawiasem mówiąc, moim zdaniem to właśnie PlayStation i konkurencyjny Xbox dał kopa całej branży. Wtedy rynek gier przestał być niszową rozrywką, a wkroczył na ścieżkę tym czym jest teraz.
na moim 386dx40 4mb chodzil calkiem dobrze...u kumpla na 386sx33 juz musial zmniejszac okienko...
Tak właściwie to strzelanki bardziej mi się kojarzą z accelerate backhop’em xD
Doom również był pierwszym powodem, dla którego się zacząłem zrywać ze szkoły ze 25 lat temu
No co za wieśniak: "a propo chwalenia się... ja idę... czeka... Ethernal"... :P
czyli: "ja już mam i sobie napier.... a Wy se czekajcie" XD
Spoko materiał, bo mimo, że człowiek kiedyś tam łoił w tą ikonę gatunku niemal codziennie godzinami w 1-kę i 2-jkę, to nie zdawał sobie sprawy z rozwiązań, jakie podświadomie budowały ten klimat, jak operacja światłem, czy leżące truchła Comando tu i ówdzie.
Brawo! Pozdro.
PS
Jak masz takie dojścia, to załatw limitowaną, bo się już skończyły ;)
chyba najfajniej zmontowany filmik od Arasza :V
Super materiał
Dlaczego nie prasujesz koszulek? Materiał ciekawy, jak zawsze. Pozdrawiam :)
Jeśli jest taka możliwość, proszę popracować nad masteringiem dźwięku, strasznie brzęczy głos prowadzącego, na słuchawkach jest to dość męczące przy tak długim filmie. Pozdrawiam!
Materiał fajny :)
Doom 3 - uwielbiam za klimat!
Zabijanie demonów to moja ulubiona rzecz. Dopiero na drugim miejscu jest sex.
Strasznie duzo ostatio dooma i Arasza w duecie na kanale :D
Weszło mu mocno :D
Łyse pały, Edki, Czuby, Kozuchy, Sumoleny i Niewidzialne Sumoleny
Ehh wspomnienia
A moze by tak zrobic film o tym-jakie nowe wersje starych gier chcieslibysmy zobaczyc?Ja chetnie zagralbym w blood albo quake w takim wydaniu jak doom.To by bylo cos😁
Napewno jako pierwszy FPS został odpalony na lodówce, kalkulatorze, czy nawet e-papierosie
Arasz, a gdzie wzmianka o Dark Forces?
*Żółtooki Arasz* na miniaturce i wiesz, że coś się dzieje.
A rewolucyjna gra ,,no to DooM " , moje serduszko klika łapkę w górę
1:29 dlaczego same gry od Capstone The Pinnacle of Entertainment Software? xxDD
Civvie11 nie lubi tego.
jak dac serduszko?:D
13:32 Quake nie wyszedł w 1998, a w 1996 roku.
Ciekawostka: dysponowano tylko kilkoma modelami potworów, które fotografowano pod różnym kątem. Reszta menażerii powstała z umiejętnego "recyclingu" i "upcyclingu" tych tekstur.
Doom eternal to spoczko gierka
PS. Stream też był spoko
Nazywało się je też "doomopodobne" :)
Stare dobre czasy 😍😍
Wczoraj w przypływie hypeu na nowego Dooma, zrobiłem swoje już chyba 4 podejście do poprzedniego Dooma, ale nadal jakoś nie bawię się przy grze zbyt dobrze czy tak jakbym chciał :p
Dawaj rób film cały o dwóch ogniach
Arasz mistrz wstępów
I motyw z GoW na początku :)
Co to za nutka która zaczyna się w 11:52 ??
Smutno mi trochę, gdy myślę o tym kolesiu, któy ciągle jeszcze ściąga ten 100 megowy plik...
1:13 a fifa? Każda taka sama
Epicka muzyka w tle z RUclips Creator Studio 😂😎🔥
11:20 Eh, tęsknie za czasami kiedy internet był tylko dla wybranych
A o muzyce to nic? Brak wspominania o Bobby'ego Prince'a, które wiele czerpał z zespołów metalowych (w zasadzie kopiował oprócz At doom's gate)
A czy przypadkiem At Doom's Gate nie miało podpierniczonego riffu Metallici? Ja tam preferuję muzykę Aubreya Hodgesa, rzeźnia robiła się jakaś taka bardziej niepokojąca i zwyrodniała :P
sprawdzałem w wiki. Ludziom kojarzy się to z metalicą, ale sam Bobby P. powiedział w wywiadzie, że ten utwór zrobił z głowy. Może kojarzy się z tym Riffem ponieważ był generyczny wśród utworów Heavy metalowych.
Polecam przejrzeć różne źródła.
ps moim ulubionymi utworami z doom'a jest:
At doom's gate (rzecz jasna)
the imp
Kitchen ace
intermission
i Na szczycie tej listy Deep into the code
0:57 ale zapłon 😁
13:27 w 1996 roku
0:59 EJ! Ja się już zajawiłem słuchaniem o Dwa Ognie, CO TO MA BYĆ?!
Skąd jest ta muzyka w tle bo mi się kojarzy?
11:00 Per pixel lighting*. Lightning to błyskawica, a nie światło.
Google Translate twierdzi inaczej.
@@adam7264 To zmień translator.
en.wikipedia.org/wiki/Per-pixel_lighting
@@Hato1992 Ach, że taka mała literówka - lighting nie lightning...
@@adam7264 Otóż to, ale bardzo dużo zmienia :)
Już nie przesadzajmy. wdzwaniane modemy telefoniczne miały przepustowość rzędu 56 kb/s co daje nam na ściągnięcie pliku rzędu 100 MB niewiele ponad 6 godzin. Problem jednak był innego typu - kto wtedy miał; tak ogromny dysk? Ba - wiele komputerów w ogóle nie posiadało wtedy dysków, a pobieranie na wielką ilość dyskietek byłoby kłopotliwe i znacznie wydłużyło proces pobierania. Pomijając, ze gdyby to był pojedynczy plik to by go się nie dało zapisać w podzielonej formie.
A to wszystko przy założeniu, ze połączenie byłoby 100 procent stabilne i serwer wysyłający nadawał cały czas z pełną prędkością. No i nie padło ani słowo o kosztach takiej operacji... 31 groszy za 3 minutowy impuls, jeśli dobrze pamiętam - a średnia krajowa w latach 90tych wynosiła ledwie kilkaset zł - od 170 w 1991 do 702 zł w 1995. I te nasze ponad 6h pobierania w przeliczeniu na koszta wyniosłoby jakieś 60-70 zł, czyli w porywach pół pensji. A przypominam, ze mówimy o pensji średniej, a nie tej najniższej, będącej realiami wielu ludzi. Tak nagły i dynamiczny wzrost średniej krajowej po transformacji z PRL spowodowany był bowiem nie tyle wzrostem wszystkich wynagrodzeń, co lawinowym wręcz wzrostem zarobków osób najbogatszych.
no nie zupelnie, bo modemy 56 to dopiero w '98, moj pierwszy modem mial 14.4, a jak miales pecha to sie laczyl na 9.6 albo i 5.6, a do tego to sa wartosci w kiloBITACH, a nie kiloBYTE'ach, wiec srednie predkosci sciagania to byly 3-4kB. Juz pomijam koszty wdzwonki, 'szanse' na polaczenie i stabilnosc serwerow i chec skorzystania z telefonu (kto nie podniosl sluchawki niech pierwszy rzuci kamieniem). Z suchych obliczen to w te 7h przy idealnych warunkach by sie dalo, ale rzeczywistosc byla inna:)
@@model84 oczywiście że kb nie kB brałem pod uwagę (czyli w przeliczeniu 7 kBps) . I o ile w domach to faktycznie mogło być później, to w miejscach gdzie faktycznie ściągało się dane w 1993 (na uczelniach) bywały i łącza ISDN o zawrotnej szybkości 72 a nawet 108 kbps. Ale dalej pozostaje kwestia nośnika do zapisu i pojemności HDD. No i pomijam, że 1 plik 100 MB nie ściągnął by się nigdy w całości, bo prędzej czy później by zerwało połączenie i trzeba by zaczynać od początku.
@@nihilistycznyateista yup:)
Zróbcie materiał o asymetrycznych grach multiplayer takich jak dead by daylight, friday The 13th ,last year, resident evil resistance
13:28 Przecież Quake wyszedł w 1996 a nie w 1998.
Materiały o doomie zawsze spoko
z czego jest muzyka na początku? ktoś poda tytuł?
Poprosze taki odcinek o Quak
Czy Ty powiedziałeś, że Quake wyszedł w 1998? Czy się przesłyszałem?
Tak powiedział niestety
@@maciejk.2441 może chodziło mu o wersję na N64?
Jako ze mój sprzęt jest dobry ale nie perfekcyjny to w doom eternal jeszcze nie pogram, dlatego zostane przy doom 1 i 2016 ;)
przecież Eternal podobno jest lepiej zoptymalizowany niż ten z 2016
@@MD-uc8bx: A koledze @Imienn y nie chodziło czasem o wymagania sprzętowe? 🤔
@@MyReksio no chodziło, a jak gra jest lepiej zoptymalizowana to znaczy że na tym samym sprzęcie będzie działać lepiej.
@@MD-uc8bx o to nie wiedziałem dzięki
Właściwie doom 2016 działa dobrze więc mam nadzieję...
I ta muzyka TOTO z filmu DIUNA :D:D:D
Mój katecheta powiedział, że każdy powinien zagrać w Dooma i że to najbardziej chrześcijańska gra na świecie. Nie żebym potrzebował rekomendacji, ale i tak fajnie.
Ale ładnie smarują jutubom, wszędzie Doom.
SKRÓCENIE FILNIKU
DOOOOM TO LEGĘDA BEZ NIEJ NIE BYŁO BY TACH SZRZELANEK
Jego pociskÓW dało się uniknąć!!! 6:11
Arasz znowu próbuje być śmieszny.