CZYM JEST PROGRAMOWANIE OBIEKTOWE?
HTML-код
- Опубликовано: 22 дек 2024
- W tym odcinku w prostych, łatwych do zrozumienia (a przynajmniej taką mam nadzieję!) słowach opowiadam o programowaniu obiektowym.
Czym jest programowanie obiektowe, w jaki sposób projektujemy system za pomocą obiektów (i czym w ogóle te obiekty są), co to takiego te klasy, metody, stałe, zmienne, gettery i settery.
A już za tydzień zabieramy się za konfigurowanie środowiska i pisanie pierwszych aplikacji w Javie :)
💥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogra...
Dokladnie tego potrzebowalem: Osoby ktora jak drogowskaz pokazuje czy jade w prawidlowym kierunku. Lapka w gore !
Genialny sposób przekazywania wiedzy. Jestem w trakcie kursu na jednym z portali internetowych, gdzie przystępność przekazywania wiedzy jest o wiele słabsza. Właśnie takiego wytłumaczeni mi brakowało. Konkretnego na realnym przykładzie. Prawdopodobnie nie potrzebujesz Patronite ale myślę, że za tak dobra robotę i przystępne tłumaczenie grono patronów byłoby okazałe. łapa w górę i wertuje resztę lekcji.
Super pokazujesz na przykładzie pudełka z kawą i kubka, wszystko można łatwo sobie uzmysłowić :)
Dzięki, tłumaczenie programistycznych zagadnień w prosty, zrozumiały sposób, z odniesieniami do rzeczywistości, to jeden z moich głównych celów na tym kanale :)
Kurka super wytłumaczone. Nie zagmatwane tylko jak dziecku, krok po kroku!!
Mój ulubiony kanał o nauce programowania👍
Dzięki, miło mi to słyszeć!
Fajny i funkcjonalny przykład, poza tym przydatne dygresje techniczne i super przykład o modyfikatorach dostępu :)
Dzięki! Staram się, żeby wszystko było wytłumaczone jak najbardziej zrozumiale i życiowo :)
Bardzo dobre i przystępne wytłumaczenie programowania obiektowego i klas. Bardzo tylko proszę o powiększenie liter, jeśli to możliwe w następnych odcinkach, bo nie za dobrze widać kod! Pozdrawiam serdecznie.
To były początki kanału, dużo się od tamtej pory zmieniło i dzisiaj już wielkość liter jest zdecydowanie większa :D
W temacie programowania obiektowego polecam odcinek sprzed kilkunastu tygodni: ruclips.net/video/OvY0f-IWlos/видео.html
I cieszę się, że podoba Ci się takie tłumaczenie :) Pozdrawiam!
Dzięki za materiał - solidny!
Dzięki, cieszę się, że taka forma opowiadania o programowaniu spotyka się z tak pozytywnym odbiorem!
Witaj! Fajnie się Ciebie słucha, widać że wkładasz w to serce!
Nie ukrywam, że dla mnie jako zainteresowanego innym językiem - przykłady kodu JAVA'y niestety nie dają za wiele. Co więcej gdybym był "zielony" lekko bym się wystraszył (konstruktory i staticki w "5 minut" od kiedy usłyszałem że jest coś takiego jak paradygmat obiektowy to moim zdaniem ciut za szybko) ;) To naturalnie moje zdanie.
Kiedyś słuchałem Mirosława Zelenta i tam faktycznie tempo było wolniejsze, ale to oczywiście rzecz gustu i tam jednego mi zabrakło. Szukałem "tego" u Ciebie, ale nie znalazłem także. Otóż mam osobiście problem nie tyle ze składnią czy koncepcją OO, a z "myśleniem obiektowym". Pilot, auto czy człowiek spoko - klasa, obiekt i git.
Ale gdy mam oprogramować coś bardziej realnego, bardziej złożonego już nie wiem jak się za to zabrać, jak to sobie zaplanować :( Czy możesz coś takiego nagrać? Nie dla JAVY, ale film "uniwersalny".
Z góry dzieki!
Pozdrawiam
Cześć! Programowanie obiektowe to uniwersalny paradygmat i chociaż jego realizacja w różnych językach będzie wyglądać nieco inaczej, to w każdym z nich będą obecne takie koncepty jak klasa, metoda, dziedziczenie czy polimorfizm. Najważniejsze to po prostu raz zrozumieć tę ideę, załapać o co chodzi i tę wiedzę potem z powodzeniem będziesz przekładać na kolejne języki.
Myślę, że kiedyś jeszcze do tematu programowania obiektowego - w różnych językach - będę wracać, ale na razie polecam Ci ten film: ruclips.net/video/OvY0f-IWlos/видео.html W nim w ciągu 2,5h dokładnie tłumaczę czym jest programowanie obiektowe i pokazuję wszystko krok po kroku na konkretnych przykładach. Film dotyczy Javy, ale tak jak mówię - koncepty, które w nim przedstawiam są mocno uniwersalne.
A Ty w jakim języku piszesz?
@@JakNauczycSieProgramowania Witaj! dzięki bardzo za odpowiedź. Chętnie się zapoznam. Co do języka ;) ... ano jest to "legendarny, nieśmiertelny" :P i czerpiący z JAVA'y sporo...ABAP :) Pozdrawiam!
Cześć Kamil!
Uczę się programować w Javie i wykorzystuje do tego m.in. Twoje filmy. Uważam je za świetne materiały i dużo na nich korzystam.
Nurtują mnie obecnie dwa pytania:
1) Po co właściwie tworzyć obiekty? (moje domysły to: by grupować właściwości w całość (w obiekt), by zapisać taki obiekt do pamięci komputera, dzięki istnieniu obiektu nie muszę zmieniać za każdym razem wartości zmiennych)
2) Kiedy właściwie powinienem tworzyć obiekty?
Z góry dzięki za odpowiedzi i do zobaczenia pod kolejnym filmem :)!
Siema Paweł!
Niedługo będzie odcinek, w którym będę robił bardzo konkretne wprowadzenie do programowania obiektowego, także po nim myślę, że już wszystko będzie na 100% jasne, ale generalnie obiekty są po to, żeby łatwiej nam było zorganizować dane i zarządzać nimi. Najłatwiej będzie to ogarnąć na przykładzie.
Załóżmy, że mamy serwis społecznościowy i chcemy zapisać dane o użytkownikach. Zapisujemy je w jakiejś strukturze danych, na przykład liście.
Jeżeli mielibyśmy same nazwy/imiona użytkowników nie byłoby trudno - stworzylibyśmy listę [Mariusz, Dominik, Kamil, Paulina, Kasia, Asia, Rafał] i tak dalej. Wszystko git. Jeżeli chcielibyśmy odczytać listę, dodać coś do niej albo usunąć, sprawa dalej byłaby prosta. Ale użytkownik to nie tylko jego nazwa - to także zapisane hasło, zdjęcie, data urodzenia, lista znajomych, lista napisanych przez niego postów, itd.
Gdybyśmy chcieli użyć naszej listy pojawiłby się problem - jak to zapisać? Nazwa użytkownika, jego hasło, zdjęcie i wszystkie pozostałe pola, a potem kolejny użytkownik?
[Mariusz, haslomariusza, fota.jpg, Dominik, haslodominika, zdjecieDominik.jpg] i tak dalej, i tak dalej.
Trochę bez sensu - strasznie ciężko byłoby to ogarnąć, ciężko byłoby wyciągnąć informacje o konkretnym użytkowniku, nie mówiąc już o tym, co by się działo, gdybyśmy do użytkownika chcieli dodać kolejne pole. Wtedy cała struktura naszej listy musiałaby ulec zmianie. Dlatego właśnie tworzymy obiekt użytkownika i mamy prostą listę:
[Użytkownik 1, Użytkownik 2, Użytkownik 3] i tak dalej.
Teraz bez problemu możemy wyciągnąć konkretnego użytkownika i już mając ten obiekt możemy dokonywać kolejnych operacji, już bezpośrednio na tym obiekcie.
Jak nauczyć się programowania Dzięki! W takim razie czekam na film i może znów pojawi się jakieś pytanie :).
Świetna praca, lece dalej :)
Dzięki i miłego oglądania kolejnych filmów!
Taktyczny za dobrą robotę
Bardzo dobry film
Dzięki! A szykują się jeszcze lepsze ; )
Czy na kanale jest gdzieś ciąg dalszy o obiektowości? Bardzo fajne wprowadzenie w temat.
Były tematy powiązane z obiektowością, takie jak JPA i ORM: ruclips.net/video/jjOriEZsrGk/видео.html albo odcinek o bibliotece Lombok: ruclips.net/video/mdRTVElAHbs/видео.html
Ale takiej formalnej kontynuacji tego odcinka nie było. Mam ją jednak cały czas w planach :)
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odpowiedź i liczę na filmik!;)
@@juliapaterska7275 Jak coś, to film o programowaniu obiektowym w Javie od jakiegoś czasu jest już na kanale :) ruclips.net/video/OvY0f-IWlos/видео.html
👍
Jakie jest ograniczenie z góry dla modyfikatora public?
Z tego odcinka dowiedziałem się że np klasy public są widoczne pomiędzy pakietami, ale to nie jest pełna informacja.
Nie ma żadnego ograniczenia, publiczne klasy widoczne są z poziomu każdej klasy w całym projekcie.
Chyba, że zbudujemy projekt z użyciem modułów, które pojawiły się w Javie 9, ale to już zupełnie inny temat.
@@JakNauczycSieProgramowania czyli jest ograniczenie z góry, projekt nim jest😀 bo w innych firmach nie będą widzieć przeciez klasy public😉
Dziękuję za odpowiedź
Bardzo fajny kanał :) Czy oprócz 3 książek, które polecasz wcześniej, możesz polecić książkę o podstawach języka Java?
Hmm, jest taka książka "Java. Podstawy" ("Core Java - Fundamentals") autorstwa Cay S. Horstmanna, ale czy jest to pozycja, którą poleciłbym do nauki języka? Niekoniecznie :) Problem w tym, że jest to BARDZO obszerna (prawie 900 stron) pozycja, która faktycznie przedstawia ogrom możliwości Javy, opisuje praktycznie każdą funkcjonalność języka (a to, czego nie opisuje, znajdziemy w kontynuacji "Java. Techniki zaawansowane"), ale nie jestem przekonany, czy czytając ją strona po stronie faktycznie nauczymy się programować w Javie. To bardzo fajna pozycja jeżeli chcemy sobie pewne tematy uporządkować w głowie, swego rodzaju dokumentacja języka napisana przystępnym językiem wraz z przykładami, ale osobiście najlepiej i najefektowniej uczyło mi się programowania podczas realizacji projektów, bo to jest tak naprawdę kwintesencja programowania - mamy jakieś zadanie do wykonania i próbujemy je zrobić, mamy jakiś problem do rozwiązania i próbujemy go rozwiązać. Przechodzenie koncept po koncepcie, jedna funkcjonalność po drugiej, ale w oderwaniu od jakiegoś konkretnego kontekstu, sprawia, że przez długi czas nie do końca widzimy efekty naszej ciężkiej pracy i jest ryzyko, że ciężko nam będzie wtedy złapać tę zajawkę na programowanie, która sprawia, że chce nam się uczyć i robić dalsze kroki.
Także przede wszystkim poleciłbym Ci jakiś dobry kurs online, w którym nauka programowania w Javie osadzona jest w konkretnym kontekście - czyli celem kursu jest na przykład stworzenie w pełni funkcjonalnej aplikacji - a wspomnianą książkę potraktował jako dodatek. Zdecydowanie warto ją mieć i regularnie do niej zaglądać, ale nie powinno to być jedyne źródło przy nauce Javy :)
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
@@JakNauczycSieProgramowania Mam tą pozycję jako początkujący, jednocześnie jestem na kursie programowania... Jest ona dobra do uporządkowania wiedzy lub "doczytania" danego zagadnienia, które są przerabiane są na zajęciach. Sama w sobie może osobę początkującą przestraszyć, ale jako pozycja uzupełniająca naukę to jest warta polecenia ;)
Jestem na zakręcie zawodowym i jakiś czas temu zakiełkował mi pomysł o programowaniu po rozmowie z przypadkową osobą w podobnym wieku co ja (39), która ok 1,5 roku temu skończyła kurs online i podjęła pracę w jednej z firm w Łodzi. Nie muszę dodawać, że jest mega zadowolony ze zmiany zawodowej...tak więc chyba i ja pójdę w tym kierunku. Na razie łykam kolejny filmik i muszę powiedzieć, że super się Ciebie słucha. Ogólnie dość dobrze ogarniam technologie, ale z programowaniem nigdy nie miałem do czynienia. Zobaczymy jakie będą tego efekty ;) mam pewne wątpliwości bo nie mam skończonych żadnych studiów, a zależy mi w przyszłości na stabilności, kwestia jak będzie się rynek i wymagania kształtowały za jakis czas w firmach...
Sam ma 34 lata i właśnie się przebranżawiam w kierunku programowania. Od grudnia jestem na weekendowym kursie programowania i też nie mam studiów kierunkowych. Powiem tylko, że czeka Ciebie bardzo bardzo bardzo dużo nauki. Zderzenie się z całym nazewnictwem i zasadami potrafi odebrać troszkę zapału. Musisz to polubić, inaczej to nie wypali. Ja pozytywnie patrzę w przyszłość, to jest akurat zawód "nie dla każdego" i pieniążki zawsze będą się zgadzać w mojej opinii.
Jak na drugi odcinek zaraz po tym, jak w pigułce wytłumaczyłeś czym jest programowanie, no to trochę słabo. Dotarłem do połowy i ciężko mi było zrozumieć, co tam w tych nawiasach jest otwierane, zamykane, co do czego itd. :C
To prawda, dzisiaj zrobiłbym to inaczej:) Zobacz podstawy Javy, po takim praktycznym wprowadzeniu dużo łatwiej będzie Ci wszystko zrozumieć: ruclips.net/video/quu8xB6qACc/видео.html
W temacie "Czym jest programowanie?" jest też nowszy, lepszy film z tego roku: ruclips.net/video/HPZIO6C8s1Q/видео.html
sub z dzwonkiem :0
Super, szykują się jeszcze lepsze filmy, także to bardzo dobra decyzja :D I dzięki oczywiście!
@@JakNauczycSieProgramowania a wsrod tych filmow bedzie o setupie na ktorym warto rozpoczac przygode z programowaniem?
@@JImportante Tak, w ten piątek będziemy przygotowywać całe środowisko :)
halo halo a gdzie dalsza cześć ?
Powinna być za 2 lub 3 tygodnie :)
Ogólnie ok, ale muzyka w tle nie pomaga...
To były początki kanału, człowiek robił niezbyt przemyślane rzeczy 😃
Strasznie mały ekran komputera 😉
Wiem, ale to były początki istnienia kanału:) Potem wyciągnąłem wnioski i zadbałem o lepszą rozdzielczość 😃
Czarna magia jak narazie :I
A jak teraz, po kilku miesiącach? ; >
Cześć Kamil.
Przypadkowo trafiłem na odcinek familiady na youtubie i jest tam jeden chłopak, który ma na imię Kamil i jest podobny do Ciebie.
Czy to Ty?
ruclips.net/video/dLVUcVgt_68/видео.html
Cześć! Tak, to byłem ja ; ) Zobacz ten film sprzed kilku tygodni, wspominałem w nim występ (a w zasadzie występy, bo potem byliśmy jeszcze w trzech odcinkach) w Familiadzie :D
ruclips.net/video/GO12FfxseWo/видео.html
Przerobione, poszło polubienie
To teraz zapraszam na ten film: ruclips.net/video/OvY0f-IWlos/видео.html 😎
@@JakNauczycSieProgramowania tak jest szefie 😎