Bardzo podobała mi się też produkcja we współpracy z kanałem "Zielone Pogotowie" o połączeniu pasji ogrodnictwa i ornitologii, świetny temat. Pana Grzegorza już nie ma z nami na tym świecie, ale na pewno tam po drugiej stronie cieszy się że przekazywana jest wiedza na temat roślin również na ptasim kanale.
Dużo nauczyłem się od Pana Grzegorza. To jemu wysyłałem fotki z moich zmagań ze szczepieniem i czasem prosiłem o konsultacje. Zawsze odpisywał (krótko, zwięźle, ale zawsze). większość roślin na Ranczo on szczepił osobiście - mistrz. Brakuje go :( A za Michalinę mocno trzymam kciuki...
Super film ❤ dziękuję ❤🎉 że dzielisz się rzetelną wiedzą, ja wyremontowałem skrzynie biegów dzięki rzetelnemu filmowi na francuskim YT a nie jestem mechanikiem. ❤😂❤ Super Dziękuję ❤
To wszystko ma sens, ptaki, a jak ptaki, to i drzewa. Jedni je wycinają, a inni szczepią, sądzą i dbają tworząc miejsca gna gniazda dla ptaków. Krąg się zamknął 👍 a film bardzo wartościowy 👏
Dobre to ornitolog ogrodnik😂😂!Przyznaję,że też próbuję szczepić i dopiero w tym roku wyszło mi po wieloletnich próbach nieudanych,oczywiście Zielone pogotowie znam i i cenne rady pana Grzegorza( co to był za człowiek),ale mi wyszła metoda jakiegoś Serba ( taka brutalna z wiertarką) i jak zobaczyłem pąk to załzawiłem tak samo jak po utracie lęgu raniuszków w maju.
Wnioski i spostrzeżenia i ogólne podejście podobne do moich, zwłaszcza w temacie metod i terminów wziętych prosto z sadownictwa oraz niskiego poziomu polskich opisów, zwłaszcza z portali niby dla amatorów, o sklepach już nie wspominając. Dotyczy to też ogrodnictwa ogólnie i wielu innych dziedzin.
To takie klonowanie prawie.Super materiał.Rosła u mojego dziadka kiedyś taka stara odmiana Ananas Berżenicki,urosłem na tych jabłkach.Chciałem ją ratować i przeszczepić.Ale żaden ze mnie ogrodnik.Szukałem porad w necie.Ale tak jak mówisz,wszystko dla chodowców,żadnych treści dla amatorów.Gdyby ktoś wtedy taki materiał zrobił jak Ty.Jabłoń przepadła niestety.Pozdrawiam.
Podabał mi się film o kaczkach.Ale mam o nich inne zdanie.Są bardzo mądre i inteligentne(jak to ptaki) po prostu nie nadążają za zmieniającym się światem.A co do jabłonki,może zdradzisz mi gdzie rośnie.Może Twój film pomoże mi przeszczepić ten zą zacną odmianę.Pozdrawiam,
Jestem bardzo ptakolubnym ogrodnikiem ,oglądam ten kanał ze względu na cenne informacje dotyczące ptaków , moje zdziwienie było ogromne , że tym razem znalazłam wszystko o szczepieniu drzewek , dosłownie wszystko , wielkie dzięki za ten filmik😄🙂🤗
Ale fajny filmik. Panie Kubo też się przymierzałam do szczepienia. U mnie stare jabłonki rozsiewają się wszędzie!!! Wiem to, bo w tym roku jeszcze nic nie wykosiłam. Przyszłe podkładki rosną "jak głupie". 😃
Bardzo ciekawa forma filmów. Aż spróbuję sobie w tym roku porobić zrazów i na przyszły rok kupię podkładek i porobię sadzonek. Czekam z niecierpliwością na drugą część :) Jeżeli chodzi o wierzbę i leszczynę to ciekawe czy też jakby chcieć porobić wierzbę do innej wierzby albo leszczynę np czerwoną do zielonej czy by to się przyjęło. W ogóle to jest temat rzeka, ciekawi mnie na przykład czy jakby poszczepić taką rajską jabłoń na czymś innym niż jabłoń czy by to się przyjęło. Naprawdę temat rzeka i czekam na kolejne filmy o roślinach, bo podchodzisz w taki prosty ludzki sposób do tych filmów, bez zbędnego gadania tylko do rzeczy, co do czego. Widziałem ten film o dzikiej róży, też mam ochotę spróbować i z tego co słyszałem to można też róże przeszczepiać z jednej na drugą. Ciekawe czy do takiej dzikiej możnaby zaszczepić jakąś szlachetną. Dzięki za zajawkę Kuba, pozdrawiam!
Różę na różę można. To jest tzw. okulizacja (szczepić też się da ale mało kto to robi bo gorsze efekty). Na takich różach z nasion szczepi się właśnie szlachetne odmiany. Jabłoń na Jabłoń. Można próbować na głóg, ale może kiedyś odrzucić. W tym roku szczepiłem grusze na jarzębinie, na razie jest dobrze. Takie drzewka nie są długowieczne np kilkanaście lat, ale podobno świetnie owocują no i można mieć gruszki na bagnie gdzie jarzębina da radę a grusza nie ;) . Muszą być blisko spokrewnione gatunki najlepiej te same (grusza na pigwie to standard w szkółkach)... Ja jeszcze będę szczepił drzewka (już końcówka na próbę, potem okulizacja...)
Witam Czas pandemii był dla mnie okresem szkolenia się przez oglądanie zagranicznych kanałów ogrodniczych, na których bardzo precyzyjnie pokazywano proces szczepienia różnymi metodami. Nauka na tyle była skuteczna, że zarówno okulizacja róż nie stanowi już problemu, jak i szczepienie za korę, poprzez stosowanie proste, jak i z „języczkiem”. Mam zaszczepioną aronię na jarzębinie i już drugi rok owocuje. Owoce są bardzo smaczne. W tym roku zamierzam również na jarzębinie zaszczepić, ale tym razem pigwowca japońskiego. Podobno owoce są większe i smaczniejsze. Szczepiłem z dobrym skutkiem jabłonie i grusze, a nawet jabłonie na gruszy. Pozdrawiam
Do cięcia zrazów można użyć zwykłej żyletki, taśmę izolacyjną aby się nie kleiła do kory przyklej kilka razy do ubrania, zbierze trochę mocheru i już nie będzie taka lepka, można też nawet do skóry razy parę razy przykleić, zamiast maści można użyć gliny, na przykład z kopca kreta, byle by się dobrze kleiła.
Fajny, informacyjny odcinek. Szczerze mówiąc temat szczepienia mnie zaciekawił. Myślę w przyszłości o założeniu sadu i nasadzeniach innych drzew. Ogólnie na terenie chcemy mieć rośliny pożyteczne dla zapylaczy, ptaków oraz ludzi (dzięki owocom oraz w sensie estetycznym :) ). Z myślą o ptakach to na pewno mam w planach głóg pośredni oraz interesuje mnie jakaś jabłoń i rajskie jabłonie, na których zostaną jabłka zimą. Warto wiedzieć, że można "klonować" drzewa, i że owocują potem w taki sam sposób. Rośnie u mnie i w okolicy sporo czarnych bzów. W tamtym roku posadziliśmy jarząb mączny i mam nadzieję, że jego owoce będą fajnie służyć ptakom zimą : )
W tym roku posadziłem sobie trzy sadzonki jarzębiny jadalnej. To jest jakaś nowość krzyżówka jarzębiny z aronią. Podobno są smaczne dla ludzi i mają duże owoce. Kosy już się nie mogą doczekać ;)
Witam. Jakiś czas temu chcąc uratować starą odmianę gruszy pobrałem nasiona celem stratyfikacji. Operacja udała się sukcesem, z większości nasion wyrosły małe grusze. Tu pojawia się moje pytanie. Kiedy te grusze z nasion urosną do odpowiedniej wielkości mogą być dobrą podkładką pod zrazy z tego samego drzewa z jakiego pobrane zostały nasiona? Czy lepszym wyjściem będzie zaszczepienie zrazu na innej odmianie?
@mateuszwrona8119 w przypadku gruszy zazwyczaj będą to bardzo silnie rosnące wysokie drzewa. Nie ma tu do wyboru zbyt wielu podkładek gotowych. Ulęgałka, grusza kaukaska lub pigwa s. Ta ostatnia daje "małe" drzewka ale też krócej żyjące. Czasem trafiam na grusze szczepione na siewkach które nie Porosły jakieś olbrzymie mimo znaczącego wieku. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy nie dają odrostów i odrosty wykorzystać jako podkładki. Pozdrawiam serdecznie
@@ptasiastrefa Jeśli odmiana szlachetna zaszczepiona na siewce nie wyrosła do dużych rozmiarów to są takie opcje , że albo trafiła się siewka skarlająca , albo odmiana szlachetna jest z natury mniejszych rozmiarów drzewem.
z doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe zadanie...próbowaliśmy kilkakrotnie zaszczepić przedwojenną bardzo smaczną jabłoń, która wciąż owocowała, a ona nie i już...trudno. Ale widzę, że Pan ma bardzo dobre nastawienie oraz narzędzia i wszystko się uda, efekt gwarantowany, czego Panu życzę!
Nie poddawać się. Jeśli to drzewo żyje trzeba walczyć o nie do końca. Najprostsze szczepienia za korę, którego chyba pokazywać nie będę na filmach. Mam piękną różę, którą rozmnożyły mi siostra z patyka. Bardzo silnie pachnie i robi jej płatków herbatę. Co roku próbuję ukorzeniać . ukorzeniła się tylko jedna sadzonka i pojechała paczką na ranczo. W tym roku znów będę próbował ją rozmnożyć z sadzonek. Do skutku, chcę mieć więcej takich róż :) . Przy tym szczepienie to pikuś :)
Wydaje się że w ciągu roku rodzina bogatych zjada 75 kW z czego spora część to szkodniki. W starych opracowaniach znalazłem informację że jedna rodzina bogatek jest w stanie oczyścić z gąsienic 40 drzew . Te dane dotyczy starego typu osadu z lat 40 ubiegłego wieku raczej zatem stare i duże jabłonie... W okresie lęgowym większość drobnych ptaków przerzuca się na jedzenie owadów w tym samym oczyszcza okolice ze szkodników bardzo skutecznie.
Rajskie jabuszko jest samo w sobie dobrą podkładką dla drzew karłowatych. Jasne, że szczepienie choćby rajskiej - starej - na podkładcę przyśpieszy owocowanie, ale nie jest to chyba konieczne. Jeśli chodzi o zabezpieczenie plateliną, to zrobiłem tak raz i po rozpuszczeniu weszła na łączenie zraza z podkładką. Gęsta maść sprawdza się najlepiej - zawsze można trochę przesuszyć wodnistą. Maść woskowa jak plastelina niestety u mnie zadziałała, choć też źle ją zastosowałem.
Dzięki za cenne spostrzeżenia. Plastelinę mam tylko w kilku przypadkach szczepienia za korę. Jak na razie ok. Puki co przyjęte. Parafiom sprawdza się doskonale. Ostatnio strata na skutek przelania donicy i zgnicia korzeni podkładek... 4 drzewka w jednej dużej donicy.... Pech.
@@ptasiastrefa Niestety parafina wydawała się dla mnie zbyt dużym wydatkiem, więc zamiast tego używam strecz przy małych podkładkach i taśmę przy korzuchówce, ale zacząłem tez próby z... teflonem. Niestety w tym roku zacząłem z nim zbyt późno, alę wydaję się być dobrze sprawdzać, gdy trzeba sczelnie owinąć jakieś miejsce.
Podkładka p60 blisko spokrewniona z rajskimi (ma czerwonawe drewno i cambium) po szczepieniu zostawiłem sobie końcówki pędów i wsadziłem do wiadra z wodą. I szok , część puściła korzenie !
@@ukaszkowalski725 teflonu jeszcze nie używałem ale pewnie też się nada. Zamiast owijać zraza można okryć workiem foliowym i na to folie alu na 3 tygodnie. Też zabezpieczy przed wyschnięciem , co więcej nie ma problemu z otwieraniem pąków .
@@ptasiastrefa Z tego co sobie przypominam, przy szczepieniu używałem taśmy/streczu - ale nie nakladalem jej na pąki, co przy korzuchowce jest trudnę, poniewaz zcisk musi być mocny, a w dodatku szczelny, lecz pąk nie ma szans przebić się przez taśmę. Dlatego też oklejalem zrazy taśmą/steczem do podkładki, a wokół pąka owijałem teflonem, lecz ściągnąłem go po jakimś czasie, więc nie wiem, czy pąk przebiłby wartwę teflonu, jak się to dzieje z parafiną. Na to nakładałem sreberko, które po 2/4 tyg sciągałem. W tym roku poszczepiłem gruszę, jabłoń i sliwę. Czereśnia czy brzoskwinia nie przyniosła mi sukcesów.
Jabłonie się łatwo zrastają, najpóźniejszy termin udanego szczepienia które zrobiłem, był w lipcu. W scyzorykach fiskarsa nic mi nie lata, za to te polskie które kupiłem, były robione z jakiegoś miękkiego złomu. Fiskars też szału nie robi, ale skoro działa to nie szukam nowych. Stare odmiany można uzyskać z ogrodu botanicznego w Powsinie. Nie wiem czy mają rajskie, bo zamawiałem jadalne.
Chyba są różne polskie. Te, których używam jestem zadowolony tyle że na początku bardzo tępe i miały źle wyprowadzone ostrza. A Fiskars którego mam ma luźne ostrze i widziałem w komentarzach pod tymi scyzorykami że tak podobno jest, ale postanowiłem sprawdzić. Możliwe że to jest kwestią niektórych egzemplarzy, mogę w to uwierzyć. Po otwarciu mogę go cofnąć jeszcze jakieś dwa albo trzy milimetry. A to nie daje pewnego cięcia. To jego jedyna wada bo ostrze chyba ma całkiem spoko.
@@ptasiastrefa te moje były sygnowane jako gerlach, kupiłem bo ten po dziadku był fantastyczny jeśli chodzi o stal. Niestety zgubiłem albo ktoś mi go ukradł. Nowy komplet okazał się być porażką. Ale np noz monterskie z wyposażenia WP były bardzo dobre i kosztowały grosze. A jak sam zauważyłeś liczy się głównie to, aby był ostry. A ja dodam że również sztywny i wygodny. Tymi polskimi też szczepiłem, szybko się ostrzył i jeszcze szybciej tępił. W kwestii fiskarsa to dopóki nie zgubię swoich, to nowych nie kupię. Trochę dziwne że ich jakość tak spadła, może podróby? Z ciekawości możesz do nich napisać. Na początek dobry tapeciak, skalpel a nawet nóż kuchenny. Dla jednego szczepienia nie trzeba kupować ekstra narzędzia. Dziadek szczepakiem i ser albo bułkę pokroił, patyk na kiełbasę za ostrzył itd. Też jestem gadzeciarzem i mam różne ostrza, acz nie oszukuje się już że są niezbędne 🤣
@@pasiekatilia8549 Tam jest jakaś akcja sygnowaniem się jako Gerlach. Inna firma wzięła nazwę a inna maszyny do montaży noży (chyba) ja kupiłem na podstawie wyglądu (gerlach miał charakterystyczne grube nity). Stal niezła (fiskars i victorinox pewnie lepsza) ale udało mi się to wyostrzyć. Co kilkanaście szczepień przejeżdżam tylko kilka razy na pasku i paście o dalej jak brzytwa... Ja się bawię szczepieniem więc lubię też zmieniać nożyki. Opinelem sie fajnie zacina bo cieniutkie ostrze jest... Wszystkim co da się naostrzyć można szczepić (no dobra siekierą było by dość nieporęcznie ;) Wiele osób nie szczepi bo twierdzi że nie ma narzędzi lub nie umie sobie ich naostrzyć...
Ugory , na których zaczynają rosnąć drzewa , stare sady których nikt nie pielęgnuje i zaczynają zarastać(właśnie przed chwilą znalazłem dwa młode okazy w takim miejscu), gdzieś przy polnych drogach .
@@polishpride4110 nie ma bo dopiero go będę montował. Może uda się to zrobić jutro albo w przyszłym tygodniu. Zaszczepiony na filmie drzewka przyjęły się i rosną :)
Też nieco "bawię" się w szczepienie drzew. To efekt Pana Grzegorza, który pozytywnie "zarażał" swoją pasją. To z kanału Zielone Pogotowie dowiedziałem się o Ptasiej Strefie. A co do moich zmagań ze szczepieniem, to raz zrazy przyjmą się, raz nie. Bardzo łatwo przyjmują sie śliwy na tzw. "dziczkach". Pozdrawiam.
Ostatnio, kilka przyjętych (z połowy kwietnia) zwiędło mi bo nie zabezpieczyłem ich odpowiednio przez ostrym słońcem. Cóż tak to się czasem dzieje ale masa się przyjęła, co ciekawe te które szczepiłem w połowie maja też :)
@@mubo111 tak się powszechnie określa siewki roślin najczęściej pochodzące z ogryzków po gruszkach czy jabłoniach lub rozsiane przez ptaki. Bo zupełnie dzikie naturalne jabłonie chyba ciężko byłoby znaleźć...
Można ale orzechy są podobno trudne. Zwłaszcza w naszych warunkach. To dlatego szczepione drzewka są tak drogie. Na południu Europy gdzie szybciej robi się ciepło szczepienia udają się bardziej. Jest w internecie kilka patentów zagranicznych na szczepienie orzecha, ale ja ich jeszcze nie próbowałem. Choć przymierzam się może w przyszłym roku. Mam orzech który daje naprawdę wspaniałe orzechy. I pełno siewek ;)
@@ptasiastrefa Dziekuję za informację ale i tak nie wiem jak mam zachować owoce starego orzecha (ok.50 lat,sadził go mój śp.tato) Orzech wypuścił z ziemi dwa pedy,tuż obok sędziwego pnia,mają ten sam system korzeniowy i chciałabym tak wszczepić ten młody pęd do drzewa aby wyrósł mi nowy orzech z takimi samymi orzechami a stare drzewo ściąć.Sąsiedzi mówią mi że się nie da a ja wiem z opowiadań mojego taty że jakoś tak można a Pan mnie w tym upewnił.Będę bardzo wdzięczna jeśli napisze mi Pan jak to się robi🙂?
@@hiaweipol8000Gdyby się dało pobrać te młode odrosty z korzeniem , to tak najłatwiej byłoby mieć nowego starego orzecha. Szczepienie jest trudne podobno.
Na pewno będzie dokładnie pokazane w drugiej części. Podkładka do kawałek który ma korzeń. Zraz to kawałek bez korzenia który chcemy przyczepiać do kawałka z korzeniem. Zraz to jest jednoroczny pęd zebrany w zimie tak zwany wilk lub odrost. Musi być tej odmiany którą chcemy sobie wyhodować.
@@ptasiastrefa Odkryłem miejsce na którym rośnie czereśnia, i teraz czy można ją zaszczepić na np. na takim zrazie z wierzby czy to musi być ten sam gatunek drzewa?
@@mubo111 Czereśnie można zaszczepić na czereśni, antypce i wiśni ptasiej. Wg mnie szczepienie drzew owocowych na wierzbie to jakiś fake (choć raz słyszałem o tym z ust pani profesor) Szczepi sie tylko drzewa tych samych gatunków lub bardzo blisko spokrewnione.
Nie nie, kanałów ogrodniczych jest dużo. Brakowało mi takiego materiału podsumowującego szczepienie. Żeby było dużo informacji dla amatora. A że w sadach żyją ptaki... Na pewno będzie jeszcze część praktyczna.
Proszę odezwać się do Pana z kanału, LA Fuente Gospodarstwo może pomoże w sprawie strych odmian, lub jest koło Warszawy, Dziadkowy Sad Tradycji Smak Z Wisowa tam ma Pan stuletnie drzewka
Odzywałem się, niestety na przeszkodzie wysłania przez pana Grzegorza zrazów stanęły przepisy dotyczące wysyłki materiału roślinnego przez amatorów... Myślałem, że uda mi się do niego pojechać; niestety nie dało rady. Ode mnie to trochę daleko. Natomiast zazdroszczę mu fajnej dużej działki i kolekcji którą robi, zwłaszcza grusz :)
Czyli jak zwykle przed oczami staje polskie prawo które w pewnych kwestiach chroni złodziei a z drugiej strony nie pozwala rozwijać się osobom które próbują wprowadzić w życie coś wartościowego😢
@@spawel Tak i to przykre , to prawo zostało wprowadzone dosłownie kilka lat temu i wynika po prostu z niedbalstwa. Miało dotyczyć dotyczyć zawodowców nie amatorów. I niektóre kraje potrafiły sobie je tak zmodyfikować że nie mają z tym problemu. U nas zrobiono po najprostszej linii oporu. Wszystkich traktujemy tak samo. Chcesz sprzedać listek fiołka i wysłać musisz wystawić paszport roślin i mieć zarejestrowaną uprawę... Chore...
Miałem w ogrodzie prawdziwą popielówkę. Sadzona była jeszcze przez mojego pradziadka. Albo wcześniej przez jakiegoś Niemca... W w zeszłym roku uschła. Na szczęście zaszczepił ją wcześniej na kilku drzewach. Niektóre już owocują. W moim sadzie też obowiązkowo będzie.
Każdy nóż , byleby ostry ;) i tak cienkie ostrze to zaleta. Noże do tapet też niestety bywają tępe. Ja już używam naprzemiennie raz taki raz taki jak mi się spodoba. Nóż do tapet fajnie się sprawdza przy szczepieniu przy stosowaniu z języczkiem.
@@ptasiastrefa dzięki mistrzu za podpowiedź, koło domu mam trochę stert desek,pewnie tam ma gniazdo, nie bój się, prubuje mnie odciągnąć jak najdalej od chałupy😘
Ciekawe przedstawienie tematu, łącznie ze szczegółami, typu noże. Zawsze wiedza się przyda... A zaczynam dopiero...
Bardzo podobała mi się też produkcja we współpracy z kanałem "Zielone Pogotowie" o połączeniu pasji ogrodnictwa i ornitologii, świetny temat. Pana Grzegorza już nie ma z nami na tym świecie, ale na pewno tam po drugiej stronie cieszy się że przekazywana jest wiedza na temat roślin również na ptasim kanale.
Dużo nauczyłem się od Pana Grzegorza. To jemu wysyłałem fotki z moich zmagań ze szczepieniem i czasem prosiłem o konsultacje. Zawsze odpisywał (krótko, zwięźle, ale zawsze). większość roślin na Ranczo on szczepił osobiście - mistrz. Brakuje go :( A za Michalinę mocno trzymam kciuki...
O Panu Grzegorzu mówiło się, że nawet ołówek by mu wypuścił 😂 Bardzo go brakuje 😢
Super film ❤ dziękuję ❤🎉 że dzielisz się rzetelną wiedzą, ja wyremontowałem skrzynie biegów dzięki rzetelnemu filmowi na francuskim YT a nie jestem mechanikiem. ❤😂❤ Super Dziękuję ❤
To wszystko ma sens, ptaki, a jak ptaki, to i drzewa. Jedni je wycinają, a inni szczepią, sądzą i dbają tworząc miejsca gna gniazda dla ptaków. Krąg się zamknął 👍 a film bardzo wartościowy 👏
Dzień dobry;
Podziwiam Pana wielką pasję do przyrody 👍 🕊️
Pozdrawiam serdecznie 💐
wspaniałego dzieła się Pan podjął dla Ziemi, podziwiam, gratuluję!
Bardzo fajny materiał👍
Dobre to ornitolog ogrodnik😂😂!Przyznaję,że też próbuję szczepić i dopiero w tym roku wyszło mi po wieloletnich próbach nieudanych,oczywiście Zielone pogotowie znam i i cenne rady pana Grzegorza( co to był za człowiek),ale mi wyszła metoda jakiegoś Serba ( taka brutalna z wiertarką) i jak zobaczyłem pąk to załzawiłem tak samo jak po utracie lęgu raniuszków w maju.
Panie Jakubie bardzo dobrze ze pan zrobił odcinek filmiku z tym szczepieniem drzew. Ptasio Sfero. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu.
Wnioski i spostrzeżenia i ogólne podejście podobne do moich, zwłaszcza w temacie metod i terminów wziętych prosto z sadownictwa oraz niskiego poziomu polskich opisów, zwłaszcza z portali niby dla amatorów, o sklepach już nie wspominając. Dotyczy to też ogrodnictwa ogólnie i wielu innych dziedzin.
Pozdrawiam z Mielca Film podzieliłam na 3 części Podziwiam pana pasje Może i mnie się przyda 😀
To takie klonowanie prawie.Super materiał.Rosła u mojego dziadka kiedyś taka stara odmiana Ananas Berżenicki,urosłem na tych jabłkach.Chciałem ją ratować i przeszczepić.Ale żaden ze mnie ogrodnik.Szukałem porad w necie.Ale tak jak mówisz,wszystko dla chodowców,żadnych treści dla amatorów.Gdyby ktoś wtedy taki materiał zrobił jak Ty.Jabłoń przepadła niestety.Pozdrawiam.
Wiem gdzie rośnie stary ananas berżenicki :) też go szczepiłem już..
Podabał mi się film o kaczkach.Ale mam o nich inne zdanie.Są bardzo mądre i inteligentne(jak to ptaki) po prostu nie nadążają za zmieniającym się światem.A co do jabłonki,może zdradzisz mi gdzie rośnie.Może Twój film pomoże mi przeszczepić ten zą zacną odmianę.Pozdrawiam,
Jestem bardzo ptakolubnym ogrodnikiem ,oglądam ten kanał ze względu na cenne informacje dotyczące ptaków , moje zdziwienie było ogromne , że tym razem znalazłam wszystko o szczepieniu drzewek , dosłownie wszystko , wielkie dzięki za ten filmik😄🙂🤗
Jeszcze będę montował odcinek praktyczny... :)
Dzień dobry. Życzę powodzenia i wiele radości z płynącej z "produkcji" własnych drzewek :)
Ale fajny filmik. Panie Kubo też się przymierzałam do szczepienia. U mnie stare jabłonki rozsiewają się wszędzie!!! Wiem to, bo w tym roku jeszcze nic nie wykosiłam. Przyszłe podkładki rosną "jak głupie". 😃
To nie kosić tylko o nie zadbać :)
Dzięki Kuba. Też szczepię ale na zupełnego wariata. Większość się przyjmuje, ale owoców jeszcze nie miałem. Podniosłeś mnie na duchu. Zdrówka!
Bardzo ciekawa forma filmów. Aż spróbuję sobie w tym roku porobić zrazów i na przyszły rok kupię podkładek i porobię sadzonek. Czekam z niecierpliwością na drugą część :) Jeżeli chodzi o wierzbę i leszczynę to ciekawe czy też jakby chcieć porobić wierzbę do innej wierzby albo leszczynę np czerwoną do zielonej czy by to się przyjęło. W ogóle to jest temat rzeka, ciekawi mnie na przykład czy jakby poszczepić taką rajską jabłoń na czymś innym niż jabłoń czy by to się przyjęło. Naprawdę temat rzeka i czekam na kolejne filmy o roślinach, bo podchodzisz w taki prosty ludzki sposób do tych filmów, bez zbędnego gadania tylko do rzeczy, co do czego. Widziałem ten film o dzikiej róży, też mam ochotę spróbować i z tego co słyszałem to można też róże przeszczepiać z jednej na drugą. Ciekawe czy do takiej dzikiej możnaby zaszczepić jakąś szlachetną. Dzięki za zajawkę Kuba, pozdrawiam!
Różę na różę można. To jest tzw. okulizacja (szczepić też się da ale mało kto to robi bo gorsze efekty). Na takich różach z nasion szczepi się właśnie szlachetne odmiany. Jabłoń na Jabłoń. Można próbować na głóg, ale może kiedyś odrzucić. W tym roku szczepiłem grusze na jarzębinie, na razie jest dobrze. Takie drzewka nie są długowieczne np kilkanaście lat, ale podobno świetnie owocują no i można mieć gruszki na bagnie gdzie jarzębina da radę a grusza nie ;) . Muszą być blisko spokrewnione gatunki najlepiej te same (grusza na pigwie to standard w szkółkach)... Ja jeszcze będę szczepił drzewka (już końcówka na próbę, potem okulizacja...)
Świetny film,brawo👍
Robota dla cierpliwych.
Witam
Czas pandemii był dla mnie okresem szkolenia się przez oglądanie zagranicznych kanałów ogrodniczych, na których bardzo precyzyjnie pokazywano proces szczepienia różnymi metodami. Nauka na tyle była skuteczna, że zarówno okulizacja róż nie stanowi już problemu, jak i szczepienie za korę, poprzez stosowanie proste, jak i z „języczkiem”. Mam zaszczepioną aronię na jarzębinie i już drugi rok owocuje. Owoce są bardzo smaczne. W tym roku zamierzam również na jarzębinie zaszczepić, ale tym razem pigwowca japońskiego. Podobno owoce są większe i smaczniejsze. Szczepiłem z dobrym skutkiem jabłonie i grusze, a nawet jabłonie na gruszy.
Pozdrawiam
@@adambanasik6553 w zeszłym roku zaszczepiłem grusze na jarzębinę pospolitym z pozytywnym skutkiem :) pozdrawiam serdecznie
Do cięcia zrazów można użyć zwykłej żyletki, taśmę izolacyjną aby się nie kleiła do kory przyklej kilka razy do ubrania, zbierze trochę mocheru i już nie będzie taka lepka, można też nawet do skóry razy parę razy przykleić, zamiast maści można użyć gliny, na przykład z kopca kreta, byle by się dobrze kleiła.
Dokładnie. To nie czarna magia! możliwości jest dużo, na pewno dużo więcej niż to o czym wiem. Pozdrawiam serdecznie!
Fajny, informacyjny odcinek. Szczerze mówiąc temat szczepienia mnie zaciekawił.
Myślę w przyszłości o założeniu sadu i nasadzeniach innych drzew. Ogólnie na terenie chcemy mieć rośliny pożyteczne dla zapylaczy, ptaków oraz ludzi (dzięki owocom oraz w sensie estetycznym :) ). Z myślą o ptakach to na pewno mam w planach głóg pośredni oraz interesuje mnie jakaś jabłoń i rajskie jabłonie, na których zostaną jabłka zimą. Warto wiedzieć, że można "klonować" drzewa, i że owocują potem w taki sam sposób.
Rośnie u mnie i w okolicy sporo czarnych bzów. W tamtym roku posadziliśmy jarząb mączny i mam nadzieję, że jego owoce będą fajnie służyć ptakom zimą : )
W tym roku posadziłem sobie trzy sadzonki jarzębiny jadalnej. To jest jakaś nowość krzyżówka jarzębiny z aronią. Podobno są smaczne dla ludzi i mają duże owoce. Kosy już się nie mogą doczekać ;)
🙃👌👍
Witam. Jakiś czas temu chcąc uratować starą odmianę gruszy pobrałem nasiona celem stratyfikacji. Operacja udała się sukcesem, z większości nasion wyrosły małe grusze. Tu pojawia się moje pytanie. Kiedy te grusze z nasion urosną do odpowiedniej wielkości mogą być dobrą podkładką pod zrazy z tego samego drzewa z jakiego pobrane zostały nasiona? Czy lepszym wyjściem będzie zaszczepienie zrazu na innej odmianie?
Podkładkach musi być równa lub grubsza niż grubość zraza. Tempo wzrostu może być różne. Można szczepić zraza z tego samego drzewa.
Ja bym szczepił na sprawdzonej podkładce , bo z tych nasion wyrosły zagadki o niepoznanych właściwościach.
@mateuszwrona8119 w przypadku gruszy zazwyczaj będą to bardzo silnie rosnące wysokie drzewa. Nie ma tu do wyboru zbyt wielu podkładek gotowych. Ulęgałka, grusza kaukaska lub pigwa s. Ta ostatnia daje "małe" drzewka ale też krócej żyjące. Czasem trafiam na grusze szczepione na siewkach które nie Porosły jakieś olbrzymie mimo znaczącego wieku. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy nie dają odrostów i odrosty wykorzystać jako podkładki. Pozdrawiam serdecznie
@@ptasiastrefa Jeśli odmiana szlachetna zaszczepiona na siewce nie wyrosła do dużych rozmiarów to są takie opcje , że albo trafiła się siewka skarlająca , albo odmiana szlachetna jest z natury mniejszych rozmiarów drzewem.
z doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe zadanie...próbowaliśmy kilkakrotnie zaszczepić przedwojenną bardzo smaczną jabłoń, która wciąż owocowała, a ona nie i już...trudno. Ale widzę, że Pan ma bardzo dobre nastawienie oraz narzędzia i wszystko się uda, efekt gwarantowany, czego Panu życzę!
Nie poddawać się. Jeśli to drzewo żyje trzeba walczyć o nie do końca. Najprostsze szczepienia za korę, którego chyba pokazywać nie będę na filmach. Mam piękną różę, którą rozmnożyły mi siostra z patyka. Bardzo silnie pachnie i robi jej płatków herbatę. Co roku próbuję ukorzeniać . ukorzeniła się tylko jedna sadzonka i pojechała paczką na ranczo. W tym roku znów będę próbował ją rozmnożyć z sadzonek. Do skutku, chcę mieć więcej takich róż :) . Przy tym szczepienie to pikuś :)
❤
Mam pytanie zamontowałem budki lęgowe do mojego sadu jaka duża robote robią drobne ptaki sikorka wróbel i ine w sadzie wybierając szkodniki?
Wydaje się że w ciągu roku rodzina bogatych zjada 75 kW z czego spora część to szkodniki. W starych opracowaniach znalazłem informację że jedna rodzina bogatek jest w stanie oczyścić z gąsienic 40 drzew . Te dane dotyczy starego typu osadu z lat 40 ubiegłego wieku raczej zatem stare i duże jabłonie... W okresie lęgowym większość drobnych ptaków przerzuca się na jedzenie owadów w tym samym oczyszcza okolice ze szkodników bardzo skutecznie.
Rajskie jabuszko jest samo w sobie dobrą podkładką dla drzew karłowatych.
Jasne, że szczepienie choćby rajskiej - starej - na podkładcę przyśpieszy owocowanie, ale nie jest to chyba konieczne.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie plateliną, to zrobiłem tak raz i po rozpuszczeniu weszła na łączenie zraza z podkładką. Gęsta maść sprawdza się najlepiej - zawsze można trochę przesuszyć wodnistą.
Maść woskowa jak plastelina niestety u mnie zadziałała, choć też źle ją zastosowałem.
Dzięki za cenne spostrzeżenia. Plastelinę mam tylko w kilku przypadkach szczepienia za korę. Jak na razie ok. Puki co przyjęte. Parafiom sprawdza się doskonale. Ostatnio strata na skutek przelania donicy i zgnicia korzeni podkładek... 4 drzewka w jednej dużej donicy.... Pech.
@@ptasiastrefa Niestety parafina wydawała się dla mnie zbyt dużym wydatkiem, więc zamiast tego używam strecz przy małych podkładkach i taśmę przy korzuchówce, ale zacząłem tez próby z... teflonem.
Niestety w tym roku zacząłem z nim zbyt późno, alę wydaję się być dobrze sprawdzać, gdy trzeba sczelnie owinąć jakieś miejsce.
Podkładka p60 blisko spokrewniona z rajskimi (ma czerwonawe drewno i cambium) po szczepieniu zostawiłem sobie końcówki pędów i wsadziłem do wiadra z wodą. I szok , część puściła korzenie !
@@ukaszkowalski725 teflonu jeszcze nie używałem ale pewnie też się nada. Zamiast owijać zraza można okryć workiem foliowym i na to folie alu na 3 tygodnie. Też zabezpieczy przed wyschnięciem , co więcej nie ma problemu z otwieraniem pąków .
@@ptasiastrefa Z tego co sobie przypominam, przy szczepieniu używałem taśmy/streczu - ale nie nakladalem jej na pąki, co przy korzuchowce jest trudnę, poniewaz zcisk musi być mocny, a w dodatku szczelny, lecz pąk nie ma szans przebić się przez taśmę.
Dlatego też oklejalem zrazy taśmą/steczem do podkładki, a wokół pąka owijałem teflonem, lecz ściągnąłem go po jakimś czasie, więc nie wiem, czy pąk przebiłby wartwę teflonu, jak się to dzieje z parafiną.
Na to nakładałem sreberko, które po 2/4 tyg sciągałem.
W tym roku poszczepiłem gruszę, jabłoń i sliwę. Czereśnia czy brzoskwinia nie przyniosła mi sukcesów.
Jabłonie się łatwo zrastają, najpóźniejszy termin udanego szczepienia które zrobiłem, był w lipcu.
W scyzorykach fiskarsa nic mi nie lata, za to te polskie które kupiłem, były robione z jakiegoś miękkiego złomu. Fiskars też szału nie robi, ale skoro działa to nie szukam nowych.
Stare odmiany można uzyskać z ogrodu botanicznego w Powsinie. Nie wiem czy mają rajskie, bo zamawiałem jadalne.
Chyba są różne polskie. Te, których używam jestem zadowolony tyle że na początku bardzo tępe i miały źle wyprowadzone ostrza. A Fiskars którego mam ma luźne ostrze i widziałem w komentarzach pod tymi scyzorykami że tak podobno jest, ale postanowiłem sprawdzić. Możliwe że to jest kwestią niektórych egzemplarzy, mogę w to uwierzyć. Po otwarciu mogę go cofnąć jeszcze jakieś dwa albo trzy milimetry. A to nie daje pewnego cięcia. To jego jedyna wada bo ostrze chyba ma całkiem spoko.
@@ptasiastrefa te moje były sygnowane jako gerlach, kupiłem bo ten po dziadku był fantastyczny jeśli chodzi o stal. Niestety zgubiłem albo ktoś mi go ukradł. Nowy komplet okazał się być porażką. Ale np noz monterskie z wyposażenia WP były bardzo dobre i kosztowały grosze. A jak sam zauważyłeś liczy się głównie to, aby był ostry. A ja dodam że również sztywny i wygodny. Tymi polskimi też szczepiłem, szybko się ostrzył i jeszcze szybciej tępił.
W kwestii fiskarsa to dopóki nie zgubię swoich, to nowych nie kupię. Trochę dziwne że ich jakość tak spadła, może podróby? Z ciekawości możesz do nich napisać.
Na początek dobry tapeciak, skalpel a nawet nóż kuchenny. Dla jednego szczepienia nie trzeba kupować ekstra narzędzia. Dziadek szczepakiem i ser albo bułkę pokroił, patyk na kiełbasę za ostrzył itd. Też jestem gadzeciarzem i mam różne ostrza, acz nie oszukuje się już że są niezbędne 🤣
@@pasiekatilia8549 Tam jest jakaś akcja sygnowaniem się jako Gerlach. Inna firma wzięła nazwę a inna maszyny do montaży noży (chyba) ja kupiłem na podstawie wyglądu (gerlach miał charakterystyczne grube nity). Stal niezła (fiskars i victorinox pewnie lepsza) ale udało mi się to wyostrzyć. Co kilkanaście szczepień przejeżdżam tylko kilka razy na pasku i paście o dalej jak brzytwa... Ja się bawię szczepieniem więc lubię też zmieniać nożyki. Opinelem sie fajnie zacina bo cieniutkie ostrze jest... Wszystkim co da się naostrzyć można szczepić (no dobra siekierą było by dość nieporęcznie ;) Wiele osób nie szczepi bo twierdzi że nie ma narzędzi lub nie umie sobie ich naostrzyć...
dzień dobry mam pytanie gdzie w lasach szukac głogu? u mnie w lasach nie ma nic wie pan gdzie szukac?
Głogu raczej bym szukał poza lasem. W różnych krzakach śródpolnych. Ewentualnie na obrzeżach lasu. Niedaleko jakiś zbiorników wodnych.
Ugory , na których zaczynają rosnąć drzewa , stare sady których nikt nie pielęgnuje i zaczynają zarastać(właśnie przed chwilą znalazłem dwa młode okazy w takim miejscu), gdzieś przy polnych drogach .
A gdzie drugi odcinek? Nie mogę znaleźć na kanale
@@polishpride4110 nie ma bo dopiero go będę montował. Może uda się to zrobić jutro albo w przyszłym tygodniu. Zaszczepiony na filmie drzewka przyjęły się i rosną :)
@@ptasiastrefa ok dzięki, czekam z zaciekawieniem! O ile stosujesz to fajnie jakbyś też nagrał coś o okulizacji:) świetnie tłumaczysz
Też nieco "bawię" się w szczepienie drzew. To efekt Pana Grzegorza, który pozytywnie "zarażał" swoją pasją. To z kanału Zielone Pogotowie dowiedziałem się o Ptasiej Strefie. A co do moich zmagań ze szczepieniem, to raz zrazy przyjmą się, raz nie. Bardzo łatwo przyjmują sie śliwy na tzw. "dziczkach". Pozdrawiam.
Ostatnio, kilka przyjętych (z połowy kwietnia) zwiędło mi bo nie zabezpieczyłem ich odpowiednio przez ostrym słońcem. Cóż tak to się czasem dzieje ale masa się przyjęła, co ciekawe te które szczepiłem w połowie maja też :)
@@ptasiastrefa niestety zrazy jabłonek też mi wyschły od słońca, w przyszłym roku zabezpieczę lepiej.
Polecam szczepienie na dziczkach „z rowu”. U mnie super się przyjęły i rosną jak szalone.
Można. Jest wiele miejsc gdzie są podkładki jabłoni czy grusz.
Co to te dziczki?
@@mubo111 tak się powszechnie określa siewki roślin najczęściej pochodzące z ogryzków po gruszkach czy jabłoniach lub rozsiane przez ptaki. Bo zupełnie dzikie naturalne jabłonie chyba ciężko byłoby znaleźć...
Rano do kawki obejrzę bo już późno, konkret temat pozdrawiam
A czy orzecha starego też tak można zaszczepić?
Można ale orzechy są podobno trudne. Zwłaszcza w naszych warunkach. To dlatego szczepione drzewka są tak drogie. Na południu Europy gdzie szybciej robi się ciepło szczepienia udają się bardziej. Jest w internecie kilka patentów zagranicznych na szczepienie orzecha, ale ja ich jeszcze nie próbowałem. Choć przymierzam się może w przyszłym roku. Mam orzech który daje naprawdę wspaniałe orzechy. I pełno siewek ;)
@@ptasiastrefa Dziekuję za informację ale i tak nie wiem jak mam zachować owoce starego orzecha (ok.50 lat,sadził go mój śp.tato) Orzech wypuścił z ziemi dwa pedy,tuż obok sędziwego pnia,mają ten sam system korzeniowy i chciałabym tak wszczepić ten młody pęd do drzewa aby wyrósł mi nowy orzech z takimi samymi orzechami a stare drzewo ściąć.Sąsiedzi mówią mi że się nie da a ja wiem z opowiadań mojego taty że jakoś tak można a Pan mnie w tym upewnił.Będę bardzo wdzięczna jeśli napisze mi Pan jak to się robi🙂?
@@hiaweipol8000Gdyby się dało pobrać te młode odrosty z korzeniem , to tak najłatwiej byłoby mieć nowego starego orzecha. Szczepienie jest trudne podobno.
Zraz i podkładka proszę pokazać bo same nazwy mi nic nie mówią.
Na pewno będzie dokładnie pokazane w drugiej części. Podkładka do kawałek który ma korzeń. Zraz to kawałek bez korzenia który chcemy przyczepiać do kawałka z korzeniem. Zraz to jest jednoroczny pęd zebrany w zimie tak zwany wilk lub odrost. Musi być tej odmiany którą chcemy sobie wyhodować.
@@ptasiastrefa Odkryłem miejsce na którym rośnie czereśnia, i teraz czy można ją zaszczepić na np. na takim zrazie z wierzby czy to musi być ten sam gatunek drzewa?
@@mubo111 Czereśnie można zaszczepić na czereśni, antypce i wiśni ptasiej. Wg mnie szczepienie drzew owocowych na wierzbie to jakiś fake (choć raz słyszałem o tym z ust pani profesor) Szczepi sie tylko drzewa tych samych gatunków lub bardzo blisko spokrewnione.
Moze warto otworzyc nowy kanał Panie Kubo
Nie nie, kanałów ogrodniczych jest dużo. Brakowało mi takiego materiału podsumowującego szczepienie. Żeby było dużo informacji dla amatora. A że w sadach żyją ptaki... Na pewno będzie jeszcze część praktyczna.
Proszę odezwać się do Pana z kanału, LA Fuente Gospodarstwo może pomoże w sprawie strych odmian, lub jest koło Warszawy, Dziadkowy Sad Tradycji Smak Z Wisowa tam ma Pan stuletnie drzewka
Odzywałem się, niestety na przeszkodzie wysłania przez pana Grzegorza zrazów stanęły przepisy dotyczące wysyłki materiału roślinnego przez amatorów... Myślałem, że uda mi się do niego pojechać; niestety nie dało rady. Ode mnie to trochę daleko. Natomiast zazdroszczę mu fajnej dużej działki i kolekcji którą robi, zwłaszcza grusz :)
Czyli jak zwykle przed oczami staje polskie prawo które w pewnych kwestiach chroni złodziei a z drugiej strony nie pozwala rozwijać się osobom które próbują wprowadzić w życie coś wartościowego😢
@@spawel Tak i to przykre , to prawo zostało wprowadzone dosłownie kilka lat temu i wynika po prostu z niedbalstwa. Miało dotyczyć dotyczyć zawodowców nie amatorów. I niektóre kraje potrafiły sobie je tak zmodyfikować że nie mają z tym problemu. U nas zrobiono po najprostszej linii oporu. Wszystkich traktujemy tak samo. Chcesz sprzedać listek fiołka i wysłać musisz wystawić paszport roślin i mieć zarejestrowaną uprawę... Chore...
Zjadłabym prawdziwą papierówkę lub kosztelę. Niby są w sprzedaży, ale to nie to. 😥
Miałem w ogrodzie prawdziwą popielówkę. Sadzona była jeszcze przez mojego pradziadka. Albo wcześniej przez jakiegoś Niemca... W w zeszłym roku uschła. Na szczęście zaszczepił ją wcześniej na kilku drzewach. Niektóre już owocują. W moim sadzie też obowiązkowo będzie.
@@ptasiastrefa Jest możliwość przesłania zrazu? Jestem w stanie pokryć koszty przesyłki jak również wysłać coś od siebie.
@@krzychu82mMyślę, że za wcześnie. Trzeba by poczekać, aż podrośnie.
Zakupcie jabłuszko rajskie papierowke i zwykła czereśnie w sklepie wystarczy ptaka
No właśnie w moim przypadku kupić to takie za łatwe ;)
Lepiej nożem do tapet dużo lepiej bo cienkie ostrze
Każdy nóż , byleby ostry ;) i tak cienkie ostrze to zaleta. Noże do tapet też niestety bywają tępe. Ja już używam naprzemiennie raz taki raz taki jak mi się spodoba. Nóż do tapet fajnie się sprawdza przy szczepieniu przy stosowaniu z języczkiem.
Co to za ptaszek,wielkości wróbla, brązowy z ogonem pomarańczowym,wydaje dźwięki cz cz. cz cz
Ptaki u mnie uwielbiają owoce świdośliwy❤
Myślę że w tym wypadku chodzi o Kopciuszka. Sugeruję się głosem.
@@ptasiastrefa dzięki mistrzu za podpowiedź, koło domu mam trochę stert desek,pewnie tam ma gniazdo, nie bój się, prubuje mnie odciągnąć jak najdalej od chałupy😘
👍👍